Black Rock Flow Cup DH

Falls City, OR
May 29, 2011

Part of the Black Rock Flow Cup

If you have questions or corrections, please email Chris Eggen.

Updated June 2, 2011 at 10:14 PM

Cat 1 Junior Men

Num Name Team City Time
1 140 Jack Hill Roots Racing Eugene Or. 05:01
2 3911 Corey Craig Camus Bike and Sport Washougal Wa. 05:07

Cat 1 Men 19-39

Num Name Team City Time
1 3982 Alan Thompson Flow Cup Racing/Ventis Cafe/BRMBA Salem Or. 0:04:37
2 3910 Dillon Thigpen 0:04:56
3 3994 Tyler Rapp Shanwood/Velo Sport Marysville Wa. 0:04:58
3 3984 Matt Slon 0:04:58
4 152 Spencer Burback Shiloh Cyclery/Burback Motors Gresham Or. 0:05:01
5 3925 ALEX COCCO University of Oregon Cycling Club Eugene Or. 0:05:05
6 3991 Miles Fidler 5:08:00
7 148 Justin Rupert Portland Or. 0:05:12
8 134 Evan Nance Hilltop Hideaway/Team REI Falls City Or. 0:05:13
9 132 Colin Drake 0:05:18
10 3921 Casey Bayless Woodland Wa. 0:05:31
11 3997 Kyle Slemcer 0:06:06
DNF 3989 Lucas Padilla Team Falcon Medford Or.
DNF 3981 Chris Farm Flow Cup Racing/Ventis Cafe/BRMBA Salem Or.

Cat 1 Men 40+

Num Name Team City Time
1 3949 Brad Delzer Shiloh Cyclery Gresham Or. 05:14
2 138 Todd Olson Shiloh Cyclery/Team Krunkshox Welches Or. 05:15

Cat 2 Junior Men

Num Name Team City Time
1 150 Spencer Ewing Eugene Or. 05:28
2 146 Joe Hill Eugene Or. 05:49
3 141 COLE WEST Bicycle Emporium Auburn Ca. 05:59

Cat 2 Men 19-39

Num Name Team City Time
1 145 ryan vance Emporium GRT Rocklin Ca. 04:59
2 3950 Ryan Roepke 05:18
2 3960 Tim Smith Gold Hill Or. 05:18
3 3983 Sean Reimann 05:21
4 133 Clifford Josey Bear Creek Bicycle Medford Or. 05:34
5 154 Brian Woodring Gladstone Or. 05:39
6 149 James Fields Peak Sports Albany Or. 05:44
7 136 ROBERT HANCOCK L.O.D Medford Or. 05:51
8 147 Edwardo Lamothe Peak Bicycles Cottage Grove Or. 05:56

Cat 2 Men 40+

Num Name Team City Time
1 3948 Louis Brumbough BRMBA 05:32
2 135 DON FALLGREEN Liegon of Dirt Medford Or. 05:42
3 139 Arlo Ward BRMBA Eugene Or. 06:01
DNF 3907 tom garges Moneta Va.

Cat 2 Women 19-39

Num Name City Time
1 3970 Nickie Lunt Ashland Or. 06:36
2 3973 McCall Schilling Kenmore Wa. 06:41

Cat 3 Junior Men

Num Name Team City Time
1 3947 brison moroe Capitol Velo Salem Or. 05:54
2 3909 Austin Lancaster Leigion of Dirt Central Point Or. 06:18
3 3995 Collin Srrianni Ashland Mountain Adventures Central Point Or. 06:48

Cat 3 Men 19-39

Num Name City Time
1 3986 Devin Mottesen Gresham Or. 05:54
2 3987 Sasha Quade Gresham Or. 06:18
DNF 131 Josh Valor Keizer Or.

Cat 3 Men 40+

Num Name Team City Time
1 3961 Russell Lancaster Central Point Or. 06:44
2 3971 Stephen Rogers Vicious Cycles Eugene Or. 08:50

Cat 3 Womwen 19-39

Num Name City Time
1 3966 Jenifer Mitchell Central Point Or. 08:16

Hardtail (Open)

Num Name Team City Time
1 143 Jared Kennzi Independence Or. 05:09
2 3990 Sam Markling Tri-Force Ashland Or. 05:19
3 3946 Lyle Owens Tri-Force Ashland Or. 05:47

Pro Men (Open)

Num Name Team City Time
1 137 Alex McGrinns Krunk Shox Portland Or. 04:36
2 142 Ryhs Ewing Roots Racing Eugene Or. 04:51
3 3985 Robert Rhall Azonic/Oneal/Marzocchi Blue Lake Ca. 04:54
4 151 Collin McCarthy Roots Racing Eugene Or. 04:56
5 156 Casey Smith Downhill Coalition Eugene Or. 05:21
6 3995 Colin McAdoo Monster/SRH/Shimano Welches Or. 05:26
DNF 144 Sorren Young Or.