2017 OBRA Time Trial Cup

OR
Sun, March 5 to Sun, August 27, 2017

Updated May 25, 2017 at 3:03 AM

Category 3 Men

Name Team Points
1 Chris Sarrett 51.25
2 Justin Guidroz 20.00
3 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 20.00
4 Robert Tornai Audi 20.00
5 Keelan Ontiveros V.C. Cascade p/b Slocum 17.00
6 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15.00
7 Alex Hayes Team Cycle Sport 15.00
8 Andrew Neill English Cycles 15.00
9 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 15.00
10 Alex Wilson Hammer Velo 13.00
11 Matthew White Corvallis Cyclery Racing 12.75
12 Bryant Howard 11.25
13 Tom Webb 11.00
14 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 11.00
15 Joseph Tysoe Portland Velo Racing 10.00
16 David Prats Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 10.00
17 Calon Russell Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 10.00
18 Nick Gibb 8.00
19 Bukie Mabayoje BBC Bike Gallery Continental 7.00
20 Randall Fransen Mettle Cycling 7.00
21 Erik Spillman Portland Velo Racing 5.00
21 Ron Babcock 5.00
21 Michael Myers Dialed Cycling Team 5.00
24 Gregg Magnus 4.25
24 Perry Lund 4.25
24 Charles Hall 4.25
27 Scott Goodrich Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 4.00
28 Scott Carroll 3.75
28 Ron Sines 3.75
30 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 3.25
30 Mike Buckiewicz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 3.25
30 Joe English 3.25
33 Jon Thomsen Dr Will Bar p/b Atmosera 3.00
34 Andrew Marchington 1.00

Category 3 Women

Name Team Points
1 Lisa Eriksson Holtey Law p/b Peak Condition 20
2 Taylor Phillips Olympia Cycling Team 17
3 Jennifer Haliewicz 15

Category 4/5 Men

Name Team Points
1 NORMAN SWYGERT Team Planet X USA p/b Xiologix 37
2 Tyler Thessin Portland Velo Racing 28
3 Nick Collins Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24
4 John Adams Capitol Velo 21
5 Tim Mineo Portland Velo Racing 20
6 Alex Wilson Hammer Velo 20
7 Jared Hendrickson Team Cycle Sport 17
8 LUIS ALEMAN Team Cycle Sport 15
9 Michael Collins bicycleattorney.com 15
10 Halsey McGowan 13
11 Gavin McGregor Portland Velo Racing 13
12 Ed Zulyevic Bicycleway.com/OPS 11
13 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10
14 Aaron Bustard 10
15 Dan Froelich 10
16 Brady Cowing 9
17 jesse haas 9
18 Todd Jessup 8
19 Ken Gerts Portland Velo Racing 8
20 Ricky Gray 7
21 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 7
22 Matthew Ballou 6
23 Victor Pastore 5
24 Adam Goulet 5
25 Chris Mays 4
26 Jason Hardrath 4
27 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 3
28 Alan Wizemann Hammer Velo 2
29 Paul Furst Camas Bike and Sport 1

Category 4/5 Women

Name Team Points
1 Korrie Hicks 20
2 Chanda Willse 20
3 Sarah Miller Word-RCB by Cyclisme 20
4 Stephanie wilson 17
5 Rebecca Hillary Team AF 17
6 Joanna Fleskes Harder Cycling 17
7 Janet Howard 15
8 Epiphany Couch Olympia Cycling Team 15
9 Remy Maguire 13
10 Lucie Browning Olympia Cycling Team 11
11 Anne Liggett 10
12 Tatiana Campos Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 9
13 Tracy Arnold 6
14 julie Leffler 5
15 Allison Couch 2

Eddy Senior Men

Name Team Points
1 Andrew LaVeine Audi 23
2 Austin Arguello 20
3 Kyle Roberts Showers Pass Racing Team 20
4 Michael Hopkins Team Planet X USA p/b Xiologix 18
5 Jake von Duering Dialed Cycling Team 17
6 Christopher Wood Showers Pass Racing Team 15
7 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 13
8 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team 13
9 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 11
10 Chris Hanel Dialed Cycling Team 10
11 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 9
12 Alan Barton Olympia Cycling Team 8
13 Istvan Takacs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 7
14 Crossett Freilinger Olympia Cycling Team 5
15 Neil Green Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 4
16 Chris Wierman Dialed Cycling Team 2
17 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix 1

Eddy Senior Women

Name Team Points
1 Jules DJ Allison Olympia Cycling Team 35
2 Sheri Masessa Flywheel Bicycle Solutions 20
3 Elyse Johansen Olympia Cycling Team 20
4 Jennifer Justus Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 17
5 Sara Slawta Land Shark 17
6 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 17
7 Carol Moore 15
8 Myra Klettke bicycleattorney.com 13
9 Lindsay Bailey Olympia Cycling Team 11

Junior Men 10-12

Name Team Points
1 Joshua Morris Word-RCB by Cyclisme 20
2 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 17

Junior Men 15-16

Name Team
1 Griffin Smith
2 Tristan Young Word-RCB by Cyclisme

Junior Women 10-14

Name Team Points
1 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 20

Junior Women 15-18

Name Team
1 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team
2 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team

Masters Men 30-39

Name Team Points
1 Enrique Carbajal 20

Masters Men 40-49

Name Team Points
1 Greg Steele Audi 33.0
2 Ron Babcock 32.0
3 Michael Moody 25.0
4 Rich Julyan Team Cycle Sport 22.0
5 Aaron Coker Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 20.0
6 Dave Reitz Team Cycle Sport 18.0
7 Dan Swanson 17.0
8 Stephen McDade Olympia Cycling Team 16.5
9 Joseph Holcomb 15.5
10 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes 15.0
11 Steven Bateman 13.0
12 Jon Frommelt bicycleattorney.com 9.0
13 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 8.0
14 Mark Godfrey Bike Central/Barbur Vet 7.0
15 Stone Doggett 6.0
16 Ron Laverty Team Cycle Sport 5.0
17 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental 5.0
18 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 4.0

Masters Men 50-59

Name Team Points
1 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52
2 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 38
3 Matt Kline Land Shark 20
4 Michael Myers Dialed Cycling Team 20
5 Scott Peterson Monster Media Racing p/b Cyclesoles 17
6 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 17
7 Jens Heycke 15
8 Scott Carroll 15
9 Jonathan Lyons Hammer Velo 15
10 Paul Mautner Veloforma 14
11 Kyle Kotwica 13
12 Todd Gallaher 13
13 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12
14 Charles Hall 11
15 Joe Cooper 11
16 Erik Spillman Portland Velo Racing 11
17 Mark Crawford Olympia Cycling Team 10
17 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 10
19 Mark Lipchick 10
20 John Slawta Land Shark 10
21 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10
22 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 9
23 Mick Walsh 9
24 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 8
25 Ian Gibson Dialed Cycling Team 8
26 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 5
27 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix 3
28 Tony Dirks Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2
29 Stanley L. Saviage BBC Bike Gallery Continental 1

Masters Men 60-69

Name Team Points
1 James Bell 21
2 Paul Coffee 20
3 Shane Spano Team Cycle Sport 20
4 Tom Webb 20
5 Gregory Hartman Team Rose City 17
6 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 17
7 Andy Stahl 15
8 Steve Gerdemann Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 15
9 Jeff Maurer 13
10 John Henry Maurice Capitol Velo 13
11 Tom Kelly 11
12 Michael Richardson 10
13 Rob Waldman Word-RCB by Cyclisme 9
14 Rick Krabbe 8
15 Jay Rideout 7

Masters Men 70+

Name Team Points
1 Loren Russell 37
2 Dale Harless 20

Masters Women 40-49

Name Team Points
1 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 20
2 Jody Schmidt Team Cycle Sport 20
3 Brenda Middleton 20
4 Monica Emerick 17
5 Lisa Wourms Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 17
6 Heather Knapp 15
7 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 15
8 Kristin Yarris 13
9 Sherri Rohlf Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 11

Masters Women 50-59

Name Team Points
1 Robin Yakhour Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 26
2 Lisa George Sweetpea Ladies Auxiliary 26
3 Jodie Bolt 20
4 Jenny Slawta Land Shark 20
5 Juliet Hochman 20
6 Martha Walsh 17
7 Andi Smith 15
8 Heather Saviage BBC Bike Gallery Continental 11
9 Nori La Rue 10

Masters Women 60-69

Name Team Points
1 Laura Jackson 40
2 Joanne Heilinger 20
3 Terry Walton 17
4 Rita Somerton 17
5 Kathleen Richardson 15

Senior Men Pro/1/2

Name Team Points
1 Mark Krause Land Shark 40
2 Richard Hogan Land Shark 34
3 Carl Hoefer Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 30
4 Chris Waggoner Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 28
5 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 20
6 Daniel Lincoln Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 17
7 Zhaolong Wu Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15
8 Joel Fletcher Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 15
9 Justin Onusko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13
10 Brandon Meinke Olympia Cycling Team 13
11 Henrique Serra Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 11
12 Travis Brown Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 9
13 Felipe Nystrom 8
14 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 7
15 Mark Gyulafia River City Bicycles 6

Senior Women 1/2

Name Team Points
1 Leia Tyrrell 20
2 Sara Youmans Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 20
3 Starla Teddergreen 17
4 Angharad Porteous bicycleattorney.com 15
5 Rachel Lee Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 13
6 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 5
6 Elise Huggins Portland Bicycle Studio 5
6 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 5
6 Mallory Miller Portland Bicycle Studio 5

Tandem

Name Team Points
1 Dan Handorff 10.0
1 Micah Handorff 10.0
1 Tom Dempsey Harder Cycling 10.0
1 Dana Harris Harder Cycling 10.0
5 Jamie Mikami Veloforma 8.5
5 Cavan Mikami Veloforma 8.5