2019 Mountain Bike BAR

Updated December 22, 2019 at 1:38 PM

Category 1 Men

Name Team Points
1 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint 58
2 Adam DeMarzo Moe's Bike Shop 51
3 Brian Gruenemay Marys Bicycle Club 50
4 Gavin Beer Bend Endurance Academy 49
5 Ryder Uetrecht ASU Devo 45
6 Nicholas Wood Hugh Jazz 36
7 Reynaldo Cordova 36
8 David Kalcic OSU Cycling Club 31
9 Matt Faunt Allegro Cyclery 28
10 Chip Sloan Gründelbruisers 28
11 Ian Brown Speedvagen 26
12 Scott Hood 24
13 Reid Curry Murder of Crows 22
14 John Lin Swift Racing PDX 22
15 Joe Cooper Twin Peaks Racing Team 20
16 Dennis Hahn Team Oregon p/b Rodda Paint 18
17 Mark Severy Adventure's Edge 15
18 Joshua Johnston Murder of Crows 15
19 Eric Isaacs Marys Bicycle Club 14
20 Jeff Johnston Boneyard Cycling 14
21 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 14
22 Billy Truelove Co-Motion Factory Racing Team 14
23 Cameron Clark Bowen Sports Performance 13
24 Jacob Olander Bowen Sports Performance 13
25 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 13
26 Aaron McClintock Pacific Office Automation Cycling 12
27 Aaron Russell Team Finger 12
28 Christian Reed Green Submarine Records 12
29 John Gulick Green Submarine Records 11
30 Michael Wilder Nero Veloce 11
31 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 10
32 Sam Day Cascadia Junior Cycling 10
33 Caiden Hartrich Cascadia Junior Cycling 9
34 Robert Jackson River City Bicycles - Bike Law 8
35 Chris Johnston bicycleattorney.com 8
36 Matthew White Marys Bicycle Club 8
37 Matt Jamison Group Trail Cycling 7
38 Brian Cimmiyotti Scott's Cycle and Sports 3
39 Jacob Furniss Poler 1

Category 1 Women

Name Team Points
1 Paige Edwards River City Bicycles - Bike Law 67
2 Jennifer Hart Moe’s Bike Shop 49
3 Julie O'Brien Team Finger 41
4 Laura Trace bicycleattorney.com 38
5 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 33
6 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 30
7 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 26
8 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 26
9 Erin Reis Hutch's Bend Dental 23
10 Lindsay Jackson Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 19
11 Nicole Beckwith Team Nonstop 18
12 Natasha Visnack Bend Endurance Academy 15
13 Carrie Carney Hutch's Bend Dental 15
14 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 14
15 Rachel Geiter 14
16 Stephanie Uetrecht WebCyclery Racing 12
17 Brenna Wolford Sunnyside Sports 5
18 Carrie Johnston Point S Racing 4

Category 2 Men

Name Team Points
1 Andrzej Stadnik 114
2 Moses Keener Capitol Velo 64
3 Jordan Miller Deschutes Brewery 61
4 Mitchell McGuire 36
5 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 32
6 Collin Faunt Allegro Cyclery 32
7 Jonathan Coy Team Finger 31
8 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 26
9 Pierce Martin Team Finger 24
10 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 20
11 Ben Gagosian Swift Racing PDX 19
12 John Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 18
13 MARTY JOYCE Metropolis Cycle Repair 18
14 Justin Barnhart Justin Barnhart 17
15 Jordan Wilson Marys Bicycle Club 15
16 Andrew Young Boneyard Cycling 15
17 John Lin Swift Racing PDX 13
18 Trevor Downing Team 10 Barrel 12
19 James Dayton Murder of Crows 12
20 Paul Toufar bicycleattorney.com 12
21 Michael Collins bicycleattorney.com 11
22 Geoff Sosebee Thursday Night Specials 10
23 Alex Nelson Chinook Cycling Club 10
24 Evan Halladay Chinook Race Team pb Growler Guys 10
25 Cory Nann Planet PDX Cycling 9
26 Paul Francis Team 10 Barrel 8
27 Bill Garcia 8
28 Michael Page Ashland Mountain Adventures 8
29 Josh Snyder Marys Bicycle Club 7
30 Austen Davis 7
31 Jesse Merrithew Thursday Night Specials 7
32 Nick Davis Team 10 Barrel 6
33 Hayes Kenny River City Bicycles - Bike Law 6
34 Derek McReynolds Team 10 Barrel 5
35 Justin Philips Swift Racing PDX 4
36 Dan Froelich Team Fancy 4
37 Adam Angert Holtey Law p/b Peak Condition 3
38 Jeremy Gomez 2
39 Luke Roberts Team 10 Barrel 1
40 Alex Schoknecht Team 10 Barrel 1

Category 2 Women

Name Team Points
1 Alexa Loscutoff Oregon Trail Syndicate 53
2 Taylor Kennedy Team Finger 29
3 Natalie Shreffler 28
4 Carley Leins Team Nonstop 28
5 Valerie Nussbaumer Team Finger 19
6 Lynda Palubeski Sunnyside Sports 15
7 Nicole Beckwith Team Nonstop 15
8 Carrie Johnston Point S Racing 15
9 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team 14
10 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 13
11 Kate Drennan BeerMongers 12
12 Kimberly Richter Allegro Cyclery 11
13 Julie Caldwell Samsquantch's Posse 9
14 Liz Arollo Murder of Crows 7

Category 3 Men

Name Team Points
1 Karl Weeks 64
2 Oscar Guevara Vancouver Cyclery 41
3 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 30
4 Gerardo Perez Bethany Bike Repair Cycling Team 28
5 Ryan Weald 26
6 Daniel Cox 26
7 Dallas Lund 24
8 Kevin Dickson Rolling Thunder p/b The Missing Link 24
9 Rob Perry 22
10 Evan LePard 18
11 Scott Bugado 18
12 Chris Frey 16
13 Deanie Hanlon 15
14 Brian C Harris Team 10 Barrel 15
15 Jake Mcmahon Vancouver Cyclery 15
16 Sam Rivera Boneyard Cycling 15
17 Mitchell McGuire 14
17 Ryan Crosby Boneyard Cycling 14
19 Benjamin Tai Rebound/Tireless Velo 14
20 Trevor Downing Team 10 Barrel 13
21 Brad Alderman Vancouver Cyclery 13
22 Pierce Martin Team Finger 13
22 Ronan Myers 13
24 Alden Welsch Team Finger 12
25 Jacob Polachek Oregon Trail Syndicate 12
26 Munir Zarea OSU Cycling Club 10
27 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 10
27 Carter Hanley Cyclepath PDX Racing 10
29 Josh Karch 10
30 Nick Montalbano GRMBA 9
31 Max Hall BYRDS 9
32 Nick Davis Team 10 Barrel 8
33 Miles Benefield 7
34 Charley Myers 7
35 Jarred McDonald Team 10 Barrel 6

Category 3 Women

Name Team Points
1 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 40
2 Rachel Hawes The Bicycle Shop Monmouth 35
3 Nicole Froelich Team Fancy 34
4 Sara Bird bicycleattorney.com 30
5 Sally Loughridge Hammer Velo 28
6 Rachel Mauch Team Oregon p/b Rodda Paint 27
7 Christy Hawkins Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 24
8 Kelly Ard 22
9 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 18
10 Lisa Timmerman The Club Roule 15
11 Meghan Sexton OSU Cascades 15
12 Taylor Kennedy Team Finger 15
13 Kellie Standish Murder of Crows 14
14 Hayley McClure The Gear Fix 13
15 Megan Horst Gladyators 12
16 Emily Touchette 11
17 Kristina Owen Capitol Velo 7

Clydesdale

Name Team Points
1 Michael Clark Stumptown Cycling Club 66
2 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 51
3 Mark Sather Team 10 Barrel 46
4 Jonathan Elek Team 10 Barrel 42
5 Chris Wierman Dialed Cycling Team 30
6 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 30
7 Michael Page Ashland Mountain Adventures 26
8 Rodney Billowitz Slippery Sasquatch Racing 24
9 Shane Young 23
10 Lynn Green Team Green 22
11 Todd Reitmeier Team 10 Barrel 20
12 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 18
13 David Stonich Alki/Rubicon Racing 15
14 Mark Sturges Velo City Cycles 15
15 Joe Kim Camas Bike and Sport 14
16 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 13
17 Michael Smelser Planet PDX Cycling 13
18 Adam Fast Velopro 11
19 Ryan Moore Camas Bike and Sport 8
20 Peter Courogen Logie Velo 7
21 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 6
22 Earl Hazekamp Capitol Velo 5
23 Michael Winnen Capitol Velo 4
24 William Glasson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 3

Elite Men

Name Team Points
1 Jonathan Myers Team S&M 92.0
2 Robert Cummings Team S&M 80.0
3 Felipe Nystrom Western Bikeworks 77.0
4 Andrew Loscutoff Oregon Trail Syndicate 50.0
5 Massimo Larsen Sunnyside Sports 45.0
6 Zak Winter Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 41.0
7 Shane Johnson Dryve Factory Racing 41.0
8 Jacob Hull 35.0
9 Cody Peterson Hutch's Bend Dental 35.0
10 Jacob Rathe OTTOLOCK Adventure Squad 30.0
11 Nathan Villiger 30.0
11 Jordan Wilson Marys Bicycle Club 30.0
13 Erik Tonkin Team S&M 28.0
14 Andrio Abero 27.0
15 Carl Decker Giant Factory Off-Road team 27.0
16 Sean Babcock Team S&M 26.0
17 Kendal Johnson Sagebrush Cycles 25.0
18 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 24.0
19 Paul Furst Dialed Cycling Team 23.0
20 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 20.5
21 Ian Spivack family bike shop racing 19.0
22 Matt Russell Hutch's Bend Dental 18.0
23 William Key US Military Endurance Sports 15.0
24 Aaron Russell Team Finger 15.0
25 Ian Brown Speedvagen 15.0
26 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint 15.0
27 Jace Ives Bear Creek Bicycle 14.0
27 Andy Redden 14.0
29 Christopher Jones Hella Sweet Endurance Team 14.0
30 Sam Rivera Boneyard Cycling 14.0
31 Billy Bergen Project Bike Bend 14.0
32 Patrick Means Team S&M 14.0
33 Ryan P. Gilles Byzick + Company Cycling 13.0
34 Billy Truelove Co-Motion Factory Racing Team 13.0
35 Scott Jasinski Dropped Burrito 13.0
36 Joseph Little 13.0
37 Jacob Olander Bowen Sports Performance 13.0
38 Stephen Rockwood English Cycles 12.0
38 Austen Davis 12.0
40 Ryan Younkin 12.0
41 David Cloninger Hutch's Bend Dental 12.0
42 Sam Day Cascadia Junior Cycling 12.0
43 Andrew Houghton Team 10 Barrel 12.0
44 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 12.0
45 Woodruff Skinner Full Speed Racing 11.0
46 James Ceccorulli Team S&M 11.0
47 Ramon Martinez 10.0
48 Elijah Bend Endurance Academy/Trusy Switchblade 10.0
49 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 10.0
50 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law 10.0
51 Jordan Miller Deschutes Brewery 9.0
52 Nathan Trimble Colavita 9.0
53 Tanner Wescott Cascadia Junior Cycling 9.0
54 Jonathan Maus BikePortland.org 8.0
55 Erik Hammerquist Velobody P/b Slocum 8.0
56 Doug Wilmes Point S Racing 8.0
57 Collin Faunt Allegro Cyclery 7.5
57 Matt Faunt Allegro Cyclery 7.5
57 Jacob Smith 7.5
57 Laura Trace bicycleattorney.com 7.5
61 Brad Davidson Grouptrail Cycling 7.0
61 Matt Jamison Group Trail Cycling 7.0
61 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 7.0
61 Angharad Porteous bicycleattorney.com 7.0
65 Ira Ryan Breadwinner Cycles 7.0
66 Ian Megale 7.0
67 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 6.5
67 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 6.5
67 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 6.5
70 Brad Alderman Vancouver Cyclery 6.0
70 Oscar Guevara Vancouver Cyclery 6.0
70 Brooke Foster Elevate/Bikeworks 6.0
70 Michael Wilder Nero Veloce 6.0
74 Matthew Crampton BeerMongers 6.0
75 Aaron Bailey Marys Bicycle Club 5.5
75 Noah Simonich Marys Bicycle Club 5.5
75 Natalie Shreffler 5.5
75 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 5.5
79 Federico Spedini Biciclista US 5.0
79 Stefano Spedini Biciclista Test Team 5.0
81 Matt Fox Deschutes Brewery 5.0
82 Michael Collins bicycleattorney.com 5.0
83 David Pilz Hutch's Bend Dental 5.0
84 John Dendiuk 5.0
85 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 4.5
85 William Goritski Rebound/Tireless Velo 4.5
87 Mark Sather Team 10 Barrel 4.0
87 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 4.0
89 Scott Chamberlain Planet PDX Cycling 4.0
90 Brady Cowing Team 10 Barrel 3.5
90 Timothy Breault Planet PDX Cycling 3.5
90 Ken Elser Planet PDX Cycling 3.5
90 Leah Brown Team 10 Barrel 3.5
94 Jeremy Gomez 3.0
94 Mark Biedrzycki Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 3.0
94 Erin Blenkiron bicycleattorney.com 3.0
94 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 3.0
98 Ryan Marquardt Team Fancy 3.0
99 James Williams Deschutes Brewery 3.0
100 Scott Hood 3.0
101 Peter Newlands 2.5
101 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 2.5
101 Alexandria Schultz Rainier Beer Cycling Team 2.5
104 Robert Jackson River City Bicycles - Bike Law 2.0
105 Jack Gentry Cyclepath PDX Racing 1.5
105 Liam Gentry Cyclepath PDX Racing 1.5
105 Sarah Gates Eliel Factory Team 1.5
105 Geoff D Sovde Eliel CINCH 1.5
109 Jeff Brock Nossa Familia Coffee Cycling 1.0

Elite Women

Name Team Points
1 Darragh Hildreth Dryve Wheels 71.0
2 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 43.0
3 Serena Bishop Gordon Liv Racing 30.0
4 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 30.0
4 Beth Ann Orton Instafund LaPrima 30.0
6 Anna Grace Christiansen OTTOLOCK Adventure Squad 24.0
7 Melissa Sher Team S&M 24.0
8 Rebecca Small West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 15.0
8 Emma Maaranen KS-Kenda Elite Women's MTB Team 15.0
10 Clara Honsinger Team S&M 15.0
11 Annie Pendygraft Murder of Crows 15.0
12 Clara Terrell English Cycles 14.0
13 Anna Megale 14.0
14 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 13.0
15 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 12.0
16 Elizabeth White Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 11.0
17 Valerie Nussbaumer Team Finger 9.0
18 Kate Drennan BeerMongers 8.0
19 Holland LaRue Team Finger 7.5
19 Mielle Blomberg Team S&M 7.5
21 Nicole Beckwith Team Nonstop 7.0
21 Carley Leins Team Nonstop 7.0
23 Paige Edwards River City Bicycles - Bike Law 7.0
24 Lorena LaBarbera Team Nonstop 6.5
24 Taylor Snider Team Coastal 6.5
26 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 6.0
26 Kristen Minarik bicycleattorney.com 6.0
28 Jennie Alvarez Murder of Crows 6.0
29 Brittany Stover Team AF 5.5
29 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 5.5
31 Debra Krichko Dialed Cycling Team 5.0
31 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team 5.0
33 Shelly Boelter Cyclepath PDX Racing 4.5
33 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 4.5
35 Maya Geiger Corcoran Pedal Pedal Pass 4.0
36 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 3.5
37 Valerie Arkell Gladyators 3.0

Junior Men

Name Team Points
1 Ian Brown Speedvagen 120
2 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 110
3 Ethan Neumaier Bend Endurance Academy 102
4 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 98
5 Ronan Myers 90
6 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 86
7 Benjamin Tai Rebound/Tireless Velo 86
8 Caiden Hartrich Cascadia Junior Cycling 85
9 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 84
10 Jacob Polachek Oregon Trail Syndicate 73
11 Jacob Hamness Dialed Cycling Team 72
12 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 68
13 Aaron Bailey Marys Bicycle Club 61
14 Samuel Cordova 60
15 Eddy Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57
16 Carter Hanley Cyclepath PDX Racing 52
17 Jacob Olander Bowen Sports Performance 51
18 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 50
19 Henry Winnenberg 46
20 Elijah Barnhart 45
21 Boden Coker Sunnyside Sports 44
22 Charley Myers 41
23 Nyall Trout Bend Endurance Academy 31
24 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 30
25 Ryder Uetrecht ASU Devo 30
26 Jacob Smith 28
26 Elijah Bend Endurance Academy/Trusy Switchblade 28
28 Luke Cook 27
29 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 26
30 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 26
31 Noah Simonich Marys Bicycle Club 26
32 Aidan McClelland 26
33 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 25
34 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 24
35 Jacob Harvey Tualatin Valley Composite 23
36 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 22
36 James Yoon Dialed Cycling Team 22
38 Gabriel Nary Team Finger 20
39 Kai Shays School of Send, Will Bar 20
40 Thomas Flanagan Hella Sweet 18
41 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 16
41 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 16
43 Cooper Day Cascadia Junior Cycling 15
43 Eli Prochaska Bend Endurance Academy 15
45 Erick Alvarez Oregon State Cycling Club 15
46 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 14
47 Parke Chapin Bend Endurance Academy 14
48 Tristan Peterson BRYDS 14
49 Rowan Farrell 13
49 Riley Plummer 13
49 Evan Grover Bend Endurance Academy 13
52 Tanner Bermudez Bend Endurance Academy 12
52 Peter Grover Bend Endurance Academy 12
54 Benjamin Lomas BYRDS 12
55 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team 12
56 Cooper Kirchmeier 10
57 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 10
58 Max Hall BYRDS 9
59 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 7
60 Luke Wilson 7
61 Cameron Zipper Bend Endurance Academy 6
62 Carter Hagedorn Group Trail Cycling 6
63 Braden Stiles 6
64 Levi Carlton 3
65 Mads Kent Team Danmark 2

Junior Women

Name Team Points
1 Kylie Eckert Cascadia Junior Cycling 104
2 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 99
3 Payton McCarthy Sunnyside Sports 71
4 Aleena Knight Cyclepath PDX Racing 67
5 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 64
6 Kayla McCarthy Sunnyside Sports 54
7 Neve Gerard 45
8 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 45
9 Lauren Hartrich 43
10 Robin Cordova 26
11 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 26
12 Mahika Peterson BYRDS 15
13 Sophia Rodriguez The Hub Cyclery 14
14 Tessa Beebe BYRDS 13
15 Nekane Powell BYRDS 13
16 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 9
17 Linnea Owen Capitol Velo 8

Masters Men

Name Team Points
1 Jeff Nary Sagebrush Cycles 114.0
2 Michael Brown WebCyclery Racing 103.0
3 Terry Hamness Dialed Cycling Team 87.5
4 Joe Cooper Twin Peaks Racing Team 79.0
5 Brian Bertolini 74.0
6 John OBrien Evolution Racing 69.0
7 Mike Abel Planet PDX Cycling 66.0
8 John DeSapio Team 10 Barrel 62.5
9 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 61.0
10 Phil Barnhart 61.0
11 Clinton Andring Hutch's Bend Dental 60.0
12 John Weathers bicycleattorney.com 58.0
13 John Wilson Team S&M 58.0
14 Bob Ludeman Audi 58.0
15 Kevin Johnson Egencia 57.0
16 Eric Cress Team 10 Barrel 54.0
17 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 54.0
18 Scott Bugado 54.0
19 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 52.5
20 James Coats 49.0
21 Daniel Cox 48.0
22 Terry Mallon Team Finger 48.0
23 Mark Miller Marys Bicycle Club 47.0
24 Scott Carroll Dialed Cycling Team 45.0
25 Tom Heywood Ridge Cycle and SET Coaching 45.0
26 Michael Longmire Revenge Cycling & Racing 44.0
27 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 43.0
28 Scott Hood 40.0
29 Chris Butler Butler Family Dental 40.0
30 Jay Small Dialed Cycling Team 39.0
31 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 38.0
32 Bob Jacobs bicycleattorney.com 38.0
33 Barron Johnson Oregon Trail Syndicate 38.0
34 Paul Trout Sagebrush Cycles 37.0
35 Demian Bailey Marys Bicycle Club 37.0
36 Mark Braun USMES 37.0
37 Ryan Chase Deschutes Brewery 36.0
38 Eric Kytola Co-Motion Factory Racing Team 36.0
39 Nicholi Khajavei 35.0
40 William Waring Camas Bike and Sport 34.0
41 Cort Johnson Team 10 Barrel 34.0
42 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 33.0
43 David Luoma Cyclepath PDX Racing 32.5
44 Dennis Bennett Boneyard Cycling 32.0
45 Rob Angelo Evolution Racing 32.0
46 Will Barnard Camas Bike and Sport 30.0
47 Bruce Rogers Hutch's Bend Dental 30.0
48 Billy Truelove Co-Motion Factory Racing Team 30.0
48 Ian Jungjohann Co-Motion Factory Racing Team 30.0
50 Lance Heppler Dialed Cycling Team 30.0
51 Fred Paxson 29.0
52 Nathan Ard 29.0
53 Jordan Miller Deschutes Brewery 28.0
53 Russell Speirn Cyclepath PDX Racing 28.0
55 Erik Goodfriend Hammer Velo 28.0
56 Christopher Eckert 27.0
57 Mark Lipchick Dialed Cycling Team 26.0
57 Jay Hamlin Dialed Cycling Team 26.0
57 Matthew White Marys Bicycle Club 26.0
57 Barton Carter Half Penny Cycling Team 26.0
61 Shaun Stiles 25.0
62 Nick Skenzick Co-Motion Factory Racing Team 25.0
63 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 24.0
64 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 24.0
64 Richard Rosko Hammer Velo 24.0
64 Darell Provencher Team Rose City 24.0
64 Dan Froelich Team Fancy 24.0
68 Allen Schwartz Allen Schwartz 23.5
69 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 23.0
70 Dave Burnard 22.0
71 Eric Aldinger Team Finger 22.0
72 Mike Schrankel Team Finger 22.0
73 Steven Lacey Team S&M 21.0
74 Tim Tovar 21.0
75 Brett Adams Sagebrush Cycles 20.0
76 David K Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 20.0
77 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 20.0
78 Erick Taft Dialed Cycling Team 19.5
79 Garrett Tyburski 19.0
80 Dennis Hahn Team Oregon p/b Rodda Paint 19.0
81 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 19.0
82 Sean Breitbach Capitol Velo 18.0
83 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 18.0
84 Stefan Furst Dialed Cycling Team 17.5
85 Jordan Boutilier Marys Bicycle Club 17.0
86 Keith Loughman Team Bronson 16.0
87 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 15.5
88 John Vernon 15.0
89 Jace Ives Bear Creek Bicycle 15.0
90 Cameron Coker Sunnyside Sports 15.0
91 Greg Rhodes Endurance Athlete 15.0
92 Max Lawson Flywheel Bicycle Solutions 15.0
93 Michael Lockrem 15.0
93 Michael P Thornton 15.0
95 Shawn Summersett Team Finger 15.0
96 Loren Russell Vegan Fleez! 15.0
97 Andrew Maddox Cycle Analysis 15.0
98 Peter Rhodes On & off Rhodes 15.0
99 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 14.5
100 Todd Rosier Pacific Office Automation Cycling 14.0
101 David Caplan WebCyclery.com 14.0
102 David Pilz Hutch's Bend Dental 14.0
103 Colter Chancellor Hutch's Bend Dental 14.0
104 Jurgen Fennerl Hutch's Bend Dental 14.0
104 Eric Martin WebCyclery Racing 14.0
106 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 14.0
107 Scott Bradway bicycleattorney.com 14.0
107 Ian Stromquist Team Finger 14.0
109 Kieran Stover 14.0
110 Jake von Duering Dialed Cycling Team 14.0
110 Donny Stevens CX Pistols p/b Gigantic Brewing 14.0
112 Mico Macri ME 14.0
113 Robert Uetrecht WebCyclery Racing 14.0
114 Shane Fletcher TCNF.LEGAL Racing Team 13.5
115 Matthew Martel 13.5
116 David DiMarco Hutch's Eugene 13.0
116 McKenna Ian 13.0
118 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 13.0
119 Derek Bowers 13.0
120 Paul Wertzberger SABA 13.0
121 Alan Ott CO Motion Factory Racing Team 13.0
122 David Cloninger Hutch's Bend Dental 13.0
123 Brian Dwyer Bear Creek Bicycle 13.0
124 John Stark 13.0
125 Michael Girard Evolution Racing 13.0
126 Curtis Haynie TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 13.0
127 Scott Chamberlain Planet PDX Cycling 12.0
127 Christopher Ramsey Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 12.0
127 Tom Hill bicycleattorney.com 12.0
127 Brad Place Oregon Trail Syndicate 12.0
131 Eric Horvath 12.0
132 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 12.0
133 Michael Davis Cycle Analysis 12.0
133 Tim Turk 12.0
135 Rich Wolf Cloud Cap Cycling 12.0
136 James McGrew Team Finger 12.0
136 Michael Szwaya bicycleattorney.com 12.0
136 Ed Waters Planet PDX Cycling 12.0
139 Dennis Sweeten 12.0
140 Chad Eder Chinook Cycling Club 12.0
141 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12.0
142 John Prosser Revenge Cycling & Racing 12.0
143 Mike Hamness Dialed Cycling Team 11.5
144 Scott Wilcox Field Work Swarm Collective 11.0
144 Geoffrey Huber Tacovore 11.0
146 Pete Conklin Showers Pass Racing Team 11.0
147 Ben Mergen Planet PDX Cycling 11.0
148 John Lulich 11.0
149 Ryan Elms Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 11.0
150 Mike Willard 11.0
151 Luke Demoe Landspeed's Fix 10.0
152 Hugh Gapay Hammer Velo 10.0
153 Phil Crawley Hutch’s Bend Dental 10.0
153 Jason Flanagan Capitol Velo 10.0
155 Keith Christensen Team 10 Barrel 10.0
156 Thomas Morgan Team Finger 10.0
156 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 10.0
158 David Pettigrew Team No Team 10.0
159 David Rosen Sage Titanium Factory Racing 10.0
160 Ryan Manner 10.0
161 Christopher Moore Black Sheep Racing Club 9.0
162 Bill Meyers 9.0
163 Paul Mautner The Club Roule 9.0
163 Jesse Coombs Byzick + Company Cycling 9.0
165 Tim Dorman 9.0
166 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing 9.0
167 Mike Davis Pedal Sports 8.0
168 Luke Bergerson Capitol Velo 8.0
169 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 8.0
170 Bob Rakoz Dialed Cycling Team 8.0
170 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo 8.0
170 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 8.0
170 Jon Lacks 8.0
174 Richard Colie 8.0
175 Steve Crozier Boneyard Cycling 8.0
176 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 7.5
176 Wayne Tonning Hutch's Bend 7.5
178 James Tervo Team S&M 7.0
178 Nicholas Wood Hugh Jazz 7.0
178 Jonathan Myers Team S&M 7.0
181 David Visnack 7.0
182 Thomas Cody TCNF.LEGAL Racing Team 7.0
183 Mickey Mcdonald 7.0
183 Todd Grover Boneyard Cycling 7.0
183 Steve Swanson 7.0
186 Matt Royston On the Spot Computer 7.0
187 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 7.0
188 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 6.5
188 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 6.5
190 Matt Taini 6.5
191 Carl Anton Dialed Cycling Team 6.0
191 Robin Wessel Hosmer 6.0
191 David Bussey Dialed Cycling Team 6.0
191 Martin Baker bicycleattorney.com 6.0
191 Andy Kunkler Team Finger 6.0
191 Chad Swanson Team S&M 6.0
191 Ken Reed Green Submarine Records 6.0
198 Steve Popp Swift Racing PDX 6.0
199 Brian List Bike Central/Barbur Vet 6.0
200 Shaun Slowik Dirty Deeds 6.0
201 John Pettitt ANTHM Collective 6.0
201 Patrick Coughlin AOMS Racing 6.0
203 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 5.5
203 Joel West Cyclepath PDX Racing 5.5
203 Dag Hinrichs 5.5
206 Kurt Krichko Dialed Cycling Team 5.0
206 Peter Courogen Logie Velo 5.0
206 Dennis Rose 5.0
206 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 5.0
210 Kyle Schepke 5.0
211 David Lenhart Boneyard Cycling 5.0
212 Chester Artman Group Trail Cycling 5.0
212 Eric Fykerud Sunnyside Sports 5.0
214 Brian Wise Dialed Cycling Team 5.0
215 Mark Hand Planet PDX Cycling 5.0
215 Derek Blanchard Bicycle Barn 5.0
215 Damon Clegg Filth and Fury 5.0
218 Craig Mavis Deschutes Brewery 5.0
219 James Owen Capitol Velo 5.0
220 Steve Chapin Castelli 4.0
221 Lars Hausken 4.0
222 Douglas Kile 4.0
223 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 4.0
224 Billy Thomas Deschutes Brewery 4.0
225 Rodney Billowitz Slippery Sasquatch Racing 4.0
226 Timothy Shreve 4.0
227 Matthew Boelter Cyclepath PDX Racing 3.5
227 Jonathan Elek Team 10 Barrel 3.5
229 John Wolf bicycleattorney.com 3.0
229 Andy Meeks bicycleattorney.com 3.0
231 Tim Wilcox 3.0
232 Dan Davis 3.0
232 Jp Petrin Capitol Velo 3.0
234 Marten Koops Independent 3.0
235 Joshua Huffman 3.0
236 Matthew Smith Swift Racing PDX 3.0
237 Michael Clark Stumptown Cycling Club 2.5
238 Roy Velardi Camas Bike and Sport 2.0
238 Trig Rogers bicycleattorney.com 2.0
238 Aaron Even Rebound/Tireless Velo 2.0
238 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 2.0
242 Stephen Holmberg Filth and Fury 2.0
243 Joshua Hanselman 343 Racing 2.0
244 Joe Kim Camas Bike and Sport 2.0
245 Cliff McCann Don's Bike 2.0
246 Ben Iwasa Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 1.5
247 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1.0
247 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1.0
247 Kaeli Laxson Otto Lock HiFi 1.0
247 Jay Rathe Cyclepath PDX Racing 1.0
251 Chad Carlton 1.0
252 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 0.5
252 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 0.5
252 Charles Patzner 0.5
252 Michael Thoen 0.5

Masters Women

Name Team Points
1 Layla Billowitz Slippery Sasquatch Racing 112
2 Maria Hatcliffe 74
3 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 74
4 Lora Melkonian Team Finger 59
5 Kelly Ard 58
6 Patty Barnard Camas Bike and Sport 56
7 Sheryl Johnson Egencia 54
8 Deanie Hanlon 49
9 Julie Browning Cyclepath PDX Racing 44
10 Rhonda Morin Sorella Forte 44
11 Ryan Levering Sagebrush Cycles 43
12 Sarah Eustis bicycleattorney.com 43
13 Kathleen Meehan Coop 41
14 Miriam Hough Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39
15 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 32
16 Siobhan McNulty Boneyard Cycling 29
17 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 29
18 Jennifer Hart Moe’s Bike Shop 28
19 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte 28
20 Molly Cogswell-Kelley Boneyard Cycling 26
21 Remy Maguire 26
22 Melinda Halpern 26
23 Liza Gualandi Murder of Crows 24
24 Shelly Boelter Cyclepath PDX Racing 21
25 Erin Reis Hutch's Bend Dental 15
26 Melissa Byrd Team 10 Barrel 15
27 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15
28 Lillian Schiavo-Gilmour 15
29 Diane Smith 15
30 Dorthe Wildenschild Team Danmark 15
31 Carrie Day Deschutes Brewery 15
32 Emma Maaranen KS-Kenda Elite Women's MTB Team 15
33 Brenna Wolford Sunnyside Sports 14
34 Kathryn Lewis Gladyators 14
35 Anne Farawila Chinook Cycling Club 14
36 Jennie Alvarez Murder of Crows 13
37 Karon Rakoz Dialed Cycling Team 13
38 Gina Miller Athletes Without Limits 13
39 Katy Salinas Swift Racing PDX 13
40 Tamara Donnelly Glass 13
41 Heather Lynch Boneyard Cycling 12
42 Cary Schusterman Sunnyside Sports 12
43 Lynda Palubeski Sunnyside Sports 12
44 Kimberly Sass Sorella Forte 11
44 Kelly Flood 11
46 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club 10
47 Cynthia Engel Deschutes Brewery 9
48 Margi Bradway bicycleattorney.com 9
49 Cherith Velez 8
50 Amy Mitchell Pine Mountain Sports 6
51 Dianna Fisher 5
52 Katie Linton Planet PDX Cycling 4

Singlespeed/Fixed

Name Team Points
1 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 109
2 Mielle Blomberg Team S&M 81
3 Holland LaRue Team Finger 75
4 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 61
5 Greg Myers 60
6 David Prause Gründelbruisers 46
7 Ian Jungjohann Co-Motion Factory Racing Team 45
8 Alex Marganski Oregon Trail Syndicate 44
9 Cameron Coker Sunnyside Sports 42
10 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint 41
11 Tiago Reis Hutch's Bend Dental 38
12 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 36
13 Philip Stiff 36
14 Brad Place Oregon Trail Syndicate 34
15 Geoffrey Huber Tacovore 26
16 Melissa Byrd Team 10 Barrel 24
17 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 24
18 Jeff Nary Sagebrush Cycles 20
19 Wayne Lewis Boneyard Cycling 17
20 Kurt Wolfgang 15
21 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 14
22 Jimmy Clarke Team 10 Barrel 13
23 Benjamin Westphal 13
24 Aaron Anderson 12
25 Anthony Broadman Evolution Racing 12
26 Ryan LaBarre Team Velo Cult 10
27 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 10
28 Jack Trumbull TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 9
29 Eric Aldinger Team Finger 8
30 Scott Lindbloom 7
31 Robert Jackson River City Bicycles - Bike Law 7
32 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 6
33 Adam Burgess 6
34 John Napier Metropolis Cycle Repair 5
35 William Key US Military Endurance Sports 5
36 Brennan Morrow Oregon Trail Syndicate 4
37 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 2
38 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1