2022 Criterium BAR

Updated October 4, 2022 at 8:00 PM

Category 3 Men

Name Team Points
1 Kieron Crossley GENE JOHNSON 62
2 Jeff Leonard Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 44
3 Jade Rohde Land Shark 42
4 Sean Pinzon 41
5 Ethan Klein Pacific Office Automation Cycling 39
6 Mateen Richey WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. 33
7 Clay Allred Rainier Beer Cycling Team 30
8 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 23
9 Eric McKinley Team Oregon p/b Rodda Paint 22
10 Summer Newlands 19
11 Greg McElravy Grouptrail Cycling 17
12 Ben VanderZanden Biciclista US 16
13 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 16
14 Julian Ballestas Estrella Racing Team 15
15 Erik Mills Elliston Coaching Race Team 15
16 Sean Austin Bicycle Way Of Life Cycling 13
17 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 13
18 Cian McCann Audi/Krykisports 11
19 Jacob Smith Biciclista US 10
20 Nick Engerran 9
21 Travis Richardson Pacific Office Automation Cycling 7
22 Ian Gibson Dialed Cycling Team 6
23 Jake Johansen Cascadia Junior Cycling 5
24 Marty Moran 5
25 Connor Shimamoto 5
26 David Root Pacific Office Automation Cycling 4
27 Austin Duerfeldt 3
28 Witali Spuling Team Oregon p/b Rodda Paint 3
29 Matt Radich Team Dr Will Bar 3
30 Ian Brown BEAR NATIONAL TEAM 2
31 Patrick Dailey Pacific Office Automation Cycling 2
32 Michael Wing 2
33 Jack Johnson 1

Category 3 Women

Name Team Points
1 Stephanie Taplin Gene Johnson Cycling Team 54
2 Airlia Oroszváry Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 52
3 Evelyn Boling Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 44
4 Emily McNary Team Oregon p/b Rodda Paint 38
5 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 29
6 Hannah Thomas Biciclista US 26
7 Amy Engelhard Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 22
8 Aly Nielson Pacific Office Automation Cycling 20
9 Shantel Mitchell 20
10 Rachel Serslev Biciclista US 15
11 Amelia Henderson 15
12 Jennifer Haliewicz Team Oregon p/b Rodda Paint 14
13 Nicole May Team Oregon p/b Rodda Paint 13
14 Anna Rischitelli The Velo, Phoenix, AZ 12
15 Nat Schefler 11
16 Clara Terrell Team The Machine 11
17 Katlyn Giombolini 8
18 Lisa Timmerman The Club Roule 7
19 Lisa Zich Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 5
20 Victoria Spencer Rainier Beer Cycling Team 4
21 Natalie Moser Dialed Cycling Team 4
22 Kris Ullman Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 3
23 Caitlin Pellerbruch Kryki Sports 3
24 Charlotte Copp 2
25 Libby White Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 2
26 Lauren Bowen Team Oregon p/b Rodda Paint 1
27 Kassandra Meras Dialed Cycling Team 1

Category 4 Men

Name Team Points
1 Austin Duerfeldt 40
2 Tim Reeves 40
3 Jim Jeffers The Club Roule 36
4 Aidan Richards 35
5 Kenneth Wahrenberger Team Oregon p/b Rodda Paint 34
6 Witali Spuling Team Oregon p/b Rodda Paint 30
7 Samuel Phillips Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 27
8 Dennis Liang University of California San Diego 26
9 Joe Bartlett 22
10 Andrew Zurn The Club Roule 20
11 Nathan Kistler 16
12 Jeremy Howard Rainier Beer Cycling Team 16
13 Julian Ballestas Estrella Racing Team 15
14 Josiah Langstaff 14
15 Adam Rehmann Dialed Cycling Team 14
16 Jason Evans Biciclista US 14
17 Andy Kraft The Club Roule 14
18 Kyle Strek 13
19 Peter Collins 13
20 Zane Strait Cascadia Junior Cycling/Sunnyside Sports Race Team 12
21 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 11
22 Logan Divelbiss Bike Peddler 11
23 Matthew Flodin 11
24 Adam Haslam 10
25 David Estrin 10
26 Gabriel Wolford Gene Johnson Cycling Team 9
27 Gavin Newman East Portland Youth Cycling 9
28 Greyson Turner Sunnyside Sports 8
29 Jack Hampson East Portland Youth Cycling 7
30 Ben Taber Team 10 Barrel 6
31 Nick O'Connell 6
32 Brian Halvorsen 6
33 Logan Mathiasen 5
34 Jacob Harrel Harder Cycling 4
35 Joshua Dinwiddie Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 4
36 Colin Howard 3
37 Eamon Haverty Biciclista CX Pdx 3
38 Maxwell Yousey 3
39 Tyler Dretke The Club Roule 3
40 Carlos Acosta Rock Creek Cyclery 2
41 Steven Sprinkle None 2
42 Karl-Henry Dossous Dialed Cycling Team 2
43 Tim Dorman Dialed Cycling Team 2
44 Dylan Kuhl Landshark & Ashland Devo 2
45 Laryea Quaye The Club Roule 1

Category 4 Women

Name Team Points
1 Leah Carter Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 33
2 Kat Hampton Marys Bicycle Club p/b Tacovore 30
3 Victoria Spencer Rainier Beer Cycling Team 28
4 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 25
5 Rachel Brekke-Schmidt 24
6 Rebecca Heron 18
7 Kimberly Dowe Team The Machine 15
8 Anna Rischitelli The Velo, Phoenix, AZ 15
9 Libby White Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 14
10 Shantel Mitchell 13
11 Tausha Smith Team The Machine 12
12 Taryn Hand 11
13 Emily Slocombe Team Oregon p/b Rodda Paint 10
14 Lauren Bowen Team Oregon p/b Rodda Paint 9

Category Pro/1/2 Men

Name Team Points
1 Felipe Nystrom Costa Rica 46
2 Max Ritzow Expeditors Elite Cycling 41
3 Kaler Marshall Expeditors Elite Cycling 40
4 Erik Hammerquist 38
5 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 30
6 Ben VanderZanden Biciclista US 27
7 Evan Murphy River City Bikes - Bike Law 26
8 Alex Yale Pacific Office Automation Cycling 24
9 Jeff Crawford Pacific Office Automation Cycling 22
10 Zachary Kovalcik Black Lodge Cycling 17
11 Ethan Cotton 15
12 Paul Bourcier Elliston Coaching Race Team 14
13 Mateen Richey WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. 14
14 Keelan Ontiveros Expeditors Elite Cycling 13
15 Sean Hollenbeck 13
16 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 13
17 Duncan Oliphant Pacific Office Automation Cycling Team 12
18 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law 12
19 Eric Zugor 11
20 Martin Acosta Rock Creek Cyclery pb Fit4ever Studio 11
21 Lewis Whiley 10
22 Peter Collins 10
23 Emmett Culp Biciclista US 9
24 Patrick Parish Kolektiv 9
25 Bob Duffy Team Dr Will Bar 8
26 Kieron Crossley GENE JOHNSON 8
27 Matthew Allen Stages Cycling 7
28 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling 5
29 Tyler Aquino 5
30 Antonio Castaneda Jr Pacific Office Automation Cycling 5
31 Simon Wu Kryki Sports 4
32 Maikey Lopera Elliston Coaching Race Team 4
33 Will Cucco Illuminati Cycling 4
34 Sean Austin Bicycle Way Of Life Cycling 2
35 Connor Shimamoto 2
36 Ethan Klein Pacific Office Automation Cycling 1

Category Pro/1/2 Women

Name Team Points
1 Jenna Lingwood Point S Nokian 71
2 Brenna Wrye-Simpson DNA Pro Cycling Team / Team S&M 60
3 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 46
4 Hannah Allen Fount Cycling Guild 39
5 Airlia Oroszváry Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 32
6 Hannah Thomas Biciclista US 20
7 Evelyn Boling Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 17
8 Julie Peterson Baker Loves Bikes/Powered by Cyclesoles 15
9 Rachel Geiter 14
10 Stephanie Taplin Gene Johnson Cycling Team 13
11 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 13
12 Amy Engelhard Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 11
13 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 7

Junior Men

Name Team Points
1 Gavin Newman East Portland Youth Cycling 44
2 Luke Talman East Portland Youth Cycling 40
3 Andrew Newman East Portland Youth Cycling 26
4 Kieran Garigan Bonk Collective 26
5 Keoni Padaca Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 24
6 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 15
7 Jack Hampson East Portland Youth Cycling 15
8 Hunter Westerfield Diehard Bikes 14
9 Austin Wick Dialed Cycling Team 13
9 Rowan Newell 13
11 Simon Walsh 13
12 Leo Herriges Swift Racing PDX 12

Junior Women

Name Team Points
1 Kamea Padaca Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 30
2 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 30
3 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 15
4 Spring Westerfield Diehard Bikes 14
4 Stella Cafiso Team Dr Will Bar 14
6 Summer Westerfield Diehard Bikes 13

Masters Men

Name Team Points
1 Ian Gibson Dialed Cycling Team 65
2 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling 58
3 John O'Brien Evolution Racing 57
4 Bob Duffy Team Dr Will Bar 57
5 Paul Bourcier Elliston Coaching Race Team 56
6 Erik Mills Elliston Coaching Race Team 54
7 Eric Anderson Team Dr Will Bar 51
8 Maikey Lopera Elliston Coaching Race Team 42
9 Hans Ibold Perthes Awareness Cycling Team 41
10 Darell Provencher Team Rose City 38
11 Chris Kutach Hutch's Bend Dental 37
12 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 34
13 Travis Richardson Pacific Office Automation Cycling 33
14 Andrew Coe PDX TI p/b Elevator Coffee 30
15 Tad Hodgert Deschutes Brewery Cycling Team 28
16 Matthew Allen Stages Cycling 27
17 Felipe Nystrom Costa Rica 27
18 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 27
19 Shannon Skerritt River City Bicycles - Bike Law 24
20 Tom Ghilarducci Rainier Beer Cycling Team 22
21 Nathan Dramer East Portland Youth Cycling 21
22 Brad Davidson Grouptrail Cycling 20
23 Cliff Baranowski Team Oregon p/b Rodda Paint 18
23 Paul Wroblewski The Club Roule 18
25 Jurgen Fennerl Hutch's Bend Dental 18
26 David Root Pacific Office Automation Cycling 17
27 Dan Litwora Pacific Office Automation Cycling 16
28 Derek Koops Hutch's Bend Dental 16
29 Aris Sophocles Aris III Sophocles 15
30 Matt Radich Team Dr Will Bar 15
31 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 14
31 G Boyd Tarin Splunk Race Team 14
31 Zak Winter Pacific Office Automation Cycling Team 14
31 Greg Schmitt Mettle cycling P/B Cycle Oregon 14
35 Scott Mares Threshold Velo 14
36 Sal Collura Bicilista US 14
37 Jake von Duering Dialed Cycling Team 13
38 Michael Claudio ThirstyBear Cycling 13
39 Justin Hall 12
40 Michael Brown 11
40 Andrew Suchocki Kryki Sports 11
42 Keith Lund Hutch's Bend Dental 11
43 Cary Newell Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 11
44 Chris Brown SEE SEE MOTOR COFFEE 10
45 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 10
46 Jeremy Howard Rainier Beer Cycling Team 10
46 Joseph Skokan Bikesale.com 10
46 Robert Tornai Pacific Office Automation Cycling 10
46 Jim Middaugh SEE SEE MOTOR COFFEE 10
50 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling 10
51 Matt Lichtenfels 9
52 Michael Longmire SEE SEE MOTOR COFFEE 9
52 James Walsh Rainier Beer Cycling Team 9
52 Jorge Kaufmann 9
52 Kevin Gillas Dialed Cycling Team 9
56 Jason Evans Biciclista US 8
56 Steven Sprinkle None 8
58 Thomas Kelly 8
59 Mathew Braun Perthes Awareness Cycling Team 8
60 Demian Bailey Marys Bicycle Club p/b Tacovore 8
61 Ian Spivack family bike shop racing 7
62 Brian Lynch Team Dr Will Bar 7
62 Rick Metz Perthes Awareness Cycling Team 7
62 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling 7
62 Andrew Lawrence Team Dr Will Bar 7
66 Kevin Jenson 6
67 Steve Hanson Greenies Bike Shop Richland 6
68 Mike Bené Rainier Beer Cycling Team 6
69 Michael Catterall Stages Cycling 5
70 Tom Cole MCC Racing 5
71 Greg Stokes Hammer Velo 4
72 Gordy Bolstad Velobody/Gerks 4
72 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 4
74 John Ohotto Swift Racing PDX 4
75 Dickie Mallison SEE SEE MOTOR COFFEE 3
75 Kyle Strek 3
77 Chris Haverty Pacific Office Automation Cycling 2
78 Matthew Slater Evolution Racing 2
79 Jeff Chochon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 2
80 Keith McIntire ZVNBRGN/Kryki Sports 1
81 Steven Ohlhaber 1

Masters Men 4/5

Name Team Points
1 Andy Kraft The Club Roule 15
2 Gavin McGregor Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 14
3 Jeremy Howard Rainier Beer Cycling Team 13
4 James Green Trusty Switchblade 12
5 Jason Whittington Team 10 Barrel 11
6 Jakob Juntunen 10
7 Cliff Baranowski Team Oregon p/b Rodda Paint 9
8 Cody Herriges Swift Racing PDX 7
9 William Zendner 5
10 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 4
11 Jeff Chochon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 3
12 Jim McGurl Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 2
13 Ryan Price The Club Roule 1

Masters Women

Name Team Points
1 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 30
2 Christine Holland Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 28
3 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 27
4 Lisa Zich Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 15
4 Hilary Luther 43 Degrees 15
6 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 14
6 Brenna Wolford Sunnyside Sports 14
8 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 13

Masters Women 4

Name Team Points
1 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 30
1 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 30
3 Caroline Ponzini Team The Machine 15

Singlespeed/Fixed

Name Team Points
1 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 50
2 Alexander Zybin Team UP 45
3 Marek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 43
4 James Green Trusty Switchblade 39
5 Chris Lind 37
6 Erik Smith Biciclista US 32
7 Jeremy Gomez Metrapolis Cycle Repair 26
8 Fio Ballerini Cascadian Courier Collective 22
9 Quin Kennedy SeattleRush Racing 14
10 Tommy Tuite 13
11 David Gissiner Team Oregon p/b Rodda Paint 12
12 Darell Provencher Team Rose City 9