33rd Mudslinger XC

Blodgett, OR. July 5, 2020

2nd Race in the Oregon XC Series. PS Echo Red to Red is March 14th,2020 and back in the series as of today. Series contracts go out in October

For results questions, please contact Chief Judge: Misty Mitchell 

Updated July 6, 2020 at 9:04 AM

Category 1 Junior Men

Num Name Team Age Time
1 6 Ian Brown Speedvagen/Cascadia Junior Cycling 15 1:05:47
DNF 7 Schoning Zane 16 1:05:47

Category 1 Men 19-44

Num Name Team Age Time
1 10 Luke Demoe Landspeeds Fix 41 1:09:41
2 13 Andrzej Stadnik 31 1:12:40
3 71 Grant Colligan 24 1:15:08
4 11 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 40 1:15:42
5 8 Dalton Charest 27 1:18:16
6 12 Nick Skenzick Co-Motion Factory Racing Team 41 1:20:57
7 9 Brian Cimmiyotti Scott's Cycle and Sports 43 1:24:27

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age Time
1 18 Brady Van Matre Boxwell Cycling 46 1:14:05
2 15 Joe Cooper Twin Peaks Racing Team 52 1:17:52
3 14 Michael Brown WebCylcery Racing 49 1:19:25
4 16 Michael Loftesnes Velo Fratello 55 1:23:43
DNS 17 Moody Michael Flywheel Bicycle Solutions 49 1:23:43
DNS 70 Billy Truelove Co-Motion Factory Racing Team 45 1:23:43

Category 1 Women 19+

Num Name Age Category Time
1 24 Natasha Visnack 16 Category 1 Women 19+ 1:26:36

Category 2 Junior Men 10-13

Num Name Team Age Time
1 110 Everett Gough Eugene MTB 13 2:27:36
2 112 Jack Webb 12 2:27:45

Category 2 Junior Men 14-18

Num Name Team Age Time
1 64 Caiden Hartrich Cascadia Junior Cycling 16 1:07:47
2 63 Aaron Bailey Mary’s Bicycle Club 16 1:10:53
3 66 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 14 1:16:54
4 65 Spencer Middleton 16 1:25:21
DNF 67 Henry Winnenberg 17 1:25:21

Category 2 Junior Women 14-18

Num Name Team Age Category Time
1 25 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 16 Category 2 Junior Women 14-18 1:43:27

Category 2 Men 19-39

Num Name Team Age Time
1 27 Logan Divelbiss 21 1:13:28
2 26 Kyle Berg Holtey Law | Peak Condition 33 1:14:07
3 29 Oscar Guevara Vancouver Cyclery 30 1:17:06
4 31 Trevor Schissler 27 1:18:11
5 32 Craig Seyler 38 1:22:16
6 33 Stephen Snider Mudslinger Adventure Squad 36 1:24:17
7 30 Scott Havard 28 1:26:59
DNS 28 Goulet Adam Wattie Ink 35 1:26:59

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age Time
1 36 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 42 1:19:27
2 44 Gabe Winkler Mary’s Bicycle Club 43 1:22:57
3 35 Julio Cabrera 43 1:24:46
4 38 Joshua Hanselman 343 Cycling 44 1:29:47
5 39 Colin Howard Hammer Velo 40 1:30:55
6 37 John DeSapio Team 10 Barrel 47 1:31:25
7 43 Shaun Stiles 41 1:31:30
8 72 Karl Weeks 40 1:33:12
9 41 Andrew Maddox Cycle Analysis 20 1:37:29
DNS 34 Jordan Boutilier Mary’s Bicycle Club 40 1:37:29
DNS 40 Michael Jordan 40 1:37:29
DNS 42 Moore Kevin Team High-5 45 1:37:29

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age Time
1 46 Lance Heppler Dialed Cycling Team 50 1:13:30
2 48 Cort Johnson Team 10 Barrel 55 1:19:55
3 45 Demian Bailey Mary’s Bicycle Club 49 1:20:10
4 47 Erick Horvath 56 1:22:26
5 56 David Visnack 51 1:24:38
6 52 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 51 1:27:35
7 50 Kyle Kotwica Mary’s Bicycle Club 55 1:31:13
8 19 Steve West Co-Motion Factory Racing Team 53 1:32:08
9 53 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 58 1:45:46
10 55 Billy Thomas Deschutes Brewery 59 1:51:28
11 54 Erick Taft Dialed Cycling Team 49 1:55:16
DNF 51 Jeff Nary Sagebrush Cycles 54 1:09:34

Category 2 Men 60+

Num Name Team Age Time
1 58 Erik Goodfriend Hammer Velo 59 1:30:21
2 57 Dale Blackburn Going for the Goldens 63 1:45:17

Category 2 Women 40-49

Num Name Age Category Time
1 68 Layla Billowitz 47 Category 2 Women 40-49 1:43:47

Category 2 Women 50+

Num Name Team Age Category Time
1 69 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 63 Category 2 Women 50+ 2:25:35

Category 3 Junior Men 10-13

Num Name Team Age Time
1 109 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 11 43:38
2 108 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 11 45:22
3 111 Tyler Sowa 13 53:48

Category 3 Junior Men 14-18

Num Name Team Age Time
1 113 Curran Jacobus 14 38:08
2 118 Reed Vega Mary’s Bicycle Club 18 40:12
3 116 Alden Overbaugh 15 41:55
4 115 Leo Morag CV Mountain Biking Club 17 51:37
DNS 114 McClelland Aidan 16 51:37
DNS 117 Stecher Gavin 13 51:37

Category 3 Junior Women 14-18

Num Name Team Age Category Time
1 125 Neve Gerard Pine Mountain Sports 14 Category 3 Junior Women 14-18 54:07

Category 3 Men 19-39

Num Name Age Category Time
1 101 Kove Janeski 24 Category 3 Men 19-39 53:15

Category 3 Men 50-59

Num Name Team Age Time
1 104 john mersmann The Dizzy Hen 54 48:10
2 105 James Williams 50 53:40

Category 3 Men 60+

Num Name Team Age Time
1 107 Loren Russell Vegan Fleez! 77 1:08:57
DNF 106 Tad Hodgert Deschutes Brewery 74 1:08:57

Category 3 Women 19-39

Num Name Team Age Category Time
1 119 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 38 Category 3 Women 19-39 1:00:47

Category 3 Women 50-59

Num Name Team Age Time
1 121 Michelle Schoning 53 1:17:14
2 120 Dianna Fisher Mudslinger Adventure Squad 55 2:27:27

Category 3 Women 60+

Num Name Team Age Time
1 122 Anna Houpt 65 1:34:02
2 123 Flo Leibowitz Mary’s Bicycle Club 69 1:36:24

Clydesdale 200+

Num Name Team Age Time
1 60 Scott Housley Mudslinger Adventure Squad 20 1:24:09
2 59 Jonathan Elek Team 10 Barrel 46 1:34:41
3 61 Jarrod Sumerlin Bicycle Barn 52 2:10:21
4 62 Richard Suditu BBC Bike Gallery Continental 30 2:31:18

Elite Men

Num Name Team Age Time
1 2 Massimo Larsen 22 1:02:19
2 3 Bradyn Lange Rocky Mountain Factory Team 21 1:04:24
3 1 Jonathan Myers Team S&M 52 1:07:03
4 5 Kendal Johnson Sagebrush Cycles/Mudslinger Adventure Squad 28 1:09:09
5 4 Felipe Nystrom Team S&M 37 1:09:18

Singlespeed Men

Num Name Team Age Time
1 23 Sean Wilson Landspeeds Fix 27 1:10:25
2 22 Jackson Rich 27 1:10:33
3 73 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 43 1:11:29
4 20 Tyler Miller Team 10 Barrel 42 1:12:38
5 21 Brad Place Mudslinger Adventure Squad 56 1:32:20