2022 Mountain Bike BAR

Updated November 28, 2022 at 7:04 PM

Category 1 Men

Name Team Points
1 Kenneth Wahrenberger Team Oregon p/b Rodda Paint 71
2 Sean Corey Mettle Cycling 63
3 Andrzej Stadnik Biciclista US 53
4 Ben Taber Team 10 Barrel 46
5 Andrew Loaiza Mettle Cycling 44
6 Kieron Crossley GENE JOHNSON 43
7 Scott Scholz Biciclista US 24
8 Matt Jamison Grouptrail Cycling 23
9 Reid Curry Thump Racing 17
10 Andrew Loscutoff 16
11 Jackson Rich 15
12 Jacob Olander 15
13 Logan Divelbiss Bike Peddler 13
14 Andy Redden 13
15 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 12
16 Aaron McClintock Biciclista US 12
17 Tyler Clark 11
18 Pierce Martin Team Finger 10
19 Paul LaCava Team S&M 9
20 Matthew Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 9
21 Quinn Tirpak Team 10 Barrel 8
22 Austen Davis 8
23 Pawel Rutkowski 7
24 Aidan Richards 6
25 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 6
26 Oscar Guevara Biciclista US 5
27 Fred Mills 4
28 Brian Gruenemay Marys Bicycle Club p/b Tacovore 2
29 Will Taplin 1
30 Aaron Anderson Biciclista US 1

Category 1 Women

Name Team Points
1 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 43
2 Erin Reis Hutch's Bend Dental 27
3 Molly Russell-Holmes Mettle Cycling 26
4 Taylor Kennedy Team Finger 21
5 Carrie Day Deschutes Brewery Cycling Team 15
6 Jenna Lingwood Point S Nokian 15
7 Sophie Russenberger Team S&M 15
8 Jennifer Hart Moe’s Bike Shop 14
9 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 14
10 Cherie Touchette 13
11 Jenna Raymond Cascadia Junior Cycling 13
12 Alicia Prusinski Deschutes Brewery Cycling Team 12
13 Madeline Stover S & M 11
14 Layla Billowitz Team 10 Barrel 10
15 Liza Gualandi Murder of Crows 9

Category 2 Men

Name Team Points
1 Witali Spuling Team Oregon p/b Rodda Paint 38
2 Martin Taylor Pete's Garage Green Bay 31
3 Brian Rowbotham Rocky Mountain Gravity Labs 28
4 David Gissiner Team Oregon p/b Rodda Paint 27
5 Maxwell Yousey 19
6 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 15
7 Mitchell McGuire 13
8 Thomas Hamlik Boneyard Cycling 12
9 Gregory Kell Team Wooly Mammoth 12
10 Adam Moore Grouptrail Cycling 11
11 Owen Rogers Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 10
12 Collin Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 10
13 Eric Nielsen 10
14 Hayes Kenny 9
15 Jason Whittington Team 10 Barrel 9
16 Jeffrey Heath Rolling Thunder p/b The Missing Link 8
17 Jeffrey Kalbacher 5
18 Evan Halladay MCC Racing 5
19 Joel Meyer 3
20 Adam Goff 3
21 Max Jones Capitol Velo Cycling 3
22 Cesar Villegas Team 10 Barrel 2
23 Jacob Harvey 1

Category 2 Women

Name Team Points
1 Kerri Miazgowicz 53
2 Kira Corbett Team 10 Barrel 42
3 Alexa Loscutoff 27
4 Taylor Johnston Team 10 Barrel 24
5 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 18
6 Evelyn Boling Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 15
7 Trina Staloch CHINOOK RACING DEVELOPMENT 14
8 Lora Melkonian Team Finger 13
9 Dani Stiles Team 10 Barrel 11
10 Anna Saltonstall Team Finger 10
11 Gina Parisi 10
12 Lindsay Peters Team 10 Barrel 9
13 Liz Arollo Murder of Crows 7
14 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 6
15 Heather Lynch Boneyard Cycling 5

Category 3 Men

Name Team Points
1 Ryan Crouter Bear Creek Bicycle 44
2 Adam Mendel 42
3 Adam Goff 36
4 Chris Ivey 26
5 Greyson Turner Sunnyside Sports 15
6 James Mckinney 15
7 Leland Gilmore 12
8 Jeffrey Heath Rolling Thunder p/b The Missing Link 11
9 Josue Jimenez MOUNTAIN VIEW CYCLES 10
10 Austin Alling Dialed Cycling Team 10
11 Carl Aldrich BeerMongers 9

Category 3 Women

Name Team Points
1 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 47
2 Erin Blenkiron BicycleAttorney.com 15
3 Kate Drennan Team Nonstop 15
4 Madison Brown 15
5 Lisa Timmerman The Club Roule 15
6 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 14
7 Andrea Chin 14
8 Sheryl Johnson Recycled Cycle Racing 14
9 Emily McNary Team Oregon p/b Rodda Paint 14
10 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 11

Clydesdale

Name Team Points
1 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 74
2 Gerardo Perez 53
3 Jonathan Elek Team 10 Barrel 48
4 Michael Clark Stumptown Cycling Club 29
5 Barron Johnson 28
6 Scott Barker 28
7 Josue Jimenez MOUNTAIN VIEW CYCLES 28
8 Doug Brecht Team 10 Barrel 26
9 Mark Sather Team 10 Barrel 13
10 Matt Clark 12
11 Brian Quigley Capitol Velo Cycling 11
12 Chris Wierman Dialed Cycling Team 11
13 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 6
14 Mike Ripley Mudslinger Adventure Squad 4
15 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 3
16 Earl Hazekamp Capitol Velo Cycling 2
17 Mike Reddig Dialed Cycling Team 2

Elite Men

Name Team Points
1 Landon Farnworth Biciclista US 84
2 Henry Nadell CZ Racing 71
3 Evan Plews RIDGE Cyclesport 60
4 Jordan Sirtoli Biciclista US 53
5 Robert Cummings S & M 49
6 Shane Johnson Dryve Racing 47
7 Paul Furst Dialed Cycling Team 42
8 Mateen Richey WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. 30
8 Kenneth Wahrenberger Team Oregon p/b Rodda Paint 30
10 Kieron Crossley GENE JOHNSON 28
10 Chris DiStefano Biciclista Team 28
10 Jeremy Gomez Metrapolis Cycle Repair 28
13 Ian Brown BEAR NATIONAL TEAM 26
14 Collin Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 26
14 Tygre Westerfield Diehard Bikes 26
16 Jacob Rathe 24
16 James Mckinney 24
16 Owen Rogers Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 24
19 Stephen Hartzel Team S&M 24
20 James Williams Team Sparkling Riesling 23
21 Carl Decker Giant Factory Off-Road team 22
22 Erik Hammerquist 22
22 Lyle McCaffrey 22
24 Jonathan Myers Team S&M 21
25 Felipe Nystrom Costa Rica 21
26 Aaron Bailey Marys Bicycle Club p/b Tacovore 20
27 Erik Tonkin Team S&M 19
28 Tanner Wescott ANTHM Collective 18
29 Andrew Loaiza Mettle Cycling 16
30 Andrew Kreps Rolling Thunder p/b The Missing Link 15
31 Jake Szymanski Rapha North America 15
32 Cody Peterson Project Bike 14
33 Austen Davis 13
34 Andrew Coe PDX TI p/b Elevator Coffee 12
35 Michael Gallagher Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 11
36 Jake Johansen Biciclista US/Cascadia Junior Cycling 11
37 Antonio Castaneda Jr Pacific Office Automation Cycling 10
38 Jeff Johnston Boneyard Cycling 10
39 Noah Sanders Zevenbergen 10
40 Von Winkelmann 9
41 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law 8
42 Mitch Angus 7
43 Steven Crowthers Team Handlebar 6
44 Eric Nielsen 5
45 Patrick Means Team S&M 3

Elite Women

Name Team Points
1 Rachel Geiter 53
2 Libby White Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 52
3 Emma Maaranen Moxie Kinetics p/b Kenda Tire 45
4 Sophie Russenberger Team S&M 36
5 Jenna Raymond Cascadia Junior Cycling 30
6 Kira Corbett Team 10 Barrel 30
6 Bre Rue West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 30
8 Brenna Wrye-Simpson DNA Pro Cycling Team / Team S&M 28
9 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 25
10 Rebecca Fahringer Kona Maxxis Shimano 15
11 Madeline Stover S & M 15
12 Jennifer Hart Moe’s Bike Shop 14
13 Stephanie Taplin Gene Johnson Cycling Team 13
14 Naomi Hester 13
15 Darragh Hildreth KS KENDA WOMENS ELITE 12
16 Beth Ann Orton 11
17 Kate Drennan Team Nonstop 5
18 Taylor Johnston Team 10 Barrel 3
19 Rhys May Boltcutter/ Hifi/ Rhys May Jewelry 1

Junior Men

Name Team Points
1 Will Fogarty Cascadia Junior Cycling 104
2 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 101
3 Ryan Mares Team Oregon p/b Rodda Paint 101
4 Dylan Kuhl Land Shark 85
5 Cooper Garland Cascadia Junior Cycling 82
6 Owen Kuhl Land Shark 65
7 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 63
8 Jade Rohde Land Shark 57
9 Jake Johansen Biciclista US/Cascadia Junior Cycling 56
10 Clancy Karpstein Team Lazy Tarantulas 48
11 Porter Stowers Marys Bicycle Club p/b Tacovore 48
12 Jack Abel Planet PDX Cycling 48
13 Zane Strait Cascadia Junior Cycling/Sunnyside Sports Race Team 45
14 Benicio Thorne Biciclista US 37
15 Aaron Bailey Marys Bicycle Club p/b Tacovore 30
16 Cameron Collins 28
17 Konnor Elek Team 10 Barrel 28
18 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 27
19 Markus D'Anna Portland Metro Composite 26
19 Leo LaBarge Citizens of Schralp 26
21 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 25
22 Alessandro D'Anna Portland Metro Composite 25
23 Ian Baker BicycleAttorney.com 24
24 Tao Rohde 23
25 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 22
26 Cade Collins 22
27 Hunter Westerfield Diehard Bikes 18
28 Liam Carmichael Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 15
29 Matthew Holliday 15
30 Noah Streif BYRDS 15
31 Marshall Rockwell Half Penny Cycling Team 15
32 Connor Olsen Cascadia Junior Cycling 14
33 Aaron Cargill 14
34 Max Smith Biciclista US 14
35 Toby Janku Eugene Composite 14
36 Henry Linn Mettle Cycling 13
37 William Feuz 13
38 Bjorn Swanson Team Finger 13
39 Kael Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 11
40 Reid Farmer Cascadia Junior Cycling 11
41 Cannon Hahn 10
42 John Hunt 10
43 Fisher Gunderson 717cycling 10
44 Kai Blankenship Mettle Cycling 10
44 Burke Anderson BYRDS 10
46 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 9
47 Julian Ettinger Hopworks 8
48 Ben Williams Half Penny Cycling Team 8
49 Owen Kruse 8
50 Victor Karpstein Team Lazy Tarantulas 8
51 Oliver Lupton 7
52 Seth Saby 6
53 Ezra White Marys Bicycle Club p/b Tacovore 6
54 Cody Rewinkle 5

Junior Women

Name Team Points
1 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 88
2 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 66
3 Isa Culver 45
4 Eliana Umberhandt Stumptown Cycling Club 45
5 Hazel Gallagher Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 43
6 Tessa Beebe BYRDS 30
7 Spring Westerfield Diehard Bikes 30
7 Summer Westerfield Diehard Bikes 30
9 Morgan Filer Biciclista US 15
10 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15
11 Natalie Miller BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad) 15
11 Mahika Peterson 15
11 Nola Stryker Cascadia Junior Cycling 15
11 Annika Wilson 15
15 Maya Feldman-Wang Portland Metro Composite 14
16 Lily Stover 13

Masters Men

Name Team Points
1 Tad Hodgert Deschutes Brewery Cycling Team 116
2 Steve Rearden Blondie Velo 102
3 Jesse Coombs Byzick + Company Cycling 100
4 Mark Miller Marys Bicycle Club p/b Tacovore 89
5 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 80
6 John O'Brien Evolution Racing 74
7 Tyler Miller Team 10 Barrel 73
8 Tom Webb Team S&M 72
9 Terry Hamness Dialed Cycling Team 70
10 John Weathers 64
11 Joe Cooper Twin Peaks Racing Team 64
12 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 63
13 Shaun Stiles Team 10 Barrel 60
14 Jonathan Myers Team S&M 59
15 Cort Johnson Team 10 Barrel 58
16 Peter Rudge Team 10 Barrel 57
17 Keith McIntire ZVNBRGN/Kryki Sports 56
18 John McCaffrey 56
19 Daniel Melkonian Team Finger 54
20 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 53
21 Scott Faunt TEAM OREGON P/B RODDA 51
22 Michael Brown 51
23 Adrian Bosch Biciclista US 51
24 Terry Mallon Team Finger 50
25 Rick Gregory Black Dog Velo 47
26 Kurt Krichko Dialed Cycling Team 45
27 Kris Karpstein Team Lazy Tarantulas 45
28 Erik Goodfriend Eliel Factory Team 45
29 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 45
30 John Wilson Team S&M 43
31 Scott Hood Moe's Bike Shop 43
32 Ken Wilson RIDGE Cyclesport 42
33 Tom Heywood Ridge Cycle Sports 41
34 William Goritski Rebound/Tireless Velo 39
35 Tim Dorman Dialed Cycling Team 39
36 Jon DeShirley Team Stages 39
37 Rob Perry 38
38 Byron Breeden MOUNTAIN VIEW CYCLES 38
39 Nick Davis Team 10 Barrel 36
40 Kevin Johnson Recycled Cycles Racing 35
41 Mike Hamness Dialed Cycling Team 33
42 David Cloninger 32
43 Lance Heppler Dialed Cycling Team 31
44 Scott Carroll Dialed Cycling Team 30
45 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 30
45 Oscar Guevara Biciclista US 30
45 Sean Corey Mettle Cycling 30
45 Fred Mills 30
49 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 30
50 Randy Frost Dialed Cycling Team 30
51 Matt Appleby 29
52 Peter Koonce Grouptrail Cycling 29
53 Nick Madronio 29
54 Marcel Russenberger Deschutes Brewery Cycling Team 29
55 Greg Adams Cyclepath PDX Racing 29
56 Ryan Younkin 28
57 Michael Nyberg Deschutes Brewing Cycling Team 28
57 Andrzej Stadnik Biciclista US 28
57 Andrew Stringer 28
57 Lee Ordonez English Cycles 28
61 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 28
62 Chester Artman Grouptrail Cycling 27
63 Martin Baker BicycleAttorney.com 26
63 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 26
63 Andrew Loscutoff 26
63 Aaron McClintock Biciclista US 26
67 Darell Provencher Team Rose City 26
68 John Mersmann 25
69 Eric Johnson 24
70 Seth Gunderson 717cycling 24
71 Sam Reynolds Bonk Collective 24
71 Matthew Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 24
71 Tommy Carr Biciclista US 24
74 Bruce Willingham Capitol Velo Cycling 23
75 Edward Lanton 23
76 Adam Vanarsdall 23
77 Eric Cress Team 10 Barrel 22
78 Brent H Knapp 22
79 Carl Brakenhielm 22
80 Doug Merritt BeerMongers 22
80 Steven Thorne Biciclista US 22
80 Jay Small Dialed Cycling Team 22
80 Ben Taber Team 10 Barrel 22
80 Brooks Kary 22
85 Eric Anderson Team Dr Will Bar 22
86 Demian Bailey Mary's Bicycles 21
87 Tom Dolan 21
88 Steffen Furholm 21
89 Gabriel Wolford Gene Johnson Cycling Team 20
89 Reid Curry Thump Racing 20
91 Mike Abel Planet PDX Cycling 20
92 Brad Davidson Grouptrail Cycling 19
93 Stefan Furst Dialed Cycling Team 18
94 Martin Taylor Pete's Garage Green Bay 18
94 Brad Alderman Vancouver Cyclery 18
94 Sidney Walters 18
97 James Tervo Team S&M 17
98 Paul Greenwalt BicycleAttorney.com 16
99 Eric Aldinger Team Finger 16
100 Jason Whittington Team 10 Barrel 16
101 David Caplan WebCyclery.com 15
102 Eric Martin WebCyclery Racing 15
102 Michael Brown 15
104 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 15
105 Calon Russell Team Dr Will Bar 15
106 Joshua Johansen 15
107 Destry Stoner Mudslinger Adventure Squad 15
108 David Schmitz Team Finger 15
108 Tim Staloch MCC Racing 15
110 Forest Ray 14
111 Andy Olsson Team Finger 14
112 Ryan Chase Deschutes Brewery Cycling Team 14
112 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 14
112 Paul Francis Team 10 Barrel 14
112 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 14
116 Kent Smith 14
117 Brian Wise Sage Titanium Factory Racing 14
118 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 14
118 Carl Aldrich BeerMongers 14
120 Christopher Ramsey Bonk Collective 13
120 Cody Stekly 13
120 Naomi Hester 13
120 Todd Rosier 13
124 Kevin Claggett Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 13
125 Evan Kruse 13
125 Eugene Ezman 13
125 Brennan Morrow Team 10 Barrel 13
125 Barron Johnson 13
125 Michael Longmire SEE SEE MOTOR COFFEE 13
130 Phillip Graham Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 12
131 Matthew Borisch Capitol Velo Cycling 12
131 Brian Quigley Capitol Velo Cycling 12
131 Kyle Wuepper WebCyclery Racing 12
131 David Miller Team Lazy Tarantulas 12
131 Russell Speirn Cyclepath PDX Racing 12
136 Ben Gagosian Swift Racing PDX 12
137 Andrew Coe PDX TI p/b Elevator Coffee 11
138 David Salas Costa Rica 11
139 Chuck Williams Half Penny Cycling Team 11
140 Chad Swanson Team S&M 11
140 Mike Garritson Rolling Thunder p/b The Missing Link 11
142 Brian Larson Poler/ Eddy Merkin 11
143 Ryan Elms 11
144 Brian Anthony ANTHM Collective 11
145 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 11
146 David Pilz Hutch's Bend Dental 10
146 Wayne Tonning 10
148 Rick Jacobson 10
149 Brett Adams Sagebrush Cycles 10
150 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10
150 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 10
152 Scott Coleman 10
153 Ruben Villegas 10
153 Eric Whitworth Hutchs/Bend Dental Group 10
155 Erick Taft Dialed Cycling Team 10
156 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 9
157 Dennis Bennett Boneyard Cycling 9
158 Chuck Kenlan 9
158 Kieran Stover 9
160 David Luoma Cyclepath PDX Racing 9
161 Mark Hand Planet PDX Cycling 9
162 Eric Speakman Team Lost Highway 8
162 Billy Thomas Deschutes Brewery Cycling Team 8
162 Birger Olsen 8
162 Justin Barnhart Justin Barnhart 8
162 Jonathan Elek Team 10 Barrel 8
162 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 8
162 Jerry Haxby US Military Endurance Sports 8
162 Derek Koops Hutch's Bend Dental 8
162 Dave Burnard 8
171 Steve Hanson Greenies Bike Shop Richland 8
172 Ronald Kizziar Beer Mongers Cycling Club (BMCC) 7
173 Joshua Boelter Bonk Collective 7
173 Bob Jacobs BicycleAttorney.com 7
173 David Bussey Dialed Cycling Team 7
176 Kraig Erickson Team 10 Barrel 7
177 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 7
178 Mark Braun USMES 7
179 Tom Williamson Team 10 Barrel 6
180 Ryan Knox 6
180 Dan Davis BONE YARD CYCLING 6
182 Charles Patzner 6
183 Eddie Whittemore 6
184 Colin Howard 6
185 Stefano Spedini Biciclista US 6
186 Ryan Altman Team 10 Barrel 5
187 David English Filth and Fury 5
188 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 4
189 Norm Swygert Planet PDX Cycling 4
190 Mark Sather Team 10 Barrel 3
191 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team 3
191 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 3
193 James Coats 2
194 Joe Moll 2
195 Thomas Steiger 2
196 Devin Bailly Grouptrail Cycling 1
197 Jason Jones Planet PDX Cycling 1
198 John DeSapio Team 10 Barrel 1

Masters Women

Name Team Points
1 Layla Billowitz Team 10 Barrel 84
2 Lora Melkonian Team Finger 75
3 Michelle Willet RIDGE Cyclesport 67
4 Cari St. Aubin Team 10 Barrel 60
5 Dani Stiles Team 10 Barrel 60
6 Amanda Abel Planet PDX Cycling 56
7 Avie Meadows Marys Bicycle Club p/b Tacovore 56
8 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery Cycling Team 43
9 Pam Reid Team Rose City 42
10 Martha Paulus Capitol Velo Cycling 39
11 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 39
12 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 30
13 Sheryl Johnson Recycled Cycle Racing 30
14 Erica Wescott Deschutes Brewery Cycling Team 30
14 Molly Russell-Holmes Mettle Cycling 30
14 Evelyn Boling Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 30
14 Jenny Greeve Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 30
18 Karen Goritski Rebound/ tirelessvelo 28
18 Kate Drennan Team Nonstop 28
18 Rachel Serslev Biciclista US 28
18 Bre Rue West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 28
22 Alexa Loscutoff 26
22 Taylor Kennedy Team Finger 26
24 Liza Gualandi Murder of Crows 25
25 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 24
26 Andrea Chin 24
27 Kerri Miazgowicz 22
28 Kimberly Sass Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 20
29 Ursula Mavila Planet PDX Cycling 20
30 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 19
31 Lindsay Peters Team 10 Barrel 17
32 Monica Lloyd Country Green Turf Farms 15
33 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club p/b Tacovore 15
34 Debra Krichko Dialed Cycling Team 15
35 Renee Pype Team S&M 15
36 Hayley Espelund 15
37 Nikki Dinger 14
38 Rhonda Morin Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 14
39 Laura Vallion Team Finger 14
40 Kara Tennant 14
41 Melissa Byrd Team 10 Barrel 13
42 Susan Koonce Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 13
43 Liz Arollo Murder of Crows 13
44 Stephanie Hahn 12
45 Jaime Kathleen Reed Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 12
46 Megan Elsberry Dialed Cycling Team 12
47 Andrea Osterlund The Club Roule 11
48 Katie Linton Planet PDX Cycling 10
48 Renee Beard Co Motion factory racing 10
50 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 10
51 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 9
52 Kelli Badillo Breakaway Women's Racing 8
53 Nicole Goode Team Finger 7
54 Shelly Boelter Bonk Collective 1

Singlespeed/Fixed

Name Team Points
1 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 88
2 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 57
3 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 46
4 Holland LaRue Team Finger 45
5 Eric Aldinger Team Finger 40
6 Tiago Reis Hutch's Bend Dental 28
7 Dieter Laskowski PCP Racing 15
8 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15
9 Jackson Rich 14
10 Gabriel Linn Mettle Cycling 13
11 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 12
12 Scott Lindbloom 10
13 Kiel Fletcher Grouptrail Cycling 7
14 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 2