2021 Time Trial BAR

Updated November 30, 2021 at 7:04 PM

Category 3 Men

Name Team Points
1 Jason Whitley Team Oregon p/b Rodda Paint 45
2 Thomas Hope TEAM OREGON P/B RODDA 22
3 Sean Austin Bicycle Way Of Life Cycling 15
4 Cian McCann 13
5 Noah Sanders Sage Factory 13
6 Gabriel Love Pacific Office Automation Cycling 12
7 Evan Larson Team California Juniors 12
8 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 11
9 Greg Schmitt Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 10
10 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling 9
11 Matt Mallet 8
12 Justin Hall 7
13 Andreas Broxson Audi 6
14 Kade Aldrich 5
15 Tyler James 1

Category 3 Women

Name Team Points
1 Alyssa Hargis Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 45
2 Clara Terrell English Cycles 16
3 Stephanie Taplin Liquid Velo 15
4 Megan Brinkmeyer Los Gatos Bicycle Racing Club 14
5 Hannah Allen 13
6 Rachel Serslev Co-Motion Factory Racing Team 5

Category 4 Men

Name Team Points
1 Benjamin Snodgrass DCL Multisport Fitness 45
2 Elijah Engstrom Dialed Cycling Team 41
3 Jeremy Gourd 33
4 Michael O'Neil Knickerbocker Racing 29
5 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 27
6 Chris Kee 21
7 Kasra Shokat 16
8 Travis Schlafke 15
9 Michael Collins BicycleAttorney.com 14
10 George McDonald 13
11 Cian McCann 13
12 Jacob Robertson 13
13 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling 11
14 Gabriel Love Pacific Office Automation Cycling 10
15 Mack Parshall Kelly Benefits Strategies 8
16 James Walsh Rainier Beer Cycling Team 7
17 Jeremy Morris 7
18 Adam Peterson 7
19 Ethan Klein Pacific Office Automation Cycling 6
20 Kevin Locher 4
21 Alex Nelson MCC Racing 2

Category 4 Women

Name Team Points
1 Nicole Baker 40
2 Molly Balfe CBCG 36
3 Rosanna Kyniston 33
4 Diane Smith 14
5 Erin Reis Hutch's Bend Dental 13
6 Julie Nelson MCC Racing 12
7 Libby White Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 11

Category Pro/1/2 Men

Name Team Points
1 Christopher Bagg Chris Bagg Coaching Group 45.00
2 Sean Hollenbeck Team Oregon p/b Rodda Paint 26.00
3 Andrew Neill Nunez Team Rancagua Bike Chile 15.00
3 Dennis Connors 15.00
5 Drake Deuel 15.00
6 Felipe Nystrom Costa Rica 14.00
6 Nate Silva 14.00
8 Joseph Tysoe 13.00
9 Michael Hopkins Planet PDX Cycling 12.00
10 Kaler Marshall Team Walla Walla 12.00
11 Owen Wright 9.00
12 Allan Schroeder Team Bobs-bicycles.com 8.00
13 Max Ritzow Bicycle Way Of Life Cycling 6.00
14 Daniel Lincoln River City Bicycles Bike Law 5.00
15 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 3.75
15 Scott Carroll Dialed Cycling Team 3.75
15 Robert Tornai Pacific Office Automation Cycling 3.75

Category Pro/1/2 Women

Name Team Points
1 Sara Youmans Orion Racing 15
2 Julie Peterson Baker Loves Bikes/Powered by Cyclesoles 14
3 Rachel Geiter Team Walla Walla 12
4 Anna Megale 10

Junior Men

Name Team Points
1 Gavin Newman TriTech Bikes 15
1 Zane Moore 15
1 Mack Parshall Kelly Benefits Strategies 15
4 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 14
4 Yusei Sasanuma 14

Junior Women

Name Team Points
1 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 15
1 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 15

Masters Men

Name Team Points
1 Robert Tornai Pacific Office Automation Cycling 70
2 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling 66
3 Kevin Gillas Advanced Integration 53
4 Tim Ellerbruch 45
5 Todd Rosier Pacific Office Automation Cycling 42
6 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 41
7 Donald Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36
8 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 36
8 Joe Edelen Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36
10 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 15
10 Douglas Sears 15
10 Steve Hanson Greenies Bike Shop Richland 15
10 G Boyd Tarin Splunk Race Team 15
14 Darell Provencher Team Rose City 14
14 Paul Bourcier Elliston Coaching Race Team 14
14 Ian Gibson Dialed Cycling Team 14
14 Bob Kuehn Cinch Cycling 14
14 Norm Swygert Planet PDX Cycling 14
19 Daniel Smith Sunnyside Sports 13
19 Joseph Tysoe 13
19 Aris Sophocles Aris III Sophocles 13
19 Justin Hall 13
19 Yalcin Erhan WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. 13
24 Tad Hodgert Deschutes Brewery 12
24 Max Rink 12
26 Chris Hanel Dialed Cycling Team 12
27 Loren Russell Vegan Fleez! 11
28 Charles Henderson Swift Racing PDX 11
29 Duane Aanestad 10
30 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 10
30 Tom Kelly 10
32 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 8
33 Ian Spivack family bike shop racing 7
34 David Root Pacific Office Automation Cycling 6
35 Keith Richards Rock Creek Cyclery 5
36 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 4
36 Chris Hitchcock Dialed Cycling Team 4
38 Jason Bell US Military Endurance Sports 3
39 Bruce Willingham Capitol Velo Cycling 2
40 Lance Haag Thirsty Bear P/B Akamai 1

Masters Women

Name Team Points
1 Susan C Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 45
2 Erin Stone Soles Inspired 42
2 Karin Wohlert 42
4 Lisa George Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 18
5 Andrea Smith Sunnyside Sports 15
6 Laura Jackson 14
6 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 14
8 Mary Ross Multnomah Athletic Club 13
9 Linda Fanning Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 12
10 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 5

Masters Women 4

Name Team Points
1 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 15

Tandem

Name Team Points
1 Dan Davis BONE YARD CYCLING 7
1 Lisa Campbell BicycleAttorney.com 7