Overall BAR: Short Track BAR

OR
January 01, 2013

Part of the Overall BAR

Updated January 3, 2020 at 2:40 PM

Show all results

Category 1 Men

Name Team Points
1 Christian Reed Green Submarine Records 45
2 Nathan Gibson Trusty Switchblade 45
3 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 43
4 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 42
5 Tyler Fought Trusty Switchblade 35
6 Paolo Zanetti Filth and Fury 32
7 Shawn Small Ruckus Test Team 27
8 David Boerner Ruckus Test Team 26
9 Tim Goodall Islabikes 18
10 Jeremy Russell bicycleattorney.com 15
11 Kolben Preble Clif Bar 15
12 Tyler Fox Rocky Mountain Bicycles 15
13 Tyler Miller Hammer Nutrition 14
14 Matt Savage Trusty Switchblade 14
15 Loren Mason-Gere Ruckus Test Team 14
16 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 14
17 Matt Dooley Mt. Shasta Ski Park 13
18 Tyler Horton Team Finger, Transition Bikes, Giro 13
19 Greg Adams Cyclepath PDX Racing 12
20 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 10
21 Colin Rowan Look Good Feel Good 9
22 Jacob Furniss Eddy Merkin 9
23 Sean Corey Trusty Switchblade 7
24 Steve O'Neill Cyclepath PDX Racing 7
25 Daniel MacNaughton Cyclepath PDX Racing 6
26 David Heddy Joe Bike 5
27 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 2
28 Ian Mastenbrook Reall Racing 2
29 Andrew Willis Portland Bicycle Studio 2
30 Logan Trammell Hapi-Go! 1

Category 1 Women

Name Team Points
1 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 15
2 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 15

Category 2 Men

Name Team Points
1 David Sterry Green Submarine Records 29
1 Sam Conklin 29
3 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA 24
4 Paul Johnson Ruckus Test Team 21
5 jon burrill Sappo Hill Soapworks 15
6 David Rasca Buy Local Cycling 15
6 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas 15
8 Don Petersen 14
9 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 14
10 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 13
11 Justin Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 13
11 Tim Goodall Islabikes 13
11 David Burke Trailhead Coffee Roasters 13
14 Dustin Harder Harder Cycling 12
15 Jonathan Perlman Filth and Fury 12
15 Jarod Seaman Buy Local Cycling 12
17 jimmy lingwood Gentle Lovers 11
17 Jake Szymanski With Heart Cycling 11
17 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 11
20 Billy Waring Camas Bike and Sport 11
21 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 10
21 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 10
23 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 10
24 ben corbalis Portland Bicycle Studio 9
24 Rolland Hayden Holy Moly Velo 9
26 Kate Ayres 9
27 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 8
28 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 8
29 Daniel Evans Ruckus Test Team 7
29 Bill Garcia BBC Beaverton Bicycle Club 7
29 Hans Nussbaum 7
32 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 6
32 Ken Reed Green Submarine Records 6
32 Scott Zenier 6
35 paul zweigart www.evanplews.com/KENDAUSA 5
36 Peter Nielsen Sunset Cycles 4
36 Mike Tomlinson 4
38 anthony colistro Planet X p/b On One 3
39 Kevin Bernstein Willamette University Cycling Team 2
39 Jeff Hamlin Pacific Power Blue Sky 2
41 Ty Porter Booda Organics 1
41 Adam Gomez 1
41 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com 1

Category 2 Women

Name Team Points
1 Ellene Smith bicycleattorney.com 54
2 Susannah Hart Hapi-Go! 29
3 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 24
4 Allison Medellin Hammer Velo 22
5 hannah moore Green Submarine Records 19
6 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 15
7 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 15
8 Elise Wright 15
9 Kristina Nash Metropolis Cycles Repair 15
10 Beth Flanagan Team S&M 15
11 Lauren Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 14
12 Julia Fudge Poplollies 14
12 Jennifer Pereau Trusty Switchblade 14
14 Amy Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 13
15 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 13
15 Martha Paulus Buy Local Cycling 13
17 Kelly Sandow Poplollies 12
18 Jenny Jackson Buy Local Cycling 11
19 MICHELLE KUNEC-NORTH Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 11
20 Hannah Hart Hapi-Go! 10
20 Stephanie Hahn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 10
22 Kaylee Jenness Tensegrity PT Cycling 9
23 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 8
24 Anna Christiansen Ironclad/Yakima 6
24 Sandy Nguyen Green Submarine Records 6
26 Adele Mery Rebound/Tireless Velo 5
27 Erinne Goodell Team Slow 4
27 Kristin Bott Team Slow 4
29 Marie Major Rebound/Tireless Velo 3
29 Starr Walker Portland Bicycle Studio 3
31 Annie Nielsen bicycleattorney.com 3
32 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 1

Category 3 Men

Name Team Points
1 Jeff Fink 15
1 Tim Sinatra Buy Local Cycling 15
3 Don Petersen 14
4 nathaniel wells Hapi-Go! 14
4 Chris Rech Reall Racing 14
6 Jeff Brock Nossa Familia Coffee Cycling 13
7 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky 13
8 Dustin Harder Harder Cycling 12
9 Ken Hahn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 12
9 Robert Fox Buy Local Cycling 12
11 Varner Seaman Nossa Familia Coffee Cycling 11
12 Adam Bergerson Capitol Velo 11
13 Ryan Holt 10
13 michael thoen 10
15 Andrew Hayes Rogue / Mt. View Cycles 9
15 Lester Luallin Wheel Deals Vancouver, WA 9
17 David Rasca Buy Local Cycling 8
17 Nick Graves 8
19 Michael Jones 7
20 Philip Litchfield Buy Local Cycling 6
20 Mark Deresta TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 6
22 Lloyd Connelly DNR Cycling 5
22 James Owen Capitol Velo 5
24 Andy Crump Dimwits 4
24 Erik Hammerquist Capitol Velo 4
26 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles 3
26 Emanuel McGladrey Holy Moly Velo 3
28 Mike O'Neill 2
28 Justin Huggins 2
30 Erik Denninghoff DNR Cycling 1
30 Matt Thompson Santiam Bicycle 1

Category 3 Women

Name Team Points
1 Annie Nielsen bicycleattorney.com 28
2 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 27
3 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 22
4 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 21
5 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 20
6 Kendra Seniow 20
7 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 19
8 Caroline Gentry Sweetpea Ladies Auxiliary 17
9 Michelle Cleland 15
9 Melissa Thomsen Camas Bike and Sport 15
11 Samantha Pharris Trinity Bikes 14
12 Temira Wagonfeld Team Finger 14
12 Sandy Nguyen Green Submarine Records 14
12 Kristi Nolan 14
15 Katie Weaver 12
15 Kristina Owen Capitol Velo 12
17 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 11
18 Traci Smolen 11
19 Teresa White Flowriders 10
20 Rachel Bryan 9
20 LEAANN THOMPSON Santiam Bicycle 9
20 Sarah LoGiudice Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 9
20 Courtney Stella 9
24 Stephanie Hahn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 8
24 Candida Hart Hapi-Go! 8
26 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 7
27 Andrea Fisk-Beardsley Gentle Lovers 5
27 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 5
29 Stephanie Stauber BeerMongers Cycle Club 4
30 Heidi McNamee 3
31 Kate Walker Sweetpea Ladies Auxiliary 2
31 cecilia becerra BikeFlights.com 2
33 Emily Henry Sprout Cycles/Lucky Lab 1
33 Kate Ayres 1

Clydesdale

Name Team Points
1 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 27
2 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 27
2 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 27
4 Dave Webb Camas Bike and Sport 23
5 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 19
6 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 17
7 Kellan Cullan Cycle Analysis 15
8 Bruce Haserot Haserot Race Inc 15
9 Wayne Nussbaum 11
10 Shane Parker The Spokesmen 10
10 Pete Conklin Bush League Wrenching 10
12 Tim Dorman Camas Bike and Sport 10
13 Peter Hettinga SWEAT360 9
14 Jon Coney 8
15 Joe Leineweber Ironclad/Yakima 7
16 Bryan Smith Cross Contamination 7
17 Andrew Branaum Human Powered 5
18 Mike Reddig Camas Bike and Sport 5
19 Joe Kim Camas Bike and Sport 2
20 Chad Hartley SWEAT360 1

Elite Men

Name Team Points
1 James Ceccorulli bicycleattorney.com 59
2 Chris Johnston bicycleattorney.com 34
3 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 29
4 Jeremy Russell bicycleattorney.com 26
5 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 22
6 Kolben Preble Clif Bar 21
7 Steven Beardsley Gentle Lovers 19
8 Daniel Sprouse Cyclepath PDX Racing 18
9 Joe Santos Cyclepath PDX Racing 18
10 Jesse Luckett Cyclepath PDX Racing 18
11 Ryan Garner Hutch's-Slocum-Co-Motion 15
12 Zach Winter Therapeutic Associates PDX Cycling 14
12 Tyler Fox Rocky Mountain Bicycles 14
14 John McCaffrey Kesho Bicycles 14
15 Carl Decker Giant 13
15 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 13
17 Jeff McNamee Buy Local Cycling 12
18 Andy Olsson Team Finger 11
18 Graham Howard 11
20 Patrick Jackson Buy Local Cycling 10
21 Eric Vickers Bike Peddler 9
21 Dan Watson Gentle Lovers 9
23 Dave Condon Trusty Switchblade 9
24 Chauncey Curl Cyclepath PDX Racing 8
25 Jeremy Warnicke Reall Racing 7
26 Josh Kelley Bailey Bikes 7
27 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 6
28 Martin Baker bicycleattorney.com 5
28 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 5
30 Eric Sheagley Dark Horse 5
31 Steve Williams Buy Local Cycling 4
32 Ryan Eisele Reall Racing 3
33 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 2
34 John Wilson Pacific Power Blue Sky 1

Elite Women

Name Team Points
1 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 36
2 Julie Browning Cyclepath PDX Racing 28
3 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26
4 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 26
5 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 25
6 Beth Ann Orton Team S+M 23
7 Mielle Blomberg Team S+M 22
8 Sue Butler River City Bicycles Women's Team 21
9 Susannah Hart Hapi-Go! 15
10 Susan Sherman Showers Pass MTB/CX Team 15
11 Jennifer Johnson Dirty Fingers/Gorge Dental 14
11 Jenny Jackson Buy Local Cycling 14
13 Kristin Wille Ruckus Test Team 14
14 Jill Hardiman Team S+M 13
14 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 13
16 Joy Armagost Fat Cobra 12
17 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 10
18 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 10
19 Marila Alvares signal cycles/Bike Gallery 9
20 Sharon Hart Hapi-Go! 7
21 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 3
22 Megan Faris Rapha/River City Bicycles 2
22 julie krasniak Rapha Focus 2
24 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 1
24 Abra McNair Showers Pass MTB/CX Team 1

Junior Men

Name Team Points
1 Justin Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 58
2 Nathanael Hart Hapi-Go! 46
3 Elkin Parker Super Relax Concept 31
4 Linus Clark Hapi-Go!/PDX Mud Warriors 28
5 Davis Melkonian TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 28
6 Brady Stotts Camas Bike and Sport 27
7 Owen Szwaya bicycleattorney.com 26
8 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 24
9 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 24
10 Nick Bacon Camas Bike and Sport 23
11 Paul Furst Camas Bike and Sport 23
12 Cooper Irwin Hapi-Go! 21
13 Collin Turner Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 18
14 Rowan Fortier WebCyclery.com 15
14 Peyton Logue Sappo Hill Soapworks 15
14 Micah Melkonian TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 15
14 Matt Rech 15
14 Ryan Nolan 15
14 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 15
20 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 15
21 Aaron King Capitol Velo 14
22 alex lygo BBC Beaverton Bicycle Club 14
23 Mac Potter 13
23 Erik Hammerquist Capitol Velo 13
25 Zach Durst 13
26 Aaron Donner 12
26 Zach Mikkelson TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 12
26 Jeremy Karner Flow Riders 12
29 JD Protiva 11
29 Conner Nelson PDX Devo Junior Cycling 11
29 Andrew Nolke 11
29 Eric Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 11
33 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 10
33 Caleb Hansen 10
35 Kyler Ervin BBC Beaverton Bicycle Club 10
36 Erik Hahn BBC Beaverton Bicycle Club 9
36 Bryant Karner Flo Riders 9
36 Griffin Heredia Camas Bike and Sport 9
36 Grayson Ritchey 9
36 Gabriel Boatright Filth and Fury 9
41 Ryan Caputo The Spokesmen 9
42 Ian Panoscha Portland Velo Racing Team 8
42 Gabriel Heredia Camas Bike and Sport 8
42 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 8
42 Ben Hunt 8
46 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 7
46 Ian Hammerquist 7
46 Evan Mobley Camas Bike and Sport 7
46 Denzel Lall Hapi-Go! 7
46 Andrew Breemer 7
46 John Bacon Camas Bike and Sport 7
52 Luke Monroe Capitol Velo 5
52 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 5
52 Sam Wiley TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 5
55 Christian Dobbins Ladd/Mcco 4
55 William Hummels Hapi-Go! 4
55 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
58 Elijah Parker The Spokesmen 3
58 Luke Vergillo Camas Bike and Sport 3
58 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 3
58 Owen Clark 3
62 Jarid Schoenlein Camas Bike and Sport 2
62 Tristan Kern 2
64 Austen Young 1
64 Kenyon Tucker 1

Junior Women

Name Team Points
1 Amy Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 44
2 Lauren Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 41
3 Marisa Reid ZteaM 30
4 Birch Clark Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28
5 Aunika Miranda Trusty Switchblade 27
6 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 25
7 Samantha Schauer West End Bikes/Specialized 25
8 Sarah Arnett Camas Bike and Sport 23
9 Olivia Hewett The Spokesmen 18
10 Katie Castle Portland Velo Racing Team 18
11 Kevin Wolfe Camas Bike and Sport 16
12 Carmyn Fortier WebCyclery.com 15
13 Kristina Owen Capitol Velo 15
14 Nora Panoscha Portland Velo Racing Team 15
15 Emma Royce The Spokesmen 15
16 Julia Schobben Westiew Cyclocats 13
16 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky 13
18 Lauren Cordier Pacific Power Blue Sky 12
19 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12
20 Marquita Ritchey 11
21 Linnea Owen Capitol Velo 10
22 Madeline Nolan 9
23 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab 9
24 Audra McNamee 6
24 Claire Chasse Portland Velo Racing Team 6
26 Anna Saltzberg Rebound/Tireless Velo 5
26 Lily Tewfik Sweetpea Ladies Auxiliary 5
28 Emily Crago Sweetpea Ladies Auxiliary 3

Masters Men

Name Team Points
1 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 45
2 Andy Leritz Team S+M 44
3 William Waring Camas Bike and Sport 43
3 Mark Newberry 43
5 David Phillips Camas Bike and Sport 39
6 Nat Johnson Green Submarine Records 39
7 Scott Trautman Camas Bike and Sport 36
8 Jeff Tedder Hammer Velo 36
9 David Lofstead Rebound/Tireless Velo 35
10 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 32
11 Bjorn Clouten HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 31
12 Tracy Marks na 31
13 Bryan Ross Sappo Hill Soapworks 30
14 Joe Hamilton 30
15 Gabe Doebler 29
16 Tim Joslin Cyclepath PDX Racing 28
17 Michael Szwaya bicycleattorney.com 28
17 jim fox bicycleattorney.com 28
19 Sean Rees Cyclepath PDX Racing 27
20 Eric Stotts Camas Bike and Sport 26
21 Paul Mautner Veloforma 26
22 Richard Rosko Hammer Velo 26
23 David German Hammer Velo 26
24 John Bravard Cyclepath PDX Racing 25
24 Danny Weikel River City Bicycles / Bike Law 25
26 Tony Daversa Filth and Fury 25
27 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 25
28 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 24
29 Dave Klug Team Rose City 24
30 Matt Richmond HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 24
31 Andrew Holder 23
31 Terry Knight 23
33 Javad Simonsen Cyclepath PDX Racing 23
34 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 22
35 Einar Traa Portland Velo Racing Team 22
36 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 21
36 Bob Jacobs bicycleattorney.com 21
38 Jim Lofthus 21
39 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 21
39 Kevin Wolfe Camas Bike and Sport 21
41 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 21
42 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 20
43 Paolo Dabbeni Filth and Fury 20
44 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 19
45 Martin Baker bicycleattorney.com 19
46 Brian Foresta Filth and Fury 19
47 Jay Swavely Camas Bike and Sport 19
48 Trig Rogers bicycleattorney.com 19
49 Josh Armagost Fat Cobra 18
50 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 18
51 Dave Cockburn bicycleattorney.com 17
52 Chris Conley Camas Bike and Sport 17
53 Rob Russell Camas Bike and Sport 17
54 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 17
55 Cesar Villanueva HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 17
56 Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team 17
57 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 16
58 John OBrien Evolution Racing 15
58 Marc Fortier WebCyclery.com 15
60 Tim Butler Evolution Racing 15
61 Jerry Gross Guinness Cycling Team 15
61 Thomas Morgan bicycleattorney.com 15
61 Mark Deresta TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 15
64 Curtis Loeb Hammer Velo 15
65 John Gulick Green Submarine Records 15
66 Brian Austin bicycleattorney.com 15
67 Lee Bauck Epic Racing 14
68 Michael Benno Dark Horse 14
69 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 14
69 Jerry Fox Echo Bike & Board 14
69 Daniel Melkonian TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 14
72 Matt Hooge 14
73 Mark Jensen Planet X p/b On One 14
74 Jeff Hollister 14
75 Jeff Stob 13
76 Charles Barrett 13
76 Curt Dooley Curt Dooley 13
76 David Gustafson Back Country Bicycles 13
79 Jay Rathe BBC Beaverton Bicycle Club 13
80 Ron Strasser Team S+M 13
81 John Napier Camas Bike and Sport 13
82 Matt Cline bicycleattorney.com 12
82 Brent Wallace Trusty Switchblade 12
84 David Gratke Showers Pass MTB/CX Team 12
85 Andy Meeks bicycleattorney.com 12
86 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11
86 Douglas Johnson Santiam Bicycle 11
88 Robert Stefanowicz 10
89 Dave Burnard Adobe Systems 10
89 Jon Coney 10
91 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport 10
92 Dan Porter Cyclepath PDX Racing 10
93 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 9
93 Pete Zlatnik signal cycles 9
93 Mark Vickers Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 9
96 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 9
97 Gil Ormerod Team S+M 9
98 Scott Gerwig 9
99 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 8
99 brad ross Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 8
99 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 8
102 Tom Webb Team Rose City 8
103 Brad Cross 7
103 Greg Witt 7
103 Matthew Huxley Camas Bike and Sport 7
106 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 7
107 Dylan McNamee 6
107 Karl Mikkelson TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 6
107 Steve Rearden Blondie Velo 6
107 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 6
107 David Rosen Sage/Lucky Envelope Brewing 6
107 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 6
113 joseph fricke Cyclepath PDX Racing 6
114 Chauncey Curl Cyclepath PDX Racing 6
114 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 6
116 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 6
117 Geoff Grummon crank 5
117 Chad Smeltzer 5
117 Andy Casebeer Team S+M 5
117 Mike Murphy Lynskey/CCR 5
117 Terry Hamness Camas Bike and Sport 5
122 Robert Perry 4
123 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 4
123 Derek McCammon Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 4
123 Keith Wolff 4
126 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 4
127 Paul Greenwalt Sunset Cycles 3
127 Mark Castle Portland Velo Racing Team 3
127 Grant Folske Cyclepath PDX Racing 3
127 Bill Alsup 3
127 Ken Reed Green Submarine Records 3
127 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 3
133 Rob Perry 3
134 Mark Person 2
135 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles 2
135 Justin Acciavatti Medoyeff Vodka/Team CycleOne 2
135 Bill Larson Cyclepath PDX Racing 2
135 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 2
135 Peter Rueegger Team Mudman 2
140 Britton Gentry 1
141 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 1
141 Dan Baier 1
141 Kale Chalmers HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 1

Masters Women

Name Team Points
1 Maggie Rising Team Dirt 44
2 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 37
3 Lora Melkonian TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 30
4 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 27
5 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 27
6 Pam Reid Team Rose City 27
6 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 27
8 Leslie Copper 22
9 Sarah Eustis bicycleattorney.com 22
10 Cammia Kalimanis 20
11 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 20
12 Darien Curl 19
13 Shawn Postera Lucky Lab 18
13 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling 18
15 Renata Hahn Team Rose City 18
16 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 16
17 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 16
18 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 15
19 Beth Burns Dark Horse 15
20 Caroline Gentry Sweetpea Ladies Auxiliary 15
21 Lillian Schiavo-Gilmour Hutch's Klamath Falls 14
21 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 14
21 Cindy Minick Harder Harder Cycling 14
21 Suzy Renn Team Slow 14
21 Temira Wagonfeld Team Finger 14
21 Melissa Thomsen Camas Bike and Sport 14
27 Mary Dallas Deschutes Brewery 13
28 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 12
29 Christie Scheer Team Rose City 12
30 Brooke Ziehnert 11
31 Bernadette Estrada Dark Horse 10
32 Stephanie Wieber 8
33 Dawn Stob Rebound/Tireless Velo 8
34 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 8
35 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team 5
35 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 5
37 Melanie Norris 4
37 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 4
39 Virginie Calme Cyclepath PDX Racing 3
40 Angela Horton Gapay Hammer Velo 2
41 Erika Miranda Trusty Switchblade 1

Singlespeed/Fixed

Name Team Points
1 Scott Barker 52
2 Joe Santos Cyclepath PDX Racing 39
3 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 28
4 Nat Johnson Green Submarine Records 27
5 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 24
6 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 19
7 Jesse Luckett Cyclepath PDX Racing 18
8 John Gulick Green Submarine Records 17
9 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 15
9 Susannah Hart Hapi-Go! 15
11 Tom Keller Sappo Hill Soapworks 14
12 Sharon Hart Hapi-Go! 14
12 Patrick Jackson Buy Local Cycling 14
14 Nick Graves 13
14 Chauncey Curl Cyclepath PDX Racing 13
16 Sean Vergillo Camas Bike and Sport 12
16 Jeremy Warnicke Reall Racing 12
18 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 12
19 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12
20 Ryan Eisele Reall Racing 11
21 Michael Szwaya bicycleattorney.com 11
22 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 10
22 Loren Mason-Gere Ruckus Test Team 10
24 Steve Williams Buy Local Cycling 9
25 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 8
25 Josh Armagost Fat Cobra 8
25 Craigan Usher 8
28 Wally Hockman WebCyclery.com 7
28 Jack Trumbull 7
30 Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team 6
30 Larry Linebaugh Life Cycle Racing Team 6
32 John Bravard Cyclepath PDX Racing 5
32 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 5
32 Pete Zlatnik signal cycles 5
35 Sean Rees Cyclepath PDX Racing 5
36 James Shingleton Capitol Velo 4
37 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 3
37 Greg Adams Cyclepath PDX Racing 3
39 Dan Porter Cyclepath PDX Racing 3
40 Tyler Bump Ruckus Test Team 2
41 Shannon Boroff bicycleattorney.com 1