Harvest Cyclocross Series: Heiser Farms CX

Dayton, OR. October 1, 2023

Part of the Harvest Cyclocross Series

Updated October 2, 2023 at 1:45 PM

Athena

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age Laps Time
1 233 Patti Wolfe Deschutes Brewery Cycling Team Redmond, OR 11:02.2 10:40.7 10:51.5 11:06.0 55 4 43:40.7
2 318 Jennifer Rychlik Grouptrail Cycling Forest Grove, OR 11:07.7 11:01.2 11:47.1 11:39.0 53 4 45:35.1

Beginner Open

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age Laps Time
1 248 Randy Kerr Team Oregon p/b Rodda Paint Vancouver, WA 9:51.9 9:20.3 9:20.6 9:28.3 36 4 38:01.3
2 848 Bryan Floyd Dialed Cycling Team Vancouver, WA 9:55.7 9:37.7 9:41.8 9:50.7 45 4 39:06.0
3 332 Grayson Rose Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Tigard, OR 10:00.6 9:55.4 10:01.0 9:52.8 16 4 39:50.0
4 849 T Paddock Milwaukie, OR 10:07.1 10:16.4 10:02.7 10:12.4 16 4 40:38.9
5 874 Andrew Perry Corbett, OR 10:35.9 10:38.7 10:17.4 10:31.6 20 4 42:03.7
6 73 Miguel Lopez Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland, OR 10:29.4 10:43.8 10:52.8 10:33.2 35 4 42:39.4
7 257 Tyler Green Trusty Switchblade Portland, OR 10:47.6 10:46.2 10:52.2 10:32.7 31 4 42:58.8
8 846 Jeffrey Cordell Portland, OR 10:43.4 10:55.7 10:23.9 11:00.0 56 4 43:03.2
9 850 Patrick Van Duser Portland, OR 10:43.6 10:50.0 10:51.6 11:00.1 57 4 43:25.4
10 72 Jim O’Brien Dialed Cycling Team Camas, WA 11:08.3 10:27.9 10:51.8 10:58.0 58 4 43:26.2
11 847 Donald Craner Portland, OR 11:21.6 10:22.9 11:02.0 10:45.6 42 4 43:32.2
12 828 Daniel Beel Dialed Cycling Team Vancouver, WA 11:40.6 10:49.5 10:57.9 11:28.9 47 4 44:57.1
13 435 Dan Hoxey BicycleAttorney.com Portland, OR 11:29.2 11:55.7 11:52.0 11:57.1 39 4 47:14.2
14 479 Alessandro Carrara Portland, OR 12:27.9 12:40.0 12:07.2 11:45.9 50 4 49:01.1
DNF 830 Ethan Nagasing Portland, OR 11:04.7 26

Beginner Women

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age Laps Time
1 236 Jennifer Bivens Biciclista Team Portland, OR 10:40.2 10:04.3 9:59.1 10:30.9 49 4 41:14.5
2 237 Alice Hall Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland, OR 10:43.0 10:40.1 10:45.3 10:29.2 34 4 42:37.8
3 240 Maura Paxton Biciclista US Portland, OR 10:52.9 10:42.0 10:38.7 10:42.8 34 4 42:56.5
4 437 Monica Scheer CX Pistols p/b Gigantic Brewing Portland, OR 11:24.1 10:24.3 10:37.7 10:39.0 35 4 43:05.3
5 916 Lauren Bowen Team Oregon Racing p/b Rodda Paint Portland, OR 11:33.7 10:47.8 11:04.9 11:08.4 33 4 44:35.0
6 917 Rachel Lacek Team Oregon Racing p/b Rodda Paint Portland, OR 11:37.4 11:25.4 11:28.5 11:24.0 31 4 45:55.4
7 407 Leigh Hedrick Portland, OR 11:24.1 11:24.6 11:47.4 11:48.9 52 4 46:25.2
8 235 Lauren Coons Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland, OR 11:47.8 11:50.5 12:09.3 12:22.4 39 4 48:10.2
9 234 Jessica M Prior Trusty Switchblade Portland, OR 11:50.9 12:36.8 12:31.4 36 3 36:59.1
10 238 Cade Spritz Portland, OR 12:05.8 12:24.1 12:40.2 31 3 37:10.1
11 851 Mickey Trescott Tigard, OR 11:29.8 11:21.9 39 2 22:51.7
12 896 Erin Mason Bonk Collective Hillsboro, OR 15:02.7 22:02.3 45 2 37:05.1
DNF 911 Sara Cowling Grouptrail Cycling Portland, OR 18:06.6 40

Category 1/2 Masters Open 35+

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Age Laps Time
1 33 Gabriel Linn Mettle Cycling Bend, OR 7:35.9 7:31.8 7:22.7 7:27.4 7:43.0 7:39.4 7:32.1 47 7 52:52.6
2 27 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas Portland, OR 7:36.5 7:31.8 7:30.3 7:45.1 7:42.8 7:40.0 7:38.6 48 7 53:25.4
3 32 Randall Fransen Mettle Cycling Portland, OR 7:37.5 7:34.9 7:42.6 7:42.4 7:53.3 7:34.8 7:27.7 44 7 53:33.4
4 28 Bradford Smith Speedvagen Portland, OR 7:44.3 7:38.2 7:43.4 7:46.5 7:42.5 7:34.6 7:27.1 41 7 53:36.9
5 410 Michael Gallagher Portland, OR 7:47.7 7:40.1 7:41.5 7:43.6 7:41.5 7:35.5 7:41.9 50 7 53:52.1
6 31 Zak Winter Portland, OR 7:52.5 7:33.2 7:44.1 7:43.8 7:41.7 7:32.3 8:23.6 45 7 54:31.5
7 438 Jeff Johnston Boneyard Cycling Bend, OR 7:49.5 7:44.5 7:47.3 7:43.4 7:47.7 7:49.1 7:55.1 44 7 54:36.9
8 35 Matt Jamison Grouptrail Cycling Portland, OR 7:51.0 7:40.5 7:47.0 7:49.2 7:50.5 7:57.2 7:48.5 43 7 54:44.3
9 685 Dustin Henderson Biciclista US Gresham, OR 7:52.0 7:44.0 7:47.9 7:52.1 7:54.4 7:55.5 7:52.1 46 7 54:58.2
10 604 Rick Metz Perthes Awareness p/b PANW Portland, OR 8:01.4 7:49.0 7:46.3 7:54.2 7:52.6 7:56.1 7:56.4 56 7 55:16.3
11 852 Sean Haidet Schnur Racing San Luis Obispo, CA 7:56.0 7:46.7 7:49.0 8:12.3 7:53.3 7:51.5 8:02.3 54 7 55:31.6
12 486 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team Portland, OR 7:47.2 7:54.9 7:57.3 8:04.0 7:53.6 7:52.7 8:10.3 52 7 55:40.3
13 393 Adrian Bosch Biciclista US Medford, OR 8:09.0 7:46.3 7:50.8 7:51.2 7:59.1 8:21.2 8:15.1 46 7 56:13.1
14 37 Brad Davidson Grouptrail Cycling Portland, OR 8:00.6 7:50.3 7:55.9 7:53.6 8:08.8 8:22.8 8:02.2 42 7 56:14.4
15 26 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team Eugene, OR 8:04.2 7:53.1 8:00.3 8:08.5 8:09.5 8:16.7 8:12.6 43 7 56:45.3
16 30 Pawel Rutkowski Cowlitz Racing Ridgefield, WA 8:09.2 8:02.4 8:11.7 8:07.7 8:11.7 8:11.1 7:53.5 44 7 56:47.5
17 748 Steven Hyde BicycleAttorney.com Portland, OR 8:10.0 8:02.5 8:14.4 8:19.1 8:27.2 8:20.6 8:38.6 43 7 58:12.6
18 853 Robert Uetrecht Deschutes Brewery Cycling Team Bend, OR 8:12.0 8:02.7 8:12.7 8:21.7 8:25.2 8:47.3 54 6 50:01.8
19 36 Andrew Smith Swift Racing PDX Portland, OR 8:31.2 8:39.8 8:41.1 8:48.0 8:56.2 8:41.6 42 6 52:18.2
20 39 Patrick Parish Team Oregon p/b Rodda Paint Portland, OR 9:10.7 8:59.5 9:03.4 8:46.2 8:53.0 8:33.2 39 6 53:26.2
DNF 306 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law Portland, OR 7:45.1 7:42.6 47

Category 1/2 Masters Women 35+

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age Laps Time
1 487 Carrie Day Deschutes Brewery Cycling Team Bend, OR 8:39.4 8:31.3 8:42.7 8:41.2 8:44.4 52 5 43:19.2
2 488 Stephanie Uetrecht Deschutes Brewery Cycling Team Bend, OR 8:49.8 8:36.0 8:37.0 8:49.9 8:58.8 54 5 43:51.7
3 439 Marie Major ANTHM Collective Lake Oswego, OR 8:42.7 8:38.4 8:46.4 8:56.7 8:58.3 42 5 44:02.7
4 226 Laura Mullen Dialed Cycling Team Portland, OR 8:59.6 8:50.4 9:07.4 9:06.0 9:11.3 57 5 45:14.9
5 315 Kristi Cushman Grouptrail Cycling Portland, OR 9:25.9 9:10.9 9:11.8 9:20.1 9:20.3 45 5 46:29.0
6 724 Lora Melkonian Team Finger Trout Lake, WA 9:21.8 9:19.5 9:20.6 9:22.6 9:25.1 65 5 46:49.7
7 314 Margi Bradway BicycleAttorney.com Portland, OR 9:54.1 9:32.9 9:39.1 9:40.1 9:29.7 50 5 48:16.1
8 223 Kimberly Sass Grouptrail Cycling Portland, OR 9:57.6 10:00.7 10:08.1 10:18.8 45 4 40:25.4

Category 1/2 Open

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Age Laps Time
1 15 Andrew Loaiza Mettle Cycling Portland, OR 7:21.7 7:12.9 7:24.2 7:21.8 7:23.5 7:27.4 7:30.3 37 7 51:42.1
2 2 Felipe Nystrom Biciclista US Portland, OR 7:31.6 7:28.4 7:26.4 7:22.7 7:23.7 7:22.3 7:31.3 41 7 52:06.5
3 854 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law Portland, OR 7:47.9 7:36.0 7:16.3 7:16.3 7:27.5 7:17.4 7:37.9 41 7 52:19.5
4 4 Landon Farnworth Biciclista US Bend, OR 7:36.1 7:25.0 7:35.6 7:32.8 7:55.8 7:40.9 7:33.0 25 7 53:19.5
5 3 Andrzej Stadnik Biciclista US Portland, OR 7:38.2 7:37.0 7:34.0 7:43.4 7:50.8 7:49.9 7:57.2 35 7 54:10.9
6 1 Jack Billowitz Biciclista US Bend, OR 7:42.1 8:05.5 7:58.8 7:50.2 7:39.5 7:42.4 7:30.5 16 7 54:29.4
7 6 Tygre Westerfield Diehard Bikes Tigard, OR 7:50.7 7:40.1 7:47.1 7:46.4 7:57.1 7:50.7 7:46.8 22 7 54:39.1
8 810 Paul Furst Dialed Cycling Team Vancouver, WA 7:39.3 7:35.5 7:58.1 8:33.0 8:42.5 8:52.3 9:02.5 26 7 58:23.5
9 908 Marcel J Delisser See See Portland, OR 33 0 00:00.0

Category 1/2 Women

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Age Laps Time
1 24 Jenna Lingwood Team S&M Portland, OR 8:19.5 8:05.4 7:55.7 8:06.9 8:08.9 8:04.3 7:51.0 43 7 0:56:32.0
2 906 Rebecca Fahringer Kona Maxxis Shimano Bend, OR 8:19.9 8:05.3 8:00.3 8:02.3 8:08.1 8:05.0 8:06.6 35 7 0:56:47.8
3 909 Brenna Wrye-Simpson InstaFund Laprima/Team S&M Portland, OR 8:24.8 8:11.2 8:16.4 8:25.4 8:34.9 8:31.5 37 6 0:50:24.5
4 25 Rachel Hawes Half Penny Cycling Team Monmouth, OR 8:56.8 8:38.5 8:31.3 8:41.7 8:45.7 8:43.5 43 6 0:52:17.8
5 490 Madeline Stover Team S&M Portland, OR 8:26.2 8:56.0 8:55.1 8:56.9 9:10.2 9:08.1 19 6 0:53:32.7
6 20 Hannah Thomas Biciclista US Portland, OR 9:12.5 9:14.1 9:06.0 9:18.0 9:04.9 9:13.1 28 6 0:55:08.9
7 855 Laura Trace BicycleAttorney.com Portland, OR 9:23.7 9:15.2 9:25.2 9:28.2 9:36.3 14:44.9 58 6 1:01:53.9

Category 1/2/3 Junior Open

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age Laps Time
1 380 Zachary Smith Biciclista US Portland, OR 8:12.7 8:09.2 8:09.4 8:18.6 8:14.6 18 5 41:04.7
2 287 Hunter Westerfield Diehard Bikes Tigard, OR 8:23.2 8:29.5 8:31.8 8:41.9 8:49.7 17 5 42:56.4
3 838 Henry Linn Mettle Cycling Bend, OR 8:42.5 8:54.1 8:37.1 8:40.3 8:37.8 14 5 43:32.1

Category 1/2/3 Junior Women

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age Laps Time
1 316 Summer Westerfield Diehard Bikes Tigard, OR 9:55.5 10:05.6 10:32.9 11:25.5 18 4 41:59.7
2 491 Helena Stedman Grouptrail Cycling Portland, OR 10:02.0 10:41.0 11:47.6 11:56.7 17 4 44:27.5
3 920 Annika Ramey Team Finger Hood River, OR 11:03.0 11:14.4 11:11.8 11:57.9 15 4 45:27.3

Category 2/3 Open

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age Laps Time
1 169 Nate Scott Dialed Cycling Team Washougal, WA 8:08.3 7:41.3 7:52.3 7:52.3 8:02.7 42 5 39:37.1
2 173 Michael Metz Perthes Awareness Cycling Team Portland, OR 8:11.3 7:50.6 7:55.0 8:05.8 7:47.9 22 5 39:50.8
3 493 Lyle McCaffrey Portland, OR 8:09.7 7:51.0 8:02.2 7:59.5 7:49.0 21 5 39:51.6
4 175 Matthew Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint Portland, OR 8:07.4 8:00.5 8:02.2 8:02.6 7:54.4 34 5 40:07.3
5 660 Bertrand Mejia-Morin Biciclista US Portland, OR 8:12.8 7:51.1 8:05.4 8:02.8 7:56.9 36 5 40:09.1
6 174 Logan Divelbiss Bike Peddler Salem, OR 8:19.0 7:48.8 7:45.8 7:57.9 8:20.3 26 5 40:12.0
7 442 Vincent Huynh-Watkins Portland, OR 8:33.1 8:20.9 8:06.6 8:19.7 8:04.2 26 5 41:24.8
8 168 Cesar Villegas HiFi Sound Cycling Components Portland, OR 8:26.9 8:15.9 8:17.3 8:20.6 8:20.0 33 5 41:40.8
9 895 Janzen Lovete Beaverton, OR 8:24.7 8:29.7 8:18.1 8:30.4 8:22.2 19 5 42:05.2
10 495 Brent Morrow Vancouver, WA 8:58.1 8:21.8 8:24.3 8:19.6 8:18.5 49 5 42:22.5
11 832 Hayden Wierman Dialed Cycling Team Tualatin, OR 8:32.7 8:23.4 8:34.4 8:36.5 8:32.0 21 5 42:39.1
12 872 Ze'ev Lailari Oakland, CA 8:55.1 8:36.2 8:21.6 8:36.2 8:36.3 30 5 43:05.6
13 166 Joel West Forza Portland, presented by Smith Optics Lake Oswego, OR 8:50.0 8:46.1 8:41.4 8:41.7 8:34.3 49 5 43:33.7
14 856 Collin Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint Portland, OR 8:57.2 8:53.8 9:00.4 8:56.6 8:44.1 30 5 44:32.4
15 661 Greg McElravy Grouptrail Cycling Portland, OR 8:51.9 8:37.8 8:49.3 9:18.7 8:59.6 34 5 44:37.6
DNF 669 Randall Fransen Mettle Cycling Portland, OR 8:07.8 44

Category 2/3 Women

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age Laps Time
1 498 Colleen Murphy Cascadia Rising p/b Metropolis Cycle Repair Portland, OR 9:10.7 9:04.6 9:07.0 9:20.1 9:09.0 39 5 45:51.6
2 921 Megan Ramey Team Finger Hood River, OR 9:36.8 9:17.9 9:24.3 9:35.9 9:35.2 48 5 47:30.3
3 230 Airlia Oroszváry Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland, OR 10:03.3 9:35.2 9:41.3 9:19.9 9:31.2 35 5 48:11.1
4 910 Jenny Greeve Bend, OR 9:49.4 9:38.9 9:39.4 9:51.2 46 4 38:59.0

Category 3 Masters Open 35+

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age Laps Time
1 159 Giovanni Cafiso Forza Portland, presented by Smith Optics Portland, OR 8:35.9 8:19.2 8:32.0 8:33.7 8:14.6 48 5 42:15.6
2 164 Christopher Raymond SEE SEE MOTOR COFFEE Portland, OR 8:35.2 8:23.2 8:31.1 8:32.4 8:20.0 48 5 42:22.1
3 285 Adam Moore Grouptrail Cycling Portland, OR 8:42.0 8:30.4 8:25.4 8:30.9 8:26.6 39 5 42:35.4
4 146 Tobias Eld HiFi Sound Cycling Components Milwaukie, OR 8:46.2 8:26.0 8:31.1 8:36.3 8:31.6 39 5 42:51.4
5 161 Dean Proteau Grouptrail Cycling Portland, OR 8:29.2 8:22.8 8:36.6 8:43.4 8:39.8 41 5 42:52.0
6 143 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Gladstone, OR 8:48.2 8:25.3 8:27.6 8:36.7 8:35.1 45 5 42:53.0
7 145 Joshua Dinwiddie Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland, OR 8:43.7 8:26.5 8:34.3 8:35.1 8:41.0 40 5 43:00.8
8 153 Steve Glazer Team Planet X USA p/b Xiologix Lake Oswego, OR 9:04.8 8:27.0 8:25.3 8:31.1 8:49.4 53 5 43:17.8
9 147 Peter Blenkiron BicycleAttorney.com Portland, OR 9:13.6 8:32.9 8:31.7 8:39.6 8:24.4 47 5 43:22.4
10 858 Noah Trescott Tigard, OR 8:56.3 8:33.8 8:26.0 8:47.9 8:39.7 40 5 43:23.9
11 887 Sam Reynolds Bonk Collective Hillsboro, OR 9:03.4 8:28.6 8:37.1 8:44.0 8:35.5 56 5 43:28.9
12 282 Andy Letourneau Damascus, OR 9:17.7 8:34.8 8:44.5 8:41.7 8:31.6 48 5 43:50.4
13 783 Cody Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint Portland, OR 9:17.3 8:34.5 8:43.5 8:46.1 8:39.6 42 5 44:01.3
14 833 Will Cortez HiFi Sound Cycling Components Portland, OR 8:52.9 8:38.1 8:51.9 8:52.0 8:50.0 46 5 44:05.2
15 892 Neil McClain HiFi Sound Cycling Components Portland, OR 8:55.4 8:49.6 8:49.8 8:47.2 8:46.2 39 5 44:08.4
16 151 Jason Evans Biciclista US West Linn, OR 8:52.3 8:46.3 8:56.6 8:49.8 8:49.1 47 5 44:14.3
17 383 David Rasca Salem, OR 9:19.4 8:43.6 8:49.7 8:51.1 8:48.1 46 5 44:32.2
18 502 Chris Sarrett Dialed Cycling Team Albany, OR 9:03.9 8:54.8 8:53.9 8:49.1 8:56.1 45 5 44:37.9
19 141 Todd Young Trusty Switchblade Portland, OR 9:39.1 8:46.2 8:44.4 8:51.8 8:48.4 35 5 44:50.0
20 149 Ryan Morgan Trusty Switchblade Portland, OR 9:01.0 8:48.5 8:54.0 9:03.2 9:07.4 50 5 44:54.3
21 857 Ken Elser Planet PDX Cycling Portland, OR 9:20.8 8:54.0 8:53.0 9:02.1 8:56.6 46 5 45:06.7
22 155 Adam Vanarsdall Biciclista US Portland, OR 9:00.0 8:51.9 8:57.8 9:05.2 9:18.3 52 5 45:13.4
23 578 Noel Johnson Portland, OR 9:22.4 8:54.0 8:51.9 9:05.4 9:01.3 45 5 45:15.2
24 158 Ryan Clay Grouptrail Cycling Portland, OR 9:13.7 8:33.3 8:34.6 9:57.7 8:56.2 40 5 45:15.7
25 154 Andrew Marchington Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching West Linn, OR 9:28.4 8:54.0 9:08.3 8:55.6 9:22.5 40 5 45:49.0
26 283 Daniel Peterson Grouptrail Cycling Portland, OR 9:19.8 9:08.8 9:15.6 9:09.0 9:08.9 37 5 46:02.2
27 716 Garrett Tyburski Vancouver, WA 9:17.0 8:51.6 9:18.4 9:21.9 9:16.5 45 5 46:05.5
28 284 Dean Maclean Planet PDX Cycling Portland, OR 9:23.5 9:16.0 9:08.5 9:12.7 9:07.2 54 5 46:08.1
29 834 Birger Olsen Portland, OR 9:37.5 9:09.5 9:11.7 9:07.7 9:06.0 46 5 46:12.6
30 570 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery Cycling Team Bend, OR 9:19.8 9:12.1 9:20.5 9:13.6 9:55.2 56 5 47:01.4
31 890 John Ohotto Swift Racing PDX Portland, OR 9:47.2 9:12.5 9:15.9 9:28.6 55 4 37:44.3
32 144 Peter Seelig Forza Portland, presented by Smith Optics Portland, OR 9:44.9 9:16.6 9:23.0 9:26.4 50 4 37:51.1
33 808 Ryan Paddock Milwaukie, OR 9:49.9 9:18.6 9:21.1 9:27.7 49 4 37:57.4
34 369 Dan Froelich Beaverton, OR 9:39.1 9:22.5 9:27.2 9:33.3 39 4 38:02.4
35 142 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team Camas, WA 9:40.9 9:34.3 9:34.7 9:39.6 55 4 38:29.7
36 668 Brett Boyles Planet PDX Cycling Lake Oswego, OR 9:44.1 9:32.2 9:38.9 9:37.1 54 4 38:32.5
37 893 Randy Scott Deschutes Brewery Cycling Team Bend, OR 9:57.8 9:31.7 9:44.6 9:34.4 61 4 38:48.7
38 148 Benito Guzman Team Fancy Hillsboro, OR 11:28.8 12:10.9 12:35.0 12:52.0 39 4 49:06.9

Category 3 Masters Women 35+

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age Laps Time
1 215 Dani Stiles Team 10 Barrel Vancouver, WA 9:36.2 9:22.2 9:25.1 9:29.6 9:21.9 48 5 47:15.2
2 213 Erin Blenkiron BicycleAttorney.com Portland, OR 9:26.2 9:26.1 9:30.8 9:37.6 9:31.8 40 5 47:32.6
3 214 Sonja Ebert Dialed Cycling Team Vancouver, WA 9:29.1 9:30.2 9:34.8 9:34.0 9:38.0 47 5 47:46.4
4 913 Julie Russell Portland, OR 9:48.5 9:27.8 9:33.6 9:52.2 42 4 38:42.3
5 212 Shelly Boelter Bonk Collective Portland, OR 9:55.5 9:48.7 10:09.6 10:22.4 46 4 40:16.3
6 891 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components Portland, OR 10:10.1 10:09.4 10:37.4 10:38.5 45 4 41:35.5
7 859 Kat Hampton Team Oregon p/b Rodda Paint Corvallis, OR 14:20.7 10:44.8 9:12.9 9:04.0 38 4 43:22.7

Category 3/4/5 Junior Open

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Age Laps Time
1 193 Henry Linn Mettle Cycling Bend, OR 8:57.2 8:28.4 8:48.5 14 3 26:14.2
2 190 Ian Baker BicycleAttorney.com Portland, OR 8:59.6 8:47.1 8:59.6 16 3 26:46.5
3 295 Wyatt Hawes Half Penny Cycling Team Monmouth, OR 8:58.9 8:49.1 9:07.9 14 3 26:56.1
4 186 Johnie Hogue Grouptrail Cycling Portland, OR 9:04.7 8:56.4 9:18.7 13 3 27:20.0
5 511 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law Portland, OR 9:02.0 9:02.0 9:27.7 13 3 27:31.7
6 509 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team Albany, OR 9:04.2 9:22.4 9:31.0 17 3 27:57.7
7 457 Edison Clarke-Hoxey BicycleAttorney.com Portland, OR 9:15.6 9:21.3 9:35.2 14 3 28:12.3
8 905 Lincoln Sanchez Planet PDX Portland, OR 9:26.2 9:35.3 9:26.6 13 3 28:28.2
9 900 Kellen Reeve Corvallis, OR 9:35.1 9:29.2 9:33.7 15 3 28:38.1
10 381 Keoni Padaca Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon Lake Oswego, OR 10:07.4 9:21.1 9:40.8 15 3 29:09.5
11 194 Bjorn Swanson Team Finger The Dalles, OR 9:41.4 9:51.1 9:41.1 13 3 29:13.7
12 196 T Paddock Milwaukie, OR 10:25.3 9:24.6 9:27.2 16 3 29:17.2
13 289 Jase Henderson Biciclista US Gresham, OR 9:49.4 9:53.7 10:09.7 13 3 29:52.9
14 293 Carter Hayden Dialed Cycling Team Hood River, OR 10:43.9 10:28.8 10:07.8 10 3 31:20.7
15 356 Deegan Russell Hillsboro, OR 10:04.5 10:50.2 10:45.4 13 3 31:40.1
16 296 Garett Hawes Half Penny Cycling Team Monmouth, OR 10:59.5 10:51.8 10:59.7 12 3 32:51.1
17 192 Dylan Glazer Team Planet X USA p/b Xiologix Lake Oswego, OR 11:10.2 10:55.5 10:49.8 11 3 32:55.6
18 878 Sam Golden Portland, OR 11:34.4 11:31.4 11:54.2 17 3 35:00.2
19 877 Oliver Woods Planet X USA p/b Xiologics Lake Oswego, OR 11:49.2 11:39.8 12:05.4 15 3 35:34.5
20 897 Leon Tucker Camas, WA 11:45.4 12:21.7 12:15.5 14 3 36:22.7
21 885 Marshall Rockwell Half Penny Cycling Team Salem, OR 11:38.7 12:21.7 12:34.2 11 3 36:34.7
22 557 Rowan Newell Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Happy Valley, OR 12:11.7 12:04.7 12:21.0 12 3 36:37.5
23 907 Isaiah Niles Dialed Cycling Team Vancouver, WA 12:53.0 12:15.3 14 2 25:08.3
24 290 Saul Jamison Grouptrail Cycling Portland, OR 12:31.3 12:51.1 12 2 25:22.5
25 903 Tomoya Sugahara Salem, OR 12:33.9 13:58.9 11 2 26:32.9
26 577 Blake Mergen Planet PDX Cycling Corbett, OR 13:19.9 13:26.0 11 2 26:45.9
27 901 Ryder Miller Bonk Collective Tigard, OR 14:09.0 14:45.9 10 2 28:54.9
28 391 Jakob Henderson Bicicilsta us Gresham, OR 14:16.6 14:43.0 9 2 28:59.6
29 806 Henry Blenkiron BicycleAttorney.com Portland, OR 17:10.0 17:50.3 9 2 35:00.3

Category 3/4/5 Junior Women

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Age Laps Time
1 395 Whitney Hayden Dialed Cycling Team Hood River, OR 8:52.7 8:47.4 8:52.2 13 3 26:32.4
2 203 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas Portland, OR 8:53.0 8:52.1 8:47.7 16 3 26:32.8
3 300 Julia Barna Dialed Cycling Team Vancouver, WA 9:14.5 9:29.8 9:38.6 17 3 28:23.0
4 585 Morgan Filer Biciclista US Portland, OR 9:54.8 10:18.4 10:48.0 14 3 31:01.3
5 202 Stella Cafiso Biciclista US Portland, OR 10:20.0 10:30.3 10:39.2 14 3 31:29.6
6 204 Ada Souders Team S&M Portland, OR 11:33.4 12:03.0 12:18.6 12 3 35:55.2
7 382 Kamea Padaca Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon Lake Oswego, OR 12:18.9 12:24.5 12:29.1 13 3 37:12.5
8 762 Gabby Linn Bend, OR 12:30.8 12:15.2 12:35.7 11 3 37:21.7
9 303 Sunny Wittreich Grouptrail Cycling Portland, OR 11:53.7 12:43.1 12:57.6 13 3 37:34.6
10 200 Phoebe Hogue Grouptrail Cycling Portland, OR 14:30.7 12:47.9 9 2 27:18.7
11 889 Hannah Reynolds Bonk Collective Hillsboro, OR 13:41.6 15:16.2 12 2 28:57.8
12 904 Mayumi Sugahara Salem, OR 14:04.0 15:39.2 13 2 29:43.3
13 301 Jessica Baraff Grouptrail Cycling Portland, OR 15:10.9 15:56.0 12 2 31:06.9
14 377 Lily Thayer-Osborne Portland, OR 18:19.7 19:43.0 9 2 38:02.7

Category 4 Masters Open 35+

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age Laps Time
1 244 David Barna Dialed Cycling Team Vancouver, WA 8:53.0 8:49.7 8:39.3 8:48.4 8:41.1 49 5 43:51.6
2 52 Ryan Coons Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland, OR 9:02.4 8:41.3 8:43.1 8:45.3 8:55.6 38 5 44:08.0
3 70 Gregory Topete HiFi Sound Cycling Components Portland, OR 9:48.0 8:38.7 8:40.5 8:47.4 8:39.1 36 5 44:33.8
4 113 Jamie King Grouptrail Cycling Portland, OR 8:59.4 8:53.0 9:01.1 8:58.5 8:51.2 47 5 44:43.5
5 58 Mike Funk Portland, OR 9:28.5 8:50.1 8:53.5 8:55.0 8:45.0 46 5 44:52.2
6 53 Brad Alderman Vancouver Cyclery Vancouver, WA 9:27.1 8:54.1 8:52.4 8:48.2 8:53.8 44 5 44:55.9
7 61 Shaun Stiles Team 10 Barrel Vancouver, WA 8:58.2 9:08.6 8:55.7 8:58.5 9:13.2 46 5 45:14.3
8 452 Eric Dugger Dialed Cycling Team Vancouver, WA 9:32.2 8:56.8 8:55.2 9:07.3 9:04.7 45 5 45:36.3
9 56 Jeremy Krantz Portland, OR 9:10.5 9:07.1 9:06.4 9:12.1 9:01.8 39 5 45:38.1
10 51 Aaron Baraff Grouptrail Cycling Portland, OR 9:16.3 9:05.6 9:09.9 9:17.1 8:57.8 49 5 45:46.9
11 68 Jason Richmond Portland, OR 9:28.4 9:00.1 9:08.1 9:18.6 8:58.7 50 5 45:54.0
12 247 Shea Hawes Half Penny Cycling Team Monmouth, OR 8:58.7 9:13.2 9:14.6 9:18.5 9:11.7 50 5 45:56.8
13 450 Tom Counts Dialed Cycling Team Vancouver, WA 9:37.6 9:10.4 9:03.6 9:07.9 9:12.5 53 5 46:12.2
14 66 Dustin Hunley Portland, OR 9:52.2 9:30.2 9:14.0 9:09.0 8:58.2 47 5 46:43.8
15 62 Christopher Taylor Newberg, OR 9:35.5 9:19.5 9:20.0 9:25.5 9:07.3 38 5 46:48.0
16 55 BRETT EDELEN Wilsonville, OR 9:27.2 9:07.0 9:21.5 9:36.9 9:42.3 56 5 47:15.1
17 549 Morten Bulow Portland, OR 9:17.9 9:29.0 9:43.0 9:46.5 9:27.6 51 5 47:44.2
18 454 Cameron Wynhof Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Hillsboro, OR 10:09.9 9:33.0 9:36.1 9:46.3 37 4 39:05.4
19 245 Eric Hagen Portland, OR 9:48.3 9:45.0 9:46.5 10:05.5 44 4 39:25.4
20 518 Tony Ruiz Portland, OR 9:42.5 9:51.0 9:50.3 10:04.7 54 4 39:28.7
21 517 Chris Robison Bonk Collective Beaverton, OR 10:11.4 9:48.0 9:52.6 10:04.7 59 4 39:56.8
22 861 Joe Derting Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Sherwood, OR 10:17.8 9:53.0 10:00.5 10:01.5 59 4 40:13.0
23 330 Kenny Gryp Team Oregon p/b Rodda Paint Portland, OR 10:03.8 10:15.6 10:24.1 9:55.6 40 4 40:39.2
24 59 Jared Doescher Portland, OR 10:43.8 9:49.7 10:05.3 10:11.7 40 4 40:50.7
25 558 Steven Rose Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Tigard, OR 10:20.4 10:12.2 10:23.3 10:09.8 51 4 41:05.8
26 57 Martin Hogue Grouptrail Cycling Portland, OR 8:57.5 10:56.4 11:23.3 10:04.9 42 4 41:22.1
27 799 Ian Stromquist Team Finger Hood River, OR 10:54.9 10:40.1 10:31.2 10:14.1 47 4 42:20.5
28 863 Steven Soto Planet PDX Cycling Sherwood, OR 10:16.6 10:23.9 10:47.3 11:01.0 51 4 42:29.0
29 65 Jesse Burkett Portland, OR 11:03.9 10:47.4 11:07.3 10:32.8 53 4 43:31.5

Category 4 Open

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age Laps Time
1 556 Cary Newell Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Happy Valley, OR 9:12.2 8:39.1 8:31.3 8:33.7 8:33.9 44 5 43:30.5
2 521 Dillon Maloney Cascadia Rising p/b Metropolis Cycle Repair Portland, OR 9:02.7 8:36.7 8:36.6 8:39.8 8:50.2 34 5 43:46.2
3 46 Trevor Luu Rolling Thunder p/b The Missing Link Portland, OR 8:40.9 8:44.4 8:44.8 8:48.1 8:59.0 30 5 43:57.4
4 42 Erik Smith Biciclista US Portland, OR 9:09.5 8:50.4 8:59.5 8:53.2 8:41.1 31 5 44:34.0
5 45 Taylor Pasquariello Rolling Thunder p/b The Missing Link Portland, OR 9:11.5 8:50.5 8:59.7 8:51.3 8:43.3 33 5 44:36.6
6 520 Jacob Harrel Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland, OR 9:00.6 8:49.8 8:59.2 9:04.4 8:48.9 33 5 44:43.1
7 48 Matthew Flodin Portland, OR 9:24.3 9:10.3 9:06.1 9:03.1 8:52.8 31 5 45:36.7
8 554 Colin Hennessey Lake Oswego, OR 9:02.5 9:02.6 9:28.7 9:11.7 9:04.8 24 5 45:50.4
9 455 Jimmy Monge HiFi Sound Cycling Components Portland, OR 9:06.1 9:23.1 9:25.4 9:33.7 9:24.5 29 5 46:53.0
10 44 Marcus Hughes Tualatin, OR 9:27.4 10:04.8 9:11.1 9:15.1 9:05.7 33 5 47:04.3
11 678 Doug Brecht Team 10 Barrel Portland, OR 9:47.5 9:41.2 9:50.6 9:42.0 9:56.7 60 5 48:58.1
12 864 Luke Soto Planet PDX Cycling Sherwood, Oregon 9:55.2 10:44.9 10:49.7 10:56.3 21 4 42:26.2

Category 4 Women

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age Laps Time
1 614 Kaitlin Littleford Rainier Racing Portland, OR 9:24.2 9:24.7 9:22.8 9:25.1 32 4 37:36.9
2 308 Julia Barna Dialed Cycling Team Vancouver, WA 9:24.6 9:24.6 9:22.7 9:25.1 17 4 37:37.2
3 207 Lisa Timmerman Portland, OR 10:04.0 9:50.1 9:53.0 10:15.2 41 4 40:02.5
4 412 Kara Bittner Portland, OR 9:58.4 9:58.5 10:02.8 10:10.0 47 4 40:09.8
5 205 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade Hood River, OR 10:22.3 9:58.4 10:03.8 10:03.9 41 4 40:28.5
6 523 Emily Slocombe Team Oregon p/b Rodda Paint Portland, OR 10:36.9 10:09.1 10:07.0 10:23.8 48 4 41:17.0
7 835 Sarah Phillips BicycleAttorney.com Portland, OR 10:29.3 10:20.0 10:23.4 10:20.5 48 4 41:33.3
8 208 Larissa Fransen Mettle Cycling Boulder, CO 10:54.9 10:51.5 10:59.2 10:43.2 44 4 43:28.9
9 919 Holly Pfeiffer Deschutes Brewery Cycling Team Bend, OR 11:15.6 10:50.7 10:52.1 10:37.3 52 4 43:35.7
10 209 Spring Westerfield Diehard Bikes Tigard, OR 10:42.3 11:34.4 11:28.7 11:22.0 20 4 45:07.5
11 422 Sarah Foote Portland, OR 11:22.5 11:36.3 11:47.4 11:39.2 40 4 46:25.6
12 902 Gabriella Miller BONK Tigard, OR 11:27.8 11:45.7 11:46.5 11:31.1 41 4 46:31.3
13 725 Maia Hampson East Portland Youth Cycling Lake Oswego, OR 12:14.9 12:19.4 12:36.4 13:48.7 47 4 50:59.6
DNF 210 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling Portland, OR 10:51.8 41

Clydesdale

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age Laps Time
1 180 Mark Sather Team 10 Barrel Bend, OR 9:11.1 9:03.9 8:49.7 9:18.3 53 4 36:23.1
2 184 Timothy Breault Planet PDX Cycling Oregon City, OR 9:07.5 9:12.2 9:13.9 9:06.1 43 4 36:39.7
3 707 Walter Mcknight Deschutes Brewery Cycling Team Bend, OR 9:11.7 9:08.1 9:11.3 9:26.3 57 4 36:57.5
4 182 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Lake Oswego, OR 9:09.8 9:14.6 9:16.4 9:33.0 52 4 37:13.9
5 894 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team Salem, OR 9:23.2 9:21.2 9:29.5 9:20.8 45 4 37:34.9
6 524 Doug Brecht Team 10 Barrel Portland, OR 9:47.9 9:33.2 9:32.5 9:46.9 60 4 38:40.6
7 181 Joel Sherman Portland, OR 9:45.9 9:29.7 9:33.9 9:56.3 46 4 38:45.9
8 176 Josue Jimenez MOUNTAIN VIEW CYCLES Bingen, WA 9:08.8 9:48.7 10:05.5 9:59.9 39 4 39:03.1
9 899 Kyle Stephens BeerMongers Portland, OR 9:42.2 9:40.8 9:53.2 9:58.6 48 4 39:14.9
10 860 Zach Butler Beaverton, OR 9:42.7 9:51.5 9:56.6 10:04.4 39 4 39:35.4
11 178 Kenny Gryp Team Oregon p/b Rodda Paint Portland, OR 9:43.8 9:59.8 10:03.0 10:05.7 40 4 39:52.4
12 865 Michael Clark Trusty Switchblade Portland, OR 9:56.8 10:09.7 10:00.8 10:07.4 55 4 40:14.8
13 366 Tyson Hart Team Lazy Tarantulas Lake Oswego, OR 9:53.9 10:11.2 10:09.6 10:18.6 49 4 40:33.4
14 876 Ian Stromquist Team Finger Hood River, OR 10:30.1 10:14.0 10:21.0 10:20.9 47 4 41:26.1
15 183 Stephen Carter Planet PDX Cycling Longview, WA 10:04.0 10:36.7 10:21.0 10:42.3 45 4 41:44.2
16 837 Tim Hazen More Beers Than Gears Camas, WA 10:29.9 10:47.0 11:06.7 11:18.4 57 4 43:42.2
17 836 Doug Bowman Marys Bicycle Club p/b Tacovore Corvallis, OR 9:59.8 12:21.7 10:25.9 11:23.7 56 4 44:11.4
18 185 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland, OR 10:49.1 11:04.4 11:15.7 11:05.3 53 4 44:14.7
19 898 Paul De Vries Biciclista Test Team Portland, OR 11:04.4 10:54.6 11:07.3 11:08.8 56 4 44:15.3
20 177 Chris Hitchcock Dialed Cycling Team Portland, OR 10:41.7 11:23.4 11:55.7 12:02.8 56 4 46:03.8

Masters Open 50+

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age Laps Time
1 462 John McCaffrey Portland, OR 8:13.7 8:00.5 7:59.0 8:01.5 8:01.7 59 5 40:16.6
2 530 Matt Radich Forza Portland, presented by Smith Optics Lake Oswego, OR 8:24.3 8:08.1 8:02.8 7:56.6 8:06.8 55 5 40:38.8
3 460 Lance Heppler Dialed Cycling Team Vancouver, WA 8:13.4 8:04.2 8:10.3 8:10.9 8:24.0 54 5 41:03.0
4 83 James Coats Bend, OR 8:31.0 8:17.0 8:11.6 8:12.2 8:03.0 60 5 41:15.0
5 357 Greg Schmitt Portland, OR 8:31.5 8:11.7 8:06.9 8:08.5 8:19.4 51 5 41:18.2
6 884 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components Portland, OR 8:29.6 8:17.7 8:10.7 8:13.3 8:18.8 51 5 41:30.4
7 341 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas Portland, OR 8:30.4 8:15.8 8:15.2 8:12.2 8:24.7 52 5 41:38.4
8 85 Chris Haverty Forza Portland, presented by Smith Optics Portland, OR 8:39.3 8:14.4 8:13.4 8:25.0 8:11.2 56 5 41:43.5
9 97 James Tervo Team S&M Portland, OR 8:29.1 8:14.8 8:16.6 8:28.2 8:15.6 54 5 41:44.5
10 529 Mike Hamness Dialed Cycling Team Vancouver, WA 8:23.3 8:17.4 8:22.2 8:30.7 8:39.2 52 5 42:13.0
11 84 James Green Trusty Switchblade Portland, OR 8:41.8 8:26.1 8:33.2 8:43.3 8:38.9 53 5 43:03.5
12 89 Dag Hinrichs Forza Portland p/b Smith Portland, OR 8:41.0 8:40.8 8:36.7 8:41.1 8:29.0 55 5 43:08.8
13 87 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing Portland, OR 8:46.5 8:37.2 8:32.0 8:38.2 8:37.9 58 5 43:12.0
14 354 Kirk Edwards Portland, OR 8:50.5 8:34.5 8:34.1 8:45.6 8:43.2 50 5 43:28.1
15 465 Scott Trautman Dialed Cycling Team Camas, WA 9:06.6 8:40.7 8:37.0 8:35.9 8:39.1 58 5 43:39.5
16 90 Rick Metz Perthes Awareness Cycling Team Portland, OR 9:07.1 8:26.1 8:53.0 8:33.4 8:51.5 56 5 43:51.3
17 346 Justin Thayer Sweet Home, OR 8:44.0 8:41.5 8:48.4 8:49.3 8:56.6 54 5 44:00.2
18 464 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling West Linn, OR 9:08.3 8:44.5 8:43.6 8:48.2 8:42.7 52 5 44:07.4
19 270 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling Portland, OR 9:16.0 8:42.6 8:42.9 8:51.1 8:54.9 53 5 44:27.7
20 94 John Hatfield Dialed Cycling Team Portland, OR 8:55.6 8:50.8 8:52.0 9:04.7 9:01.1 56 5 44:44.5
21 96 Martin Baker BicycleAttorney.com Portland, OR 8:46.3 9:58.0 8:43.6 8:48.8 8:39.9 57 5 44:56.8
22 86 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link Portland, OR 9:06.2 8:59.4 9:04.7 8:59.7 9:10.9 55 5 45:21.0
23 841 Dan Werle Portland, OR 9:15.1 9:04.3 9:12.5 9:10.8 9:07.7 52 5 45:50.5
24 873 Brice Gary Bicycle Way Of Life Cycling Eugene, OR 9:08.6 8:52.8 8:59.5 10:02.3 9:05.9 56 5 46:09.3
25 466 Tony Wolff Portland, OR 9:24.7 9:26.8 9:39.7 9:14.7 58 4 37:46.0
26 98 Paul Souders Team S&M Portland, OR 9:30.3 9:20.1 9:30.0 9:26.6 53 4 37:47.1
27 266 Tony Pitone Trusty Switchblade Portland, OR 9:47.4 9:27.8 9:18.0 9:13.7 56 4 37:47.1
28 260 Erik Spillman Team Oregon p/b Rodda Paint Portland, OR 9:33.7 9:38.5 9:32.6 9:51.7 59 4 38:36.8
29 839 Bob Crow Team Lazy Tarantulas Portland, OR 9:55.3 9:59.3 10:10.6 10:02.0 55 4 40:07.3
30 531 Tony Ruiz Portland, OR 10:10.0 9:53.5 10:07.2 10:03.7 54 4 40:14.6
31 710 Tom Bird Bonk Collective Tigard, OR 9:22.5 11:15.0 10:09.6 9:30.8 56 4 40:18.0
32 271 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club Happy Valley, OR 10:27.3 10:46.4 10:55.7 10:43.4 54 4 42:52.9
33 888 Peter Koonce Grouptrail Cycling Portland, OR 8:38.0 13:41.9 13:08.5 8:39.7 50 4 44:08.2
34 95 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas Portland, OR 8:33.7 8:25.1 20:58.4 57 3 37:57.4
DNF 534 Brian Wise Dialed Cycling Team Vancouver, WA 8:38.1 8:44.5 8:42.9 10:17.0 53

Masters Open 60+

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age Laps Time
1 126 Daniel Melkonian Team Finger Trout Lake, WA 8:28.6 8:31.8 8:30.2 8:26.0 8:31.1 64 5 42:27.9
2 467 Michael Metz Renton, WA 8:25.7 8:33.2 8:32.3 8:32.1 8:34.1 62 5 42:37.6
3 880 Bill Petersen Bonk Collective West Linn, OR 8:44.4 8:42.9 8:48.4 8:42.9 8:53.5 63 5 43:52.3
4 574 Jon Gove Grouptrail Cycling Portland, OR 9:12.5 8:57.6 9:04.1 8:57.1 9:03.8 62 5 45:15.3
5 326 Bob Croucher Brush Prairie, WA 9:14.3 9:02.6 9:01.1 9:07.1 8:53.0 60 5 45:18.2
6 879 John Napier Vancouver, WA 9:10.7 8:57.6 9:12.6 9:06.2 8:51.3 63 5 45:18.5
7 130 David Kaysen Dialed Cycling Team Portland, OR 9:02.1 9:13.1 9:15.1 9:32.8 60 4 37:03.2
8 842 Alan Thomason Deschutes Brewery Cycling Team Redmond, OR 9:21.0 8:59.9 9:18.8 9:34.7 64 4 37:14.5
9 272 Walter Bianchini Portland, OR 9:16.3 9:23.2 9:46.8 9:35.5 65 4 38:01.9
10 866 Douglas Antelman Dialed Cycling Team Corvallis, OR 9:48.5 9:44.5 9:40.3 9:28.8 63 4 38:42.3
11 875 Steve Yenne Half Penny Cycling Team Salem, OR 10:29.8 10:04.0 9:44.9 9:48.7 68 4 40:07.6
12 868 Mike Taylor Deschutes Brewery Cycling Team Bend, OR 9:51.7 9:51.5 10:24.7 10:21.8 60 4 40:29.9
13 131 Paul Mautner Endless Summer Cycling Club Portland, OR 10:18.6 10:20.8 10:07.3 10:07.0 66 4 40:53.9
14 882 Mary Skrzynski Deschutes Brewery Cycling Team Bend, OR 10:45.1 10:07.8 10:13.1 9:55.3 61 4 41:01.4
15 867 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint Aurora, OR 10:33.1 10:13.7 10:22.3 10:34.6 67 4 41:44.0
16 883 Matt Richmond Trusty Switchblade Portland, OR 10:15.2 10:06.8 10:51.2 11:03.5 60 4 42:16.9
17 274 Dan Davis BONE YARD CYCLING Bend, OR 10:46.1 10:40.8 10:56.9 11:15.4 66 4 43:39.5
18 881 David Bussey Dialed Cycling Team Aurora, OR 10:34.5 10:40.6 11:44.4 11:05.6 60 4 44:05.3
19 127 Mark Hand Planet PDX Cycling Tigard, OR 11:18.3 10:57.8 10:55.6 11:06.7 65 4 44:18.6
20 128 Brian Catterson Portland, OR 11:18.4 11:06.1 11:48.7 11:46.8 63 4 46:00.2

Masters Open 70+

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age Laps Time
1 138 David Sailors Deschutes Brewery Cycling Team Bend, OR 9:15.3 9:13.2 9:13.8 9:04.3 70 4 36:46.7
2 537 Mark Schwyhart Team S&M Portland, OR 9:46.1 9:48.4 9:39.5 9:39.0 71 4 38:53.1
3 136 Rick Gregory Black Dog Velo Eugene, OR 10:04.0 10:05.5 10:02.0 9:56.8 71 4 40:08.5
4 277 Scott Faunt TEAM OREGON P/B RODDA Portland, OR 10:14.7 10:47.3 10:49.0 10:54.2 71 4 42:45.3
5 140 Ron Strasser Team S&M Portland, OR 10:49.1 10:58.9 11:20.5 11:20.3 75 4 44:28.9
6 139 Edward Lanton Portland, OR 11:51.3 11:50.6 12:02.2 74 3 35:44.1

Masters Women 50+

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age Laps Time
1 613 Ann Kennedy BicycleAttorney.com Portland, OR 9:22.6 9:20.3 9:31.0 9:34.4 9:41.9 56 5 47:30.5
2 801 Leslie Carlson Grouptrail Cycling Portland, OR 9:37.1 9:27.5 9:33.6 9:38.2 59 4 38:16.5
3 843 Martha Paulus Capitol Velo Cycling Salem, OR 9:25.7 9:28.2 9:39.3 9:51.4 53 4 38:24.6
4 311 Layla Billowitz Biciclista US Bend, OR 9:45.1 9:30.7 9:43.1 9:44.8 51 4 38:43.9
5 914 Maya Foty BicycleAttorney.com Portland, OR 9:52.2 9:33.6 9:47.9 9:45.2 55 4 38:59.1
6 923 Christine Holland Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Vancouver, WA 9:49.6 10:01.0 10:18.3 10:12.1 57 4 40:21.2
7 219 Stephanie Spiak Team Oregon p/b Rodda Paint Portland, OR 11:14.0 10:46.5 10:46.4 10:29.5 52 4 43:16.5
8 218 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland, OR 11:19.1 11:59.2 12:13.2 11:51.3 57 4 47:23.0
9 217 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery Oregon City, OR 12:44.4 12:23.6 12:28.3 13:06.5 56 4 50:43.0

Masters Women 60+

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age Laps Time
1 797 Pam Reid Rose City Portland, OR 9:57.3 9:44.6 10:05.8 10:02.8 67 4 39:50.7
2 473 Donna Metz Perthes Awareness Cycling Team Renton, WA 10:04.0 9:59.8 10:09.1 10:02.6 60 4 40:15.6
3 596 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team Portland, OR 12:35.0 12:17.7 12:31.7 12:46.8 67 4 50:11.2
4 220 Bonnie Rosenfeld Endless Summer Cycling Club Portland, OR 12:42.3 12:44.0 12:41.1 71 3 38:07.6

Singlespeed Open

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age Laps Time
1 110 Andrzej Stadnik Biciclista US Portland, OR 7:34.6 7:22.9 7:26.6 7:24.9 7:26.8 7:23.1 35 6 44:39.1
2 405 Felipe Nystrom Biciclista US Portland, OR 7:33.6 7:21.3 7:24.1 7:23.9 7:32.5 7:42.4 41 6 44:58.2
3 106 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee Philomath, OR 7:34.0 7:23.0 7:26.3 7:25.3 7:34.6 7:48.2 47 6 45:11.7
4 402 Jack Billowitz Biciclista US Bend, OR 7:47.3 7:30.9 7:47.7 7:41.1 7:33.7 8:02.0 16 6 46:22.8
5 103 Bradford Smith Speedvagen Portland, OR 7:47.0 7:34.5 7:43.2 7:41.7 7:51.9 8:11.3 41 6 46:49.9
6 365 Danny Weikel Portland, OR 7:49.4 7:42.3 7:44.2 7:46.4 7:59.8 8:08.4 52 6 47:10.7
7 686 Dustin Henderson Gresham, OR 7:38.5 7:43.6 7:49.8 8:04.5 8:15.8 8:17.0 46 6 47:49.4
8 477 Jeff Johnston Boneyard Cycling Bend, OR 8:27.3 8:01.0 8:31.6 8:05.0 8:05.6 7:59.7 44 6 49:10.5
9 915 Mike Hamness Dialed Cycling Team Vancouver, WA 8:11.9 8:07.0 8:11.8 8:09.3 8:23.4 8:14.3 51 6 49:17.8
10 120 Matthew Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint Portland, OR 8:09.1 8:09.4 8:39.3 8:05.0 8:15.9 8:32.5 34 6 49:51.3
11 624 Adam Moore Grouptrail Cycling Portland, OR 8:45.7 8:09.5 8:10.7 8:07.2 8:21.1 8:19.7 39 6 49:54.1
12 616 Sal Collura Biciclista US Corvallis, OR 8:12.0 8:07.8 8:18.8 8:25.5 8:34.1 8:44.3 55 6 50:22.7
13 844 Will Cortez HiFi Sound Cycling Components Portland, OR 8:17.0 8:23.0 8:24.2 8:28.3 8:32.8 46 5 42:05.4
14 922 Cesar Villegas HiFi Sound Cycling Components Portland, OR 8:30.1 8:10.2 8:15.4 8:08.7 9:06.5 33 5 42:11.1
15 415 Dean Proteau Grouptrail Cycling Portland, OR 8:39.2 8:17.8 8:16.3 8:37.3 8:43.8 40 5 42:34.7
16 924 Ryan Clay Grouptrail Cycling Portland, OR 8:55.0 8:23.8 8:21.8 8:26.4 8:35.4 40 5 42:42.6
17 870 Howard Draper HiFi Sound Cycling Components | BIkePOCPNW | A NEW CYCLING TEAM Portland, OR 8:16.2 8:23.3 8:31.7 8:44.5 8:51.3 47 5 42:47.1
18 115 Brad Alderman Vancouver Cyclery Vancouver, WA 9:05.8 8:44.4 8:31.7 8:39.6 8:50.5 44 5 43:52.2
19 105 Adam Vanarsdall Biciclista US Portland, OR 8:37.7 8:41.2 8:48.2 8:54.0 8:51.4 52 5 43:52.7
20 871 Tony Pitone Trusty Switchblade Portland, OR 9:12.0 8:56.1 8:58.3 8:51.4 9:04.5 56 5 45:02.5
21 731 Garrett Tyburski Dialed Cycling Team Portland, OR 9:04.4 8:56.9 9:08.8 9:10.9 9:22.7 46 5 45:44.0
22 47 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law Portland, OR 8:54.9 9:08.2 9:20.2 9:13.9 9:11.3 13 5 45:48.7
23 912 Walter Mcknight Deschutes Brewery Cycling Team Bend, OR 9:25.8 9:06.4 8:59.7 9:05.9 9:10.7 55 5 45:48.8
24 427 Ryan Morgan Trusty Switchblade Portland, OR 9:05.3 9:02.2 9:05.1 9:28.2 9:24.5 50 5 46:05.5
25 429 Mark Sather Team 10 Barrel Bend, OR 9:28.4 9:09.0 9:03.6 9:17.5 9:14.8 53 5 46:13.6
26 541 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing West Linn, OR 9:19.5 9:08.8 9:02.2 9:25.8 9:28.0 37 5 46:24.5
27 600 Jimmy Monge HiFi Sound Cycling Components Portland, OR 8:53.4 9:19.1 9:27.0 9:49.7 9:50.1 28 5 47:19.5
28 424 Michael Risner Portland, OR 9:03.7 9:13.5 9:47.2 9:57.1 9:46.2 50 5 47:48.0
29 740 Casey Carroll Portland, OR 9:54.4 9:32.0 9:37.1 9:46.8 10:01.6 30 5 48:52.1
30 102 Chris Hitchcock Dialed Cycling Team Portland, OR 10:20.9 10:32.8 11:16.2 11:23.8 56 4 43:33.9
31 108 Brian Catterson Portland, OR 11:13.9 11:12.3 11:41.7 12:49.8 63 4 46:57.8
32 418 Josue Jimenez MOUNTAIN VIEW CYCLES Bingen, WA 10:19.4 10:14.3 11:19.6 17:55.2 38 4 49:48.7
DNF 9 Ryan Weaver Bean and Cheese burrito Portland, OR 8:35.1 7:52.5 8:25.6 47
DNF 101 Micah Melkonian Team Finger White Salmon, WA 7:40.0 27
DNF 109 Adrian Bosch Biciclista US Medford, OR 8:41.9 8:16.2 7:56.4 10:33.3 47
DNF 408 Shaun Stiles Team 10 Barrel Vancouver, WA 8:53.5 8:42.5 9:08.8 45
DNF 421 Aaron Baraff Grouptrail Cycling Portland, OR 11:25.1 49

Singlespeed Women

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age Laps Time
1 88 Clara Honsinger Portland, OR 8:08.5 7:56.3 7:48.5 7:49.5 7:51.2 7:57.9 27 6 47:32.2
2 918 Taylor Snider DC Mediahaus Hood River, OR 8:03.8 8:08.7 8:03.2 8:00.1 8:06.2 7:54.8 35 6 48:17.0
3 321 Rachel Hawes Half Penny Cycling Team Monmouth, OR 8:55.0 8:49.3 8:48.9 8:43.5 8:55.5 43 5 44:12.4
4 122 Chloë Spritz Portland, OR 9:28.7 8:52.3 8:57.6 8:48.3 8:59.6 31 5 45:06.7
5 121 Mielle Blomberg Trusty Switchblade Portland, OR 9:01.6 9:02.9 9:11.5 9:33.9 9:01.8 53 5 45:51.9
6 617 Beverley Floyd Corvallis, OR 9:02.2 9:04.5 9:18.2 9:40.5 9:07.2 35 5 46:12.7
7 403 Layla Billowitz Biciclista US Bend, OR 9:42.9 9:22.3 9:40.7 9:37.0 9:46.8 51 5 48:10.0
8 825 Marie Major ANTHM Collective Lake Oswego, OR 9:32.5 9:30.6 9:59.8 9:57.4 9:46.4 42 5 48:47.0
9 409 Sonja Ebert Dialed Cycling Team Vancouver, WA 9:50.0 9:50.9 9:55.9 10:08.9 10:16.6 47 5 50:02.4
10 406 Stephanie Spiak Team Oregon p/b Rodda Paint Portland, OR 10:01.9 10:02.7 10:15.4 10:36.9 52 4 40:57.0
11 413 Kara Bittner Portland, OR 10:21.7 10:26.8 11:06.3 11:30.2 47 4 43:25.2
12 333 Dani Stiles Team 10 Barrel Vancouver, WA 10:04.8 11:25.3 12:42.8 11:55.1 48 4 46:08.0
13 426 Jessica M Prior Trusty Switchblade Portland, OR 14:56.4 14:01.8 13:48.9 36 3 42:47.3