Overall BAR: Track BAR

OR
January 01, 2017

Part of the Overall BAR

Updated January 3, 2020 at 2:40 PM

Show all results

Category 3 Men

Name Team Points
1 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33
2 Felipe Nystrom 28
3 Brian Dessinger 27
4 Travis Brown Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 24
5 Russell Walker Trusty Switchblade 21
6 Robert Vigeant US Military Endurance Sports 18
7 Hilary Luther 43 Degrees 16
8 Todd Fawcett 15
9 James Graves BATTLEKAT 15
10 Bradley Wiltfong Holtey Brown p/b Peak Condition 13
11 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 13
12 Kyle Mensing Stages Cycling 12
13 David Boxberger 12
14 Terry McLeod Vertical Earth 11
15 Marayah Deese Ruckus Test Team 11
16 Sasha Lacey Portland Velo Racing 10
17 Jeff Standish Sage Titanium 9
18 John M. Schmidt 8
19 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 8
20 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 7
21 Vincent Plaza 4
22 Alexandra Burton Point S Racing 3

Category 4 Men

Name Team Points
1 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 146.50
2 Brian Dessinger 143.50
3 Quinlan Pfiffer 141.00
4 Alexander Zybin 112.00
5 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 91.50
6 Andre Vogs BBC Beaverton Bicycle Club 66.00
7 Dan Dhonau Word RCB, presents Grummel 64.00
8 Edward Wright Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 56.00
9 Troy Mitchell 56.00
10 Tim Connelly 56.00
11 Tyler Thessin Portland Velo Racing 55.50
12 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 45.00
13 Kyle Berg Sage Titanium 44.00
14 Jerry Powell Multnomah Athletic Club 44.00
15 Travis Brown Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 43.00
16 Jon DeShirley Oregon Trail Syndicate 42.00
17 Arthur Schocken Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 38.00
18 Doug Sottoway 33.00
19 Eric Gneckow 30.00
20 Duncan Howell V.C. Cascade p/b Slocum 29.00
21 Dylan Howell Point S Racing 28.00
22 Thomas Orth Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 28.00
23 Malcolm Johnson BriHOP Racing 26.00
24 Gene Faes Dialed Cycling Team 24.00
25 Felipe Nystrom 23.00
26 Bradley Wiltfong Holtey Brown p/b Peak Condition 22.00
27 David Harrell H+H Racing 20.00
28 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 18.00
29 Joe Ergle 16.00
30 Cliff Theisen Word RCB, presents Grummel 16.00
31 John M. Schmidt 15.00
32 Max Diener Holtey Brown p/b Peak Condition 14.00
33 Pete Lindeman Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 14.00
34 Jeremy Russell River City Bicycles / Bike Law 14.00
35 David Smith 13.00
36 Kelsey Ramsey Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12.00
37 Alex Brasch Word RCB, presents Grummel 12.00
38 Joseph Reynolds River City Bicycles / Bike Law 11.00
39 James Graves BATTLEKAT 11.00
40 Kyle Mensing Stages Cycling 11.00
41 Mark Gyulafia River City Bicycles / Bike Law 10.00
42 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 9.00
43 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 8.00
44 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 7.00
45 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 7.00
46 John Klupar Cucina Fresca 7.00
47 Vincent Plaza 6.00
48 Kevin Stone O'Brien Egencia 5.00
49 Emily McNary Olympia Cycling Team 5.00
50 Chris Waggoner Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 3.75
50 Mark Godfrey Bike Central/Barbur Vet 3.75
50 Paul Mautner Veloforma 3.75
53 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 3.00

Category 4 Women

Name Team Points
1 D'marlyd Salort 162
2 Milli Chennell Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 124
3 Parry Sample BATTLEKAT 98
4 Emily McNary Olympia Cycling Team 97
5 Monica Bilodeau BATTLEKAT 54
6 kayden mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 48
7 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 43
8 Kaya Lydamore BATTLEKAT 40
9 Sarah Miller Word RCB, presents Grummel 30
10 Hazel Gross Team AF 27
11 Andrea Fisk 15
12 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14
13 Anna Rosenberg BBC Beaverton Bicycle Club 13
14 Sarah Muench ISCorp p/b Smart Choice MRI 12
15 Barbara Nellor 8

Junior Men

Name Team Points
1 Kyler Ervin Grixsen Brewing p/b West End Bikes 102
2 Alexander Vogs BBC Beaverton Bicycle Club 86
3 Duncan Howell V.C. Cascade p/b Slocum 84
4 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 66
5 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 30
6 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 28
6 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 28
8 Anna Rosenberg BBC Beaverton Bicycle Club 27
9 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 26
10 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 15
11 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 14
12 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 13

Junior Women

Name Team Points
1 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 30
1 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 30
1 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 30

Masters Men

Name Team Points
1 Kevin Billingsley BriHOP Racing 240.000
2 Paul Mautner Veloforma 232.000
3 Eric Anderson Dr Will Bar p/b Atmosera 221.000
4 michael risner Guinness Cycling Team 200.000
5 Chris Waggoner Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 168.000
6 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 159.333
7 Kevin Stone O'Brien Egencia 151.333
8 Carl Hoefer Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 131.000
9 Brian Dessinger 129.333
10 Jerry Powell Multnomah Athletic Club 122.000
11 Aaron Harrison Bike Gallery/Beaverton Bicycle Club 119.000
12 Rob Waldman Word RCB, presents Grummel 117.000
13 Dan Dhonau Word RCB, presents Grummel 112.000
14 Tyler Thessin Portland Velo Racing 112.000
15 Jamie Mikami Veloforma 109.000
16 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 108.333
17 Vincent Plaza 104.000
18 Arthur Schocken Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 103.000
19 Bobby Walthour 101.000
20 stephen mcdade Olympia Cycling Team 90.000
21 James Thiele Momentum presented by Atomic 87.000
22 Loren Russell Vegan Fleez! 81.000
23 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 79.000
24 Alex Wilson Hammer Velo 78.000
25 James Duke 76.000
26 Brian List Bike Central/Barbur Vet 74.000
27 Stephen McLaughry Bike Central/Barbur Vet 72.000
28 Nils Tillstrom BriHOP Racing 63.000
29 John Forbes BriHOP Racing 60.000
30 Darell Provencher BriHOP Racing 56.000
31 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 54.000
32 Edward Lanton 54.000
33 E. Eric Johnson III Major Taylor Racing 51.000
34 Robert Vigeant US Military Endurance Sports 49.000
35 David Klipper Guinness Cycling Team 48.000
36 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43.000
37 Jeremy Russell River City Bicycles / Bike Law 43.000
38 Jack Lindquist Olympia Cycling Team 42.000
39 John Prosser Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 42.000
40 Mark Godfrey Bike Central/Barbur Vet 41.000
41 Robert Evans Team Illuminate 40.000
42 Steve Troseth 39.000
43 Thomas Orth Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 36.000
44 Greg Eyerly Holtey Brown p/b Peak Condition 36.000
45 Tim Reinhart River City Bicycles / Bike Law 35.000
46 Andy O'Mara 30.000
47 Tim Connelly 30.000
48 Chris Deardorff BriHOP Racing 28.000
49 David Boxberger 28.000
50 Gene Faes Dialed Cycling Team 28.000
51 Steven Beardsley Point S Racing 26.000
52 Keith Peters 26.000
53 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 26.000
53 Justin La Vigne Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26.000
55 Joseph Holcomb 22.000
56 John Klupar Cucina Fresca 22.000
57 Einar Traa Portland Velo Racing 15.000
58 Jeff Standish Sage Titanium 14.000
59 James Kramer Cyberdyne Systems 13.000
60 Andre Vogs BBC Beaverton Bicycle Club 13.000
61 Malcolm Johnson BriHOP Racing 11.000
62 Terry McLeod Vertical Earth 8.000
63 Ruth Gustafson Broadmark 6.000

Masters Women

Name Team Points
1 Pam Reid Team Rose City 90
2 Jen Featheringill Bike Central/Barbur Vet 75
3 Alexandra McLaughry Bike Central/Barbur Vet 71
4 Hazel Gross Team AF 50
5 Hilary Luther 43 Degrees 26
6 Barbara Thiele Team Rose City 15
7 Andi Smith 15
8 Flo Leibowitz Corvallis Cyclery Racing 7
8 Melissa Boyd Corvallis Cyclery Racing 7

Senior Men

Name Team Points
1 Chris Waggoner Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 187.333
2 Steven Beardsley Point S Racing 164.000
3 Tim Reinhart River City Bicycles / Bike Law 153.000
4 Kent Ross Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 120.667
5 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 111.000
6 Jack Lindquist Olympia Cycling Team 107.000
7 Stephen McLaughry Bike Central/Barbur Vet 103.000
8 Emmett Culp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 99.000
9 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 97.333
10 Andy O'Mara 96.333
11 Arthur Schocken Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 84.000
12 Jeremy Russell River City Bicycles / Bike Law 80.000
13 Carl Hoefer Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 78.000
14 David Klipper Guinness Cycling Team 75.667
15 Ben Waters Holtey Brown p/b Peak Condition 74.000
16 Kevin Billingsley BriHOP Racing 69.500
17 Erin Glover 67.750
18 Darell Provencher BriHOP Racing 67.250
19 Adam Reddy Alete 61.000
20 Heather Johnson Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 58.250
21 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 56.000
22 Jamie Mikami Veloforma 53.500
23 Nils Tillstrom BriHOP Racing 52.333
24 Russell Walker Trusty Switchblade 51.333
25 Adam Angert Holtey Brown p/b Peak Condition 47.000
26 Luke Coleman HiFi Sound Cycling Components 43.000
27 David Godfrey Rubicon 41.500
28 Kyler Ervin Grixsen Brewing p/b West End Bikes 39.000
29 Marayah Deese Ruckus Test Team 36.750
30 Norrene Godfrey Team Godfrey 36.500
31 Kyle Berg Sage Titanium 34.000
32 michael risner Guinness Cycling Team 31.333
33 Brian Ratliff 43 Degrees 31.000
34 Quinlan Pfiffer 30.667
35 Chris Deardorff BriHOP Racing 30.000
36 Meg Mautner BriHOP Racing 30.000
37 Mark Godfrey Bike Central/Barbur Vet 28.000
38 Paul Mautner Veloforma 26.000
39 Alex Wilson Hammer Velo 26.000
40 Felipe Nystrom 26.000
41 Robert Evans Team Illuminate 23.000
42 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 22.000
43 Bradley Wiltfong Holtey Brown p/b Peak Condition 19.000
44 Brian Abers BriHOP Racing 16.500
45 David Harrell H+H Racing 16.500
46 stephen mcdade Olympia Cycling Team 16.000
47 Bobby Walthour 14.000
48 Hilary Luther 43 Degrees 14.000
49 David Chipchase Seattle Cancer Care Alliance Cycling Team 14.000
50 Jeff Standish Sage Titanium 14.000
51 Aaron Harrison Bike Gallery/Beaverton Bicycle Club 13.000
52 Jacob Rathe Jelly Belly Cycling 12.000
53 Cameron Duff Dr Will Bar p/b Atmosera 12.000
54 Ed Norton 11.000
55 James Thiele Momentum presented by Atomic 10.000
56 Kirk Whiteman kirk whiteman 10.000
57 Tyler Thessin Portland Velo Racing 9.333
58 Thomas Orth Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 8.667
59 Doug Sottoway 8.000
59 Eric Gneckow 8.000
59 Dylan Howell Point S Racing 8.000
62 John Klupar Cucina Fresca 8.000
63 Stephen Bedford Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 6.000
64 Tim Luther 43 Degrees 6.000
65 Terry McLeod Vertical Earth 4.000
66 Robert Vigeant US Military Endurance Sports 4.000
67 Erin Goodall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 2.000

Senior Women

Name Team Points
1 Andrea Fisk 176.5
2 Erin Glover 166.5
3 Jen Featheringill Bike Central/Barbur Vet 150.0
4 Alexandra McLaughry Bike Central/Barbur Vet 133.0
5 Lisa Eriksson Holtey Brown p/b Peak Condition 121.0
6 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 109.0
7 Heather Johnson Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 98.0
8 Hannah McDade BriHOP Racing 80.5
9 Alexandra Burton Point S Racing 71.0
10 Meg Mautner BriHOP Racing 50.0
11 Marayah Deese Ruckus Test Team 50.0
12 Norrene Godfrey Team Godfrey 48.0
13 T Rabbit Fluffy Bunny 46.0
14 Hilary Luther 43 Degrees 29.0
15 Monica Bilodeau BATTLEKAT 25.0
16 D'marlyd Salort 21.0
17 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15.0
18 Parry Sample BATTLEKAT 14.0
19 Kaya Lydamore BATTLEKAT 13.0
20 Emily McNary Olympia Cycling Team 13.0
21 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 13.0
22 Sarah Muench ISCorp p/b Smart Choice MRI 12.0
23 Alynda Lingwood Gregg's/Trek 8.0
24 Ruth Gustafson Broadmark 8.0