2024 Short Track BAR

Updated July 16, 2024 at 8:03 PM

Category 1 Men

No results

Category 1 Women

No results

Category 2 Men

No results

Category 2 Women

No results

Category 3 Men

No results

Category 3 Women

No results

Clydesdale

No results

Elite Men

Name Team Points
1 Zac Garrard Biciclista US 15
1 Jack Billowitz Donovan Racing 15
3 Felipe Nystrom Biciclista US 14
3 Scott Schmidt Boneyard Cycling 14
5 Caleb Kneeland 13
6 Jeffrey Heath Rolling Thunder p/b The Missing Link 12

Elite Women

Name Team Points
1 Paula Gil Echevarría Valkyr 15
2 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 14
3 Kira Corbett Team 10 Barrel 13
4 Avery Daubert Trek Waterloo 12
5 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 11

Junior Men

Name Team Points
1 Carter Hayden Dialed Cycling Team 15
1 Jack Billowitz Donovan Racing 15
1 Jack Abel Team Booger 15
4 Lincoln Sanchez Team Booger 14
4 Clancy Karpstein Team Lazy Tarantulas 14
6 James Umberhandt Avout Racing 13
6 Johnie Hogue Grouptrail Cycling 13
6 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 13
9 Edison Clarke-Hoxey BicycleAttorney.com 12
9 Bennett Gassner Biciclista US 12
11 Abe Newell-Ching BicycleAttorney.com 11
12 Brecken Riemer 10

Junior Women

Name Team Points
1 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 15
1 Adele Wiener Slay Devo/Deschutes Composite 15
3 Morgan Filer Valkyr 14
3 Phoebe Hogue Grouptrail Cycling 14

Masters Men

Name Team Points
1 Lance Heppler Dialed Cycling Team 15
1 Ben Taber Team 10 Barrel 15
1 Scott Scholz Zone 5 Promotions 15
1 Michael Nyberg Deschutes Brewery Cycling Team 15
5 Matt Morenzoni 14
5 Kurt Krichko Dialed Cycling Team 14
5 Wayne Lewis Boneyard Cycling 14
5 Andrzej Stadnik Biciclista US 14
9 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 13
9 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 13
9 Alan Thomason Deschutes Brewery Cycling Team 13
12 Adrian Bosch Biciclista US 12
12 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 12
12 Erik Goodfriend Eliel Factory Team 12
12 Todd Young Trusty Switchblade 12
16 Doug Brecht Team 10 Barrel 11
16 Robert Umberhandt Trusty Switchblade 11
16 Adam Vanarsdall Biciclista US 11
16 Alex Schoknecht Team 10 Barrel 11
20 Jacob Tung 10
20 Joe Hamilton 10
22 Peter Rudge Team 10 Barrel 9
22 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 9
22 David Luoma Cyclepath PDX Racing 9
25 Jeremy Lanford Boneyard Cycling 8
25 Mark Stoller Trusty Switchblade 8
25 Dan Brown Forza Portland, presented by Smith Optics 8
28 Eddie Whittemore 7
28 Kris Karpstein Team Lazy Tarantulas 7
28 Ryan Morgan Trusty Switchblade 7
31 Brennan Morrow Team 10 Barrel 6
31 Ryan Altman Team 10 Barrel 6
31 Tom Heywood Ridge Cycle Sports 6
34 Dennis Bennett Boneyard Cycling 5
34 Brad Alderman Vancouver Cyclery 5
34 Eric Anderson Forza Portland, presented by Smith Optics 5
37 Dominic Chung Trusty Switchblade 4
38 Christopher Riehl Dialed Cycling Team 3
39 Jason Wiener Team 10 Barrel 2
40 Greg Sanchez Planet PDX Cycling 1
40 Chester Artman Grouptrail Cycling 1

Masters Women

Name Team Points
1 Debra Krichko Dialed Cycling Team 15
1 Shelly Boelter Bonk Collective 15
1 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 15
1 Chloë Spritz PDX Dream Team 15
5 Layla Billowitz Biciclista US 14
5 Marie Major ANTHM Collective 14
5 Pam Reid Rose City 14
5 Taylor Johnston Team 10 Barrel 14
9 Kimberly Sass Grouptrail Cycling 13
9 Cade Spritz Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 13
11 Andrea Osterlund Trusty Switchblade 12
11 Jessica M Prior Trusty Switchblade 12

Singlespeed/Fixed

No results