Overall BAR: Age Graded BAR

OR
January 01, 2017

Part of the Overall BAR

Updated January 3, 2020 at 2:40 PM

Show all results

Junior Men 10-12

Name Team Points
1 Ian Brown Bend Endurance Academy 1484
2 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 1469
3 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 1453
4 Zane Strait Bend Endurance Academy 1431
5 Alexander Vogs BBC Beaverton Bicycle Club 1408
6 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 869
7 Calvin Nary Bend Endurance Academy 722
8 Peter Grover Bend Endurance Academy 710
9 Trent Knoeppel Rebound/Tireless Velo 580
10 Lucas Fies Rebound/Tireless Velo 577
11 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 560
12 Lukas Child Rebound/Tireless Velo 554
13 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 539
14 Cody Elliott Rebound/Tireless Velo 530
15 Jackson Dale bicycleattorney.com 517
16 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 516
17 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 512
18 Chance Brown Trusty Switchblade 483
19 Adam Keller Marty's Cycles 479
20 Gus Tonkin Team S+M 461
21 Jensen Pfeifer Team Planet X USA p/b Xiologix 443
22 Ethan Neumaier Bend Endurance Academy 434
23 Joshua Morris Word RCB, presents Grummel 297
24 Fu Gui Slawta Land Shark 295
25 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 288
26 Sam Kalimanis 281
27 Sullivan Young BEA 278
28 Neve Gerard 276
29 Kyla Lauderdale Bend Edurance Academy 275
30 Musa Bugeraha Rapha/River City Bicycles 274
31 Dominik Davis 266
32 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 264
33 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 262
34 Warren Forbes Metropolis Cycles Repair 261
35 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 260
36 Beckett Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 259
37 Jonathan Hart Hapi-Go! 256
38 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 254
39 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 252
40 Jacob Larsen 251
41 Kai Greensted 249
42 Soren Ullrich 245
43 Hans Lanners 232
44 Emmett Loftus Team Lazy Tarantulas 231
45 Josiah Hanson 230
46 Beck Marshall Landspeed 225
47 William Fogarty Fulcrum Properties/WebCyclery 224
47 Max Harris 224
49 Henry Micek Fulcrum Properties/WebCyclery 220
50 Jack Hampson Sage Titanium 219
51 Joshua Trerise 214
52 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling 210
53 Sammy P Walker Broadmark Mt Si Racing 208
54 Israel Jr. Melson Hutch's Eugene 206
55 Sam Tate BYRDS 201
56 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 195
57 Josh Rech RIDGE Cyclesport 187
58 Luca Haverty 185
59 Joseph Cromwell Bend Endurance Academy 182
60 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 179
61 Cameron Wescott 173
62 Ryan Marks Bend Endurance Academy 172
63 Griffin Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 171
64 Henry Tuttle bicycleattorney.com 170
65 Helena Stedman 168

Junior Men 13-14

Name Team Points
1 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 1464
2 Jacob Olander Bend Endurance Academy 1462
3 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 1430
4 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 1388
5 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 1363
6 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 1159
7 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 1133
8 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 864
9 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 801
10 Benjamin Tai Camas Bike and Sport 787
11 Cameron Zipper Bend Endurance Academy 785
12 Evan Grover Bend Endurance Academy 755
13 Eli Prochaska Bend Endurance Academy 739
14 Sam Day Bend Endurance Academy 592
15 Mulu Slawta Land Shark 589
16 Ian Shreve Hutch's Eugene 584
17 Natasha Visnack Bend Endurance Academy 562
18 Luke Larsen Larsen Performance Coaching 517
19 Dublin Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 508
20 Finn Keane Bend Endurance Academy 508
21 Luke Cook 495
22 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 493
23 Samuel Cordova 476
24 Rhys Greensted 471
25 Aidan Haynie TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 446
26 Henry Winnenberg 442
27 Nicholas Leuenhagen BYRDS 421
28 Jacob Polachek Oregon Trail Syndicate 299
29 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 291
30 Aidan Whitelaw Fulcrum Properties/WebCyclery 289
31 Carson Griffith Bend Endurance Academy 284
32 Matthew Merzbach Bend Endurance Academy 283
33 Aaron Bailey 275
34 Korbin Jones Jones Bikes 274
35 Riley Plummer 273
36 Justin Saunders Half Penny Cycling Team 266
37 Skyler Reid Cooper Spur Alpine Team 264
38 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 261
39 Peyton Pitts Bend Endrance Academy 252
40 Emerson Smith Bear Creek Bicycle 250
41 Jackson Jones BYRDS 249
42 Luke Soto 247
43 Zak Topol 246
43 Jacob Litton 246
45 Alex Amparo PDX Devo Junior Cycling 245
46 Benjamin Lomas BYRDS 243
47 Caleb christian 239
48 COHEN BOOTH BB ADVENTURES 237
48 Simon Porter Cyclepath PDX Racing 237
50 Parke Chapin Bend Endurance Academy 233
51 Ronan Myers 226
52 Charley Myers 216
53 Camden Fisco 202
54 Luke Lehman 199
55 Ethan Moen Camas Bike and Sport 198
56 Ivan Gallego Missoula Bicycle Works Racing 193
57 Eamon Haverty 189
58 Tyler Winans Bend Endurance Academy 184
59 Mac Vinson 175
60 Joshua Bussey Showers Pass Racing Team 174

Junior Men 15-16

Name Team Points
1 Gavin Bowen Bowen Sports Performance 1393
2 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 1147
3 Evan Lilly Tuner Automotive - Bend Electric Bikes 1107
4 Nyall Trout Sagebrush Cycles 1067
5 Ethan Wong BYRDS 1022
6 Anton Micek Fulcrum Properties/WebCyclery 823
7 Carter Hanley 724
8 Mitchell Fies Rebound/Tireless Velo 594
9 Ryder Uetrecht Bear Development Team 590
10 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo 559
11 Griffin Smith Marty's Cycles 547
12 Tucker Orman Bend Endurance Academy 534
13 Braden Pennington 525
14 Robert Porter 519
15 Jacob Robinson 517
16 Emiel Miller 510
17 Elijah Krause Bend Endurance Academy/Trusy Switchblade 506
18 Eric Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 483
19 Antonio Oros BYRDS 425
20 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 297
21 Anna Rosenberg BBC Beaverton Bicycle Club 293
22 Tristan Young Word RCB, presents Grummel 291
23 Max Ritzow PDX TI 290
24 tygre westerfield Dialed Cycling Team 287
25 Lance Borgers 284
26 Aidan Billingsley Bike Clark County 280
27 Parker Green Grixsen Brewing p/b West End Bikes 272
28 Henri Vergara-Grindell e13 271
29 Caleb Trumbull TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 265
30 Owen Kaufman 263
31 Calvin Keane Bend Endurance Academy 259
32 Gavin Ullrich Team Finger 256
33 Ketner Mizee Grouptrail Cycling 255
34 Kylan Jordan 251
35 Aaron Duarte Bend Endurance Academy 244
36 Scott Thorkelson 241
37 Luke Hansen 238
38 Oscar Baldwin TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 234
39 Zachary Paris 232
40 Brett Morrison 231
41 Jacob Enos 226
42 Sam Trachtenberg Cyclepath PDX Racing 223
43 Milo Bertrand 205
44 Johnny Bolinder BYRDS 194

Junior Men 17-18

Name Team Points
1 Duncan Howell V.C. Cascade p/b Slocum 1070
2 Gavin Beer Bend Endurance Academy 817
3 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 520
4 Keelan Ontiveros V.C. Cascade p/b Slocum 480
5 Joseph Lukens Bend Endurance Academy 434
6 Luke Bolt JoeFroyo p/b Old Town Bicycle 300
6 Kyler Ervin Grixsen Brewing p/b West End Bikes 300
8 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport 297
9 Ezra Noble 296
10 Cooper Hagner Bend Endurance Academy 274
11 Mathison Richards Rolling Thunder p/b The Missing Link 270
12 Alex Walker RecwareNW / Bend Endurance Academy 268
13 Curtis Hills 267
14 Luke Topol Pearl Izumi, Cycle Path 260
15 Andrew Perry 258
16 Davis Melkonian TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 255
17 David Estrin 253
18 Jackson Zechnich 251
19 Riley Hooks Dark Horse Junior Team 249
20 Owen Szwaya bicycleattorney.com 242
21 Ian Panoscha Portland Velo Racing 229
22 Mac Potter 225
23 Matt Rech RIDGE Cyclesport 220
24 Bryce Bierwirth 219
25 Sebastien O'Halloran 217
26 Nicholas Rich 209
27 Peyton Logue Land Shark 191

Junior Women 10-12

Name Team Points
1 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 1492
2 kayden mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 894
3 Aleena Knight Cyclepath PDX Racing 591
4 Neve Gerard 590
5 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 585
6 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 584
7 Kyla Lauderdale Bend Edurance Academy 574
8 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 296
9 Alana Douglas 292
10 Aspynn Westby Hutch's Eugene 291
11 Olivia Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 284
12 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 283
13 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling 279
14 Caroline DiVietro Boise BYRDS 275
15 Lizzy Ward Sweetpea Ladies Auxiliary 273
16 An Secrist BYRDS 270
17 Avalon Boehlke 269
18 Sophia Long Team Lazy Tarantulas 263
19 Emma Ward Sweetpea Ladies Auxiliary 262
20 Katerina Smith Hammer Velo 261
21 Helena Stedman 260
22 Kalia Durfee 259

Junior Women 13-14

Name Team Points
1 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 1156
2 Natasha Visnack Bend Endurance Academy 874
3 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 596
4 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 587
5 Payton McCarthy Sunnyside Sports 586
6 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 585
7 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 297
7 Hannah Whiteley 297
9 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 284
10 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 282
11 Mahika Peterson BYRDS 281
12 Jordyn Oldenburg BYRDS 280
13 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas 272
14 Allyson Selander BYRDS 265
15 Zoe Doden BEA 257

Junior Women 15-16

Name Team Points
1 Keeley Brownback TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 887
2 Emma Royce The Spokesmen 592
3 Madison Pettit 568
4 Ava Lilley Bend Endurance Academy 563
5 Robin Cordova 561
6 Juliana Smith Hammer Velo 553
7 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 300
8 Gabrielle Lehnert V.C.Cascade/Slocum 299
9 Paige Edwards River City Bicycles / Bike Law 291
10 Kloe Pfannmuller BYRDS 267

Junior Women 17-18

Name Team Points
1 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 875
2 Olivia Hewett The Spokesmen 588
3 Samantha Trost Team S+M 294
4 Kiara Hills 290
5 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 287
6 Ellie Darnall Hapi-Go! 285
7 Rylee C McConnell Ace Window Tinting 264

Masters Men 30-34

Name Team Points
1 Alex Wilson Hammer Velo 436
2 Chris Waggoner Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 296
3 Andy O'Mara 255
4 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 237
5 Luke Coleman HiFi Sound Cycling Components 225
6 Ben Swanson Pedal PT 224
7 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 217
8 Sean Babcock Team S+M 215
9 Brendan Marnell Hammer Velo 194
10 Brent Poole Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 188
11 Felipe Nystrom 180
12 Denny Rowe III Byzick + Company Cycling 178
13 Michael Page UNREAL CYCLES 171
14 Jason Ziegler Rolf Prima Factory Team 158
15 Henrique Serra 157
16 Paul Armstrong 151
17 Jeff West 148
18 Adam Angert Holtey Brown p/b Peak Condition 123
19 Joseph Dengel Dr Will Bar p/b Atmosera 113
20 Damien Salerno Donger Mfg. 110
21 Kyle Roberts Holtey Brown p/b Peak Condition 99
22 Rich Lammers 85

Masters Men 35-39

Name Team Points
1 Chris Sarrett Hutch's Eugene 466
2 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 460
3 Jeremy Russell River City Bicycles / Bike Law 402
4 Galen Mittermann Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 382
5 Ryan Chase Deschutes Brewery 377
6 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 329
7 Carl Hoefer Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 293
8 Arthur Schocken Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 283
9 Jordan Miller Deschutes Brewery 276
10 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 274
11 Nils Tillstrom BriHOP Racing 273
11 garrett tyburski 273
13 Ruben Gonzalez-Crumley Bullwinkle Farm 271
14 Scott Chamberlain 269
15 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 266
16 Jack Lindquist Olympia Cycling Team 263
17 Robert Evans Team Illuminate 260
18 Brandon Marshall Landspeed 259
19 Jeremy Wright River City Bicycles / Bike Law 257
20 Tim Reinhart River City Bicycles / Bike Law 256
21 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 255
22 Steven Beardsley Point S Racing 250
22 Aaron Bustard 250
24 Anthony Broadman Evolution Racing Team/River City Bicycles 250
25 Nick Gibb Team Roger C. Peace 248
25 Justin La Vigne Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 248
27 Nolan Restivo 246
28 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 243
29 Justin Guidroz 243
30 Randall Fransen Mettle Cycling 232
31 Carl Werner 227
32 Nick Skenzick Hutch's Eugene 210
33 Matt Jamison Grouptrail Cycling 209
34 Thomas Pastor Deschutes Brewery 207
35 Nathan Dills 205
36 Brig Brandt 204
37 Reny Townsend Desalvo Custom Cycles Racing 200
38 Eric Frye Team Cycle Sport 198
39 Bas Geelen 197
40 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 193
41 John Ballard Naturally Aspriated 190
41 Stephen Staha Team Cycle Sport 190
43 Corey McManus 186
44 Brad Davidson Grouptrail Cycling 183
44 Dustin Henderson Deschutes Brewery 183
44 Ken Elser Team Planet X USA p/b Xiologix 183
47 Andrio Abero 179
48 Colin Howard Hammer Velo 178
49 Travis Power Team Planet X USA p/b Xiologix 170
50 Wacek Godycki Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 165
51 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 159
52 Colter Chancellor Hutch's Bend Dental 156
53 Nic Kytlica Team Planet X USA p/b Xiologix 156
54 James Williams Deschutes Brewery 155
55 Michael Aylward 154
56 Michael Collins bicycleattorney.com 149
57 Ryan Younkin 142
58 Franz Bruggemeier Point S Racing 140
59 Cliff Heaberlin River City Bicycles / Bike Law 137
60 Travis Brown Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 133
60 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 133
62 Joseph Davis Cycle Analysis 122
63 Kellen Kjera Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 95
64 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 84
65 Calon Russell Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 80
66 Max Miller 79
67 Rob Marten Team Cycle Sport 74
68 Eric Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 67
69 Dylan Wiggins 59
70 James Bradley Rogue 46
71 Gary Szalay Team Finger 40
72 Matt Weis Ashland Mountain Adventures 29
73 Eric Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 21
74 Robert Carver Robert Carver 13
75 David Cushman David Cushman 12
76 Jeff Johnston Boneyard Cycling 8
77 Lucas Klaas Team 10 Barrel 6

Masters Men 40-44

Name Team Points
1 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 932
2 David Rosen Sage Titanium 861
3 Bryce Jenkinson TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 819
4 Mark Shimahara 804
5 Robert Tornai Audi 771
6 Brian Kesselman Team 10 Barrel 771
7 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 734
8 Jake von Duering Dialed Cycling Team 728
9 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles 670
10 Joshua Boelter Pedal PT 666
11 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 643
12 Richard Lorenz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 603
13 Jason Grefrath Thirsty Bear P/B Akamai 601
14 Christopher Moore 594
15 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW 584
16 Erik Young Team UpCycle 577
17 Andre Vogs BBC Beaverton Bicycle Club 575
18 Gavin McGregor Bethany Bike Repair pb CycleOne Racing Academy 559
19 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 545
20 Christopher Ramsey Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 544
21 Joshua Johansen Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 539
22 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 538
23 Aaron Coker Sage Titanium 516
24 Bob Duffy Corvallis Cyclery Racing 488
25 Brian Anthony ANTHM Collective 486
26 Joel West Cyclepath PDX Racing 457
27 Mark Godfrey Bike Central/Barbur Vet 442
28 Dave Kosanke Metropolis Cycles Repair 436
29 Jason Bavuso Murder of Crows 432
30 Tim Mineo Grixsen Brewing p/b West End Bikes 386
31 Peter Koonce Grouptrail Cycling 376
32 Matt Mallet Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 360
33 Devin Bailly BeerMongers Cycle Club 357
34 Todd Berger StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 344
35 Johnny Burrell Metropolis Cycles Repair 328
36 Casey Antonson Team Velo Cult 314
37 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 313
38 Sam McQuate McQ Construction 299
39 michael risner Guinness Cycling Team 297
40 Vince Blaney Dr Will Bar p/b Atmosera 291
41 Aaron Harrison Bike Gallery/Beaverton Bicycle Club 290
42 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 286
43 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 282
44 Jeff Veldhuizen 279
45 Jason Jablonski Gillespie Eye Care 276
46 Bill Dolan Dr Will Bar p/b Atmosera 275
47 Stephen McLaughry Bike Central/Barbur Vet 274
48 Reynaldo Cordova 271
49 Ryan Weaver River City Bicycles / Bike Law 269
50 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 268
51 Billy Truelove Co-Motion Cycles Factory Team 265
52 Jake Davis Barlow Bikes / Blitz Fire Leather 264
53 Peter Seelig Dr Will Bar p/b Atmosera 259
54 Adam Bucklin Team Rwanda 255
55 Mike Easter 253
56 Thomas Hainisch Fulcrum Properties/WebCyclery 249
57 Evan Plews RIDGE Cyclesport 248
58 Brian Lynch Dr Will Bar p/b Atmosera 242
59 Brandon Sirstins 241
60 Chad Swanson Team S+M 240
61 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 239
62 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 238
63 Peter Hand 237
64 Justin Ferry Bike Gallery - Bontrager Trek 236
64 Mike Genovese 236
66 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 235
67 Eric Marshack Team Velo Cult 234
68 Destry Stoner Cycle Analysis 234
69 Craig Aaker 231
70 Sky Wilson Team Coastal 230
71 Joshua Hanselman 343 Racing 229
72 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing 228
72 Philip Hatton Bethany Bike Repair pb CycleOne Racing Academy 228
74 Antonio Castaneda JR Guinness Cycling Team 227
75 LUIS ALEMAN Team Cycle Sport 226
76 Chad Eder Chinook Cycling Club 225
77 john pettitt ANTHM Collective 222
78 Nathan Koch TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 221
79 David M Miller Team Lazy Tarantulas 219
80 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 215
81 Juan Piantino 214
82 Cort Buchholz Cort T Buchholz 213
82 Scott Kleiner 213
84 Adrian Vogwell Thursday Night Specials 211
85 Steve C Williams Half Penny Cycling Team 210
86 Ryan Francesconi 209
87 Phillip M Trost Team S+M 208
88 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 206
89 Tom Keller Marty's Cycles 205
90 Neil Green 203
91 Joe Larson Deschutes Brewery 201
91 Hagai Tavori Hammer Velo 201
93 Joel Crouch Olympia Cycling Team 200
93 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 200
95 Rob English English Cycles 198
96 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 195
97 Ben Thompson Fulcrum Properties/WebCyclery 193
98 Jeremy Morris 191
98 Michael Kolb ANTHM Collective 191
100 Max Frixione 190
101 Ian Stromquist Team Finger 188
102 Scott Goodrich Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 187
103 Federico Gonzalez Team Finger 184
103 Doug Minarik bicycleattorney.com 184
105 Andrew Holder 182
105 Rob Fleskes Harder Cycling 182
107 Yann Blindert Isabel 181
108 Carl Steinke 178
109 Andrew Stewart Hood River Velo 170
110 Eric Lanners 169
111 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 164
112 Erik Carlson 162
113 Derek Bowers 160
114 Stone Doggett 159
115 John DeSapio Team 10 Barrel 156
116 Steve Swan 152
117 Jason Hendrickson nofucx 145
118 Luke Bergerson Capitol Velo 137
119 Shaun Martin Dialed Cycling Team 136
120 Brandon Gallagher Murder of Crows 132
120 Brandon Cornejo ANTHM Collective 132
122 Shea Hawes 130
123 Brady Cowing 129
124 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 128
125 Rutherford Brakke-Pound 119
126 Paul Toufar bicycleattorney.com 118
127 Ryan Morrisey The Spokesmen 116
127 David Hewett The Spokesmen 116
129 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix 113
130 Ralph Schultz III Fred Shearer & Sons, Inc. 112
130 Noah Winchester 112
132 Geoffrey Huber Kona/Fat Tire Farm 110
133 Adam Kennedy English Cycles 108
134 Mike Heenan The Athletic 107
135 Eric Whitworth Team Dude 104
135 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 104
137 Tyler Rupe Hutch's Bend Dental 102
138 Chapell Miller Corvallis Cyclery Racing 98
139 STEPHEN COLLETT Camas Bike and Sport 96
140 Andy Kunkler TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 86
141 Seth Patla PDX TI 83
142 David Welton Team 10 Barrel 82
143 Keith Leavitt 80
144 Mark Selander Apex Racing Team 78
145 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 75
146 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 69
147 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 65
148 Howard Draper Ruckus Test Team 64
149 Ira Ryan Breadwinner Cycles 57
150 Andrew Fleming Murder of Crows 54
151 Greg Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 53
152 Max Heckscher Threshold Velo Club 51
153 Keith Richards Bethany Bike Repair pb CycleOne Racing Academy 43
154 Scott Lindbloom 42
155 Jason Whitley Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36
156 Andy Olsson TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 34
157 Joseph French Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32
158 Owen Murphy Murder of Crows 31
159 Billy Holcomb Trusty Switchblade 23

Masters Men 45-49

Name Team Points
1 Michael Moody Team Cycle Sport 1024
2 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 1015
3 stephen mcdade Olympia Cycling Team 1007
4 Michael Brown 856
5 Greg Steele Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 836
6 Maikey Lopera Evolve Cycling/Hop Valley Brewing 786
7 Matt Williams Fulcrum Properties/WebCyclery 769
8 John Weathers Nada 766
9 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 733
10 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes 728
11 Webster Wilson Cyclepath PDX Racing 725
12 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 713
13 Joseph Holcomb 692
14 Terry Hamness Camas Bike and Sport 677
15 Max Lawson Flywheel Bicycle Solutions 677
16 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 671
17 Mike Abel Team Planet X USA p/b Xiologix 670
18 Michael Benno Grixsen Brewing p/b West End Bikes 644
19 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 633
20 Joseph Tysoe 632
21 Lance Heppler Dialed Cycling Team 596
22 Dave Reitz Team Cycle Sport 591
23 Steve Schwaeber Grixsen Brewing p/b West End Bikes 590
24 Shane Fletcher Grixsen Brewing p/b West End Bikes 554
25 Jason Musengo ANTHM Collective 551
26 Chris Page Metropolis Cycles Repair 543
27 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 543
28 Richard Rosko Hammer Velo 542
29 James Owen Capitol Velo 531
30 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 524
31 James Kramer Cyberdyne Systems 510
32 Jon Frommelt bicycleattorney.com 506
33 Bryan Simpson Marty's Cycles 505
34 James Green 504
35 John Hatfield Audi 486
36 Larry Jackson Hop Valley Brewing 485
37 Brian Dessinger 481
38 Edward Micek Fulcrum Properties/WebCyclery 481
39 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 478
40 Brant Buchholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 478
41 Jason Ekman Dialed Cycling Team 468
42 Rich Julyan Team Cycle Sport 456
43 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions 447
44 Jamie Mikami Veloforma 446
45 Carl Anton Dialed Cycling Team 445
46 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 435
47 Brian Wise Dialed Cycling Team 434
48 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 425
49 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 425
50 James Tervo Team S+M 418
51 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 411
52 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bicycles 402
53 Eric Cress Team 10 Barrel 393
54 Kyle Wuepper Fulcrum Properties/WebCyclery 376
55 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 375
56 Chris Thoman Cyclepath PDX Racing 369
57 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 367
58 Jeff Copus Team 10 Barrel 354
59 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 335
60 Nate Magaret Grixsen Brewing p/b West End Bikes 321
61 Mike Hamness Dialed Cycling Team 317
62 Ron Laverty Team Cycle Sport 317
63 Dan Shepherd Team Cycle Sport 316
64 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 314
65 JD Jaspersen Audi 308
66 Brian Bertolini 300
67 Jeff Dill ANTHM Collective 300
68 Ron Babcock 293
69 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 291
70 Rick Metz bicycleattorney.com 288
71 Eric Birky Hutch's Bend Dental 286
72 Robert Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery 283
73 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 283
74 todd knoeppel Camas Bike and Sport 280
75 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bicycles 280
76 Tor-Einar Skog Corvallis Cyclery Racing 274
77 David Visnack 273
78 Brad Sigurdson Evolution Racing Team/River City Bicycles 270
79 Michael Medina Monster Media Racing p/b Cyclesoles 268
80 Hans Ibold Cyclepath PDX Racing 267
80 Eric Schuman Tete de la Course 267
82 Alex Telitsine Apex Racing Team 266
83 Tiago Reis Hutch's Bend Dental 266
84 Chris Wierman Dialed Cycling Team 266
85 Jeff Turner 264
86 Mitch Denham FASTER Performance Center 263
87 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 262
88 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 260
89 Brad Jacobson Team 10 Barrel 259
90 Thomas Orth Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 258
91 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 254
92 Peter Rueegger ANTHM Collective 253
92 Chris Deardorff BriHOP Racing 253
94 David Boxberger 252
95 Gene Faes Dialed Cycling Team 251
96 Dan Swanson Metier Racing 249
96 Bear Perrin Marty's Cycles 249
98 Steven Bateman 246
99 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 241
100 Michael Szwaya bicycleattorney.com 241
101 Terry McLeod Vertical Earth 239
101 Jason Singleton 239
103 Dan Handorff 238
104 Ronald Kizziar Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 238
105 Jeff Sakacsi Two-Seven Sports, LLC 230
106 Thomas Cody Grixsen Brewing p/b West End Bikes 229
107 Scott Churchill Desalvo Custom Cycles Racing 227
108 Chris Hanel Dialed Cycling Team 226
109 Douglas Johnson TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 225
109 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 225
111 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 224
112 Todd Plummer 221
113 Tony Pitone 221
114 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling 218
115 Matt Hooge 216
116 David Schmitz Team Finger 212
117 Bryant Howard O2 Endurance, PCG 208
118 Paul Zagacki bicycleattorney.com 200
118 Aric Rist Cyclepath PDX Racing 200
118 Robert Black 200
121 Dan Werle Unattached 197
122 Eric Aldinger Team S&M de Femmes 193
122 John Ohotto Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 193
122 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 193
125 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 190
126 John Craft Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 189
127 John Limbaugh VELO CITY 187
128 Michael DiGiorgio Flywheel Bicycle Solutions 185
129 Karl Mobbs Audi 184
130 Alex Hayes Team Cycle Sport 180
131 Rod Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 179
132 Blaine Zumwalt 176
133 Andrew Maddox Cycle Analysis 174
133 Tony Pawley Team Tomato 174
135 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 173
136 Erick Taft Camas Bike and Sport 172
137 Greg Luniewski VeloBody/ Bikesale 171
138 Tom Reid Hood River Bicycles 169
139 ILe Powell Team S+M 167
139 Lee Bauck 167
141 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/VeloPro 166
142 Mark Harris 164
143 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 163
144 Mark Miskowiec Sunnyside Sports 161
145 Kelly Myers 160
146 Evan MacKenzie 157
147 Josh Kneedler Cyclepath PDX Racing 153
148 Tim Schauer Sage Titanium 150
149 Dennis Bennett Boneyard Cycling 149
150 Beau Burggraff Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 147
151 Scott Coleman Team Planet X USA p/b Xiologix 145
152 Thomas Morgan Team Finger 143
153 David Chipchase Seattle Cancer Care Alliance Cycling Team 142
154 Sal Collura Hutch's Eugene 140
155 Albert Passadore Hammer Velo 139
156 Casey Davidson bicycleattorney.com 138
157 Greg Stokes Hammer Velo 135
157 Greg Myers 135
159 Juston Manville MTBPDX.com 131
160 andrew dorphley Unattached 129
160 Scott Bradway bicycleattorney.com 129
162 Paul Lugar 127
163 Edward Knight Cyclepath PDX Racing 122
164 Doug Striley Marty's Cycles 121
164 Gary Kim Grouptrail Cycling 121
166 Brice Gary Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 120
167 Chad Smeltzer ANTHM Collective 117
168 Matthew Jetton 109
169 Mike Lurie bicycleattorney.com 107
170 John Miller Sappo Hill Soapworks 105
171 Dave Torrance 103
172 Rich Cornelison 98
173 Nate Meyer Nate Meyer 96
173 David Pettigrew 96
173 Mark Braun Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 96
176 Drexell Barnes Ace Window Tinting 95
177 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 94
178 Steve Hanson Greenies Bike Shop Richland 93
179 Douglas Turner Team 10 Barrel 91
180 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix 89
180 Matt Berg 89
182 Todd Grover Boneyard Cycling 85
182 James Murez Hutch's Race Team 85
184 Mark McMurtry Cyclepath PDX Racing 84
185 Sean Haidet Schnur Racing 82
186 Mark H. Rasmussen RIDGE Cyclesport 77
187 Rob Thompson Olympia Cycling Team 62
188 Steven Westberg Deschutes Brewery 61
189 Paul Souders 49
190 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 38
191 Norm Swygert Team Planet X USA p/b Xiologix 30
192 Ron Patch Reno Wheelmen 27
193 Brian Kohagen Rolling H Cycles 14
194 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 3
195 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 2

Masters Men 50-54

Name Team Points
1 Perry Lund Hutch's Slocum Comotion 1277
2 Jeff Standish Sage Titanium 1102
3 Jay Small Dialed Cycling Team 1051
4 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 1028
5 Joe Cooper Twin Peaks Racing Team 1020
6 Scott Carroll Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 973
7 Eric Martin Fulcrum Properties/WebCyclery 969
8 John Prosser Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 942
9 David SALTZBERG Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 940
10 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 888
11 Matt Kline Land Shark 825
12 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 825
13 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 822
14 Scott Peterson Monster Media Racing p/b Cyclesoles 821
15 Bruce Rogers Hutch's Bend Dental 808
16 Mark Crawford Olympia Cycling Team 785
17 Scott Trautman Camas Bike and Sport 762
18 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix 712
19 Scott Ballard Cyclepath PDX Racing 678
20 Bob Jacobs bicycleattorney.com 628
21 Martin Baker bicycleattorney.com 625
22 Andrew LaVeine Audi 618
23 Charles Hall Hutch's Eugene 594
24 Tony Dirks Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 583
25 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 580
26 Pete Lindeman Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 566
27 Christian Tresser 566
28 Kyle Kotwica 516
29 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 508
30 Kurt Friederich 502
31 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 488
32 Michael Myers Dialed Cycling Team 486
33 Trig Rogers bicycleattorney.com 485
34 Duff Linde Camas Bike and Sport 483
35 Eric Pool Team 10 Barrel 481
36 Ron Lopez Cycle Analysis 481
37 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 471
38 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 463
39 Bart Bowen Deschutes Brewery 460
40 Eric Stolberg ANTHM Collective 456
41 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 452
42 Dan Packman Audi 449
43 James Gritters Sagebrush Cycles 442
44 Timothy Shreve Hutch's Eugene 442
45 Tyler Thessin Portland Velo Racing 435
46 James Coats SPOKESMAN CYCLOCROSS 434
47 Eric Horvath 424
48 Greg Freyberg Sunnyside Sports 419
49 Rick Boston Cyclepath PDX Racing 419
50 Dennis Sweeten 416
51 Timothy Smith Catabana Racing Team 411
52 David Root Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 399
53 Brian List Bike Central/Barbur Vet 398
54 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 398
55 Matt Taini 395
56 Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 391
57 Todd Gallaher Dyna Racing 383
58 David Klipper Guinness Cycling Team 370
59 John Foulston Team Velo Cult 370
60 Guy Polson Infinit Nutrition 370
61 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 366
62 Tom Palke ANTHM Collective 363
63 Steve Simone Team Evolution 352
64 David Bussey Showers Pass Racing Team 352
65 Tom Hill bicycleattorney.com 345
66 Mahana Fisher Team RedRock 341
67 Sean Galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 340
68 Tony Coca Oregon 333
69 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 318
70 christophe berteau-pavy 310
71 Kevin Billingsley BriHOP Racing 300
72 William Waring Camas Bike and Sport 296
73 Tom Dempsey Harder Cycling 294
74 Matthew S Martel Interurban 293
74 Anthony Ohotto ANTHM Collective 293
76 James Randall Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 292
76 Rodney Trepess Deschutes Brewery 292
78 Scott Goldstein Hop Valley Brewing 291
79 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 291
80 David Hill Ridge cycle sport 290
81 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 289
82 Dan Dhonau Word RCB, presents Grummel 288
83 John McCaffrey Kesho Bicycles 283
84 Jeffrey Nary Sagebrush Cycles 282
84 Bobby Walthour 282
86 Erik Spillman Portland Velo Racing 276
86 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 276
88 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 276
89 Dave Florence Willamette Valley Tri Club 275
90 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 273
91 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 272
92 E. Eric Johnson III Major Taylor Racing 268
93 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 268
94 Robert Vigeant US Military Endurance Sports 267
95 Scott Bugado 263
96 Mike Bene Tuite Bicycle Repair 258
97 Greg Eyerly Holtey Brown p/b Peak Condition 257
98 Wayne Tonning 256
98 Michael Davis Cycle Analysis 256
100 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 255
101 Dan Wolnick Hutch's Bend Dental 251
101 Jeff Boehlke The Spokesmen 251
101 Alexander Lehnert Hutch's Eugene 251
104 David German Hammer Velo 250
105 Jeff Thompson Cyclepath PDX Racing 248
106 Mark Emry 247
107 John Lulich 241
108 Gus Baz Team 10 Barrel 239
109 Lorne Cross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 238
109 Dave Metz 238
111 Todd Fawcett 234
111 Tim Broderick Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 234
113 Michael Brazel Mafia Racing 232
114 Will Barnard Camas Bike and Sport 231
115 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 229
116 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 221
117 Fred Russell 219
118 Howard Boryer dirt kings 217
119 Tom Williamson Audi 216
120 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 215
121 Brad Gebhard 213
121 Christopher Van Tilburg TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 213
123 David Sjogren Sunnyside Sports 209
124 Greg Turpen Velo City Cycles 207
125 Jason Bietz unaffiliated 204
125 Tom Ricciardi 204
127 William Alcorn BikeFlights.com 203
128 Rick Hammel Land Shark 202
129 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 200
130 Dave Tricamo Team dfL 196
131 Jerry Haxby Disabled Veterans 190
132 Jim Hills 182
133 Mike Ripley Oregon Trail Syndicate 176
133 Robert Trombley HUP United 176
135 Rob Russell Rob Russell Racing/Camas Bike Shop 174
136 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 173
136 Peter Farr Velobody / Bikesale 173
138 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 168
139 David Ripp 167
139 Mark Revenaugh Nwep 167
141 Darren Ferris Hammer Velo 166
142 Pete Luty 162
143 Scott Mares Threshold Velo 160
144 Wayne Boyle 159
145 Steven Basden Cyclepath PDX Racing 157
146 Brian Quigley Capitol Velo 155
147 Bruce Irwin Hapi-Go! 153
148 Jimmie Porter 147
149 Gerardo Vergara 145
150 randy jacobs Camas Bike and Sport 144
151 Michael Krasovech 136
152 D.J. DeAustria 133
153 Randy Scott Deschutes Brewery 124
154 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 116
154 Tim Turk 116
156 Marc DiTommaso Land Shark 111
157 Craig Schommer Multnomah Athletic Club 104
158 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 88
159 David Kaysen 83
160 Cliff McCann MARTYS 73
161 Mike Campbell 72
162 Jeff Smith Marty's Cycles 71
163 Ian Kennedy bicycleattorney.com 68
164 Eric Vickers Half Penny Cycling Team 66
165 Frank Nelson 56
166 Mark Brauner Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 48
167 Mike Schrankel Team Finger 44
168 Peter Eschbach Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 2

Masters Men 55-59

Name Team Points
1 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1212
2 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 878
3 Eric Anderson Dr Will Bar p/b Atmosera 875
4 Ian Gibson Dialed Cycling Team 780
5 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 770
6 Paul Mautner Veloforma 723
7 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 718
8 Jonathan Sharp 710
9 Jeff Otto Unattached 695
10 Doug Perrin Hutch's Bend Dental 694
11 eric schehen Land Shark 625
12 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles 613
13 John Slawta Land Shark 540
14 Doug Smith Fulcrum Properties/WebCyclery 530
15 Erik Goodfriend Hammer Velo 526
16 John Kenney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 490
17 Roy Velardi Camas Bike and Sport 488
18 Mark Lipchick Hutch's Eugene 486
19 Dwan Shepard Co-Motion Cycles Factory Team 458
20 Thomas Smith Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 451
21 Bryan McBride 427
22 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 420
23 Dean Vacheresse 400
24 Marcel Russenberger Deschutes Brewery 396
25 Nathan Sheafor Marty's Cycles 371
26 William Goritski Rebound/Tireless Velo 369
27 David Thielen II Dr Will Bar p/b Atmosera 357
28 Rich Wolf Cloud Cap Cycling 357
29 Will Fernyhough Dyna Racing 357
30 Steven Thorne BikeFlights.com 356
31 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 341
32 G Boyd Tarin Ca Technologies Racing 324
33 John Napier Metropolis Cycles Repair 303
34 Jonathan Lyons Hammer Velo 299
35 Kevin Stone O'Brien Egencia 294
36 Michael Metz bicycleattorney.com 291
37 Jens Heycke 284
37 Vincent Plaza 284
39 Kerry Farrell 283
40 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team 278
41 James Duke 276
42 Chris Wilkey Cycle Analysis 270
43 David Caplan WebCyclery.com 269
44 Alan Thomason Deschutes Brewery 255
45 John Mitchem Grixsen Brewing p/b West End Bikes 252
46 David McCasker 249
47 Trevor Hall Taco Time NW 245
47 John Klupar Cucina Fresca 245
49 John Condon Dialed Cycling Team 244
50 Michael Romasco RIDGE Cyclesport 243
51 Scott Seaton Hutch's Bend Dental 242
52 Jim Fox bicycleattorney.com 239
53 Greg Talbert 235
54 Troy Bucy 233
55 Richard Desmond VC Roger 209
56 Barry Rich BBC Beaverton Bicycle Club 205
57 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 204
58 David Miller 203
59 John Wilson Team S+M 202
60 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 200
61 Tom Spofford Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 194
62 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 185
63 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 181
64 Stanley L. Saviage BBC Beaverton Bicycle Club 175
65 Mick Walsh Panache/Imperial River Racing 172
66 Jon Gove Grouptrail Cycling 168
67 Peter Serrurier 166
68 Ken Reid Team Rose City 164
69 Tim Rathbun Molalla River BMX 154
70 Jay Palubeski 152
71 Rick LeSage 149
72 Mitch Gold Dr Will Bar p/b Atmosera 145
73 Brett Adams Sagebrush Cycles 143
73 Dickie Mallison SEE SEE MOTOR COFFEE 143
75 Karl Fredricks 140
76 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 123
77 Mark White 118
78 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 112
79 Daniel Melkonian TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 108
80 Jamin AAsum Bridgetown Velo 104
81 Rich Cramer bicycleattorney.com 100
82 Tim Elsea Caution Racers Ahead 96
83 Joe Clifton 90
84 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix 89
85 Billy Thomas Deschutes Brewery 82
86 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 80
87 Russell Thorstrom Team UpCycle 77
88 Dan Davis WebCyclery.com 63
89 Mike Mercer Grouptrail Cycling 55
90 Mark Bradley Unattached 8
91 Craig Rutledge Marty's Cycles 4

Masters Men 60-64

Name Team Points
1 Michael Longmire Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 1271
2 David Luoma Cyclepath PDX Racing 890
3 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing 770
4 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 758
5 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 721
6 Mark Miller Corvallis Cyclery Racing 670
7 Alan Ott Rock Lobster Cycles 637
8 Phil Randall Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 578
9 David Hankins Camas Bike and Sport 557
10 Paul Coffee JoeFroyo racing p/b Old Town Bicycle 526
11 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 525
12 Michael Manning Bull Run Distilling/Team CycleOne 459
13 Mark Schwyhart Team S+M 458
14 Andy Stahl Hutch's Eugene 458
15 Don Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 436
16 Hugh Givens bicycleattorney.com 427
17 Christopher Soelling Taco Time NW Cycling Team - Seattle Super Squadra 414
18 Steven Lacey Team S+M 379
19 Stefan Furst Camas Bike and Sport 337
20 Frank Benish RIDGE Cyclesport 291
21 Shane Spano Team Cycle Sport 287
22 Rick Gregory Black Dog Velo 284
23 C.S. Miller 283
23 Steve Thompson Bikesale.com 283
25 James Bell Hutch's Eugene 280
25 James Thiele Momentum presented by Atomic 280
25 Joe Field Field/Jerger 280
28 Darell Provencher BriHOP Racing 271
29 Randy Pratt 265
29 David Leedom 265
31 Gregory Hartman Team Rose City 260
32 David Zimbelman 259
33 Jeff Maurer 256
34 Tim Connelly 254
35 John Henry Maurice Capitol Velo 243
36 Tim Hanrahan Team Velo Cult 240
37 Sid Noyes Revolution Bicycle Race Team 235
38 Chris Marks Multnomah Athletic Club 234
39 Peter Gierga 228
40 Bill Alsup bicycleattorney.com 226
41 Michael Richardson Unattached 225
41 Gordy Bolstad Bikesale.com 225
43 John Nicholas DNR Cycling 220
44 Paul Wertzberger SABA 216
45 chris kunc Oregon Trail Syndicate 215
46 George Wright 211
47 Clinton Andring Chinook Cycling Club 207
48 Greg Estes 201
49 Allen Neel Lost River Cycling Club 190
50 Luis Valls Audi 189
51 Jay Rathe Cyclepath PDX Racing 188
52 Jim Kenney Team Rose City 168
52 Larry Hiday Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 168
54 Dave Burnard 165
55 Billy Ramsey Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 151
56 Casey Patton 134
57 Ed Rogers Ace Window Tinting 90
58 Steve Yenne Half Penny Cycling Team 81
59 Tom James Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37
60 Gil Ormerod Team S+M 33
61 Craig Mavis Deschutes Brewery 10
62 Mark Bryson Sacramento Golden Wheels 5

Masters Men 65-69

Name Team Points
1 Edward Lanton 1022
2 Tom Kelly 853
3 Rob Waldman Word RCB, presents Grummel 738
4 Daniel Caldwell Audi 686
5 Ken Rodgers Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 647
6 Tom Webb Team Rose City 577
7 Ron Strasser Team S+M 559
8 Steve Gerdemann Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 504
9 Keith Peters 428
10 Chris Stapleton Cycle Analysis 295
11 Jay Hamlin Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 277
12 John Moyer 275
13 Jeremy Wilson 263
14 Steve Troseth 259
15 Scott Wilcox VooDoo Endurance 258
16 Malcolm Johnson BriHOP Racing 240
17 Jeff Golden Hutch's Bend Dental 238
18 Jeffrey Patterson Old Town Bicycles 228
19 Bob Kuehn 217
20 Rick Krabbe Pacific Power Blue Sky 169
21 Jay Rideout Panache/Imperial River Racing 161
22 Amory Cheney Deschutes Brewery 136
23 Don Bauder Flathead Cycling 78

Masters Men 70+

Name Team Points
1 Loren Russell Vegan Fleez! 1418
2 Einar Traa Portland Velo Racing 952
3 Russell Speirn Cyclepath PDX Racing 646
4 Mark Pearson Hutch's Bend Dental 528
5 Tom Heywood Gillespie Eye Care/Arlberg Sports 527
6 Jerry Powell Multnomah Athletic Club 291
7 Tad Hodgert Deschutes Brewery 275
8 John Forbes BriHOP Racing 272
9 Robert Zumwalt Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 244
10 Ruth Gustafson Broadmark 238
11 Thom Meyers no team 228
12 Roger Johnson Team Rose City 203
13 Bruce Burke Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 198
14 Dale Harless CycleU/Apex racing team 196
15 David Gustafson Back Country Bicycles 148

Masters Women 30-34

Name Team Points
1 Clara Terrell English Cycles 299
2 Alexa Loscutoff Oregon Trail Syndicate 290

Masters Women 35-39

Name Team Points
1 Jordan Faulds Team AF 557
2 Kate Rodriguez Flywheel Bicycle Solutions 281
3 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 280
4 Autumn Shreve Team AF 279
5 Elise Donovan 266
6 Lisa Gentz Boneyard Cycling 259
7 Teresa Campanelli Cycle Analysis 249
8 Summer Baird Boneyard Cycling 248
9 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 244
10 Jennie Alvarez 239
11 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 232
12 Michelle Mills Sunnyside Sports 231
13 Ashlyn Johnson 219
14 Pamela Power Team Planet X USA p/b Xiologix 217
15 Kristen minarik bicycleattorney.com 215
16 Mari Little BeerMongers Cycle Club 209
17 Erinne Goodell Team Slow 204
18 Remy Maguire O2 Endurance 201
19 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 200
20 Karla Kingsley Grouptrail Cycling 199
21 Lauren Trolley Team Cycle Sport 196
22 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 191
23 Jennifer Haunold OrganicAthlete 187
24 Jennifer Bartloff Marty's Cycles 186
25 Rebeccah Bieri Desalvo Custom Cycles Racing 183
26 Abra McNair Showers Pass MTB/CX Team 182
27 David Kuhns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 176
28 Kelly Sandow Grixsen Brewing p/b West End Bikes 170
29 Ellene Smith CX Pistols p/b Gigantic Brewing 169
30 Cecily Norris Oregon Bike Shop Racing Team 167

Masters Women 40-44

Name Team Points
1 Hazel Gross Team AF 1320
2 Christy Hawkins Team AF 839
3 Rebecca Hillary Team AF 585
4 Lindsay Jackson Olympia Cycling Team 581
5 Brittany Stover Team AF 581
6 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 567
7 Sierra Domaille Team Lazy Tarantulas 567
8 Renee Skjersaa Deschutes Brewery 549
9 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 549
10 Erica Lurie bicycleattorney.com 517
11 Fay Mobbs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 491
12 Erin Reis Hutch's Bend Dental 472
13 Jen Featheringill Bike Central/Barbur Vet 299
14 Melissa Byrd Team 10 Barrel 298
14 Alexandra McLaughry Bike Central/Barbur Vet 298
16 Hilary Luther 43 Degrees 296
17 Kristi Cutter Sunnyside Sports 295
17 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 295
19 Lisa DiPaoli 293
20 Kristin Yarris 292
20 Victoria Hammond HiFi Sound Cycling Components 292
22 Monica Emerick 289
22 Nicole Gunton 289
24 Kate Walker Team AF 287
25 Heather Simmons Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 286
26 Molly Quan 284
27 Kim Ely EECT/LiveLoveVelo 281
28 Heather Pola Team Finger 277
29 Sarah Williams Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 276
29 Jen McCarthy Sunnyside Sports 276
31 Shannon Sardell West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 275
32 Stephanie Wilson 272
33 Jessica Altman 270
34 Carrie Hutchison Cyclepath PDX Racing 269
35 Hannah Yorra Boneyard Cycling 268
36 Julie OBrien Dirty Harlots MTB race team 267
36 Vanessa Usui Grouptrail Cycling 267
38 Heather Knapp O2E Endurance 264
38 Sarah Eustis bicycleattorney.com 264
40 Sheri Masessa Flywheel Bicycle Solutions 262
41 Amy Tarnow Boneyard Cycling 261
41 Anna Buckley BeerMongers Cycle Club 261
43 Jennifer Johnson TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 247
44 Daneille Reynolds Team Lazy Tarantulas 237
45 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 233
46 Deb Bauer 230
47 Anna Saltonstall 229
48 Heidi Nielsen Sweetpea Ladies Auxiliary 225
49 Sarah Max Deschutes Brewery 218
50 Julie Wilson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 213
51 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 210
52 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 205
53 Heather VanValkenburg Cyclepath PDX Racing 198
54 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 195
55 Cate Hass Boneyard Cycling 186
56 Susan Grandjean West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 179
57 Juliette Oldfield Biciclista Team 178

Masters Women 45-49

Name Team Points
1 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 1456
2 Lori Brault 729
3 Renee Beard 580
4 Jody Schmidt Team Cycle Sport 577
5 Laura Lopez Cycle Analysis 556
6 Jennifer Woodruff Unattached 552
7 tina Shaner bicycleattorney.com 535
8 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 520
9 Susan RENN Team Slow 501
10 Sharon Anderson Trusty Switchblade 498
11 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 488
12 Heather Lynch Boneyard Cycling 446
13 Tanya Littrell Cyclepath PDX Racing 300
14 Carey McQuate McQuate Real Estate 297
14 Brenna Elena Wolford Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 297
14 Ann Kennedy bicycleattorney.com 297
17 Carrie Day Deschutes Brewery 296
18 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 295
19 Mielle Blomberg Team S+M 294
20 Susan Kolb Sunnyside Sports 293
21 Karin Wohlert Hammer Velo 291
22 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 290
23 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 288
24 Angela Mart Murder of Crows 287
25 Kerry Martin Sunny Sports 286
25 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 286
27 Sherri Rohlf Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 282
28 Diane Smith 279
29 Tina Haugbro Audi 278
30 Mary Angelo Sunnyside Sports 275
30 Kim Gilchrist Boneyard Cycling 275
32 Michelle A. Musia Derek Garcia Multisports 274
33 Linda Tesman 272
34 Catherine Cooper Olympia Cycling Team 270
35 Cindy Werhane Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 268
36 Brenda Middleton Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 267
37 Lisa Wourms Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 264
38 Jenna App Monster Media Racing p/b Cyclesoles 262
39 Elise Huggins Point S Racing 260
40 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 252
41 Erica Wescott Sunnyside Sports 251
42 Cecilia Becerra BikeFlights.com 246
43 Holly Pfeiffer Deschutes Brewery 242
44 Patricia Strange Deschutes Brewery 228
45 Patti Wolfe Murder of Crows 226
46 Rick Metz bicycleattorney.com 220
47 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 214
48 Meg Hamilton Hutch's Eugene 208
49 Jennifer Rychlik Sweetpea Ladies Auxiliary 207
50 Marila Alvares Dirt Birds 206
51 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 190
52 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 189
53 Isla Rowntree 188
54 Stephanie Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery 177
55 Heather Henderson Chinook Cycling Club 172
56 Annie Mahoney Point S Racing 166

Masters Women 50-54

Name Team Points
1 Christine A Holland Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 1129
2 Susan Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 1074
3 Traci Smolen Team S+M 869
4 Andi Smith 577
5 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 577
6 Eileen Kelly-Foulston Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 576
7 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 572
8 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 529
9 Michelle Thorstrom Deschutes Brewery 527
10 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 515
11 Christie Scheer Team Rose City 510
12 Cary Schusterman Sunnyside Sports 473
13 Kathryn Beattie Dyna Cycling Team 453
14 Donna Metz bicycleattorney.com 300
15 Jodie Bolt U.S. Military Endurance Sports / Old Town Bicycle 299
16 Jenny Slawta Land Shark 298
16 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 298
18 Lisa George Sweetpea Ladies Auxiliary 296
18 Corrine Vegter Dogs by Bri-BELLA 296
20 Lynda Palubeski Sunnyside Sports 295
21 Loraine Blake Cyclepath PDX Racing 284
22 Angela Horton Gapay Hammer Velo 283
23 Robin Yakhour Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 277
23 Patty Barnard Camas Bike and Sport 277
25 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 274
26 Michelle Mercer Deschutes Brewery 270
27 Cherie Touchette Team 10 Barrel 269
28 Juliet Hochman Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 267
29 Nori La Rue Unattached 258
30 Ann Thomas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 257
31 Joanne Eastwood Deschutes Brewery 240
32 Kim Robinson TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 236
33 Lillian Schiavo-Gilmour 222
34 Laura Vallion TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 180
35 Patty Sturdevant bicycleattorney.com 175

Masters Women 55-59

Name Team Points
1 Lora Melkonian TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 848
2 Kathryn Lewis Glady-ators p/b Gladys Bikes 819
3 Mary Dallas Hutch's Bend Dental 586
4 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 557
5 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 544
6 Heather Saviage BBC Beaverton Bicycle Club 540
7 Vikki Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 509
8 Myra Klettke bicycleattorney.com 488
9 Renee Pype Team S+M 468
10 Lisa Bowerman Bowen Sports Performance 291
10 Phyllis Benish RIDGE Cyclesport 291
12 Jan Moss Hammer Velo 289
13 Shelley Starkey Corvallis Cyclery Racing 287
14 Renata Hahn Team Rose City 280
14 Aleson Macfarlane Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 280
16 Susan Foster Deschutes Brewery 276
17 Mary Ross Multnomah Athletic Club 274
18 Andriana 'Muffy' Kruger Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 270
19 Martha Walsh Taco Time Northwest 264
20 Mary Skrzynski Deschutes Brewery 263
21 Krista Anderson 260
22 Katherine Christensen bicycleattorney.com 258
23 Linda Fanning Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 257
24 Joyce Colosimo 253
25 Lyn Sorensen Marty's Cycles 238
26 Laila Deardorff bicycleattorney.com 234
27 Evelyn West Candlelighters for Children with Cancer 216
28 Donna Russell 174

Masters Women 60+

Name Team Points
1 Melissa Boyd Corvallis Cyclery Racing 1457
2 Pam Reid Team Rose City 1421
3 Flo Leibowitz Corvallis Cyclery Racing 1174
4 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 524
5 Barbara Thiele Team Rose City 476
6 Laura Jackson 300
7 Joanne Heilinger 294
8 Don Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 281
9 Tom Kelly 279
10 Sandra G Hendy 278
11 John Henry Maurice Capitol Velo 276
12 Kitt Pratt Lakeside Bicycles 274
13 Rita Somerton 264
13 Terry Walton O2 Endurance 264
15 Kathleen Blackshear Marty's Cycles 263
16 Kathleen Richardson Unattached 259
17 Susan Bernatas 224
18 Laura Gabanski Boneyard Cycling 165