Alpenrose CUP Series

Portland, OR
July 17, 2019

Part of the Alpenrose CUP Series

For results questions, please contact Chief Judge: Brian Duhon

Updated July 18, 2019 at 10:56 PM

Category 3 2000m

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 380 John Forbes 135 3:24.91 74 Portland

Category 3 Omnium

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 380 John Forbes 135 80 74 Portland

Category 3 Standing Half Mile

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 380 John Forbes 135 1:16.40 74 Portland

Category 4/5 2000m

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 8177 Chad Klaas 17485 2:58.06 18 Hood River
2 4071 Jon Ragsdale 3695 3:16.81 49 Clackamas

Category 4/5 Omnium

Num Name Team Obra License # Age City
1 4071 Jon Ragsdale 3695 49 Clackamas
1 8177 Chad Klaas 17485 18 Hood River

Category 4/5 Standing Half Mile

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 4071 Jon Ragsdale 3695 1:14.29 49 Clackamas
2 8177 Chad Klaas 17485 1:16.69 18 Hood River

Junior A 2000m

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 8061 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 18851 2:55.25 17 Portland
2 8032 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 17657 3:34.70 14 Beaverton

Junior A 5-Lap Scratch

Num Name Team Obra License # Age City
1 8061 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 18851 17 Portland
2 8032 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 17657 14 Beaverton

Junior A Omnium

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 8061 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 18851 120 17 Portland
2 8032 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 17657 112 14 Beaverton
3 8177 Chad Klaas 17485 38 18 Hood River

Junior A Unknown Distance

Num Name Team Obra License # Age City
1 8061 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 18851 17 Portland
2 8177 Chad Klaas 17485 18 Hood River
3 8032 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 17657 14 Beaverton

Junior B 2000m

Num Name Obra License # Time/Points Age City
1 8047 Jack Hampson 17620 3:25.82 12 Lake Oswego
2 8033 Gavin Newman 18556 3:44.98 11 Portland

Junior B 5-Lap Scratch

Num Name Obra License # Age City
1 8047 Jack Hampson 17620 12 Lake Oswego
2 8033 Gavin Newman 18556 11 Portland

Junior B Omnium

Num Name Obra License # Time/Points Age City
1 8047 Jack Hampson 17620 120 12 Lake Oswego
2 8033 Gavin Newman 18556 114 11 Portland

Junior B Unknown Distance

Num Name Obra License # Age City
1 8047 Jack Hampson 17620 12 Lake Oswego
2 8033 Gavin Newman 18556 11 Portland

Masters 50+ 2000m

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 592 Robert Bigwood Bike Central/Barbur Vet 3458 2:42.13 53 Hillsboro

Masters 50+ Omnium

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 592 Robert Bigwood Bike Central/Barbur Vet 3458 80 53 Hillsboro

Masters 50+ Standing Half Mile

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 592 Robert Bigwood Bike Central/Barbur Vet 3458 1:02.97 53 Hillsboro

Masters 60+ 2000m

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 596 John OBrien 1861 2:45.73 60 Ridgefield
2 301 Darell Provencher Team Rose City 338 2:49.01 65 West Linn

Masters 60+ Omnium

Num Name Team Obra License # Age City
1 301 Darell Provencher Team Rose City 338 65 West Linn
1 596 John OBrien 1861 60 Ridgefield

Masters 60+ Standing Half Mile

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 301 Darell Provencher Team Rose City 338 1:03.51 65 West Linn
2 596 John OBrien 1861 1:08.91 60 Ridgefield

Masters Women 60+ 2000m

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 220 Pam Reid Team Rose City 346 3:26.32 62 Portland

Masters Women 60+ Omnium

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 220 Pam Reid Team Rose City 346 80 62 Portland

Masters Women 60+ Standing Half Mile

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 220 Pam Reid Team Rose City 346 1:18.82 62 Portland