Southern Oregon Time Trial Series

Medford, OR
March 7, 2015

Part of the Southern Oregon Time Trial Series

If you have questions or corrections, please email Zoe Davis.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Junior 18 U

Num Name Team City Time
1 7 Mulu Slawta Land Shark TALENT 27:48
2 2 Valentine Welch Cycle Analysis MEDFORD 31:12
3 6 Fu Gui Slawta Land Shark TALENT 39:42

Masters Men 40+

Num Name Team City Time
1 506 Dave Reitz Team Cycle Sport MEDFORD 19:04
2 308 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions ASHLAND 19:44
3 658 Mark Williams Team Cycle Sport MEDFORD 20:17
4 619 Ron Laverty Team Cycle Sport MEDFORD 20:32
5 4013 Chad Butler Hapi-Go! SCIO 21:29
6 12 Rob Bingham Team Cycle Sport ASHLAND 21:48
7 4123 Tim Turk ASHLAND 22:03
8 5412 Brian Sheadel Service Course Velo ASHLAND 22:20
9 169 Rick Hammel Land Shark MEDFORD 22:34
10 9 Bear Perrin Marty's Cycles MERLIN 29:32
DNF 649 Jason Peters Marty's Cycles MEDFORD 29:32

Masters Men 50+

Num Name Team City Time
1 11 John Slawta Land Shark TALENT 20:04
2 372 Scott Toll ASHLAND 20:34
3 561 Paul Mautner Veloforma PORTLAND 20:38
4 5296 Nathan Sheafor Marty's Cycles GRANTS PASS 21:03
5 477 Robert MacCracken Land Shark TALENT 22:38
6 3020 Jeff Smith Team Cycle Sport MEDFORD 23:03
7 1 Daniel Daley GRANTS PASS 23:59
DNF 4002 Eugene Anderson Cycle Analysis ASHLAND 23:59

Masters Men 60+

Num Name Team City Time
1 4 Dennis Cramer MEDFORD 23:24
2 5490 Chris Chavez CAVE JUNCTION 24:02
3 5041 Chris Stapleton Cycle Analysis CENTRAL POINT 24:52
4 451 David Gustafson Back Country Bicycles CRESENT CITY 30:24

Masters Women 40+

Num Name Team City Time
1 7107 Jody Schmidt Team Cycle Sport MEDFORD 23:30

Masters Women 50+

Num Name Team City Time
1 7172 Lillian Schiavo Hutch's-Slocum-Co-Motion KLAMATH FALLS 25:14
2 7115 Jennifer MacCracken Land Shark TALENT 35:20

Men 1/2/3

Num Name Team City Time
1 3058 Matt Kline Marty's Cycles GRANTS PASS 20:09
2 14 Joe Chaves Marty's Cycles ASHLAND 20:44
3 609 Alex Hayes Team Cycle Sport TALENT 21:09
4 198B Richard Hogan Land Shark MEDFORD 23:23

Men 4/5

Num Name Team City Time
1 5142 Jonathan Cotta Team Cycle Sport MEDFORD 19:07
2 4162 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions MEDFORD 20:04
3 4073 Doug Striley Marty's Cycles JACKSONVILLE 20:55
4 5693 Chadd Hendrickson Team Cycle Sport MEDFORD 21:34
5 5246 Eric Frye Team Cycle Sport MEDFORD 22:27
6 5013 Aaron Mock UNREAL CYCLES MEDFORD 22:28
7 4161 Dominic Barth Team Cycle Sport ASHLAND 22:33
8 5108 Andrew Maddox Cycle Analysis CENTRAL POINT 22:43
9 3 Michael Welch Cycle Analysis MEDFORD 27:00

Merckx

Num Name Team City Time
1 198 Richard Hogan Land Shark MEDFORD 23:21
2 5061 Aaron Hoppe Cycle Analysis ASHLAND 31:04
3 5143 Kellan Cullan Cycle Analysis JACKSONVILLE 31:07

Team

Num Name Team City Time
1 CS1 R Laverty/M Williams/D Reitz/J Cotta Cycle Sport Team Cycle Sport MEDFORD 18:24
2 FLY B Brainerd/A Bosch/D Masessa/S Zwagerman Flywheel Flywheel Bicycle Solutions TALENT 19:01
3 M1 M Kline/N Sheafor/J Chaves/D Striley Marty's Marty's Cycles MEDFORD 19:23
4 CS2 J Smith/R Bingham/A Hayes/D Barth Cycle Sport Team Cycle Sport MEDFORD 20:26
5 M2 M Hammond/B Perrin/J Peters/C Honsinger Marty's Marty's Cycles MEDFORD 21:08

Women 1/2/3

Num Name Team City Time
1 241 Clara Honsinger River City Bicycles ASHLAND 20:43
2 18 Rebeccah Bieri MEDFORD 22:31
3 5987 Lauren Trolley Team Cycle Sport ASHLAND 22:32
4 10 Jenny Slawta Land Shark TALENT 23:04

Women 4

Num Name Team City Time
1 7025 Sheri Zwagerman Flywheel Bicycle Solutions MEDFORD 23:06
2 275 Ruth Hill Team Cycle Sport CENTRAL POINT 24:40
3 8 Sara Slawta Land Shark ASHLAND 31:46