2024 Time Trial BAR

Updated May 21, 2024 at 8:01 PM

Category 3 Men

Name Points
1 Sean Austin 15

Category 3 Women

Name Team Points
1 Marissa Lovell 15
2 Clara Rockwood Team The Machine 15
3 Jaime Clark 15
4 Emma Bishop 14
5 Emily McNary Team Oregon p/b Rodda Paint 13

Category 4 Men

Name Team Points
1 Samuel Greydanus 51
2 Loic Bachelot 30
3 Brandon Dorman T3 Eugene 14
4 Jacob Tung 13
5 Nick Wagner 13
6 Samuel Jensen 12
7 Oscar Plechl-Moriki East Portland Youth Cycling 10
8 Christopher DeLaney 9
9 Zachary Wheat 4
10 Noah Bassett 3
11 MJ Moore 2
12 Kentaro Shimada 1

Category 4 Women

Name Team Points
1 Kris Ullman Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 15
2 Beverly Quenzer 14

Category Pro/1/2 Men

Name Team Points
1 Rob English English Cycles 43
2 Paul Bourcier Elliston Coaching Race Team 30
3 Daniel Yeager 28
4 Austin Duerfeldt 22
5 Andrzej Stadnik Biciclista US 16
6 Sean Hollenbeck Expeditors 15
7 Robert Tornai POA Racing 15
8 Chris Hanel Dialed Cycling Team 15
8 Norm Swygert Planet PDX Cycling 15
8 Ron Stout 15
8 Kenneth Wahrenberger Team Oregon p/b Rodda Paint 15
8 Jessamyn Way Team Glass Forge 15
13 Max Ritzow Expeditors Elite Cycling 14
13 Eric Pitkin 14
15 Taylor Pasquariello 14
16 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 14
16 Dan Handorff Bonk Collective 14
16 Tyler Aquino Team Oregon p/b Rodda Paint 14
16 Felipe Nystrom Biciclista US 14
20 Matthew Kremer 13
21 Nate Scott Dialed Cycling Team 13
21 John Hatfield Dialed Cycling Team 13
21 Matt Dugan 13
24 Trekken Paddock 12
25 Daniel Beel Dialed Cycling Team 12
25 Tim Luther 43 Degrees 12
27 Ryan Paddock 11
28 Jason Whittington 11
28 Greg Sande Bonk Collective 11
28 Sebastian Ramirez 11
31 Tim Niles Dialed Cycling Team 10
31 Stu Bailey Team Oregon p/b Rodda Paint 10
31 Todd Young Trusty Switchblade 10
34 David Barna Dialed Cycling Team 9
34 Carl Hampson East Portland Youth Cycling 9
36 James Green Trusty Switchblade 8
36 Chris Hitchcock Dialed Cycling Team 8
36 Matthew Berkompas Dialed Cycling Team 8
39 Mike Hamness Dialed Cycling Team 7
39 Stefan Furst Dialed Cycling Team 7
39 Luke Bassett 7
42 Brent Morrow 6
42 Carl Flores 6
44 Ryan Price Team Oregon p/b Rodda Paint 5
45 Aaron Baraff Grouptrail Cycling 4
46 Terry Hamness Dialed Cycling Team 3
47 Brad Alderman Vancouver Cyclery 2
47 Kieran Garigan Team Oregon p/b Rodda Paint 2
49 Todd Sargood 1
49 Jongwon Seo Dialed Cycling Team 1

Category Pro/1/2 Women

Name Team Points
1 Jules "DJ" Allison Team Oregon p/b Rodda Paint 27
2 Hilary Luther PDX Dream Team 15
2 Christine Holland Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 15
2 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 15
2 Sara Youmans Orion Racing 15
6 Kristina Gray Dialed Cycling Team 14
6 Chloƫ Spritz PDX Dream Team 14
6 Zoe Saccio PDX Dream Team 14
9 Maia Hampson East Portland Youth Cycling 13
9 Tanya Appuhn Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 13
9 Alice Hall Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 13
12 Stephanie Spiak 12
12 Myra Klettke BicycleAttorney.com 12
14 Andrea Osterlund Trusty Switchblade 11
14 Lauren Bowen Team Oregon p/b Rodda Paint 11
16 Leah Carter Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 10
16 Jessica M Prior Trusty Switchblade 10

Junior Men

Name Team Points
1 Carter Hayden Dialed Cycling Team 15
1 Ezra Brown Forza Portland p/b Smith 15
3 Arden Lussier East Portland Youth Cycling 14
3 Milo Rengert Dialed Cycling Team 14
5 Evan Halbleib Dialed Cycling Team 13
6 Edison Clarke-Hoxey BicycleAttorney.com 12
7 Bennett Gassner Biciclista US 11
8 Brayden Johnson Dialed Cycling Team 10
9 Kai Maeda 9
10 Seth Waineo 8
11 Austin Wick Dialed Cycling Team 7
12 Oliver Palmer 6

Junior Women

Name Team Points
1 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 15
1 Stella Cafiso Valkyr Cycling Team 15

Masters Men

Name Team Points
1 Rick Jacobson 45
2 Todd Gallaher Team Glass Forge 42
2 Michael Welch 42
4 David Taylor 40
5 Paul Brown 39
6 Joseph Tysoe 30
7 Jim Luebke 28
8 Eric Anderson Forza Portland, presented by Smith Optics 25
9 Lance Heppler Dialed Cycling Team 15
10 Alex Peake 15
11 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 15
11 Chris Hanel Dialed Cycling Team 15
11 Bradley Taylor 15
11 Darell Provencher 15
15 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 14
16 Jin Daikoku Dialed Cycling Team 14
16 Gil Ormerod Team S&M 14
18 Jeremiah Romano Dialed Cycling Team 13
18 Tim Dorman Dialed Cycling Team 13
20 Carl Hampson East Portland Youth Cycling 12
21 Christopher Riehl Dialed Cycling Team 12
21 Kenneth Wilhelm Country Green Turf Farms 12
21 Doug Brecht Team 10 Barrel 12
24 Mark Hand Planet PDX Cycling 10
25 Chip Corbett Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 9
26 Stefan Furst Dialed Cycling Team 8

Masters Women

Name Team Points
1 Kitt Pratt 15
2 Christina Truesdale 15
2 Christine Holland Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 15
4 Laura Jackson 14
5 Leah Carter Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 14
5 Tanya Appuhn Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 14
7 Debra Krichko Dialed Cycling Team 13
8 Stephanie Spiak 12
9 Cynthia Corbett Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 11

Tandem

Name Team Points
1 John Hatfield Dialed Cycling Team 7.5
1 Kristina Gray Dialed Cycling Team 7.5