2019 Criterium BAR

Updated December 22, 2019 at 1:31 PM

Category 3 Men

Name Team Points
1 Erik Mills Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 37
2 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 33
3 Eric McKinley 31
4 Sean Austin Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 30
5 Peter Madsen 29
6 Brian Lynch Team Dr Will Bar 29
7 Adam Angert Holtey Law p/b Peak Condition 27
8 Peter Newlands 26
9 Justin Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 24
10 Keith McIntire Audi 19
11 Eric Anderson Team Dr Will Bar 17
12 Ben Tankus Byzick + Company Cycling 16
13 Conor Fitzgerald Team Oregon p/b Rodda Paint 16
14 Todd Berger Studio Nine30 Race Team 15
15 Rodrigo Colin Dialed Cycling Team 15
16 Kevin Wallin 14
17 Greg Schmitt Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 13
18 Chris Thomas TCNF.LEGAL Racing Team 12
19 Brandon Gallagher Murder of Crows 12
20 Bob Pool Pacific Office Automation Cycling 12
21 John Chapman Murder of Crows 12
22 Bill Dolan Team Dr Will Bar 12
23 Dan Litwora Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 11
24 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 11
25 Peter Seelig Team Dr Will Bar 11
26 Rob Angelo Evolution Racing 10
27 Michael Brown WebCyclery Racing 9
27 Paul Hynes Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 9
29 George Gardner Team Oregon p/b Rodda Paint 8
30 Paul Armstrong 8
31 Xavier Lopez 8
32 Andrew Springer Team Oregon p/b Rodda Paint 7
33 Brent Poole Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 7
33 Billy Bergen Project Bike Bend 7
35 Chris Lind The Club Roule 6
36 Gavin Bowen Bowen Sports Performance 6
37 Brad Davidson Grouptrail Cycling 6
38 David Sjogren Sunnyside Sports 5
39 Eric Whitworth Murder of Crows 4
40 Josh Mitchell bicycleattorney.com 4
41 Jesse Tonkinson Dialed Cycling Team 3
42 Matt Fox Deschutes Brewery 3
43 Xander Viray Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 3
44 Thane Jennings Sunnyside Sports 2
45 Weston Martin Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 2
46 Eric Kaczmarek Pacific Office Automation Cycling 1
47 Marten Koops Independent 1
48 Victoria Jansen Byzick + Company Cycling 1

Category 3 Women

Name Team Points
1 Victoria Jansen Byzick + Company Cycling 55
2 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 52
3 Sarah Muench SkyFlash Racing 39
4 Clara Terrell English Cycles 26
5 Rachel Geiter 14
6 Alexandria Schultz Rainier Beer Cycling Team 14
7 Mahika Peterson BYRDS 13
8 Roz Patterson Deluxe Cycles 12
9 Nia Ransom 12
10 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 11
11 Nicole Marek 11
12 Veronica Volok 10
13 Nekane Powell BYRDS 7

Category 4 Men

Name Team Points
1 Chris Lind The Club Roule 45
2 Nick Schaefer 38
3 Alan Plank Dialed Cycling Team 37
4 Connor Shimamoto 35
5 Travis Richardson Pacific Office Automation Cycling 34
6 Martin Lisk 31
7 Gavin McGregor Rock Creek Cyclery AKA Bethany Bike Repair Cycling Team 26
8 Sam Myers Bend Endurance Academy 24
9 Kevin Ryan unaffiliated 19
10 Jorge Kaufmann Team Oregon p/b Rodda Paint 16
11 Ben Marean Eugene Velo Racing 15
12 Joshua Johnston Murder of Crows 15
13 James Brown 14
14 Stuart Pearson Eugene Velo Racing 14
15 Jason Evans Walmart/ACEC Cyling Team 13
16 Ryder Uetrecht ASU Devo 13
17 John Zimmatore 13
17 Thomas Hope 13
19 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 12
20 Christopher Woods 12
21 Mark Goodman Murder of Crows 12
22 Spencer Parise Team UP 12
22 Jeremy Meyer 12
24 David Reitan 12
25 Gabriel Graves Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 11
26 Nick Engerran 11
27 Jacob Olander Bowen Sports Performance 11
28 Raeseong Kang 11
29 Carl Loeffler Carl Loeffler 10
30 Conner Lader 10
31 Ian Brown Speedvagen 10
32 Cory Erickson Team 10 Barrel 10
32 Dave Petermeier Planet PDX Cycling 10
34 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 9
35 Connor Donahue 9
35 Jeff Nary Sagebrush Cycles 9
37 Calvin Steele Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 9
38 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 8
39 Nels Martin Dialed Cycling Team 8
40 Tanner Bowen Bowen Sports Performance 8
41 Daniel Peterson Hammer Velo 8
42 Adam Andrus Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 8
43 Adam Fast Velopro 7
44 Phil Traylor The Club Roule 7
45 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 7
45 Robert Uetrecht WebCyclery Racing 7
47 Ryan Price The Club Roule 6
48 Tiago Reis Hutch's Bend Dental 6
49 David Goodman Dialed Cycling Team 6
50 Gary Rust Dialed Cycling Team 6
51 James Yoon Dialed Cycling Team 5
52 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 5
53 Jason Bell US Military Endurance Sports 5
54 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 5
55 Bas Jakobsen 4
56 Quinlan Pfiffer Team UP 4
57 John DeSapio Team 10 Barrel 4
58 Guy Polson Infinit Performance 3
59 Erik Goodfriend Hammer Velo 3
60 Aidan Whitelaw WebCyclery.com 3
60 Rodney Trepess Deschutes Brewery 3
62 Colin Howard Hammer Velo 3
63 Christopher Soelling Taco Time NW Cycling Team - Seattle Super Squadra 2
64 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 2
64 Joshua Jordan Boneyard Cycling 2
64 Reid Curry Murder of Crows 2
67 Brandon Pendergrass 2
68 Jonathan Meyer Dialed Cycling Team 2
69 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 1
70 Eric Blankenship 1
71 Peter Collier 1

Category 4 Women

Name Team Points
1 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 38
2 Leslie Thomas Eugene Velo Racing 34
3 Dana Orth 30
4 Kimberly Dowe 30
5 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 28
6 Kat Hampton Co-Motion Factory Racing Team 26
7 Nitzel Hagan Dialed Cycling Team 22
8 Marie Zayas Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 22
9 Renee Beard Co-Motion Factory Racing Team 15
10 Sally Loughridge Hammer Velo 15
11 Stephanie Uetrecht WebCyclery Racing 15
12 Parry Sample Rainier Beer Cycling Team 15
13 Erin Reis Hutch's Bend Dental 14
14 Carley Leins Team Nonstop 14
15 Jennifer Woodland 13
16 Patricia Strange Deschutes Brewery 13
17 Lisa Timmerman The Club Roule 13
18 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 12
19 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 12
20 Liza Gualandi Murder of Crows 11
21 Tanya Appuhn Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 10
22 Rebecca Hillary 10
23 Emily McNary Rainier Beer Cycling Team 9
24 Christi Kenyon Caliber 8

Category Pro/1/2 Men

Name Team Points
1 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 58
2 Felipe Nystrom Western Bikeworks 37
3 Wacek Godycki Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 35
4 Sean Hollenbeck 33
5 Joseph Dengel Team Dr Will Bar 24
6 Colin Dunlap Team Oregon p/b Rodda Paint 22
7 Carl Hoefer Audi 19
8 Harrison Harb River City Bicycles - Bike Law 18
9 Patrick Lemieux River City Bicycles - Bike Law 18
10 Peter Madsen 15
11 Levi Kramer Colorado Mesa University 15
12 Colin Gibson River City Bicycles - Bike Law 15
13 Thomas Hope 14
14 James Kramer Fleming Wealth Strategies 14
15 Zachary Hibbs Pacific Office Automation Cycling 14
16 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 13
17 Zachary Kovalcik Black Lodge Cycling 13
18 Sean Austin Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 12
19 Cliff Eslinger Evolution Racing 12
20 Stephen Rockwood English Cycles 11
21 Anthony Broadman Evolution Racing 11
22 Marek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 11
23 Nick Skenzick Co-Motion Factory Racing Team 10
24 Erik Hammerquist Velobody P/b Slocum 10
25 Rob English English Cycles 9
26 Philippe Gauthier Team Wooly Mammoth p/b Ultradynamico 9
27 Jordan Barber 9
28 Chris Waggoner Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 9
29 Ian Jungjohann Co-Motion Factory Racing Team 8
30 Evan Murphy River City Bikes - Bike Law 8
31 Emmett Culp Holtey Law p/b Peak Condition 8
32 Adam DeMarzo Moe's Bike Shop 7
33 Keelan Ontiveros Velobody P/b Slocum 7
34 Eric Martin WebCyclery Racing 7
35 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 7
36 Alex Yale Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 6
37 Bart Bowen Deschutes Brewery 6
38 Adam Angert Holtey Law p/b Peak Condition 6
39 Brian Heneghan San Jose Bicycle Club 5
40 Rodrigo Colin Dialed Cycling Team 5
41 Garrett Hankins Team Mike's Bikes p/b Equator Coffees 4
42 Edward Micek WebCyclery Racing 4
42 Sean Haidet Schnur Racing 4
44 Daniel Smith No affiliation, ... yet USAC Team: CAL-NATS 3
45 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law 2
46 Arthur Schocken 1

Category Pro/1/2 Women

Name Team Points
1 Sophie Andrews Point S Racing 40
2 Brenna Wrye-Simpson DNA Pro Cycling Team / Team S&M 30
3 Annick Chalier Team Finger 28
4 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 25
5 Clara Terrell English Cycles 15
6 Lisa Eriksson Holtey Law p/b Peak Condition 15
7 Kristi Cutter Bend 15
8 Sarah Muench SkyFlash Racing 15
9 Brooke Stehley 14
10 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 14
11 Victoria Jansen Byzick + Company Cycling 13
12 Brenna Wolford Sunnyside Sports 13
13 Kaya Lydamore Holtey Law p/b Peak Condition 13
14 Kerry Martin Sunnyside Sports 12
15 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 12
16 Andrea Smith Sunnyside Sports 11
16 Elise Donovan Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 11
18 Elyse Johansen Rainier Beer Cycling Team 10
19 Holland LaRue Team Finger 9
20 Veronica Volok 8
21 Alexandria Schultz Rainier Beer Cycling Team 7

Junior Men

Name Team Points
1 Tanner Bowen Bowen Sports Performance 58
2 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 55
3 James Yoon Dialed Cycling Team 46
4 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 45
5 Kai Shays School of Send, Will Bar 44
6 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 44
7 Jacob Olander Bowen Sports Performance 42
8 Gavin Bowen Bowen Sports Performance 41
9 Aaron Bailey Marys Bicycle Club 35
10 Gavin Newman TriTech Select 24
11 Austin Wick Dialed Cycling Team 20
12 Nels Martin Dialed Cycling Team 15
13 Zane Moore 15
14 Calvin Steele Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 13
15 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 13
16 Alex Amparo Dialed Cycling Team 12
16 Romeo Kaczmarek 12
18 Anton Micek WebCyclery Racing 11
19 Harrison Lucas 11
20 Issak Walker Hammer Velo 10
21 Ian Brown Speedvagen 9
22 Aris Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 8
23 Lucian Spampinato Deschutes Brewery 8
24 Ryder Uetrecht ASU Devo 7
25 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 6
26 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 5
26 GG Johnson 5
28 Nyall Trout Bend Endurance Academy 4

Junior Women

Name Team Points
1 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 57
2 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 53
3 Alyssa Hargis TCNF.Legal 45
4 Maddy Wick Dialed Cycling Team 28
5 Shyan Hargis 24
6 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 15
7 Melissa Koops independent (for now) 14
8 Cam Mills 13

Masters Men

Name Team Points
1 John OBrien Evolution Racing 55
2 David Root Pacific Office Automation Cycling 51
3 Dickie Mallison SEE SEE MOTOR COFFEE 48
4 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 46
5 Peter Seelig Team Dr Will Bar 45
6 Paul Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 42
7 Maikey Lopera Club Ciclista MadroƱo 41
8 Rob Angelo Evolution Racing 36
9 Demian Bailey Marys Bicycle Club 36
10 Eric Anderson Team Dr Will Bar 35
11 Dan Litwora Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 33
12 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 32
13 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 32
14 Michael Longmire Revenge Cycling & Racing 30
14 Bob Duffy Team Dr Will Bar 30
16 Saul Lopez Half Fast Velo Powered by Ninkasi Brewing 30
17 Thomas C Hackleman Narrows Velo 29
18 Steve Swanson 29
19 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 26
20 David McCasker 26
21 Ron Frerichs Co-Motion Factory Racing Team 26
22 Jay Hamlin Dialed Cycling Team 24
23 Steve Wright TCNF.LEGAL Racing Team 23
24 Matt Radich Team Dr Will Bar 22
25 Jason Whitley Team Oregon p/b Rodda Paint 22
26 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 21
27 David Saltzberg Pacific Office Automation Cycling 20
28 Jay Small Dialed Cycling Team 20
28 Darell Provencher Team Rose City 20
30 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 20
31 Greg Steele Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 18
32 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 18
33 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 16
34 Chris Kaiser Este Racing 16
35 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 15
36 Eric Kaczmarek Pacific Office Automation Cycling 15
37 David Hart Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 15
38 Scott Mares Threshold Velo 14
38 Stephen Bedford Holtey Law p/b Peak Condition 14
40 Andrew Suchocki BeerMongers 14
41 John Browning Evolution Racing 14
42 Dave Petermeier Planet PDX Cycling 14
43 Gary Rust Dialed Cycling Team 14
44 Mathew Braun Perthes Awareness Cycling Team 13
44 Nick Duckstein Velobody / Gerks 13
44 David J. Mullen Hagens-Berman LLP Cycling 13
44 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 13
44 Erik Mills Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 13
44 Michael Manning Rock Creek Cyclery AKA Bethany Bike Repair Cycling Team 13
50 Clint Ebert bicycleattorney.com 13
51 Ian Gibson Dialed Cycling Team 12
52 Erik Voldengen Pacific Office Automation Cycling 12
52 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 12
52 Hans Ibold Perthes Awareness Cycling Team 12
55 Anthony Broadman Evolution Racing 12
56 Bryon Cline 12
57 Jeff Nary Sagebrush Cycles 12
58 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 11
58 Jason Evans Walmart/ACEC Cyling Team 11
58 Chris Haverty Pacific Office Automation Cycling 11
58 Zak Winter Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 11
62 David Pilz Hutch's Bend Dental 11
63 Paul Zagacki bicycleattorney.com 10
63 David Hopper NoMads Sports Club 10
63 Mike Murray Bike Central/Barbur Vet 10
66 Matthew Slater Evolution Racing 10
67 John Slawta Land Shark 10
68 Paul Mautner The Club Roule 9
68 Thomas Cody TCNF.LEGAL Racing Team 9
68 Greg Stokes Hammer Velo 9
68 Lance Heppler Dialed Cycling Team 9
68 Robert Tornai Pacific Office Automation Cycling 9
73 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 8
73 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 8
73 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 8
73 Marten Koops Independent 8
73 Casey Davidson bicycleattorney.com 8
78 Steve Schwaeber TCNF.LEGAL Racing Team 7
78 Mark Radford Dialed Cycling Team 7
80 Steve Thompson Bikesale.com 7
81 G Boyd Tarin Splunk Race Team 7
82 Terry Hamness Dialed Cycling Team 6
83 Christopher Soelling Taco Time NW Cycling Team - Seattle Super Squadra 6
84 Scott Goldstein Wyrm of Dread Ltd 6
84 Sean Haidet Schnur Racing 6
86 Antonio Castaneda Jr Audi 5
86 Gordy Bolstad Velobody/Gerks 5
86 Dean Vacheresse See See 5
86 Erik Goodfriend Hammer Velo 5
86 Christopher Hitchcock Dialed Cycling Team 5
91 Joe Cooper Twin Peaks Racing Team 5
92 Doug Brecht Team 10 Barrel 5
93 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 4
94 John Prosser Revenge Cycling & Racing 4
95 Cliff Eslinger Evolution Racing 4
96 Mike Hanson Dialed Cycling Team 4
97 Brad Gebhard 3
97 Greg Luniewski Caliber Home Loans 3
99 Gil Ormerod Team S&M 3
100 Todd Gallaher Team Glass Forge 3
101 Brian List Bike Central/Barbur Vet 2
102 Nathan Sheafor Team Glass Forge 2
103 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 1
103 Bill Dolan Team Dr Will Bar 1
105 Michael Brown WebCyclery Racing 1

Masters Women

Name Team Points
1 Traci Smolen Team S&M 39
2 Juliet Hochman 30
2 Vikki Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 30
4 Jenny Slawta Land Shark 28
5 Renee Beard Co-Motion Factory Racing Team 26
6 Kristi Cutter Bend 15
7 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte 14

Singlespeed/Fixed

Name Team Points
1 Peter Madsen 15
2 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 15
2 Veronica Volok 15
4 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 14
5 Evan Murphy River City Bikes - Bike Law 14
6 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 13
7 Alexander Zybin Team UP 13
8 Spencer Parise Team UP 12
9 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law 11
10 Chris Lind The Club Roule 9
11 Quinlan Pfiffer Team UP 8
12 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 7
13 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 5