Overall BAR: Mountain Bike BAR

OR
January 01, 2017

Part of the Overall BAR

Updated January 3, 2020 at 2:40 PM

Show all results

Category 1 Men

Name Team Points
1 Andrew Loscutoff Oregon Trail Syndicate 26
2 Jed Pope Owens Healthcare 22
3 Joe Cooper Twin Peaks Racing Team 15
4 Sterling McBride 15
5 Robert Cummings Dialed Cycling Team 15
6 eric schehen Land Shark 14
7 Anthony Monteleone The Athletic 14
8 Trevor Rice Type 4 Fun 10
9 Christopher Wood Showers Pass Racing Team 9
10 Matthew White Corvallis Cyclery Racing 8
11 Marcus Benton Corvallis Cyclery Racing 7
12 Brian Anthony ANTHM Collective 7
13 Ben Handrich 6
14 Aaron McClintock Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 5
15 Dustin Einig 5
16 Trevor Pratt 4
17 Robert Jackson River City Bicycles / Bike Law 3
18 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 2
19 Jason Barber 1

Category 1 Women

Name Team Points
1 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44
2 Carrie Day Deschutes Brewery 41
3 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37
4 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 30
5 Cherie Touchette Team 10 Barrel 21
6 Ann Kennedy bicycleattorney.com 17
7 Linda Tesman 14
8 Heather Clark 14
9 Angharad Porteous bicycleattorney.com 13
10 Mielle Blomberg Team S+M 13
11 Leslie Copper Wild at Heart 12
12 Angela Mart Murder of Crows 12
13 Paige Edwards River City Bicycles / Bike Law 11
14 Julie Baird HiFi Sound Cycling Components 10
15 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 9
16 Lindsay Jackson Olympia Cycling Team 7

Category 2 Men

Name Team Points
1 William Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 43
2 Kevin Jin 37
3 Michael Page UNREAL CYCLES 36
4 Blair Bronson 29
5 Blaine Scheidegger 29
6 Chris Sarrett Hutch's Eugene 26
7 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 25
8 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 25
9 Jared Kosanovic 23
10 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20
11 Chad Montoya 20
12 John Ballard Naturally Aspriated 17
13 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 15
14 Julian Poree OSU Cycling Club 15
15 Zach Bowden Audi 15
16 Paul Furst Camas Bike and Sport 15
17 Tyler Clark 14
18 Aaron Russell Team Finger 14
19 Travis Hall Stages Cycling 13
20 Damon Runberg Fulcrum Properties/WebCyclery 13
21 Nic Kytlica Team Planet X USA p/b Xiologix 13
22 Maxwell Southam BMB Racing/ Lewis & Clark College 13
23 Jackson Lester Boneyard Cycling 12
24 Colin Howard Hammer Velo 12
25 Andrew Young Boneyard Cycling 11
26 Alex Nelson Team Velo City 11
27 Joel Meyer 9
28 Derek Manwill 9
29 Cooper Irwin Hapi-Go! 8
30 Kiel Fletcher 8
31 Michael Bernal 8
32 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 7
33 Mark Goodman VooDoo Endurance 7
34 Dean Bunnell 7
35 Eddie Barksdale Metropolis Cycles Repair 4
36 Adam Moore Grouptrail Cycling 4
37 Michael Collins bicycleattorney.com 3
38 Caleb Dickson Corvallis Cyclery Racing 3
39 Matt Jamison Grouptrail Cycling 3
40 Jordan Miller Deschutes Brewery 2
41 Jeremy Halsen 2
42 Billy Waring Camas Bike and Sport 2
43 Justin Onusko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1

Category 2 Women

Name Team Points
1 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 33
2 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 29
3 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 25
4 Alexa Loscutoff Oregon Trail Syndicate 21
5 Audrey Squires CX Pistols p/b Gigantic Brewing 21
6 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling 18
7 Darragh Hildreth 14
8 Alison Rhoads Trusty Switchblade 14
9 Nadine Carter Team Digestive Health Clinic Boise VeloWomen 14
10 Michelle Mills Sunnyside Sports 13
11 Ava Lilley Bend Endurance Academy 12
12 Sophie Russenberger Point S Racing 11
13 Carrie Johnston Point S Racing 11
14 Lauren Trolley Team Cycle Sport 8
15 Keeley Brownback TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 7
16 Nita Galambos Tuite Bicycle Repair 4
17 Lisa Gentz Boneyard Cycling 3
18 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 2

Category 3 Men

Name Team Points
1 Blair Bronson 43
2 Christopher Trask 41
3 Ben Lowe OSU Cycling Club 30
4 Jon DeShirley Oregon Trail Syndicate 29
5 Kevin Jin 28
6 Kyle Mensing Stages Cycling 27
7 Patrick Monahan 24
8 COREY BOOTH BB ADVENTURES 24
9 Max Soontararak Team 10 Barrel 23
10 Fabio Bellini Capitol Velo 20
11 William Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 20
12 Blaine Scheidegger 18
13 andrew loaiza Cyclepath PDX Racing 17
14 Nicholi Khajavei 17
15 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 15
16 Aaron Russell Team Finger 15
16 Julian Poree OSU Cycling Club 15
18 Stephen Carter The Spokesmen 15
19 Nic Kytlica Team Planet X USA p/b Xiologix 15
20 Greg Vermeer None 14
21 Patrick Fowler Deschutes Brewery 14
22 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 14
23 Andrew Stewart Hood River Velo 14
24 Jeffrey Luxmore 14
25 Chris Sarrett Hutch's Eugene 13
26 Scott Buell Trusty Switchblade 13
27 Maxwell Southam BMB Racing/ Lewis & Clark College 13
28 Chase Fish 12
29 John Ballard Naturally Aspriated 12
30 Jared Kosanovic 12
31 Mitchell McGuire 12
32 Ian Donnelly Oregon Trail Syndicate 11
33 Andrew Young Boneyard Cycling 11
34 Josh Karch 11
35 garrett tyburski 11
36 Collin Faunt Allegro Cyclery 11
37 Miles Essery 10
38 Luke Roberts Team 10 Barrel 9
38 Chad Montoya 9
40 thomas fischer 9
41 Caleb Dickson Corvallis Cyclery Racing 9
42 Derek Manwill 9
43 Zackary Douglas Rainbow Unicorns 8
44 Leland Nesbit 8
45 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 8
46 Eric Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 8
47 Michael Page UNREAL CYCLES 8
48 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 7
49 Austin Tyburski 7
50 Jeff Pendleton 7
51 Eddie Barksdale Metropolis Cycles Repair 7
52 Nolan Restivo 6
53 Maurice Kurpies Bike Gallery - Bontrager Trek 5
54 Ryan Moore Camas Bike and Sport 5
55 Quincy Gill Corvallis Cyclery Racing 4
56 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 4
57 Michael Collins bicycleattorney.com 3
58 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 3
59 Michael Bernal 2
60 Jeremy Halsen 2
61 Justin Onusko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1
62 Cooper Irwin Hapi-Go! 1

Category 3 Women

Name Team Points
1 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 42
2 Hayley McClure Gearfix 30
3 Carey McQuate McQuate Real Estate 28
4 Shelly Boelter Pedal PT 27
5 Maggie Creviston CX Pistols p/b Gigantic Brewing 15
6 Hannah Yorra Boneyard Cycling 15
7 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 15
8 Cassie Capone Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 14
9 Cecily Norris Oregon Bike Shop Racing Team 14
10 Audrey Squires CX Pistols p/b Gigantic Brewing 14
11 Alexa Loscutoff Oregon Trail Syndicate 13
12 Petra Whitacre Metropolis Cycles Repair 13
13 Staci Partridge Oregon State Tri Club 12
14 Nita Galambos Tuite Bicycle Repair 12
15 Jennifer Bartloff Marty's Cycles 11
16 Becky Hills 11
17 Mary Bornstedt Trusty Switchblade 10
18 Teresa Campanelli Cycle Analysis 9
19 Kristina Owen Capitol Velo 8

Category 4 Men

Name Team Points
1 Max Soontararak Team 10 Barrel 30
2 Ben Lowe OSU Cycling Club 28
3 Jeff Pendleton 15
4 Scott Buell Trusty Switchblade 12
5 Nicholi Khajavei 12
6 Fabio Bellini Capitol Velo 11
7 Scott Ogle 10
8 Luke Roberts Team 10 Barrel 9
9 Bruce Irwin Hapi-Go! 8
10 Chase Fish 7
11 Michael Haislip 7
12 Josh Karch 6
13 Ryan Christian 5
14 Edward Knight Cyclepath PDX Racing 5

Category 4 Women

Name Team Points
1 Kristina Owen Capitol Velo 36
2 Staci Partridge Oregon State Tri Club 28
3 Shelly Boelter Pedal PT 25
4 Hayley McClure Gearfix 13

Category 5 Women

Name Team Points
1 Shelly Boelter Pedal PT 28
2 Hannah Yorra Boneyard Cycling 15
3 Cecily Norris Oregon Bike Shop Racing Team 14
4 Staci Partridge Oregon State Tri Club 12
5 Jennifer Bartloff Marty's Cycles 11
6 Mary Bornstedt Trusty Switchblade 10
7 Teresa Campanelli Cycle Analysis 9
8 Kristina Owen Capitol Velo 8

Clydesdale

Name Team Points
1 Ruben Gonzalez-Crumley Bullwinkle Farm 102
2 Chris Wierman Dialed Cycling Team 74
3 Colter Chancellor Hutch's Bend Dental 55
4 Mark Sather Team 10 Barrel 47
5 Jarrod Sumerlin Bicycle Barn 33
6 David Taylor Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 24
7 Jonathan Elek Team 10 Barrel 23
8 Curtis Haynie TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 21
9 Rodney Billowitz Slippery Sasquatch 20
10 Richard Hogan Land Shark 15
11 Nate Meyer Nate Meyer 14
12 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 14
13 Scott Housley 14
14 Justin Lair Fulcrum Properties/WebCyclery 13
15 Barron Johnson Oregon Trail Syndicate 13
16 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 12
17 Jonathan Palmer 12
18 Mark Sturges VELO CITY 12
19 Michael Smelser Team Planet X USA p/b Xiologix 9
20 Rolland Hayden Rolf Prima 8
21 Ryan Houck Portland Juice Co Racing 8
22 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 8
23 William Glasson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 8
24 Stephen Carter The Spokesmen 7
25 Tim Foster 5
26 Mike Reddig Camas Bike and Sport 5

Elite Men

Name Team Points
1 Jonathan Myers Team S+M 82
2 Jacob Hull Elevation Lab / Team 10 Barrel 60
3 Tsering Alleyne Herbalife MarcPro Nature's Bakery 56
4 Sean Babcock Team S+M 44
5 Tyler Fox Giant Co-Factory Off-Road Team 42
6 Matt Russell Hutch's Bend Dental 38
7 Erik Tonkin Team S+M 29
8 Cody Peterson Hutch's Bend Dental 25
9 Robert Cummings Dialed Cycling Team 22
10 Javier Colton Eastside Cycles 21
11 Kendal Johnson Sagebrush Cycles 15
12 Adam Bucklin Team Rwanda 15
13 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 15
14 Donovan Birky Hutch's Bend Dental 15
15 Chris Ganter Rolf Prima 14
16 Carl Decker Giant 14
17 Evan Plews RIDGE Cyclesport 14
18 Patrick Means Team S+M 12
19 Ben Thompson Fulcrum Properties/WebCyclery 11
20 Christopher Jones United Health Care 11
21 Paul LaCava Giant 10
22 Doug Wilmes Point S Racing 10
23 Thomas Hainisch Fulcrum Properties/WebCyclery 9
24 James Ceccorulli Team S+M 9
25 Henry Jones Bend Endurance Academy 8
26 James Williams Deschutes Brewery 7
27 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
28 Jeremy Tufts Giant Co-Factory Off-Road Team 3

Elite Women

Name Team Points
1 Clara Honsinger Team S+M 45
2 Serena Bishop Gordon LIV | Giant Co-Factory 30
3 Emma Maaranen Rolf Prima/ Trek 28
4 Allison Halpin HiFi Sound Cycling Components 27

Junior Men

Name Team Points
1 Ian Brown Bend Endurance Academy 120
2 Jacob Polachek Oregon Trail Syndicate 116
3 Jacob Olander Bend Endurance Academy 99
4 Sam Day Bend Endurance Academy 93
5 Ezra Noble 83
6 Mitchell Fies Rebound/Tireless Velo 68
7 Elijah Krause Bend Endurance Academy/Trusy Switchblade 65
8 Gavin Beer Bend Endurance Academy 59
9 Gavin Bowen Bowen Sports Performance 58
10 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 57
11 Trent Knoeppel Rebound/Tireless Velo 57
12 Aidan Whitelaw Fulcrum Properties/WebCyclery 52
13 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 51
14 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 50
15 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 50
16 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 48
17 Ian Shreve Hutch's Eugene 47
18 Matthew Merzbach Bend Endurance Academy 45
19 Zane Strait Bend Endurance Academy 44
20 Lucas Fies Rebound/Tireless Velo 43
21 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 41
22 Samuel Cordova 40
23 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 39
24 Braden Pennington 34
25 Evan Grover Bend Endurance Academy 34
26 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 30
27 Evan Lilly Tuner Automotive - Bend Electric Bikes 27
28 Riley Plummer 26
29 Cameron Zipper Bend Endurance Academy 26
30 Henri Vergara-Grindell e13 24
31 Ethan Wong BYRDS 24
32 Eli Prochaska Bend Endurance Academy 24
33 Alex Walker RecwareNW / Bend Endurance Academy 23
34 Curtis Hills 22
35 Dominik Davis 22
36 Caleb Trumbull TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 21
37 Skyler Reid Cooper Spur Alpine Team 20
38 Owen Kaufman 18
39 Lukas Child Rebound/Tireless Velo 18
40 Anton Micek Fulcrum Properties/WebCyclery 16
41 Luke Topol Pearl Izumi, Cycle Path 15
42 Calvin Keane Bend Endurance Academy 15
43 Cody Elliott Rebound/Tireless Velo 15
44 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 15
45 Gavin Ullrich Team Finger 14
46 Davis Melkonian TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 14
47 Finn Keane Bend Endurance Academy 14
48 Luke Larsen Larsen Performance Coaching 14
49 Nicholas Leuenhagen BYRDS 14
50 Jackson Zechnich 13
51 Emerson Smith Bear Creek Bicycle 12
52 Tucker Orman Bend Endurance Academy 12
52 Riley Hooks Dark Horse Junior Team 12
54 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12
55 Zak Topol 11
56 Soren Ullrich 11
57 Antonio Oros BYRDS 11
58 Nyall Trout Sagebrush Cycles 11
59 Joseph Lukens Bend Endurance Academy 11
59 Owen Szwaya bicycleattorney.com 11
61 Gus Tonkin Team S+M 11
62 Caleb christian 11
63 Luke Hansen 10
64 COHEN BOOTH BB ADVENTURES 10
65 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 10
66 Aidan Haynie TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 10
67 Benjamin Tai Camas Bike and Sport 10
68 Emiel Miller 10
69 Zachary Paris 10
70 Brett Morrison 9
71 Calvin Nary Bend Endurance Academy 9
72 Ian Panoscha Portland Velo Racing 8
73 Luke Cook 8
74 Peter Grover Bend Endurance Academy 8
75 Jacob Enos 8
76 Mac Potter 7
77 William Fogarty Fulcrum Properties/WebCyclery 6
78 Jacob Robinson 5
79 Adam Keller Marty's Cycles 5
80 Carter Hanley 4
81 Henry Micek Fulcrum Properties/WebCyclery 1
82 Bryce Bierwirth 1

Junior Women

Name Team Points
1 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 132
2 Aleena Knight Cyclepath PDX Racing 101
3 Natasha Visnack Bend Endurance Academy 90
4 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 45
5 Payton McCarthy Sunnyside Sports 42
6 Neve Gerard 39
7 Keeley Brownback TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 30
8 Robin Cordova 28
9 Alana Douglas 15
10 Paige Edwards River City Bicycles / Bike Law 15
11 Kiara Hills 14
12 Ava Lilley Bend Endurance Academy 14
13 Kyla Lauderdale Bend Edurance Academy 14
14 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 13

Masters Men

Name Team Points
1 Brian Bertolini 128.0
2 Sam McQuate McQ Construction 113.0
3 Mark Miller Corvallis Cyclery Racing 110.0
4 James Gritters Sagebrush Cycles 101.0
5 William Waring Camas Bike and Sport 100.0
6 James Owen Capitol Velo 83.0
7 David Luoma Cyclepath PDX Racing 80.0
8 Matthew S Martel Interurban 80.0
9 Michael Brown 72.0
10 Frank Benish RIDGE Cyclesport 65.0
11 David Hill Ridge cycle sport 62.0
12 Chris Page Metropolis Cycles Repair 61.0
13 Bruce Rogers Hutch's Bend Dental 60.0
14 John Weathers Nada 58.0
15 Eric Birky Hutch's Bend Dental 56.0
16 Terry Hamness Camas Bike and Sport 56.0
17 Phil Randall Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 56.0
18 C.S. Miller 54.0
19 Jeffrey Nary Sagebrush Cycles 52.0
20 Shane Fletcher Grixsen Brewing p/b West End Bikes 50.0
21 todd knoeppel Camas Bike and Sport 50.0
22 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 50.0
23 Jason Ekman Dialed Cycling Team 49.0
24 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 48.0
25 Jason Jablonski Gillespie Eye Care 46.5
26 Dave Florence Willamette Valley Tri Club 46.0
27 Tor-Einar Skog Corvallis Cyclery Racing 45.0
28 David Visnack 45.0
29 Robert Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery 45.0
30 Reynaldo Cordova 44.0
31 Timothy Shreve Hutch's Eugene 44.0
32 David Caplan WebCyclery.com 43.0
33 Brant Buchholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 42.0
34 Scott Carroll Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 42.0
35 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 42.0
36 Randy Pratt 41.0
37 Jason Musengo ANTHM Collective 41.0
38 Scott Bugado 41.0
39 Joe Cooper Twin Peaks Racing Team 39.0
40 Bob Jacobs bicycleattorney.com 38.0
41 Steven Lacey Team S+M 38.0
42 Brad Jacobson Team 10 Barrel 38.0
43 Scott Wilcox VooDoo Endurance 38.0
44 Matt Williams Fulcrum Properties/WebCyclery 37.0
45 Wayne Tonning 35.5
46 Lance Heppler Dialed Cycling Team 35.0
47 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 35.0
48 Alan Ott Rock Lobster Cycles 34.0
49 Jason Bavuso Murder of Crows 33.0
50 Dan Wolnick Hutch's Bend Dental 33.0
51 Scott Ballard Cyclepath PDX Racing 32.0
52 Thomas Hainisch Fulcrum Properties/WebCyclery 30.0
53 Evan Plews RIDGE Cyclesport 30.0
53 Tom Heywood Gillespie Eye Care/Arlberg Sports 30.0
55 Michael Longmire Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 30.0
56 Trevor Hall Taco Time NW 30.0
57 Edward Micek Fulcrum Properties/WebCyclery 30.0
58 Michael Romasco RIDGE Cyclesport 30.0
59 Scott Seaton Hutch's Bend Dental 30.0
60 Brandon Sirstins 30.0
61 Erik Goodfriend Hammer Velo 29.0
62 Gus Baz Team 10 Barrel 29.0
63 Eric Martin Fulcrum Properties/WebCyclery 28.0
64 Johnny Burrell Metropolis Cycles Repair 27.0
65 Justin Ferry Bike Gallery - Bontrager Trek 27.0
66 David Hankins Camas Bike and Sport 26.0
67 David Rosen Sage Titanium 25.0
68 Troy Bucy 25.0
69 Michael Brazel Mafia Racing 24.0
70 Will Barnard Camas Bike and Sport 24.0
71 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 24.0
72 Joshua Hanselman 343 Racing 24.0
73 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing 23.0
74 Christopher Moore 22.0
75 LUIS ALEMAN Team Cycle Sport 21.0
76 Douglas Johnson TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 21.0
77 Doug Smith Fulcrum Properties/WebCyclery 21.0
78 Eric Stolberg ANTHM Collective 21.0
79 john pettitt ANTHM Collective 20.0
80 Todd Plummer 20.0
81 Ron Lopez Cycle Analysis 18.0
82 Thomas Smith Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 18.0
83 eric schehen Land Shark 17.0
84 Carl Anton Dialed Cycling Team 17.0
85 Tom Williamson Audi 16.0
86 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 16.0
87 Juan Piantino 16.0
88 Roy Velardi Camas Bike and Sport 16.0
88 Cort Buchholz Cort T Buchholz 16.0
90 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 16.0
91 Nick Skenzick Hutch's Eugene 15.0
92 David Sjogren Sunnyside Sports 15.0
93 Richard Rosko Hammer Velo 15.0
94 Greg Turpen Velo City Cycles 15.0
94 Clinton Andring Chinook Cycling Club 15.0
94 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 15.0
94 David SALTZBERG Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 15.0
98 David Miller 14.0
99 Scott Churchill Desalvo Custom Cycles Racing 14.0
100 Joe Larson Deschutes Brewery 14.0
101 Aric Rist Cyclepath PDX Racing 14.0
102 Max Lawson Flywheel Bicycle Solutions 14.0
103 Kyle Wuepper Fulcrum Properties/WebCyclery 14.0
103 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 14.0
103 Doug Perrin Hutch's Bend Dental 14.0
106 Trig Rogers bicycleattorney.com 14.0
107 Jeff Standish Sage Titanium 14.0
108 Eric Aldinger Team S&M de Femmes 14.0
109 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing 14.0
109 Duff Linde Camas Bike and Sport 14.0
111 John Ballard Naturally Aspriated 14.0
112 Perry Lund Hutch's Slocum Comotion 14.0
113 Ian Stromquist Team Finger 13.0
113 Webster Wilson Cyclepath PDX Racing 13.0
113 Jay Rathe Cyclepath PDX Racing 13.0
116 Dennis Sweeten 13.0
117 Federico Gonzalez Team Finger 12.0
118 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 12.0
119 Andrew Holder 12.0
119 Eric Horvath 12.0
119 Jim Hills 12.0
119 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions 12.0
119 John McCaffrey Kesho Bicycles 12.0
119 Rob Fleskes Harder Cycling 12.0
125 Robert Trombley HUP United 12.0
126 John Prosser Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 12.0
127 Andrew Maddox Cycle Analysis 12.0
127 Rob Russell Rob Russell Racing/Camas Bike Shop 12.0
129 Erick Taft Camas Bike and Sport 11.5
130 Michael Page UNREAL CYCLES 11.0
131 Andrew Stewart Hood River Velo 11.0
132 Tom Reid Hood River Bicycles 11.0
133 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11.0
134 ILe Powell Team S+M 11.0
134 Lee Bauck 11.0
134 David Ripp 11.0
134 Mark Revenaugh Nwep 11.0
138 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 11.0
139 Pete Luty 11.0
140 Mark Miskowiec Sunnyside Sports 11.0
141 Kelly Myers 11.0
142 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11.0
143 Steve Simone Team Evolution 10.0
144 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 10.0
145 John DeSapio Team 10 Barrel 10.0
145 Ken Rodgers Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 10.0
147 Bryce Jenkinson TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 10.0
148 Bruce Irwin Hapi-Go! 10.0
149 Steve Swan 10.0
150 Billy Ramsey Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 9.0
151 Tim Schauer Sage Titanium 9.0
152 Dennis Bennett Boneyard Cycling 9.0
152 Rick LeSage 9.0
154 Jimmie Porter 9.0
155 Ruben Gonzalez-Crumley Bullwinkle Farm 8.0
156 Gerardo Vergara 8.0
157 randy jacobs Camas Bike and Sport 8.0
158 Thomas Morgan Team Finger 8.0
158 Brett Adams Sagebrush Cycles 8.0
160 Joshua Boelter Pedal PT 8.0
161 Steven Basden Cyclepath PDX Racing 8.0
162 Albert Passadore Hammer Velo 8.0
162 Russell Speirn Cyclepath PDX Racing 8.0
164 Cliff Heaberlin River City Bicycles / Bike Law 7.5
165 Jeff Otto Unattached 7.0
165 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 7.0
165 Chris Wierman Dialed Cycling Team 7.0
168 D.J. DeAustria 7.0
169 Brandon Cornejo ANTHM Collective 7.0
170 Juston Manville MTBPDX.com 7.0
171 Shea Hawes 7.0
172 andrew dorphley Unattached 7.0
173 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 6.5
173 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 6.5
173 Mike Abel Team Planet X USA p/b Xiologix 6.5
173 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix 6.5
177 Jay Small Dialed Cycling Team 6.0
178 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 6.0
179 Edward Knight Cyclepath PDX Racing 6.0
180 Doug Striley Marty's Cycles 6.0
181 Alan Thomason Deschutes Brewery 6.0
182 Rutherford Brakke-Pound 6.0
183 Paul Toufar bicycleattorney.com 6.0
184 Chad Smeltzer ANTHM Collective 6.0
185 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 5.5
185 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 5.5
185 Ryan Morrisey The Spokesmen 5.5
185 David Hewett The Spokesmen 5.5
189 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 5.0
189 William Goritski Rebound/Tireless Velo 5.0
189 Ralph Schultz III Fred Shearer & Sons, Inc. 5.0
189 Noah Winchester 5.0
193 Adam Kennedy English Cycles 5.0
194 Mike Lurie bicycleattorney.com 5.0
195 Will Fernyhough Dyna Racing 5.0
196 John Miller Sappo Hill Soapworks 5.0
197 Eric Whitworth Team Dude 5.0
197 Rich Wolf Cloud Cap Cycling 5.0
199 Tyler Rupe Hutch's Bend Dental 5.0
200 Jeff Turner 5.0
201 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 4.5
201 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 4.5
203 Rich Cornelison 4.0
204 Tom Palke ANTHM Collective 4.0
205 Jeff Dill ANTHM Collective 4.0
205 Nate Meyer Nate Meyer 4.0
205 Tim Elsea Caution Racers Ahead 4.0
205 STEPHEN COLLETT Camas Bike and Sport 4.0
205 David Pettigrew 4.0
205 Mark Braun Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4.0
211 Stefan Furst Camas Bike and Sport 3.5
212 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix 3.0
212 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix 3.0
214 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3.0
215 Andy Kunkler TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 3.0
216 Todd Grover Boneyard Cycling 2.0
217 David Thielen II Dr Will Bar p/b Atmosera 2.0
217 Mark McMurtry Cyclepath PDX Racing 2.0
219 David Welton Team 10 Barrel 1.0
219 Billy Thomas Deschutes Brewery 1.0
221 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 1.0

Masters Women

Name Team Points
1 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 112
2 Mary Dallas Hutch's Bend Dental 103
3 Melissa Byrd Team 10 Barrel 97
4 Carey McQuate McQuate Real Estate 73
5 Corrine Vegter Dogs by Bri-BELLA 67
6 Rebecca Hillary Team AF 66
7 Erica Lurie bicycleattorney.com 58
8 Melissa Boyd Corvallis Cyclery Racing 57
9 Renee Beard 50
10 Phyllis Benish RIDGE Cyclesport 50
11 Traci Smolen Team S+M 48
12 Nicole Gunton 44
13 Erin Reis Hutch's Bend Dental 43
14 Angela Mart Murder of Crows 40
15 Kerry Martin Sunny Sports 30
15 Michelle Thorstrom Deschutes Brewery 30
17 Lora Melkonian TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 29
18 Hazel Gross Team AF 28
19 Heather Lynch Boneyard Cycling 27
20 Kim Ely EECT/LiveLoveVelo 26
20 tina Shaner bicycleattorney.com 26
20 Cary Schusterman Sunnyside Sports 26
23 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 25
24 Patty Barnard Camas Bike and Sport 24
25 Jen McCarthy Sunnyside Sports 24
26 Mary Angelo Sunnyside Sports 22
26 Kim Gilchrist Boneyard Cycling 22
28 Kathryn Lewis Glady-ators p/b Gladys Bikes 22
29 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 20
30 Renee Pype Team S+M 19
31 Jessica Altman 15
32 Cherie Touchette Team 10 Barrel 15
33 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 15
34 Julie OBrien Dirty Harlots MTB race team 15
35 Renee Skjersaa Deschutes Brewery 14
36 Pam Reid Team Rose City 14
37 Laura Lopez Cycle Analysis 14
38 Kathleen Blackshear Marty's Cycles 13
39 Jenna App Monster Media Racing p/b Cyclesoles 7
40 Amy Tarnow Boneyard Cycling 4
41 Krista Anderson 4
42 Jennifer Woodruff Unattached 1

Singlespeed/Fixed

Name Team Points
1 Alex Marganski Oregon Trail Syndicate 99
2 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 71
3 Seth Patla PDX TI 67
4 Tiago Reis Hutch's Bend Dental 44
5 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 43
6 Tyler Miller Hub Cyclery 28
7 Ian Jungjohann 27
8 Minu Im 25
9 J Brett Sicilian Landspeed 24
10 Holland LaRue Team Finger 23
11 Melissa Byrd Team 10 Barrel 23
12 Mielle Blomberg Team S+M 23
13 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 21
14 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 16
15 Erin Reis Hutch's Bend Dental 15
16 Lauren McCarthy Sunnyside Sports 14
17 Jeremy Wright River City Bicycles / Bike Law 13
18 Luke Coleman HiFi Sound Cycling Components 13
19 Anthony Angevine 12
20 Ryan Weaver River City Bicycles / Bike Law 12
21 Michael Brazel Mafia Racing 11
22 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 11
23 Greg Schutt TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 11
24 Trevor Pratt 11
25 David Larsen Rolf Prima-Newport 10
26 andrew dorphley Unattached 9
27 Jack Trumbull TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 9
28 John Walrod River City Bicycles / Bike Law 8
29 Eric Stolberg ANTHM Collective 8
30 Robert Jackson River City Bicycles / Bike Law 7
31 Brennan Morrow Oregon Trail Syndicate 6
32 Wayne Lewis Burnside Forge 2
33 Aric Rist Cyclepath PDX Racing 1