2021 Oregon Junior Cyclocross Series

Updated December 6, 2021 at 8:44 AM

Junior Open 1/2/3

Name Team Points
1 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 88
2 Dash Bazemore Deschutes Brewery 82
3 Gavin Newman TriTech Bikes 71
4 Cooper Day Cascadia Junior Cycling 60
5 Kai Blankenship Cascadia Junior Cycling 59
6 Cameron Wescott 54
7 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 46
8 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 42
9 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 31
10 Benjamin Tai Rebound/Tireless Velo 30
10 Luka Weierman 30
12 Zachary Smith Biciclista Team PDX 30
13 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 30
14 Nate Dezellem 29
15 Halen Harrison Cascadia Junior Cycling 28
16 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 28
17 Austin Jackson Dialed Cycling Team 28
18 Liam Windhamsmith HUB 26
19 Hudson Hollatz Team Finger 26
20 Zane Moore 24
21 Bjorn Swanson Team S&M 24
22 Jack Abel Planet PDX Cycling 23
23 Johnie Hogue 23
24 Jack Hampson TriTech Bikes 20
25 Daniel Hoile BicycleAttorney.com 20
26 Liam Carmichael Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 18
27 Alessandro D'Anna Portland Metro Composite 16
28 Gabriel Nary Murder of Crows 15
29 Ryan Mares 13
30 Orion Souders Team S&M 13
31 Asher Weld Team Finger 13
32 Connor Olsen Cascadia Junior Cycling 12
33 Calder Tarnow Boneyard Cycling 12
34 Jase Henderson Deschutes Brewery 11
35 Kellen Boyles Planet PDX Cycling 11
36 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 9
37 Karter Snider 9
38 Leo Herriges Swift Racing PDX 8
39 Ian Baker BicycleAttorney.com 8
40 Layton Knabe 6
41 Ben Gillette 5
42 Logan Trost BicycleAttorney.com 4
43 Bennett Gassner 4
44 Henry Linn 3
45 Andrew Chapin 3
46 Bridger Mills Murder of Crows 2
47 Baker Mills Murder of Crows 1

Junior Open 3/4/5 13-14

Name Team Points
1 Gavin Newman TriTech Bikes 116
2 Austin Jackson Dialed Cycling Team 104
3 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 88
4 Liam Carmichael Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 56
5 Keoni Padaca Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 56
6 Sam Long Darkhorse Racing 55
7 Asher Weld Team Finger 42
8 Braden Stiles Dialed Cycling Team 36
9 Gabriel Nary Murder of Crows 28
10 Maurice Richey WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. 26
11 Orion Souders Team S&M 24
12 Tao Rohde 24
13 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 22
14 Ian Baker BicycleAttorney.com 22
15 Bennett Gassner 20
16 Andrew Esperanza TriTech Bikes 16

Junior Open 3/4/5 15-16

Name Team Points
1 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 120
2 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 92
3 Cameron Wescott 82
4 Jack Hampson TriTech Bikes 80
5 Hudson Hollatz Team Finger 44
6 Gilbert Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 40
7 Conner Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 33
8 Zane Moore 26
9 Alessandro D'Anna Portland Metro Composite 24
10 Ryan Mares 22
11 Nicolas Betters 17
12 Jack LaBarge 15
13 Joe Kabeshita 13
14 Michael Esperanza TriTech Bikes 12
15 Griffin Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10

Junior Open 3/4/5 17-18

Name Team Points
1 Nate Dezellem 84
2 Kellen Boyles Planet PDX Cycling 72
3 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 54
4 Evan Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39
5 Luka Weierman 30
6 Daniel Hoile BicycleAttorney.com 30
7 Ben Gillette 24
8 Charley Myers 20

Junior Open 3/4/5 9-12

Name Team Points
1 Kai Blankenship Cascadia Junior Cycling 120
2 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 114
3 Bjorn Swanson Team S&M 98
4 Johnie Hogue 94
5 Jack Abel Planet PDX Cycling 84
6 Jase Henderson Deschutes Brewery 79
7 Leo Herriges Swift Racing PDX 63
8 Bridger Mills Murder of Crows 61
9 Andrew Chapin 61
10 Ezra White Marys Bicycle Club p/b Tacovore 53
11 Karter Snider 53
12 Henry Linn 48
13 Sebastian Bartnikowski Bonk Collective 48
14 Logan Trost BicycleAttorney.com 48
15 Walter Bartnikowski Bonk Collective 46
16 Calder Tarnow Boneyard Cycling 37
17 Saul Jamison Grouptrail Cycling 33
18 Layton Knabe 33
19 Nico Franklin 30
20 Connor Olsen Cascadia Junior Cycling 28
21 August Power Bonk Collective 28
22 Keilan Snider 23
23 Kai Solovewicz Swift Racing PDX 22
24 Baker Mills Murder of Crows 20
25 Wyatt Hawes Half Penny Cycling Team 18
26 Keoni Padaca Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 17
27 Asher Montgomery 14
28 Deegan Russell Bonk Collective 13
29 Blake Mergen Planet PDX Cycling 10
30 Marshall Rockwell Half Penny Cycling Team 9
31 George McGregor Dark Horse Junior Team 9
32 Bode Edelen 7
33 Henry Dempster 6
34 Ángel Guevara 6
35 Garett Hawes Half Penny Cycling Team 5
36 Marshall Mazzotta 5
37 Corbin Pimley 5
38 Espen Eld-Mathis 3

Junior Women 1/2/3

Name Team Points
1 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 120
2 Isabel Herring 58

Junior Women 3/4/5 13-14

Name Team Points
1 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 120
2 Annika Ramey Team Finger 108
3 Hazel Hollatz Team Finger 52
4 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 50
5 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team 28
6 Ava Cooney Planet PDX Cycling 24
7 Laila Snyder Marys Bicycle Club p/b Tacovore 20
8 Isla McGregor Dark Horse Junior Team 18

Junior Women 3/4/5 15-16

Name Team Points
1 Lauren Hartrich 112
2 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 106
3 Helena Stedman Grouptrail Cycling 106
4 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 86

Junior Women 3/4/5 17-18

Name Team Points
1 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 30

Junior Women 3/4/5 9-12

Name Team Points
1 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 120
2 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 104
3 Morgan Filer Sorella Forte p/b Blue Lake 104
4 Lily Stover 102
5 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 80
6 Sydney Chapin 80
7 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 76
8 Lourdes Thorne Grouptrail Cycling 72
9 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 70
10 Helena Stedman Grouptrail Cycling 70
11 Lauren Hartrich 68
12 Ada Souders Team S&M 64
13 Iris Souders Team S&M 61
14 Jessica Baraff 58
15 Kamea Padaca Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 53
16 Annika Ramey Team Finger 52
17 Sunny Wittreich Grouptrail Cycling 48
18 Ángel Guevara 35
19 Hazel Hollatz Team Finger 32
20 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 28
21 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 22
22 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team 17
23 Laila Snyder Marys Bicycle Club p/b Tacovore 11
24 Ava Cooney Planet PDX Cycling 10
25 Isla McGregor Dark Horse Junior Team 8