Desert Orthopedics Bend Don't Brake Road Race

Bend, OR
May 28, 2016

Result questions should go to Terri Camp

Updated May 31, 2016 at 10:16 PM

Masters Men 40+

Num Name Team Age City
1 853 Larry Jackson Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Bend
2 181 Dave Campbell Hutch's Eugene 48 Newport
3 733 Todd Berger StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 43 Bend
4 826 Thomas Cody Grixsen Brewing p/b West End Bikes 47 Portland
5 339 Brian Kesselman Audi 40 Portland
6 196 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Bend
7 156 Brad Sigurdson Evolution Racing Team/River City Bicycles 44 Keizer
8 15 Cameron Tongier Team Bob Cycles Boise
9 14 David Cloninger Hutch's/Bend Dental Bend
10 5199 Greg Steele Portland Velo Racing Team 45 Tigard
11 632 Matt Engel Studio930 49 Bend
12 373 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 43 Ashland
13 743 Mitch Denham Faster 45 Bend
14 4050 Andrew LaVeine Audi 49 Newberg
15 5183 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 46 Bend
16 739 Ryan Ness Thump 41 Bend
17 46 Warren Atkey Hutch's/Bend Dental Bothell
18 5091 Brian Nelson TrailRags Cycling Team 47 Redmond
19 869 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 45 Bend
20 5199 Greg Steele Portland Velo Racing Team 45 Tigard
DNF 658 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions 48 Medford
DNF 518 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles 42 Bend
DNF 4366 Kyle Gomez Boneyard Cycling 43 Bend

Masters Men 50+

Num Name Team Age City
1 185 Mark Crawford Olympia Cycling Team 50 Lake Oswego
2 737 Greg Freyberg Sunnyside Sports 50 Bend
3 148 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles 57 Portland
4 510 Alan Whitney Rogue 56 Tualatin
5 650 Dean Vacheresse Roger VC 55 Portland
6 140 Dickie Mallison VC Roger 57 Portland
7 905 Tom James Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 59 Portland
8 4233 Daniel Caldwell Audi 67 Bend
9 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 57 Ridgefield
10 981 Jason Mauer 52
11 341 Tim Marcotte Hop Valley Brewing 52 Eugene
12 136 David Root Therapautic Associates 51 Vancouver
13 145 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 52 Bend
14 920 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 56 Bend
15 4074 Rick Marine Audi 56 Bend
DNF 4076 Jeff Boulet Hutch's/Bend Dental 58 Bend
DNF 622 Dan Wolnick Hutch's/Bend Dental 51 Bend
DNF 612 Louis Liu Audi 52 portland

Masters Women 40+

Num Name Team Age City
1 285 Kerry Martin Sunnyside Sports 48 Bend
2 5904 Patricia Strange Deschutes Brewery 45 Bend
3 16 Lisa Heathman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland

Men 4/5

Num Name Team Age City
1 11 Ryan Gillis Byzick + Company Cycling Hillsboro
2 4318 Sid Hariharan GET FIT Cycling 24 Salem
3 5449 Paul Armstrong Audi 33 Bend
4 5693 Matt Reeves WebCyclery.com 37 Bend
5 4273 Aaron McClintock Team First City 30 Newberg
6 5135 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 16 Eugene
7 4054 Jake Akerberg 41 Prineville
8 4297 Ben Tankus Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22 Corvalis
9 4169 Alex McCulley 32 Eugene
10 5742 Peter Borowski Audi 51 Bend
11 4164 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky 37 Albany
12 4143 Joseph Tysoe Audi 45 Portland
13 5129 Gavin McGregor Portland Velo Racing Team 41 Portland
14 5771 Justin Lair Audi 33 Bend
15 3109 Brad Haag Murder of Crows Bend
16 5100 Eric Kaczmarek 45 Portland
17 5392 Damon Runberg Audi 29 Bend
18 5638 Elliot Carroll The Hub Cyclery 33 Bend
19 5269 John Pearson Byzick + Company Cycling 27 Portland
20 5141 Jason Whitley Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 The Dalles
21 5685 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 46 Bend
22 4066 Alex Wilson Hammer Velo 33 Portland
23 5098 Ed Wheeler 60 Cottage Grove
24 5226 Alan Thomason Deschutes Brewery 56 Bend
25 17 Michael Van Skaik Bend
26 100 Whit Bazemore Bazemore Racing Bend
27 5807 Mark Boissevain 52 Bend
28 4235 Stan Kiefer Boneyard Cycling 61 Bend
29 5306 Mark Pearson Hutch's/Bend Dental 71 Bend
30 20 Josh Gobershock Boneyard Cycling Bend
31 4278 Michael Grindstaff TrailRags Cycling Team 40 Redmond
DNF 18 Eric KcKinley Murder of Crows Bend
DNF 5499 Judd Dunlap 45 Bend

Women 1/2

Num Name Team Age City
1 201 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Western Bike Works 45 Sherwood
2 225 Jennifer Luebke Portland Bicycle Studio 30 Bend
3 220 Nicole Pressprich Portland Bicycle Studio 28 Bend
4 240 Clara Honsinger Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 19 Ashland
5 21 Michelle Cunha Murder of Crows Bend
6 219 Rachel Lee Byzick + Company Cycling 27 Bend
7 210 Jenna App Monster Media Racing p/b Western Bike Works 46 Bend
8 212 Julie Cutts Monster Media Racing p/b Western Bike Works Bend
9 7 Lisa Magness Sunnyside Sports Bend

Women 1/2/3

Num Name Team Age City Category
1 201 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Western Bike Works 45 Sherwood Women Category 1/2
2 225 Jennifer Luebke Portland Bicycle Studio 30 Bend Women Category 1/2
3 220 Nicole Pressprich Portland Bicycle Studio 28 Bend Women Category 1/2
4 261 Kelley Smith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 West Linn Women 3
5 253 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34 Beaverton Women 3
6 265 Laura Winberry Speedvagen Family Racing 32 Bend Women 3
7 248 Emily Boscacci Olympia Cycling Team 31 Portland Women 3
8 245 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland Women 3
9 237 Holland LaRue Athletes Lounge Cycling Team 39 Hood River Women 3
10 240 Clara Honsinger Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 19 Ashland Women Category 1/2
11 21 Michelle Cunha Murder of Crows Bend Women Category 1/2
12 219 Rachel Lee Byzick + Company Cycling 27 Bend Women Category 1/2
13 258 Lauren Trolley Team Cycle Sport 34 Ashland Women 3
14 210 Jenna App Monster Media Racing p/b Western Bike Works 46 Bend Women Category 1/2
15 212 Julie Cutts Monster Media Racing p/b Western Bike Works Bend Women Category 1/2
16 7 Lisa Magness Sunnyside Sports Bend Women Category 1/2
17 456 Christine A Holland Portland Bicycle Studio 49 Portland Women 3

Women 3

Num Name Team Age City
1 261 Kelley Smith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 West Linn
2 253 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34 Beaverton
3 265 Laura Winberry Speedvagen Family Racing 32 Bend
4 248 Emily Boscacci Olympia Cycling Team 31 Portland
5 245 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland
6 237 Holland LaRue Athletes Lounge Cycling Team 39 Hood River
7 258 Lauren Trolley Team Cycle Sport 34 Ashland
8 456 Christine A Holland Portland Bicycle Studio 49 Portland

Women 4/5

Num Name Team Age City
1 22 Ryan M Levering Athletic Club of Bend Bend
2 7071 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland
3 5971 Kristen Yax 34 Bend
4 7052 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland
5 5909 Tracey March Deschutes Brewery 47 Bend
6 19 Taylor Phillips Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles Portland
7 7104 Rachel Mavis Sunnyside Sports 47 Bend
8 37 Kristi Cutter Sunnyside Sports Bend
9 7215 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Portland
10 5941 Amy Smith 37 Bend
11 7004 Alison Andrews Rolf Prima 43 Klamath Falls
DNF 7255 Helen Kennedy West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 39 Eugene