Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing

Event Category Name
12 Portland Short Track Series Elite Men Danny Weikel
11 Portland Short Track Series Category 1 Men 45+ Aaron Radspinner
19 Portland Short Track Series Singlespeed Aaron Radspinner
15 Portland Short Track Series Singlespeed Jeff Steiner
4 Portland Short Track Series Category 3 Men 40-49 Ryan Schimpf
9 Portland Short Track Series Category 2 Men 50-59 Brendan Quinlan
14 Portland Short Track Series Category 3 Men 50+ Phillip Wiant
9 Portland Short Track Series Category 3 Men 50+ Mack Stilson
2 Portland Short Track Series Category 3 Men 50+ Chris Alling
9 Portland Short Track Series Elite Men Danny Weikel
12 Portland Short Track Series Category 1 Men 45+ Aaron Radspinner
23 Portland Short Track Series Singlespeed Aaron Radspinner
18 Portland Short Track Series Singlespeed Jeff Steiner
8 Portland Short Track Series Category 3 Men 40-49 Ryan Schimpf
9 Portland Short Track Series Category 2 Men 50-59 Brendan Quinlan
8 Portland Short Track Series Category 3 Men 50+ Chris Alling
7 Portland Short Track Series Category 3 Men 50+ Mack Stilson
37 2017 OBRA Hillclimb Time Trial Championship - Presented by Sam Barlow Track & Field: Combined Combined Robert Huff
10 2017 OBRA Hillclimb Time Trial Championship - Presented by Sam Barlow Track & Field Masters Men 50-59 Robert Huff
7 2017 OBRA Hillclimb Time Trial Championship - Presented by Sam Barlow Track & Field Masters Men 55-59 Robert Huff
11 Portland Short Track Series Category 1 Men 45+ Aaron Radspinner
7 Portland Short Track Series Category 3 Men 50+ Mack Stilson
3 Portland Short Track Series Category 3 Men 50+ Chris Alling
22 Portland Short Track Series Singlespeed Aaron Radspinner
16 Portland Short Track Series Singlespeed Jeff Steiner
7 Portland Short Track Series Category 3 Men 40-49 Ryan Schimpf
13 Portland Short Track Series Category 2 Men 50-59 Brendan Quinlan
5 Mt. Tabor Series Men 4 Danny Weikel
33 Six Hours of Mt Hood Solo Men Aaron Radspinner
11 Six Hours of Mt Hood Solo Men Danny Weikel
20 Thump Coffee High Desert Omnium: Road Race Masters Men 40+ Wade Goff
6 Mt. Tabor Series Men 4 Danny Weikel
6 Portland Short Track Series Category 3 Men 50+ Chris Alling
3 Portland Short Track Series Category 3 Men 50+ Mack Stilson
24 Portland Short Track Series Singlespeed Aaron Radspinner
19 Portland Short Track Series Singlespeed Jeff Steiner
9 Portland Short Track Series Clydesdale William Glasson
3 Portland Short Track Series Category 3 Men 40-49 Ryan Schimpf
10 Portland Short Track Series Category 2 Men 50-59 Brendan Quinlan
9 Portland Short Track Series Elite Men Danny Weikel
14 Portland Short Track Series Category 1 Men 45+ Aaron Radspinner
DNS Baker City Cycling Classic: Stage 5 - Tour d’Horn Road Race Masters Category 3/4/5 Men Doug Palmer
18 Baker City Cycling Classic: Stage 5 - Tour d’Horn Road Race Masters Category 3/4/5 Men Ken James
11 Baker City Cycling Classic: Stage 5 - Tour d’Horn Road Race Masters Category 3/4/5 Men Robert Huff
157 Baker City Cycling Classic: Stage 3 - BCCC Time Trial: Combined Combined Ken James
138 Baker City Cycling Classic: Stage 3 - BCCC Time Trial: Combined Combined Robert Huff
124 Baker City Cycling Classic: Stage 3 - BCCC Time Trial: Combined Combined Doug Palmer
28 Baker City Cycling Classic: Stage 4 - Tour d’Town Criterium: GC after stage 4 Masters Category 4/5 Men Doug Palmer
13 Baker City Cycling Classic: Stage 4 - Tour d’Town Criterium: GC after stage 4 Masters Category 4/5 Men Ken James
12 Baker City Cycling Classic: Stage 4 - Tour d’Town Criterium: GC after stage 4 Masters Category 4/5 Men Robert Huff
27 Baker City Cycling Classic: Stage 4 - Tour d’Town Criterium Masters Category 3/4/5 Men Doug Palmer
24 Baker City Cycling Classic: Stage 4 - Tour d’Town Criterium Masters Category 3/4/5 Men Robert Huff
8 Baker City Cycling Classic: Stage 4 - Tour d’Town Criterium Masters Category 3/4/5 Men Ken James
29 Baker City Cycling Classic: Stage 3 - BCCC Time Trial: GC after Stage 3 Masters Category 4/5 Men Doug Palmer
13 Baker City Cycling Classic: Stage 3 - BCCC Time Trial: GC after Stage 3 Masters Category 4/5 Men Ken James
12 Baker City Cycling Classic: Stage 3 - BCCC Time Trial: GC after Stage 3 Masters Category 4/5 Men Robert Huff
23 Baker City Cycling Classic: Stage 3 - BCCC Time Trial Masters Category 3/4/5 Men Ken James
16 Baker City Cycling Classic: Stage 3 - BCCC Time Trial Masters Category 3/4/5 Men Robert Huff
13 Baker City Cycling Classic: Stage 3 - BCCC Time Trial Masters Category 3/4/5 Men Doug Palmer
203 Baker City Cycling Classic: Stage 2 - Oregon Trail Uphill Time Trial: Combined Combined Doug Palmer
163 Baker City Cycling Classic: Stage 2 - Oregon Trail Uphill Time Trial: Combined Combined Robert Huff
118 Baker City Cycling Classic: Stage 2 - Oregon Trail Uphill Time Trial: Combined Combined Ken James
DNS Baker City Cycling Classic Masters Category 3/4/5 Men Doug Palmer
18 Baker City Cycling Classic Masters Category 3/4/5 Men Ken James
9 Baker City Cycling Classic Masters Category 3/4/5 Men Robert Huff
30 Baker City Cycling Classic: Stage 2 - Oregon Trail Uphill Time Trial: GC after Stage 2 Masters Category 4/5 Men Doug Palmer
12 Baker City Cycling Classic: Stage 2 - Oregon Trail Uphill Time Trial: GC after Stage 2 Masters Category 4/5 Men Robert Huff
7 Baker City Cycling Classic: Stage 2 - Oregon Trail Uphill Time Trial: GC after Stage 2 Masters Category 4/5 Men Ken James
30 Baker City Cycling Classic: Stage 2 - Oregon Trail Uphill Time Trial Masters Category 3/4/5 Men Doug Palmer
19 Baker City Cycling Classic: Stage 2 - Oregon Trail Uphill Time Trial Masters Category 3/4/5 Men Robert Huff
7 Baker City Cycling Classic: Stage 2 - Oregon Trail Uphill Time Trial Masters Category 3/4/5 Men Ken James
31 Baker City Cycling Classic: Stage 1 - Keating Valley Road Race: GC After Stage 1 Masters Category 4/5 Men Doug Palmer
7 Baker City Cycling Classic: Stage 1 - Keating Valley Road Race: GC After Stage 1 Masters Category 4/5 Men Robert Huff
5 Baker City Cycling Classic: Stage 1 - Keating Valley Road Race: GC After Stage 1 Masters Category 4/5 Men Ken James
31 Baker City Cycling Classic: Stage 1 - Keating Valley Road Race Masters Category 3/4/5 Men Doug Palmer
7 Baker City Cycling Classic: Stage 1 - Keating Valley Road Race Masters Category 3/4/5 Men Robert Huff
5 Baker City Cycling Classic: Stage 1 - Keating Valley Road Race Masters Category 3/4/5 Men Ken James
8 Mt Tabor Circuit Race Men 4 Danny Weikel
29 Tuesday Night PIR Men 1/2/3 Robert Huff
8 Portland Short Track Series Elite Men Danny Weikel
15 Portland Short Track Series Category 1 Men 45+ Aaron Radspinner
18 Portland Short Track Series Category 2 Men 50-59 Paul Anderson
13 Portland Short Track Series Category 2 Men 50-59 Brendan Quinlan
18 Portland Short Track Series Singlespeed Aaron Radspinner
15 Portland Short Track Series Singlespeed Jeff Steiner
6 Portland Short Track Series Category 3 Men 40-49 Ryan Schimpf
DNF Portland Short Track Series Category 3 Women 19+ Cindy Werhane
DNF Portland Short Track Series Category 3 Men 50+ Mack Stilson
11 Hammer Velo Crit Masters 1/2/3 Robert Huff
12 Hammer Velo Crit Masters 3/4/5 50+ Robert Huff
34 Hammer Velo Crit Men 4/5 Thomas Orth
11 Mt Tabor Circuit Race Masters Men 40+ Robert Huff
3 Mt Tabor Circuit Race Masters Men 50+ Robert Huff
26 Tuesday Night PIR Men 1/2/3 Robert Huff
21 Portland Short Track Series Singlespeed Jeff Steiner
6 Portland Short Track Series Category 3 Men 40-49 Ryan Schimpf
13 Portland Short Track Series Category 2 Men 50-59 Paul Anderson
7 Portland Short Track Series Category 2 Men 50-59 Brendan Quinlan
9 Portland Short Track Series Elite Men Danny Weikel
11 Portland Short Track Series Category 1 Men 45+ Aaron Radspinner
117 OBRA TT Championships: Combined Combined Doug Palmer
121 OBRA TT Championships: Combined Combined Robert Huff
71 OBRA TT Championships: Combined Combined Doug Palmer
75 OBRA TT Championships: Combined Combined Robert Huff
10 OBRA TT Championships Masters Men 50-59 Doug Palmer
12 OBRA TT Championships Masters Men 50-59 Robert Huff
7 OBRA TT Championships Masters Men 50-54 Doug Palmer
4 OBRA TT Championships Masters Men 55-59 Robert Huff
2 Mt Tabor Circuit Race Men 4 Danny Weikel
20 Mt Tabor Circuit Race Masters Men 40+ Ken James
15 Mt Tabor Circuit Race Masters Men 40+ Robert Huff
11 Mt Tabor Circuit Race Masters Men 50+ Robert Huff
6 Mt Tabor Circuit Race Masters Men 50+ Ken James
39 Tuesday Night PIR Men 1/2/3 Robert Huff
15 Portland Short Track Series Category 1 Men 45+ Brendan Quinlan
13 Portland Short Track Series Category 1 Men 45+ Aaron Radspinner
1 Portland Short Track Series Category 1 Men 45+ Danny Weikel
18 Portland Short Track Series Singlespeed Jeff Steiner
7 Portland Short Track Series Category 3 Men 40-49 Ryan Schimpf
9 Portland Short Track Series Category 3 Men 50+ Mack Stilson
4 Portland Short Track Series Category 3 Men 50+ Chris Alling
32 Hammer Velo Crit Men Category 4/5 Thomas Orth
23 Hammer Velo Crit Masters Men 3/4/5 50+ Palmer Doug
7 Hammer Velo Crit Masters Men 3/4/5 50+ Huff Robert
14 Hammer Velo Crit Masters Men 40+ 1/2/3 Saul Lopez
13 Hammer Velo Crit Masters Men 40+ 1/2/3 Robert Huff
6 Mt Tabor Circuit Race Men 4 Danny Weikel
11 Mt Tabor Circuit Race Masters Men 40+ Ken James
10 Mt Tabor Circuit Race Masters Men 40+ Robert Huff
14 Mt Tabor Circuit Race Masters Men 50+ Mack Stilson
10 Mt Tabor Circuit Race Masters Men 50+ Robert Huff
5 Mt Tabor Circuit Race Masters Men 50+ Ken James
32 Monday Night PIR: SERIES STANDINGS Masters Men 4/5 Aaron Radspinner
1 Monday Night PIR: SERIES STANDINGS Masters Men 4/5 Danny Weikel
5 Monday Night PIR Masters Men 4/5 Hotspots Danny Weikel
26 Monday Night PIR Masters Men 4/5 Thomas Orth
15 Monday Night PIR Masters Men 4/5 Aaron Radspinner
2 Monday Night PIR Masters Men 4/5 Danny Weikel
19 Sisters Stampede Clydesdale 200+ Seth Daniels
12 Sisters Stampede Clydesdale 200+ William Glasson
29 Sisters Stampede Category 2 Sport Men 50-59 Chris Alling
25 Sisters Stampede Category 2 Sport Men 50-59 Jeff Steiner
5 Sisters Stampede Singlespeed Wade Goff
14 Sisters Stampede Category 3 Novice Women 40+ Krista Anderson
29 Sisters Stampede Category 2 Men 50-59 Chris Alling
25 Sisters Stampede Category 2 Men 50-59 Jeff Steiner
14 Sisters Stampede Category 3 Women 40+ Krista Anderson
2 Fast Twitch Friday Men Category 4/5 Thomas Orth
28 Tuesday Night PIR Category 1/2/3 Robert Huff
5 Monday Night PIR Masters Men 4/5 Hotspots Danny Weikel
37 Monday Night PIR Masters Men 4/5 Brendan Quinlan
23 Monday Night PIR Masters Men 4/5 Aaron Radspinner
5 Monday Night PIR Masters Men 4/5 Danny Weikel
37 Monday Night PIR Masters Men 1/2/3 Saul Lopez
21 Oregon Gran Fondo Men 50-59 Paul Anderson
17 Oregon Gran Fondo Men 50-59 Ken James
5 Oregon Gran Fondo Men 50-59 Mark Magilner
9 Oregon Gran Fondo Men 40-49 Wade Goff
7 Thursday Night Track Racing Men 1/2/3 3K Robert Huff
4 Thursday Night Track Racing Masters Men 2K Robert Huff
13 Tuesday Night PIR Men 1/2/3 Robert Huff
1 Monday Night PIR Masters Men 4/5 Hotspots Danny Weikel
16 Monday Night PIR Masters Men 4/5 Aaron Radspinner
1 Monday Night PIR Masters Men 4/5 Danny Weikel
31 Tuesday Night PIR 1/2/3 Men Robert Huff
4 Monday Night PIR Masters Men 4/5 Hotspots Danny Weikel
45 Monday Night PIR Masters Men 4/5 Toby Schmidt
1 Monday Night PIR Masters Men 4/5 Danny Weikel
12 Monday Night PIR Women 4/5 Cindy Werhane
49 OBRA TTT Championships: Combined Combined Doug Palmer
49 OBRA TTT Championships: Combined Combined Robert Huff
49 OBRA TTT Championships: Combined Combined Mark Magilner
49 OBRA TTT Championships: Combined Combined Ken James
3 OBRA TTT Championships Men 200-239 Doug Palmer
3 OBRA TTT Championships Men 200-239 Robert Huff
3 OBRA TTT Championships Men 200-239 Mark Magilner
3 OBRA TTT Championships Men 200-239 Ken James
4 Wooden Shoe Kermesse Junior Women Joelle Thompson
12 Wooden Shoe Kermesse Singlespeed Mack Stilson
6 Wooden Shoe Kermesse Masters 35+ Category 3 Saul Lopez
4 Wooden Shoe Kermesse Masters 35+ Category 3 Kevin Thompson
1 Wooden Shoe Kermesse Masters 35+ Category 3 Wade Goff
DNF Wooden Shoe Kermesse Masters 50+ Mack Stilson
13 Wooden Shoe Kermesse Masters 50+ Craig Austin
10 Wooden Shoe Kermesse Masters 50+ Paul Anderson
8 Wooden Shoe Kermesse Masters 50+ Brendan Quinlan
5 Wooden Shoe Kermesse Masters 50+ Jeff Steiner
7 Montinore Road Race Masters Men 50+ Robert Huff
13 Montinore Road Race Masters 40+ 1/2/3 Saul Lopez
2 Montinore Road Race Masters 4/5 40+ Danny Weikel
12 Tuesday Night PIR Men 1/2/3 Robert Huff
14 Deschutes River Valley Time Trial Stage Race: Stage 3 Bakeoven Summit: Combined Combined Ian Penner
5 Deschutes River Valley Time Trial Stage Race: Stage 3 Bakeoven Summit Masters Masters 40+ Ian Penner
1 Monday Night PIR Masters Men 4/5 Hotspots Danny Weikel
26 Monday Night PIR Masters Men 4/5 Toby Schmidt
19 Monday Night PIR Masters Men 4/5 Aaron Radspinner
2 Monday Night PIR Masters Men 4/5 Danny Weikel
31 Deschutes River Valley Time Trial Stage Race: Stage 2 Hillclimb: Combined Combined Ian Penner
5 Deschutes River Valley Time Trial Stage Race: Stage 2 Hillclimb Masters Masters 40+ Ian Penner
2 Bear Springs Trap Clydesdale 200+ Kevin Thompson
76 Revenge Of The Disc: Combined Combined Doug Palmer
64 Revenge Of The Disc: Combined Combined Mark Magilner
42 Revenge Of The Disc: Combined Combined Doug Palmer
31 Revenge Of The Disc: Combined Combined Mark Magilner
11 Revenge Of The Disc Masters Men 50-59 Doug Palmer
7 Revenge Of The Disc Masters Men 50-59 Mark Magilner
17 Deschutes River Valley Time Trial Stage Race: Stage 1 TT: Combined Combined Ian Penner
16 Deschutes River Valley Time Trial Stage Race: Combined Combined Ian Penner
5 Deschutes River Valley Time Trial Stage Race Masters Masters 40+ Ian Penner
5 Deschutes River Valley Time Trial Stage Race: Stage 1 TT Masters Men 40+ Ian Penner
3 Revenge Of The Disc - 24.8 Miles: Revenge Of The Disc - Series Standings Masters Men 50-54 Doug Palmer
1 Revenge Of The Disc - 24.8 Miles: Revenge Of The Disc - Series Standings Masters Men 50-54 Mark Magilner
7 Revenge Of The Disc Masters Men 50-54 Doug Palmer
4 Revenge Of The Disc Masters Men 50-54 Mark Magilner
9 Monday Night PIR Masters Men 4/5 Aaron Radspinner
4 Monday Night PIR Masters Men 4/5 Danny Weikel
7 Barton Park Cicuit Race Masters Men 3/4/5 50+ Robert Huff
6 Barton Park Cicuit Race Masters Men 3/4/5 50+ Ken James
DNF Barton Park Cicuit Race Clydesdale Kevin Thompson
3 Oregon Coast Gravel Epic: Son of Abomination Oregon Gravel Epic Men 50-59 Craig Austin
45 Tuesday Night PIR Men 1/2/3 Robert Huff
14 Monday Night PIR Masters Men 4/5 Aaron Radspinner
DNF Silverton Road Race Masters Men 50+ (3/4/5) Doug Palmer
17 Silverton Road Race Masters Men 50+ (3/4/5) Robert Huff
15 Silverton Road Race Masters Men 50+ (3/4/5) Mark Magilner
6 Silverton Road Race Masters Men 50+ (3/4/5) Ken James
6 Silverton Road Race Women 40+ (3/4/5) Cindy Werhane
17 Revenge Of The Disc: Combined Combined Doug Palmer
13 Revenge Of The Disc: Combined Combined Mark Magilner
3 Revenge Of The Disc Masters Men 50-54 Doug Palmer
2 Revenge Of The Disc Masters Men 50-54 Mark Magilner
8 Kings Valley Road Race Masters Men 50+ Ken James
2 Kings Valley Road Race Masters Men 50+ Mark Magilner
13 Kings Valley Road Race Masters Men 40+ Danny Weikel
12 Kings Valley Road Race Masters Men 40+ Wade Goff
12 Echo Red 2 Red XC MTB Race Clydesdale 200+ William Glasson
27 Gorge Roubaix Men Category 3/4 Danny Weikel
23 Gorge Roubaix Masters 40+ 1/2/3 Robert Huff
24 Piece of Cake Road Race Masters Men 50+ 3/4/5 Doug Palmer
17 Piece of Cake Road Race Masters Men 50+ 3/4/5 Robert Huff
14 Piece of Cake Road Race Masters Men 50+ 3/4/5 Ken James
25 Piece of Cake Road Race Masters Men 40-49 3/4/5 Saul Lopez
95 Jack Frost Time Trial: Combined Combined Craig Austin
52 Jack Frost Time Trial: Combined Combined Doug Palmer
45 Jack Frost Time Trial: Combined Combined Robert Huff
134 Jack Frost Time Trial: Combined Combined Mack Stilson
42 Jack Frost Time Trial: Combined Combined Danny Weikel
9 Jack Frost Time Trial Masters Men 50-59 Doug Palmer
6 Jack Frost Time Trial Masters Men 50-59 Robert Huff
28 Jack Frost Time Trial Eddy Senior Men Mack Stilson
5 Jack Frost Time Trial Eddy Senior Men Danny Weikel
16 Jack Frost Time Trial Category 3 Men Craig Austin