2015 Junior Cyclocross Series

OR
Sun, September 13 to Sat, October 31, 2015

Updated December 31, 2015 at 3:02 AM

Junior Men 10-12

Name Team Points
1 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 120
2 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 114
3 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 104
4 Owen L Rogers BBC Beaverton Bicycle Club 104
5 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 84
6 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 81
7 Ian Brown Bend Endurance Academy 75
8 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 63
9 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 59
10 Benicio Thorne Grouptrail Cycling 49
11 McKenzie Kelly Stumptown Cycling Club 45
12 Evan Grover Bend Endurance Academy 44
13 Carson Griffith Bend Endurance Academy 43
14 Luke Soto Hapi-Go! 42
15 Jacob Olander Bend Endurance Academy 38
16 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 36
17 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36
18 Brady Pfeiffer Trusty Switchblade 33
19 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 33
20 Jackson Loftus Stumptown Cycling Club 30
21 Benjamin Boroff bicycleattorney.com 29
22 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling 27
23 Benjamin Tai Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 27
24 Tanner Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 26
25 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 25
26 Andrew Hull 21
27 Jake Radtke Athletes Lounge Cycling Team 18
28 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 18
29 Luke Lehman 16
30 Ryan DeVries bicilista 16
31 Landon Flemmer PDX Devo Junior Cycling 16
32 Hayden Wierman 15
33 Dylan Makowichuk 15
34 Miles Revenaugh 15
35 Luke Larsen 14
36 Jacob Litton 13
37 Henry Winnenberg 11
38 Gabe Fouts-Carrico The Spokesmen 11
39 Connery Haug PDX Devo Junior Cycling 10
40 Jake Johansen Team 10 Barrel 9
41 Gavin Kalimanis 9
42 Liam Bielat 8
43 Sage Doggett PDX Devo Junior Cycling 8
44 Nate Dezellem 8
45 Tully Carrillo 7
46 Simon Porter Cyclepath PDX Racing 7
47 Eli Tait 6
48 Zach Fisher 6
49 Joshua Bussey Showers Pass MTB/CX Team 5
50 Oliver Chapin 5
51 Ronan Myers 5
52 Milo Beall Super Relax Concept 4
53 Elliott Crowder Bike Newport-Bier One 3
54 Charley Myers 3
55 Eli Lanners 1
56 Andrew Ard 1

Junior Men 13-14

Name Team Points
1 Max Ritzow Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 118
2 Ryder Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 118
3 Calvin Keane Bend Endurance Academy 110
4 Caleb Trumbull Hood River Velo 102
5 Elijah Krause Bend Endurance Academy 92
6 Jesse Polay Bend Endurance Academy 84
7 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 77
8 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 71
9 Jace Petersen Hood River Velo 66
10 Cassell Lefevre Hood River Velo 66
10 Jesse Polay Bend Endurance Academy 64
11 Walker Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 62
12 Tyler Lovejoy Bend Endurance Academy 49
13 Bora Haller Corvallis United 42
14 Jakob Stoller Jake and Dad 37
15 Zane Globus-OHarra Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 27
16 Spencer Severance BYRDS 20
17 Nathanael Hart Hapi-Go! 20
18 Zane Globus Oharra Bicyleway 14
19 Parker Green BBC Beaverton Bicycle Club 13
20 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo 13
21 Chance Caruso 12
22 Michael Metz bicycleattorney.com 12
23 Jacob Enos 11
24 Luke Frechette 11
25 Michael Metz bicycleattorney.com 11

Junior Men 15-16

Name Team Points
1 Davis Melkonian Hood River Velo 114
2 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 112
3 Nate Lelack Bend Endurance Academy 98
4 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 94
5 Easton Spring Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 94
6 Rowan Boutette Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 92
7 Henry Jones Bend Endurance Academy 90
8 Conner Mowery Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 68
9 Tom Upper Corvallis United 50
10 Kyler Ervin Smith&Nephew p/b West End Bikes 42
11 Duncan Howell PDX Devo Junior Cycling 32
12 Daniel Smith Andromeda 29
13 Elijah Shulman 22
14 Riley Hooks Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 20
15 Michael Szwaya bicycleattorney.com 17
16 Sean McMahan Chain Reaction 17
17 Scott Santaguida Bend Endurance Academy 16
18 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 16
19 Evan Mobley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 16
20 Christian Dobbins West End Jr 15
21 Sean Harple SWEAT360 14
22 Trystan Braaten 13

Junior Men 17-18

Name Team Points
1 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes 118
2 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 116
3 Jack Sullivan Pacific Power Blue Sky 106
4 Spencer Scott Bend Endurance Academy 98
5 Jeremy King Corvallis United 96
6 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 74
7 Cooper Irwin Hapi-Go! 59
8 Aaron Lopez Pacific Pedaling 44
9 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 26
10 Trevor Broderick 24
11 Quinlyn Benning 18
12 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling 18

Junior Women 10-12

Name Team Points
1 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 120
2 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 112
3 Roxanna Hart Hapi-Go! 92
4 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 84
5 Katerina Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 84
6 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 62
7 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 50
8 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas 46
9 Eleanor Martin Team Lazy Tarantulas 35
10 Allyson Selander BYRDS 28
11 Mahileg Peterson 24
12 McKenzie Kelly Stumptown Cycling Club 24
13 Madeline Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 22
14 Johanna Dezellem 22
15 delaney bergerson Capitol Velo 20
16 Bailey Jenkinson 18
17 Bella Radspinner 16

Junior Women 13-14

Name Team Points
1 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 118
2 Ava Lilley 116
3 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 106
4 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 81
5 Linnea Owen Capitol Velo 78
6 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade 64
7 Keeley Brownback TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 44
8 Makena Gove Sweetpea Ladies Auxiliary 30
9 Jennelle Holmes WebCyclery.com 26
10 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 26
11 Katerina Amore 24
12 Emma Royce The Spokesmen 24
13 Kloe Pfannmuller BYRDS 22
14 Lily Tewfik Sweetpea Ladies Auxiliary 18

Junior Women 15-16

Name Team Points
1 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 118
2 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 116
3 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 100
4 Samantha Trost Team S+M 78
5 Ellie Mitchell 30
6 Olivia Hewett The Spokesmen 28
7 Sierra Kelly Stumptown Cycling Club 28
8 Grace Green BYRDS 26
9 Ellie Darnall Hapi-Go! 24

Junior Women 17-18

Name Team Points
1 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky 118
2 Emma Kane Corvallis United 112
3 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 110
4 Kristina Owen Capitol Velo 108
5 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 68
6 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 62
7 Natalie Shaw Therapeutic Associates Racing 28
8 Charis Darnall Hapi-Go! 20