Dirty Circles

Woodland, WA
Sun, February 28 to Sun, March 6, 2016

Updated February 27, 2016 at 9:10 AM

Junior Men

Name Team Points
1 Duncan Howell PDX Devo 180
2 Jacob Smith PDX Devo 120
3 Brendan Sheerin Hutch's Eugene 100
4 Cooper Irwin Hapi-Go! 95
5 Parker Green Grixsen Brewing p/b West End Bikes 80
6 Jonathan Hart Hapi-Go! 80
7 Zachary Smith PDX Devo 72
8 Jesse Maris 50
9 Collin Turner PDX Devo 45

Junior Women

Name Team Points
1 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 200
2 Anna Saltzberg 160
3 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 120
4 Roxanna Hart Hapi-Go! 50

Masters Men 1/2/3 35+

Name Team Points
1 Carl Hoefer HosmerChiro-RPM Mortgage 218
2 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 176
3 Steve Remy Monster Media Racing p/b Western Bike Works 102
4 Aaron Coker Sage Factory Racing 70
5 Christian Tresser 60
6 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 59
7 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55
8 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles 50
9 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 45
10 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 40
11 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 36
12 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 36
13 Nate Magaret VC Roger 32
14 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bicycles 32
15 Bradley Maier Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 29
16 Dickie Mallison VC Roger 26

Masters Men 3/4 35+

Name Team Points
1 Michael Myers Hefler Performance Cycling 180
2 Andrew Hayes Rogue 128
3 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 100
4 Andrew LaVeine Audi 80
5 Bryant Howard O2 Endurance, PCG 60
6 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 45

Masters Men 4/5 35+

Name Team Points
1 Jake von Duering 180
2 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team 150
3 Greg Steele Portland Velo Racing Team 130
4 Andrew Springer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 120
5 Andrew LaVeine Audi 85
6 Rod Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 56
7 Chris Roberts Hammer Velo 54
8 Charlie Goldston Athletes Lounge Cycling Team 51
9 Doug Brecht Multnomah Athletic Club 46
10 Robert Tornai Audi 45
11 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40
12 Chris Sarrett Hutch's Eugene 36
13 Tony Escobar Word-RCB by Cyclisme 36
14 koosha Aslani 32
15 Lance Heppler Belgium Bike Bio Racer 29
16 Dave Petermeier Team Planet X USA 28
17 John Neish Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27
18 Andrew Beaufils Olympia Orthopaedic Associates 26
19 Travis Power Team Planet X USA 24
20 Perry York Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21
21 Tom Kelly 19
22 James Graves Holtey Law p/b Peak Condition 18
23 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 17
24 karl mobbs 16
25 Kyle Duford Sage Factory Racing 15
26 Brandon Bruins Velofix 14
27 Erik Offner Team Planet X USA 13
28 Keith Solano Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 11
29 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11
30 Derek McCammon Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10
31 Stefan Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 9
32 Steven Potter Hammer Velo 6
33 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3
34 Greg Eyerly Holtey Law p/b Peak Condition 2

Masters Men 50+

Name Team Points
1 David Sherman Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 198
2 Mark Crawford Olympia Cycling Team 196
3 Tony Dirks Rogue 110
4 David Root Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 109
5 Eric Anderson Dr Will Bar p/b Atmosera 90
6 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 72
7 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 64
8 Tim Culbertson SCCA Starbucks Cycling 48
9 Will Harden Dr Will Bar p/b Atmosera 48
10 Darren Ferris Hammer Velo 45
11 Dean Vacheresse VC Roger 41
12 Dickie Mallison VC Roger 40
13 Luis Valls Audi 40
14 Mitch Gold Dr Will Bar p/b Atmosera 29
15 Stuart Anderson SBDC/Emerald Textiles 26
16 David Thielen II Dr Will Bar p/b Atmosera 22
17 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 18

Men 1/2/3

Name Team Points
1 Zach Winter 208
2 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 160
3 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 100
4 Justin Buell Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 92
5 William Erik Hofland Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 86
6 Daniel Lincoln HosmerChiro-RPM Mortgage 60
7 Kyle Roberts Western Bikeworks 59
8 Carl Hoefer HosmerChiro-RPM Mortgage 58
9 Alex Yale Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 50
10 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 50
11 Brad Winn HosmerChiro-RPM Mortgage 45
12 Nathan Gibson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40
13 Chris Waggoner Monster Media Racing p/b Western Bike Works 36
14 Adam Angert Holtey Law p/b Peak Condition 36
15 Matt Radich Dr Will Bar p/b Atmosera 26
16 Zhaolong Wu Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26
17 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 24
18 Alex Yack 22
19 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22
20 Zaca Bowden 20
21 Bill Dolan Dr Will Bar p/b Atmosera 16
22 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 15

Men 4/5

Name Team Points
1 Phil Webster Hammer Velo 160
2 Riley Gibson Graf Portland Bicycle Studio 116
3 Brendan Sheerin Hutch's Eugene 100
4 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 80
5 Tsering Alleyne Herbalife p/b Marc Pro - Nature's Bakery Elite Cycling Team 79
6 Alan Barton Olympia Cycling Team 74
7 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 72
8 Evan Tufte BBC Bike Gallery Continental 62
9 Brendan Marnell Hammer Velo 60
10 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 46
11 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 45
12 Chris Schomaker Olympia Cycling Team 44
13 Alex Wilson Hammer Velo 42
14 Jacob Hull Audi 40
15 Brandon Bilyeu BBC Bike Gallery Continental 39
16 Jim McGurl Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36
17 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 27
18 Nick Gibb Team Roger C. Peace 26
19 Kyler Ervin Grixsen Brewing p/b West End Bikes 24
20 Dylan Wiggins 23
21 Dustin Einig 22
22 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 20
23 Matt Herr Olympia Cycling Team 19
24 Tobin Owen 18
25 Jonathan Long 17
26 Joseph Lukens Bend Endurance Academy 16
27 Sean Wallace Athletes Lounge Cycling Team 15
28 Stefan Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 13
29 Dan Sheerin Hutch's Eugene 13
30 matthew toupal Superfast Jellyfish 10
31 Elijah Smith 10
32 Larry Armstrong II 10
33 Micheal Hancuff Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 9
34 Joseph Michael Edelen Athletes Lounge Cycling Team 8
35 Don Moote Athletes Lounge Cycling Team 8
36 Cooper Irwin Hapi-Go! 7
37 Joseph Cooney Portland Bicycle Studio 6
38 Bradley Yeomans 6
39 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team 4
40 Brad Alderman Team Planet X USA 4
41 Dustin Long 2
42 nathan cancellieri 2
43 Morgan Spriggs Athletes Lounge Cycling Team 1

Women 1/2/3

Name Team Points
1 Erin Goodall Olympia Cycling Team 154
2 Brenna Wrye-Simpson Olympia Cycling Team 116
3 Hilary Luther 43 Degrees 106
4 Sara youmans Monster Media Racing p/b Western Bike Works 90
5 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 72
6 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 72
7 Stacy Westbrook Highfive Cycling 60
8 Julie Cutts Monster Media Racing p/b Western Bike Works 59
9 Julie Baird Olympia Cycling Team 56
10 Angela Horton Gapay Hammer Velo 51
11 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 50
12 Kele Murdin Velo Bella 50
13 Sarah Tisdale Highfive Cycling 45
14 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 40
15 Courtney Gould Highfive Cycling 36
16 Clara Honsinger Team S+M 29
17 Jordan Faulds Highfive Cycling 26
18 Norrene Godfrey Team M.E. 24
19 Lana Pressey Olympia Cycling Team 22

Women 4/5

Name Team Points
1 Susannah Hart Hapi-Go! 140
2 Elyse Johansen Olympia Cycling Team 140
3 Michaela Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 139
4 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 123
5 Lisa Eriksson Holtey Law p/b Peak Condition 100
6 Elisa Litwora Athletes Lounge Cycling Team 68
7 Isabella Taylor Olympia Cycling Team 66
8 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 52
9 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 50
10 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 46
11 Sarah Layton 46
12 Cecily Norris Highfive Cycling 32
13 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 29
14 Lindsay Bailey Olympia Cycling Team 29
15 Kristi Dirks Hood River Velo 26
16 Molly Leonard Portland Bicycle Studio 26
17 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 24
18 Renee Beard 22