Monday Night PIR: Individual Standings

Portland, OR
August 22, 2016

Part of the Monday Night PIR

For Results Questions, please contact David Hart

Updated August 24, 2016 at 3:44 PM

Category 1/2/3+

Num Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Points
1 525 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 18.0 25.0 18.0 61
2 188 Joseph Dengel Dr Will Bar p/b Atmosera 18.0 15.0 25.0 58
3 115 Tim Reinhart Giro/River City Bicycles 15.0 25.0 40
4 143 William Erik Hofland Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 25.0 12.0 37
5 873 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 12.0 12.0 8.0 32
6 908 John Walrod PDX TI / HUB / RCB 1.0 10.0 10.0 21
7 101 Jeremy Russell Giro/River City Bicycles 18.0 18
8 332 Peter Seelig Dr Will Bar p/b Atmosera 8.0 8.0 16
9 760 Christian Tresser 15.0 15
10 136 David Root Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 6.0 2.0 1.0 6.0 15
11 575 Jason Elstad Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 15.0 15
12 515 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 10.0 4.0 14
13 814 Steve Schwaeber Grixsen Brewing p/b West End Bikes 12.0 12
14 54 Jeffrey GALLAND 10.0 10
15 584 Hans Ibold VMR Racing 8.0 8
16 861 Eric Anderson Dr Will Bar p/b Atmosera 6.0 6
17 833 Ryan Weaver Giro/River City Bicycles 6.0 6
18 435 Istvan Takacs 4.0 4
19 175 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4.0 4
20 948 Travis Brown 4.0 4
21 660 Bret Berner River City Bicycles 2.0 2
22 849 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 2.0 2
23 905 Tom James Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2.0 2
24 434 Hugh Givens bicycleattorney.com 1.0 1
25 449 Pete Lindeman 1.0 1

Category 4/5+

Num Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Points
1 5655 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 18.0 18.0 25.0 61
2 5159 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team 8.0 25.0 12.0 15.0 60
3 5006 Jim McGurl Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25.0 8.0 33
4 4044 Perry York Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15.0 15.0 30
5 5199 Greg Steele Portland Velo Racing Team 25.0 25
6 5144 Alan Barton Olympia Cycling Team 18.0 18
7 5637 Gabriele Canzi Team Polenta 6.0 10.0 2.0 18
8 5665 Scott Scholz 18.0 18
9 4042 Lorne Cross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15.0 15
10 49 Garfield Smith 12.0 12
11 4090 Jeff Boehlke The Spokesmen 12.0 12
12 5411 Brian Ostlind 12.0 12
13 50 Steven Sprinkle 10.0 10
14 4007 J Pearce Beissinger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10.0 10
15 5100 Eric Kaczmarek 10.0 10
16 4055 Kevin Billingsley BriHOP Racing 1.0 8.0 9
17 4036 Rod Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 8.0 8
18 5129 Gavin McGregor Portland Velo Racing Team 6.0 6
19 5665 Scott Scholz 6.0 6
20 4184 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 6.0 6
21 5641 Stephen Harris 4.0 4
22 5312 Charlie Goldston Athletes Lounge Cycling Team 4.0 4
23 92 Jay Donohoo 4.0 4
24 664 Daniel Tkebuchava 4.0 4
25 5307 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 2.0 1.0 3
26 5107 Keith Solano Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2.0 2
27 5604 Brian Dessinger 1.0 1.0 2
28 5408 Steve Dubravac 2.0 2

Novice (Ages 14+)

Num Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Points
1 55 Trevor Hayward 25.0 25.0 50
2 5697 Stephen Achilles Athletes Lounge Cycling Team 12.0 15.0 8.0 8.0 43
3 3046 Cliff Theisen Word-RCB by Cyclisme 10.0 18.0 10.0 38
4 5230 Kevin Claggett Athletes Lounge Cycling Team 25.0 10.0 35
5 4499 Nathaniel Sherrett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25.0 25
7 48 Dipendra Rana 6.0 12.0 1.0 19
8 3044 christopher stewart 18.0 18
9 60 Tkebuchava Daniel 18.0 18
10 66 Juliet Hochman 18.0 18
11 51 Fernando Ramos 8.0 8.0 16
12 45 Todd Jessup 15.0 15
13 3025 Chris Kee 15.0 15
14 5102 John Neish Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15.0 15
15 63 Andrew Pool 12.0 12
16 5851 Todd Ahrens Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12.0 12
17 53 Mark Lowery 10.0 10
18 7191 Beth Trimark-Connor 2.0 4.0 6
19 7033 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 6.0 6
20 58 Calvin Steele 6.0 6
21 5128 Chris Mays O2endurance 6.0 6
22 46 Mary Shamrell 4.0 4
23 57 Matt Guinn 4.0 4
24 5133 Cory Duncan 4.0 4
25 45 John Burton 2.0 2
26 62 Yachin Erhan 2.0 2
27 68 Heather Knapp 2.0 2

Women 1/2/3

Num Name Team Race 3 Points
1 7071 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25.0 25
2 404 Lisa Heathman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 18.0 18

Women 4/5

Num Name Team Race 3 Race 4 Points
1 59 Rebecca Pool 25.0 25.0 50
2 61 Erin Smith Team Velo Cult 18.0 18.0 36
3 7191 Beth Trimark-Connor 12.0 10.0 22
4 7033 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 15.0 15
5 79 Maggie Girard 15.0 15
6 91 Leilani Barney Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 12.0 12