Twilight Time Trial

Coburg, OR
May 07, 2019

Part of the Twilight Time Trial

For results questions, please contact Misty Mitchell

Updated May 8, 2019 at 12:53 AM

Eddy Men

Num Name Team Finish Time Age City
1 591 Ian Jungjohann Co-Motion Factory Racing Team 36:14.0 37 Eugene
2 778 Eric McKinley 36:40.0 29 Corvallis
3 396 Alex McCulley Co-Motion Factory Racing Team 36:51.6 35 Eugene
4 5203 David Reitan 39:10.1 28 Philomath
5 4251 Max McBride Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 39:14.5 25 Eugene
6 5148 Adam Fast 39:23.7 38 Albany
7 21 Erol Chandler 42:33.6 34 Springfield
8 4169 Guy Polson 44:01.3 54 Eugene
9 8 Brian Renzi 44:36.6
10 65 Paul Keppo 46:04.4 58 Eugene

Eddy Women

Num Name Finish Time
1 3 Angela Stevens 53:10.9

Junior Men 13-14

Num Name Team Finish Time Age City
1 7 August McClain 51:26.4 14 Eugene

Masters Men 40-49

Num Name Team Finish Time Age City
1 599 Gregg Magnus 36:39.6 41 Springfield
2 5139 Jason Thurber 39:08.2 43 Corvallis

Masters Men 50-59

Num Name Team Finish Time Age City
1 587 Charles Hall 34:20.1 56 Eugene
2 5088 Paul Brown Eugene Velo Racing 37:22.6 53 Albany
3 4037 Kyle Kotwica 37:34.6 55 Corvallis
4 53 Daniel Smith 38:22.2 57 Bend
5 39 Rob Noll 43:39.5 52 harrisburg

Masters Men 60-69

Num Name Team Finish Time Age City
1 4322 Mark Lipchick Dialed Cycling Team 34:47.4 61 eugene
2 4023 James Bell 40:56.6 64 Springfield
3 4001 Roger Johnson Team Rose City 44:10.7 78 West Linn
4 5092 Steve Gerdemann 47:19.8 69 Albany
5 1 Jim Luebke 49:35.7

Masters Men 70+

Num Name Finish Time Age City
1 5210 Jeremy Wilson 39:15.8 71 Portland
2 5268 Douglas Sears 42:14.3 74 Eugene

Masters Women 40-49

Num Name Team Finish Time Age
1 444 Neisha Strait Co-Motion Factory Racing Team 41:57.7 44
2 5 Kelly Sandow TCNF.LEGAL Racing Team 48:25.9 41

Masters Women 50-59

Num Name Team Finish Time Age City
1 236 Andrea Smith Sunnyside Sports 37:40.6 53 Bend

Masters Women 60-69

Num Name Finish Time Age
1 7115 Laura Jackson 40:27.3 62
2 7051 Sandra G Hendy 52:30.9 67

Men Category 1/2

Num Name Team Finish Time Age City
1 518 Andrew Neill Nunez English Cycles 33:20.2 32 Eugene
2 11 Cassidy Bigsby 34:43.3 0.0

Men Category 3

Num Name Team Finish Time Age City
1 4109 Erik Mills Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 35:52.4 44 Eugene

Men Category 4/5

Num Name Team Finish Time Age City
1 5330 Jonathan Woodland 36:19.4 33 Creswell
2 5154 Ed Zulyevic Eugene Velo Racing 36:30.3 48 Eugene
3 4257 Martin Lisk 36:33.5 51 Eugene
4 4204 Dwan Shepard Co-Motion Factory Racing Team 37:57.7 57 Eugene
5 5498 Stephen Harris 38:07.9 34 Eugene
6 4209 Jorge Kaufmann Team Oregon p/b Rodda Paint 38:19.5 44 portland
7 5317 Anthony Lally 39:50.9 41 Salem
8 4188 Doug Spencer 40:41.0 50 Springfield
9 41 Trevor Steele 43:56.9 0.0
10 5418 kenny ramsdal Eugene Velo Racing 45:40.2 48 Eugene
11 4 Cody Wolkersdorfer 46:34.6 0.0
12 2 Me Haworth 48:02.0 0.0
13 59 Issac Johnson 48:09.6 0.0
14 43 Len Schvaneveldt 50:36.9 0.0
15 6 Jessi Wilder 52:14.4 21 Scottsdale

Tandem

Num Name Team Finish Time Age City
1 158 Rob English English Cycles 29:26.0 42 Eugene
2 5356 Stuart Pearson Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 40:32.7 43 Springfield

Women Category 1/2

Num Name Finish Time
1 32 Sara Youmans 34:16.3

Women Category 4/5

Num Name Team Finish Time Age City
1 7196 Kirsten Hansen Eugene Velo Racing 41:37.5 50 Creswell
2 5199 Leslie Thomas Eugene Velo Racing 42:31.0 41 Springfield
3 7045 Kat Hampton 45:51.2 33 Corvallis
4 7111 Renee Beard Co-Motion Factory Racing Team 46:04.5 51 Eugene
5 10 Margaret Stanny 46:13.5 35 Eugene
6 69 Maureen Sweda Eugene Velo Racing 46:55.3 44 Junction City