2024 Age-Graded BAR

Updated June 15, 2024 at 8:03 PM

Junior Men 10-12

Name Team Points
1 Carter Hayden Dialed Cycling Team 888
2 Oliver Litinsky 299
3 Miles Younkin 279
4 Colton Ainsworth Ashland Devo 269
5 Jackson Wissink 261
6 Justin Greenhalgh 258
7 Dylan Glazer Team Planet X USA p/b Xiologix 257

Junior Men 13-14

Name Team Points
1 Jack Abel Team Booger 895
2 Lincoln Sanchez Team Booger 884
3 Edison Clarke-Hoxey BicycleAttorney.com 869
4 Arden Lussier East Portland Youth Cycling 593
5 Johnie Hogue Grouptrail Cycling 592
6 Porter Younkin 579
7 Tanner Sturm Lake Oswego Composite 299
8 Rowan Newell Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 297
9 Remington Turner 296
10 Niko Keto 291
11 Jacoby Babcock Marys Bicycle Club/Team Tacovore 286
12 Jase Henderson Biciclista US 285
13 Evan Jordan 284
14 Jesse Conn CJ Shredders 280
15 Theo Lee Team Handlebar 272
16 Jasper Stevens Deschutes Composite 270
17 Axel Weaver School of Send 268
18 Nico Franklin Biciclista Team 263

Junior Men 15-16

Name Team Points
1 Bennett Gassner Biciclista US 1172
2 James Umberhandt Avout Racing 885
3 Brecken Riemer 879
4 Jack Billowitz Donovan Racing 598
5 Evan Halbleib Dialed Cycling Team 592
6 Abe Newell-Ching BicycleAttorney.com 549
7 Keoni Padaca Biciclista US 300
8 Kieran Garigan Team Oregon p/b Rodda Paint 299
9 Josh Dicks 298
10 Dylan Kuhl Velosport Cycling 295
10 Torin Gastich Kiwi Racing 295
12 Andrew Meyers 293
13 Oliver Palmer 289
14 Ian Baker BicycleAttorney.com 283
15 Ryder Sauer CJ Shredders 278
16 Niko Fischler Portland Metro Composite 275
17 Jacob Smoker 271
18 Soren Juntunen 267
19 Luke Reynolds Cascadia Jr Cycling 266
20 Landin LaClair 265
21 Rusty Kulla Salem Composite Descenders 263
22 Tristan Gaudreault Dialed Cycling Team 255
23 Gangion Lapham Iron Owl Inc 253
24 Elias Smith 252

Junior Men 17-18

Name Team Points
1 Ezra Brown Forza Portland, presented by Smith Optics 593
2 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 569
3 Hunter Westerfield Diehard Bikes 565
4 Clancy Karpstein Team Lazy Tarantulas 554
5 Milo Rengert Dialed Cycling Team 298
6 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 297
7 Owen Kruse K9Crack.Com 294
8 Brayden Johnson Dialed Cycling Team 293
8 Thomas Tersigni Diehard Bikes 293
10 Kai Maeda 292
11 Seth Waineo 291
12 Austin Wick Dialed Cycling Team 290
13 Ryan Mares Team Oregon p/b Rodda Paint 281
14 Abram Fields 277
15 Tyler Morgenson Cascadia Jr Cycling / Team Booger 276
16 Alessandro D'Anna Portland Metro Composite 264
17 Michael Gomez Kiwi Racing 261
18 Adin Roberts Diehard Bikes 254
19 Sam Golden BicycleAttorney.com 251

Junior Women 10-12

Name Team Points
1 Adele Wiener Slay Devo/Deschutes Composite 597
2 Dottie Kulla Salem Composite Descenders 290

Junior Women 13-14

Name Team Points
1 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 899
2 Stella Cafiso Valkyr Cycling 891
3 Morgan Filer Valkyr 584
4 Kamea Padaca Valkyr Cycling 298
5 Pearl Smith BYRDS Cycling 293
6 Maya Feldman-Wang Biciclista US 289
7 Olivia Mackie 288
8 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 287
9 Grace Watkins 285
10 Sydney Chapin 283
11 Claribel Arnett 281

Junior Women 15-16

Name Team Points
1 Scout Harrington Kiwi Racing 300
2 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 298
3 Audrey Kruse K9Crack.Com 295
4 Tessa Beebe BYRDS 294

Junior Women 17-18

Name Team Points
1 Helena Stedman Valkyr Cycling 599
2 Julia Barna Valkyr Cycling 597
3 Eliana Umberhandt Trusty Switchblade 582
4 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 296
5 Annalise Shorb PMC 282
6 Nevyn Brandel 280

Masters Men 30-34

Name Team Points
1 Ben Taber Team 10 Barrel 300

Masters Men 35-39

Name Team Points
1 Andrzej Stadnik Biciclista US 296
2 Todd Young Trusty Switchblade 289
3 Alex Schoknecht Team 10 Barrel 285

Masters Men 40-44

Name Team Points
1 Jin Daikoku Dialed Cycling Team 743
2 Christopher Riehl Dialed Cycling Team 734
3 Felipe Nystrom Biciclista US 708
4 Jon Siegrist 627
5 Aris Sophocles Aris III Sophocles 575
6 Edward Dudlik Dialed Cycling Team 526
7 Brian Halvorsen Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 519
8 Brad Alderman Vancouver Cyclery 492
9 Stephen Snider Adventure Squad/Mudslinger 485
10 Mike Rutledge 472
11 Jason Whittington 468
12 Jonathan Rieman 443
13 Jim Jeffers Skyline Cycling Club 409
14 Adam Coble Marys Bicycle Club p/b Tacovore 392
15 Scott Scholz Zone 5 Promotions 300
16 Jeremiah Romano Dialed Cycling Team 283
17 Galen Mittermann 282
18 Matthew Allen Team Cuore Test Lab 281
19 Ryan Palo 276
20 Jason Mueller 274
21 Matthew Davey Team Oregon p/b Rodda Paint 265
22 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Benchmark Vehicles 262
23 Eric Pitkin 254
24 Patrick Tsai 253
25 Kenny Gryp Team Oregon p/b Rodda Paint 249
26 Daniel Lincoln River City Bicycles - Benchmark Vehicles 239
27 James Walsh Rainier Racing 230
28 Travis Richardson 221
29 Chris Garland Skyline Cycling Club 219
30 Ryan Malm CHINOOK RACING DEVELOPMENT 217
30 Ryan Younkin 217
32 Paul Francis Team 10 Barrel 207
33 Tim Niles Dialed Cycling Team 206
34 Joel McLarry 200
35 Sean Corey Team S&M 193
36 Tim Staloch CHINOOK RACING DEVELOPMENT 192
36 Tony Thayer-Osborne Grouptrail Cycling 192
38 Jakob Juntunen Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 189
39 Barry Wicks 182
40 Alexander Banks-Watson BicycleAttorney.com 179
41 Jared Luse 176
42 Patrick Means Team S&M 172
43 Mitchell Trux River City Bicycles - Benchmark Vehicles 166
44 Brett Montague 162
45 John Gill 160
46 Georgon O Lapham 157
46 Andrew Bartlett 157
48 Ben Pederson Grouptrail Cycling 152

Masters Men 45-49

Name Team Points
1 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 1126
2 Greg Sanchez Planet PDX Cycling 818
3 Nicholaus Slone 763
4 Matt Morenzoni 730
5 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 720
6 Adrian Bosch Biciclista US 679
7 Michael Claudio ThirstyBear Cycling 589
8 Robert Umberhandt Trusty Switchblade 560
9 Dan Litwora 549
10 Jacob Tung 546
11 Giovanni Cafiso Forza Portland, presented by Smith Optics 493
12 David Barna Dialed Cycling Team 489
13 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 482
14 Jeremy Lanford Boneyard Cycling 454
15 Kris Karpstein Team Lazy Tarantulas 454
16 Eric Dugger Dialed Cycling Team 451
17 Peter Rudge Team 10 Barrel 444
18 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 441
19 Brad Bolinger 425
20 Robert Callahan 416
21 Jeff McManuis 414
22 Matt Newell-Ching BicycleAttorney.com 400
23 Ray Fiori Marys Bicycle Club/Team Dirt 400
24 Joshua Nordell Team Blazin Saddles 295
25 Tyler Miller Team 10 Barrel 282
26 Shaun Stiles Team 10 Barrel 279
27 Brennan Morrow Team 10 Barrel 270
28 Gregg Magnus Co-Motion Factory Racing Team 265
29 Carl Werner 264
30 Evan Kruse Umpqua Velo Club 257
31 Brian Breach Team Cuore Test Lab 255
32 Joel West Forza Portland, presented by Smith Optics 254
32 Rob English English Cycles 254
34 Dustin Henderson Biciclista US 252
35 Jon Lacks Boneyard Cycling 248
36 Birger Olsen 246
37 Cordino Longiotti Team Glass Forge 238
37 James Cope 238
39 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 231
40 Carl Decker Giant 227
40 David Pilz Hutch's Bend Dental 227
42 Cary Newell Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 220
43 Ruarri Day-Stirrat POA Racing 218
44 Dustin Hunley 214
45 Denny Burnett 205
45 Andrej Miske Forza Portland, presented by Smith Optics 205
45 Kenneth Labeja Triple Oak Power 205
48 Paul LaCava Team S&M 204
49 Bob Duffy Team Cuore Test Lab 199
50 Paul Toufar BicycleAttorney.com 197
51 Rolland Hayden Dialed Cycling Team 195
52 Andy Letourneau 194
53 Andrew Suchocki Kryki Sports/ZEVERBRGN 192
54 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 175
55 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 171
56 Jeremy Everitt Eliel Factory Team 162
57 Joshua Boelter Bonk Collective 152
58 Daniel Yeager 149
58 Matthew Dial Deschutes Brewery Cycling Team 149
60 Scott Lindbloom 136

Masters Men 50-54

Name Team Points
1 Lance Heppler Dialed Cycling Team 1409
2 Chris Hanel Dialed Cycling Team 1056
3 Rocky Kumlin Adventure Squad 852
4 Adam Vanarsdall Biciclista US 683
5 Joseph Tysoe 584
6 Destry Stoner Adventure Squad 564
7 Ben Marean Eugene Velo Racing 553
8 Dominic Chung Trusty Switchblade 540
9 Scott Hood Moe's Bike Shop 532
10 Michael Brown 527
11 Jason Wiener Team 10 Barrel 518
12 Shawn Petersen 516
13 Robert Tornai POA Racing 506
14 Steve Hanson Greenies Bike Shop Richland 465
15 Dan Brown Forza Portland, presented by Smith Optics 461
16 Ryan Altman Team 10 Barrel 427
17 Cameron Coker Team 10 Barrel 401
18 Ben Hein Westy Basecamp / Karma Garage 368
19 Kyle Wuepper WebCyclery Racing 358
20 Todd Edwards Dialed Cycling Team 300
21 Greg Steele POA Racing 299
22 Patrick Waters Tacovore 287
23 Kenneth Wilhelm Country Green Turf Farms 280
24 Ryan Morgan Trusty Switchblade 273
25 Aaron Sander Dialed Cycling Team 272
26 Tom Meese TeamODZ 268
27 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 265
28 Chester Artman Grouptrail Cycling 261
29 Danny Weikel Team Oregon P/B Rodda Paint / Team S&M CX 259
30 Tyler Rupe Hutch's Bend Dental 254
31 Jordan Bader Harder Cycling 250
32 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 247
33 John Weathers 245
33 Patrick Harrington 245
35 Andrew Maddox Cycle Analysis 237
36 Erik Tonkin Team S&M 235
37 Keith Knowles Unattached 231
38 Mike Hamness Dialed Cycling Team 230
38 Dean Glenn Poshard 230
40 Jesse Burkett 221
41 Tiago Reis Hutch's Bend Dental 219
41 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 219
43 Tom Counts Dialed Cycling Team 214
44 Brian Wise Dialed Cycling Team 212
44 David Rosen Sage Titanium Factory Racing 212
46 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 208
47 John Craft Hutch's Bend Dental 206
48 Todd Sargood 205
49 Antonio Castaneda Jr POA Racing 204
49 David Sheldon 204
51 Chris Kutach Hutch's Bend Dental 199
52 Russ Morgenson Team Booger 197
53 Duncan Oliphant pacific office 196
54 Michael Pruitt Machete Squad 192
55 Jesse Coombs Marys Bicycle Club p/b Tacovore 187
56 Shawn Logue 184
57 Demian Bailey 183
58 Douglas Gastich 174
59 Michael Szwaya BicycleAttorney.com 172
60 Justin Thayer 166
61 Mark Sather Team 10 Barrel 160
62 Luke Bergerson Capitol Velo Cycling 159
63 Aric Rist 158
64 Jeff Dill ANTHM Collective 157
65 Jack Chandler 149
66 Tim Berntson Corvus Cycles 137

Masters Men 55-59

Name Team Points
1 Todd Gallaher Team Glass Forge 1072
2 Wayne Lewis Boneyard Cycling 1069
3 Dino Andereggen POA Racing 738
4 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 710
5 Scott Carroll Dialed Cycling Team 696
6 David Cloninger Hutch's Bend Dental 639
7 Paul Bourcier Elliston Coaching Race Team 580
8 Jonathan Myers Team S&M 568
9 Dan Handorff Bonk Collective 560
10 Dave Sjogren Hutch's Bend Dental 554
11 Joe Cooper Twin Peaks Racing Team 538
12 Mike Abel Planet PDX Cycling 538
13 Maikey Lopera Elliston Coaching Race Team 537
14 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 533
15 Andrew LaVeine Dialed Cycling Team 510
16 Paul Brown 498
17 John Hatfield Dialed Cycling Team 493
18 Chris Lyman 445
19 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 444
20 Dennis Bennett Boneyard Cycling 440
21 Jeffrey Cordell 420
22 James Gritters Sagebrush Cycles 415
23 Jim O’Brien Dialed Cycling Team 409
24 Bob Jacobs BicycleAttorney.com 390
25 Eric Johnson 371
26 Jay Fayloga Planet PDX 367
27 Frank Nelson 362
28 Mike Hanson Dialed Cycling Team 362
29 Don McKie Grouptrail Cycling 336
30 Brett Edelen Dialed Cycling Team 298
31 Christophe Berteau-pavy SEE SEE MOTOR COFFEE 293
32 Scott Goldstein Wyrm of Dread Ltd 290
33 Mark Leary 286
34 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 284
35 Tom Williamson Team 10 Barrel 283
36 Carl Hampson East Portland Youth Cycling 281
37 Dag Hinrichs Forza Portland, presented by Smith Optics 280
38 Michael Benno 277
39 Trig Rogers BicycleAttorney.com 263
40 John McCaffrey 261
41 Eric Birky Hutch's Bend Dental 251
42 Brian Quigley Capitol Velo Cycling 248
43 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 243
44 Bart Bowen Bowen Sport Performance 238
45 Richard Ensworth POA Racing 232
46 Chris Hitchcock Dialed Cycling Team 231
47 Todd Rosier 230
48 Eric Martin WebCyclery Racing 228
49 Eric Duncan 226
50 Scott Trautman Dialed Cycling Team 220
51 Max Lawson 215
52 Patrick Flanagan 213
53 Steven Basden Team Finger 212
54 Max McFarland Planet PDX Cycling 205
54 Duff Linde Team Hop Bud 205
56 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 204
56 Willy Beebe BYRDS 204
58 Tom Bird Bonk Collective 193
58 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing 193
60 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 172
61 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 169
61 Mike Henry Evolution Racing 169
63 Norm Swygert Planet PDX Cycling 157
64 Todd Melton 156
65 Dan Sprouse Cyclepathpdx Collective 153
66 Derek S Hoenisch Team ChickenButt! 136

Masters Men 60-64

Name Team Points
1 Doug Brecht Team 10 Barrel 997
2 Kurt Krichko Dialed Cycling Team 856
3 Matthew Slater Evolution Racing 804
4 Eric Anderson Forza Portland, presented by Smith Optics 798
5 Alan Thomason Deschutes Brewery Cycling Team 795
6 Kyle Kotwica Marys Cycling Team 577
7 Erik Goodfriend Eliel Factory Team 560
8 Douglas Antelman Dialed Cycling Team 549
9 Michael Metz Perthes Awareness Cycling Team 547
10 Mark Stoller Trusty Switchblade 543
11 Bradley Taylor 528
12 John Slawta Land Shark 526
13 Michael Nyberg Deschutes Brewery Cycling Team 512
14 Eric Horvath 510
15 Jon Gove Grouptrail Cycling 506
16 Eddie Whittemore 504
17 Steven Thorne Biciclista US 415
18 Dean Carson 298
19 Cort Johnson Team 10 Barrel 294
20 Scott Derdenger 291
21 Tim Dorman Dialed Cycling Team 283
22 Ian Gibson Dialed Cycling Team 276
22 Greg Sande Bonk Collective 276
24 Eric Schehen 269
25 Daniel Melkonian Team Finger 268
26 Michael Rosenberg Hutch's Race Team 265
27 Dan Packman Oxygen Debt Relief 259
28 Brad Place Adventure Squad/Mudslinger 258
29 David Caplan WebCyclery.com 254
29 Mark LaPage 254
31 Dwan Shepard Co-Motion Factory Racing Team 246
32 James Sunderland BicycleAttorney.com 243
32 James Coats 243
32 Marc Fortier Project Bike 243
35 Jeff Otto Unattached 240
36 Stan Olzaski K9Crack.Com 221
37 Gary Cornilles Dialed Cycling Team 212
37 Steve Van Bergen 212
39 Warren Peltz 205
40 David English Filth and Fury 190
41 David Bussey Dialed Cycling Team 184
42 Rob Perry 180
43 David Lenhart Boneyard Cycling 172
44 George Frasier Avanti Racing - Recycled Cycles Cycling Team 167
45 Stu Bailey Team Oregon p/b Rodda Paint 149
45 Chuck Kenlan Hutch's Bend Dental 149
47 Mark Sedore 141
48 Michael Hayes Team 10 Barrel 139

Masters Men 65-69

Name Team Points
1 Rick Jacobson 795
2 Mark Hand Planet PDX Cycling 783
3 Scott Seaton Hutch's Bend Dental 534
4 Jay Thomas 534
5 David Luoma Cyclepath PDX Racing 529
6 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 509
7 Jeff Boulet Hutch's Bend Dental 499
8 Andy Stahl Adventure Squad 495
9 David Taylor 469
10 Joe Hamilton 451
11 Nick Madronio Cowlitz Racing 434
12 Stefan Furst Dialed Cycling Team 432
13 Mark Miller Marys Bicycle Club p/b Tacovore 296
14 Terry Mallon Team Finger 291
15 Chip Corbett Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 276
15 G Boyd Tarin Pedal Project / Riding 4 Good 276
17 Eric Brainich 270
18 Tony Turrini 254
19 Doug Benedon Mudslinger Adventure Squad/Desert Orthopedics 213
20 Robert Cummings 205
20 Don Schloth Dialed Cycling Team 205
22 John Henning Mid Valley Bicycle Club 161
23 Lee Duncan Team Ziska 160
24 Paul Mautner Skyline Cycling Club 140

Masters Men 70+

Name Team Points
1 Tom Heywood Ridge Cycle Sports 543
2 Michael Welch 537
3 Michael Longmire SEE SEE MOTOR COFFEE 517
4 Randy Pratt 506
5 David Sailors Deschutes Brewery Cycling Team 470
6 Gil Ormerod Team S&M 468
7 Adam Tate Eugene Velo Racing 459
8 Rick Gregory Black Dog Velo 447
9 Kitt Pratt 300
10 Barbara Larrain 295
11 Jim Luebke 294
12 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club p/b Tacovore 291
13 Alex Peake 291
14 Darell Provencher 290
15 Edward Lanton 263
16 Kevin Johnson Recycled Cycles Racing 262
17 Scott Wilcox Team 10 Barrel 247
18 Jim Pokrandt 244
19 Dennis Rose 217
20 Bob Kuehn Cinch Cycling 192
21 Gary Medley 183

Masters Women 30-34

Name Team Points
1 Chloë Spritz PDX Dream Team 300
2 Cade Spritz Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 292

Masters Women 35-39

Name Team Points
1 Taylor Johnston Team 10 Barrel 296
2 Jessica M Prior Trusty Switchblade 290

Masters Women 40-44

Name Team Points
1 Andrea Osterlund Trusty Switchblade 577
2 Marie Major ANTHM Collective 573
3 Jaime Kathleen Reed Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 568
4 Sara Halterman Deschutes Brewery Cycling Team 562
5 Amy Solana BicycleAttorney.com 539
6 Leah Carter Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 296
7 Janelle Bickford Metrapolis Cycle Repair 281
8 Bethany Soule Beeminder 278
9 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 277
10 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 269
11 Janessa Wells 268
12 Lisa Timmerman 254

Masters Women 45-49

Name Team Points
1 Kimberly Sass Grouptrail Cycling 849
2 Shelly Boelter Bonk Collective 843
3 Cari St. Aubin Team 10 Barrel 593
4 Kristi Cutter Bend 592
5 Steph Brandt 582
6 Kim Ely 579
7 Irene Franklin Team Oregon p/b Rodda Paint 577
8 Erin Reis Hutch's Bend Dental 571
9 Emily Slocombe Team Oregon p/b Rodda Paint 551
10 Sierra Callahan Grouptrail Cycling 541
11 Sarah Phillips BicycleAttorney.com 541
12 Christina Truesdale 299
12 Dani Stiles Team 10 Barrel 299
12 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 299
15 Jamie Sumner 295
16 Anu Räisänen 291
17 Beverly Quenzer 289
18 Serena Bishop Gordon Sunnyside Sports / SMCC 285
19 Maia Hampson East Portland Youth Cycling 279
20 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 277
21 Amy VanTassel ANTHM Collective 275
22 Sarah Umberhandt Trusty Switchblade 270
23 Annick Chalier MOUNTAIN VIEW CYCLES 268
24 Heidi Conklin Co-Motion Factory Racing Team 265
25 Jessica Gill 260
26 Diane Jacoby Team Finger 259
27 Jennifer Mix Valkyr Cycling 253
28 Kristi Cushman Grouptrail Cycling 244
29 Helen Moore Hutch's Bend Dental 241

Masters Women 50-54

Name Team Points
1 Stephanie Spiak 1160
2 Layla Billowitz Biciclista US 862
3 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 849
4 Trish Jilot Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 549
5 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling 502
6 Tracy Ellwein Team 10 Barrel 298
7 Jodee Varney Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 296
8 Kristina Gray Dialed Cycling Team 295
9 Heather Lynch Boneyard Cycling 294
10 Jennifer Woodruff 290
11 Anna Buckley Beer Mongers Cycling Club (BMCC) 287
12 Martha Paulus Capitol Velo Cycling 285
13 Carrie Day Deschutes Brewery Cycling Team 280
13 Maria Bartini Boneyard Cycing 280
15 Molly Cogswell-Kelley Boneyard Cycling 277
16 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 270
17 Margi Bradway BicycleAttorney.com 266
18 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 264
19 Vanessa Usui Grouptrail Cycling 261
20 Monica Emerick 257
21 Susan Koonce Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 252
22 Nicole Goode Team Finger 248
23 Heidi Nielsen Grouptrail Cycling 242
24 Kelli Badillo 240

Masters Women 55-59

Name Team Points
1 Christine Holland Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 891
2 Tanya Appuhn Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 869
3 Jennifer Hart Moe’s Bike Shop 594
4 Laura Vallion Team Finger 565
5 Juliet Hochman Team Finger 565
6 Amanda Abel Planet PDX Cycling 555
7 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 548
8 Cynthia Corbett Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 292
9 Rhonda Morin Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 281
10 Patti Wolfe Deschutes Brewery Cycling Team 277
11 Ann Kennedy BicycleAttorney.com 263
12 Lisa Congdon Team Oregon p/b Rodda Paint 252
13 Kirby Amacker 249
14 Andrea Smith 245

Masters Women 60+

Name Team Points
1 Debra Krichko Dialed Cycling Team 884
2 Pam Reid Rose City 584
3 Ann Thomas Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 580
4 Jenny Slawta Land Shark 570
5 Donna Metz Perthes Awareness Cycling Team 562
6 Lora Melkonian Team Finger 297
6 Laura Jackson 297
8 Vikki Bourcier Elliston Coaching - Success through Knowledge 295
9 Sheryl Johnson Recycled Cycle Racing 284
10 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 283
11 Giovanna Rosenlicht Pacific Power Blue Sky 274
12 Susann Torvalds 272
13 Laila Deardorff BicycleAttorney.com 268
14 Mary Skrzynski Deschutes Brewery Cycling Team 267
15 River Croney Rolling Thunder p/b The Missing Link 264
16 Michelle Nightengale Pedal Project / Riding 4 Good 256
17 Sally Pressler 255
18 Karen Kenlan WebCyclery.com 250
19 Eileen Chase 246
20 Susan C Moote Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 244
21 Kendall Kic 240