2019 Time Trial BAR

Updated December 22, 2019 at 1:46 PM

Category 3 Men

Name Team Points
1 Bukie Mabayoje BBC Bike Gallery Continental 59.0
2 Jason Whitley Team Oregon p/b Rodda Paint 48.0
3 Sean Austin Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 44.0
4 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 43.0
5 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 41.0
6 Keith McIntire Audi 35.0
7 Jordan Rickards Dialed Cycling Team 30.0
8 Jesse Tonkinson Dialed Cycling Team 28.0
9 Paul Armstrong 24.0
10 Peter Madsen 24.0
11 Alex Wilson Hammer Velo 22.0
12 Matthew White Marys Bicycle Club 19.5
13 Justin Guidroz 15.0
14 Erik Mills Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 15.0
15 Cristian Fuentes Pacific Office Automation Cycling 14.0
16 Tim Mineo TCNF.LEGAL Racing Team 14.0
17 Grant Headley Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 11.0
18 Adam Angert Holtey Law p/b Peak Condition 10.0
19 Edward Wright Holtey Law p/b Peak Condition 9.0
20 Bryan Curry Équipe Prix Bas 8.0
21 Scott Carroll Dialed Cycling Team 7.5
21 Mark Lipchick Dialed Cycling Team 7.5
21 Matt Mallet 7.5
24 Adrian Magun Apex Racing Team 7.0
25 Kieron Crossley Dialed Cycling Team 6.0
26 Eric McKinley 5.0
27 Gavin Bowen Bowen Sports Performance 4.0
28 Cory Nann Planet PDX Cycling 2.0

Category 3 Women

Name Team Points
1 Juliet Hochman 45
2 Clara Terrell English Cycles 14

Category 4 Men

Name Team Points
1 Jorge Kaufmann Team Oregon p/b Rodda Paint 82.0
2 Luke Bolt Old Town Bicycles 59.0
3 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 50.5
4 Stephen Harris 49.0
5 Chad Eder Chinook Cycling Club 40.0
6 Alan Plank Dialed Cycling Team 39.0
7 Jeremy Gourd 39.0
8 Alexander Zybin Team UP 30.0
9 Martin Lisk 30.0
10 Gavin McGregor Rock Creek Cyclery AKA Bethany Bike Repair Cycling Team 27.0
11 Petr Honek Planet PDX Cycling 26.0
12 Erik Fabrizius Rapha Racing NW 24.0
13 Ryder Uetrecht ASU Devo 22.0
14 Todd Smith Apex Racing Team 22.0
15 Ben Marean Eugene Velo Racing 20.0
16 Ed Zulyevic Eugene Velo Racing 19.0
17 Dave Petermeier Planet PDX Cycling 18.0
18 A.R. ElMously 18.0
19 Kyle Kotwica Kyle Kotwica 15.0
20 Jeff Lundin 15.0
21 Erik Mills Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 15.0
22 Tyler James 14.0
23 James Dayton Murder of Crows 14.0
24 Adam Goulet 14.0
25 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 13.0
26 Curtis Brawner Ace Window Tinting 13.0
27 Jesse Blough Boneyard Cycling 12.0
28 Benjamin Snodgrass DCL Multisport Fitness 12.0
29 Mark Mattecheck 12.0
30 Anthony Lally 12.0
31 Neal Jacobson 11.0
32 Jesse Tonkinson Dialed Cycling Team 10.0
33 John Adams Byzick + Company Cycling 10.0
34 Doug Spencer 10.0
35 Cesar Espinoza Cloud Cap Cycling 9.0
36 Scott Gage US Military Endurance Sports 9.0
37 Tyler Thessin 9.0
38 Steve Popp Swift Racing PDX 8.0
39 Eric Kaczmarek Pacific Office Automation Cycling 8.0
40 Mark Radford Dialed Cycling Team 7.5
40 Chris Dudley Dialed Cycling Team 7.5
40 Eric Hagstette Dialed Cycling Team 7.5
43 Jacob Olander Bowen Sports Performance 7.0
44 Jason Thurber FAsT Monkeys 6.0
45 Jesse Haas 6.0
46 Andy Stahl Co-Motion Factory Racing Team 6.0
47 Nao Ohdera Audi 5.0
48 Michael Holdt 5.0
49 Patrick Cooper 5.0
50 Jeremy Morris 4.0
51 Sam Myers Bend Endurance Academy 4.0
52 Koosha Aslani TCNF.LEGAL Racing Team 3.0
53 Jason Bell US Military Endurance Sports 2.0
54 Jonathan Woodland Rolf Prima Factory Team 2.0
55 Greg Schmitt Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 2.0
56 Michael Hopkins Planet PDX Cycling 2.0
57 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 1.0

Category 4 Women

Name Team Points
1 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 60.0
2 Leslie Thomas Eugene Velo Racing 49.5
3 Helen Kennedy Co-Motion Cycles Factory Team 42.0
4 Maggie Smith 38.0
5 Leah Brown Team 10 Barrel 30.0
6 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 30.0
7 Taryn Hand Byzick + Company Cycling 28.0
8 Kat Hampton Co-Motion Factory Racing Team 27.0
9 Dana Orth 26.0
10 Kimberly Dowe 24.0
11 Kirsten Hansen Eugene Velo Racing 22.5
12 Nicole Marek 15.0
13 Lori Gierloff Sunnyside Sports 15.0
14 Oriana Noren 14.0
15 Kendra Goffredo 14.0
16 Gwen Hryciw Team 10 Barrel 13.0
17 Tausha Smith 11.0
18 Sally Pressler Deschutes Brewery 11.0
19 Renee Beard Co-Motion Factory Racing Team 11.0
20 Margaret Stanny 10.0
21 Maureen Sweda Eugene Velo Racing 9.0
22 Tenley Ong UO Cycling 8.0
23 R Michelle Kertz Eugene Velo Racing 7.5
23 Kristin Yarris 7.5
25 Hannah Davis University of Oregon Cycling Club 7.0
26 Heather Higgins Honek Planet PDX Cycling 7.0
27 Sarah Layton 5.0
28 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 4.0
29 Alisa Wise Dialed Cycling Team 2.0

Category Pro/1/2 Men

Name Team Points
1 Sean Hollenbeck 53.0
2 Simon Wu Team Oregon p/b Rodda Paint 52.0
3 Andrew Neill Nunez English Cycles 42.5
4 Chris Waggoner Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 36.0
5 Zachary Hibbs Pacific Office Automation Cycling 33.0
6 Carl Hoefer Audi 30.5
7 David Reitan 30.0
8 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 30.0
9 Felipe Nystrom Western Bikeworks 30.0
10 Zachary Kovalcik Black Lodge Cycling 29.0
11 Tyler Aquino Holtey Law p/b Peak Condition 28.0
12 Andrew Boone Team Oregon p/b Rodda Paint 27.0
13 Jonathan Myers Team S&M 26.0
14 Randall Fransen Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 26.0
15 Daniel Lincoln BeerMongers 25.0
16 Guy Polson Infinit Performance 21.0
17 Eric Martin WebCyclery Racing 15.0
17 Michael Brown WebCyclery Racing 15.0
17 Kraig Erickson Team 10 Barrel 15.0
20 Elias Lawson Flywheel Bicycle Solutions 15.0
21 Colin Gibson River City Bicycles - Bike Law 15.0
22 Paul Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 14.0
22 Paul Keppo 14.0
22 Kyle Wuepper WebCyclery Racing 14.0
22 Barry Galvin 14.0
26 Matt Kline Land Shark 14.0
27 Jake von Duering Dialed Cycling Team 14.0
28 David Kuhns Team Oregon p/b Rodda Paint 13.0
29 Jason Bavuso the FIST 13.0
29 Ryan McLaughlin Boneyard Cycling 13.0
31 Eric McKinley 13.0
32 Aaron McClintock Pacific Office Automation Cycling 13.0
32 Chris Hanel Dialed Cycling Team 13.0
34 Jason Bell US Military Endurance Sports 12.0
34 Ryan Weald 12.0
34 Wayne Lewis Boneyard Cycling 12.0
37 Kenny Ramsdal Eugene Velo Racing 12.0
38 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint 12.0
39 Calon Russell 11.0
39 Nathan Scott Dialed Cycling Team 11.0
39 Ryder Uetrecht ASU Devo 11.0
39 Mark Goodman Murder of Crows 11.0
43 Ian Jungjohann Co-Motion Factory Racing Team 10.0
44 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 10.0
45 Jimmie Porter 9.0
46 Sean Wilson 9.0
47 Scott Kocher Pacific Office Automation Cycling 9.0
47 Neil Byzick Byzick + Company Cycling 9.0
49 John Chapman Murder of Crows 8.0
50 Max McBride Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 8.0
51 David Masuda 8.0
52 Stephen Rockwood English Cycles 7.5
52 Rob English English Cycles 7.5
52 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7.5
52 Thomas Orth Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7.5
52 Mark Biedrzycki Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7.5
57 Nick Skenzick Co-Motion Factory Racing Team 7.0
57 Mark Hibbard Co motion racing team 7.0
57 David DiMarco Hutch's Eugene 7.0
57 Eric Kytola Co-Motion Factory Racing Team 7.0
61 Bart Bowen Deschutes Brewery 7.0
62 Emmett Culp Holtey Law p/b Peak Condition 7.0
62 Alan Barton Rainier Beer Cycling Team 7.0
64 James Cope 6.0
65 Jesse Tonkinson Dialed Cycling Team 6.0
66 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 5.0
67 Keelan Ontiveros Velobody P/b Slocum 4.0
68 Stephen McDade Rainier Beer Cycling Team 4.0
69 Alex McCulley Co-Motion Factory Racing Team 3.0
70 Martin Acosta Rock Creek Cyclery AKA Bethany Bike Repair Cycling Team 3.0
71 Adam Fast Velopro 2.0
72 Chris Wierman Dialed Cycling Team 2.0
73 Erol Chandler Point S Racing 1.0
74 Andrew LaVeine Dialed Cycling Team 1.0

Category Pro/1/2 Women

Name Team Points
1 Julie Cutts Baker Loves Bikes/ Powered by Cyclesoles 73
2 Rachel Lee Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 42
3 Annick Chalier Team Finger 42
4 Kristi Cutter Bend 41
5 Jennifer Luebke ShoAir Twenty20 41
6 Sophie Andrews Point S Racing 35
7 Jodie Bolt US Military Endurance Sports 26
8 Tess Weir Grouptrail Cycling 21
9 Susan Kolb Deschutes Brewery 15
10 Angela Stevens Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 15
11 Elise Donovan Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 15
12 Victoria Jansen Byzick + Company Cycling 15
13 Andrea Smith Sunnyside Sports 14
13 Mary Ross Multnomah Athletic Club 14
15 Gabrielle Lehnert Lux Cycling p/b Sideshow 14
16 Myra Klettke bicycleattorney.com 14
17 Oriana Noren 13
18 Brenna Wrye-Simpson DNA Pro Cycling Team / Team S&M 13
18 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 13
20 Kerry Martin Sunnyside Sports 12
20 Kim Ely 12
22 Debra Krichko Dialed Cycling Team 12
23 Beth Ann Orton Instafund LaPrima 11
24 Lisa Eriksson Holtey Law p/b Peak Condition 11
25 Dana Orth 10
26 Kira Corbett 9
27 Elyse Johansen Rainier Beer Cycling Team 9
28 Marie Zayas Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 8
29 Andrea Cernuda 6

Clydesdale

Name Team Points
1 Shawn Kolitch Unattached 30
2 Michael Clark Stumptown Cycling Club 26
3 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 24
4 Bernard Bove 22
5 Doug Bowman 15

Junior Men

Name Team Points
1 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 98.000
2 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 93.333
3 James Yoon Dialed Cycling Team 47.000
4 Jacob Olander Bowen Sports Performance 41.000
5 Gavin Bowen Bowen Sports Performance 40.000
6 Aaron Bailey Marys Bicycle Club 39.000
7 Liam Murphy 30.000
8 Jack Hampson 26.000
9 Gavin Newman TriTech Select 24.000
10 Ian Brown Speedvagen 15.000
11 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 15.000
11 Bennett Marter 15.000
11 Nels Martin Dialed Cycling Team 15.000
14 August McClain McClain consulting and construction 14.000
15 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 14.000
15 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 14.000
15 Calvin Steele Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 14.000
18 Logan Carson 13.000
18 Alex Amparo Dialed Cycling Team 13.000
18 Jacob Robinson 13.000
21 Tanner Bowen Bowen Sports Performance 12.000
22 Cooper Waters 12.000
22 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 12.000
24 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 11.000
25 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 11.000
26 Evan Ho BBC Bike Gallery Continental 10.000
27 Boden Coker Sunnyside Sports 10.000
28 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 9.333
28 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 9.333
30 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 9.000
31 Kai Blankenship 8.000

Junior Women

Name Team Points
1 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 64
2 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 54
3 Cam Mills 45
4 Alyssa Hargis TCNF.Legal 30
5 Shyan Hargis 28
6 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 24
7 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 15
7 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 15
7 Maddy Wick Dialed Cycling Team 15
7 Kayla McCarthy Sunnyside Sports 15
7 Payton McCarthy Sunnyside Sports 15
12 Natasha Visnack Bend Endurance Academy 14
13 Anna Saltzberg Pacific Office Automation Cycling 13
14 Macy Hagstette Dialed Cycling Team 10

Masters Men

Name Team Points
1 John OBrien Evolution Racing 133.000
2 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 88.000
3 Tim Ellerbruch 75.000
4 Scott Peterson Baker Loves Bikes/ Powered by Cyclesoles 73.000
5 Paul Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 65.500
6 Tom Webb Team Rose City 64.500
7 Mark Maffett Team Glass Forge 61.500
8 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 58.000
9 Loren Russell Vegan Fleez! 57.000
10 Mark Lipchick Dialed Cycling Team 57.000
11 John Slawta Land Shark 51.000
12 Robert Tornai Pacific Office Automation Cycling 47.333
13 John Hatfield Dialed Cycling Team 47.000
14 Maikey Lopera Club Ciclista Madroño 46.500
15 Doug Wetter 45.000
16 Allan Wright 45.000
17 Dan Packman Audi 44.000
18 Charles Hall Hutch's Eugene 43.500
19 Gregory Hartman Team Rose City 43.500
20 Eric Schuman Tete de la Course 42.000
21 Richard Lorenz Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 42.000
22 Darell Provencher Team Rose City 41.500
23 Paul Brown Eugene Velo Racing 39.500
24 Shane Spano Team Cycle Sport 37.000
25 Billy Truelove Co-Motion Factory Racing Team 33.000
26 Michael Cipriano 33.000
27 Chris Hanel Dialed Cycling Team 32.500
28 Greg Steele Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 32.333
29 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 32.000
30 Scott Kocher Pacific Office Automation Cycling 32.000
31 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 31.000
32 Aris Sophocles Aris III Sophocles 30.000
33 Michael Claudio ThirstyBear Cycling 30.000
34 Jeff Nary Sagebrush Cycles 28.000
35 Michael Khamsot Grouptrail Cycling 28.000
36 Steve Gerdemann Revenge Cycling & Racing 27.000
37 James Bell Hutch's Eugene 27.000
38 Bob Kuehn Cinch Cycling 26.000
39 Brian List Bike Central/Barbur Vet 26.000
40 Dan Swanson Fount Cycling 26.000
41 Roger Johnson Team Rose City 24.000
42 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 24.000
43 Todd Smith Apex Racing Team 24.000
44 Kyle Kotwica Kyle Kotwica 23.000
45 Nathan Sheafor Team Glass Forge 22.500
46 Todd Rosier Pacific Office Automation Cycling 22.000
47 John Prosser Revenge Cycling & Racing 22.000
48 Paul Coffee Morgan Stanley Racing p/b Old Town Bicycle 22.000
48 Jason Whitley Team Oregon p/b Rodda Paint 22.000
50 Tim Mineo TCNF.LEGAL Racing Team 21.500
51 Paul Mautner The Club Roule 21.000
52 Adam Vanarsdall 20.000
52 Steve Swanson 20.000
54 Todd Gallaher Team Glass Forge 19.500
55 Dwan Shepard Co-Motion Factory Racing Team 19.000
56 Brady Cowing Team 10 Barrel 18.000
56 Sid Noyes Revolution Bicycle Race Team 18.000
58 Michael Longmire Revenge Cycling & Racing 18.000
59 Douglas Sears 17.000
60 Dean Carson 16.000
61 Mark Biedrzycki Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 16.000
62 Jeremy Morris 16.000
63 Demian Bailey Marys Bicycle Club 15.000
64 Scott Wilcox Field Work Swarm Collective 15.000
64 Mark Douglas 15.000
66 Gregg Magnus Co-Motion Factory Racing Team 15.000
67 Dale Harless Apex Racing Team 15.000
67 Michael Girard Evolution Racing 15.000
67 Carl Hoefer Audi 15.000
67 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 15.000
67 Rich Wolf Cloud Cap Cycling 15.000
72 David K Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 15.000
73 Christian Lobscheid 14.000
74 Mickey Mcdonald 14.000
75 Richard Herbin 14.000
75 Chris Waggoner Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 14.000
75 Jeremy Wilson 14.000
75 Ben Thornton 14.000
79 Ian Gibson Dialed Cycling Team 14.000
80 S. William Carper Speed Goats 14.000
81 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 14.000
82 Eric Horvath 13.000
82 Thane Jennings Sunnyside Sports 13.000
82 Dan Davis 13.000
82 Michael Knapp Unattached 13.000
86 Jason Thurber FAsT Monkeys 13.000
87 Alex Wilson Hammer Velo 13.000
88 Greg Kempthorn 13.000
89 Louie Amelburu MADDOG Racing p/b Purequosa 12.000
90 Larry Hunter Trinity-Dryve 12.000
91 Matt LeGrand Dialed Cycling Team 12.000
92 Brian Duhon Team S&M 12.000
93 Jeff Boulet Hutch's Bend Dental 11.000
94 Rob Noll 11.000
95 Scott Goodrich HCH-CrossCountry Mortgage 11.000
95 Jeremy Meyer 11.000
97 Tim Tovar 10.000
98 Greg Hoard 10.000
99 Daniel Smith No affiliation, ... yet USAC Team: CAL-NATS 10.000
100 Alan Whitney Team Oregon p/b Rodda Paint 10.000
101 Erik Spillman Team Oregon p/b Rodda Paint 10.000
102 Dan Litwora Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 9.333
103 John Browning Evolution Racing 9.000
104 Jim Patton US Military Endurance Sports 9.000
105 Marc Thompson 9.000
105 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 9.000
107 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 8.000
108 Allen Neel Lost River Cycling Club 8.000
108 Joseph Holcomb 8.000
110 Dave Faust Team Rose City 7.500
110 Eric Sheagley TCNF.LEGAL Racing Team 7.500
110 Jeffrey Cunha Team Glass Forge 7.500
113 Dan Gilden 7.000
113 David Cowperthwaite 7.000
113 Jeff Thomas Co-Motion Cycles Factory Team 7.000
113 Andy Stahl Co-Motion Factory Racing Team 7.000
117 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 6.500
117 Lance Heppler Dialed Cycling Team 6.500
117 Jake von Duering Dialed Cycling Team 6.500
117 Erik Mills Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 6.500
117 Robert Bigwood Bike Central/Barbur Vet 6.500
122 Jay Small Dialed Cycling Team 6.000
123 Erik Marter 6.000
124 Eric Voigt 5.000
125 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 4.000
125 Tommy Smith 4.000
127 Jeff Maurer 4.000
128 Matthew Slater Evolution Racing 3.000
129 David Saltzberg Pacific Office Automation Cycling 3.000
130 Stefan Furst Dialed Cycling Team 2.000
130 James Stuckey Rebound/Tireless Velo 2.000
132 Mark Weideman MADDOG Racing 1.000
133 Mark Hand Planet PDX Cycling 1.000
133 Matthew Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 1.000

Masters Men 4/5

Name Team Points
1 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 15
2 Chris Hanel Dialed Cycling Team 14
3 John Hatfield Dialed Cycling Team 11
4 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 10
5 G Boyd Tarin Splunk Race Team 9
6 Ian Gibson Dialed Cycling Team 5
7 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 4
8 Greg Stokes Hammer Velo 3

Masters Women

Name Team Points
1 Juliet Hochman 71.0
2 Jenny Slawta Land Shark 69.0
3 Myra Klettke bicycleattorney.com 66.0
4 Andrea Smith Sunnyside Sports 50.5
5 Kitt Pratt Lakeside Bicycles 43.0
6 Karin Wohlert 42.0
7 Jodie Bolt US Military Endurance Sports 41.0
8 Tanya Appuhn Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 41.0
9 Helen Kennedy Co-Motion Cycles Factory Team 40.0
10 Lisa George Sorella Forte 37.0
11 Lora Melkonian Team Finger 30.0
12 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte 29.0
13 Mary Ross Multnomah Athletic Club 28.0
13 Monica Emerick 28.0
15 Kim Frank Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 26.0
16 Neisha Strait Co-Motion Factory Racing Team 25.0
17 Traci Smolen Team S&M 25.0
18 Vikki Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 24.0
19 Andriana 'Muffy' Kruger Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 24.0
20 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club 15.0
21 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 15.0
22 Laura Jackson 15.0
23 Jessamyn Way Team Glass Forge 15.0
24 Joanne Heilinger 15.0
24 Beth Graff Morgan Stanley p/b Old Town Bicycle 15.0
26 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte 14.0
27 Sally Pressler Deschutes Brewery 14.0
28 Sandra G Hendy 14.0
28 Kristin Yarris 14.0
30 Joyce Colosimo 14.0
31 Mary Smart Rebound/Tireless Velo 14.0
32 Mary Crouse 02 Endurance 13.0
32 Lisa Winchester Planet PDX Cycling 13.0
32 Robin Yakhour Sorella Forte 13.0
32 Jennifer Marter 13.0
36 Kelly Sandow TCNF.LEGAL Racing Team 12.0
37 Lisa Wourms Dialed Cycling Team 12.0
38 Karon Rakoz Dialed Cycling Team 11.0
39 Tara Deacon Co-Motion Factory Racing Team 10.0
40 Maureen Callahan 9.0
41 Kerry Martin Sunnyside Sports 7.5
41 Brenna Wolford Sunnyside Sports 7.5

Tandem

Name Team Points
1 Dan Handorff Bonk Collective 29.5
1 Micah Handorff Bonk Collective 29.5
3 Rob English English Cycles 15.0
4 Stuart Pearson Eugene Velo Racing 14.0
5 Scott Peterson Baker Loves Bikes/ Powered by Cyclesoles 7.5
5 Julie Cutts Baker Loves Bikes/ Powered by Cyclesoles 7.5
7 Jay Small Dialed Cycling Team 6.5
8 Souk Soulinthone Dialed Cycling Team 6.0
8 Bethany Soulinthone Dialed Cycling Team 6.0
10 John Hatfield Dialed Cycling Team 5.5