Overall BAR: Cyclocross BAR

OR
January 01, 2013

Part of the Overall BAR

Updated January 3, 2020 at 2:40 PM

Show all results

Beginner Men

Name Team Points
1 Justin Hughes 98
2 Mike Ruff Therapeutic Associates Cycling/GENR8 87
3 Marc Angelo Human Powered 86
4 Keith Wolff 84
5 Aneel Nath Planet X p/b On One 84
6 Mike Wenrick Athletes Lounge Cycling Team 82
7 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team 80
8 Phillip M Trost Team S+M 79
9 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 72
10 Joshua Johansen 70
11 Karl Bailey Rebound/Tireless Velo 67
12 Brandon Bilyeu CX Pistols p/b Cyclocross.com 66
13 Joe Pinzone Threshold Velo 63
14 Paul Schoonover Team S+M 63
15 Emanuel McGladrey Holy Moly Velo 61
16 Brandon Jennings Grouptrail Cycling 60
17 Steve Raubolt SWEAT360 59
18 Martin Fuss BBC Beaverton Bicycle Club 58
19 Anthony Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 57
20 Joseph Sibilia-Young Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 55
21 Max Frixione 49
22 Bob Rakoz Athletes Lounge Cycling Team 48
23 Ken Elser Planet X p/b On One 48
24 Micah Sardell 46
25 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling 44
26 Jeffrey Nichols Zing 3 44
27 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43
28 Jules Johnson 42
29 Bill Holmes Planet X p/b On One 42
30 Paul Brown Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 40
31 Justin Philips Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 39
32 John Rockwood Rolling Thunder p/b The Missing Link 38
33 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 37
34 Stefan Furst Camas Bike and Sport 34
35 Nic Kytlica Planet X p/b On One 33
36 Raul Bonifacio 33
37 justin tunis 32
38 Anthony Birch 31
39 Jordan Braun 31
40 Tate Metcalf Sisters Athletic Club 30
41 Greg Eyerly 30
42 Jon Houk 28
43 Scott Powell Dark Horse 27
44 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team 27
45 Dan Salvey 26
46 Larry Weber 1 Error 24
47 Blaine Bartholomew 24
47 Kirk Lange Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 24
49 Eugene Rogan Creswick 24
50 Neal Harrod Ruckus Test Team 23
51 Cooper Irwin Hapi-Go! 22
52 Kevin Sepulveda 21
53 Joe Kim Camas Bike and Sport 21
54 John Hatfield 19
55 Alex Visser Oregon Bike Shop Racing Team 19
56 tom valencia 18
57 Dustin Harder Harder Cycling 18
58 Rich Reardon -- 18
59 Gregory Perrault 16
60 Michael Samelson Corvallis High School 15
61 Scott A Rider Grouptrail Cycling 15
62 Yuji Sumimoto 15
62 Matthew Dial Deschutes Brewery 15
64 Jay Marsh Boneyard / BACE Meetup.com 15
65 Stephen Laurent 15
66 Thomas Hainisch WebCyclery.com 15
67 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Link 15
68 Tony Wittinger 15
69 Patrick Flanagan Athletes Lounge Cycling Team 15
70 Jason Ramsdell Aloha 14
71 Jeremy Courval Boneyard Cycling 14
72 Mark Bothe 14
73 Mark Hansen 14
74 Jason Kasari 13
75 Joe Tysoe 13
76 Travis Parker 13
77 Ian Green 13
78 Jeff Hollister 13
79 Steven Rose Steven Rose 12
80 Dwan Shepard Co-Motion Cycles Factory Team 12
81 Dan Jaynes 12
82 Patrick Fraser Therapeutic Associates PDX Cycling 12
83 tom spofford Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 12
84 Jeffrey Olander 12
85 Paul Gronke 12
86 Stewart Campbell Planet X p/b On One 12
87 Ryan Houck Athletes Lounge Cycling Team 12
88 Steven Erickson 12
89 Andrew Marchington Tri Team PDX 12
90 Jeff Dreiling 12
91 Steve Olsen 12
92 Zach Durst 12
93 Joshua DeGraff 11
94 Stuart Pearson Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 11
95 Michael Moreland 11
96 Aron Yarmo 11
97 Kyle Remington Sunset Cycles 11
98 Steven Hyde bicycleattorney.com 11
99 michael thoen 11
100 Mike Pimomo 11
101 Mark Brauner 11
102 jeff copus 11
103 Kellen Rear 1 Error 10
104 Greg Fleming Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10
105 Jeff Bauer 10
106 Frank Fleetham Boneyard Cycling 10
107 Britton Gentry 10
108 David Hankins Camas Bike and Sport 10
109 Kyle Gunsul 10
110 Tim Haywood 9
111 Jim Patton Pacific Power Blue Sky 8
112 David Fox Buy Local Cycling 8
113 Jacob Pace Life Cycle Racing Team 8
114 Dan Goldstein 8
115 Candida Hart Hapi-Go! 8
116 Marlow Macht 7
117 Doug Howard 7
118 Collin Edwards 7
119 Jeff Dill Team Mudman 7
120 John Degenhardt 7
121 Dan Grossen SWEAT360 7
122 Jason Davis Rolling Thunder p/b The Missing Link 6
123 Abyl Sandow 6
124 Matthew Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 6
125 Jason DeRosa 6
126 Erik Carter 6
127 Kevin Rayburn 6
128 Rick Tanous CX Pistols p/b Cyclocross.com 5
129 Rajesh Injety 5
130 Jeff Stanley 5
131 Jason Gearhart Wheezing Eagles 5
132 Dean Maclean Planet X p/b On One 5
133 Ben Baltazar 5
134 Libby L. Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 4
135 Joseph Hagedorn 4
136 Brian Kash 4
137 Bryce foster 4
138 Zachary Goude Planet X p/b On One 4
139 luis vargas Human Powered 4
140 Eric Shaffner 4
141 John Dreiling 4
142 Brad Houle 4
143 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 3
144 Anthony Melton 3
145 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3
146 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 3
147 Stephen Rich 3
148 Mike Sobolewski Hapi-Go! 3
149 Charlie Goldston 2
150 Justin S King Zing3 2
151 Timothy Smith Therapeutic Associates PDX Cycling 2
152 William Hummels Hapi-Go! 2
153 Brett Kelver 1 Error 2
154 George Wright 2
155 David Anderson Yakima Bike Vigilantes 2
156 Paul Furst Camas Bike and Sport 1
157 Joel Sherman 1
158 Justin Watts 1
159 Chaum Spehar 1
160 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team 1

Beginner Women

Name Team Points
1 Traci Smolen 149
2 Christy Hawkins 131
3 Kathy Hovermale Boneyard Cycling 123
4 LeiLani Bentley Therapeutic Associates PDX Cycling 108
5 Mari Little BeerMongers Cycle Club 84
6 Marny Musielak Trinity Bikes 81
7 cecilia becerra BikeFlights.com 77
8 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 73
9 Sarah Jane Hash 70
10 Mia Schreiner 60
11 Virginia Xing Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 56
12 Leah Medure DNR Cycling 52
13 Candida Hart Hapi-Go! 49
14 Courtney Stella 48
15 Jennifer Chalmers HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 48
16 Traci Anderson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 47
17 Amy Horstman Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 47
18 Gina Zandy Ohnstad 47
19 Cheryl Januzzi Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 44
20 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas 44
21 Annick Chalier 42
22 stephanie roulon 41
23 Vikki Bourcier Poplollies 39
24 Kristina Owen Capitol Velo 38
25 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 37
26 Jennifer White 35
27 Karyn Gibbs Gibson 34
28 stacey ruff 34
29 Kirsten Rudberg 1 Error 34
30 Kathryn Williams Team Lazy Tarantulas 34
31 Rachel Mavis Deschutes Brewery 33
32 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 31
33 Inge Mares Threshold Velo 31
34 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 30
35 Sheri Zwagerman Team Krunk Shox. 29
36 Julie Kowal Athletes Lounge Cycling Team 29
37 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 29
38 Abby DenUyl BeerMongers Cycle Club 23
39 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 23
40 Laura Heiser 22
41 Abby Bohannan 21
42 Colleen Douglas 20
43 Stacy Stokes West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 19
44 MM Jenkins BeerMongers Cycle Club 17
45 Ellemien Winther 17
46 Becca Smith-Morgan 17
47 Libby North Sweetpea Ladies Auxiliary 16
48 Lisa Creamer 16
49 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 15
50 Taeryn Robbins 15
51 Megan Steube 15
52 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 15
53 Jillian Noe Oregon Bike Shop Racing Team 15
54 Susan Kosmala Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 14
55 Alisha Madrone 14
56 Naomi Hand 14
57 Bridget Hildreth Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 14
58 Michelle Thorstrom 14
59 Caroline Gentry Sweetpea Ladies Auxiliary 14
60 Cammia Kalimanis 14
61 erin graves 14
62 Robin Maloney 14
63 shelia Steigerwald 14
64 Sage Kosmala 13
65 Dawn Stender Forest People 13
66 Taylor Schefstrom West End Bikes/Specialized 13
67 Ruth Williamson 13
68 Leah Schaab Human Powered 13
69 Kaitlin Borstelmann Portland Bicycle Studio 13
70 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 13
71 Lisa Gentz 12
72 Megan Power Cascade Couriers/Bend Velo 12
73 Laura Loertscher 12
74 Leslie Thomas Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 12
74 Julia Austin Deschutes Brewery 12
76 Mary 12
77 Aunika Miranda Trusty Switchblade 11
78 Nicole Davison 11
79 Erin McMorris 10
80 Joan Petit Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 10
81 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 10
82 Susan Foster Deschutes Brewery 10
83 Annie Bertucio Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 10
84 Lauren Dunbar 10
85 Charis Darnall Hapi-Go! 9
86 Jodi Jacobson-Swartfager 9
87 emily steen 9
88 Patti Wolfe Trinity Bikes 9
89 Devora Rubin Portland Velo Racing Team 9
90 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 9
91 Paige Robinson 7
92 Cynthia Breene Athletes Lounge Cycling Team 7
93 Melissa Powers 6
94 Carlie Chubb 6
95 Minda Dreiling 6
96 Michelle Pages 5
97 Amy Mitchell Pine Mountain Sports 5
98 Cecily Norris Joe Bike 5
99 Amy Moody TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 4
100 Tracy Miller WAC 4
101 Hannah Yorra 3
102 Cindy Schaser 3
103 Tina Snell-Leavitt Tina Snell-Leavitt 3
104 Amy Seymour Trusty Switchblade 3
105 elizabeth gintz 2
106 Sherri Rohlf Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 2
107 Stacy Dezellem 2
108 Sande Irwin 1
109 Deanna Rizzo 1

Clydesdale

Name Team Points
1 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling 236
2 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 218
3 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 181
4 David Rosen Sage/Lucky Envelope Brewing 169
5 Matt Wilkin Team S+M 166
6 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 164
7 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 164
8 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 143
9 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 143
10 Jack Trumbull 72
11 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 67
12 Michael Chesnut Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 63
13 Earl Hazekamp Capitol Velo 62
14 Pete Conklin Bush League Wrenching 58
15 Mark Thomas Rogue / Mt. View Cycles 57
16 Mike Reddig Camas Bike and Sport 54
17 Dan Lautenbach Sunset Cycles 53
18 Kellan Cullan Cycle Analysis 53
19 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52
20 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 48
21 Walter Mcknight Deschutes Brewery 46
22 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 45
23 Philip Meyrick 42
24 John Martin Team Lazy Tarantulas 40
25 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 40
26 Kenny Prowse Capitol Velo 38
27 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38
28 Rutherford Brakke-Pound 36
29 Jeff Johnston Boneyard Cycling 32
30 Thom Kneeland Service Course Velo 30
31 Adam Short Desert Orthopedics / Rebound Physical Therapy 29
32 Jeremiah Hartley J & K Holdings 29
33 Scott Pierce Sappo Hill Soapworks 28
34 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 27
35 Terry Chubb Team Snail Racing 27
36 John LIVINGSTON Cascade Couriers/Bend Velo 26
37 Jon Coney 24
38 Shane Parker The Spokesmen 22
39 Josh Udesen 22
40 Todd Bauch 19
41 Ben Helgren 19
42 Scott Hillson CX Pistols p/b Cyclocross.com 19
43 Charles Henderson Lost Highway 18
44 Rex Buchanan Soraz Racing p/b CAPA 18
45 Tyson Hart Filth and Fury 18
46 Jacob Roth 16
47 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 15
48 Adam Tate Guinness Cycling Team 14
49 Steve Campbell Athletes Lounge Cycling Team 14
50 Andrew Sullivan Metropolis Cycles Repair 14
51 Jacob Hammond 13
52 Jeff Spencer Team S+M 13
53 Elliott Crowder Bike Newport-Bier One 13
54 Pete Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13
55 Dwayne King bicycleattorney.com 13
56 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 13
57 Jeff Lange Co-Motion Cycles Factory Team 12
58 Jeffrey Olander 12
59 Colby Nightingale Deschutes Brewery 12
60 Sam Radakovich Soraz Racing p/b CAPA 12
61 Ryan Kruit 11
62 Chad Hartley SWEAT360 11
63 Nathan Roll Metropolis Cycles Repair 10
64 Andrew Hayes Rogue / Mt. View Cycles 10
65 David Yurk Bianchi/Lakeside 10
66 Kyle Tripician SWEAT360 9
67 Geoff Rogers Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 9
68 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 8
69 Joe Leineweber Ironclad/Yakima 8
70 brad ross Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 8
71 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club 7
72 Benjamin Herring Portland Bicycle Studio 7
73 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 6
74 Jon"Buffaloman Bouffleur 6
75 Randall Roberts 6
76 Wayne Nussbaum 5
77 Dan Alexander HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 5
78 Britton Gentry 4
79 Dave Wrast The Spokesmen 4
80 Todd Hubbell Portland Velo Racing Team 3
81 Bob Libby Oregon Bike Shop Racing Team 3
82 Karl Winston BeerMongers Cycle Club 2
83 Bradley Taylor 2
84 Steven Hyde bicycleattorney.com 2
85 Ron Kasco Velominati Racing 1
86 James Thompson 1
87 Lee Stocker Team S+M 1
88 Craig Russillo 1

Junior Men

Name Team Points
1 Max Ritzow Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 273.0
2 Micah Melkonian TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 272.0
3 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 271.0
4 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 239.0
5 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 230.0
6 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 222.0
7 Carson Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 214.0
8 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 184.0
9 Zach Mikkelson TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 162.0
10 Ian Wilson Bend Endurance Academy 162.0
11 Henry Jones Bend Endurance Academy 156.0
12 Justin Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 156.0
13 Nathanael Hart Hapi-Go! 143.0
14 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 133.0
15 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 132.0
16 Davis Melkonian TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 128.0
17 Ryder Uetrecht WebCyclery.com 120.0
18 Donovan Birky Bend Endurance Academy 106.0
19 Javier Colton Sunnyside Sports 105.0
20 Calvin Keane Bend Endurance Academy 102.0
21 William Reinking Bend Endurance Academy 100.0
22 Carson Griffith Bend Endurance Academy 100.0
23 Thomas Wimberly MBSEF Cycling Team 94.0
24 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy 90.0
25 Thomas Ring 88.0
26 Cooper Irwin Hapi-Go! 87.0
27 Grayson Bailey BBC Beaverton Bicycle Club 86.0
28 Maxwell Chehab Bend Endurance Academy 85.0
29 Mitchell Stevens Sunnyside Sports 84.0
30 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 82.0
31 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 81.0
32 Rowan Boutette Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 80.0
33 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 80.0
34 Ben Van Raalte Mud Warriors 79.0
35 Owen Szwaya bicycleattorney.com 79.0
36 Chris Rech Reall Racing 78.0
37 Zach Durst 78.0
38 Nick Meigs 74.0
39 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 74.0
40 Nathan Glade Reall Racing 72.0
41 Michael Samelson Corvallis High School 72.0
42 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 71.0
43 Conner Mowery Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 68.0
44 Emerson Webb BBC Beaverton Bicycle Club 66.0
45 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 63.0
46 Paul Furst Camas Bike and Sport 62.0
47 Elijah Krause 60.0
48 Daxten Blackwell Reall Racing 60.0
49 Austin Dowse 59.0
50 Matt Rech 59.0
51 Killian Bailey 58.0
52 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 53.0
53 Kyler Ervin BBC Beaverton Bicycle Club 47.0
54 Cameron Beard Hutch's-Slocum-Co-Motion 45.0
55 Nate Lelack Bend Endurance Academy 45.0
56 Zachary Murphy Rebound/Tireless Velo 45.0
57 Peter Puettmann 43.0
58 Gabriel Boatright Filth and Fury 39.0
59 Walker Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 37.0
60 Ian Steigerwald PDX Devo Junior Cycling 37.0
61 Jared Flaming 36.0
62 Brady Pfeiffer Trusty Switchblade 36.0
63 JD Protiva 35.0
64 Jace Petersen Team Finger 34.0
65 Jacob Brandt Pacific Power Blue Sky 32.0
66 Jeremy King Pacific Power Blue Sky 32.0
67 Torrien Bruce PDX Devo Junior Cycling 31.0
68 Linus Clark Hapi-Go!/PDX Mud Warriors 30.0
69 Jack Sullivan Corvallis High School 30.0
70 Freddy Anderson BBC Beaverton Bicycle Club 28.0
71 Jakob Stoller 27.0
72 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 26.0
73 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling 25.0
74 Gabrielle Van Steenwyk Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 23.0
75 Spencer Scott Bend Endurance Academy 23.0
76 Noah Steigerwald 23.0
77 Grayson Szczukowski 1 Error 20.0
78 Anton Micek BendBroadband/WebCyclery.com 18.0
79 Ethan Hrenko 17.0
80 Luke Soto 17.0
81 Sebastian Frei Pacific Power Blue Sky 16.0
82 Liam Pickhardt Trinity Bikes 15.0
83 Addison Rusth 15.0
83 Timothy Cedarleaf 15.0
85 Peyton Logue Sappo Hill Soapworks 15.0
86 Sean Harple SWEAT360 15.0
87 Erik Hammerquist Capitol Velo 15.0
88 Jacob Olander Bend Endurance Academy 15.0
89 Alex Shepherd Team Cycle Sport 14.0
90 Cameron Dienger 14.0
91 Jacob Brant Pacific Power Blue Sky 14.0
92 Nate Henson Bend Endurance Academy 14.0
93 Sam Wiley TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 14.0
94 Peter Melton 14.0
95 William Hummels Hapi-Go! 14.0
96 Adam Valls BBC Beaverton Bicycle Club 14.0
97 Calder Wood Rad Racing NW 13.0
98 Connor Dunn TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 13.0
99 Michael Metz bicycleattorney.com 13.0
100 Jordan Selker Corvallis High School 13.0
101 Brenner Henry 13.0
102 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo 13.0
103 Kieran Perret 12.0
104 Chaz Hogenauer BYRDS 12.0
105 Caleb Trumbull 12.0
106 Cole Austin 12.0
107 Andrew Waddell 12.0
108 Cameron Millar-Griffin NoMads Bicycle Racing Team 11.0
109 Aiden Pedroza 11.0
110 Ian Kreisle BYRDS 10.0
111 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky 10.0
112 Izaak King Mud Warriors 10.0
113 Owen Kosmala 10.0
114 Henry Winnenberg 9.0
115 Jack Braun 9.0
116 Elkin Parker Super Relax Concept 9.0
117 Eric Brecht crank 9.0
118 Alex White Word RCB, presents Grummel 9.0
119 Caleb Matson Team Lazy Tarantulas 9.0
119 max cordell 9.0
121 Collin Turner Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 9.0
122 Jaxom Moore 8.0
123 Nicholas Leuenhagen BYRDS 8.0
124 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling 8.0
124 Rubin Field Field Jerger 8.0
126 Gavin Bowen 8.0
127 Elijah Parker The Spokesmen 8.0
128 Jackson Wellen Pacific Power Blue Sky 8.0
129 Austin Carter 8.0
130 Kaden DiMarco Hutch's-Slocum-Co-Motion 8.0
131 Bryant Karner Flo Riders 7.0
132 Moses Maloney BYRDS 7.0
133 Milo Beall Super Relax Concept 7.0
134 Evan Mobley Camas Bike and Sport 6.0
135 Noah Badau 6.0
136 Tabor Stensvad 6.0
137 Ian Panoscha Portland Velo Racing Team 6.0
138 Kirk Lange Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 6.0
139 Miles Revenaugh 6.0
140 Hayden Peabody 6.0
141 Jim Baskin BYRDS 5.0
142 Legend Johnson PDX Devo Junior Cycling 5.0
143 Carter Hagedorn 4.0
144 Easton Spring Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 4.0
145 Jeffrey noah 4.0
146 Andrew Nolke 3.0
147 Jack Hargrove TBBCX/GHETO 3.0
148 Jake Klonsky PDX Devo Junior Cycling 3.0
149 Aaron King Capitol Velo 3.0
150 Nicholas Paesler 3.0
151 Wren Hamilton 2.0
152 Henry Westly Pacific Power Blue Sky 2.0
153 Colin McNamee 2.0
154 Parker Green BBC Beaverton Bicycle Club 1.5
155 Riley Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 1.0
156 Blake Howard 1.0
157 Willy Campbell Word RCB, presents Grummel 1.0
158 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy / Love Panda 1.0
159 Maddy Cripe 1.0
160 Ian Baer 1.0

Junior Women

Name Team Points
1 Amy Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 261
2 Lauren Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 224
3 Aunika Miranda Trusty Switchblade 197
4 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 185
5 Kristina Owen Capitol Velo 180
6 Katie Ryan Bend Endurance Academy 177
7 McKenna McKee 168
8 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 160
9 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade 137
10 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 136
11 Elizabeth McKnight Mud Warriors 133
12 Jennelle Holmes WebCyclery.com 123
13 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy 116
14 Audra McNamee 115
15 Maddy Cripe 101
16 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 100
17 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky 88
18 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky 83
19 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 82
20 Emma Royce The Spokesmen 76
21 taye nakamura-koyama Bend Endurance Academy 75
22 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 73
23 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 72
24 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 71
25 Olivia Hewett The Spokesmen 70
26 Natalie Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 68
27 Charis Darnall Hapi-Go! 66
28 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 59
29 Mandi Desmarteau Reall Racing 58
30 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky 54
31 Ellie Darnall Hapi-Go! 53
32 Linnea Owen Capitol Velo 47
33 Abby youngwerth BYRDS 45
34 Susannah Hart Hapi-Go! 45
35 Shasned Crescenzi 45
36 Lily Tewfik Sweetpea Ladies Auxiliary 42
37 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky 40
38 Helene Furst Camas Bike and Sport 38
39 Lauren Filer 36
40 Katie Castle Portland Velo Racing Team 34
41 Sage Kosmala 34
42 jessica fisher BYRDS 33
43 jenelle holmes 32
44 Lauren Gill 31
45 Julietta Longiotti Desalvo Custom Cycles Racing 30
46 Madison Pettit 30
47 Julie Bryan 29
48 Hannah GREEN BYRDS 28
49 Nora Panoscha Portland Velo Racing Team 28
50 Charlie Wirth 26
51 Emily Crago Sweetpea Ladies Auxiliary 24
52 Sara Hill 24
53 Skylar Grayson Bend Endurance Academy 23
54 Hannah Abers 19
55 Lauren Cordier Pacific Power Blue Sky 16
56 Anna Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 15
57 Sharon Hart Hapi-Go! 15
58 Marissa Montano 15
59 Faith Gudgel 20/20 Fuel 14
60 Marisa Reid ZteaM 13
61 GG Johnson 12
62 Mia Schreiner 10
63 Sierra Kelly Stumptown Cycling Club 10
64 Claire Chasse Portland Velo Racing Team 10
65 Sydney DiMarco Hutch's-Slocum-Co-Motion 9
66 Eve Cody 9
67 Ella Marinace PDX Devo Junior Cycling 8
68 Molly Beilstein 6
69 Hope Williams 1 Error 6
70 Sydney Winters 1

Masters Men

Name Team Points
1 Ken Rodgers Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 448
2 Ron Strasser Team S+M 316
3 Joseph Hoerner Dark Horse 313
4 Rick Gregory Black Dog Velo 289
5 Mike Henry Evolution Racing 277
6 Johnny Vergis Cyclepath PDX Racing 271
7 Robert Fox Buy Local Cycling 221
8 Greg Talbert Focus Bikes 214
9 Jeff Otto Sunset Cycles 193
10 Todd Stewart Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 183
11 Tim Butler Evolution Racing 179
12 Andrew Sargent Evolution Racing 178
13 Mark Bradley 1 Error 171
14 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 171
15 phil randall Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 170
16 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 169
17 Brent Casady 164
18 Don Leet Sunnyside Sports 147
19 Amory Cheney Boneyard Cycling 145
20 Bob Daugherty Cyclepath PDX Racing 130
21 Sean Rees Cyclepath PDX Racing 129
22 Daniel Melkonian TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 128
23 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 126
24 John Rollert WebCyclery.com 124
25 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 124
26 Philip Litchfield Buy Local Cycling 122
27 Ryan Marquardt 121
28 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 115
29 Steven Thorne BikeFlights.com 112
30 Rick Metz bicycleattorney.com 107
31 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 106
32 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 106
33 Steve Brower Team Snail Racing 105
34 Terry Atwood Portland Velo Racing Team 104
35 Thomas Hainisch WebCyclery.com 102
36 Terry Knight 100
37 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 100
38 Martin Baker bicycleattorney.com 100
39 Matthew Smith 99
40 Tad Hodgert Deschutes Brewery 99
41 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 99
42 Tre Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 98
43 John Wilson Pacific Power Blue Sky 97
44 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 96
45 Jason Musengo 94
46 John Foulston Portland Velo Racing Team 94
47 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 93
48 Mark Widlund The Spokesmen 91
49 John McCaffrey Kesho Bicycles 89
50 David Pedersen Portland Bicycle Studio 89
51 Mike Taylor Deschutes Brewery 88
52 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 88
53 Jeff Quinn VELOART 87
54 Martin Fuss BBC Beaverton Bicycle Club 86
55 Michael Nyberg Sunnyside Sports 85
56 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 84
57 Brian Sheadel Service Course Velo 83
58 Bill Richmond Grouptrail Cycling 83
59 Paul Mautner Veloforma 83
60 rich cramer bicycleattorney.com 82
61 Steve Lacey West End Bikes/Specialized 81
62 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 80
63 Spencer White HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 78
64 Thomas Royce The Spokesmen 76
65 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 76
66 Tom Palke Team Mudman 75
67 mike packer Rebound/Tireless Velo 75
68 steven miller 75
69 Greg Stokes Hammer Velo 74
70 Loren Russell 74
71 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 73
72 Edward Lanton 73
73 Devin Bailly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 72
74 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 70
75 Brent Sherry Human Powered 70
76 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 69
77 Tim Jones Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 69
78 Alexander Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 68
79 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 68
80 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 68
81 Matt Edler Portland Bicycle Studio 67
82 Matt Kline Sappo Hill Soapworks 67
83 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 67
84 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling 67
85 ronald kizziar HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 67
86 Rob Bingham Life Cycle Racing Team 66
87 David Linthorst 65
88 Kenny Wolford Sunnyside Sports 65
89 Dirk Siverts Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 64
90 Greg Shaffer Nossa Familia Coffee Cycling 64
91 Webster Wilson 64
92 jeff turner Dallas Bike Works 64
93 Brian Bowles Sappo Hill Soapworks 63
94 Skye Fitzgerald Spin Film 63
95 Rob Russell Camas Bike and Sport 63
96 David M Miller Team Lazy Tarantulas 62
97 Brian Carrico The Spokesmen 62
98 John Weathers Sunset Cycles 61
99 Seth Hosmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 61
100 David Anderson Boneyard Cycling 60
101 Peter Rueegger Team Mudman 60
102 john mitchem West End Bikes/Specialized 60
103 Joe Santos Cyclepath PDX Racing 59
104 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 59
105 Tom Keller Sappo Hill Soapworks 58
106 Jonathan Maus BikePortland.org 58
107 David Krause 58
108 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 58
109 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 57
110 chris stapleton Cycle Analysis 57
111 James Sestric Therapeutic Associates PDX Cycling 57
112 Joshua DeGraff 55
113 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks 55
114 John Bravard Cyclepath PDX Racing 55
115 Andy Meeks bicycleattorney.com 55
116 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 55
117 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 55
118 Marc DiTommaso Land Shark 54
119 Brian Nelson Trusty Switchblade 54
120 Michael Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 54
121 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling 53
122 Thom Kneeland Service Course Velo 53
123 Cal Stone 53
124 Eric McKee 53
125 Jason Tavakolian Hutch's-Slocum-Co-Motion 52
126 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 52
127 Michael Kosmala Team S+M 51
128 Ryan Eisele Reall Racing 51
129 Rod Dowse 51
130 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters 51
131 Brian Little BeerMongers Cycle Club 50
132 Alan Ott Bicycle Blue Book\ Rock Lobster\HRS 50
133 Michael Benno Dark Horse 49
134 Robert Umberhandt HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 49
135 Chauncey Curl Cyclepath PDX Racing 48
136 Matt Savage Trusty Switchblade 48
137 David Dorocke Deschutes Brewery 48
138 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 47
139 Doug Striley Sappo Hill Soapworks 47
140 Barry O'Connor Fat Tire Farm 46
141 Adam Ward Rolf Prima 46
142 Marc Driver 45
143 Gabriel Cabatic 45
144 Eric Power Cascade Couriers/Bend Velo 45
145 Scott Churchill SCV 45
146 Dan Shepherd Team Cycle Sport 45
147 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 45
148 Marcel Russenbarger 44
149 Seth Taylor Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 44
150 Chris Wherity Life Cycle Racing Team 44
151 Mathew Braun Audi 44
152 Rob Kerr Boneyard Cycling 44
153 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 44
154 Mike Mercer Grouptrail Cycling 43
155 Chad Swanson Team S+M 43
156 Curt Dooley Curt Dooley 43
157 David Gustafson Back Country Bicycles 43
158 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky 42
159 mark lipchick Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 42
160 Todd Schock Boneyard Cycling 42
161 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 41
162 JERRY RADANT Boneyard Cycling 41
163 Rodney Trepess Deschutes Brewery 41
164 doug evans bicycleattorney.com 41
165 Paul Brown Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 40
166 Banjo Weymouth West End Bikes/Specialized 40
167 Rich Julyan Team Cycle Sport 40
168 Andy Leritz Team S+M 40
169 Yuji Sumimoto 39
170 Phillip M Trost Team S+M 39
171 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 39
172 Craig Rutledge 38
173 William Goritski Rebound/Tireless Velo 38
174 nathaniel wells Hapi-Go! 38
175 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 38
176 Dave Reitz Team Cycle Sport 37
177 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 37
178 Tristan Jones 37
179 Eugene Anderson Cycle Analysis 37
180 Gary Hull 36
181 John Napier Camas Bike and Sport 36
182 Beny Ambauen Swiss Woodworker.com 36
183 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 36
184 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 36
185 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 35
186 David Martin 35
187 Mike Snelson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 35
188 Jon Langbehn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35
189 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 35
190 Aaron Mock Cycle Analysis 35
191 steven ohlhaber Garner Northbrook Cycling Club 34
192 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental 34
193 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 34
194 Andrew Stewart TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 34
195 Jason Pinkerton 33
196 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo 33
197 Paul Schoonover Team S+M 33
198 Einar Traa Portland Velo Racing Team 33
199 Andrew Filer 33
200 Roger Meier Cyclepath PDX Racing 33
201 Andrew Maddox Cycle Analysis 32
202 Brian Cannon Human Powered 32
203 Cody Ames 32
204 John Friesen Owens Healthcare 32
205 Jeff Tedder Hammer Velo 32
206 Jeffrey Struck 32
207 Richard Rosko Hammer Velo 32
208 Chuck Hood Twin Six / Lazer 31
209 Rich Caramadre Kuhl 31
210 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 31
211 Jay Swavely Camas Bike and Sport 31
212 Curtis Loeb Hammer Velo 31
213 Steve Rearden Blondie Velo 31
214 Jeff Monson Boneyard Cycling 31
215 Michael Metz bicycleattorney.com 31
216 Matthew Slater Evolution Racing 30
217 Adrian Bosch 30
218 Matthew Schwartz Metropolis Cycles Repair 30
219 Paul Bourcier Dark Horse 30
220 Randy Scott Eh 2 Zed? 30
221 Brian List Bike Central 29
222 Matt Hooge 29
223 Eric Vickers Bike Peddler 29
224 Josh Gobershock Boneyard Cycling 29
225 Matt D'Elia Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 29
226 Lloyd Connelly DNR Cycling 29
227 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 29
228 Danny Knudsen 29
229 Bart Qualls Service Course Velo 29
230 jim fox bicycleattorney.com 29
231 Dave Metz NoMads Bicycle Racing Team 29
232 Mark Stoller Cat in the Hat 29
233 Matt Cline bicycleattorney.com 29
234 Robert Uetrecht WebCyclery.com 29
235 Samuel Cordell 28
236 Dennis Stafford CX Pistols p/b Cyclocross.com 28
237 Michael Tabtabai 28
238 Chris Wold 28
239 Whit bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 28
240 Corey Qualls Cycle Analysis 28
241 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 28
242 Jeffrey Matson 27
243 Don Olson 27
244 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 27
245 Sage Freeman Soraz Racing p/b CAPA 27
246 stewart schesnack 27
247 Paul Lennon Owens Healthcare 26
248 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26
249 Raymond Crepeau Ruckus Test Team 26
250 Kevin Drake Portland Bicycle Studio 26
251 Ryan Barnes Human Powered 26
252 David Pryor 26
253 Paul Schipper 26
254 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo 26
255 Paul Montgomery Team S+M 26
256 Jeff Elston Voler-Bicycle Centres 25
257 Ken Johnson Boneyard Cycling 25
258 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 25
259 craig bontly Yamika 25
260 paul wertzberger 25
261 Josh Platis Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 25
262 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 25
263 Colter Chancellor 25
264 Michael Szwaya bicycleattorney.com 25
265 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 25
266 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental 24
266 David Morrison Boneyard Cycling 24
268 Eric Culver Retro Couch 24
269 Tim Sinatra Buy Local Cycling 24
270 David Bjork Hutch's/Bend Dental 24
271 Steve Williams Buy Local Cycling 24
272 blaine zumwalt 24
273 Rick Tillery 24
274 Guy Smith Fort George Brewery 24
275 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 24
276 Ryan Ness Boneyard Cycling 23
277 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 23
278 Bernard Acevedo Real Wheels Bicycle Studio 23
279 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 23
280 Ed Reagan Portland Bicycle Studio 23
281 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team 22
282 Dave Klug Team Rose City 22
283 Danny Weikel River City Bicycles / Bike Law 22
284 Bob Jacobs bicycleattorney.com 22
285 Dale Webster Bike Newport-Bier One 22
286 Rick Boston Bellovaci United 22
287 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 22
288 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 21
289 Chad Lowe 21
290 Jason Buerkle 21
291 Nat Johnson Green Submarine Records 21
292 Ken Elser Planet X p/b On One 21
293 Andrew Steiner Boneyard Cycling 21
294 David Hewett The Spokesmen 21
295 Peter Koonce Team S+M 21
296 Kyle Remington Sunset Cycles 21
297 Jesse Luckett Cyclepath PDX Racing 21
298 Doug Brecht crank 20
299 Michael Girard Evolution Racing 20
300 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 20
301 Trig Rogers bicycleattorney.com 20
302 Dennis Bennett Boneyard Cycling 20
303 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 20
304 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 20
305 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 20
306 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 20
307 Rob Jordan Mafia 19
308 Kelly Myers Team Simple Green/Bike Religion 19
309 Eric Wittinger Fat Cobra 19
310 Quinn Jackson DNR Cycling 19
311 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 19
312 David MacFarlane Roseburg Racing 19
313 David Lofstead Rebound/Tireless Velo 19
314 Kyle Gorman WebCyclery.com 19
315 David Rasca Buy Local Cycling 19
316 Nathan Sheafor Team Bobs-bicycles.com 19
317 Aaron Leritz Team S+M 19
318 Curtis Brawner 18
319 Matt Richmond HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 18
320 Frank Fleetham Boneyard Cycling 18
321 Stevan Vinci Boneyard Cycling 18
322 George P.S. McConnell 18
323 Alan Thomason Deschutes Brewery 18
324 simon Burn Simon Burn 18
325 Mitch Gold Dr Will Bar 18
326 Brian Foresta Filth and Fury 18
327 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 18
328 Tim Plumb 17
329 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 17
330 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 17
331 Tiago Reis 17
332 Chad Atkinson 17
333 Kenneth Pace Team S+M 17
334 Mark Williams Team Cycle Sport 17
335 Michael Coe Boneyard Cycling 17
336 Mike Schindler Sunnyside Sports 17
337 Douglas Johnson Santiam Bicycle 17
338 Shannon Boroff bicycleattorney.com 17
339 Adam Carroll Boneyard Cycling 16
340 Frank Nelson 16
341 Ryan Schimpf The Spokesmen 16
342 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 16
343 Doug Spencer Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 16
344 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 16
345 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 16
346 Charles Thomas Boneyard Cycling 16
347 Steve Petersen Team Finger 16
348 Kevin Sundberg Showers Pass MTB/CX Team 16
349 Jim Mudd 15
350 Mark Desbrow 15
351 Curt Johnston Klamath Falls-Hutches 15
352 Russell Thorstrom Scorpius-Cycles 15
353 Kevin Raymond Bikesale.com 15
353 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 15
353 Steve Dale bicycleattorney.com 15
356 Scott Kocher Planet X p/b On One 15
357 peter leavitt 15
358 Kevin Condron Gentle Lovers 15
359 Benjamin Herring Portland Bicycle Studio 15
360 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 15
361 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 15
362 Daniel Moreno 14
363 Benjamin Hermel 14
363 Adam Steele 14
365 Keith Leavitt 14
366 Gabriel Linn Trusty Switchblade 14
367 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas 14
368 Lauren McCarthy 14
369 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 14
370 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 14
371 jon burrill Sappo Hill Soapworks 13
372 Dave Pickhardt Trinity Bikes 13
373 John OBrien Evolution Racing 13
374 Chris Minson 13
375 Robert Winnenberg 13
376 Clint Walker 13
377 Glen Gann Land Shark 13
377 Chad Butler Hapi-Go! 13
379 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 13
380 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 13
381 Chapell Miller Team Dirt 13
382 Craig Aaker 13
383 Curtis Burrill LoopRope 13
384 tom spofford Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 13
385 Mark Chasse Portland Velo Racing Team 13
386 Craig DeAmbrose Yakima Bike Vigilantes 13
387 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 13
388 Simon Robins Team Wooly Mammoth 13
389 Cliff McCann Sapol Hill 13
390 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 13
391 Larry Stryker The Spokesmen 13
392 Todd Davis 12
393 Jeff Chochon 12
394 Dan Werle Team S+M 12
394 Jon Frommelt bicycleattorney.com 12
396 Bryan Torian Olympia Orthopaedic Associates 12
397 Jason Allen Visenka 12
398 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 12
399 David Fee 12
400 Jimmy Clarke Boneyard Cycling 12
401 Souk Soulinthone Planet X p/b On One 12
402 Robert Dudley Team Cycle Sport 12
403 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 12
404 Jeffrey Volk DNR Cycling 12
405 Michael Chesnut Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12
406 Marcus Biancucci Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 12
406 Michael McLandress Boneyard Cycling 12
408 Tim Broderick Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 11
409 Steve Rapp Allegro Cyclery 11
410 Dale Nixon Trinity Bikes 11
411 Jon Muyskens Tensegrity PT Cycling 11
411 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 11
413 Nate Magaret VC Roger 11
414 Mark Miller Team Dirt 11
415 Michael Dehner 11
416 Mike Gilbert Rebound/Tireless Velo 11
417 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 11
418 Philip Hatton Athletes Lounge Cycling Team 11
419 Salvatore Bondi Portland Bicycle Studio 11
419 Joe Hamilton 11
421 Chad Smeltzer 11
422 Brian Smith WebCyclery.com 11
422 Richard Potestio Rapha Racing NW 11
424 T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 11
425 Nicholas Leritz Team S+M 11
426 Terry Mallon Go Ducks 11
427 giles rickett SWEAT360 11
428 Julian Lawrence 11
429 Jay Marsh Boneyard / BACE Meetup.com 10
429 andrew novikoff 10
431 Gabe Doebler 10
432 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 10
433 Matt Radich Dr Will Bar 10
433 Rick Jones UEFR 10
435 Mark Rasmussen Reall Racing 10
436 Jason Ramsdell Aloha 10
437 Steve Truesdale Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10
438 Dan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 10
439 Gerald Skelton 10
440 Dan Porter Cyclepath PDX Racing 10
441 Todd Griffith Boneyard Cycling 10
441 Marc Riera Gentle Lovers 10
441 Kenny Prowse Capitol Velo 10
441 Kevin Dickson 10
445 Tony Broadman StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 10
446 Chris Conley Camas Bike and Sport 10
446 Robert DeClerk Hutch's/Bend Dental 10
448 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo 10
449 Craig Mavis Deschutes Brewery 10
450 Casey Davidson bicycleattorney.com 10
451 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team 10
452 James Shingleton Capitol Velo 10
453 Kent Chapple Boneyard Cycling 10
454 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club 10
455 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 10
456 Terry Hamness Camas Bike and Sport 9
457 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 9
457 James Murez Hutch's Race Team 9
459 David Gast Rebound/Tireless Velo 9
460 Todd evans 9
461 Jason Dimmig 9
461 Tim Peterson Boneyard Cycling 9
461 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 9
461 Jeff Kleihauer Deschutes Brewery 9
465 Gary Klingler WebCyclery.com 9
466 Gil Ormerod Team S+M 9
467 Craigan Usher 9
468 Jeff Stevens 9
468 Hugh Givens bicycleattorney.com 9
470 Jerald Winfrey Twin Six 9
471 Aaron Tarnow WebCyclery.com 9
472 Dave Burnard Adobe Systems 9
473 Bob Rakoz Athletes Lounge Cycling Team 9
474 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 9
475 Paul Kelly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 9
476 Dan Davis WebCyclery.com 9
477 Jon Gove Ruckus Test Team 9
478 Thomas J Meier 8
479 Matthew Carlson Caletti Cycling 8
479 erik goodfriend Showers Pass MTB/CX Team 8
479 Joe Moll 8
479 tony wolff 8
483 Jeff Brock Nossa Familia Coffee Cycling 8
484 ILe Powell Team S+M 8
485 Jason Ellis 8
486 James Olson Fort George Brewery 8
487 Rob Angelo Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 8
488 August Frank Life Cycle Racing Team 8
489 Mark McMurtry Bellovaci United 8
489 Tim Schallberger Sunnyside Sports 8
491 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 8
492 Del Scharffenberg NoMads Bicycle Racing Team 8
493 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 8
494 Chris Valencia Team S+M 8
495 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 8
496 Mick Reynolds 8
497 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 8
498 Colonel Reynolds Boneyard Cycling 7
499 Ryan Brown Chinook Cycling Club 7
500 Mike Baer 7
500 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7
502 Erik Hammer Deschutes Brewery 7
503 Billy Holcomb Trusty Switchblade 7
504 Andrew Meigs Team Mudman 7
505 Scott Gerwig 7
506 Dan Wolnick Hutch's/Bend Dental 7
506 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team 7
508 Gary Johnson 7
509 Thomas Cody Dark Horse 7
509 Dante Solano DNR Cycling 7
511 Kurt Snyder The Spokesmen 7
512 John Prosser Pacific Power Blue Sky 7
513 Vincent Plaza BriHOP Cycling 7
514 Tracy Marks na 7
515 Troy Nelson Monkey Wrench Bicycle Club 7
516 Rich Hannah Team Mudman 7
517 Matt Mallet 6
518 James Devaney 6
519 Ron Laverty Team Cycle Sport 6
520 Tim Christie Life Cycle Racing Team 6
521 Brent Wallace Trusty Switchblade 6
521 Vincent Gonsalves 6
523 Jeff Spencer Team S+M 6
524 John Shorb 6
525 Jeremy Hudson 6
526 Jason Randles Deschutes Brewery 6
527 Brian Towey Ten Guys Named Alex 6
528 Drew Coleman Hammer Velo 6
528 Ryan Paddock 6
528 Bjorn Clouten HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 6
531 Stefan Furst Camas Bike and Sport 6
532 Alex Accetta HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 6
533 Edward (Ted) Chaplain Bush League Wrenching 6
533 Jeff Curtes Speedvagen Racing Machines 6
535 Michael Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 6
536 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 6
537 Geoff Wittreich Staccato Gelato 5
538 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 5
538 Christopher Luby 5
538 George Gardner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
541 Kerry Halligan 5
542 Paul Gronke 5
543 Andrej Miske Dr Will Bar 5
544 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
544 Dan Saunders Therapeutic Associates PDX Cycling 5
546 James Williams 5
547 David Klipper Guinness Cycling Team 5
548 Chris Smith Hammer Velo 5
548 Matthew Reid Swift Cycling Club 5
548 Scott Willson Gentle Lovers 5
548 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 5
548 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 5
548 Kevin O'Connell Hammer Velo 5
548 John Porter Bellovaci United 5
555 Dylan McNamee 5
556 Eric Lanners Team S+M 5
557 Greg Bearce 5
558 Ike Kendrick 5
559 Kale Chalmers HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 5
560 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 5
561 Matthew Dial Deschutes Brewery 4
562 Robert Christensen Team S+M 4
562 Mike Lurie Garnish Apparel 4
562 Riley Moody Team Rose City 4
562 Bob Reininger 4
566 Eric Albertson 4
567 Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 4
567 Daniel Boatright Filth and Fury 4
569 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 4
570 Matthew Cordeiro Oregon Active 4
571 Rob Thompson Ironclad/Yakima 4
572 Ryan Morrisey The Spokesmen 4
572 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 4
574 David Strader Team Oregon/River City Bicycles 4
575 Brian Abers BriHOP Cycling 3
576 Paul Zagacki bicycleattorney.com 3
577 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 3
577 Danny Pettit 3
577 Todd Mobley Camas Bike and Sport 3
580 Satoru Igarashi 3
581 Wade Miller Sunnyside Sports 3
581 sean vali Nike Cycling 3
581 Dale Navish 3
581 David Hankins Camas Bike and Sport 3
585 Henry Abel Pine Mountain Sports 3
586 Brandon Rothauge Planet X p/b On One 3
587 John Cacabelos 3
588 Tony Pitone Portland Velo Racing Team 3
588 Ira Ryan Breadwinner Cycles 3
588 Ted Byram bicycleattorney.com 3
591 Peter Iverson 2
592 Tim Rathbun 2
593 Jesse Lea Cyclepath PDX Racing 2
594 Mike Sobolewski Hapi-Go! 2
594 Jeff Hollister 2
594 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 2
597 Phillip Ohnstad Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 2
598 Jason Uland Team Cthulhu 2
598 David Sjogren Sunnyside Sports 2
598 Jerry Gross Guinness Cycling Team 2
598 David Lenhart Boneyard Cycling 2
598 Thane Jennings Sunnyside Sports 2
603 John Martin Team Lazy Tarantulas 2
604 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2
605 Amit Kobrowski Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2
606 Thomas Morgan bicycleattorney.com 2
607 michael thoen 1
608 Dave Condon Trusty Switchblade 1
609 Arnie Raubolt 1
610 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1
610 Dave Groner 1
610 Chris Bathke 1
610 Jeff Boehlke The Spokesmen 1
610 Jason Benford Team DFL 1
610 chris brannen Team S+M 1
610 Daniel Sprouse Cyclepath PDX Racing 1
610 Walter Mcknight Deschutes Brewery 1
610 James Webb BBC Beaverton Bicycle Club 1
619 John Eric Lutz Team S+M 1
620 Ryan Holt 1
621 Matt McGuire crank 1
621 Dieter Hoffmann Team S+M 1
623 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 1
624 Colin Cunningham 1
625 Stan Kiefer Boneyard Cycling 1
626 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 1
627 Brian Schiller Guinness Cycling Team 1
628 Jonathan Irick VC Roger 1
629 Bob Moore Soraz Racing p/b CAPA 1

Masters Women

Name Team Points
1 Lora Melkonian TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 292
2 Ann Kennedy bicycleattorney.com 229
3 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 223
4 Mielle Blomberg Team S+M 181
5 Deb Bauer Tensegrity PT Cycling 177
6 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 160
7 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 156
8 Beth Burns Dark Horse 148
9 Pam Reid Team Rose City 144
10 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 142
11 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 135
12 Karen Kenlan Sunnyside Sports 133
13 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 124
14 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 124
15 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 123
16 Erika Miranda Trusty Switchblade 120
17 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 119
18 Michelle Mercer Bazemore Sunnyside Sports 118
19 Suzy Renn Team Slow 116
20 erica wescott Sunnyside Sports 114
21 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 112
22 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 110
23 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 109
24 Anna Saltonstall Team S+M 107
25 Candida Hart Hapi-Go! 107
26 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 103
27 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 102
28 Julia Fudge Poplollies 101
29 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 101
30 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 100
31 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion 94
32 Linda Tesman 89
33 Katherine Christensen bicycleattorney.com 89
34 Kristi Carver Portland Bicycle Studio 87
35 Anna Vaughn West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 86
36 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 86
37 Michelle Mills StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 85
38 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 82
39 Lillian Schiavo-Gilmour Hutch's Klamath Falls 80
40 Mary Skrzynski Sunnyside Sports 79
41 Brandi Pinkerton Sweetpea Ladies Auxiliary 78
42 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 78
43 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 72
44 Joanne Eastwood Sunnyside Sports 71
45 Tracey March Deschutes Brewery 71
46 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 70
47 Angela Horton Gapay Hammer Velo 70
48 Jill Petersen Team Finger 69
49 jaini VS-Crawford Hutch's-Slocum-Co-Motion 68
50 Gina Miller Sunnyside Sports 66
51 Sarah Tisdale Therapeutic Associates Cycling/GENR8 64
52 Virginie Calme Cyclepath PDX Racing 63
53 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 61
54 Theresa Ross 59
55 Sarah Eustis bicycleattorney.com 59
56 Sara LaBarge Sweetpea Ladies Auxiliary 57
57 Jody Schmidt 56
58 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 56
59 Cassie Nobbs GVH Bikes 54
60 Leslie Griffith Boneyard Cycling 52
61 Hazel Gross West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 52
62 Laila Deardorff bicycleattorney.com 50
63 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 49
64 Cheryl Januzzi Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 49
65 Sheilagh Griffin NoMads Bicycle Racing Team 49
66 Cate Hass Boneyard Cycling 47
67 Tessa Sugahara Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47
68 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 47
69 Mary Hull 45
70 Lindsey Kennedy 45
71 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45
72 Caroline Gentry Sweetpea Ladies Auxiliary 43
73 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 42
74 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 41
75 Patty Sturdevant 40
76 Sheri Zwagerman Team Krunk Shox. 40
77 Carey MacNaughton Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40
78 Jill Ballantyne Deschutes Brewery 40
79 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40
80 Eileen Kelly-Foulston Portland Velo Racing Team 39
81 Shellie Heggenberger Boneyard Cycling 39
82 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 39
83 Cynthia Engel WebCyclery.com 38
84 Martha Paulus Buy Local Cycling 36
85 RUTH HILL Team Cycle Sport 36
86 Renee Scott Sunnyside Sports 35
87 Charlotte Gregson Disco Velo 35
88 Joanna Mensher Gentle Lovers 33
89 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 32
90 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling 31
91 MM Jenkins BeerMongers Cycle Club 31
92 Alana Heise Terrascape Racing 30
93 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 30
94 sandrine McFadden Peterson / Spokeswomen Racing 27
95 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 26
96 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 25
97 Christie Scheer Team Rose City 25
98 Evelyn Kim HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 25
99 Georgann Shinn Threshold Velo 24
100 Hilary Luther 43 Degrees 24
101 Carol Pelmas Sweetpea Ladies Auxiliary 23
102 Amber Clark Cascade Couriers/Bend Velo 23
103 Cat Moscibrocki Sweetpea Ladies Auxiliary 22
104 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 22
105 Lori Smith Eastside Cycles 22
106 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo 21
107 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 20
108 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 20
109 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 20
110 Kim Frank Life Cycle Racing Team 19
111 Linda Fanning Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 19
112 Brandie Ettinger bicycleattorney.com 18
113 juliette oldfield 18
114 Erica McKenzie Vertebrata Chiropractic Cycling 17
115 Amanda Durkee 17
116 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 16
117 Jessica Gill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 15
118 Jenn Tigli Broken Spoke Cycling 15
119 Heidi Swift Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 15
120 Jesse Millan Team Cycle Sport 15
121 Annie Leaf Showers Pass MTB/CX Team 15
122 Jett Ballantyne Deschutes Brewery 14
123 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary 14
123 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14
125 Jill Harris JMBA 13
126 Lori Brault BBC Beaverton Bicycle Club 13
127 Marcia Menche 13
128 Nancy Odle 13
129 Christina Hogan 12
130 Michelle Gross Bikesale.com 12
131 Michelle Mishoe West End Bikes/Specialized 12
132 Susan Sherman Showers Pass MTB/CX Team 12
133 Lynda Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 12
134 paula Leslie 11
135 Kristina Hughes Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 11
136 Darien Curl 11
137 Kate Walker Sweetpea Ladies Auxiliary 11
138 Michelle Johnson 11
138 Tamara Metz Dark Horse 11
140 Megan Power Cascade Couriers/Bend Velo 10
141 Kathy Hovermale Boneyard Cycling 10
142 Kysa Vassily Team Lazy Tarantulas 10
143 Muffy Roy Sunnyside Sports 9
144 Melissa Thomsen Camas Bike and Sport 9
145 Robyn Pfeifer Athletes Lounge Cycling Team 8
146 Michelle Thorstrom 8
147 Barbara Thiele Team Rose City 7
148 sarah martin Olympia Orthopaedic Associates 7
149 Loraine Blake Oregon Bike Shop Racing Team 6
150 Jennifer App echelon racing development 5
151 Lisa Campbell BBC Beaverton Bicycle Club 5
152 Sharon Anderson Ironclad/Yakima 4
153 Gwyn Blanton SWEAT360 2
154 Annie Ericson 1

Men A

Name Team Points
1 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 225
2 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 212
3 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 168
4 Carl Decker Giant 146
5 Eric Sheagley Dark Horse 141
6 James Ceccorulli bicycleattorney.com 132
7 Michael Gallagher Breadwinner Cycles 131
8 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 118
9 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 113
10 luke demoe Reall Racing 97
11 Ben Thompson Thump Coffee 97
12 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines 91
13 Ryan Garner Hutch's-Slocum-Co-Motion 91
14 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 88
15 Erik Tonkin Team S+M 86
16 Donald Reeb cyclocrossracing.com 81
17 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 78
18 Colin Dunlap Hutch's/Bend Dental 67
19 Cameron Beard Hutch's-Slocum-Co-Motion 65
20 Lance Haidet Bear Development Team 65
21 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 62
22 Ryan Trebon Clement/Cannondale 60
23 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 59
24 Lee Ordonez Hutch's-Slocum-Co-Motion 55
25 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 55
26 Paul LaCava Giant 52
27 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51
28 Brad Winn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 51
29 Patrick Means Team S+M 50
30 Damian Schmitt Silverado Gallery/Sunnyside 43
31 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental 42
32 Matt Russell Hutch's/Bend Dental 38
33 Samuel Pepperwood Gentle Lovers 38
34 Paul Bourcier Dark Horse 37
35 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 34
36 dave davis Ironclad/Yakima 34
37 Barry Wicks Kona Factory Team 33
38 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 31
39 Jonathan Myers Team S+M 29
40 Nathan Gibson Trusty Switchblade 27
41 Christopher Jones United Health Care 26
42 Kevin Bradford-Parish 26
43 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 25
44 Tim Jones Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 24
45 Curtis Bergquist Bike Central 23
46 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 22
47 Javier Colton Sunnyside Sports 22
48 Logan Trammell Hapi-Go! 21
49 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 19
50 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion 18
51 Graham Howard 17
52 Kolben Preble Clif Bar 17
53 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling 17
54 Brandon Meinke 15
55 Josh Kelley Bailey Bikes 14
56 Michael Benno Dark Horse 14
57 Michael Palmer Dark Horse 14
58 Gabriel Linn Trusty Switchblade 13
59 Peter Hagerty Dark Horse 13
60 Robert Carver Ironclad/Yakima 12
61 Erik Hammer Deschutes Brewery 12
62 Byron Breeden Guinness Cycling Team 12
63 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 11
64 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 11
65 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 11
66 Jeremy Russell bicycleattorney.com 11
67 Nat Johnson Green Submarine Records 11
68 Colin Rowan Look Good Feel Good 11
69 Jeff Ballantine Cyclepath PDX Racing 10
70 Joseph Dengel Gentle Lovers 10
71 Ian Jungjohann Tensegrity PT Cycling 10
72 John Wilson Pacific Power Blue Sky 10
72 Andrew Willis Portland Bicycle Studio 10
72 Marshall Greene Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 10
75 Dave Messenheimer Green Submarine Records 10
76 billy bergen Hutchs Bicycles of Bend 9
77 David Sterry Green Submarine Records 9
78 Zachary Utz Ruckus Test Team 9
79 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 9
79 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 9
81 Thomas Cody Dark Horse 9
82 David Boerner Ruckus Test Team 9
83 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 9
84 Sean Babcock Kona Factory Team 9
85 Andrew Utz Gentle Lovers 8
86 Scott Bradway Team S+M 8
87 Andrew Hawley Lost Highway 8
88 Joe Santos Cyclepath PDX Racing 8
89 Zach Gilmour 8
90 Ethan Stehley Hutch's-Slocum-Co-Motion 8
91 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo 8
92 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio 8
93 Troy Sexton Therapeutic Associates Cycling/GENR8 8
94 Christian Buesch 8
95 John McCaffrey Kesho Bicycles 7
96 Brady Cottle 7
97 John Walrod Rapha/River City Bicycles 7
98 Julian Deiss Oregon Bike Shop Racing Team 6
99 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 6
100 Ira Ryan Breadwinner Cycles 6
101 Chris Johnston bicycleattorney.com 6
102 Pete Rubijono Poler/Mad Alchemy 5
103 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth 5
104 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
105 Ethan Reynolds Hot Tubes Development Cycling Team, Inc. 4
106 Shannon Boroff bicycleattorney.com 4
107 Joel Madrone Breadwinner Cycles 4
108 Cary Miller Gentle Lovers 4
109 Peter Vraniak 3
110 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 3
111 Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab 2
112 Alexander Clemens Portland Bicycle Studio 2
113 Nick Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2
114 Shawn Small Ruckus Test Team 2
115 matt hall Breadwinner Cycles 2
116 Sean Corey Trusty Switchblade 1
117 Crossett Freilinger 1

Men B

Name Team Points
1 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 135
2 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 120
3 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 118
4 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club 113
5 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com 110
6 alex lygo BBC Beaverton Bicycle Club 107
7 Cullen Guinn Joe Bike 99
8 Shane Johnson Trinity Bikes 99
9 David Sterry Green Submarine Records 97
10 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 93
11 Jason Britton Team S+M 87
12 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 85
13 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 77
14 Jake Szymanski With Heart Cycling 73
15 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling 71
16 Billy Wherley Team S+M 70
17 Gary Szalay 68
18 Rob Thompson Ironclad/Yakima 66
19 Nate Youngs Therapeutic Associates PDX Cycling 62
20 Robert Carver Ironclad/Yakima 59
21 Christian Reed Green Submarine Records 58
22 Ian Jungjohann Tensegrity PT Cycling 57
23 Jon Conway Trinity Bikes 57
24 billy bergen Hutchs Bicycles of Bend 55
25 Jeff Johnston Boneyard Cycling 55
26 ben corbalis Portland Bicycle Studio 54
27 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 53
28 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling 53
29 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 52
30 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 50
31 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48
32 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 48
33 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 45
34 Ben Chinburg CX Pistols p/b Cyclocross.com 41
35 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 40
36 Casey Cardwell Lost River Cycling Club 39
37 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 39
38 Cory Solovewicz Go Bananas! 39
39 jon burrill Sappo Hill Soapworks 39
40 Andrew Suchocki Kelly Benefits/LSV 39
41 Chris Magel Bike Newport-Bier One 37
42 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 37
43 Jonathon Fogarty 30
44 Killian Bailey 29
45 Tim Goodall Islabikes 28
46 Stephen Laurent 28
47 Gabe Doebler 28
48 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio 27
49 Mark Bradley 1 Error 27
50 John Crandall Natural Terrain/Rainbow Cyclery 26
51 Kellan Cullan Cycle Analysis 25
52 Travis Parker 25
53 Mike Selinger Trailhead Coffee Roasters 25
54 Matthew White Bike Newport-Bier One 24
55 Ryan Seward When the Narwhal Bacons 23
56 Erik Denninghoff DNR Cycling 21
57 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 21
58 Sage Brown 20
59 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com 20
60 Danny Weikel River City Bicycles / Bike Law 18
61 Andy Edick 18
62 Sean Cook Cyclepath PDX Racing 16
63 Donovan Birky Bend Endurance Academy 15
64 Nicholas Alden Life Cycle Racing Team 15
65 Cole Lalomia Portland State University 15
66 Christian Buesch 15
67 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas 15
68 Bernard Acevedo Real Wheels Bicycle Studio 15
69 Alexander Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 14
70 Cody Ames 14
71 Brandon Groza 14
72 Shawn Small Ruckus Test Team 14
73 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team 14
74 Deb Bauer Tensegrity PT Cycling 13
75 Shay Mavis Deschutes Brewery 13
76 Eric McKee 13
77 Brian Nelson Trusty Switchblade 13
78 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 13
79 Jesse Merrithew 13
80 Ty Porter Booda Organics 12
81 Brandon Marshall Landspeed 12
82 Colter Chancellor 12
83 Andrew Steiner Boneyard Cycling 12
84 Thomas Hainisch WebCyclery.com 12
85 Drew Coleman Hammer Velo 12
86 Jordan Norris Joe Bike 12
87 Chaz Hogenauer BYRDS 11
88 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters 11
89 Aaron McAdie House Wine 11
90 Aaron Lee Staccato Gelato 11
91 Matt Mallet 11
92 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling 11
93 Geoff Grummon crank 11
94 David Marchi Crows Feet Commons 11
95 Jon DeLeonardo Hammer Velo 11
96 Steve Langenderfer Cascade Couriers/Bend Velo 11
97 Allen Hardin AMH Velo 11
98 Cary Adams Natural Terrain/Rainbow Cyclery 11
99 Noel Johnson Rogue / Mt. View Cycles 11
100 Jeff Quinn VELOART 10
101 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10
102 Dave Dezellem Ironclad/Yakima 10
103 Bradley Buselli Oregon Bike Shop Racing Team 10
104 Brian Little BeerMongers Cycle Club 9
105 Andrew Warren Team S+M 9
106 Chad Butler Hapi-Go! 9
107 David Wells Life Cycle Racing Team 9
108 Trevor Lane Boneyard Cycling 9
109 Cristian Fuentes Therapeutic Associates PDX Cycling 9
110 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club 9
111 Brian Buskirk Trinity Bikes 9
112 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team 9
113 Josh Speer 8
114 Brian Vollmer-Buhl Michelob Ultra 8
115 Cory Tanler Trinity Bikes 8
115 Ryan Smith Ironclad/Yakima 8
117 Chris Moor 8
118 Nicolas Meier 8
119 Daniel Moreno 7
120 Tim Hubner BFF Cycling 7
121 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
122 Andy Kappler Joe Bike 7
123 Paul Bourcier Dark Horse 7
124 Ben Verhoeven Ruckus Test Team 7
125 Ian Wilson Bend Endurance Academy 7
126 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 7
127 Timothy Scheumann 7
128 Erik Hammerquist Capitol Velo 6
129 Skye Fitzgerald Spin Film 6
130 Andrew Lynch 6
131 Jeff Smith Team Cycle Sport 6
132 Stephen Porino 6
133 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 6
134 Kevin Ziemke Team Beer 5
135 Jason Borum Jens Voigt's Army 5
136 William Reinking Bend Endurance Academy 5
137 Kyle McCall Trailhead Coffee Roasters 5
138 Doug Minarik bicycleattorney.com 5
139 Joel McCarthy River City Bicycles / Bike Law 5
140 Zach Mikkelson TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 5
141 David M Miller Team Lazy Tarantulas 4
142 Eddie Wang River City Bicycles / Bike Law 4
143 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 4
144 Michael Risner Guinness Cycling Team 3
145 Jess Palacios Santiam Bicycle 3
146 Casey Davidson bicycleattorney.com 3
147 Isaac Sullivan Life Cycle Racing Team 3
148 Adam Holt Boneyard Cycling 3
149 Przemek Antczak Sappo Hill Soapworks 2
150 Neal Bibler Team S+M 2
151 Chapell Miller Team Dirt 2
152 Kurt Buddendeck Disco Velo 2
153 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 2
154 Michael Wise Dark Horse 2
155 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 1
156 Deireck Ritter Tensegrity PT Cycling 1
157 Emerson Webb BBC Beaverton Bicycle Club 1

Men C

Name Team Points
1 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 149
2 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters 119
3 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 118
4 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 114
5 August Frank Life Cycle Racing Team 102
6 John Napier Camas Bike and Sport 95
7 Bill Garcia BBC Beaverton Bicycle Club 95
8 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 87
9 Daniel Esterling Green Submarine Records 82
10 nathaniel wells Hapi-Go! 81
11 Ryan McGinnis Tensegrity PT Cycling 81
12 Bill Thompson Athletes Lounge Cycling Team 77
13 Patrick Reedy 77
14 Eric Nelson Cross Contamination 74
15 Alexander Hongo Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 74
16 Cory Solovewicz Go Bananas! 70
17 Adam Goplin Lost Highway 69
18 Steve Raubolt SWEAT360 61
19 Justin Philips Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 60
20 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 58
21 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 58
22 Thomas Pastor 58
23 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling 52
24 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 51
25 Randall Fransen 50
26 Brett Cassidy Human Powered 48
27 Evan Pardi University of Oregon Cycling Club 47
28 Nate Youngs Therapeutic Associates PDX Cycling 44
29 Stephen Laurent 43
30 Matt Shaffer 42
31 Rolland Hayden Holy Moly Velo 42
32 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team 41
33 Bradley Hogan Lost Highway 39
34 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 39
35 Erik Denninghoff DNR Cycling 39
36 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club 38
37 Josh Speer 38
38 Joe Tysoe 38
39 Jeff Chochon 37
40 mark lipchick Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 37
41 Erik Borghoff Trusty Switchblade 36
42 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 36
43 Marek Litinsky 35
44 Jerald Winfrey Twin Six 34
45 Trent Bielaszka BYRDS 31
46 Jon Conway Trinity Bikes 30
47 Chaz Hogenauer BYRDS 29
48 Nate Wyeth Boneyard Cycling 28
49 Dave Kosanke Metropolis Cycles Repair 28
50 Adam Steele 27
51 Andy Edick 26
52 Steve Richards 26
53 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Link 26
54 John Osborne Pacific Power Blue Sky 26
55 Jay Swavely Camas Bike and Sport 25
56 Corey McManus 24
57 Scott Gerwig 24
58 Don Petersen 23
59 zachary taylor 23
60 Michael Macemon 23
61 Aaron Michalson CX Pistols p/b Cyclocross.com 22
62 Nick Besson 22
63 James Murez Hutch's Race Team 22
64 Sean Kellogg Ruckus Test Team 21
65 Michael Wisth Tensegrity PT Cycling 21
66 Alex Bigazzi Look Good Feel Good 20
67 Kyle Kruger 20
68 John Morehouse University of Oregon Ducks 19
69 Brian Persons Team Dirt 18
70 Kate Ayres 18
71 Eric Albright Look Good Feel Good 16
72 Andy Armstrong Sunset Cycles 16
73 Eric Speakman Lost Highway 16
74 Shay Mavis Deschutes Brewery 16
75 Jeff Lange Co-Motion Cycles Factory Team 16
76 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team 16
77 Scott Birdwell Deschutes Brewery 15
78 Ryan Hieb Gentle Lovers 15
79 Kevin Cave 15
80 Scott Trautman Camas Bike and Sport 15
81 Jason Ladwig 15
82 Andrew Warren Team S+M 14
83 Neal Bibler Team S+M 14
84 Travis Parker 14
85 Andy Morris 14
86 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA 14
87 Brian Little BeerMongers Cycle Club 13
88 Matthew Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13
89 Evan Olson 13
90 Dan Dellitt 13
91 Joseph Sibilia-Young Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 13
92 Scott A Rider Grouptrail Cycling 12
93 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 12
94 Isaac Potoczny-Jones Hammer Velo 12
95 Kyle Morris Therapeutic Associates PDX Cycling 12
96 David Hymans Metropolis Cycles Repair 12
97 Chris Hulette 11
98 ryan goldstein Deschutes Brewery 11
99 Conor Fitzgerald 11
100 Matt Hooge 11
101 Adam Moore Look Good Feel Good 11
102 Michael Samelson Corvallis High School 10
103 Jim Baskin BYRDS 10
104 Dwan Shepard Co-Motion Cycles Factory Team 10
105 Andrew Lynch 10
106 tony wolff 10
107 damien salerno fish on a bike 10
108 Steve Arnold Deschutes Brewery 10
109 Tim Broderick Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 10
110 Jerrol Lackey West End Bikes/Specialized 10
111 Stewart Campbell Planet X p/b On One 9
112 Jon Houk 9
113 Jordan Reid 9
114 Chris Minson 9
115 Dale Nixon Trinity Bikes 9
116 Carson Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 9
117 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 9
118 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 9
119 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team 9
120 dave Carey Bike Newport-Bier One 8
121 Brandon Bilyeu CX Pistols p/b Cyclocross.com 8
122 Matt Wagoner Look Good Feel Good 8
123 Tim Bellis Yak Cycling 8
123 Michael Grass 8
125 Ryan Morgan 8
126 Justin Buri 8
127 Josh Snyder 7
128 Dan Jaynes 7
129 Sean Haggerty 7
130 Zach Violett 7
131 Dale Webster Bike Newport-Bier One 7
131 Kyle Mills Boneyard Cycling 7
133 Dale Navish 7
134 Kyle McCall Trailhead Coffee Roasters 7
135 Danny Knudsen 7
136 Tim Christie Life Cycle Racing Team 7
137 Tim Kalimanis 7
138 Matthew Vitrano BYRDS 6
139 Ryan Houck Athletes Lounge Cycling Team 6
140 Mike Ryan Desert Orthopedics / Rebound Physical Therapy 6
141 Stephen Carter The Spokesmen 6
142 Jon DeLeonardo Hammer Velo 6
143 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 6
144 Jacob Pace Life Cycle Racing Team 6
145 Anthony Roberts Lost Highway 6
146 Michael A Shearer 1 Error 6
147 Tony Weber 6
148 Daniel Lurvey lonewolf 5
149 Benjamin Weber 5
150 David Lofstead Rebound/Tireless Velo 5
151 Jeremy Nichols 5
152 David Andres 5
153 Travis Wilson Life Cycle Racing Team 5
154 Grayson Bailey BBC Beaverton Bicycle Club 5
155 Maxwell Merkle Ruckus Test Team 5
156 Christopher Muhs Look Good Feel Good 5
157 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 5
158 mike meier Camas Bike and Sport 4
159 Greg Freyberg Greg Freyberg 4
160 Joseph French Lost Highway 4
161 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
162 Paul Formiller Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 4
163 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 4
164 Nic Kytlica Planet X p/b On One 3
165 Alex Turpin Vertebrata Chiropractic Cycling 3
166 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 3
167 Scott Wallace 3
168 Eric Hagstette 3
169 Lance Newman 3
170 Marty Taylor Life Cycle Racing Team 3
171 Michael Kutansky 3
172 Varner Seaman Nossa Familia Coffee Cycling 3
173 Mike Tomlinson 2
174 Colin Ross Portland State University 2
175 Ben Strain 2
176 Jordan Staples Sage/Lucky Envelope Brewing 2
177 Tim Schallberger Sunnyside Sports 2
178 Kate Ayres 2
179 Raymond Egan The Spokesmen 2
180 Nathan Agalzoff 2
181 Neal Harrod Ruckus Test Team 1
181 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 1
183 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling 1
184 Troy Scott 1
185 Dante Solano DNR Cycling 1
186 Chris Bathke 1
187 Ryan Sudbury 5 Valleys Velo 1

Singlespeed/Fixed

Name Team Points
1 Brian Kesselman Ruckus Test Team 208
2 Geoffrey Huber Kona/Fat Tire Farm 192
3 Jeremy Russell bicycleattorney.com 189
4 Richard Sweet Tensegrity PT Cycling 180
5 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 168
6 Lee Ordonez Hutch's-Slocum-Co-Motion 150
7 Samuel Pepperwood Gentle Lovers 144
8 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 139
9 Ben Guernsey Trusty Switchblade 130
10 Mike Bene Jens Voigt's Army 129
11 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 106
12 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 94
13 Nat Johnson Green Submarine Records 92
14 Aaron Hoppe 84
15 Joseph Davis Cycle Analysis 77
16 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 74
17 Kurt Holtzclaw 71
18 David Boerner Ruckus Test Team 68
19 Josh Armagost Fat Cobra 68
20 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental 63
21 John McCaffrey Kesho Bicycles 63
22 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 60
23 Christian Reed Green Submarine Records 59
24 John Gulick Green Submarine Records 58
25 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 56
26 Clara Terrell 56
27 Ian Eglitis Human Powered 56
28 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 51
29 David Burke Trailhead Coffee Roasters 49
30 Steven Beardsley Gentle Lovers 48
31 Brian Gerow Breadwinner Cycles 46
32 luke demoe Reall Racing 43
33 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling 43
34 Tony Kic Gentle Lovers 41
35 Jeff Smith Team Cycle Sport 39
36 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling 38
37 Gabriel Linn Trusty Switchblade 36
38 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 36
39 Ian Jungjohann Tensegrity PT Cycling 35
40 Barbara Culver 35
41 Brian Lynch Dr Will Bar 34
42 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling 32
43 Seth Barnard Service Course Velo 29
44 Shane Settle 29
45 Scott Barker 28
46 Sean Rees Cyclepath PDX Racing 26
47 Matthew Edwards Bike Gallery - Bontrager Trek 25
48 Tyler Bump Ruckus Test Team 23
49 Tom Keller Sappo Hill Soapworks 22
50 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling 22
51 Scott Gerwig 21
52 David German Hammer Velo 20
53 Shawn Small Ruckus Test Team 19
54 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 19
55 Jeremy Zane 19
56 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 18
57 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio 18
58 Galen Mittermann HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 18
59 John Osborne Pacific Power Blue Sky 18
60 Ryan Garner Hutch's-Slocum-Co-Motion 15
61 Paul LaCava Giant 15
62 Andy Redden 15
63 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 15
64 Joe Santos Cyclepath PDX Racing 15
65 Tim Turk Land Shark 15
66 joel metz Team Cthulhu 15
67 Joe Moll 15
68 Richard Lorenz Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 15
69 Dave Reitz Team Cycle Sport 14
70 David Robinson 14
71 Andrew Marges Hammer Velo 14
72 Ethan Furniss Eddy Merkin 14
73 Brandon Rothauge Planet X p/b On One 14
74 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 14
75 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 13
76 Thomas Pastor 13
77 Benjamin Farver Jens Voigt''s Army 13
78 Dan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 13
79 Todd Griffith Boneyard Cycling 13
80 Matthew Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12
81 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 12
82 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 11
83 John Walrod Rapha/River City Bicycles 11
84 John Morehouse University of Oregon Ducks 11
84 Brent Emoff Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 11
86 Judd Eustice Team S+M 11
87 Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team 11
88 Jon Muyskens Tensegrity PT Cycling 10
89 John Howe Team Beer 10
90 Patrick Jackson Buy Local Cycling 10
91 Bennett Shane Trusty Switchblade 10
92 Dave Condon Trusty Switchblade 10
93 Bryan Swisshelm 10
94 David Hart 10
95 Paul Kelly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 9
96 Scott Pierce Sappo Hill Soapworks 9
97 Ryan Barrett 9
98 David Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 9
99 Andy Leritz Team S+M 9
100 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 9
101 Josh Snyder 8
102 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club 8
103 Kellan Cullan Cycle Analysis 8
104 Boone Tompkins BMR 8
105 Tim Jones Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 8
106 Erik Borghoff Trusty Switchblade 8
107 Sue Butler River City Bicycles Women's Team 7
108 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 7
109 Shane Parker The Spokesmen 7
110 Michael Girard Evolution Racing 6
111 Ruben Galbraith World's Greatest Ruben 6
112 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 6
113 Greg Johnson 6
114 Nicholas Leritz Team S+M 6
115 Ryan McGinnis Tensegrity PT Cycling 5
116 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 5
117 Peter Rueegger Team Mudman 5
118 Pete Rubijono Poler/Mad Alchemy 5
119 Suzy Renn Team Slow 5
120 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 5
121 Craigan Usher 5
122 Ken Hahn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 5
123 Trevor Spahr HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 4
124 Todd Foreman-Kinder Showers Pass MTB/CX Team 4
125 David Miller Team Rose City 4
126 Davis Hand Soraz Racing p/b CAPA 4
127 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas 4
128 Darrin Joos 4
129 Landon Masterfield 4
130 Brandon whalen Trailhead Coffee Roasters 4
131 Tom Palke Team Mudman 3
132 Albyn Jones 3
133 Greg Adams Cyclepath PDX Racing 3
134 Jason Uland Team Cthulhu 3
135 Dave Messenheimer Green Submarine Records 3
136 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 3
137 Steven Basden Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 3
138 Lloyd Connelly DNR Cycling 3
139 Christopher Ryan Ruckus Test Team 2
140 John Napier Camas Bike and Sport 2
141 Jacob Furniss Eddy Merkin 2
142 Robert Christensen Team S+M 2
143 Maxwell Merkle Ruckus Test Team 2
144 Ken Ramirez Apex Racing Team 1
145 Emily Henry Sprout Cycles/Lucky Lab 1
146 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 1
147 Byron Breeden Guinness Cycling Team 1
148 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 1
149 Susannah Hart Hapi-Go! 1
150 Chris Johnston bicycleattorney.com 1
150 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 1
152 Steve Williams Buy Local Cycling 1
153 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 1
154 Eric Moody Rogue / Mt. View Cycles 1
155 David Pilz Gentle Lovers 1
156 Paul Kanz 1

Women A

Name Team Points
1 Megan Faris Rapha/River City Bicycles 182
2 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 178
3 Tina Brubaker Speed Vagen 177
4 Serena Bishop All Access Racing 153
5 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 140
6 Susannah Hart Hapi-Go! 131
7 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 130
8 Laura Winberry Speedvagen Racing Machines 123
9 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 117
10 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 101
11 Beth Ann Orton Team S+M 95
12 Kristen Minarik bicycleattorney.com 87
13 Shelley Dunlop Therapeutic Associates Cycling/GENR8 81
14 Jill Hardiman Team S+M 79
15 Alice Pennington S&M/Kona Grassroots 72
16 Sarah Max West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 71
17 solana kline Thump Coffee 64
18 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 61
19 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 57
20 Julie Browning Cyclepath PDX Racing 56
21 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 51
22 rachel bagley Breadwinner Cycles 51
23 julie krasniak Rapha Focus 46
24 jaini VS-Crawford Hutch's-Slocum-Co-Motion 45
25 Sue Butler River City Bicycles Women's Team 45
26 Abby Watson Breadwinner Cycles 44
27 Elise Huggins River City Bicycles Women's Team 43
28 Ellene Smith bicycleattorney.com 42
29 Jen Powell Breadwinner Cycles 40
30 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 36
31 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 36
32 Kristi Carver Portland Bicycle Studio 34
33 Mielle Blomberg Team S+M 33
34 Remy Maguire Team S+M 33
35 Jenn Levo Road: Ironclad/Yakima, CX: Speedvagen 32
36 Meagan Masten Portland Bicycle Studio 31
37 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 30
38 Anna Christiansen Ironclad/Yakima 30
39 Jennifer Johnson Dirty Fingers/Gorge Dental 30
40 Andi Zolton JLVelo Ambassadors 28
41 Renee Scott Sunnyside Sports 26
42 Jessica Gill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 23
43 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 22
44 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 22
45 Aimee Furber West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 21
46 Laurie Watson Team S+M 20
47 Erin Goodall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 18
48 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima 18
49 Katy Salinas 17
50 Allison Medellin Hammer Velo 17
51 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 16
52 Brianna Walle Optum pb Kelly Benefit Strategies 16
53 Rachel Lloyd Team DFL/Osmo Nutrition 15
54 Beth kobza Portland Bicycle Studio 15
55 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion 14
56 Sharon Anderson Ironclad/Yakima 14
57 erica wescott Sunnyside Sports 13
58 Molly MacGraw Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 13
59 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team 12
60 Muffy Roy Sunnyside Sports 12
61 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 12
62 Kristin Duyn Portland Bicycle Studio 10
63 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 10
64 Susan Peithman River City Bicycles Women's Team 10
65 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 9
66 Cindy Lewellen 9
67 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 9
68 Clara Honsinger Sappo Hill Soapworks 8
69 Kristin Wille Ruckus Test Team 8
70 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 8
71 Irena Ossola 8
72 Lori Brault BBC Beaverton Bicycle Club 7
73 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 7
74 Audrey Brown Team S+M 7
75 Elise Wright 7
76 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 6
77 Beth Flanagan Team S&M 5
78 Jeanne Beko CX Pistols p/b Cyclocross.com 4
79 Susan Grandjean Showers Pass MTB/CX Team 4
80 Sarah Eustis bicycleattorney.com 4
81 Sharon Hart Hapi-Go! 4
82 Jennifer Pereau Trusty Switchblade 3
83 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 2
84 Stephanie Hahn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 2

Women B

Name Team Points
1 Hannah Hart Hapi-Go! 141
2 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 92
3 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 91
4 Annie Nielsen bicycleattorney.com 89
5 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 81
6 Beth kobza Portland Bicycle Studio 81
7 Katie Monaco 80
8 Melissa Sher 79
9 Jessica Gill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 79
10 Stephanie Hahn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 77
11 Elise Wright 76
12 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 72
13 Emily Rimas 72
14 Suzie Atkin Sweetpea Ladies Auxiliary 71
15 Amanda Porino West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 70
16 Kristin Duyn Portland Bicycle Studio 70
17 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 70
18 Hope Zak Athletes Lounge Cycling Team 67
19 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 65
20 Kelly Sandow Poplollies 64
21 Diane Bradley Rogue / Mt. View Cycles 54
22 Ellene Smith bicycleattorney.com 52
23 Christy Deobald Portland Bicycle Studio 52
24 Jillian Noe Oregon Bike Shop Racing Team 50
25 Starr Walker Portland Bicycle Studio 49
26 Cristina Mihaescu Ironclad/Yakima 49
27 juliette oldfield 48
28 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 48
29 Kristin Wille Ruckus Test Team 47
30 Kaitlin Borstelmann Portland Bicycle Studio 45
31 Katy Salinas 43
32 Jennifer Pereau Trusty Switchblade 43
33 Janelle Bickford Look Good Feel Good 42
34 Heather Johnson BBC Beaverton Bicycle Club 40
35 Molly MacGraw Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38
36 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima 37
37 Jill Hutchinson Green Submarine Records 37
38 Kim Frank Life Cycle Racing Team 36
39 Emily Fisken 36
40 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 34
41 Allison Medellin Hammer Velo 30
42 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 28
43 Clara Terrell 27
44 Sydney Running 24
45 Krissy Brunsman Green Submarine Records 24
46 Kaylee Jenness Tensegrity PT Cycling 23
47 Jo Fidler Metropolis Cycles Repair 21
48 Kim Danielson BeerMongers Cycle Club 21
49 Erin Chipps Green Submarine Records 20
50 Kelsey Carson Deschutes Brewery 17
51 sarah layton Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17
52 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 16
53 Josie Norris 16
54 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 16
55 Marie Major Rebound/Tireless Velo 16
56 Clara Honsinger Sappo Hill Soapworks 15
57 Sheri Zwagerman Team Krunk Shox. 14
58 Jessica Smith Sunnyside Sports 14
59 Jennifer Bartloff Obra Winfrey 14
60 Tracey March Deschutes Brewery 14
61 Brett Stevenson Mud Honey 14
62 Karla Kingsley 13
63 Liz Holt 13
64 Kristy Huffman Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 12
65 Megan Goplin Lost Highway 12
66 Kate Ayres 11
67 Alana Armstrong Ironclad/Yakima 11
68 Kristina Nash Metropolis Cycles Repair 11
69 Leah Bazzano Sprout Cycles/Lucky Lab 10
70 Hannah Tyler Human Powered 10
71 Deb Bauer Tensegrity PT Cycling 10
72 Erin Lolich 10
73 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 10
74 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 9
75 Suzy Renn Team Slow 9
76 Effie Siverts Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 9
77 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 9
78 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 8
79 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 8
80 Erinne Goodell Team Slow 8
81 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 7
82 Kate Walker Sweetpea Ladies Auxiliary 7
83 Kristi Hanson 7
84 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 6
85 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 6
86 Diana Stevens 6
87 Hilary Luther 43 Degrees 6
88 Jill Petersen Team Finger 5
89 Paisley Meekin 5
90 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 5
91 Elisabeth Mahoney Portland Bicycle Studio 5
92 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 4
93 Cat Moscibrocki Sweetpea Ladies Auxiliary 4
94 Petra Whitacre Metropolis Cycles Repair 3
95 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 3
96 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 3
97 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling 2
98 Cammia Kalimanis 1

Women C

Name Team Points
1 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 141
2 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 129
3 Patti Wolfe Trinity Bikes 128
4 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 119
5 Krissy Brunsman Green Submarine Records 113
6 Elisabeth Mahoney Portland Bicycle Studio 105
7 Erin Lolich 101
8 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 91
9 Virginia Xing Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 84
10 Abby DenUyl BeerMongers Cycle Club 80
11 Caroline Gentry Sweetpea Ladies Auxiliary 73
12 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 68
13 Diane Smith 64
14 Julie Kowal Athletes Lounge Cycling Team 63
15 Annie Bertucio Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 59
16 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 58
17 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 55
18 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 55
19 Stephanie Stauber BeerMongers Cycle Club 55
20 Molly Cogswell-Kelley Boneyard Cycling 54
21 Mary Fordham Team S+M 54
22 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 54
23 Taylor Schefstrom West End Bikes/Specialized 50
24 Jessica Gill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48
25 Starr Walker Portland Bicycle Studio 48
26 Kaitlin Borstelmann Portland Bicycle Studio 48
27 Beth kobza Portland Bicycle Studio 45
28 Megan Steube 44
29 Cat Moscibrocki Sweetpea Ladies Auxiliary 44
30 Jillian Noe Oregon Bike Shop Racing Team 43
31 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42
32 Megan Goplin Lost Highway 41
33 Taeryn Robbins 41
34 Lindsey Kuipers BeerMongers Cycle Club 41
35 Deb Bauer Tensegrity PT Cycling 39
36 Aunika Miranda Trusty Switchblade 38
37 Melissa Thomsen Camas Bike and Sport 36
38 Mari Little BeerMongers Cycle Club 36
39 Leah Medure DNR Cycling 35
40 Nicole Davison 35
41 Katie Monaco 34
42 Kathryn Bork Poplollies 32
43 Samantha Pharris Trinity Bikes 32
44 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 30
45 Molly MacGraw Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 30
46 Kristin Duyn Portland Bicycle Studio 29
47 Inge Mares Threshold Velo 29
48 Effie Siverts Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 29
49 Whitney Dawson Athletes Lounge Cycling Team 29
50 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 28
51 Robin Maloney 24
52 Cammia Kalimanis 24
53 Marny Musielak Trinity Bikes 24
54 Sara Gardner StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 22
55 Kristy Huffman Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 21
56 Kristin Bott Team Slow 21
57 Kelly Davis Team Group Health 18
58 Kathleen Hellem 1 Error 18
59 Maryjane Martin Idaho Vandal Cycling 15
60 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy 15
61 Jess Desbrow 15
62 Jennifer App echelon racing development 15
63 Cate Hass Boneyard Cycling 15
64 Katy Salinas 15
65 Liz Book 15
66 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 15
67 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 15
68 jill weir 15
69 Christy Deobald Portland Bicycle Studio 14
70 Liz Holt 14
71 Sara Westermeyer Sweetpea Ladies Auxiliary 14
72 Leila Barker Sweetpea Ladies Auxiliary 14
73 Melissa Powers 13
74 Leanne Marinace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 13
75 Deanna Lloyd Team S+M 12
76 Kara Doescher 12
77 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky 12
78 Julie Bushnell 12
79 Naomi Hand 11
80 Kelsey Quinn 11
81 Juliette Beale 11
82 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 11
83 Senna Towner 11
84 Alisha Madrone 10
85 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 10
86 Madeline Kovacs 10
87 PJ Houser Ruckus Test Team 10
88 Niki Weiss Team Group Health 10
89 juliette oldfield 9
90 Colleen Douglas 9
91 Erica Menze 9
92 Emily Henry Sprout Cycles/Lucky Lab 9
93 Traci Anderson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 8
94 ALISHA GOERING 8
95 Evelyn Kim HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 8
96 Lisa Gentz 7
97 Candida Hart Hapi-Go! 6
98 Leslie Thomas Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 6
99 Phaedra Booth Green Submarine Records 6
100 Marisa Reid ZteaM 5
101 LeiLani Bentley Therapeutic Associates PDX Cycling 4
102 Petra Whitacre Metropolis Cycles Repair 4
103 Ashley Remiro Life Cycle Racing Team 4
104 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 4
105 Haley Dillon 3
106 Veronica Vega Sunnyside Sports 3
107 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky 3
108 Julie Westlin-Naigus Green Submarine Records 3
109 Christy Sheerin 2
110 Kimberlee Stafford 2
111 Anna Ryan Human Powered 2
112 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 1
113 Kae Erickson Sweetpea Ladies Auxiliary 1
114 Vanessa Usui 1