Overall BAR: Time Trial BAR

OR
January 01, 2012

Part of the Overall BAR

Updated January 3, 2020 at 2:40 PM

Show all results

Category 3 Men

Name Team Points
1 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 213.0
2 David Masuda crank 121.0
3 Kenneth Philbrick OSU Cycling Club 83.0
4 Doug Laplaca Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 81.0
5 Joe Cipale Team Rose City 69.0
6 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters 57.0
7 Neil Byzick Vertebrata Chiropractic Cycling 54.0
8 Timothy Lang Trailhead Coffee Roasters 53.0
9 adam schwind Athletes Lounge Cycling Team 52.0
10 Dana Skriver Ritte Van Vlaanderen 45.0
11 Rob Anderson Team Oregon p/b Rodda Paint 44.0
12 Tim Smith Olympia Orthopaedic Associates 43.0
13 Jim Stuck Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 42.0
14 Alex Yale Ten Guys Named Alex 38.0
15 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 34.0
16 Michael Girard Portland Velo 31.0
17 Jeffrey Pollock Portland Velo 30.0
18 Andy Edick 30.0
19 Tyler Fought Guinness Cycling Team 30.0
20 Darrel Brown Chinook Cycling Club 30.0
21 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 28.0
22 Phelan Kostur Team Oregon p/b Rodda Paint 24.0
23 Douglas Murphy Team Oregon p/b Rodda Paint 22.0
24 Kevin Wythe Lifecyle 21.0
25 Tj Paskewich Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 21.0
26 Calon Russell Bridgetown Velo 19.0
27 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 19.0
28 Rob Angelo Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 16.0
29 Chris Heron Vertebrata Chiropractic Cycling 16.0
30 Tim Aiken San Jose Bicycle Club 16.0
31 Patrick Gerke Team Oregon p/b Rodda Paint 16.0
32 Doug Turnbull Bicycle Way Of Life Cycling 15.0
33 Larry Jackson Rolf Prima 14.0
34 Christopher Bosch 14.0
35 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 13.0
36 Greg Turpen Chinook Cycling Club 13.0
37 Tory Knaus TORY KNAUS 12.0
38 Adam Artner Land Shark 12.0
39 kenny mcdaniel 12.0
40 Gregg Magnus Portland Velo 12.0
41 Scott Goodrich West End Bikes/Specialized 11.5
42 Michael Wise Veloce Racing powered by Smith & Nephew 11.0
43 Michael Dennis Sunnyside Sports 11.0
44 Tim Mayer Hutch's-Co-Motion 11.0
45 Niels Thogersen III Stanley 11.0
46 Mark Bales Bikesale.com 10.0
47 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters 10.0
48 Dean Anderson crank 10.0
49 Dan Larson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10.0
50 Davis Hand 1 Error 9.0
51 Zhaolong Wu 9.0
52 Paul Formiller Portland Velo 9.0
53 Aaron Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 8.5
54 Patrick Jacks Bike Central 8.0
55 Jeremy Russell bicycleattorney.com 8.0
56 James Shingleton Capitol Velo 8.0
57 Brian Ratliff The Goon Squad 8.0
58 Zac Strode Team Oregon p/b Rodda Paint 8.0
59 Tony Coca Team Oregon p/b Rodda Paint 7.5
59 Shawn Cecotti Team Oregon p/b Rodda Paint 7.5
59 Stephan Niquet Team Oregon p/b Rodda Paint 7.5
59 Ron Babcock Team Oregon p/b Rodda Paint 7.5
63 Winter Lewis Greenridge Physical PT/In Focus Eye Care 7.0
63 Chris Winans Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 7.0
63 Joel Palanuk Greenridge Physical PT/In Focus Eye Care 7.0
66 Marcus Biancucci Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 7.0
67 Zach Gilmour 7.0
68 David Ripp West End Bikes/Specialized 6.5
68 William Zale West End Bikes/Specialized 6.5
68 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 6.5
71 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 6.0
71 Joss Moore Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 6.0
71 Kurt Robinson bicycleattorney.com 6.0
71 Richard Lorenz Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 6.0
75 Austin Line Trinity Bikes 6.0
76 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 6.0
77 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 6.0
78 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 5.5
78 Steven Basden Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 5.5
78 Steve Truesdale Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 5.5
81 Ryan Ness Boneyard Cycling 5.0
82 Sean Bagshaw Flywhell Bicycle Solutions 4.0
83 Nate Pitts Gregg's/Trek 3.0
84 Stephen Kocher Life Cycle Racing Team 3.0
85 Todd Berger Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 2.0
86 Brian Gumpert 2.0
87 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling 2.0
88 Logan Evans 1.0
89 Andy Su Hutch's/Bend Dental/Lowes 1.0
90 Trevor O'Neal Gentle Lovers 1.0
91 Peter Buco Portland State University 1.0

Category 3 Women

Name Team Points
1 Tawnie Mcdonald West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 75
2 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear 53
3 Jessica Sterner Team Rep 52
4 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 51
5 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 50
6 Beth kobza Volkswagen Boise 49
7 Sydney Running Vertebrata Chiropractic Cycling 45
8 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 45
9 Jennifer Woodruff 1 Error 38
10 Sara Schmitt Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 34
11 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 32
12 Megan Gray 30
13 Catherine Eastman Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 29
14 Janet Howard West End Bikes/Specialized 28
15 Jennifer Gilstrap Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 18
16 Laura Trace Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 15
17 Maire Osborn Lifecyle 15
18 Andrea Fisk Ruckus Test Team 15
19 Lori Brault Trailhead Coffee Roasters 14
20 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 14
21 Caroline Dezendorf West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 13
22 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 12
23 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 12
24 Lana Pressey Ironclad Performance Wear 11
25 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 9
26 Anna Clark Ironclad Performance Wear 8
27 Lauren Cramer Olympia Orthopaedic Associates 8
28 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 6
29 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4

Category 4 Men

Name Team Points
1 kevin short baracuda 157
2 Joe Tysoe 1 Error 111
3 Ian Rogers 1 Error 76
4 Cameron Clark 67
5 Dustin Harder Harder Cycling 63
6 Nick Gilbert 1 Error 62
7 Jeff Hamlin Pacific Power Blue Sky 59
8 Spencer Follen CAPA-Soraz Racing 56
9 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 56
10 Darrin Guitreau Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 54
11 Bukie Mabayoje BBC Beaverton Bicycle Club 46
12 Daniel Rey 1 Error 44
13 Keyon Maljai Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 44
14 John Merrill Soppo Hills/Desalvo Custon Cycling 42
15 Zach Gilmour 42
16 Rogier Ducloo Pacific Power Blue Sky 39
17 Lindon Powell 39
18 David Tarries Portland Velo 39
19 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 38
20 Michael Horwitz Capital Pacific 37
21 Ryan Gracey Team Cycle Sport 35
22 Ryan Francesconi Team Oregon p/b Rodda Paint 35
23 Brian Davis Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 34
24 David MacFarlane Roseburg Racing 34
25 David Prats 1 Error 33
26 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 30
27 Bill Thompson SUmmit Performance Racing 30
28 Julian Pscheid Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 29
29 Loren Mason-Gere Ruckus Test Team 28
30 Andy Olsson Team Finger 28
31 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 27
32 Ben Metcalfe University of Oregon Cycling Club 26
33 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One 25
34 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion 25
35 Michael Cole 1 Error 25
36 Eric McMurtry Bellovaci United 25
37 Jeff Maurer Showers Pass MTB/CX Team 23
38 ben conte Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 23
39 Chad Sage Sunnyside Sports 22
40 Eric Balog Hoback Sports/JHAF 22
41 Michael Rueter Team Oregon p/b Rodda Paint 20
42 Daniel Evans Ruckus Test Team 20
43 Robert Dudley Team Cycle Sport 19
44 Steve Middleton Pacific Power Blue Sky 17
45 scott J. westfall 16
46 RICHARD LAVOY 16
47 Steve Popp Team Oregon p/b Rodda Paint 16
48 Todd Arnold 16
49 Mickey Mcdonald 15
50 Craig Armstrong Craptastic 15
51 Kevin Wythe Lifecyle 15
52 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 15
53 Mark Campillo 15
54 Troy McCrae Flywheel Bicycle Solutions 15
55 Andrej Miske Dr Will Bar 14
56 Winter Lewis Greenridge Physical PT/In Focus Eye Care 14
57 Scott Kocher 14
58 August Frank Life Cycle Racing Team 14
59 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling 14
60 Joel Thompson Bridgetown Velo 13
61 Robert Thayer bicycleattorney.com 13
62 Chris Meddings 13
63 Peter Eschbach Pacific Power Blue Sky 13
64 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental/Lowes 13
65 Jim Patton Pacific Power Blue Sky 13
66 Neil Byzick Vertebrata Chiropractic Cycling 12
67 Nicholas Hudson Pacific Power Blue Sky 12
68 John Hinke Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 12
69 Peter King Life Cycle Racing Team 12
70 Cristian Fuentes Western Bikeworks 12
71 lucas adkins 1 Error 12
72 Kyle Resnik Pacific Power Blue Sky 11
73 Jorge Kaufmann Team Oregon p/b Rodda Paint 11
74 Bruce Haserot Haserot Race Inc 10
75 Daniel Kappes Team Oregon p/b Rodda Paint 10
76 Andrew Thomas 9
77 John Williams Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 9
78 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 9
79 Eduardo Guerrero 1 Error 9
80 Dan Mahoney Team Oregon p/b Rodda Paint 9
81 parice Juntradetdoungdee Team Oregon p/b Rodda Paint 9
82 Zane Houshour 9
83 Mark Koller Ironclad Performance Wear 9
84 Justin Tutor Trailhead Coffee Roasters 9
85 Andrew Nemecek Therapeutic Associates PDX Cycling 9
86 jon burrill 8
87 Andrew LaVeine 8
88 Andrew Maddox Cycle Analysis 8
89 MARK SMITH 8
90 Todd Saunders 8
91 Ben Chinburg Trailhead Coffee Roasters 8
92 Joseph Davis Cycle Analysis 8
93 Logan Trammell Hapi-Go! 8
94 Tim Turk Land Shark 7
95 Gus Elder Life Cycle Racing Team 7
96 Christopher McKinnon West End Bikes/Specialized 7
97 Dennis Sibilia-Young Independent 7
98 Matt Meskill 7
99 Jamie Laird Team Oregon p/b Rodda Paint 7
100 Jerome Leedy CAPA-Soraz Racing 7
101 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 6
102 John Paden 6
103 Matt Briggs XC Oregon 6
104 Jordan Muller 1 Error 6
105 Jeremy Hyatt Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 6
106 Michael Richardson 1 Error 6
107 Andrew Kenny Team Oregon p/b Rodda Paint 6
108 Nathan Sheafor 5
109 Andi Greisel 1 Error 5
110 Glenn Johnson Dr Will Bar 5
111 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling 5
112 Jamie Fitzgerald Hammer Velo 5
113 Tom Dempsey Harder Cycling 5
114 Curtis Burrill LOOP ROPE 5
115 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 5
116 Robert MacCracken Land Shark 4
117 Brian Hansen Red Lizard 4
118 Alexander Fine BBC Beaverton Bicycle Club 4
119 Christopher Luby 4
120 Craig Gerlach 1 Error 4
121 Gerard Smith Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 3
122 Alan Sutton Dr Will Bar 3
123 Cullen Guinn Joe Bike 3
124 Ray Anderson 1 Error 2
125 John Porter Bellovaci United 2
126 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes 2
127 Guy Polson 2
128 Mark LaGioia 2
129 Ethan Fuld 1 Error 2
130 Don Bailey CAPA-Soraz Racing 2
131 John Miller Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 1
132 Neil Friedrich 1
133 Gregory Sanders Ironclad Performance Wear 1
134 Aaron Ufferman 1
135 Hollis Brake Tensegrity PT Cycling 1
136 Andy Armstrong Sunset Cycles 1
137 Kellan Cullan Cycle Analysis 1

Category 4 Women

Name Team Points
1 Helen Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 168.0
2 Tiffonie Carroll 1 Error 110.0
3 Heather Johnson BBC Beaverton Bicycle Club 76.0
4 Sara Slawta Land Shark 74.0
5 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 64.0
6 Valerie Favre-Bonvin 54.0
7 Rachel Lee Pacific Power Blue Sky 50.0
8 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade 50.0
9 Kristy Huffman Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 49.0
10 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 49.0
11 Erica Zaworski Vertebrata Chiropractic Cycling 42.0
12 Rachel Dana Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31.0
13 Angela M. Smith 30.0
14 Brooke Bauer WCWC 26.0
15 deven smith 24.0
16 Niina Jamsja 1 Error 24.0
17 Hannah Hart Hapi-Go! 24.0
18 Vivian Satterfield Ruckus Test Team 21.0
19 Jennifer White 21.0
20 Erika Pollock Portland Velo 20.5
21 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 17.0
22 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 16.0
23 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 15.0
24 Sarah LoGiudice Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 15.0
25 Ina McLean Sunnyside Sports 15.0
26 Kelly Sandow Poplollies 15.0
27 Maddie Chaves Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 14.0
28 Adrienne Fischl Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 14.0
29 Alana Armstrong Ironclad Performance Wear 14.0
30 Lara Kessler Cyclesport.com 14.0
31 Renee Laird 14.0
32 Leisa Preboski Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 14.0
33 Molly MacGraw Vertebrata Chiropractic Cycling 14.0
34 Kim Frank Life Cycle Racing Team 14.0
35 Meagan Masten Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 13.0
36 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 13.0
37 Lynda Palubeski WebCyclery.com 12.0
38 mallory tyler 12.0
39 Kristi Carver Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 12.0
40 Suzanne Meddings 12.0
41 Michelle Mishoe West End Bikes/Specialized 12.0
42 Patti Wolfe 11.0
43 Cinda Stauch Tam Bikes 10.0
44 Natalie Stiffler 10.0
45 Leanne Marinace West End Bikes/Specialized 10.0
46 Virginia Xing Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 10.0
47 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 10.0
48 Jenny Nicole Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 9.0
49 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 9.0
50 Susie Rabiah Portland Velo 7.5
50 Ann Davidson Portland Velo 7.5
50 Cindy McCasker Portland Velo 7.5
53 Laura Halford BBC Beaverton Bicycle Club 7.0
53 mary ross Multnomah Athletic Club 7.0
53 Hannah McDade BBC Beaverton Bicycle Club 7.0
56 Allison Medellin Hammer Velo 6.0
57 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 6.0
58 Christina Collada Team Cthulhu 1.0

Category 5 Men

Name Team Points
1 David Tarries Portland Velo 29
2 Ken Reed Green Submarine Records 15
3 Brett Caldwell 15
4 Michael Cole 1 Error 15
5 Michael Graham 14
6 August Frank Life Cycle Racing Team 14
7 Jeff Maurer Showers Pass MTB/CX Team 14
8 Scott Kocher 13
9 Brian Schnoor 13
10 Eugene Ezman 13
11 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle 12
12 cody rushing 12
13 Steve Middleton Pacific Power Blue Sky 12
14 Will Hawkins 1 Error 11
15 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling 11
16 Michael Richardson 1 Error 11
17 Noah Jones 10
18 Todd Arnold 9
19 Ben Metcalfe University of Oregon Cycling Club 9
20 william welch 1 Error 8
21 Doug Spencer 8
22 Tom Simonson 7
23 Chris Meddings 7
24 Michael Elser 6
25 Douglas Howe 6
26 Brett Kelver 1 Error 5
27 Paul Brown Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 5
28 Peter King Life Cycle Racing Team 4
29 Connor Donahue 3
30 Kyle Resnik Pacific Power Blue Sky 2
31 Scott Grinsell 1
32 Jeff Lange Co-Motion Cycles Factory Team 1

Junior Men

Name Team Points
1 Emerson Webb BBC Beaverton Bicycle Club 102.5
2 Grant McElroy Team Specialized Racing 82.5
3 Braden Fridell BBC Beaverton Bicycle Club 68.0
4 Ben Clark BBC Beaverton Bicycle Club 67.0
5 Erik Hahn BBC Beaverton Bicycle Club 60.5
6 Keegan O'Neill Word RCB, presents Grummel 56.0
7 Aaron King Capitol Velo 55.0
8 Killian Bailey BBC Beaverton Bicycle Club 49.5
9 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 45.0
10 Adam Valls BBC Beaverton Bicycle Club 45.0
11 Alex Shepherd Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 44.0
12 Riley McCammon BBC Beaverton Bicycle Club 44.0
13 Nathanael Hart Hapi-Go! 42.0
14 Harry Zimba BBC Beaverton Bicycle Club 40.0
15 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 35.0
16 Justin Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 33.0
17 Alex Valls Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 32.0
18 Stephan Roberts PDX Devo Junior Cycling 30.0
19 Max Ritzow Bicycle Way Of Life Cycling 30.0
20 Axel Clear 29.0
21 Alex Martin WebCyclery.com 28.0
22 Noah Beggs Word RCB, presents Grummel 27.0
23 Elkin Parker Super Relax Concept 26.0
24 George Zaichenko 15.0
25 Ben Kaufman 15.0
26 Kevin Ramsden 15.0
26 Alex White Scout Troopers of Vader's Fist 15.0
28 Owen Szwaya bicycleattorney.com 15.0
29 Jordan Landstrom Ironheads Multisport Racing Team 15.0
30 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky 14.0
31 Naiqwan Pellman 14.0
32 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion 13.0
33 Willy Campbell Word RCB, presents Grummel 13.0
34 Emma Rosenberg Hutch's-Co-Motion 12.0
35 Grayson Bailey BBC Beaverton Bicycle Club 12.0
36 Paul Furst Camas Bike and Sport 11.0
37 Luca Mallon Word RCB, presents Grummel 10.0

Junior Women

Name Team Points
1 Hannah McDade BBC Beaverton Bicycle Club 73
2 Amy Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 60
3 Lauren Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 45
4 Susannah Hart Hapi-Go! 43
5 Kristina Owen Capitol Velo 30
6 Natalie Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 30
7 Megan Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 26
8 Clara Honsinger 15
9 Annika Sandaine Team Bossen 15
10 Sharon Hart Hapi-Go! 15
10 Janessa Wilson Hapi-Go! 15
12 Grace Nichols Pacific Power Blue Sky 14

Masters Men

Name Team Points
1 Gregory Hartman Team Rose City 167.0
2 Jeff Buck Team Rose City 162.0
3 David Zimbelman Team Salmon Cyclery 135.0
4 Mark Bradley 1 Error 131.0
5 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 130.5
6 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 127.0
7 Ron Babcock Team Oregon p/b Rodda Paint 126.0
8 Stewart Campbell Planet X p/b On One 126.0
9 John Prosser Pacific Power Blue Sky 117.0
10 Ken Rodgers Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 113.0
11 John Henry Maurice RAO/Imperial River Racing 109.0
12 Vincent Sikorski WebCyclery.com 108.0
13 Thomas Morgan bicycleattorney.com 96.0
14 James Noonan VBC 95.0
15 Jeffrey Pollock Portland Velo 90.0
16 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 90.0
17 Carl Hoefer Team Oregon p/b Rodda Paint 88.0
18 Tim Butler Evolution Racing Team 88.0
19 Mark Newsome RAO/Imperial River Racing 88.0
20 Ray Anderson 1 Error 87.0
21 John Slawta Land Shark 86.5
22 Paul Bourcier Veloce Racing powered by Smith & Nephew 86.0
23 William Zale West End Bikes/Specialized 84.0
24 Tim Ellerbruch 1 Error 81.0
25 Paul Mautner Team Rose City 79.0
26 Steven R Holland United Finance 75.0
27 John OBrien Evolution Racing Team 70.0
28 Malcolm Johnson Portland Velo 69.0
29 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 67.0
30 Tom Webb Team Rose City 66.5
31 John Kenney Pacific Power Blue Sky 66.0
32 Roger Nelson Western Bikeworks 64.0
33 Gil Sneed RAO/Imperial River Racing 62.0
34 Jeff Golden Hutch's/Bend Dental/Lowes 60.0
35 Jim Martin Pittman &' Brooks 60.0
36 Dan Grabski Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 60.0
37 David Philbrick 1 Error 60.0
38 Bill Nicolai Hammer Nutrition 57.0
39 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 57.0
40 Ron Magnus bicycleattorney.com 56.0
41 Lance Brigman Western Bikeworks 55.0
42 John Caton Life Cycle Racing Team 55.0
43 Mick Walsh RAO/Imperial River Racing 54.0
44 Luis Valls Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 54.0
45 Dan Packman WebCyclery.com 52.0
46 Tim Marcotte Michelob Ultra 51.0
47 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 51.0
48 Robert MacCracken Land Shark 49.0
49 Russ Patterson Portland Velo 48.0
50 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 47.5
51 Rick Kercheski Capitol Velo 46.0
52 Dan Vrijmoet Hutch's-Co-Motion 45.0
53 Dan Shepherd Team Cycle Sport 45.0
54 Don Moote 1 Error 44.0
55 Dave Campbell Hutch's-Co-Motion 43.0
56 Brad Ryhlick Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 43.0
57 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43.0
58 Roger Johnson Team Rose City 42.0
59 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 42.0
60 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer 42.0
61 Patrick Daugherty 1 Error 41.0
62 Alan McGuire-Dale West End Bikes/Specialized 40.5
63 Dave Bale Capitol Velo 40.0
64 Scott Toll 1 Error 39.0
65 Shawn Rader Western Bikeworks 39.0
66 Roger Worthington Indie Hops 39.0
67 John Browning Evolution Racing Team 38.0
68 William Toepper Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 38.0
69 Tom Sauret Pacific Power Blue Sky 38.0
70 Tim Turk Land Shark 37.5
71 Alex Hayes Team Cycle Sport 37.0
72 Craig Broberg HPC/RPM Mortgage 37.0
73 Tom Hill Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 35.0
74 Evan Cumpston Team Rose City 34.0
75 Richard Hunt 1 Error 33.0
76 Mark Nurre Capitol Velo 33.0
77 Karsten Hagen Evolution Racing Team 32.0
78 Nick Blacklock Western Bikeworks 32.0
79 James Webb BBC Beaverton Bicycle Club 31.0
80 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 31.0
81 Steve Johnson 1 Error 31.0
82 Peter Serrurier 30.0
82 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 30.0
84 Marc DiTommaso Marty's Cycle & Moore 30.0
85 Hugh Potter 1 Error 30.0
86 Jason Peters Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 29.0
87 Vern Niehaus Cycle Analysis 29.0
88 Tim Rich Team Rose City 28.5
89 Samuel Cordell Rogue / Mt. View Cycles 28.0
89 Wil Catlin Nike Cycling 28.0
89 Terry Brown 28.0
89 alec bentley Hutch's-Co-Motion 28.0
89 Allan Wright 28.0
89 Jason Penry Vertebrata Chiropractic Cycling 28.0
95 David Miller Team Rose City 28.0
96 Al Depenbrock Pacific Power Blue Sky 28.0
97 Richard Daifuku Emerald City Cycling Club 26.0
98 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 26.0
98 Steve Vander Waal 26.0
98 Mark Schafer 1 Error 26.0
98 Kevin Reilly 26.0
98 Mark Krause Land Shark 26.0
98 Lon Getlin 1 Error 26.0
104 David Gustafson Back Country Bicycles 26.0
105 Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 26.0
105 Patrick Hultgren 26.0
107 Daniel Quirk Veloce Racing powered by Smith & Nephew 25.0
108 Jim Stuck Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 25.0
109 Clark Henry Team Rose City 25.0
110 Steve Gerdemann 24.0
111 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 24.0
112 Robert Dobrey 24.0
113 Thom Meyers 1 Error 24.0
113 Henry Grass NoMads Bicycle Racing Team 24.0
113 Mike Fajer 1 Error 24.0
116 Rick Upton Western Bikeworks 23.0
117 Dan Davis WebCyclery.com 23.0
118 Einar Traa Portland Velo 23.0
119 Chris Kovash Land Shark 22.5
120 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 22.5
121 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 22.0
122 Steve Yenne Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 22.0
122 Matt Betts Vertebrata Chiropractic Cycling 22.0
122 Donald Coker 1 Error 22.0
125 Stephen McDade BBC Beaverton Bicycle Club 22.0
126 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 22.0
127 Hugh Gapay Hammer Velo 21.0
128 Alan Whitney Team Oregon p/b Rodda Paint 21.0
129 Doug Striley Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 21.0
130 Philip Litchfield Capitol Velo 21.0
131 Terry Atwood Portland Velo 21.0
132 Ted Forgeron Team Rose City 20.5
132 Russell Rickert Land Shark 20.5
134 Yuji Sumimoto 20.0
135 Dan Gilden 20.0
136 Lance Caldwell 20.0
136 Scott Wagnon Team Oregon p/b Rodda Paint 20.0
136 CJ Johnson Team Cycle Sport 20.0
136 Jean Wendling 1 Error 20.0
136 Larry Hunter Trinity Bikes 20.0
136 David Ripp West End Bikes/Specialized 20.0
142 Mark Loder Sunset Cycles 19.0
143 Anthony Smith Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 19.0
144 Ronald Brigham Team ESC Sports - Bio Racer 18.0
145 Paul Formiller Portland Velo 18.0
146 Todd Hutchings MiDuole 18.0
147 David Jackson Hutch's-Co-Motion 18.0
148 Guy Polson 17.0
149 Mark Campillo 17.0
150 Bill Croswell Pacific Power Blue Sky 17.0
151 Paul Hart Pistis 16.0
152 Edward Lanton 16.0
153 Rich Wolf Sunnyside Sports 16.0
154 Scott McKnight crank 15.0
155 Jerry Shafer Slalom Consulting Racing 15.0
156 Michael Girard Portland Velo 15.0
156 Donald Reeb cyclocrossracing.com 15.0
158 David Stabler 1 Error 15.0
159 Chuck Woosley United Finance 15.0
160 Brett Donis 14.0
160 Ruben Markstrom River City Bicycles / Bike Law 14.0
162 Marc Thompson 14.0
163 Todd Schock Boneyard Cycling 14.0
164 Jim Brogden 14.0
164 Stephen Kocher Life Cycle Racing Team 14.0
164 Jeff Maurer Showers Pass MTB/CX Team 14.0
164 Del Scharffenberg NoMads Bicycle Racing Team 14.0
164 Bryant Howard O2 Endurance 14.0
169 Kerry Farrell Wheelsport 14.0
170 Tom Andersen 14.0
171 David Cowperthwaite Team Oregon p/b Rodda Paint 14.0
172 Chad Butler Hapi-Go! 14.0
172 Greg Talbert Rapha Racing NW 14.0
174 Mike Abel Team Oregon p/b Rodda Paint 13.0
174 Jason Pinkerton 13.0
176 David Taylor Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 13.0
177 John Pearch 13.0
178 Scott Kocher 13.0
179 Aaron Harrison BBC Beaverton Bicycle Club 13.0
180 David Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13.0
181 Dave Faust Team Rose City 12.5
182 Jeff Brock Existential Velo 12.0
182 Dan MacNaughton Cyclepath PDX Racing 12.0
182 jeff Marsh 12.0
185 Mitch Gold Portland Velo 12.0
186 Mike Engelmann 12.0
187 Alex Kohan Willamette University Cycling Team 12.0
188 Peter Ettro 12.0
188 Dale Harless Cycle University 12.0
190 Rick Tillery 12.0
191 stephen Holmes Western Bikeworks 11.0
191 Richard Lorenz Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 11.0
191 Christopher Tuttle Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 11.0
194 Sean Bagshaw Flywhell Bicycle Solutions 11.0
195 James Bell Hutch's-Co-Motion 11.0
196 Allen Kraft Western Bikeworks 11.0
197 Pete Kent 11.0
198 WIM ROELS Rogue / Mt. View Cycles 11.0
199 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling 11.0
200 Brian Sheadel Service Course Velo 11.0
201 Jeff Tedder Hammer Velo 11.0
202 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team 11.0
203 Ambrose Su Hutch's/Bend Dental/Lowes 10.0
204 Rod Underhill Bridgetown Velo 10.0
205 Bukie Mabayoje BBC Beaverton Bicycle Club 10.0
206 John Hall 10.0
207 Tony Coca Team Oregon p/b Rodda Paint 10.0
208 Allen Neel TEAM ICO 10.0
209 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 10.0
210 Gordy bolstad Bikesale.com 10.0
211 Todd Gallaher Guinness Cycling Team 10.0
211 Lance Haag IronDataThirstyBearCycling.com 10.0
213 Jim Pennington Team S+M 9.0
214 Matt Solhjem 9.0
214 Joss Moore Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 9.0
214 Kim Neve 1 Error 9.0
217 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental/Lowes 9.0
218 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com 9.0
219 Jorge Lara 9.0
220 Greg Kempthorn 9.0
221 James Owen Capitol Velo 9.0
222 Michael Knapp 1 Error 8.0
222 Kurt Robinson bicycleattorney.com 8.0
222 Bob Daugherty Portland Wheelmen 8.0
225 Rob Van Kirk Adventures Edge 8.0
226 Rick Hammel Hutch's-Co-Motion 8.0
226 Harry Phinney Pacific Power Blue Sky 8.0
228 joe dominey 8.0
229 Tim White Scout Troopers of Vader's Fist 8.0
230 Tom Meese 8.0
230 Clint Ebert bicycleattorney.com 8.0
232 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 8.0
233 Jeff Hamlin Pacific Power Blue Sky 7.5
233 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 7.5
235 Dan Silvernail Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7.0
235 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7.0
235 Marcelo silva Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7.0
235 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7.0
239 Thane Jennings Sunnyside Sports 7.0
240 Mark Boguslawski 7.0
241 Kyle Remington Sunset Cycles 7.0
242 Shawn McCloud Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7.0
242 David Hopper NoMads Bicycle Racing Team 7.0
244 Aaron Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7.0
245 Richard Mularski 7.0
246 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 6.5
246 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 6.5
246 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 6.5
246 Joe Cipale Team Rose City 6.5
246 Ken Reid Team Rose City 6.5
251 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 6.0
252 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 6.0
253 Don Bailey CAPA-Soraz Racing 6.0
254 Michael Horwitz Capital Pacific 6.0
254 J.Michael Manning Bull Run Distilling/Team CycleOne 6.0
256 Greg Estes Hammer Velo 6.0
257 Doug Mercer Apex Racing Team 6.0
257 Michael Larsen BendBroadband/WebCyclery.com 6.0
259 Scott Gerwig 5.5
259 Zach Rose 5.5
261 Erik Bergstrom Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 5.0
262 Reginald Lee Bull Run Distilling/Team CycleOne 5.0
263 Brad Foster Rogue / Mt. View Cycles 5.0
264 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear 5.0
265 James Thiele Team Rose City 5.0
266 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 5.0
267 Thomas Orth BBC Beaverton Bicycle Club 4.0
268 Matthew Slater Evolution Racing Team 4.0
269 Peter Russell Reed College Cycling 4.0
269 Greg Russell NoMads Bicycle Racing Team 4.0
269 Douglas Obletz Multnomah Athletic Club 4.0
272 Michael Olson Olson's Bicycles 4.0
273 Tom James bicycleattorney.com 4.0
274 Mike Murphy CCR 3.0
275 Jeff Vinson Team Oregon p/b Rodda Paint 3.0
276 Jay Rideout RAO/Imperial River Racing 3.0
276 Cal Stone 3.0
278 Martin Stabler 2.0
279 Gary Jacquot 2.0
280 Gary Meinhardt Bike Central 2.0
281 Dean Anderson crank 1.0

Masters Men 4/5

Name Team Points
1 John Kenney Pacific Power Blue Sky 15
2 Peter Burrows Life Cycle Racing Team 14
3 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 12
4 Chuck Kenlan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 11
5 George Wescott Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 10
6 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 9
7 David Thielen II Pacific Power Blue Sky 8
8 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky 7
9 Eric McMurtry Bellovaci United 6
10 Cliff Allen Bellovaci United 4
11 David Caplan WebCyclery.com 3
12 Loren Henry Team Bella 2

Masters Women

Name Team Points
1 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 187.0
2 Lisa George Trailhead Coffee Roasters 119.0
3 Brenda Spinney Pacific Power Blue Sky 117.0
4 Carey MacNaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 113.0
5 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 108.0
6 Jill Howe West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 101.0
7 Cindy McCasker Portland Velo 99.0
8 Pam Reid Team Rose City 77.5
9 Martha Walsh RAO/Imperial River Racing 75.0
10 mary ross Multnomah Athletic Club 73.0
11 Susan Moote RAO/Imperial River Racing 70.0
12 Laura Wanker 1 Error 69.0
13 Kathleen Richardson 1 Error 65.0
14 Sarah Havlik Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 64.0
15 Barbara Thiele Team Rose City 46.5
16 Julie Hewitt Pacific Power Blue Sky 46.0
17 Lillian Schiavo Hutch's Klamath Falls 45.0
18 Jill Josselyn Multnomah Athletic Club 45.0
19 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 44.0
20 Renata Hahn Team Rose City 40.5
21 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40.0
22 Debra Windus Team Rose City 35.5
23 Constance White Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 33.0
24 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 32.0
25 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30.0
26 Heather Myers Vertebrata Chiropractic Cycling 30.0
26 Sue Ripp West End Bikes/Specialized 30.0
28 Ann Davidson Portland Velo 28.0
29 Cindy Minick Harder Harder Cycling 26.0
30 Donna Cohen 1 Error 24.0
30 Michelle Mishoe West End Bikes/Specialized 24.0
32 Vikki Bourcier Hutch's-Co-Motion 20.0
33 Stephanie Snyder 18.0
34 Nori La Rue 1 Error 17.0
35 Melanie Clark BBC Beaverton Bicycle Club 15.0
35 Jennifer Leonard 15.0
37 Kim Frank Life Cycle Racing Team 15.0
38 Karen Armstrong Emde Sports 15.0
39 Virginia Pedersen 15.0
39 Ina McLean Sunnyside Sports 15.0
41 Melissa Harder Harder Cycling 15.0
42 Meg Mautner Bike Central 15.0
43 Renee Laird 15.0
44 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 14.0
45 Kathryn Bork Poplollies 14.0
46 Cathey Philbrick Pacific Power Blue Sky 14.0
46 Jennifer Gilstrap Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 14.0
48 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 13.0
49 Jennifer Woodruff 1 Error 13.0
50 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 12.0
51 Andriana Krueger Showers Pass MTB/CX Team 12.0
52 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 12.0
53 Grace McCabe Pacific Power Blue Sky 12.0
54 Deann Krill Ironclad Performance Wear 11.0
54 Linda Moreland-Hooker Multnomah Athletic Club 11.0
56 Melanie Pratt Portland Velo 9.0
57 Julia Fudge Poplollies 8.0
58 Denise Croucher HeadHunters 8.0
58 Renee Way Tri Pacific 8.0
60 Bernadette Warwick 7.0
61 Angela Horton Gapay Hammer Velo 7.0
62 Virginia Xing Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 6.0
63 Andy Healy not affiliated 6.0
63 Wendy Hill 6.0
65 Amy McAuley 5.0
66 Sarah Echternkamp 3.0

Senior Men

Name Team Points
1 Colby Wait-Molyneux Hammer Nutrition/CMG Racing Team 146.00
2 Alex Telitsine Apex Racing Team 125.00
3 Ryan Miller Hagens-Berman LLP Cycling 100.00
4 Joshua Liberles Corsa Concepts Cycling Team 94.00
5 Adam Artner Land Shark 87.75
6 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles 84.00
7 Carl Hoefer Team Oregon p/b Rodda Paint 76.00
8 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 71.00
9 Rob English English Cycles 68.50
10 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 68.00
11 Timothy Lang Trailhead Coffee Roasters 60.00
12 Lee Ordonez Hutch's-Co-Motion 59.00
13 Jim Stuck Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 57.00
14 Daniel Quirk Veloce Racing powered by Smith & Nephew 57.00
15 Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 52.00
16 Chad Butler Hapi-Go! 45.00
17 CJ Johnson Team Cycle Sport 41.50
18 Mark Williams Team Cycle Sport 39.50
19 Kyle Medlin CAPA-Soraz Racing 37.00
20 Mark Krause Land Shark 33.75
21 Jeffrey Pollock Portland Velo 33.50
22 Ron Laverty Team Cycle Sport 31.50
23 Scott Gray Team Oregon p/b Rodda Paint 31.00
24 William O'Donnell Vertebrata Chiropractic Cycling 30.50
25 Matthew Karre River City Bicycles / Bike Law 30.00
26 Evan Siroky Evan Siroky 30.00
27 Paul Bourcier Veloce Racing powered by Smith & Nephew 29.00
28 Matt Mahoney Gentle Lovers 29.00
29 David Thielen II Pacific Power Blue Sky 27.00
30 Cristian Fuentes Western Bikeworks 27.00
31 Eric Sheagley Veloce Racing powered by Smith & Nephew 27.00
32 Geoff Grummon Western Bikeworks 26.00
33 Sean Bagshaw Flywhell Bicycle Solutions 26.00
34 Brian Hitchcock Herriott Sports Performance 26.00
35 Mark Gyulafia River City Bicycles / Bike Law 25.00
36 Rick Upton Western Bikeworks 24.00
37 Max O'Neal Herriott Sports Performance 23.00
38 Galen Mittermann HPC/RPM Mortgage 23.00
39 Cole Sprague StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 22.00
40 Richard Hogan Land Shark 22.00
41 Jonathan Myers Team S+M 22.00
42 Cordino Longiotti Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 21.00
43 David Wells Lifecyle 17.00
44 David Robinson 15.00
45 Dillon Caldwell University of Oregon Cycling Club 15.00
46 Kent Ross Word RCB, presents Grummel 15.00
47 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 15.00
48 Michael Szwaya bicycleattorney.com 15.00
49 Ian Bagshaw Flywhell Bicycle Solutions 15.00
50 Chris Kovash Land Shark 14.75
51 Stephen Bedford Team Oregon p/b Rodda Paint 14.00
51 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 14.00
53 Matt Haughey Buy Local Cycling 14.00
54 Seth Hosmer HPC/RPM Mortgage 14.00
55 Kyle Brown Western Bikeworks 14.00
56 Richard Lorenz Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 14.00
57 Nick Skenzick Hutch's-Co-Motion 14.00
58 Graham Howard cyclocrossracing.com 14.00
59 David Zimbelman Team Salmon Cyclery 13.00
59 Rob Van Kirk Adventures Edge 13.00
61 Patrick Means Team S+M 13.00
62 Tim White Scout Troopers of Vader's Fist 13.00
63 Shawn Rader Western Bikeworks 13.00
64 Dave Reitz Desalvo Custom Cycles Racing 13.00
65 Ryan McCracken HPC/RPM Mortgage 13.00
66 Todd Sprague StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 13.00
67 Ryan Carlson Cyclepath PDX Racing 12.00
68 Karsten Hagen Evolution Racing Team 12.00
69 Mark LaGioia 12.00
70 Cort Buchholz HPC/RPM Mortgage 12.00
71 Thomas Orth BBC Beaverton Bicycle Club 12.00
72 Jason Peters Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 11.00
73 brad winn Team S+M 11.00
74 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 11.00
75 Craigan Usher 11.00
76 erik huston Hutch's Bend 10.00
77 Cliff Allen Bellovaci United 10.00
78 Glen Sharp O2 Endurance 10.00
79 John Slawta Land Shark 9.00
79 Matt Dooley Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 9.00
81 Brandon Smith Austin Bikes 9.00
82 Marshall Greene Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 9.00
83 luke demoe Evviva/Stoemper 9.00
84 Aaron Sander Cyclepath PDX Racing 9.00
85 Narith Nhim 9.00
86 Rich Julyan 1 Error 8.00
87 Roger Worthington Indie Hops 8.00
88 McKenzie Thramer Hutch's-Co-Motion 8.00
89 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 8.00
90 Denny Rowe III Vertebrata Chiropractic Cycling 7.50
91 Brock Sipe 7.50
91 Neil Gregory RAO/Imperial River Racing 7.50
93 Sage Freeman Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7.00
93 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7.00
93 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7.00
93 Mike Stockton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7.00
93 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 7.00
93 John Henry Maurice RAO/Imperial River Racing 7.00
93 Brian List Bike Central 7.00
93 Adam Blanchard Therapeutic Associates PDX Cycling 7.00
101 Zach Gilmour 6.00
102 Dave Campbell Hutch's-Co-Motion 6.00
103 Samuel Millijan 6.00
104 Tyrone Miles crank 6.00
104 Mark Blackwelder Gentle Lovers 6.00
106 Randy Mason Land Shark 5.00
107 Scott Powell Veloce Racing powered by Smith & Nephew 5.00
108 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 5.00
109 Dwayne Farr CAPA-Soraz Racing 4.00
110 Mathew Braun Audi Cycling Team 4.00
111 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 4.00
112 Peter Buco Portland State University 3.75
112 Freddy Tincher Bridgetown Velo 3.75
112 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 3.75
115 Tim Turk Land Shark 3.75
116 Alex Hayes Team Cycle Sport 3.50
117 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 3.00
118 Josh LaGrange 3.00
119 Christopher Luby 3.00
120 Scott Toll 1 Error 2.00
121 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 2.00
122 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 2.00
123 James Wellington Hutch's/Bend Dental/Lowes 1.00
124 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 1.00
125 Colin Ross Portland State University 1.00

Senior Women

Name Team Points
1 Leia Tyrrell Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 191.0
2 Jenny Slawta Land Shark 79.0
3 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion 65.0
4 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 63.5
5 Rosalyn Zylkowski Keller Rohrback Cycling Team 60.0
6 Lori Brault Trailhead Coffee Roasters 52.0
7 Christy Love Team S+M 45.0
8 Sue Butler River City Bicycles / Bike Law 44.0
9 Elise Huggins Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 39.0
10 Lindsay Fox Athletes Lounge Cycling Team 34.0
11 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 31.5
12 Diane Bradley Rogue / Mt. View Cycles 30.0
13 Emily Charbonneau Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28.0
14 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 28.0
15 Katherine Reinhart 1 Error 26.0
16 Andrea Fisk Ruckus Test Team 26.0
17 MacKenzie Madison West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 26.0
18 Kelli Emmett Giant 26.0
19 Lisa Turnbull Team Rep 25.0
20 Kerry Martin Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 22.5
21 Sydney Running Vertebrata Chiropractic Cycling 22.0
22 Maire Osborn Lifecyle 18.0
23 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 17.0
24 Aleah Davis Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 15.0
25 Jessica Cutler cyclocrossracing.com 15.0
26 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 14.0
27 Michelle Bazemore Sunnyside Sports 14.0
28 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 14.0
29 Jennifer Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 13.0
30 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 13.0
31 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear 13.0
31 Libby Blanchard Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 13.0
33 Daphne Moore Hammer Velo 12.0
34 Mielle Blomberg Team S+M 11.0
35 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 9.0
36 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 8.0
37 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 7.5
38 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 6.0
39 Anona Whitley Ironclad Performance Wear 5.0
40 Zayda Maguire Team Kenda p/b Geargrinder 4.0
41 Martha Walsh RAO/Imperial River Racing 3.0

Tandem

Name Team Points
1 John/Margareta Cacabelos/Germeaux 1 Error 86
2 Mick/Martha Walsh/Walsh RAO/Imperial River Racing 75
3 Steve/Jeffrey Matson/Patterson Old Town Bicycles 45
4 Stewart/Heather Myers/Myers Vertebrata Chiropractic Cycling 35
5 Jennifer/Ron Sines/Sines Pacific Power Blue Sky 28
6 TJ/Tim Paskewich/Jones Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 28
7 Mark/Lynn Godfrey/Hughes-Godfrey Bike Central 14
8 Stephen/Glen Gann/Gann Land Shark 13