MBSEF Thrilla Cyclocross Series

Bend, OR
Wednesday, September 3, 2014 to Wednesday, October 1, 2014

Updated September 10, 2015 at 4:16 PM

Beginner Men

Name Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Pts
1 Ryan McLaughlin 5.0 6.0 4.0 3.0 4.0 22
2 Howard Bell 7.0 5.0 6.0 2.0 3.0 23

Junior Men (12-18)

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Pts
1 Henry Jones Bend Endurance Academy 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 5
2 Evan Martin 3.0 2.0 3.0 4.0 3.0 15
3 Ryder Uetrecht WebCyclery.com 4.0 4.0 10.0 3.0 5.0 26

Masters Men 35+ A

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Pts
1 Sean Haidet BendBroadband/WebCyclery.com 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 9
2 Tim Jones Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 5.0 3.0 4.0 21.0 1.0 34
3 Mike Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 4.0 7.0 8.0 7.0 11.0 37
4 Bart Bowen Deschutes Brewery 20.0 2.0 2.0 19.0 2.0 45
5 Tony Broadman StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 14.0 12.0 12.0 15.0 8.0 61
6 david baker Sunnyside Sports 18.0 24.0 18.0 17.0 20.0 97

Masters Men B 35+

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Pts
1 Jeff Kleihauer 11.0 6.0 5.0 7.0 5.0 34
2 Thad Jordan The Hub Cyclery 18.0 14.0 11.0 11.0 31.0 85
3 Dennis Bennett Boneyard Cycling 26.0 21.0 17.0 18.0 19.0 101
4 Steve Brower Team Snail Racing 25.0 28.0 23.0 25.0 29.0 130

Men 50+

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Pts
1 Alan Thomason Deschutes Brewery 8.0 4.0 9.0 4.0 7.0 32
2 Michael Coe Boneyard Cycling 7.0 6.0 5.0 8.0 9.0 35
3 Dale Navish 12.0 8.0 6.0 10.0 13.0 49
4 David Lenhart Boneyard Cycling 15.0 11.0 12.0 13.0 14.0 65

Men 60+

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Pts
1 Craig Mavis Deschutes Brewery 1.0 2.0 3.0 2.0 2.0 10
2 Amory Cheney Boneyard Cycling 3.0 3.0 4.0 4.0 3.0 17
3 Tad Hodgert Deschutes Brewery 4.0 4.0 5.0 3.0 4.0 20

Men A

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Pts
1 Adam Bucklin Thump Coffee 3.0 1.0 5.0 3.0 3.0 15
2 Ben Thompson Thump Coffee 2.0 3.0 4.0 5.0 2.0 16
3 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 17.0 7.0 10.0 10.0 17.0 61

Men B

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Pts
1 Trevor Lane Boneyard Cycling 4.0 5.0 2.0 3.0 4.0 18
2 Matt Snow 8.0 4.0 4.0 5.0 3.0 24
3 Paul Hynes 6.0 8.0 5.0 8.0 12.0 39

Men C

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Pts
1 Nate Wyeth Boneyard Cycling 8.0 7.0 6.0 7.0 6.0 34
2 Ryan Kruit 11.0 9.0 9.0 6.0 5.0 40

Men C 35+

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Pts
1 George P.S. McConnell Ace Window 3.0 2.0 2.0 4.0 3.0 14
2 Curtis Brawner 6.0 5.0 7.0 2.0 2.0 22
3 Justin Johnson 10.0 7.0 3.0 5.0 4.0 29
4 Jimmy Clarke Boneyard Cycling 5.0 4.0 6.0 9.0 8.0 32
5 Devin Mast 21.0 13.0 9.0 12.0 11.0 66
6 Chris Thier Boneyard Cycling 19.0 18.0 13.0 14.0 13.0 77
7 John Livingston Murder of Crows 18.0 21.0 14.0 16.0 18.0 87

Women 45+

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Pts
1 Kathy Hovermale Sunnyside Sports 4.0 4.0 4.0 4.0 5.0 21

Women A

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Pts
1 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 3.0 2.0 2.0 2.0 1.0 10
2 Renee Scott Sunnyside Sports 10.0 4.0 3.0 6.0 6.0 29

Women B

Name Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Pts
1 Amy Hale 6.0 6.0 4.0 2.0 4.0 22

Women C

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Pts
1 Susan Foster Deschutes Brewery 1.0 1.0 1.0 3.0 2.0 8
2 Molly Cogswell-Kelley Boneyard Cycling 3.0 5.0 6.0 4.0 4.0 22