Overall BAR: Short Track BAR

OR
January 01, 2017

Part of the Overall BAR

Updated January 3, 2020 at 2:40 PM

Show all results

Category 1 Women

Name Team Points
1 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44
2 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 42
3 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 37
4 Carrie Johnston Point S Racing 27
5 Janelle Bickford Metropolis Cycles Repair 25
6 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 24
7 Lindsay Jackson Olympia Cycling Team 24
8 Jade Koide Metropolis Cycles Repair 23
9 Kristin Valentine 23
10 Eileen Kelly-Foulston Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 19
11 Julie Baird HiFi Sound Cycling Components 12
12 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 12
13 Clara Honsinger Team S+M 9
14 Abra McNair Showers Pass MTB/CX Team 9
15 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycles Repair 7
16 Isla Rowntree 4
17 Stephanie Chase Point S Racing 3
18 Alexandra Burton Point S Racing 1
19 Marayah Deese Ruckus Test Team 1

Category 3 Men

Name Team Points
1 Jordan Taylor bicycleattorney.com 43
2 James Bradley Rogue 40
3 Marcelo Grecu 35
4 Nolan Restivo 32
5 Matthew Wilkins Team Coastal 21
6 Rolland Hayden Rolf Prima 18
7 Colin Marthaller 16
8 Spencer Giles 14
9 Eric Meza 13
10 Felipe Nystrom 13
11 Sam Clary 13
12 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 12
13 Max Miller 11
14 Jeremiah Croswhite Solo Dolo 11
15 Martin Joyce 11
16 Gavin Boggs 9
16 Matt McCormick Team Velo Cult 9
18 Eric Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 8
19 Eric Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 7
20 Geoff Sosebee 5
21 Fred Smelser 4
22 Adam Parsley 3
23 Aaron Kravitz 3
23 Austin Loper 3
25 Ethan Furniss Breadwinner Cycles 2
26 Michael Brandwein Team Velo Cult 2
27 Elijah Smith 1
28 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 1

Category 3 Women

Name Team Points
1 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 41
2 Carrie Hutchison Cyclepath PDX Racing 38
3 Maggie Creviston CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32
4 tina Shaner bicycleattorney.com 27
5 Shelly Boelter Pedal PT 21
6 Elise Moran 21
7 Stacey Stromberg Glady-ators p/b Gladys Bikes 18
8 Marisa Reid Gonzaga Cycling Club 18
9 Christina Mitchell 15
10 Carley Leins Point S Racing 15
11 Rebecca Small West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 13
12 Brittany Stover Team AF 13
13 Cassie Capone Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 12
14 Jamie Keiser Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 12
15 Jocelyn Gary 11
16 Krissy Brunsman Green Submarine Records 11
17 Kayt Mathers Olympia Cycling Team 9
18 Jenny Lyman 8
19 Laurel Manville MTBPDX.com 6
20 Lianne Leblond Gastown 5
21 Petra Whitacre Metropolis Cycles Repair 5
22 Lisa Luna 4
23 Chelsea Pittman 2
24 Taylor Snider Team Coastal 2
25 Sierra Reid 1

Clydesdale

Name Team Points
1 Chris Wierman Dialed Cycling Team 45
2 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing 35
3 David Gulick Green Submarine Records 34
4 Joe Kim Camas Bike and Sport 28
5 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 27
6 Raymond Egan The Spokesmen 27
7 Mike Reddig Camas Bike and Sport 23
8 Mark Sather Team 10 Barrel 21
9 Chris Conley Camas Bike and Sport 20
10 Stephen Carter The Spokesmen 20
11 Bryan Smith Hammer Velo 11
12 Michael Clark Stumptown Cycling Club 10
13 Pete Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10
14 Tim Dorman Camas Bike and Sport 6
15 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 5
16 Paul Toufar bicycleattorney.com 4
17 Jerry Haxby Disabled Veterans 4
18 Christopher McCarthy Glady-ators p/b Gladys Bikes 3
19 Jon Coney 2
20 Jake Linford Team 10 Barrel 2
21 Jeff Tedder Hammer Velo 1

Elite Men

Name Team Points
1 Josh Kelley Breadwinner Cycles 44
2 Andrew Coe PDX TI 43
3 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 36
4 James Ceccorulli Team S+M 35
5 Mitchell Trux PDX TI 28
6 Doug Wilmes Point S Racing 28
7 Brian Kesselman Team 10 Barrel 22
8 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 16
9 Robert Cummings Dialed Cycling Team 15
10 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport 15
11 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 14
12 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 11
13 Jacob Hull Elevation Lab / Team 10 Barrel 9
14 Joel Fletcher Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 7
15 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 5
16 Paul Johnson Ruckus Test Team 5
17 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 3
18 Chris Johnston bicycleattorney.com 3
19 Jeremy Russell River City Bicycles / Bike Law 2

Junior Men

Name Team Points
1 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 45
2 Mitchell Fies Rebound/Tireless Velo 43
3 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 40
4 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport 36
5 Lucas Fies Rebound/Tireless Velo 36
6 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 33
7 Jacob Robinson 33
8 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 31
9 Lukas Child Rebound/Tireless Velo 31
10 Ian Brown Bend Endurance Academy 30
11 Trent Knoeppel Rebound/Tireless Velo 28
12 Gavin Bowen Bowen Sports Performance 28
13 Benjamin Tai Camas Bike and Sport 27
14 Eric Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 27
15 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo 26
16 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 25
17 Carson Griffith Bend Endurance Academy 23
18 Jacob Olander Bend Endurance Academy 21
19 Rhys Greensted 21
20 Sam Kalimanis 19
21 Aidan Billingsley Bike Clark County 19
22 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 17
23 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 17
24 Emiel Miller 16
25 Nyall Trout Sagebrush Cycles 16
26 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 14
27 Musa Bugeraha Rapha/River City Bicycles 13
28 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 13
29 Cody Elliott Rebound/Tireless Velo 12
30 Evan Lilly Tuner Automotive - Bend Electric Bikes 12
31 Zane Strait Bend Endurance Academy 11
32 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 10
33 Oscar Moreno Lule 10
34 Jensen Pfeifer Team Planet X USA p/b Xiologix 10
35 Evan Grover Bend Endurance Academy 9
36 Henry Winnenberg 9
37 Luke Larsen Larsen Performance Coaching 8
38 Eli Prochaska Bend Endurance Academy 8
39 Brandon Bilanzich 7
40 Warren Forbes Metropolis Cycles Repair 6
41 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 6
42 Beckett Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
43 Dublin Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
43 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 4
45 Jonathan Hart Hapi-Go! 4
46 Peter Grover Bend Endurance Academy 4
47 Finn Keane Bend Endurance Academy 4
48 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 3
49 Peyton Pitts Bend Endrance Academy 3
50 Kylan Jordan 2
50 Jacob Larsen 2
52 Kai Greensted 2
53 Ethan Neumaier Bend Endurance Academy 2
54 Carter Hanley 2
55 Jackson Dale bicycleattorney.com 1

Junior Women

Name Team Points
1 kayden mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 44
2 Olivia Hewett The Spokesmen 43
3 Emma Royce The Spokesmen 42
4 Hannah Whiteley 37
5 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 28
6 Neve Gerard 26
7 Samantha Trost Team S+M 25
8 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 24
9 Aleena Knight Cyclepath PDX Racing 21
10 Natasha Visnack Bend Endurance Academy 15
11 Payton McCarthy Sunnyside Sports 15
12 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 14
13 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 12
14 Juliana Smith Hammer Velo 11
15 Kyla Lauderdale Bend Edurance Academy 11
16 Ellie Darnall Hapi-Go! 10
17 Olivia Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7

Masters Men

Name Team Points
1 David Luoma Cyclepath PDX Racing 45
2 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 44
2 Joel West Cyclepath PDX Racing 44
4 Jake von Duering Dialed Cycling Team 43
5 Russell Speirn Cyclepath PDX Racing 41
5 James Green 41
7 Tom Dempsey Harder Cycling 40
8 Anthony Ohotto ANTHM Collective 40
9 Martin Baker bicycleattorney.com 39
10 Duff Linde Camas Bike and Sport 39
11 Trig Rogers bicycleattorney.com 39
12 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 38
13 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing 37
14 Jason Musengo ANTHM Collective 36
15 Erik Goodfriend Hammer Velo 36
16 Matt Taini 35
17 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 35
18 David Hankins Camas Bike and Sport 35
19 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 34
20 John Napier Metropolis Cycles Repair 34
21 Terry Hamness Camas Bike and Sport 33
22 Jeff Veldhuizen 33
23 David Rosen Sage Titanium 33
24 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 30
25 Scott Trautman Camas Bike and Sport 30
26 Roy Velardi Camas Bike and Sport 30
26 John Moyer 30
28 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 29
29 Mike Hamness Dialed Cycling Team 29
30 James Tervo Team S+M 28
31 Eric Pool Team 10 Barrel 28
32 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 27
33 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 27
34 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 26
35 Tom Palke ANTHM Collective 25
36 Scott Ballard Cyclepath PDX Racing 25
37 Jake Davis Barlow Bikes / Blitz Fire Leather 25
38 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 23
39 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 23
40 Ron Strasser Team S+M 23
41 Jay Small Dialed Cycling Team 22
42 Bryce Jenkinson TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 21
43 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21
44 William Goritski Rebound/Tireless Velo 21
45 Joshua Boelter Pedal PT 20
46 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 20
47 Chris Page Metropolis Cycles Repair 19
48 Peter Rueegger ANTHM Collective 19
49 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 18
50 Jeff Boehlke The Spokesmen 17
51 David German Hammer Velo 17
52 Edward Lanton 16
52 Christopher Moore 16
54 Don Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 16
55 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 15
55 Lance Heppler Dialed Cycling Team 15
57 John Condon Dialed Cycling Team 15
58 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 15
59 Brian Lynch Dr Will Bar p/b Atmosera 15
60 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15
61 Tim Hanrahan Team Velo Cult 14
62 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 13
63 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 13
64 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13
65 Mike Genovese 13
66 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 12
67 Eric Marshack Team Velo Cult 12
68 Eric Stolberg ANTHM Collective 12
69 Mark Emry 12
70 Dennis Sweeten 12
71 Sky Wilson Team Coastal 11
72 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 11
73 Carl Anton Dialed Cycling Team 10
73 Brian Wise Dialed Cycling Team 10
75 Bill Alsup bicycleattorney.com 9
76 Michael Szwaya bicycleattorney.com 9
77 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 9
78 Einar Traa Portland Velo Racing 9
79 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 8
80 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 8
81 Jeff Standish Sage Titanium 8
82 Rick Boston Cyclepath PDX Racing 7
83 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 7
84 Howard Boryer dirt kings 7
85 Matt Hooge 7
86 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 6
86 Richard Lorenz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 6
88 Scott Kleiner 6
89 Mike Abel Team Planet X USA p/b Xiologix 6
90 George Wright 5
90 Dave Kosanke Metropolis Cycles Repair 5
90 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 5
93 Phillip M Trost Team S+M 5
94 Vince Blaney Dr Will Bar p/b Atmosera 5
95 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 5
96 Barry Rich BBC Beaverton Bicycle Club 5
97 Tom Ricciardi 4
97 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 4
97 Jeff Dill ANTHM Collective 4
97 Eric Cress Team 10 Barrel 4
101 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 3
101 Jeff Copus Team 10 Barrel 3
101 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 3
101 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 3
101 Robert Black 3
106 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team 2
106 Tony Pitone 2
106 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 2
106 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 2
110 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 2
111 Max Frixione 1
111 David Bussey Showers Pass Racing Team 1
111 Steven Thorne BikeFlights.com 1
111 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 1
111 Jason Ekman Dialed Cycling Team 1
111 Jerry Haxby Disabled Veterans 1

Masters Women

Name Team Points
1 Tanya Littrell Cyclepath PDX Racing 38
2 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 37
3 Pam Reid Team Rose City 34
4 Traci Smolen Team S+M 32
5 Kathryn Lewis Glady-ators p/b Gladys Bikes 31
6 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 30
7 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 24
8 Jennifer Woodruff Unattached 17
9 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 16
10 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 12
11 Susan RENN Team Slow 9
12 Jan Moss Hammer Velo 8
13 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 7
14 Susan Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 4
15 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 3
16 Melissa Boyd Corvallis Cyclery Racing 1
17 Loraine Blake Cyclepath PDX Racing 1

Singlespeed/Fixed

Name Team Points
1 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 45
2 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 41
3 Ryan Weaver River City Bicycles / Bike Law 36
4 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32
5 Joe Santos Cyclepath PDX Racing 25
6 Nat Johnson Green Submarine Records 23
7 Seth Patla PDX TI 22
8 Christian Reed Green Submarine Records 21
9 Robert Jackson River City Bicycles / Bike Law 21
10 Steven Beardsley Point S Racing 14
11 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 14
12 Kyle Mensing Stages Cycling 12
13 James Tervo Team S+M 11
14 Kyle Ireton River City Bicycles / Bike Law 10
15 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 8
16 John Gulick Green Submarine Records 8
17 Adam Burgess 5
18 Jason Britton Ruckus Test Team 3
19 John Foulston Team Velo Cult 3
20 Russell Walker Trusty Switchblade 2
20 Kevin Drake Point S Racing 2
22 Dustin Henderson Deschutes Brewery 2