2019 Oregon Junior Cyclocross Series

OR
Sat, September 14 to Sun, November 17, 2019

Updated November 12, 2019 at 7:01 PM

Junior Men 1/2/3

Name Team Points
1 Caiden Hartrich Cascadia Junior Cycling 116
2 Henry Winnenberg 96
3 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 92
4 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 92
5 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 90
6 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 88
7 Jake Johansen 73
8 Benicio Thorne 72
9 Federico Spedini 61
10 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57
11 Gavin Bowen 50
12 Parke Chapin 50
13 Aaron Bailey Marys Bicycle Club 49
14 Halen Harrison 39
15 Jacob Olander 30
16 Sam Day Cascadia Junior Cycling 28
17 Tyler Winans Sunnyside Sports 17
18 Kai Shays 13

Junior Men 13-14 3/4/5

Name Team Points
1 Peter Bentley 120
2 Max Smith 108
3 Zachary Smith 100
4 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 82
5 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 80
6 Reed Wuepper 46
7 Gilbert Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 44
8 Eddy Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42
9 Phoenix GrassL 38
10 Cameron Wescott 38
11 Ryan Marks 37
12 Liam Harrison 31
13 Kaess Rinder 30
14 Jack Hampson 30
15 Charlie Connell 26
16 Henry Tuttle bicycleattorney.com 26
17 Kai Shays 24
18 Brennan Jarrell 24
19 Hans Lanners 23
20 Jacob Soares 22
21 Peter Grover 20
22 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 20
23 Gus Tonkin Team S&M 18
24 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 18
25 Nicolas Betters 17
26 Carter VanHorn 16
27 Caden Saltzberg Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 16
28 Maximilian Ohotto ANTHM Collective 15
29 Jack Labarge 14
30 Gavin Willard 13
31 Max Harris 11
32 Rory Kerr 10
33 Sylas LeBreton-Smith Team Finger 8
34 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 5
35 Jensen Pfeifer Planet PDX Cycling 4
36 Kyle McFarland Planet PDX Cycling 3
37 Griffin Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 2
38 Ralph Schultz IIII 1

Junior Men 15-16 3/4/5

Name Team Points
1 Calum Pierce 102
2 Charley Myers 90
3 Aaron Bailey Marys Bicycle Club 88
4 Federico Spedini 84
5 Bryce White 72
6 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 58
7 Aidan Weld Team Finger 46
8 Cooper Day Cascadia Junior Cycling 46
9 Alex Ryse 26
10 Jason Distefano 26
11 Tanner Bowen 22
12 Evan VanderStoop 20
13 Jacob Hamness Dialed Cycling Team 20
14 Ryan Yellitz 17
15 Logan Doern 15
16 Ben Stephenson Dialed Cycling Team 14

Junior Men 17-18 3/4/5

Name Team Points
1 Ronan Myers 116
2 Eamon Haverty 82
3 Benjamin Tai Rebound/Tireless Velo 56
4 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 46
5 Riley Plummer 30
6 Nels Martin Dialed Cycling Team 30
7 Carter Hanley Cyclepath PDX Racing 24
8 Austin Jackson Dialed Cycling Team 22
9 Tucker McManus TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 20

Junior Men 9-12 3/4/5

Name Team Points
1 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 116
2 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 96
3 Jack Abel Planet PDX Cycling 92
4 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 90
5 Thomas Flanagan 83
6 Elliot Werner 78
7 Liam Carmichael 72
8 Wyatt Hawes 68
9 Thomas Little BeerMongers 59
10 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 57
11 Braden Stiles 56
12 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 50
13 Jase Henderson Deschutes Brewery 48
14 Bjorn Swanson Team S&M 44
15 Austin Jackson Dialed Cycling Team 43
16 Kai Blankenship 35
17 Orion Souders Team S&M 29
18 Calder Tarnow Boneyard Cycling 27
19 Asher Weld Team Finger 27
20 Luke Talman 26
21 Maurice Richey Word RCB presents Grummel 21
22 Sylas LeBreton-Smith Team Finger 17
23 Gavin Newman 17
24 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 16
25 Sebastian Bartnikowski 16
26 Finnley Brashnyk 14
27 Leo Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 13
28 Caleb Deschler 11
29 Kieran Skerritt 9
30 Calvin Roberts 9
31 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas 7
32 Spencer Bradway 7
33 Baker Mills Murder of Crows 6
34 Liam McGeeney Team Finger 6
35 Koen Smelser 5
36 Emmett Schwoebel 5
37 Miles Pitone Trusty Switchblade 4
38 Finn McGrew Team Finger 3
39 Finn Leedy 3
40 Finn Thompson Rainier Beer Cycling Team 3
40 Kai Solovewicz Swift Racing PDX 3
42 Ian Baker bicycleattorney.com 2

Junior Women 1/2/3

Name Team Points
1 Madeline Stover 120
2 Una Mcfadin 112
3 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 108
4 Kylie Eckert Cascadia Junior Cycling 26

Junior Women 13-14 3/4/5

Name Team Points
1 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 120
2 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 112
3 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 102
4 Yunji Hatfield Dialed Cycling Team 46
5 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 26
6 Lizzy Ward 20
7 Nora Combe Grouptrail Cycling 18

Junior Women 15-16 3/4/5

Name Team Points
1 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 120

Junior Women 17-18 3/4/5

Name Team Points
1 Kylie Eckert Cascadia Junior Cycling 116
2 Alyssa Hargis 60
3 Peyton Wilson 26
4 Iris Souders 24

Junior Women 9-12 3/4/5

Name Team Points
1 Sydney Little BeerMongers 120
2 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 110
3 Morgan Filer 72
4 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 68
5 Amelia Offner Planet PDX Cycling 64
6 Annika Ramey Team Finger 56
7 Iris Souders 54
8 Adison Stark 48
9 Anna Marks 46
10 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 44
11 Lily Stover 40
12 Ava Cooney Planet PDX Cycling 33
13 Sophia Rodriguez 30
14 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team 26
15 Abby Rice Team Lazy Tarantulas 26
16 Julia Pitone Trusty Switchblade 25
17 Nora Combe Grouptrail Cycling 22
18 Ella Kerr 17
19 Laila Snyder Marys Bicycle Club 16
20 Lourdes Thorne 15
21 Daphne Spencer 10
22 Francesca Spencer 9