High Desert Omnium: Criterium

Bend, OR
June 11, 2016

Part of the High Desert Omnium

Result questions should go to Terri Camp

Updated June 12, 2016 at 1:25 AM

Masters Men 3/4/5

Name Team Race # Omnium Points
1 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 534.0 16.0
2 Sean Haidet Artscyclery.com/Schnur Racing 770.0 13.0
3 Perry Lund Hutch's Slocum Comotion 613.0 10.0
4 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 373.0 8.0
5 Alan Whitney Rogue 510.0 6.0
6 Michael Longmire Pacific Power Blue Sky 879.0 5.0
7 Robert Tornai Audi 4139.0 4.0
8 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 325.0 3.0
9 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental 377.0 2.0
10 eric schehen Team Cycle Sport 546.0 1.0
11 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions 658.0
12 Michael Myers Hefler Performance Cycling 542.0
13 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 5183.0
14 David Saltzberg Monster Media Racing p/b Western Bike Works 550.0
15 Keith Levesque Rogue 587.0
16 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 4215.0
17 Matt Kline MARTYS 759.0
18 Joseph Tysoe Audi 4143.0
19 Matt Mallet Pacific Power Blue Sky 362.0
20 David Hart Monster Media Racing p/b Western Bike Works 321.0
21 Randy Scott Deschutes Brewery 5656.0
22 Tom Kelly 5035.0
DNF Doug Laird 1000.0

Men 1/2

Name Team Race # Omnium Points
1 Lance Haidet UCI CT: Team Illuminate - Road Raleigh Clement - MTB/CX 940.0 16.0
2 Cameron Beard NCCF Specialized Juniors 822.0 13.0
3 Connor McCutcheon Team Illuminate 16.0 10.0
4 Gray Skinner Droplr 895.0 8.0
5 Daniel Lincoln HosmerChiro-RPM Mortgage 186.0 6.0
6 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 175.0 5.0
7 Kyle Roberts Western Bikeworks 5215.0 4.0
8 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 806.0 3.0
9 Alex Yale Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 15.0 2.0
10 Zach Winter Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 831.0 1.0
11 Bart Bowen Deschutes Brewery 14.0
12 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 808.0
13 Austin Arguello Grixsen Brewing p/b West End Bikes 194.0
14 Nathan Gibson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 854.0
15 Warren Atkey Hutch's/Bend Dental 46.0
16 Ian Megale 7.0
17 Tom James Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 905.0
DNF Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles 148.0
DNF Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 920.0
DNF Peter Vraniak Therapeutics Associates Bend 919.0
DNF Michael Benno Grixsen Brewing p/b West End Bikes 882.0
DNF Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 869.0
DNF Dillon Caldwell Audi 923.0

Men 3

Name Team Race # Omnium Points
1 Cliff Eslinger Studionine30 - Cascade Sotheby's International Race Team 672.0 16.0
2 Brent Poole Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 939.0 13.0
3 Andrew Warren Olympia Cycling Team 571.0 10.0
4 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 351.0 8.0
5 Brendan Sheerin Hutch's Eugene 4081.0 6.0
6 Matt Engel StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 632.0 5.0
7 Duncan Ellinwood 752.0 4.0
8 Todd Berger StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 733.0 3.0
9 Brandon Gallagher Studio NINE30/Sothebys 3016.0 2.0
10 Anthony Broadman StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 674.0 1.0
11 Donovan Birky Hutch's/Bend Dental 4414.0
12 Justin Guidroz Audi 9015.0
13 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 4122.0
14 Matt Fox Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 715.0
15 Darren Smith StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 315.0
DNF Tim Farrell SCCA/Starbucks 763.0

Men 4/5

Name Team Race # Omnium Points
1 Nick Gibb Team Roger C. Peace 4067.0 16.0
2 Alan Thomason Deschutes Brewery 5226.0 13.0
3 albert rodriguez The Hub Cyclery 5682.0 10.0
4 Randall Fransen Mettle Cycling 4114.0 8.0
5 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky 4164.0 6.0
6 Marty Moran 5589.0 5.0
7 Jason Whitley Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5141.0 4.0
8 Alan Barton Olympia Cycling Team 5144.0 3.0
9 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5571.0 2.0
10 Justin Lair Audi 5771.0 1.0
11 Ryder Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 5184.0
12 Chris Schomaker Olympia Cycling Team 5217.0
13 Ian Gibson Monster Media Racing p/b Western Bike Works 5205.0
14 Damon Dimick 5243.0
DNF Eric Kaczmarek 5100.0
DNF Mark Reinecke 700.0
DNF Andrew Young 11.0
DNF Damon Runberg Audi 5392.0
DNF Scott Conover Unattached 6.0

Women 1/2

Name Team Race # Omnium Points
1 Mikayla Maier Portland Bicycle Studio 7205.0 16.0
2 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 224.0 13.0
3 Jennifer Luebke Portland Bicycle Studio 225.0 10.0
4 Sara youmans Monster Media Racing p/b Western Bike Works 10.0 8.0
5 Nicole Pressprich Portland Bicycle Studio 220.0 6.0
6 Anne Davis Usher Portland Bicycle Studio 267.0 5.0
7 Courtney Gould Highfive Cycling 7012.0 4.0
8 Brenna Lopez-Otero Monster Media Racing p/b Western Bike Works 211.0 3.0
9 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 467.0 2.0
10 Jenna App Monster Media Racing p/b Western Bike Works 210.0 1.0
11 Stefanie Bergh Athletes Lounge Cycling Team 252.0

Women 3

Name Team Race # Omnium Points
1 Gabrielle Lehnert Hutch's Eugene 231.0 16.0
2 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 245.0 13.0
3 Lauren Trolley Team Cycle Sport 258.0 10.0
4 Holland LaRue Athletes Lounge Cycling Team 237.0 8.0
5 Christine A Holland Portland Bicycle Studio 456.0 6.0
6 Lisa Heathman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 404.0 5.0
7 Jordan Faulds Highfive Cycling 214.0 4.0

Women 4/5

Name Team Race # Omnium Points
1 Ryan M Levering Athletic Club of Bend 13.0 16.0
2 Tracey March Bowen Sports Performance 5909.0 13.0
3 Rachel Mavis Sunnyside Sports 7104.0 10.0
4 Patricia Strange Bowen Sports Performance 5904.0 8.0
5 Kristi Cutter Sunnyside Sports 5980.0 6.0