High Desert Omnium: Time Trial: Combined

Bend, OR
June 11, 2016

Part of the Time Trial

Updated December 29, 2016 at 12:55 PM

Combined

Name Team Category Time
1 Gray Skinner Droplr Men 1/2 18:12.3
2 Dillon Caldwell Audi Men 1/2 18:30.3
3 Daniel Lincoln HosmerChiro-RPM Mortgage Men 1/2 18:45.5
4 Lance Haidet UCI CT: Team Illuminate - Road Raleigh Clement - MTB/CX Men 1/2 18:49.2
5 Cameron Beard NCCF Specialized Juniors Men 1/2 18:52.3
6 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com Men 1/2 19:24.9
7 Justin Guidroz Audi Men 3 19:35.8
8 Maikey Lopera Hop Valley Brewing Men 1/2 19:44.6
9 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles Men 1/2 19:46.9
10 Zach Winter Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Men 1/2 19:49.0
11 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bicycles Men 1/2 20:08.4
12 Robert Tornai Audi Masters Men 3/4/5 40+ 20:13.4
13 Michael Benno Grixsen Brewing p/b West End Bikes Men 1/2 20:21.7
14 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team Men 3 20:28.0
15 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions Masters Men 3/4/5 40+ 20:32.0
16 Andrew Warren Olympia Cycling Team Men 3 20:33.0
17 Anthony Broadman StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team Men 3 20:36.8
18 Jason Whitley Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men 4/5 20:37.4
19 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com Men 1/2 20:40.9
20 Matt Kline MARTYS Masters Men 3/4/5 40+ 20:43.4
21 Alex Yale Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Men 1/2 20:46.4
22 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Men 3 20:46.6
23 Sean Haidet Artscyclery.com/Schnur Racing Masters Men 3/4/5 40+ 20:47.4
24 Brendan Sheerin Hutch's Eugene Men 3 20:48.4
25 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions Men 3 20:52.2
26 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental Masters Men 3/4/5 40+ 21:02.1
27 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky Men 4/5 21:03.5
28 Tim Farrell SCCA/Starbucks Men 3 21:09.2
29 Mikayla Maier Portland Bicycle Studio Women 1/2 21:11.6
30 Sara youmans Monster Media Racing p/b Western Bike Works Women 1/2 21:12.0
31 Ron Sines Pacific Power Blue Sky Masters Men 3/4/5 40+ 21:13.5
32 Todd Berger StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team Men 3 21:14.0
33 Jennifer Luebke Portland Bicycle Studio Women 1/2 21:20.6
34 Duncan Ellinwood Men 3 21:41.9
35 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles Men 1/2 21:43.5
36 Keith Levesque Rogue Masters Men 3/4/5 40+ 21:44.5
37 Michael Myers Hefler Performance Cycling Masters Men 3/4/5 40+ 21:46.4
38 Michael Longmire Pacific Power Blue Sky Masters Men 3/4/5 40+ 21:47.9
39 Alan Thomason Deschutes Brewery Men 4/5 21:48.4
40 Joseph Tysoe Audi Masters Men 3/4/5 40+ 21:50.9
41 Damon Runberg Audi Men 4/5 21:51.5
42 Rachel Lee Byzick + Company Cycling Women 1/2 21:53.4
43 Perry Lund Hutch's Slocum Comotion Masters Men 3/4/5 40+ 21:54.0
44 Andrew Young Men 4/5 22:00.7
45 Nicole Pressprich Portland Bicycle Studio Women 1/2 22:03.3
46 Alan Barton Olympia Cycling Team Men 4/5 22:08.4
47 Tom James Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men 1/2 22:14.2
48 Alex Mittelholzer Masters Men 3/4/5 40+ 22:16.3
49 Daniel Caldwell Audi Men 4/5 22:17.7
50 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com Men 1/2 22:21.1
51 Randall Fransen Mettle Cycling Men 4/5 22:26.7
52 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men 4/5 22:31.0
53 Eric Kaczmarek Men 4/5 22:33.6
54 Chris Schomaker Olympia Cycling Team Men 4/5 22:37.6
55 Mark Reinecke Men 4/5 22:37.8
56 Gabrielle Lehnert Hutch's Eugene Women 3 22:48.0
57 Randy Scott Deschutes Brewery Masters Men 3/4/5 40+ 23:04.6
58 Scott Conover Men 4/5 23:08.0
59 Marty Moran Men 4/5 23:28.5
60 David Saltzberg Monster Media Racing p/b Western Bike Works Masters Men 3/4/5 40+ 23:32.6
61 Mark Pearson Senior 23:37.0
62 Ryan M Levering Athletic Club of Bend Women 4/5 23:51.6
63 Kiel Fletcher Men 4/5 23:51.9
64 Lauren Trolley Team Cycle Sport Women 3 23:57.0
65 Kitt Pratt Lakeside Cycling Team Women 3 23:58.1
66 Courtney Gould Highfive Cycling Women 1/2 24:01.3
67 Tim Beard Masters Men 3/4/5 40+ 24:04.6
68 James Noonan Senior 24:08.6
69 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Masters Men 3/4/5 40+ 24:13.5
70 Kristi Cutter Sunnyside Sports Women 4/5 24:16.2
71 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Men 4/5 24:31.7
72 Rachel Mavis Sunnyside Sports Women 4/5 24:42.3
73 Tracey March Bowen Sports Performance Women 4/5 24:49.2
74 Christine A Holland Portland Bicycle Studio Women 3 24:54.9
75 Tom Kelly Masters Men 3/4/5 40+ 24:57.3
76 Lisa Heathman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Women 3 24:58.3
77 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling Women 3 25:05.7
78 Steve Van Horn Senior 25:16.6
79 Roger Johnson Senior 25:27.2
80 Laura Jackson Senior 25:33.9
81 Sophie Russenberger Women 4/5 25:38.3
82 Aiden Whitelaw BendBroadband/WebCyclery.com Men 4/5 25:45.7
83 Jordan Faulds Highfive Cycling Women 3 27:13.2
84 Doug Laird Masters Men 3/4/5 40+ 27:28.6
85 Damon Dimick Men 4/5 27:40.8
86 Larry Hunter Trinity-Dryve Masters Men 3/4/5 40+ 27:47.2
86 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles Masters Men 3/4/5 40+ 27:47.2
86 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles Masters Men 3/4/5 40+ 27:47.2
89 Tom Owen Senior 27:54.7
90 Deven Smith Women 4/5 28:01.4
91 Anton Micek BendBroadband/WebCyclery.com Men 4/5 28:14.5
92 Mario Mendoza Senior 28:50.8
93 Arthur Ortman Senior 29:44.7
94 dean wilkie Senior 30:19.5
95 Sandra G Hendy Senior 30:53.6