2021 Mountain Bike BAR

Updated March 11, 2021 at 4:52 PM

Category 1 Men

Name Team Points
1 Moses Keener Capitol Velo Cycling 14
2 Aaron McClintock 10
3 Tyler Miller Team 10 Barrel 9
4 Andrzej Stadnik Mudslinger Adventure Squad 8
5 Philip Stiff Northwest Competitive Adventure 4
6 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 3
7 Matt Jamison Group Trail Cycling 2

Category 1 Women

Name Team Points
1 Erin Reis Hutch's Bend Dental 15
2 Julie Nelson MCC Racing 13
3 Anne Farawila Chinook Cycling Club 12

Category 2 Men

Name Team Points
1 Alex Nelson MCC Racing 14
2 Ben Gagosian Swift Racing PDX 12
3 Evan Halladay MCC Racing 11
4 Ramon Martinez Capitol Velo Cycling 8
5 Max Jones Capitol Velo Cycling 7
6 Alex Schoknecht Team 10 Barrel 5
7 Nick Davis Team 10 Barrel 4

Category 2 Women

Name Team Points
1 Taylor Kennedy Team Finger 13
2 Alexa Loscutoff 12
3 Valerie Nussbaumer Team Finger 10
4 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 9

Category 3 Men

Name Team Points
1 Scott Scholz 15
2 Owen Szwaya BicycleAttorney.com 12
3 Wyatt Hein OSU Cycling Club 11

Category 3 Women

Name Team Points
1 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 14

Clydesdale

Name Team Points
1 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 15
2 Scott Housley Mudslinger Adventure Squad 14
3 Jonathan Elek Team 10 Barrel 13
4 Mike Hamness Dialed Cycling Team 11
5 Mark Sather Team 10 Barrel 9
6 Mike Ripley Mudslinger Adventure Squad 8
7 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 7
8 Jeff Tedder Hammer Velo 5
9 Stephen Carter Planet PDX Cycling 4
10 Ryan Elms 3
11 Michael Clark Stumptown Cycling Club 1

Elite Men

Name Team Points
1 Ian Brown Speedvagen/Cascadia Junior Cycling 14
2 Evan Plews RIDGE Cyclesport 12
3 Landon Farnworth Dryve Racing 11
4 Jonathan Myers Team S&M 8
5 Scotty Carlile Giant Bicycles, USA 7
6 Shane Johnson Dryve Factory Racing 6
7 Antonio Castaneda Jr Pacific Office Automation Cycling Team 3
8 Kendal Johnson Sagebrush Cycles 2

Elite Women

Name Team Points
1 Clara Honsinger 15
2 Emma Maaranen KS-Kenda Elite Women's MTB Team 14
3 Natasha Visnack 12
4 Allison Halpin PDX TI p/b Elevator Coffee 11

Junior Men

Name Team Points
1 Jacob Olander Deschutes Brewery 15
1 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 15
3 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 14
3 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 14
5 Curran Jacobus Cascadia Junior Cycling 13
6 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 12
7 Kai Blankenship Cascadia Junior Cycling 11
7 Charley Myers 11
9 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 10
10 Ronan Myers 9
10 Kael Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 9

Junior Women

Name Team Points
1 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 15
1 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 15
3 Nekane Powell BYRDS 14
3 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 14
5 Madeline Stover S & M 13
6 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 12

Masters Men

Name Team Points
1 Lance Heppler Dialed Cycling Team 15
1 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 15
1 Ken Wilson RIDGE Cyclesport 15
1 Sam Reynolds 15
5 Brady Van Matre Boxwell Cycling 14
5 Cort Johnson Team 10 Barrel 14
7 Brennan Morrow Oregon Trail Syndicate 13
7 Barron Johnson 13
7 David Luoma Cyclepath PDX Racing 13
7 Brad Alderman Vancouver Cyclery 13
7 Rob Perry 13
12 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12
12 Erik Goodfriend Eliel Factory Team 12
14 John Weathers BicycleAttorney.com 11
14 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 11
14 Terry Hamness Dialed Cycling Team 11
14 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 11
14 Sean Breitbach Capitol Velo Cycling 11
14 Tony Dirks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 11
20 David Visnack 10
21 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 8
22 Richard Rosko Hammer Velo 7
22 Mark Braun USMES 7
24 Michael Brown WebCyclery Racing 6
24 Paul Greenwalt BicycleAttorney.com 6
24 Patrick Coughlin AOMS Racing 6
24 Mike Whalen 6
28 Jesse Coombs Byzick + Company Cycling 5
28 Karl Weeks 5
28 Derick Mosman Capitol Velo Cycling 5
31 Byron Breeden 4
31 Thomas Morgan Team Finger 4
31 Billy Thomas Deschutes Brewery 4
34 Julio Cabrera 3
34 Duff Linde Camas Bike and Sport 3
34 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 3
37 Michael Szwaya BicycleAttorney.com 2
37 Brian Wise Dialed Cycling Team 2
39 Kieran Stover 1

Masters Women

Name Team Points
1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 15
1 Lora Melkonian Team Finger 15
1 Danielle Stiles Dialed Cycling Team 15
4 Liza Gualandi Murder of Crows 14
4 Martha Paulus Capitol Velo Cycling 14
4 Laura Vallion Team Finger 14
7 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 13
8 Layla Billowitz Slippery Sasquatch Racing 12
8 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 12
10 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 11
10 Karen Kenlan Sunnyside Sports 11
12 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 9

Singlespeed/Fixed

Name Team Points
1 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 15
1 Mielle Blomberg Team S&M 15
3 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 14
3 Holland LaRue Team Finger 14
5 Michael Saviers Team SourDough 13
6 Eric Aldinger Team Finger 12
7 Maxwell Roe 9
8 David German Hammer Velo 8
9 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 5
10 Ryan Morgan Trusty Switchblade 4
11 Greg Myers 3
12 Adam Gomez 2