Cyclocross Crusade: Fernwood/OBRA CX Championships

Molalla, OR. November 4, 2023

Part of the Cyclocross Crusade

Updated November 6, 2023 at 9:37 PM

Athena

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Age Laps Time
1 872 Sarah Umberhandt Trusty Switchblade 00:11:52 00:13:08 00:15:31 48 3 40:33
2 16 Andrea Osterlund Trusty Switchblade 00:12:39 00:13:54 43 2 26:33

Clydesdale

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Age Laps Time
1 59 Timothy Breault Planet PDX Cycling 00:09:25 00:10:24 00:10:27 43 3 30:16
2 39 Mark Sather Team 10 Barrel 00:09:50 00:10:16 00:10:45 53 3 30:52
3 60 Kenny Gryp Team Oregon p/b Rodda Paint 00:10:39 00:11:49 00:11:49 40 3 34:18
4 179 Josue Jimenez MOUNTAIN VIEW CYCLES 00:10:25 00:11:50 00:14:09 39 3 36:25

Masters Women 30-34

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Age Laps Time
1 71 Chloƫ Spritz 00:08:46 00:09:09 00:09:14 31 3 27:10
2 503 Sarah Livingston Trusty Switchblade 00:15:13 00:13:36 34 2 28:50

Masters Women 35-39

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Age Laps Time
1 141 Colleen Murphy Cascadia Rising p/b Metropolis Cycle Repair 00:09:54 00:10:27 00:10:51 39 3 31:12
2 44 Shannon Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 00:10:47 00:11:48 00:12:37 37 3 35:13
3 42 Jessica M Prior Trusty Switchblade 00:17:08 00:16:41 36 2 33:49

Masters Women 40-44

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Age Laps Time
1 36 Marie Major ANTHM Collective 00:10:16 00:10:19 00:10:23 42 3 30:59

Masters Women 45-49

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Age Laps Time
1 512 Scott Korn Team S&M 00:08:22 00:08:50 00:08:38 45 3 25:52
2 116 Sierra Callahan Grouptrail Cycling 00:09:03 00:09:22 00:10:30 46 3 28:56
3 299 Michelle Mills Deschutes Brewery Cycling Team 00:09:48 00:10:07 00:10:29 46 3 30:24
4 26 Kimberly Sass Grouptrail Cycling 00:10:28 00:11:00 00:10:52 45 3 32:20
5 82 Dani Stiles Team 10 Barrel 00:10:56 00:10:59 00:11:02 48 3 32:58

Masters Women 50-54

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age Laps Time
1 352 Stephanie Uetrecht Deschutes Brewery Cycling Team 00:09:04 00:09:49 00:10:04 00:10:26 54 4 39:25
2 132 Stephanie Spiak Team Oregon p/b Rodda Paint 00:14:39 00:13:50 00:13:13 52 3 41:43

Masters Women 55-59

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age Laps Time
1 916 Laura Trace BicycleAttorney.com 00:09:18 00:09:52 00:10:30 00:10:32 4 40:14
2 571 Ann Kennedy BicycleAttorney.com 00:09:54 00:10:35 00:10:38 00:10:36 56 4 41:44
3 18 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 00:11:23 00:11:40 00:11:32 59 3 34:35
4 151 Patti Wolfe Deschutes Brewery Cycling Team 00:12:27 00:13:16 00:13:19 55 3 39:04
5 398 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 00:18:59 00:21:27 56 2 40:27

Masters Women 60-64

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Age Laps Time
1 150 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery Cycling Team 00:10:42 00:11:18 00:11:19 60 3 33:20
2 878 Lisa Fitzgerald Kuhl 00:12:14 00:12:47 00:12:41 3 37:43
3 206 Donna Metz Perthes Awareness Cycling Team 00:13:13 00:13:45 00:13:48 60 3 40:47

Masters Women 65-69

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Laps Time
1 644 Sheryl Johnson Recycled Cycle Racing 00:14:32 00:14:19 00:13:23 3 42:15

Novice Women

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Age Laps Time
1 559 Monica Emerick 00:12:03 00:12:35 00:12:53 51 3 37:32
2 753 Prim Rose PDX Dream Team 00:12:19 00:13:27 00:13:26 3 39:13
3 1000 Hannah Heutte 00:14:04 00:15:02 2 29:06

Open 1/2

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Age Laps Time
1 214 Max Ritzow Expeditors Elite Cycling 00:06:32 00:06:46 00:06:57 00:06:57 00:07:05 00:07:10 00:07:00 23 7 48:30
2 367 Jacob Rathe 00:06:53 00:07:10 00:07:11 00:07:26 00:07:28 00:07:21 00:07:26 33 7 50:59
3 1016 Sean Babcock 00:06:56 00:07:11 00:07:22 00:07:31 00:07:19 00:07:31 00:07:15 7 51:08
4 106 Andrzej Stadnik Biciclista US 00:07:31 00:07:48 00:07:53 00:07:56 00:08:11 00:08:28 35 6 47:49
5 551 Tygre Westerfield Diehard Bikes 00:07:38 00:08:10 00:08:13 00:08:35 00:08:15 00:08:20 22 6 49:14
6 547 Brad Davidson Grouptrail Cycling 00:07:58 00:08:11 00:08:19 00:08:14 00:08:13 00:08:34 42 6 49:31
7 162 Lyle McCaffrey OSU Cycling Club 00:08:07 00:08:28 21 2 16:35

Open 3

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age Laps Time
1 407 Miguel Moreno Biciclista US 00:08:01 00:08:12 00:08:21 00:08:15 00:08:29 00:08:33 27 6 49:53
2 332 Michael Metz Perthes Awareness Cycling Team 00:08:28 00:08:19 00:08:36 00:08:54 00:08:30 00:08:32 22 6 51:21
3 751 Eric Simakaski OSU Cycling Club 00:08:20 00:08:36 00:08:54 00:09:04 00:09:32 00:08:53 6 53:21
4 498 Marty Moran 00:08:34 00:08:46 00:09:01 00:09:24 00:08:59 00:08:50 35 6 53:35
5 887 Cesar Villegas HiFi Sound Cycling Components 00:08:34 00:09:00 00:09:13 00:09:18 00:09:20 00:09:23 33 6 54:51
6 28 Todd Young Trusty Switchblade 00:08:51 00:09:34 00:09:37 00:09:32 00:09:36 35 5 47:12
7 215 Jason Evans Biciclista US 00:09:01 00:09:42 00:09:45 00:10:09 00:10:44 47 5 49:22
8 1014 John Ohotto Swift Racing PDX 00:09:11 00:09:50 00:10:11 00:10:19 00:10:34 5 50:07
9 1017 Nathan Trimble 00:08:20 00:08:20 00:08:43 00:16:37 00:09:23 5 51:25

Open 4

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Age Laps Time
1 115 Trevor Luu Rolling Thunder p/b The Missing Link 09:04.36 10:02.55 09:51.06 30 3 28:57.97
2 241 Matthew Flodin 09:17.74 09:52.62 09:55.23 31 3 29:05.59
3 57 Aaron Baraff Grouptrail Cycling 10:07.37 11:46.09 11:55.57 49 3 33:49.01
4 978 Jesse Burkett 11:24.02 12:53.62 13:38.05 53 3 37:55.68

Open Junior 11-12

Num Name Team Lap1 Lap2 Laps Time
1 511 Alex Usher 00:09:43 00:09:40 2 19:24
2 297 Garett Hawes Half Penny Cycling Team 00:11:44 00:11:59 2 23:43
3 932 Ezra White Marys Bicycle Club p/b Tacovore 00:12:32 00:13:37 2 26:09

Open Junior 13-14

Num Name Team Lap1 Lap2 Age Laps Time
1 977 Jack Abel Planet PDX Cycling 00:08:57 00:08:54 14 2 17:51
2 296 Wyatt Hawes Half Penny Cycling Team 00:09:33 00:09:22 14 2 18:55
3 218 Johnie Hogue Grouptrail Cycling 00:09:30 00:09:53 13 2 19:23
4 228 Jase Henderson Biciclista US 00:09:48 00:09:52 13 2 19:40
5 223 Bjorn Swanson Team Finger 00:09:52 00:10:07 13 2 19:59
6 1007 Luke Tabish 00:10:56 00:10:47 14 2 21:44
7 45 Leo Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 00:11:37 00:10:51 13 2 22:29
8 880 Lincoln Sanchez Planet PDX Cycling 00:11:08 00:11:52 14 2 23:01
9 301 Bridger Mills Cascadia Junior Cycling 00:11:41 00:11:24 13 2 23:06
10 664 George McGregor Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 00:15:19 00:19:08 13 2 34:28

Open Junior 15-16

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age Laps Time
1 892 Evan Halbleib Marys Bicycle Club p/b Tacovore 00:07:55 00:08:24 00:08:32 00:08:41 00:09:03 00:08:33 16 6 51:11
2 109 Ian Baker BicycleAttorney.com 00:08:24 00:09:19 00:09:23 00:08:53 00:09:16 16 5 45:16
3 762 Orion Souders Biciclista US 00:09:26 00:09:10 00:09:25 00:09:22 00:09:16 16 5 46:41
4 92 Grayson Rose Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 00:09:21 00:09:37 00:09:55 00:10:01 00:09:54 16 5 48:49
5 75 Keoni Padaca Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 00:09:41 00:10:20 00:10:30 00:11:01 00:10:30 15 5 52:04

Open Junior 17-18

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age Laps Time
1 482 Hunter Westerfield Diehard Bikes 00:08:26 00:08:56 00:09:22 00:09:13 00:09:25 17 5 45:24
2 457 Simon Walsh 00:08:47 00:12:39 00:09:05 00:09:24 00:10:18 18 5 50:15
3 440 Sam Golden 00:13:02 00:13:56 00:13:56 00:13:08 17 4 54:03

Open Junior 9-10

Num Name Team Lap1 Lap2 Age Laps Time
1 291 Carter Hayden Dialed Cycling Team 00:12:16 00:11:39 10 2 23:56
2 1004 Dylan Glazer Team Planet X USA p/b Xiologix 00:12:10 00:12:34 11 2 24:44

Open Masters 30-34

Num Name Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age Laps Time
1 980 Scott Dickson 00:08:40 00:08:43 00:08:46 00:09:08 00:08:44 33 5 44:03
2 415 Estehban Covarrubias 00:10:39 00:12:13 00:12:40 00:12:32 34 4 48:05

Open Masters 35-39

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age Laps Time
1 105 Andrzej Stadnik Biciclista US 00:07:00 00:07:20 00:07:22 00:07:25 00:06:49 00:08:10 35 6 44:09
2 784 James Ceccorulli Team S&M 00:07:05 00:07:29 00:07:31 00:07:32 00:07:22 00:07:34 37 6 44:35
3 912 Aaron Anderson Biciclista US 00:07:11 00:07:40 00:07:24 00:07:16 00:07:36 00:07:39 35 6 44:50
4 277 Brad Petersen Bonk Collective 00:07:12 00:07:28 00:07:35 00:07:38 00:07:43 00:07:25 36 6 45:04
5 777 Stephen Ploomer Grouptrail Cycling 00:07:23 00:07:51 00:08:01 00:08:08 00:08:15 00:07:52 6 47:32
6 77 Bertrand Mejia-Morin Biciclista US 00:08:23 00:08:25 00:08:34 00:08:27 00:08:23 36 5 42:14
7 190 Joshua Dinwiddie Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 00:08:51 00:08:57 00:08:49 00:09:06 00:08:41 40 5 44:26
8 493 Grant Headley Mettle Cycling 00:09:39 00:09:10 00:08:51 00:09:25 00:08:58 38 5 46:05
9 187 Dan Froelich Team Fancy 00:09:36 00:10:06 00:10:26 00:10:13 00:10:42 40 5 51:05
10 29 Daniel Peterson Grouptrail Cycling 00:09:58 00:10:21 00:10:08 00:10:47 37 4 41:16
11 213 Randy Kerr Team Oregon p/b Rodda Paint 00:10:19 00:10:33 00:10:56 00:10:39 36 4 42:29
12 200 Benito Guzman Team Fancy 00:11:59 00:13:26 00:14:34 00:13:11 39 4 53:11

Open Masters 40-44

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age Laps Time
1 252 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 00:07:24 00:07:33 00:07:38 00:07:37 00:07:50 00:07:53 42 6 45:57
2 349 Ben Pederson Grouptrail Cycling 00:07:40 00:07:58 00:08:00 00:08:04 00:08:03 00:08:21 40 6 48:09
3 787 Kevin Ryan Grouptrail Cycling 00:07:53 00:08:12 00:08:05 00:08:09 00:08:05 5 40:26
4 147 Steven Hyde BicycleAttorney.com 00:08:03 00:08:28 00:08:07 00:08:05 00:08:16 43 5 41:01
5 944 Dean Proteau Grouptrail Cycling 00:08:41 00:09:05 00:08:55 00:09:03 00:09:02 5 44:48
6 444 Ryan Studt Grouptrail Cycling 00:09:32 00:09:07 00:08:55 00:08:51 00:08:47 5 45:14
7 841 John Lin Swift Racing PDX 00:09:10 00:09:18 00:09:00 00:09:01 00:08:57 41 5 45:28
8 539 Andrew Smith Swift Racing PDX 00:08:50 00:09:22 00:09:46 00:09:31 00:09:22 5 46:54
9 133 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 00:09:39 00:09:07 00:09:20 00:09:31 00:09:15 45 5 46:54
10 78 Ryan Clay Grouptrail Cycling 00:09:48 00:09:38 00:09:45 00:09:10 00:09:01 40 5 47:25
11 43 Cody Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 00:09:15 00:09:55 00:09:55 00:09:55 00:10:18 42 5 49:19
12 216 Martin Hogue Grouptrail Cycling 00:10:02 00:09:53 00:09:32 00:10:09 00:10:07 42 5 49:44

Open Masters 45-49

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age Laps Time
1 333 Gabriel Linn Mettle Cycling 00:07:24 00:07:38 00:07:32 00:07:28 00:07:31 00:07:31 47 6 45:06
2 510 Adrian Bosch Biciclista US 00:07:52 00:08:06 00:07:58 00:08:10 00:08:01 47 5 40:09
3 225 Dustin Henderson Biciclista US 00:08:11 00:08:24 00:08:29 00:08:49 00:08:06 46 5 42:02
4 21 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 00:07:31 00:08:37 00:08:06 00:08:55 00:09:01 48 5 42:12
5 211 Brian Lynch Forza Portland, presented by Smith Optics 00:08:14 00:08:36 00:08:42 00:08:49 00:08:47 48 5 43:10
6 545 Carl Werner 00:08:41 00:08:35 00:08:53 00:08:53 00:08:26 46 5 43:29
7 126 David Barna Dialed Cycling Team 00:08:47 00:09:07 00:09:01 00:09:06 00:08:59 49 5 45:03
8 180 Daniel Dedrick 00:09:01 00:09:12 00:09:13 00:08:54 00:09:23 46 5 45:45
9 311 Matthew Smith Swift Racing PDX 00:08:59 00:09:03 00:09:22 00:09:16 00:09:37 47 5 46:18
10 192 Erik Luebkert 00:09:05 00:09:16 00:09:12 00:09:34 00:09:16 49 5 46:24
11 286 Nolan Restivo ANTHM Collective 00:09:14 00:09:40 00:09:28 00:09:05 00:09:29 46 5 46:58
12 990 Sky Wilson Cascadia Rising p/b Metropolis Cycle Repair 00:08:49 00:09:18 00:09:40 00:09:37 00:09:46 48 5 47:12
13 842 Zac Lytle Team Finger 00:09:57 00:09:26 00:09:25 00:09:22 00:09:25 46 5 47:38
14 152 Dustin Hunley 00:09:35 00:09:51 00:10:18 00:10:04 00:09:59 47 5 49:49
15 663 Gavin McGregor Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 00:10:00 00:10:11 00:10:11 00:10:36 4 40:59
16 612 Denny Burnett 00:10:26 00:10:24 00:10:36 00:10:40 4 42:07
17 12 Mike Funk 00:09:42 00:09:57 00:09:54 46 3 29:34
18 287 Peter Blenkiron BicycleAttorney.com 00:09:41 47 1 09:41
DNF 1010 Robert Umberhandt 00:09:27 1 09:27

Open Masters 50-54

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age Laps Time
1 290 Devin Bailly Grouptrail Cycling 00:08:04 00:08:37 00:08:47 00:09:09 00:09:00 50 5 43:39
2 305 Michael Brown 00:08:14 00:09:04 00:09:19 00:09:26 00:09:36 53 5 45:41
3 350 Robert Uetrecht Deschutes Brewery Cycling Team 00:08:46 00:09:08 00:09:20 00:09:44 00:09:44 54 5 46:44
4 365 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 00:08:45 00:09:33 00:09:44 00:09:43 00:09:57 52 5 47:45
5 1003 Steve Glazer Team Planet X USA p/b Xiologix 00:08:50 00:09:17 00:09:44 00:10:01 00:10:05 53 5 47:58
6 989 Joel Wilson Biciclista US 00:09:01 00:10:32 00:11:04 00:10:17 51 4 40:55
7 94 James Green Trusty Switchblade 00:09:20 00:10:17 00:10:39 00:10:41 53 4 40:58
8 709 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 00:10:00 00:10:31 00:10:38 00:10:44 4 41:55
9 293 Shea Hawes Half Penny Cycling Team 00:10:03 00:10:28 00:11:15 00:11:07 50 4 42:55
10 395 Nikolaus Kashey ANTHM Collective 00:10:44 00:10:40 00:11:03 00:11:01 52 4 43:30
11 48 Paul Souders Team S&M 00:10:45 00:11:12 00:11:52 00:11:18 53 4 45:09
12 423 David Kwon 00:12:23 00:15:01 00:11:49 00:12:06 4 51:21
13 617 Bjorn Clouten 00:11:41 00:13:29 00:14:25 00:12:30 4 52:07
14 410 Ben Hein 00:12:42 00:14:22 00:14:53 52 3 41:57

Open Masters 55-59

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age Laps Time
1 193 John McCaffrey 00:08:19 00:08:25 00:08:44 00:08:38 00:08:50 59 5 42:58
2 331 Rick Metz Perthes Awareness Cycling Team 00:08:40 00:08:55 00:09:08 00:09:07 00:09:26 56 5 45:18
3 102 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 00:08:42 00:09:14 00:09:29 00:09:45 00:09:53 58 5 47:04
4 110 Martin Baker BicycleAttorney.com 00:09:04 00:09:50 00:09:59 00:10:20 00:09:55 57 5 49:10
5 1002 William Alcorn BikeFlights.com 00:09:21 00:09:37 00:09:59 00:10:16 00:10:00 5 49:15
6 327 Sal Collura Bicilista US 00:08:56 00:09:40 00:10:14 00:10:19 00:10:21 55 5 49:33
7 875 Rich Caramadre Kuhl 00:09:03 00:09:42 00:10:10 00:10:28 00:10:20 5 49:45
8 870 Scott Trautman Dialed Cycling Team 00:09:42 00:10:00 00:10:06 00:10:03 00:10:13 58 5 50:06
9 54 Jeff Chochon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 00:09:06 00:09:44 00:10:21 00:10:36 00:10:29 59 5 50:18
10 55 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 00:08:56 00:10:17 00:10:25 00:10:26 00:10:39 57 5 50:45
11 230 Christophe Berteau-pavy 00:09:41 00:10:32 00:10:27 00:10:22 58 4 41:03
12 41 Scott Mares Threshold Velo 00:09:53 00:10:14 00:11:22 00:10:59 57 4 42:30
13 693 Dan Sprouse Cyclepathpdx Collective 00:09:59 00:10:46 00:11:02 00:10:53 4 42:42
14 851 Trig Rogers BicycleAttorney.com 00:10:18 00:10:53 00:10:59 00:10:50 58 4 43:02
15 695 Kenneth Stedman Grouptrail Cycling 00:09:54 00:10:44 00:11:17 00:11:15 4 43:10
16 13 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 00:10:27 00:10:49 00:11:21 00:11:00 55 4 43:39
17 984 Thomas Farley Team Roaring Mouse 00:10:27 00:11:25 00:11:41 00:11:41 55 4 45:15
18 259 BRETT EDELEN 00:10:25 00:11:53 00:12:06 00:11:57 56 4 46:21
19 447 Eric Stolberg Anthem 00:10:22 00:11:16 00:14:59 00:11:18 4 47:57
20 692 Erik Spillman Team Oregon p/b Rodda Paint 00:11:06 00:11:42 00:12:33 00:12:58 4 48:20
21 95 John Brehm Rolling Thunder p/b The Missing Link 00:12:04 00:12:22 00:13:08 00:13:17 50 4 50:52

Open Masters 60-64

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age Laps Time
1 136 James Coats 00:08:40 00:09:09 00:10:03 00:09:49 00:10:01 60 5 47:43
2 128 Michael Nyberg Deschutes Brewery Cycling Team 00:09:14 00:09:49 00:09:44 00:10:06 00:10:19 64 5 49:14
3 234 Bill Petersen Bonk Collective 00:08:42 00:09:35 00:10:14 00:10:39 63 4 39:11
4 207 Michael Metz Perthes Awareness Cycling Team 00:09:28 00:10:09 00:10:03 00:10:34 62 4 40:15
5 889 Steven Thorne Biciclista US 00:10:16 00:10:14 00:10:45 00:10:58 4 42:15
6 14 Jon Gove Grouptrail Cycling 00:10:00 00:10:43 00:11:07 00:10:59 62 4 42:50
7 140 Randy Scott Deschutes Brewery Cycling Team 00:10:20 00:11:04 00:11:05 00:10:47 61 4 43:17
8 249 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 00:10:05 00:10:42 00:11:22 00:11:34 62 4 43:44
9 169 Alan Thomason Deschutes Brewery Cycling Team 00:10:25 00:10:39 00:11:49 00:11:35 64 4 44:29
10 212 Mark Stoller Trusty Switchblade 00:10:31 00:11:15 00:11:20 00:11:35 63 4 44:42
11 38 David Kaysen Dialed Cycling Team 00:10:20 00:11:14 00:11:37 00:11:37 60 4 44:50
12 441 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 00:11:58 00:12:39 00:13:12 00:13:29 4 51:20
13 50 David Bussey Dialed Cycling Team 00:12:39 00:14:07 00:14:58 60 3 41:45

Open Masters 65-69

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age Laps Time
1 853 Marcel Russenberger Deschutes Brewery Cycling Team 00:09:16 00:09:42 00:09:58 00:10:34 66 4 39:32
2 159 Mark Miller Marys Bicycle Club p/b Tacovore 00:10:23 00:10:51 00:10:52 00:10:57 69 4 43:05
3 298 David Luoma Cyclepath PDX Racing 00:10:09 00:11:33 00:11:57 00:11:58 67 4 45:38
4 177 Stefan Furst Dialed Cycling Team 00:10:59 00:11:31 00:11:33 00:11:46 67 4 45:50
5 631 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 00:10:21 00:11:37 00:12:24 00:12:06 4 46:30
6 442 Dan Davis Boneyard Cycling 00:12:20 00:13:15 00:13:58 66 3 39:35
7 8 Mark Hand Planet PDX Cycling 00:13:20 00:14:45 00:14:46 65 3 42:53

Open Masters 70-74

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age Laps Time
1 643 Kevin Johnson Recycled Cycles Racing 00:10:07 00:10:48 00:11:12 00:11:11 4 43:20
2 142 David Sailors Deschutes Brewery Cycling Team 00:10:22 00:11:21 00:11:35 00:11:00 70 4 44:19
3 987 Mark Schwyhart Team S&M 00:10:49 00:11:32 00:11:53 00:11:48 71 4 46:04
4 17 Rick Gregory Black Dog Velo 00:12:00 00:12:30 00:12:46 00:13:50 71 4 51:07
5 4 Edward Lanton 00:13:39 00:14:52 00:14:47 74 3 43:19

Open Masters 75+

Num Name Team Lap1 Age Laps Time
1 9 Ron Strasser Team S&M 00:12:24 75 1 12:24
2 637 Tom Heywood Ridge Cycle Sports 00:13:00 1 13:00

Open Novice

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Age Laps Time
1 329 Jeffrey Cordell 00:10:48 00:12:04 00:11:36 56 3 34:30
2 725 Daniel Beel Dialed Cycling Team 00:12:21 00:14:17 00:16:14 47 3 42:53

Open Senior 19-29

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age Laps Time
1 488 Paul Furst Dialed Cycling Team 00:07:03 00:07:33 00:07:32 00:07:38 00:07:51 00:07:41 26 6 45:21
2 985 Lyle McCaffrey OSU Cycling Club 00:08:12 00:08:41 00:08:34 00:08:46 00:08:29 21 5 42:44
3 658 Janzen Lovete Harding MTB Racing Team 00:09:43 00:10:28 00:10:45 00:10:00 00:09:58 5 50:56

Singlespeed Open

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age Laps Time
1 585 Mitchell Trux River City Bicycles - Bike Law 00:07:00 00:07:37 00:07:36 00:07:36 00:07:44 00:07:41 44 6 45:16
2 1015 Fred Mills Team 10 Barrel 00:07:26 00:08:25 00:07:41 00:07:44 00:07:40 00:07:40 6 46:38
3 1009 Danny Weikel Team S&M 00:07:28 00:08:02 00:08:10 00:08:08 00:08:16 00:07:54 6 48:01
4 139 Micah Melkonian Team Finger 00:07:25 00:07:53 00:08:20 00:08:15 00:08:23 00:07:43 27 6 48:02
5 304 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 00:08:35 00:08:21 00:08:29 00:08:17 00:08:38 00:08:52 46 6 51:15
6 835 Adam Kennedy English Cycles 00:09:00 00:09:21 00:09:32 00:09:46 00:09:37 50 5 47:17
7 1018 Adrian Bosch Biciclista US 00:09:38 00:11:32 00:08:28 00:09:12 00:10:15 47 5 49:06
8 103 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing 00:09:36 00:10:20 00:10:46 00:10:20 00:09:50 37 5 50:53
9 883 Jared Lathrop Grouptrail Cycling 00:10:08 00:11:08 00:10:55 00:11:12 00:11:36 5 55:00
10 1013 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 00:11:29 00:11:32 00:14:59 00:14:14 52 4 52:17

Singlespeed Women

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age Laps Time
1 689 Taylor Snider 00:08:04 00:08:26 00:08:16 00:08:53 00:08:40 00:08:31 35 6 50:53
2 371 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 00:08:35 00:09:04 00:09:10 00:09:21 00:09:47 40 5 45:59
3 53 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 00:09:45 00:10:25 00:10:21 00:10:31 00:10:28 53 5 51:32
4 295 Rachel Hawes Half Penny Cycling Team 00:13:50 00:10:47 00:09:24 00:09:04 43 4 43:06
5 516 Shawna Pearson Grouptrail Cycling 00:13:50 00:14:39 00:14:55 3 43:24
6 526 Stephanie Spiak Team Oregon p/b Rodda Paint 00:17:28 00:14:21 00:16:42 3 48:32

Women 1/2

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age Laps Time
1 325 Jenna Lingwood Team S&M 00:08:20 00:08:34 00:09:13 00:08:46 00:09:06 00:08:44 43 6 52:45

Women 3

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age Laps Time
1 318 Kat Hampton Team Oregon p/b Rodda Paint 00:09:13 00:09:44 00:09:35 00:10:09 00:09:58 38 5 48:41
2 330 Taryn Hand POA Racing 00:11:05 00:12:13 00:12:14 00:11:57 38 4 47:29
3 251 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 00:11:37 00:12:57 00:13:57 00:13:26 42 4 51:59
4 1019 Sarah Livingston Trusty Switchblade 00:13:18 00:13:52 00:15:10 00:15:14 34 4 57:36

Women 4

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Age Laps Time
1 87 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 11:36.73 12:33.43 12:33.88 41 3 36:44.02
2 23 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 12:15.16 14:26.14 41 2 26:41.30
3 1005 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 27:44.57 56 1 27:44.57

Women Junior 11-12

Num Name Team Lap1 Lap2 Laps Time
1 49 Ada Souders Team S&M 00:12:35 00:13:09 2 25:44
2 58 Jessica Baraff Grouptrail Cycling 00:16:38 1 16:38

Women Junior 13-14

Num Name Team Lap1 Lap2 Age Laps Time
1 292 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 00:09:25 00:09:46 13 2 19:12
2 27 Morgan Filer Biciclista US 00:10:10 00:10:58 14 2 21:08
3 76 Kamea Padaca Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 00:12:45 00:14:48 13 2 27:33

Women Junior 17-18

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age Laps Time
1 127 Julia Barna Dialed Cycling Team 00:09:35 00:10:07 00:10:44 00:11:07 17 4 41:35
2 52 Helena Stedman Grouptrail Cycling 00:10:40 00:11:49 00:12:16 17 3 34:46
3 1006 Izzy Tabish 00:11:12 00:12:18 00:12:23 18 3 35:53
4 1008 Eliana Umberhandt Trusty Switchblade 00:11:43 00:13:29 00:13:45 3 38:58

Women Junior 9-10

Num Name Team Lap1 Lap2 Age Laps Time
1 900 Hattie Usher 00:12:23 00:12:53 11 2 25:17
2 217 Phoebe Hogue Grouptrail Cycling 00:16:40 9 1 16:40

Women Junor 15-16

Num Name Team Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age Laps Time
1 56 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 00:09:04 00:09:47 00:10:07 00:10:09 16 4 39:08