Portland Short Track Series

Portland International Raceway, OR
July 30, 2018

Part of the Portland Short Track Series

For questions about these results, contact Candi Murray cmurray@obra.org

Updated July 31, 2018 at 9:15 AM

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 302 James Tervo Team S+M 48 Portland 5
2 307 Terry Hamness Dialed Cycling Team 48 Washougal 5
3 319 Tom Williamson Team 10 Barrel 52 portland 5
4 308 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 46 Portland 5
5 311 Anthony Ohotto ANTHM Collective 52 Portland 5
6 300 Scott Trautman Dialed Cycling Team 52 Camas 5
7 305 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 48 Portland 5
8 304 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 49 CAMAS 5
9 301 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Beaverton 5
10 325 Joe Matrin 47 Portland 4
DNF 309 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 48 Portland 2

Category 1 Men U45

Num Name Team Age City Laps
1 225 Lucas Strain 25 Portland 5
2 203 JacobSmithMTB Smith PDX Devo Junior Cycling 15 Portland 5
3 202 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5
4 219 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 15 Tualatin 5
5 227 Emmett Culp Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 25 Portland 5
6 210 Ira Ryan Breadwinner Cycles 42 Portland 5
7 212 Fred mills 38 Portland 5
8 201 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport 44 Vancouver 5
9 211 Tim Goodall 31 Portland 5
10 207 Bryce Jenkinson TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 43 Hood River 5
11 216 Curtis Loeb Hammer Velo 44 Portland 5
12 228 Matt Jamison Grouptrail Cycling 37 Portland 5
13 200 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 42 Hillsboro 5
14 204 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 41 Portland 5
15 214 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 40 Portland 5
16 206 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 43 Vancouver 5
17 217 Shawn Small Ruckus Test Team 34 Portland 5
18 222 Sean Corey Breadwinner Cycles 35 Vancouver 5
19 223 Tommy Tuite 39 Portland 5
20 224 Russell Forthuber bicycleattorney.com 32 Portland 5
DNF 226 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint 29 Portland 3

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age City Laps
1 710 Lance Heppler Dialed Cycling Team 48 Vancouver 5
2 703 Mike Hamness Dialed Cycling Team 46 Vancouver 5
3 718 Chris Wierman Dialed Cycling Team 46 Tualatin 5
4 704 Brian Wise Dialed Cycling Team 47 Vancouver 5
5 747 Steve Chapin 48 Portland 5
6 712 Daniel Cress Team 10 Barrel 47 Portland 5
7 711 Abram Hernandez BeerMongers 42 Portland 5
8 746 Hagai Tavori Hammer Velo 41 Portland 5
9 700 Matt Hooge 46 Portland 5
10 751 Devin Bailly Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 44 Portland 5
11 735 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 47 Portland 5
12 730 Matthew Smith Swift Racing 41 vancouver 5
13 750 Demian Bailey 48 Corvallis 5
14 717 Will Cortez 40 Portland 5
15 749 Ryan Morgan Trusty Switchblade 44 Portland 4
16 708 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 42 Portland 4
17 734 Geoff Grummon-Beale bicycleattorney.com 43 Portland 4
18 740 Benjamin Drucker Swift Racing 49 Portland 4
19 752 Alex White 19 Portland 4
20 724 Eric Aldinger Team Finger 47 Portland 4
21 714 Craig Carter Harder Cycling 48 Portland 4
22 739 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 46 Portland 4
23 727 Steve Black Trusty Switchblade 46 Portland 4
24 705 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 48 Happy Valley 4
25 716 Brian Johnson Tuite Bicycle Repair 48 Lake Oswego 4
26 723 Vincent Zitkovich 46 Vancouver 4

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age City Laps
1 203 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 51 Portland 4
2 237 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 53 Camas 4
3 235 William Goritski Rebound/Tireless Velo 56 Camas 4
4 215 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 53 Portland 4
5 206 Erik Goodfriend Hammer Velo 58 portland 4
6 213 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 4
7 217 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 54 Camas 4
8 209 Chris Page Metropolis Cycle Repair 50 Brightwood 4
9 202 Jeffrey Whitaker Cyclepath Racing 52 Portland 4
10 243 Trig Rogers bicycleattorney.com 52 Portland 4
11 236 Jeff Boehlke The Spokesmen 52 Battleground 4
12 218 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 52 Portland 4
13 204 Duff Linde Camas Bike and Sport 53 PORTLAND 4
14 228 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 54 Portland 4
15 205 Charles Barrett Cyclepath Racing 51 Portland 4
16 216 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 52 Portland 4
17 210 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Vancouver 4
18 200 Edward Knight Cyclepath Racing 50 Battle Ground 4
19 211 David Bussey 54 Canby 4
DNF 233 Jay Small Dialed Cycling Team 52 Vancouver 2

Category 2 Men 60+

Num Name Team Age City Laps
1 305 Tom Webb Team Rose City 66 Portland 4
2 303 Dave Burnard 62 Forest Grove 4
3 308 David Luoma Cyclepath Racing 61 Portland 4
4 309 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 62 Vancouver 4
5 302 Mark Hildebrandt 62 Tigard 4
6 318 Mark Schwyhart Team S+M 65 Portland 4
7 300 John Moyer 69 Portland 4

Category 2 Men U40

Num Name Team Age City Laps Notes
1 631 Chad Balthazor BeerMongers 33 Portland 5
2 630 Zachary Berkompas Dialed Cycling Team 22 YACOLT 5 warning-dangerous riding
3 653 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 34 Portland 5
4 627 Christopher San Agustin Team Coastal 33 Portland 5
5 625 Doug Merritt BeerMongers 38 Portland 5
6 667 Gregory Kell Holtey Brown p/b Peak Condition 32 Portland 5
7 664 Adam Burgess 25 West Linn 5
8 623 Chris Schomaker Grown Rogue Cycling Team 35 Portland 5
9 668 Matthew Crampton BeerMongers 38 portland 5
10 655 Colin Howard Hammer Velo 39 Portland 5
11 646 Justin Barnhart 38 portland 5
12 651 Matthew Wilkins Team Coastal 33 Portland 5
13 666 Eric Meza Nossa Familia Coffee Cycling 23 Portland 5
14 632 Andrew Smith Swift Racing 36 Portland 5
15 671 Michael Bernal Grouptrail Cycling 33 Portland 5
16 622 James Bradley Cyclepath Racing 37 Portland 5
17 626 Carl Aldrich BeerMongers 34 Portland 5
18 628 David Sterry 35 Portland 4
19 633 Cooper Irwin 20 Woodland 4
20 654 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 15 Portland 4
DNF 670 Tyler Bump Metropolis Cycle Repair 36 Portland 2

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 220 Rhonda Morin Sorella Forte 52 Gresham 4
2 204 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 56 Camas 4
3 200 Kathryn Lewis Gladyators 56 Gladstone 4
4 201 Pam Reid Team Rose City 61 Portland 4
5 207 Jan Moss Hammer Velo 57 Portland 3
6 203 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 59 Portland 3
7 202 Traci Smolen Team S+M 51 Portland 3
8 209 Suzy Renn Team Slow 48 Portland 3
9 208 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 45 Portland 3

Category 2 Women U45

Num Name Team Age City Laps
1 112 Nikki Balderson bicycleattorney.com 41 Portland 4
2 109 Nicole Beckwith Team Nonstop 32 Portland 4
3 105 Kate Drennan BeerMongers 35 Portland 4
4 103x Mckenna Mckee TCNF.LEGAL Racing Team 15 Vancouver 4
5 104 Kimberly Sass Sorella Forte 39 Portland 4
6 120 Erinne Goodell Team Slow 38 Portland 4
7 108 Nita Galambos Tuite Bicycle Repair 37 Portland 4
8 111 Carley Leins Team Nonstop 31 Portland 4
9 127 Holly Baird 32 portland 4
10 115 Beth Flanagan BeerMongers 41 Portland 4
11 117 Molly Leonard BeerMongers 28 Portland 4
12 101 Shelly Boelter Cyclepath Racing 40 Portland 4
13 100 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 41 Vancouver 4
14 130 Elizabeth Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 32 Portland 4
15 103 Heather VanValkenburg Cyclepath Racing 43 Vancouver 4
16 102 Maggie Creviston CX Pistols p/b Gigantic Brewing 38 Portland 4
17 124 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 18 Vancouver 4
18 107 Whitney Hooker Team Finger 35 The Dalles 3
19 125 Rebecca Hillary Team AF 42 Portland 3
DNF 106 Hannah Moore 35 Portland 1

Category 3 Men 10-13

Num Name Team Age City Laps Notes
1 672 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 13 West Linn 4
2 678 Chance Brown Trusty Switchblade 13 Forest Grove 4
3 677 3
4 652 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy 10 Bend 3
5 679 Zach Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 13 Vancouver 3
6 653 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 13 Portland 3
7 680 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 13 Portland 3
8 664 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 13 Portland 3
9 650 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 11 Tigard 3
10 657 Weston Forbes Metropolis Cycle Repair 12 Portland 3
11 676 3 please identify
12 670 Kyver Johnecheck 10 Portland 3

Category 3 Men 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 603 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 16 Tigard 4
2 600 Eric Tervo 17 Portland 4
3 606 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport 18 Camas 4
4 623 Aaron Bailey 14 Corvallis 4
5 601 Benjamin Tai Cyclepath Racing 15 Camas 4
6 605 Jacob Hamness Dialed Cycling Team 14 Washougal 4
7 617 Collin Small Dialed Cycling Team 15 Vancouver 3

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Age City Laps
1 605 Andrzej Stadnik 29 Lake Oswego 4
2 671 Miguel Moreno 20 Portland 4
3 627 Geoff Sosebee 34 Portland 4
4 601 Jesse Merrithew 37 Portland 4
5 641 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 33 Portland 4
6 615 Patrick Johnson 39 Portland 4
7 603 Tommy Cardwell 37 Portland 4
8 626 Rolland Hayden 39 Gresham 4
9 608 Matthew Boelter 39 Hillsboro 4
10 642 Dean Proteau 34 Portland 4
11 630 Daniel Peterson 31 Portland 4
12 629 Eric Alderman 35 Portland 4
13 602 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 38 Brush Prairie 4
14 662 Quinlyn Benning 20 Kelso 4
15 640 Martin Joyce Metropolis Cycle Repair 36 Portland 4
16 665 Maxwell Merkle Metropolis Cycle Repair 36 Portland 4
17 654 Dalton Husband 38 Portland 4
18 669 Max Soontararak Team 10 Barrel 34 Beaverton 4
19 609 Matt Erdman 38 Portland 4
20 666 Eddie Barksdale Metropolis Cycle Repair 27 Portland 3
21 663 Samual Negasi 19 portland 3
22 668 Austin Tyburski 18 portland 3

Category 3 Men 40-49

Num Name Team Age City Laps
1 729 Michael Kolb ANTHM Collective 41 Portland 4
2 770 Demian Bailey Marys Bicycle Club 48 Corvallis 4
3 709 Joshua Boelter Cyclepath Racing 42 Portland 4
4 702 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 49 Camas 4
5 771 Morten Bulow 46 Portland 4
6 781 James McGrew 45 Husum 4
7 705 Sean Cook Cyclepath Racing 46 Portland 4
8 727 Barry Pieratt Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Oregon City 4
9 768 Keoni McHone 43 Happy valley 4
10 783 Garrett Tyburski 40 portland 4
11 730 Frederick Smelser 40 Portland 4
12 717 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 46 Portland 4
13 772 Ben Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 43 Corbett 4
14 754 Ashley Williams ANTHM Collective 50 Portland 4
15 724 John Pettitt ANTHM Collective 43 Portland 4
16 713 Jeff Copus Team 10 Barrel 49 portland 4
17 736 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 41 Portland 4
18 786 Billy Holcomb Trusty Switchblade 43 portland 4
19 787 Max Frixione Stumptown Cycling Club 45 Portland 4
20 782 Eric Blankenship 43 Bend 4
21 708 Jeff Dill ANTHM Collective 46 Portland 4
22 710 Joe Kim Camas Bike and Sport 41 Washougal 4
23 751 Ben Salzberg Team Slow 47 Portland 4
24 701 John Golden 43 north plains 4
25 785 Tollman Owens 42 Portland 4
26 748 Ben Beyer 41 Portland 4
27 704 Joseph French Swift Racing 44 Portland 4
28 718 Shaun Stiles 40 VANCOUVER 4
29 716 Tim Root 44 Portland 4
30 720 Eric Voigt 45 Sandy 4
31 774 Tom Perilloux 44 Portland 4
32 784 Vince Rodarte Team Planet X USA p/b Xiologix 43 portland 4
33 780 Albert Passadore Hammer Velo 46 Portland 4
34 706 Erick Taft Camas Bike and Sport 48 Vancouver 4
35 759 Robby King 41 Portland 4
36 722 Chad Carlton 46 Battle Ground 4
DNF 745 Andrew Kreps Rolling Thunder p/b The Missing Link 42 Portland 1

Category 3 Men 50+

Num Name Team Age City Laps
1 21 Brian Bogle Dialed Cycling Team 50 Vancouver 4
2 14 Thomas Royce The Spokesmen 50 Ridgefield 4
3 40 Bill Messer 51 Portland 4
4 9 Roy Velardi Camas Bike and Sport 60 Camas 4
5 7 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 54 Brush Prairie 4
6 35 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 53 Sherwood 4
7 11 David Cady 51 OREGON CITY 4
8 6 Kim A Neve 61 Portland 4
9 5 Thomas Hurst 54 Vancouver 4
10 13 Bryan Curry 53 Portland 4
11 10 Dennis Sweeten 53 Oregon City 4
12 28 Timothy Whiteley Camas Bike and Sport 55 Camas 4
13 42 Kevin Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 53 Vancouver 4
14 17 Jerry Haxby US Military Endurance Sports 55 Vancouver 2

Category 3 Women 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 762 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 13 Portland 3
2 770 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 13 Portland 3
3 763 kayden mckee TCNF.LEGAL Racing Team 11 Vancouver 3
4 772 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 11 lake oswego 3
5 760 Aleena Knight Cyclepath Racing 12 Battle Ground 3
6 765 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 13 Portland 3
7 764 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 12 tigard 3
8 761 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
9 768 Eliana Umberhandt Stumptown Cycling Club 11 Portland 2
10 773 Rayton Wyant 10 Portland 2
11 767 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2

Category 3 Women 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 705 Sascha Knight Cyclepath Racing 15 Battle Ground 3
2 707 Hannah Whiteley 14 Camas 3
3 713 Aven Mergen 16 Corbett 3
4 712 Olivia Hewett The Spokesmen 18 Vancouver 3
5 708 Emma Royce The Spokesmen 17 Ridgefield 3
6 440 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 14 Tigard 3

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 303 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 46 Portland 4
2 351 Sara Headley Swift Racing 39 Portland 4
3 335 Sally Loughridge Hammer Velo 50 Portand 4
4 333 Kaya Lydamore Battlekats 28 portland 4
5 309 Jocelyn Gary 41 Portland 3
6 352 april mcnamara 38 Portland 3
7 353 Patty Barnard Camas Bike and Sport 52 CAMAS 3
8 319 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 42 Portland 3
9 354 Heather Johnson Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 34 Portland 3
10 321 Cindy Bianchini 48 Portland 3
11 300 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 42 Portland 3
12 357 Birch Clark 21 Portland 3
13 313 Stacey Stromberg Gladyators 40 Milwaukie 3
14 346 Regina Flanagan 40 Canby 3
15 358 Jenny Lyman Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 portland 3
16 332 Sarah Hayden 37 Gresham 3
17 356 Jennifer Stebbing 49 Troutdale 3
18 320 Amy Acymour 45 Oregon City 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 809 David Gulick 40 Portland 4
2 805 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 4
3 831 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 lake oswego 4
4 808 Josh Snyder Marys Bicycle Club 37 Corvallis 4
5 812 Michael Clark Stumptown Cycling Club 49 Portland 4
6 804 Mark westerfield Dialed Cycling Team 46 Tigard 4
7 803 Mark Sather Team 10 Barrel 47 Tigard 4
8 824 Bryan Smith Hammer Velo 46 Portland 4
9 802 Daniel Pungor 39 Portland 4
10 833 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland 4
11 814 Jeff Tedder Hammer Velo 58 Vancouver 4
12 816 Paul Toufar bicycleattorney.com 43 portland 4
13 834 Savyasaachi Keshava Murthy Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 35 Portland 4
14 832 Dave Webb Camas Bike and Sport 55 Ridgefield 4
15 830 Chris McCraw Team Slow 42 Portland 3
16 827 Jake Rahner 44 Beaverton 3

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 11 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 35 Portland 5
2 6 Shannon Skerritt 47 Portland 5
3 2 Andrew Coe PDX TI 37 Portland 5
4 5 Mitchell Trux PDX TI 38 Portland 5
5 4 Felipe Nystrom 35 Portland 5
6 12 Doug Wilmes 38 Portland 5
7 22 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 45 Portland 5
8 23 Jacob Hull 31 Portland 5
9 27 Josh Kelley Breadwinner Cycles 35 Portland 5
10 17 Paul Furst Dialed Cycling Team 20 Vancouver 5
11 3 Paul Johnson Ruckus Test Team 30 Portland 5
12 15 Gabriel Linn Trusty Switchblade 41 Bend 5

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 74 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 Portland 5
2 61 Laura Trace Team Oregon p/b Rodda Paint 52 Portland 5
3 60 lindsay jackson 41 Lake Oswego 5
4 76 Elizabeth White 24 Portland 5
5 62 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 36 Portland 5
6 77 Laura Parsons 36 Portland 5
7 79 Emily Boscacci Grown Rogue Cycling Team 33 Portland 5
8 80 Anne-Marije Rook 31 Portland 5
9 69 Abra McNair 36 Portland 5
10 66 Mielle Blomberg Team S+M 47 Portland 4
11 72 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair 30 Portland 4
12 78 Margi Bradway bicycleattorney.com 44 Portland 4

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Notes
1 2 Joe Santos Cyclepath Racing 46 Portland 5
2 1 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 37 Portland 5
3 71 Gabriel Linn Trusty Switchblade 41 Bend 5
4 53 Ryan Weaver 41 Portland 5
5 8 Kyle Mensing Stages Cycling 31 Portland 5
6 40 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 40 Portland 5
7 14 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 48 Portland 5
8 67 Michael Saviers Vancouver 5 Warning-missing visible number
9 37 Christian Reed 39 Seattle 5
10 22 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 43 Vancouver 5
11 18 Daniel Shaw 32 Portland 5
12 15 Nat Johnson 40 Portland 5
13 9 Robert Jackson 43 lake oswego 5
14 17 Pete Rubijono Poler 42 Portland 5 Warning-missing visible number
15 43 Jacob Furniss Poler 38 Portland 5
16 31 Tony Pereira Breadwinner Cycles 49 Portland 4
17 50 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Beaverton 4
18 72 Devin Bailly Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 44 Portland 4
19 60 Tom Palke ANTHM Collective 52 Portland 4
20 68 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 56 Vancouver 4
21 12 Bob Rakoz Camas Bike and Sport 56 Vancouver 4
22 13 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 57 Portland 4
23 21 Vincent Zitkovich 46 Vancouver 4
24 11 Mielle Blomberg Team S+M 47 Portland 4
25 73 David German Hammer Velo 53 Portland 4
26 66 Jordan Norris Oregon Bike Shop Racing Team 39 Portland 4
27 36 Isaac Frost 35 portland 4
28 65 William Glasson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 4
29 30 Suzy Renn Team Slow 49 Portland 4
30 70 Benjamin Tai Cyclepath Racing 15 Camas 3
DNF 4 James Tervo Team S+M 48 Portland 3
DNF 69 Ryan Morgan Trusty Switchblade 44 Portland 3