Deschutes River Valley Time Trial Stage Race: Stage 3 Bakeoven Summit

Maupin, OR
May 1, 2017

Part of the Deschutes River Valley Time Trial Stage Race

Results Questions: George Thomas

Updated May 11, 2017 at 2:28 PM

Masters Masters 30+

Num Name Team Age City Time
1 37 Lance Moen 34 Portland 180:49:00

Masters Masters 40+

Num Name Team Age City Time
1 382 Christopher Ramsey Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 44 Beaverton 131:19:00
2 351 Jonathan Craft Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 45 Bend 142:26:00
3 871 Eric Schuman 49 Seattle 144:42:00
4 178 Alex Telitsine 45 Renton 144:48:00
5 69 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland 150:04:00
6 55 Shad Roundy 43 Portland 231:18:00

Masters Masters 50+

Num Name Team Age City Time
1 759 Matt Kline Land Shark 52 Grants Pass 130:21:00
2 4005 Jonathan Lyons Hammer Velo 59 Portland 144:54:00
3 316 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 52 Hillsboro 145:12:00
4 5275 Bob Rokoz 55 Vancouver 160:54:00
5 53 Will Fernyhough 59 Kirkland 164:49:00
6 58 Fuji Mark 58 Portland 167:15:00
7 16 Tom Kretz 189:32:00
8 31 William Toepper 58 Portland 206:25:00

Masters Masters 60+

Num Name Team Age City Time
1 15 Joe Llona 62 Lynwood 175:02:00
2 5143 Don Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 60 Portland 182:14:00
3 5035 Tom Kelly 65 Portland 188:01:00
4 5159 John Henry Maurice Capitol Velo 62 Keizer 217:42:00
5 65 Michael Olson 65 Forest Grove 233:23:00

Masters Women 40+

Num Name Team Age City Time
1 7149 Karin Wohlert Hammer Velo 47 Portland 212:06:00

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Time
1 7113 Lisa Bowerman 56 Bend 163:48:00
2 14 Lori Selby 56 Richland 171:56:00
3 7047 Susan Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 54 Portland 184:08:00

Men 3

Num Name Team Age City Time
1 524 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 34 Bend 127:10:00
2 309 Andrew Neill English Cycles 30 Eugene 141:09:00

Men 4/5

Num Name Team Age City Time
1 5559 Rob Schultz 46 Portland 163:51:00
2 5340 Christopher Dixon 54 Bainbridge 168:10:00
3 567 Joe Edelen Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 56 Vancouver 185:32:00
4 83 Victor Trucco 51 Sherwood 217:37:00
5 5179 Morgan Spriggs 49 Aloha 220:42:00

Men Pro/1/2

Num Name Team Age City Time
1 158 Stephen Rockwood English Cycles 27 Eugene 126:02:00
2 186 Daniel Lincoln Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 37 Portland 126:46:00
3 875 Rob English English Cycles 40 Eugene 134:52:00
4 801 Adam Kennedy English Cycles 43 Eugene 136:32:00
5 54 Ryan Studt 32 Portland 199:06:00

Mixed Tandem

Num Name Team City Time
1 227 Walsh Tandem Seattle 162:29:00

Women 3

Num Name Team Age City Time
1 283 Clara Terrell English Cycles 32 Eugene 174:31:00

Women 4/5

Num Name Team Age City Time
1 7064 Kristen Yax 35 Bend 155:35:00
2 7255 Helen Kennedy 40 Eugene 158:31:00
3 7085 Jenny Greeve 39 Hood River 192:55:00
4 56 Cher Vasquez Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 41 Sherwood 198:58:00
5 1097 Sarah Williams Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 40 Hillsboro 236:27:00
6 57 Mara Spriggs 47 Aloha 254:01:00