2021 Criterium BAR

Updated November 30, 2021 at 7:00 PM

Category 3 Men

Name Team Points
1 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 21
2 Ryan P. Gilles Byzick + Company Cycling 18
3 Jeff Leonard Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 15
4 Summer Newlands Team Oregon p/b Rhodda Paint 15
5 Erik Mills Bicycle Way Of Life Cycling 14
6 Noah Sanders Sage Factory 13
7 David Root Pacific Office Automation Cycling 13
8 Sean Pinzon 12
9 Ben Tankus Byzick + Company Cycling 12
10 Travis Venable Apex Racing Team 11
11 Greg van Amerongen 10
12 Daniel Recordon Point • S Racing 10
13 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling 9
14 Evan Larson Team California Juniors 9
15 Trevor Miller Grouptrail Cycling 9
16 Ian Gibson Dialed Cycling Team 8
17 Patrick Dailey Pacific Office Automation Cycling 7
18 J Pearce Beissinger Dialed Cycling Team 7
19 Tom Smith 6
20 Kade Aldrich 6
21 Justin Rackley Sage Titanium Factory Racing 6
22 Jason Whitley Team Oregon p/b Rodda Paint 5
23 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 5
24 Kieron Crossley GENE JOHNSON 4
25 Andrew Santos Team Coastal 3
26 Matt Radich Team Dr Will Bar 3
27 Joshua Dinwiddie Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 2
28 Clay Allred Rainier Beer Cycling Team 2
29 Zac Garrard Jacuzzi Boys Athletic Club 1
30 Peter Madsen Team Deschutes Brewery 1

Category 3 Women

Name Team Points
1 Stephanie Taplin Liquid Velo 30
2 Hannah Allen 29
3 Clara Terrell English Cycles 26
4 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 14
5 Megan Brinkmeyer Los Gatos Bicycle Racing Club 13
6 Alyssa Hargis Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 13
7 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 12
8 Emily Alexander Liquid Velo 12
9 Christine Holland Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 11
10 Jennifer Haliewicz Team Oregon p/b Rodda Paint 11
11 Airlia Oroszváry Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 10
12 Tanya Appuhn Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 9
13 Lisa Timmerman The Club Roule 8
14 Hannah Thomas 7
15 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 6
16 Beverley Floyd Co-Motion Factory Racing Team 5
17 Christy Hawkins Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 4
18 Cintia Farmer Pacific Office Automation 3

Category 4 Men

Name Team Points
1 Patrick Dailey Pacific Office Automation Cycling 27
2 Jacob Olander Deschutes Brewery 26
3 Owen Rogers Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 22
4 Cian McCann 20
5 Connor Donahue 19
6 Max Rye 16
7 Alex Martin WebCyclery.com 15
8 Benjamin Snodgrass DCL Multisport Fitness 15
9 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling 15
10 Ethan Cotton 14
11 Sean Pinzon 14
12 Robert Uetrecht WebCyclery Racing 14
13 Zane Strait Cascadia Junior Cycling/Sunnyside Sports 13
14 Ren Walkenhorst Trail Kooks 13
15 Michael O'Neil Knickerbocker Racing 13
16 Jason Bell US Military Endurance Sports 12
17 Jeff Leonard Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 12
18 Jack Walker 11
19 Tanner Wescott ANTHM Collective 11
20 Mateen Richey Breadwinner CX Team p/b Benchmark and Astral 11
21 Cory Love 10
22 Christian Folk Audi 10
23 Jack Johnson 10
24 Nick Engerran 9
25 Niko Haller Peninsula Velo Racing p/b Summit Bikes 9
26 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 8
27 Andrew Zurn The Club Roule 8
28 Tim Simundza Rainier Beer Cycling Team 8
29 David Visnack 7
30 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 7
31 Ethan Klein Pacific Office Automation Cycling 7
32 Tom Smith 7
33 Seth Mann 6
34 Tyler Larson 6
35 Alex Nelson MCC Racing 6
36 David Turner 6
37 Matt Reeves WebCyclery Racing 5
38 Paul Wroblewski The Club Roule 5
39 Brandon Gallagher Murder of Crows 5
40 Jeremy Gourd 5
41 Cary Newell 5
42 Reid Curry Murder of Crows 5
43 Jason Whittington Team 10 Barrel 4
44 Jeff Nary Murder of Crows 4
45 Marty Moran 4
46 Samuel Medrano Jr Celilo Cycles 3
47 Eamon Haverty TriTech 3
48 Andrew Lawrence Team Dr Will Bar 3
49 Jason Evans 2
50 Tad Hodgert Deschutes Brewery 2
51 Adam Haslam 2
52 Austin Duerfeldt 1
53 Gabriel Love Pacific Office Automation Cycling 1

Category 4 Women

Name Team Points
1 Erin Reis Hutch's Bend Dental 28
2 Emma Maaranen KS-Kenda Elite Women's MTB Team 28
3 Alicia Prusinski Murder of Crows 22
4 Libby White Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 22
5 Karle Pittsinger Fount Cycling Guild 15
6 Hannah Allen 15
7 Rachel Serslev Co-Motion Factory Racing Team 14
8 Emily McNary Team Oregon p/b Rodda Paint 13
9 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 12
10 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 12
11 Julie Nelson MCC Racing 11
12 Tanya Appuhn Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 11
13 Hannah Moraes 8
14 Becky Hatke Rainier Beer Cycling Team 7
15 Christy Hawkins Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 6
16 Victoria Spencer Rainier Beer Cycling Team 5

Category Pro/1/2 Men

Name Team Points
1 Summer Newlands Team Oregon p/b Rhodda Paint 25
2 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 23
3 Craig Schommer 21
4 Erik Hammerquist 20
5 Ryder Uetrecht ASU Devo 18
6 Alex Yale Pacific Office Automation Cycling 15
7 Eric Martin WebCyclery Racing 15
8 Matthew Allen Stages Cycling 14
9 Dillon Caldwell Argonaut Cycles 14
10 Austin Arguello Velobody/Gerk's 14
11 Grant Berry HiFi Sound Cycling Components 13
12 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 13
13 Aris Sophocles Aris III Sophocles 13
14 Cliff Eslinger Evolution Racing 12
15 Bob Duffy Team Dr Will Bar 12
16 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 12
17 Ian Spivack family bike shop racing 11
18 Chris Waggoner Pacific Office Automation Cycling 11
19 Michael Catterall Stages Cycling 10
20 Todd Berger Crow's Feet 10
21 Martin Acosta Rock Creek Cyclery pb Fit4ever Studio 10
22 Justin Rackley Sage Titanium Factory Racing 10
23 Paul Armstrong 10
24 Simon Wu Kryki Sports 10
25 Jacob Olander Deschutes Brewery 9
26 Michael Brown WebCyclery Racing 9
27 David Kuhns Audi/Krykisports 9
28 Jurgen Fennerl Hutch's Bend Dental 8
29 Keelan Ontiveros 8
30 John Chapman Murder of Crows 8
31 Andrew Loaiza Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 7
32 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 6
33 Duncan Oliphant Pacific Office Automation Cycling Team 6
34 Sean Haidet Schnur Racing 6
35 Anthony Broadman Evolution Racing 5
36 Eric Zugor 5
37 Brandon Gallagher Murder of Crows 5
38 Randall Fransen Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 5
39 Peter Madsen Team Deschutes Brewery 4
40 James Coats 4
41 Allan Schroeder Team Bobs-bicycles.com 4
42 Derek Koops Hutch's Race Team 3
43 Kaler Marshall Team Walla Walla 3
44 Maikey Lopera Elliston Coaching Race Team 2
45 Joel Fletcher Eliel Factory Team 1
46 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law 1

Category Pro/1/2 Women

Name Team Points
1 Jenna Lingwood Point S Nokian 29
2 Rachel Geiter Team Walla Walla 23
3 Laura Mullen Dialed Cycling Team 23
4 Kristi Cutter Bend 22
5 Emily McNary Team Oregon p/b Rodda Paint 22
6 Hannah Allen 18
7 Brenna Wrye-Simpson DNA Pro Cycling Team / Team S&M 15
8 Brenna Elena Wolford Sunnyside Sports 14
9 Hilary Luther 43 Degrees 14
10 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 13
11 Anna Megale 13
12 Jennifer Haliewicz Team Oregon p/b Rodda Paint 9
13 Stephanie Taplin Liquid Velo 8
14 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 7
15 Allison Halpin PDX TI p/b Elevator Coffee 7
16 Tanya Appuhn Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 6
17 Clara Terrell English Cycles 4
18 Lisa Eriksson Holtey Law | Peak Condition 3
19 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 2
20 Erin Glover 2
21 Christine Holland Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 1

Junior Men

Name Team Points
1 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 29
2 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 27
3 Leo Herriges Swift Racing PDX 22
4 Owen Rogers Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 15
5 Jake Johansen Cascadia Junior Cycling 15
6 Keoni Padaca Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 13
7 Kael Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13
8 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 12

Junior Women

Name Team Points
1 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 15
2 Alyssa Hargis Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 15
3 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 14
4 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 13

Masters Men

Name Team Points
1 Ian Gibson Dialed Cycling Team 45
2 Matthew Allen Stages Cycling 36
3 Bob Duffy Team Dr Will Bar 35
4 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling 33
5 Paul Bourcier Elliston Coaching Race Team 26
6 Andrej Miske Team Dr Will Bar 25
7 Robert Tornai Pacific Office Automation Cycling 25
8 Darell Provencher Team Rose City 25
8 Maikey Lopera Elliston Coaching Race Team 25
10 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 21
11 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 20
12 David Root Pacific Office Automation Cycling 17
13 Ian Spivack family bike shop racing 17
14 Dan Litwora Pacific Office Automation Cycling 16
15 Dave Smits SEE SEE MOTOR COFFEE 15
16 Steve Hanson Greenies Bike Shop Richland 15
17 Chris Waggoner Pacific Office Automation Cycling 15
18 Michael Longmire SEE SEE MOTOR COFFEE 14
18 Greg Stokes Hammer Velo 14
18 Jason Whittington Team 10 Barrel 14
21 Brian Schuster ThirstyBear Cycling 14
22 Michael Manning Rock Creek Cyclery pb Fit4ever Studio 14
23 Chris Haverty Pacific Office Automation Cycling 14
24 Kevin King Dark Horse Racing p/b TCNF.LEGAL 13
24 Eric Anderson Team Dr Will Bar 13
24 Richard Desmond SEE SEE MOTOR COFFEE 13
27 Kevin Gillas Advanced Integration 13
28 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 12
28 Andrew Lawrence Team Dr Will Bar 12
30 Charles Henderson Swift Racing PDX 12
31 Derek Koops Hutch's Race Team 12
31 Gil Ormerod Team S&M 12
33 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 12
34 Eric Hagstette Dialed Cycling Team 11
34 Dickie Mallison SEE SEE MOTOR COFFEE 11
36 G Boyd Tarin Splunk Race Team 11
37 Craig Schommer 11
37 Philippe Gauthier Team Wooly Mammoth p/b Ultradynamico 11
39 Hans Ibold Perthes Awareness Cycling Team 11
40 Stephen Bartnikowski Bonk Collective 10
40 Gordy Bolstad Velobody/Gerks 10
42 Tom Kelly 10
43 Matt Radich Team Dr Will Bar 10
44 Robin Wessel Sage Titanium Factory Racing 9
44 Joseph Dengel Team Dr Will Bar 9
44 Randy Word WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. 9
44 Ben Needham Team Oregon p/b Rodda Paint 9
48 Eric Kaczmarek Pacific Office Automation Cycling 8
48 Jeremy Gourd 8
50 Joseph Tysoe 8
51 James Schneider Team S&M 8
51 Phil de la Motte 8
53 Scott Mares Threshold Velo 7
54 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 7
54 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 7
56 Alex Wilson Hammer Velo 6
57 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law 6
58 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 5
58 Chris Hitchcock Dialed Cycling Team 5
58 Dino Andereggen Pacific Office Automation Cycling 5
58 Brad Gebhard 5
62 Tim Simundza Rainier Beer Cycling Team 5
63 Aris Sophocles Aris III Sophocles 4
63 Keith Richards Rock Creek Cyclery 4
65 Randall Fransen Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 4
66 Steve Schwaeber Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 3
67 Christopher Raymond Team Oregon p/b Rhodda Paint 3
67 David Hopper NoMads Sports Club 3
69 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 2
70 Jeff Qualle 2
71 Tom Ghilarducci 2
72 Lee Farmer Pacific Office Automation Cycling 1

Masters Women

Name Team Points
1 Laura Mullen Dialed Cycling Team 15

Masters Women 4

Name Team Points
1 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 15

Singlespeed/Fixed

Name Team Points
1 Chris Lind 27
2 Sean Pinzon 13
3 Craig Schommer 11
4 Peter Madsen Team Deschutes Brewery 10
5 Summer Newlands Team Oregon p/b Rhodda Paint 9
6 Ryan Kruse 4
7 Darell Provencher Team Rose City 3