2019 Short Track BAR

Updated December 22, 2019 at 1:43 PM

Category 1 Men

Name Team Points
1 Matt Faunt Allegro Cyclery 25
2 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 24
3 Jacob Smith 21
4 Neal Bibler Team S&M 21
5 Andrew Loaiza Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 18
6 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 17
7 Andrzej Stadnik 15
8 Ira Ryan Breadwinner Cycles 15
9 Joel West Cyclepath PDX Racing 13
10 Spencer Parise Team UP 12
11 Carter Schultz 12
12 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 10
13 Chip Sloan Gründelbruisers 10
14 Shawn Small Ruckus Composites 9
15 Jonathan Maus BikePortland.org 6
16 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 5
17 Kevin Wallin 4
18 Anthony Monteleone Team Wooly Mammoth 2
19 Matt Jamison Group Trail Cycling 1

Category 2 Men

Name Team Points
1 Zachary Berkompas Dialed Cycling Team 28
2 Patrick Beeson 26
3 Doug Merritt BeerMongers 26
4 Andrew Smith Swift Racing PDX 23
5 Marty Joyce Metropolis Cycle Repair 20
6 John Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 19
7 Adam Moore Grouptrail Cycling 18
8 Jake Mcmahon Vancouver Cyclery 15
9 Geoff Sosebee Thursday Night Specials 12
10 Spencer Parise Team UP 11
11 Josh Snyder Marys Bicycle Club 9
12 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 8
13 Dan Froelich Team Fancy 7
14 Carl Aldrich BeerMongers 7
15 Charlie Douthwaite Team Coastal 3
16 Matthew Wilkins Team Coastal 3
17 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 2
18 David Sterry Green Submarine Records 2
19 Jesse Merrithew Thursday Night Specials 1

Category 2 Women

Name Team Points
1 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 29
2 Erinne Goodell Swift? 20
3 Kimberly Sass Sorella Forte 18
4 Shelly Boelter Cyclepath PDX Racing 17
5 Remy Maguire 16
6 Jessica Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 15
7 Beth Flanagan BeerMongers 15
8 Jenna Lingwood Point S Nokian 15
9 Katy Salinas Swift Racing PDX 13
10 Natalie Shreffler 12
11 Hannah Moore Green Submarine Records 11
12 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 11
13 Sierra Domaille Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 10
14 Kaya Lydamore Holtey Law p/b Peak Condition 10
15 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 9
16 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team 8
17 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 7
18 Marie Major ANTHM Collective 3
19 Heather VanValkenburg Cyclepath PDX Racing 1

Category 3 Men

Name Team Points
1 Oscar Guevara Vancouver Cyclery 28
2 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 26
3 Daniel Peterson Hammer Velo 23
4 James Bradley Cyclepath PDX Racing 22
5 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair 18
6 Brad Alderman Vancouver Cyclery 16
7 Alan Plank Dialed Cycling Team 15
8 Jake Mcmahon Vancouver Cyclery 12
9 Thomas Alberini 10
10 Alex Schoknecht Team 10 Barrel 10
11 Ryan Farncomb 10
12 Bradley Ling 9
13 Spencer Parise Team UP 9
14 Matthew Wilkins Team Coastal 8
15 Patrick Case Swift Racing PDX 7
16 Jeremy Gomez 6
17 Eric Meza 5
18 Steven Hyde bicycleattorney.com 4
19 Ben Gagosian Swift Racing PDX 1
20 Alastair Cox 1

Category 3 Women

Name Team Points
1 Tina Bender bicycleattorney.com 30
2 Sally Loughridge Hammer Velo 28
3 Mari Little BeerMongers 22
4 Hayli Hay 19
5 Sarah Layton 13
6 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 13
7 Alison Crocker 13
8 Mary Smart Rebound/Tireless Velo 12
9 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 12
10 Annie Koehler 11
11 Katie Linton Planet PDX Cycling 11
12 Erin Lodwick Metropolis Cycle Repair 9
13 Iris Dougherty Club Taco 6
14 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 6
15 Carrie Hutchison Team Nonstop 5
16 Susie Griffin 3
17 Stacey Stromberg Gladyators 3
18 Sue Brown 2

Clydesdale

Name Team Points
1 Brian Little BeerMongers 28
2 Raymond Egan The Spokesmen 28
3 Mark Sather Team 10 Barrel 26
4 Michael Clark Stumptown Cycling Club 23
5 Tyson Hart 21
6 Gerardo Perez Bethany Bike Repair Cycling Team 21
7 Timothy Breault Planet PDX Cycling 13
8 Mike Reddig Dialed Cycling Team 13
9 Ed Waters Planet PDX Cycling 13
10 Daniel Pungor 12
11 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 11
12 Jon Coney 10
13 Shane Young 9
14 Eric Voigt 5
15 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 3
16 Bruce Haserot Haserot Race Inc 2
17 Jonathan Meyer Dialed Cycling Team 1
18 Stephen Carter Planet PDX Cycling 1

Elite Men

Name Team Points
1 Andrew Coe PDX TI p/b Elevator Coffee 29
2 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 27
3 Mitchell Trux PDX TI p/b Elevator Coffee 26
4 Felipe Nystrom Western Bikeworks 25
5 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 22
6 Doug Wilmes Point S Racing 19
7 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 12
8 Andrew Loaiza Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 11
9 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint 9
10 Fred Mills Rock Lobster Cycles / Pedal PT /Abraham Fixes Bikes / Voler 9
11 Nate Youngs Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 8
12 Brian Anthony ANTHM Collective 8
13 Jacob Rathe OTTOLOCK Adventure Squad 7
14 Jacob Hull 6
15 Marek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 5
16 Evan Murphy River City Bikes - Bike Law 4
17 Brian Kesselman ANTHM Collective 4
18 Jacob Smith 3
19 Colin Dunlap Team Oregon p/b Rodda Paint 2
20 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 1

Elite Women

Name Team Points
1 Laura Trace bicycleattorney.com 25
2 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 23
3 Abra McNair West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 23
4 Mielle Blomberg Team S&M 23
5 Kate Drennan BeerMongers 23
6 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 22
7 Kristina Hughes Dialed Cycling Team 14
8 Paige Edwards River City Bicycles - Bike Law 13
9 Julie Browning Cyclepath PDX Racing 13
10 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 9
11 Lindsay Jackson Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 9
12 Nicole Beckwith Team Nonstop 8
13 Carrie Johnston Point S Racing 7
14 Chloe Clark 5
15 Carley Leins Team Nonstop 5
16 Elizabeth White Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 4
17 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 4
18 Megan Faris River City Bicycles - Bike Law 3

Junior Men

Name Team Points
1 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 30
2 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 28
3 Federico Spedini Biciclista US 27
4 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 25
5 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 23
6 Jacob Hamness Dialed Cycling Team 23
6 Maximilian Ohotto ANTHM Collective 23
8 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 21
9 Benjamin Tai Rebound/Tireless Velo 21
10 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 21
11 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 20
12 Kieran Skerritt 16
13 Jonathan Hart Hapi-Go! 15
14 Kellen Boyles Planet PDX Cycling 15
15 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 14
16 Eric Weaver 14
17 Thomas Little BeerMongers 13
18 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 11
19 Noah Wessel 11
20 Aaron Bailey Marys Bicycle Club 10
21 Weston Forbes Metropolis Cycle Repair 10
22 Henry Tuttle bicycleattorney.com 9
23 Carter Hanley Cyclepath PDX Racing 9
24 Eric Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 9
25 Elijah Engstrom Dialed Cycling Team 8
25 Barrett Von Duering Dialed Cycling Team 8
27 Samuel Cordova 7
28 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 6
29 Levi Hagstette Dialed Cycling Team 5
30 Nels Martin Dialed Cycling Team 4
31 Caleb Deschler 3
31 Dylan Deschler 3
33 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 3
34 Miles Pitone Trusty Switchblade 2
34 Luke Weaver 2
36 Ryan DeVries bicilista 1
37 Andrew Edelberg 1
37 Riis Hinrichs 1

Junior Women

Name Team Points
1 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 30
2 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 29
3 Sydney Little BeerMongers 28
4 Hannah Whiteley 27
5 Payton Schlenker 27
6 Bella Radspinner 27
7 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 26
8 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 25
9 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 22
10 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 21
11 Emmaline Baxter-Harwell 20
12 Macy Hagstette Dialed Cycling Team 18
13 Aven Mergen 18
14 Emma Royce The Spokesmen 16
15 Aleena Knight Cyclepath PDX Racing 11
16 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 11
17 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team 10
18 Lauren Roberts 9
19 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 6
20 Shyan Hargis 5

Masters Men

Name Team Points
1 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 30
2 Joel West Cyclepath PDX Racing 29
3 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 29
3 David Luoma Cyclepath PDX Racing 29
3 Matthew Boelter Cyclepath PDX Racing 29
6 Steffen Furholm 28
7 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 27
7 Roy Velardi Camas Bike and Sport 27
7 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 27
10 Dave Burnard 26
10 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 26
12 Brady Cowing Team 10 Barrel 25
13 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 25
14 Lance Heppler Dialed Cycling Team 24
14 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 24
16 Jake von Duering Dialed Cycling Team 24
17 Chris Wierman Dialed Cycling Team 24
17 Terry Hamness Dialed Cycling Team 24
17 Abram Hernandez BeerMongers 24
17 Rob Perry 24
17 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 24
17 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 24
23 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 23
24 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 23
25 Kurt Krichko Dialed Cycling Team 23
26 Shaun Stiles 22
27 Jay Small Dialed Cycling Team 20
28 Tim Schauer Sage Titanium Factory Racing 20
29 John Moyer 20
30 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 19
31 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 18
32 Dag Hinrichs 17
33 Michael Genovese michael j genovese 17
34 Brad Self Grouptrail Cycling 17
35 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 16
36 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 16
37 Thomas Royce The Spokesmen 16
37 Martin Baker bicycleattorney.com 16
39 Scott Mares Threshold Velo 15
40 John Prosser Revenge Cycling & Racing 15
40 Philip Cardwell 15
40 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 15
40 Anthony Ohotto ANTHM Collective 15
44 Christopher Moore Black Sheep Racing Club 15
45 Larry Stryker The Spokesmen 15
46 Loren Russell Vegan Fleez! 15
47 Mike Hamness Dialed Cycling Team 15
48 Christopher Ramsey Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 14
49 Michael Tabtabai Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 14
50 Neal Bibler Team S&M 13
51 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13
52 Chris Peddie 13
53 Matthew Smith Swift Racing PDX 12
54 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 12
55 Matt Radich Team Dr Will Bar 12
56 Demian Bailey Marys Bicycle Club 11
57 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 11
58 Steve Popp Swift Racing PDX 10
58 Steve Shaw TriTech 10
60 Matt Forness 10
61 Erik Goodfriend Hammer Velo 10
62 John Napier Metropolis Cycle Repair 10
63 Mark Hand Planet PDX Cycling 9
64 Dean Maclean Planet PDX Cycling 9
64 Michael Kolb ANTHM Collective 9
66 David Bussey Dialed Cycling Team 9
67 Chris Page Metropolis Cycle Repair 9
68 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 8
69 Matt Hooge 8
69 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 8
71 Einar Traa 8
72 David K Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 7
72 James McGrew Team Finger 7
72 Chris Frey 7
72 Nolan Restivo 7
72 Eric Blankenship 7
77 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 7
78 John Lopez Trusty Switchblade 7
79 Garrett Tyburski 7
80 Steve Chapin Castelli 6
81 Phillip M Trost Team S&M 6
81 Tony Pitone Trusty Switchblade 6
81 Ron Strasser Team S&M 6
84 Craig Carter Harder Cycling 6
85 Geoff Grummon-Beale bicycleattorney.com 5
85 William Waring Camas Bike and Sport 5
85 David Cady 5
85 David Gulick Green Submarine Records 5
85 Tom Williamson Team 10 Barrel 5
85 Edward Lanton 5
91 Kim A Neve Unattached 4
91 Don Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 4
93 Duff Linde Camas Bike and Sport 4
94 Brett Boyles Planet PDX Cycling 4
95 Timothy Whiteley Camas Bike and Sport 3
96 James Green Trusty Switchblade 3
96 Scott Trautman Dialed Cycling Team 3
98 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 3
99 Brian List Bike Central/Barbur Vet 2
99 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 2
99 Rob Fleskes Harder Cycling 2
99 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 2
99 James Tervo Team S&M 2
104 Scott Bradway bicycleattorney.com 1
104 Ben Beyer 1
104 William Goritski Rebound/Tireless Velo 1
104 Craig Bradford BeerMongers 1
108 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1

Masters Women

Name Team Points
1 Kristina Hughes Dialed Cycling Team 30
2 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 28
3 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 24
4 Kathryn Lewis Gladyators 24
5 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 19
6 Angela Horton Gapay 18
7 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 18
8 Pam Reid Team Rose City 14
9 Susan Renn Team Slow 13
10 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 10
11 Debra Krichko Dialed Cycling Team 8
12 Jan Moss Hammer Velo 7
13 Traci Smolen Team S&M 7
14 Susan Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 6
15 Margi Bradway bicycleattorney.com 4
16 Sarah Eustis bicycleattorney.com 3

Singlespeed/Fixed

Name Team Points
1 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 30
2 Fred Mills Rock Lobster Cycles / Pedal PT /Abraham Fixes Bikes / Voler 27
3 Chip Sloan Gründelbruisers 24
4 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint 23
5 John Napier Metropolis Cycle Repair 22
6 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 16
7 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 14
8 Adam Burgess 12
9 John Gulick Green Submarine Records 12
10 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 12
11 Tony Pereira Breadwinner Cycles 10
12 James Tervo Team S&M 9
13 John Lin Swift Racing PDX 8
14 Robert Jackson River City Bicycles - Bike Law 7
15 Dan Baier Team Finger 5
16 Ryan Morgan Trusty Switchblade 3
17 Aaron Even Rebound/Tireless Velo 2
18 Paul Johnson Trusty Switchblade 2
19 Byron Breeden TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 1
20 Mielle Blomberg Team S&M 1