Portland Short Track Series

Portland International Raceway, OR
Mon, June 4 to Mon, July 30, 2018

Updated July 28, 2018 at 1:34 PM

Category 1 Men 45+

Name Team Points
1 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 570.0
2 James Tervo Team S+M 545.0
3 Terry Hamness Dialed Cycling Team 485.0
4 Anthony Ohotto ANTHM Collective 304.0
5 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 296.0
6 Scott Trautman Dialed Cycling Team 286.0
7 Tom Williamson Team 10 Barrel 250.0
8 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 209.0
9 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 193.0
10 John Napier Metropolis Cycle Repair 161.0
11 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 152.0
12 Jeff Standish Sage Titanium 140.5
13 Ronald Kizziar Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 127.0
14 Rob Russell Camas Bike and Sport 111.0
15 Martin Baker bicycleattorney.com 110.0
16 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 82.0
17 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 81.0
18 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 75.0
19 Peter Rueegger ANTHM Collective 69.0
20 Tom Palke ANTHM Collective 38.5
21 Joe Field 34.0
22 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 32.0
23 Joe Matrin 26.0

Category 1 Men U45

Name Team Points
1 Fred Mills 556.0
2 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 530.0
3 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 430.0
4 Jacob Smith 380.0
5 Ira Ryan Breadwinner Cycles 325.0
6 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport 288.0
7 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 252.0
8 Dustin Henderson Deschutes Brewery 212.0
9 Tim Goodall 179.0
10 Shawn Small Ruckus Test Team 163.0
11 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 158.0
12 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 154.0
13 Curtis Loeb Hammer Velo 109.0
14 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 101.5
15 Lucas Strain 100.0
16 Joshua Johnston 100.0
17 Jonathan Maus BikePortland.org 92.0
18 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 90.0
19 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 76.0
20 Matt Jamison Grouptrail Cycling 62.0
21 Bryce Jenkinson Team Finger 46.0
22 Emmett Culp Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 45.0
23 Michael Collins bicycleattorney.com 32.0
24 Gabe Doebler Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 26.0
25 Sean Corey Breadwinner Cycles 13.0
26 Tommy Tuite Tuite Bicycle Repair 12.0
27 Russell Forthuber bicycleattorney.com 11.0

Category 2 Men 40-49

Name Team Points
1 Lance Heppler Dialed Cycling Team 585.0
2 Mike Hamness Dialed Cycling Team 500.0
3 Chris Wierman Dialed Cycling Team 437.0
4 Brian Wise Dialed Cycling Team 290.0
5 Abram Hernandez BeerMongers 242.0
6 Jerry Inscoe Sage Titanium 220.0
7 Daniel Cress Team 10 Barrel 207.0
8 Dustin Henderson Deschutes Brewery 200.0
9 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 194.0
10 Brian Little BeerMongers 189.0
11 Matt Hooge 173.0
12 David Rosen Sage Titanium 165.0
13 Steve Popp Team Oregon p/b Rodda Paint 143.0
14 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 140.0
15 Matthew Smith Swift Racing 136.0
16 Nolan Restivo 125.0
17 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 119.0
18 Steve Chapin 113.0
19 Demian Bailey Marys Bicycle Club 95.5
20 James Green Trusty Switchblade 91.0
21 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 91.0
22 Craig Carter Harder Cycling 84.0
23 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 81.5
24 Steve Crosier Cyclepath Racing 80.0
25 Eric Aldinger Team Finger 80.0
26 Ryan Morgan Trusty Switchblade 74.0
27 Carl Anton Dialed Cycling Team 73.0
28 Bill Klingler BeerMongers 69.0
29 Hagai Tavori Hammer Velo 66.0
30 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 61.0
31 Brian Johnson Tuite Bicycle Repair 57.0
32 Benjamin Drucker Swift Racing 51.0
33 Vincent Zitkovich 51.0
34 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 48.0
35 Steve Black Trusty Switchblade 37.0
36 Ted Byram 36.0
37 Geoff Grummon-Beale bicycleattorney.com 30.0
38 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 29.0
39 Chester Artman 27.0
40 Ben Salzberg Team Slow 26.5
41 Devin Bailly BeerMongers 26.0
42 Spencer White Stumptown Cycling Club 24.0
43 Wick Ashley 24.0
44 Andy Morris Dialed Cycling Team 19.0
45 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 18.0
46 Alex White 12.0
47 Scott Jerger 11.0
48 Jerry Campbell BeerMongers 11.0
49 Mark McMurtry Cyclepath Racing 9.0
50 Scott Barker 8.0
51 Jimmy Gantz bicycleattorney.com 5.0
52 David Hewett The Spokesmen 4.0

Category 2 Men 50-59

Name Team Points
1 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 640
2 Chris Page Metropolis Cycle Repair 505
3 Jeffrey Whitaker Cyclepath Racing 429
4 Tim Schauer Sage Titanium 314
5 Erik Goodfriend Hammer Velo 258
6 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 253
7 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 236
8 Jeff Boehlke The Spokesmen 216
9 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 175
10 Rob Russell Camas Bike and Sport 158
11 Jeff Standish Sage Titanium 153
12 Duff Linde Camas Bike and Sport 148
13 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 142
14 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 130
15 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 116
16 Charles Barrett Cyclepath Racing 113
17 Eric Stolberg ANTHM Collective 102
18 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 100
19 JAY SMALL Dialed Cycling Team 100
20 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 91
21 Edward Knight Cyclepath Racing 91
22 William Goritski Rebound/Tireless Velo 89
23 David Bussey Showers Pass Cycling Team 84
24 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 75
25 Chris Sautter ANTHM Collective 61
26 Matthew Martel 61
27 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 51
28 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 46
29 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 42
30 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 41
31 David Ripp 36
32 Jason Bietz 34
33 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 32
34 John OBrien Evolution Racing Team/Project Bike 27
35 Trig Rogers bicycleattorney.com 26
36 Michael Girard Evolution Racing Team/Project Bike 24
37 Pete Conklin 24
38 Karl Choltus Harder Cycling 22
39 Jon Gove Grouptrail Cycling 22
40 Tom Palke ANTHM Collective 13
41 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix 11
42 Kris Schamp Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 8

Category 2 Men 60+

Name Team Points
1 Tom Webb Team Rose City 700
2 David Luoma Cyclepath Racing 540
3 Dave Burnard 490
4 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 360
5 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 350
6 Mark Hildebrandt Cyclepath Racing 282
7 Russell Speirn Cyclepath Racing 232
8 John Moyer 219
9 larry stryker The Spokesmen 186
10 Edward Lanton 154
11 Dean Lee 92
12 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 65
13 Gil Ormerod Team S+M 50
14 Ron Strasser Team S+M 45
15 Einar Traa 42
16 Mark Schwyhart Team S+M 40
17 Tom Heywood 36

Category 2 Men U40

Name Team Points
1 Chad Balthazor BeerMongers 540
2 Zachary Berkompas Dialed Cycling Team 510
3 Christopher San Agustin Team Coastal 357
4 Doug Merritt BeerMongers 311
5 Chris Schomaker Grown Rogue Cycling Team 230
6 Andrew Smith Swift Racing 209
7 Adam Burgess 208
8 Justin Barnhart 208
9 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 200
10 Colin Howard Hammer Velo 163
11 Carl Aldrich BeerMongers 162
12 Jack Lamey Rebound/Tireless Velo 160
13 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 160
14 John Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 144
15 Dean Bunnell 135
16 Cooper Irwin 129
17 Matthew Wilkins Team Coastal 118
18 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint 100
19 Ben Iwasa Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 96
20 Matt Jamison Grouptrail Cycling 80
21 Justin Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 80
22 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 76
23 Eric Meza 70
24 James Bradley Cyclepath Racing 65
25 Jordan Rickards Dialed Cycling Team 57
26 Dustin Harder Harder Cycling 49
27 Grant Cowie 45
28 Gregory Kell Holtey Brown p/b Peak Condition 40
29 David Sterry 39
30 Adam Stewart 36
31 Matthew Crampton BeerMongers 29
32 Craig Harrison Team Coastal 24
33 Jonathan Coy Team Finger 20
34 Cory Solovewicz Swift Racing 19
35 Charlie Burns 18
36 Michael Bernal 16
37 Forest Wilson 16
38 Andrew Slater BeerMongers 15

Category 2 Women 45+

Name Team Points
1 Sharon Anderson HiFi Sound Cycling Components 520
2 Kathryn Lewis Gladyators 405
3 Pam Reid Team Rose City 380
4 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 340
5 Rhonda Morin Sorella Forte 280
6 Suzy Renn Team Slow 277
7 Jan Moss Hammer Velo 249
8 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 215
9 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 126
10 Traci Smolen Team S+M 108
11 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 100
12 Shawna Pearson BeerMongers 61
13 Donna Russell 32

Category 2 Women U45

Name Team Points
1 Nikki Balderson bicycleattorney.com 500
2 Kate Drennan BeerMongers 500
3 Nicole Beckwith Team Nonstop 366
4 Taylor Snider Team Coastal 340
5 Erinne Goodell Team Slow 253
6 Nita Galambos Tuite Bicycle Repair 244
7 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 230
8 Shelly Boelter Cyclepath Racing 220
9 Kimberly Sass Sorella Forte 210
10 Carley Leins Team Nonstop 199
11 Beth Flanagan BeerMongers 178
12 Hannah Moore 177
13 Heather VanValkenburg Cyclepath Racing 175
14 Holly Baird Team Nonstop 154
15 Mckenna Mckee TCNF.LEGAL Racing Team 146
16 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 145
17 Whitney Hooker Team Finger 144
18 Maggie Creviston CX Pistols p/b Gigantic Brewing 125
19 Molly Leonard BeerMongers 89
20 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 82
21 Rebecca Hillary Team AF 78
22 lauren ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 76
23 Marie Major 65
24 Remy Maguire 39
25 Rachel Bagley Breadwinner Cycles 29
26 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 29
27 Krissy Brunsman 26
28 Iris Dougherty 26
29 Elizabeth Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 18

Category 3 Men 10-13

Name Team Points
1 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 480
2 Jackson Dale PDX Devo Junior Cycling 300
3 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy 285
4 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 282
5 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 280
6 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 260
7 Weston Forbes Metropolis Cycle Repair 255
8 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 220
9 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 200
10 Issak Walker Hammer Velo 142
11 Henry Tuttle bicycleattorney.com 130
12 Wyatt Krogh 100
13 Kyver Johnecheck 86
14 Chance Brown Trusty Switchblade 80
15 Aidan Rice94273333 Team Lazy Tarantulas 80
16 Jacob Larsen 50
17 jackson Schlicker 50
18 Zach Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 45
19 Justin Larsen 40
20 Kai Shays 40
21 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 36
22 Thomas Flanagan 36
23 Sam Raheem 36
24 Gus Tonkin Team S+M 32

Category 3 Men 14-18

Name Team Points
1 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport 600
2 Benjamin Tai Cyclepath Racing 521
3 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 445
4 Eric Tervo 396
5 Jacob Hamness Dialed Cycling Team 325
6 Caden Alt 245
7 Collin Small Dialed Cycling Team 206
8 Carter Hanley Cyclepath Racing 144
9 Levi Carlton 109
10 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 100
11 Aaron Bailey Marys Bicycle Club 86
12 Aidan Billingsley 50
13 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo 50
14 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 45
15 Rhys Greensted 36
16 Federico Spedini 29
17 Gabriel Royce The Spokesmen 26

Category 3 Men 19-39

Name Team Points
1 Andrzej Stadnik 660
2 Geoff Sosebee 480
3 Jesse Merrithew 410
4 Tommy Cardwell 360
5 Matthew Boelter Cyclepath Racing 246
6 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 186
7 Rolland Hayden 177
8 Patrick Johnson Team 10 Barrel 172
9 Ryan Farncomb 165
10 Martin Joyce Metropolis Cycle Repair 163
11 Ethan Furniss Poler 129
12 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 122
13 Daniel Peterson Hammer Velo 122
14 Matt Erdman 106
15 Dean Proteau Speedvagen 103
16 Philippe Gauthier Holtey Brown p/b Peak Condition 100
17 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 100
18 Ben Gagosian Swift Racing 83
19 Miguel Moreno 80
20 Eric Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 75
21 Max Soontararak Team 10 Barrel 74
22 Quinlan Pfiffer Team UP 45
23 Halsey McGowan 44
24 Dalton Husband 43
25 Zach Sample 42
26 Roman Rositani 40
27 Carlisle Daniel 36
28 Spencer Giles 36
29 Jeffrey Luxmore 35
30 Jacob Horn 34
31 Quinlyn Benning 33
32 Bradley Ling 32
33 David Moyer 26
34 Dan Froelich 24
35 Nick Wood Swift Racing 24
36 Dane Trost 24
37 Justin Smith Rolling Thunder p/b The Missing Link 24
38 Drew Trapnell 24
39 Adam Shuey 23
40 Dominic Paris 22
41 Jared Gruter Metropolis Cycle Repair 22
42 Danny Altkorn 20
43 Ben Waters Holtey Brown p/b Peak Condition 20
44 Cole Britton 20
45 Jason Stamp 18
46 Max Goss 18
47 Max Harte 16
48 Ronald Zito 16
49 Maxwell Merkle Metropolis Cycle Repair 15
50 Gerardo Gonzalez 15
51 Unknown 14
52 Stephan Morris Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 14
53 Patrick Sullivan Dialed Cycling Team 14
54 Cullen Freeman Metropolis Cycle Repair 13
55 Cory Solovewicz Swift Racing 12
56 Charles Klinger 12
57 Eddie Barksdale Metropolis Cycle Repair 11
58 Samual Negasi 10
59 Aaron Beasley 10
60 Austin Tyburski 9
61 Andrew Marchington Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 9
62 Tyler Bump Metropolis Cycle Repair 8
63 Neil Haiga 5
64 John Fortes 4

Category 3 Men 40-49

Name Team Points
1 Michael Kolb ANTHM Collective 520
2 Joshua Boelter Cyclepath Racing 386
3 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 327
4 William Santana 280
5 Morten Bulow 187
6 Steffen Furholm 185
7 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 180
8 Frederick Smelser 180
9 Barry Pieratt Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 176
10 Garrett Tyburski 172
11 Demian Bailey Marys Bicycle Club 151
12 Philip Cardwell 147
13 Jeff Dill ANTHM Collective 146
14 Phillip M Trost Team S+M 143
15 John Pettitt ANTHM Collective 131
16 Ashley Williams ANTHM Collective 125
17 Mike Genovese 119
18 Sean Cook Cyclepath Racing 118
19 Troy Cross 107
20 Brad Self Grouptrail Cycling 103
21 Greg Schmitt Mettle Cycling 100
22 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 100
23 Rob Fleskes Harder Cycling 98
24 Ben Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 86
25 Keoni McHone 86
26 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 80
27 Jeff Copus Team 10 Barrel 78
28 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 70
29 Tony Ruiz 70
30 Matthew Jetton 66
31 Joe Kim Camas Bike and Sport 63
32 Richard Lorenz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 60
33 Ben Salzberg Team Slow 53
34 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 50
35 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 45
36 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix 44
37 John Golden 41
38 James McGrew Team Finger 40
39 Chris Boyce 37
40 Steve Kerr 36
41 David Alt 36
42 Fred Smelcer 32
43 Ben Beyer 29
44 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix 27
45 Dylan VanWeelden 26
46 Shaun Stiles 26
47 Joseph French Swift Racing 24
48 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 22
49 Fred Ihle 21
50 Jason Grove 20
51 Jason Ekman Dialed Cycling Team 19
52 Ryan Randazzo 18
53 Eric Giacchiny 15
54 Josh Federspiel 14
55 Tim Root 14
56 Billy Holcomb Trusty Switchblade 13
57 Tom Kay The Spokesmen 13
58 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13
59 Max Frixione Stumptown Cycling Club 12
60 Eric Blankenship 11
61 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 11
62 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 10
63 Eric Voigt 10
64 Sam Rathburn ANTHM Collective 9
65 Jake Creviston 9
66 Tom Perilloux Hammer Velo 8
67 Larry Coates 7
68 Tollman Owens 6
69 Albert Passadore Hammer Velo 6
70 Erick Taft Camas Bike and Sport 5
71 Chad Carlton 5
72 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 4
73 Ryan Kruse 2
74 Tim Sippel Dialed Cycling Team 1

Category 3 Men 50+

Name Team Points
1 Brian Bogle Dialed Cycling Team 640
2 Thomas Royce The Spokesmen 540
3 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 341
4 Jeff Boehlke The Spokesmen 300
5 Roy Velardi Camas Bike and Sport 279
6 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 277
7 Rob Perry 220
8 John Prosser Revenge Cycling & Racing 215
9 Kim A Neve 195
10 David Cady 190
11 Tim Dorman Camas Bike and Sport 180
12 Bill Messer 155
13 Matt Taini 151
14 Thomas Hurst 140
15 Bryan Curry 127
16 Jerry Haxby US Military Endurance Sports 94
17 Tom Bird 88
18 Timothy Whiteley Camas Bike and Sport 88
19 Tony Pitone 68
20 lawrence jobe 60
21 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 58
22 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 56
23 John Condon Dialed Cycling Team 49
24 Dennis Sweeten 48
25 Ben Needham Team Oregon p/b Rodda Paint 46
26 Vincent Plaza 46
27 Brian Schiller 45
28 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 38
29 Robert Vigeant US Military Endurance Sports 37
30 Mark Chasse Team Oregon p/b Rodda Paint 36
31 Michael Ybaben 31
32 Emanuel McGladrey 28
33 Kevin Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 20
34 Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 18
35 Brian Kavanagh 13
36 Tim Whiteky 13
37 Mark Rodent 12
38 Mike Estes 11
39 Steve Corrie 10
40 George Wright 7

Category 3 Women 10-13

Name Team Points
1 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 700
2 Aleena Knight Cyclepath Racing 450
3 Kayden Mckee PDX Devo Junior Cycling 380
4 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 311
5 Sydney Little BeerMongers 255
6 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 244
7 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 220
8 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 207
9 Eliana Umberhandt Stumptown Cycling Club 65
10 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50
11 Laila Snyder Marys Bicycle Club 36
12 Rayton Wyant 26
13 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 24

Category 3 Women 14-18

Name Team Points
1 Sascha Knight Cyclepath Racing 620
2 Hannah Whiteley 460
3 Emma Royce The Spokesmen 360
4 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 315
5 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 300
6 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 240
7 Ella Wilks Rebound/Tireless Velo 130
8 Aven Mergen 120
9 Olivia Hewett The Spokesmen 50
10 Claire Chasse Team Oregon p/b Rodda Paint 45

Category 3 Women 19+

Name Team Points
1 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 680
2 Mari Little BeerMongers 380
3 Jocelyn Gary 321
4 Kaya Lydamore Battlekats 256
5 Sally Loughridge Hammer Velo 220
6 Stacey Stromberg Gladyators 205
7 Ashlyn Johnson Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 200
8 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 192
9 Mollie Futterman Team AF 175
10 Cindy Bianchini 162
11 Sara Headley Swift Racing 140
12 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 118
13 Jamie Keiser Sorella Forte 108
14 Regina Flanagan 100
15 Christy Hawkins Team AF 86
16 Sarah Hayden 82
17 Elise Moran 64
18 Autumn Shreve Team AF 60
19 Ashley Lance BeerMongers 60
20 Karon Rakoz Camas Bike and Sport 59
21 Margaret Dale bicycleattorney.com 52
22 Rachel Cameron Trusty Switchblade 51
23 Sarah Layton Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 45
24 Tina Bender bicycleattorney.com 45
25 april mcnamara 40
26 Patty Barnard Camas Bike and Sport 36
27 Korrie Hicks 36
28 Diana Nelson 32
29 Cassie Capone Swift Racing 32
30 Alison Crocker 32
31 Megan Horst Gladyators 32
32 Heather Johnson Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 29
33 Sarah Livingston Trusty Switchblade 29
34 Eva Burbach 29
35 Lori Brault 29
36 Christy Schermerhorn 28
37 Marisa Reid 26
38 Milli Chennell Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 26
39 Renee Beard 24
40 Birch Clark Sorella Forte 22
41 Amy Solana 22
42 Manda Lo 22
43 Brittany Dawn Nossa Familia Coffee Cycling 20
44 Manog Lo 20
45 Suzanne Leta BeerMongers 18
46 Sierra Reid 18
47 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 18
48 Erin Mensing 17
49 Jenny Lyman Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 16
50 Any Acymour 16
51 Kristin Wells 15
52 Jennifer Stebbing 14
53 Amy Acymour 13
54 Jodi Gaylord Gladyators 12
55 Stephanie Farias 11
56 Shannon Tauscher Rebound/Tireless Velo 9
57 Valerie Arkell Gladyators 6

Clydesdale

Name Team Points
1 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 610
2 David Gulick 490
3 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 476
4 Josh Snyder Marys Bicycle Club 401
5 Mark Sather Team 10 Barrel 277
6 Mark westerfield Dialed Cycling Team 234
7 Jon Pearson Sage Titanium 225
8 Mike Reddig Dialed Cycling Team 215
9 Jon Coney 214
10 Raymond Egan The Spokesmen 176
11 Jeff Tedder Hammer Velo 151
12 Daniel Pungor 147
13 Michael Clark Stumptown Cycling Club 145
14 Dylan VanWeelden 100
15 Paul Toufar bicycleattorney.com 100
16 Bryan Smith Hammer Velo 90
17 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 68
18 Jake Rahner 67
19 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 60
20 Michael Fox 57
21 Stephen Carter The Spokesmen 46
22 Chris McCraw Team Slow 36
23 Christian Clay Dialed Cycling Team 27
24 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 26
25 Reid Blomquist Rolling Thunder p/b The Missing Link 26
26 Jacques LaFortune 22
27 Savyasaachi Keshava Murthy Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 20
28 Dave Webb Camas Bike and Sport 18
29 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 16
30 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 15
31 Ivan Anderholm 14

Elite Men

Name Team Points
1 Shannon Skerritt 590
2 Andrew Coe PDX TI 580
3 Mitchell Trux PDX TI 510
4 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 430
5 Doug Wilmes 310
6 Felipe Nystrom 272
7 James Ceccorulli Team S+M 232
8 Paul Furst Dialed Cycling Team 155
9 Brian Anthony ANTHM Collective 137
10 Paul Johnson Trusty Switchblade 126
11 Lucas Strain 82
12 Brian Kesselman ANTHM Collective 74
13 Jacob Hull 68
14 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 65
15 Gabriel Linn Mettle Cycling 62
16 Paul LaCava 56
17 Jeremy Russell River City Bicycles / Bike Law 55
18 Will Kelsay 32
19 Josh Kelley Breadwinner Cycles 29
20 Ben Guernsey Mettle Cycling 29
21 Dan Watson Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 29
22 Leland Gilmore 26
23 Kyle Mensing Stages Cycling 24
24 Evan Murphy 22

Elite/Category 1 Women

Name Team Points
1 Laura Trace Team Oregon p/b Rodda Paint 580
2 lindsay jackson 520
3 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 400
4 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 310
5 Abra McNair 214
6 Aliza Richman 212
7 Mielle Blomberg Team S+M 195
8 Julie Browning Cyclepath Racing 160
9 Carrie Johnston 142
10 Megan Faris 81
11 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair 64
12 Elizabeth White 50
13 Alexandra Burton 50
14 Ashlyn Johnson Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 50
15 Laura Parsons 40
16 Jade Koide Metropolis Cycle Repair 40
17 Kristen minarik bicycleattorney.com 40
18 Emily Boscacci Grown Rogue Cycling Team 36
19 Anne-Marije Rook 32
20 Margi Bradway bicycleattorney.com 22

Singlespeed

Name Team Points
1 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 700
2 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 500
3 Kyle Mensing Stages Cycling 344
4 James Tervo Team S+M 311
5 Joe Santos Cyclepath Racing 290
6 Seth Patla PDX TI 255
7 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 250
8 Nat Johnson 207
9 Ryan Weaver 190
10 Daniel Shaw 170
11 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 167
12 Pete Rubijono 162
13 Steven Thorne 142
14 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 140
15 Robert Jackson 120
16 Jason Britton A New Cycling Team 117
17 John Gulick 117
18 John Napier Metropolis Cycle Repair 115
19 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 96
20 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 85
21 Jacob Furniss Poler 84
22 Christian Reed 75
23 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 65
24 Gabriel Linn Mettle Cycling 60
25 Byron Breeden TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 55
26 Bob Rakoz Camas Bike and Sport 52
27 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 52
28 Matt Radich Team Dr Will Bar 50
29 Tony Pereira Breadwinner Cycles 50
30 Vincent Zitkovich 49
31 David Boerner A New Cycling Team 48
32 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint 46
33 William Alcorn 43
34 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 43
35 Eric Stolberg ANTHM Collective 32
36 Mielle Blomberg Team S+M 32
37 Isaac Frost 25
38 Andy Edick Swift Racing 24
39 Kyle Ireton ANTHM Collective 23
40 Suzy Renn Team Slow 17
41 Derek Ehlers Metropolis Cycle Repair 16
42 David German Hammer Velo 16
43 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15
44 David Hewett The Spokesmen 15
45 Scott Barker 14
46 Devin Bailly BeerMongers 13
47 Carl Aldrich BeerMongers 13
48 Peter Rueegger ANTHM Collective 13
49 Tom Palke ANTHM Collective 12
50 Aaron Anderson 12
51 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 11
52 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 10
53 Heidi Seefeld 10
54 lawrence jobe 9
55 Owen Szwaya bicycleattorney.com 8
56 Sarah Livingston Trusty Switchblade 7
57 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair 7
58 Jordan Norris Oregon Bike Shop Racing Team 5
59 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport 5
60 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 4
61 William Glasson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 3
62 Tim Baettig 2
63 Benjamin Tai Cyclepath Racing 1
64 Eric Hoffman 1
65 Maxwell Merkle Metropolis Cycle Repair 1