Overall BAR: Short Track BAR

OR
January 01, 2014

Part of the Overall BAR

Updated January 3, 2020 at 2:40 PM

Show all results

Category 1 Men

Name Team Points
1 David Boerner Ruckus Test Team 28
2 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 26
3 Sean Corey Breadwinner Cycles 25
4 Marek Litinsky Trusty Switchblade 25
5 Sam Conklin 20
6 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 19
7 Tom Keller Sappo Hill Soapworks 15
8 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 15
9 Paul Johnson Ruckus Test Team 15
10 Brian Sather Oregon Trail Racing p/b La Grande Ride 14
11 Shawn Small Ruckus Test Team 14
12 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 13
13 Andrew Utz Gentle Lovers 13
14 Tim Goodall Islabikes 11
15 David Sterry Green Submarine Records 10
16 Stephen Hartzel Metropolis Cycles Repair 8
17 Robert Carver HiFi Sound Cycling Components 5
18 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com 5
19 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 4
20 Jacob Hull 3
21 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
22 David Burke CX Pistols p/b Cyclocross.com 2
23 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 2
24 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 1
25 Tyler Bump Ruckus Test Team 1

Category 1 Women

Name Team Points
1 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 30
2 Julie Browning Cyclepath PDX Racing 27
3 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 25
4 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 25
5 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 25
6 Abra McNair Showers Pass MTB/CX Team 24
7 Sara Schroeder Sweetpea Ladies Auxiliary 21
8 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 17
9 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 15
10 Kristin Valentine Ruckus Test Team 13
11 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 12
12 Megan Faris Rapha/River City Bicycles 11
13 Susannah Hart Hapi-Go! 10
14 Susan Grandjean Showers Pass MTB/CX Team 9
15 Mielle Blomberg Team S+M 6
16 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 3

Category 2 Men

Name Team Points
1 Matthew Wilkins Guinness Cycling Team 31
2 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 30
3 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 27
4 Matthew Brock Team Lazy Tarantulas 25
5 Justin Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 24
6 Stephen Hartzel Metropolis Cycles Repair 18
7 Alex Visser Oregon Bike Shop Racing Team 17
8 Mike Scheel Bad Monkey Bikes 16
9 Patrick Waters Co-Motion Cycles Factory Team 15
10 Trevor Lane Boneyard Cycling 15
11 Phillip M Trost Team S+M 15
12 phil randall Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 14
13 Jeff Johnston Boneyard Cycling 14
14 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 14
15 Alan Ott Rock Lobster 13
16 Logan Davis Oregon Bike Shop Racing Team 13
17 mark lipchick Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 12
18 Andrew Grueninger 12
19 Billy Waring Camas Bike and Sport 12
20 Quincy Gill Hutch's-Slocum-Co-Motion 11
21 Brady Stotts Camas Bike and Sport 11
22 Ken Rodgers Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 10
23 Julien Jaborska 10
24 Dirk Siverts Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 9
25 Brice Gary Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 8
26 Christopher Muhs Look Good Feel Good 8
27 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 7
28 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 6
29 Andrew Coe Rapha/River City Bicycles 6
30 Ryan McGinnis Tensegrity PT Cycling 5
31 Ryan Barrett Poler 5
32 Dwan Shepard Co-Motion Cycles Factory Team 4
33 Greg Shepherd Hutch's-Slocum-Co-Motion 3
34 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 3
35 Ty Porter bicycleattorney.com 3
36 Rowan Boutette Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 2

Category 2 Women

Name Team Points
1 Hannah Hart Hapi-Go! 55
2 Ellene Smith bicycleattorney.com 28
3 Kendra Seniow Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26
4 Jillian Noe Oregon Bike Shop Racing Team 24
5 Starr Walker Portland Bicycle Studio 17
6 Hannah Moore Green Submarine Records 16
7 Annie Nielsen bicycleattorney.com 16
8 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 15
9 Amanda Pile 15
10 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 15
11 Julia Fudge Smith&Nephew p/b West End Bikes 14
12 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 14
13 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 14
14 Deb Bauer Smith&Nephew p/b West End Bikes 13
15 Heather Johnson BBC Beaverton Bicycle Club 11
16 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 11
17 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 8
18 Kae Erickson Sweetpea Ladies Auxiliary 7
19 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 4
20 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 3
21 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 3
22 Michelle Kunec-North Showers Pass MTB/CX Team 2
23 Christy Deobald Portland Bicycle Studio 1

Category 3 Men

Name Team Points
1 Matthew Brock Team Lazy Tarantulas 30
2 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team 28
3 Alex Visser Oregon Bike Shop Racing Team 26
4 Phillip M Trost Team S+M 25
5 Ryan Barnes TheClymb.com 24
6 Michael Tabtabai 23
7 John Menconi 20
8 Sean Whitacre 18
9 Carlton Smith 16
10 Greg Shepherd Hutch's-Slocum-Co-Motion 15
11 Christian Francis Capitol Velo 15
12 Denzel Lall 15
13 Andrew Kaylor Hapi-Go! 15
14 Adam Bergerson Capitol Velo 14
15 Seth May 13
16 Webster Wilson Velominati Racing 13
17 Daniel Kurylo 13
18 Jason Flanagan Capitol Velo 13
19 Christopher Muhs Look Good Feel Good 12
20 Raymond Egan The Spokesmen 12
21 Henrik Morseth Life Cycle Racing Team 11
22 Kevin Wolfe Camas Bike and Sport 11
23 Michael Wisth Tensegrity PT Cycling 10
24 Neil Friedrich 10
25 bill fields Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 9
26 Micah Sardell Wheelworks 8
27 Sam Stroich 7
28 Brandon Day Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 7
29 Brett Cassidy TheClymb.com 7
30 Rich Reardon Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 6
31 Aaron Rogosin 6
32 Cory Muth 6
33 Paul Nguyen 4
34 Scott Smith 4
35 Martin Lisk Hutch's-Slocum-Co-Motion 3
36 Matt Faunt 3
37 Russell Holzinger 2
38 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 2
39 Tim Christie Bicycle Way Of Life Cycling 1
40 Ryan McIntyre 1

Category 3 Women

Name Team Points
1 Cecily Norris Highfive Cycling 30
2 Carrie Johnston 29
3 Bernadette Estrada Sweetpea Ladies Auxiliary 26
4 Amanda Pile 26
5 Erin Corcoran 18
6 Danielle Curran Poplollies 15
7 Abby DenUyl BeerMongers Cycle Club 15
8 Virginia Xing Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 14
9 CHARLOTTE TURNER 14
10 Jill Schlegel Hammer Velo 13
10 Frances Gehring Hammer Velo 13
12 Sierra Reid GONZAGA CYCLING TEAM 13
13 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 13
14 Ashley Lance BeerMongers Cycle Club 12
15 Kelly Sandow Smith&Nephew p/b West End Bikes 11
16 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 11
17 Melanie Symms Sweetpea Ladies Auxiliary 11
18 sarah layton Team S+M 10
19 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 7
20 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 7
21 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 6
22 Jillian Noe Oregon Bike Shop Racing Team 5
23 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 4
24 Jenny Lyman 3
25 Petra Whitacre Metropolis Cycles Repair 1

Clydesdale

Name Team Points
1 Scott Pierce Bicycle Way Of Life Cycling 30
2 Jon Pearson Therapeutic Associates Racing 28
3 Dave Webb Camas Bike and Sport 28
4 Jon Coney 24
5 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 23
6 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 17
7 Mike Reddig Camas Bike and Sport 17
8 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 15
9 Earl Hazekamp Capitol Velo 14
10 Kellan Cullan Cycle Analysis 13
11 Tim Schauer MacKay Sposito 12
12 Tyson Hart Civilian Velonauts 12
13 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 12
14 Peter Hettinga SWEAT360 11
15 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 11
16 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas 9
17 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 7
18 Brian Malloy Therapeutic Associates Racing 6
19 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
20 Tim Dorman Camas Bike and Sport 3
21 Toby Schmidt Joe Bike Racing 1

Elite Men

Name Team Points
1 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 29
2 James Ceccorulli bicycleattorney.com 28
3 Steven Beardsley Gentle Lovers 26
4 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 25
5 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 22
6 Daniel Sprouse Cyclepath Racing - Fueled by Migration Brewing 20
7 Tim Goodall Islabikes 20
8 Jeremy Russell bicycleattorney.com 19
9 Jonathan Myers Team S+M 16
10 Ryan Garner Team Planet X USA 15
11 Tyler Fox Rocky Mountain Bicycles/Kuat Racks 15
12 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 14
13 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion 13
14 Ethan Stehley Hutch's-Slocum-Co-Motion 12
15 Richard Sweet Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 11
16 Billy Truelove Co-Motion Cycles Factory Team 10
17 Jesse Luckett Cyclepath PDX Racing 10
18 Erol Chandler Portland Bicycle Studio 9
19 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 8
20 Lee Ordonez English Cycles 7
21 James Williams Deschutes Brewery 7
22 Joe Santos Cyclepath PDX Racing 6
23 Paul LaCava Giant 6
24 Dax Turner Tensegrity PT Cycling 5
25 Chad Cheeney Murder of Crows 5
26 Nat Johnson Green Submarine Records 5
27 John Morehouse Therapeutic Associates Racing 4
28 Chris Johnston bicycleattorney.com 4
29 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 4
30 Luke Pennington Team S+M 3
31 John McCaffrey Kesho Bicycles 3
32 Jon Stierwalt 2

Elite Women

Name Team Points
1 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion 15

Junior Men

Name Team Points
1 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 58
2 Zach Lang Hapi-Go! 50
3 Cooper Irwin Hapi-Go! 49
4 Nathanael Hart Hapi-Go! 49
5 Paul Furst Camas Bike and Sport 41
6 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 29
7 Isamu Richmond 28
8 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 27
9 Riley Hooks Camas Bike and Sport 22
10 Easton Spring Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 22
11 Kyler Ervin Smith&Nephew p/b West End Bikes 17
12 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 16
13 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 15
13 Max Ritzow Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 15
13 Rowan Fortier WebCyclery.com 15
13 Peyton Logue Sappo Hill Soapworks 15
17 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 15
18 Jakob Stoller Cat in the Hat 15
19 Owen Szwaya bicycleattorney.com 15
20 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 14
21 Zane Globus-OHarra Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 13
22 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 13
23 Conner Mowery Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 12
24 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy 12
25 James Houghton 12
26 Rowan Boutette Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 11
27 Caleb Whiteley 11
28 Ian Panoscha Portland Velo Racing Team 11
29 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 10
30 Benjamin Abbot BikeFlights.com 10
31 Ben Peterson Camas Bike and Sport 10
32 Kody Lee 9
33 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 9
34 Lydeth Gullam 8
35 Justin Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 8
36 Ryan Caputo The Spokesmen 7
37 Eric Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 7
37 Ian Steigerwald PDX Devo Junior Cycling 7
39 Zach Hein 6
40 Griffin Heredia Camas Bike and Sport 5
40 Ethan Johnson 5
42 Matthew Sanchez 4
43 Travis Albers 3
44 Andrew Breemer None 3
45 Lyman Floyd Camas Bike and Sport 2
46 Peter Melton 2
46 Josh Hughes Camas Bike and Sport 2
48 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 1

Junior Women

Name Team Points
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 47
2 Kevin Wolfe Camas Bike and Sport 40
3 Charis Darnall Hapi-Go! 38
4 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 37
5 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 36
6 Roxanna Hart Hapi-Go! 33
7 Aunika Miranda Trusty Switchblade 29
8 Marisa Reid ZteaM 29
8 Lauren Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 29
10 Natalie Renner Camas Bike and Sport 24
11 Korrie McIntyre Camas Bike and Sport 21
12 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 21
13 Nora Panoscha Portland Velo Racing Team 21
14 Ellie Darnall Hapi-Go! 19
15 McKenna McKee Hapi-Go! 19
16 Carmyn Fortier WebCyclery.com 15
17 Kristina Owen Capitol Velo 13
18 Birch Clark Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 13
19 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab 11
20 Emma Royce The Spokesmen 8
21 Samantha Trost Team S+M 4
22 Katie Castle Portland Velo Racing Team 4
23 Makena Gove Ruckus Test Team 2
24 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas 1

Masters Men

Name Team Points
1 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo 42
2 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 41
3 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 33
4 Richard Rosko Hammer Velo 32
5 Martin Baker bicycleattorney.com 30
6 Bruce Haserot Haserot Race Inc 30
6 Mark DeResta Hood River Velo 30
8 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 30
9 Gabe Doebler 30
10 David Ripp 29
10 mark lipchick Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 29
10 Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team 29
10 Brent Casady 29
10 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 29
15 Britton Gentry Cyclepath PDX Racing 28
15 jim fox bicycleattorney.com 28
17 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 28
18 Cory Muth 27
19 Harald Graham Evolution Racing Team/River City Bicycles 27
20 Randy Jacobs Camas Bike and Sport 27
21 Thomas Morgan 27
22 ed locke 25
23 Jerry Inscoe HiFi Sound Cycling Components 25
24 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 25
25 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 24
26 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 24
27 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 24
28 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 24
29 Christian Reed Green Submarine Records 23
29 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 23
29 Morgan Steed 23
29 Brian Foresta Portland Bicycle Studio 23
33 Rob Perry 23
34 Ken Rodgers Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 22
34 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport 22
36 Curtis Loeb Hammer Velo 22
37 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 22
38 Ron Strasser Team S+M 21
39 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20
40 Mark Vickers Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 20
41 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 20
42 erik goodfriend Showers Pass MTB/CX Team 19
43 Tony Daversa Filth and Fury 19
44 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 19
45 Scott Kelly Portland Velo Racing Team 18
46 Scott Trautman Camas Bike and Sport 18
47 Tim Schauer MacKay Sposito 18
48 Chris Roberts Hammer Velo 18
49 Mark Williams Team Cycle Sport 15
49 Jerry Fox Echo Bike & Board 15
49 Marc Fortier WebCyclery.com 15
52 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 15
53 Douglas Johnson Santiam Bicycle 15
54 ILe Powell Team S+M 15
55 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 15
56 Dave Klug Team Rose City 15
56 Jason Pinkerton bicycleattorney.com 15
58 Danny Weikel River City Bicycles / Bike Law 15
59 David Hankins Camas Bike and Sport 15
60 Juergen Panoscha Portland Velo Racing Team 15
61 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 14
61 JP Petrin Capitol Velo 14
63 Paul Mautner Veloforma 14
64 Jeff Tedder Hammer Velo 14
65 Mark Newberry 14
66 doug evans bicycleattorney.com 14
67 Jonathan Maus Grouptrail Cycling 13
68 Cliff McCann Sapol Hill 13
68 David Gustafson Back Country Bicycles 13
70 Chris Page 13
71 Trig Rogers bicycleattorney.com 13
72 Nathaniel Wells Hapi-Go! 13
73 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
74 Javad Simonsen Cyclepath PDX Racing 12
75 Thomas Hurst 12
76 Tracy Marks na 12
77 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 12
78 Andy Meeks bicycleattorney.com 11
79 Andy Morris 11
80 David Luoma 11
81 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 11
82 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 10
83 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 10
84 Terry Knight 10
85 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10
85 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 10
87 William Waring Camas Bike and Sport 10
88 Eric Stotts Camas Bike and Sport 9
88 Rob Russell Camas Bike and Sport 9
88 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team 9
88 Andy Casebeer Team S+M 9
92 Andy Crump Dimwits 9
93 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 9
94 Joe Hamilton na 9
95 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 8
96 Cesar Villanueva HCH-RPM Mortgage Cycling Team 8
97 Charles Barrett 8
98 William Goritski Rebound/Tireless Velo 8
99 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 7
99 Matt Hooge 7
99 David German Hammer Velo 7
99 Sean Rees Cyclepath PDX Racing 7
99 Adam Ward Rolf Prima 7
99 Dave Burnard Adobe Systems 7
105 Terry Hamness Camas Bike and Sport 7
106 Edward Knight Camas Bike and Sport 6
106 Ian Kennedy bicycleattorney.com 6
106 Jeff Smith Team Cycle Sport 6
106 Martin Fuss BBC Beaverton Bicycle Club 6
110 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 6
111 George Wright 6
112 Ted Byram bicycleattorney.com 5
112 Jay Small 5
112 Rick Boston Velominati Racing 5
112 Barry O'Connor Fat Tire Farm 5
116 Andrew Holder 4
116 Tony Curtis The Spokesmen 4
116 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 4
116 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 4
116 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 4
116 Bob Jacobs bicycleattorney.com 4
116 mike packer Rebound/Tireless Velo 4
123 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 3
123 Gil Ormerod Team S+M 3
123 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 3
123 Lester Luallin Silverkings 3
123 Mike Heenan 3
123 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 3
123 John Droege Filth and Fury 3
123 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
131 David Gratke Showers Pass MTB/CX Team 2
131 Mark Castle Portland Velo Racing Team 2
131 Dan Porter Cyclepath PDX Racing 2
131 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 2
135 Bjoern Brunner 2
136 Einar Traa Portland Velo Racing Team 1
136 joseph fricke Cyclepath PDX Racing 1
136 Eric Wilson Showers Pass MTB/CX Team 1
136 Jeff Turner Dallas Bike Works 1
136 Terry Atwood Portland Velo Racing Team 1
136 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 1
136 John Gulick Green Submarine Records 1

Masters Women

Name Team Points
1 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental 60
2 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 48
3 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 40
4 Jan Moss Highfive Cycling 38
5 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 29
6 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 29
7 Pam Reid Team Rose City 28
8 Lora Melkonian Hood River Velo 28
9 Melissa Thomsen Metropolis Cycles Repair 25
10 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 24
11 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 24
12 Stephanie Wieber 24
13 Sarah Eustis bicycleattorney.com 24
14 Jennifer Donnelly Super Relax Concept 24
15 Sarah Tisdale Highfive Cycling 21
16 Candida Hart Hapi-Go! 21
17 Brandi Pinkerton Sweetpea Ladies Auxiliary 18
18 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 18
19 Carey MacNaughton Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 15
20 Cammia Kalimanis 15
21 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 15
22 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 15
23 Abby DenUyl BeerMongers Cycle Club 14
24 Suzy Renn Team Slow 14
25 Renee Pype Team S+M 13
26 Jill Schlegel Hammer Velo 12
27 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team 12
28 Holly Wells Hapi-Go! 11
29 Beth Flanagan BeerMongers Cycle Club 11
30 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 11
31 Kristi Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 8
32 Angela Horton Gapay Hammer Velo 8
33 Jennifer Woodruff Unattached 8
34 Virginia Xing Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 7
35 Sara LaBarge Sweetpea Ladies Auxiliary 7
36 Christie Scheer Team Rose City 4
37 Deb Bauer Smith&Nephew p/b West End Bikes 3
38 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 3
38 Shawna Pearson BeerMongers Cycle Club 3
40 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club 2

Singlespeed/Fixed

Name Team Points
1 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 44
2 Nat Johnson Green Submarine Records 42
3 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 38
4 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 29
5 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 28
6 Scott Barker 26
7 Jordan Norris Joe Bike Racing 24
8 Jesse Luckett Cyclepath PDX Racing 22
9 John Gulick Green Submarine Records 20
10 Josh Armagost Fat Cobra Video 16
11 Dax Turner Tensegrity PT Cycling 15
12 Cliff McCann Sapol Hill 15
13 Brian Cannon Human Powered 14
14 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling 13
15 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling 12
16 Kevin Cave 10
17 Ben Taber 9
18 Dave Condon Trusty Switchblade 9
19 Dan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 8
20 Chuck Hood Twin Six / Lazer 7
21 Wally Hockman WebCyclery.com 7
22 Michael Szwaya bicycleattorney.com 6
23 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 6
24 William Alcorn BikeFlights.com 6
25 Sean Rees Cyclepath PDX Racing 5
26 Chad Cheeney Murder of Crows 4
27 Christian Reed Green Submarine Records 4
28 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 3
29 Dan Porter Cyclepath PDX Racing 3
30 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 2
31 Kirk Slack TiCycles 2
32 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 1