Oregon Junior Cyclocross Series

OR
September 14, 2019

Updated January 3, 2020 at 2:40 PM

Show all results

Junior Men 1/2/3

Name Team Points
1 Caiden Hartrich Cascadia Junior Cycling 116
2 Henry Winnenberg 100
3 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 98
4 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 92
5 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 92
6 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 90
7 Gavin Bowen Bowen Sports Performance 78
8 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 73
9 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 72
10 Federico Spedini Biciclista US 61
11 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57
12 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 55
13 Parke Chapin Bend Endurance Academy 50
14 Aaron Bailey Marys Bicycle Club 49
15 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 30
16 Jacob Olander Bowen Sports Performance 30
17 Sam Day Cascadia Junior Cycling 28
18 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 22
19 Tyler Winans Sunnyside Sports 17
20 Tanner Bowen Bowen Sports Performance 15
21 Jacob Smith 14
22 Kai Shays School of Send, Dr Will Bar 13
23 Bryce White Bend Endurance Academy 12

Junior Men 13-14 3/4/5

Name Team Points
1 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 120
2 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 110
3 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 108
4 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 108
5 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 90
6 Gilbert Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 58
7 Phoenix GrassL 50
8 Reed Wuepper Fulcrum Properties/WebCyclery 46
9 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 46
10 Hans Lanners 43
11 Eddy Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42
12 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling 41
13 Kaess Rinder 40
14 Jack Hampson 39
15 Cameron Wescott 38
16 Ryan Marks Bend Endurance Academy 37
17 Maximilian Ohotto ANTHM Collective 33
18 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 31
19 Charlie Connell 26
20 Henry Tuttle bicycleattorney.com 26
21 Kai Shays School of Send, Dr Will Bar 24
22 Levi Hagstette Dialed Cycling Team 22
23 Jacob Soares Bend Endurance Academy 22
24 Peter Grover Bend Endurance Academy 20
25 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 20
26 Gus Tonkin Team S&M 18
27 Nicolas Betters 17
28 Hudson Hollatz Team Finger 16
29 Carter VanHorn 16
30 Caden Saltzberg Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 16
31 Jack Labarge 14
32 Kyle McFarland Planet PDX Cycling 14
33 Gavin Willard 13
34 Max Harris 11
35 Rory Kerr 10
36 Jensen Pfeifer Planet PDX Cycling 10
37 Conner Vanderstoop Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 8
38 Sylas LeBreton-Smith Team Finger 8
39 Dylan Potter 7
40 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 5
41 Griffin Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 2
42 Ralph Schultz IIII 1

Junior Men 15-16 3/4/5

Name Team Points
1 Aaron Bailey Marys Bicycle Club 116
2 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 104
3 Charley Myers 90
4 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 84
5 Federico Spedini Biciclista US 84
6 Bryce White Bend Endurance Academy 72
7 Aidan Weld Team Finger 68
8 Cooper Day Cascadia Junior Cycling 46
9 Evan VanderStoop 37
10 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 30
11 Alex Ryse SCHOOL OF CROSS 26
12 Jason Distefano Biciclista US 26
13 Tanner Bowen Bowen Sports Performance 22
14 Luke Soto Planet PDX Cycling 20
15 Jacob Hamness Dialed Cycling Team 20
16 Nate Dezellem 18
17 Ryan Yellitz 17
18 Kellen Boyles Planet PDX Cycling 16
19 Jeffrey Willburn 15
20 Logan Doern 15
21 Ben Stephenson Dialed Cycling Team 14

Junior Men 17-18 3/4/5

Name Team Points
1 Ronan Myers 118
2 Eamon Haverty 82
3 Benjamin Tai Rebound/Tireless Velo 80
4 Carter Hanley Cyclepath PDX Racing 50
5 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 46
6 Riley Plummer 30
7 Nels Martin Dialed Cycling Team 30
8 Joshua Bussey Dialed Cycling Team 28
9 Austin Jackson Dialed Cycling Team 22
10 Tucker McManus TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 20

Junior Men 9-12 3/4/5

Name Team Points
1 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy 120
2 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 116
3 Liam Carmichael Tri Tech / Orange Cream Soda 100
4 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 98
5 Jack Abel Planet PDX Cycling 92
6 Thomas Flanagan Hella Sweet 83
7 Elliot Werner 78
8 Thomas Little BeerMongers 74
9 Wyatt Hawes The Bicycle Shop Monmouth 68
10 Austin Jackson Dialed Cycling Team 63
11 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 57
12 Braden Stiles 56
13 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 50
14 Kai Blankenship 49
15 Jase Henderson Deschutes Brewery 48
16 Orion Souders Team S&M 44
17 Bjorn Swanson Team S&M 44
18 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 32
19 Asher Weld Team Finger 32
20 Gavin Newman TriTech Select 29
21 Calder Tarnow Boneyard Cycling 27
22 Luke Talman 26
23 Maurice Richey Word RCB presents Grummel 21
24 Caleb Deschler 20
25 Kieran Skerritt 19
26 Sebastian Bartnikowski 19
27 Daegan Hofeld Bicycle Way Of Life Cycling 17
28 Sylas LeBreton-Smith Team Finger 17
29 Finnley Brashnyk 14
30 Leo Herriges Swift Racing PDX 13
31 Emmett Schwoebel 11
32 Calvin Roberts 9
33 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas 7
34 Spencer Bradway 7
35 Baker Mills Murder of Crows 6
36 Liam McGeeney Team Finger 6
37 Koen Smelser 5
38 Miles Pitone Trusty Switchblade 4
39 Finn McGrew Team Finger 3
40 Finn Leedy Evan Balbier 3
41 Finn Thompson Rainier Beer Cycling Team 3
41 Kai Solovewicz Swift Racing PDX 3
43 Desmond Stewart 2
44 Ian Baker bicycleattorney.com 2
45 Barrett Von Duering Dialed Cycling Team 1

Junior Women 1/2/3

Name Team Points
1 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 120
2 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 112
3 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 108
4 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 30
5 Kylie Eckert Cascadia Junior Cycling 26
6 Macy Hagstette Dialed Cycling Team 22

Junior Women 13-14 3/4/5

Name Team Points
1 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 120
2 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 112
3 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 102
4 Yunji Hatfield Dialed Cycling Team 64
5 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 54
6 Lizzy Ward Sweetpea Ladies Auxiliary 40
7 Helena Stedman Grouptrail Cycling 26
8 Nora Combe Grouptrail Cycling 18

Junior Women 15-16 3/4/5

Name Team Points
1 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 120
2 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 30
3 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 26

Junior Women 17-18 3/4/5

Name Team Points
1 Kylie Eckert Cascadia Junior Cycling 116
2 Alyssa Hargis TCNF.Legal 60
3 Johanna Dezellem 30
4 Claire Chasse Team Oregon p/b Rodda Paint 26
5 Peyton Wilson Bike Peddler Bunny Hoppers 26
6 Iris Souders 24

Junior Women 9-12 3/4/5

Name Team Points
1 Sydney Little BeerMongers 120
2 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 110
3 Amelia Offner Planet PDX Cycling 81
4 Morgan Filer 76
5 Annika Ramey Team Finger 71
6 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 68
7 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 68
8 Lily Stover PDX Devo Junior Cycling 60
9 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team 54
10 Iris Souders 54
11 Abby Rice Team Lazy Tarantulas 52
12 Adison Stark Ace Window Tinting 48
13 Anna Marks Bend Endurance Academy 46
14 Julia Pitone Trusty Switchblade 36
15 Ava Cooney Planet PDX Cycling 33
16 Sophia Rodriguez The Hub Cyclery 30
17 Nora Combe Grouptrail Cycling 22
18 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 18
19 Ella Kerr 17
20 Laila Snyder Marys Bicycle Club 16
21 Lourdes Thorne 15
22 Sunny Wittreich Grouptrail Cycling 14
23 Lena Willburn 13
24 Isla McGregor Rock Creek Cyclery AKA Bethany Bike Repair Cycling Team 12
25 Daphne Spencer 10
26 Francesca Spencer 9