Overall BAR: Criterium BAR

OR
January 01, 2013

Part of the Overall BAR

Updated January 3, 2020 at 2:40 PM

Show all results

Category 3 Men

Name Team Points
1 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 90
2 Joel Fletcher With Heart Cycling 86
3 Erik Bakker Ironclad/Yakima 85
4 Rob Angelo Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 56
5 Rob Thompson Ironclad/Yakima 48
6 Ryan McCracken HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 46
7 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling 39
8 Craig Armstrong Ironclad/Yakima 38
9 Robert K Brown 37
10 Neil Byzick 36
11 Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling 33
12 Jeremy Russell bicycleattorney.com 33
13 Patrick Jacks Bike Central 26
14 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 26
15 Ryan Ness Boneyard Cycling 25
16 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 25
17 Ryan Hieb Gentle Lovers 25
18 Byron Breeden Guinness Cycling Team 25
19 Colin Dunlap Hutch's/Bend Dental 22
20 Killian Bailey 22
21 Seth Taylor Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 22
22 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth 20
23 Brandon Gallagher Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 19
24 Tony Broadman StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 17
25 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 17
26 Mark Godfrey Bike Central 15
27 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15
28 Simon Robins Team Wooly Mammoth 15
29 Chris Thomas Dark Horse 14
30 John Banks HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 14
31 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 14
32 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 13
33 Cameron Beard Hutch's-Slocum-Co-Motion 13
34 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental 13
35 George Gardner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
36 Todd Berger Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 12
37 Grant McElroy Team Specialized Racing 12
38 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 12
39 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental 12
40 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental 11
41 Zach Gilmour 11
42 Justin Tutor Trailhead Coffee Roasters 11
42 Mike Snelson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 11
44 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11
45 Nick Duckstein Bikesale.com 11
46 Joel Crouch Ironclad/Yakima 11
47 David Neubeck Fanatik Bike Co. 10
48 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 10
49 Jonathan Vinson Gentle Lovers 9
50 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 9
51 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental 9
52 Tim Marcotte Michelob Ultra 8
53 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 8
54 Alex Turpin Vertebrata Chiropractic Cycling 8
55 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 8
55 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 8
57 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 8
58 James Randall HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 8
59 Tyler Fought Trusty Switchblade 8
60 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 8
61 Aaron Aikin Dr Will Bar 8
62 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 7
63 Ben Guernsey Trusty Switchblade 7
64 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 7
65 Kevin Bernstein Willamette University Cycling Team 7
65 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 7
67 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 7
68 Eddie DeLisle Soraz Racing p/b CAPA 7
69 Calon Russell Bridgetown Velo 6
70 Michael Girard Evolution Racing 6
71 Glenn Johnson Dr Will Bar 6
71 Noel Johnson Rogue / Mt. View Cycles 6
73 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters 6
74 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
75 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 5
76 Mark Schroeder Capitol Velo 5
76 Alexander Clemens Portland Bicycle Studio 5
78 Sean Thielen HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 5
79 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling 5
80 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters 4
80 Jerry Inscoe HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 4
82 Jeremy Tufts StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 4
83 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 3
84 Dave Dezellem Ironclad/Yakima 3
85 Scott Mares Threshold Velo 3
86 David McCasker Portland Velo Racing Team 3
87 Rich Barrows only or not att 3
88 Michael Wise Dark Horse 2
89 Davis Hand Soraz Racing p/b CAPA 2
90 Cameron Duff Metropolis Cycles Repair 2
91 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1
92 Zachary Jabin Capitol Velo 1
93 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1

Category 3 Women

Name Team Points
1 Alana Armstrong Ironclad/Yakima 57
2 Karla Kingsley 43
3 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 40
4 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 29
5 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 29
6 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 26
7 Heather Johnson BBC Beaverton Bicycle Club 26
8 Beth Ann Orton Team S+M 24
9 Sarah Tisdale Therapeutic Associates Cycling/GENR8 21
10 Helen Grogan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 20
11 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 19
12 Lara Kessler Ironclad/Yakima 16
13 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 16
14 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 15
14 Amy Shepard Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 15
16 Erin Goodall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 12
17 Caroline Dezendorf West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 12
18 Brooke Stehley West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 11
19 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling 10
20 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima 10
21 Tawnie Mcdonald West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 8
22 Lori Brault BBC Beaverton Bicycle Club 8
23 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 7
24 Lana Pressey Ironclad/Yakima 6

Category 4 Men

Name Team Points
1 Marek Litinsky 71
2 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 57
3 Jonathan Sun Bike Newport-Bier One 55
4 Ryan Garner Hutch's-Slocum-Co-Motion 51
5 Blake Elliott University of Oregon Cycling Club 46
6 Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA 43
7 Martin Lisk Hutch's-Slocum-Co-Motion 43
8 jeff marain 43
9 August Frank Life Cycle Racing Team 43
10 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 42
11 Jake Akerberg Trinity Bikes 30
12 Geoff Grummon crank 30
13 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental 29
14 John Droege Filth and Fury 28
15 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA 27
16 alex lygo BBC Beaverton Bicycle Club 27
17 John Osborne Pacific Power Blue Sky 26
18 Troy Sexton Therapeutic Associates Cycling/GENR8 26
19 Jake Szymanski With Heart Cycling 26
20 Ian Wilson Bend Endurance Academy 24
21 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 23
22 Kyle Gorman WebCyclery.com 23
23 Bradley Maier Therapeutic Associates PDX Cycling 22
24 Gus Elder Hutch's-Slocum-Co-Motion 22
25 Dylan McShooter Guinness Cycling Team 22
26 Paul Brown Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 21
27 Tim Tseng 21
28 Paul Hynes 21
29 Matthew White Bike Newport-Bier One 20
30 John Morehouse University of Oregon Ducks 19
31 Larry Linebaugh Life Cycle Racing Team 18
32 Joel McCarthy River City Bicycles / Bike Law 17
33 Nick Manz 16
34 Michael Grindstaff Trinity Bikes 16
35 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 15
36 Brian Fox University of Oregon Cycling Club 14
37 Grayson Bailey BBC Beaverton Bicycle Club 14
38 Randall Fransen 14
39 Shane Johnson Trinity Bikes 13
40 Dan Wolnick Hutch's/Bend Dental 13
41 Eddie Wang River City Bicycles / Bike Law 13
42 James Duke Wheelworks 13
43 Jeff Hamlin Pacific Power Blue Sky 13
44 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 13
45 Brian Lynch Dr Will Bar 12
46 Javier Colton Sunnyside Sports 12
47 Chris Jackson Cucina Fresca - Seattle Super Squadra 12
48 Ryan Hieb Gentle Lovers 12
49 Michael Buckiewicz Guinness Cycling Team 12
50 Stephen Salter 11
51 Adam Engelmeyer Lost Highway 11
52 Dominic Clay Oregon Trail Racing p/b La Grande Ride 11
53 Colin Rowan Look Good Feel Good 11
54 Adam Vogt Adam Vogt 11
55 David Prats 10
56 jared etzel Soraz Racing p/b CAPA 10
57 Adam DeMarzo Bike Newport-Bier One 10
58 Cliff Cayer Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 10
59 Hunter Martinez Colorado College 10
59 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10
61 Nils Tillstrom BriHOP Cycling 10
62 Ken Rodgers Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 10
63 Bill Dolan 10
64 ben corbalis Portland Bicycle Studio 10
65 Ben Chinburg CX Pistols p/b Cyclocross.com 9
66 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 9
67 Steve Williams Buy Local Cycling 9
67 Andrej Miske Dr Will Bar 9
69 Rick Boston Bellovaci United 9
70 David Lafferty 8
71 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling 8
72 John Lehman 8
73 Logan Trammell Hapi-Go! 8
74 Donovan Birky Bend Endurance Academy 8
75 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 8
76 Jonathan marshall 8
77 Stephen Pechtol Trailhead Coffee Roasters 8
78 Henrik Morseth Life Cycle Racing Team 8
79 Scott Williams Chain Agents 7
80 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 7
81 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling 7
81 Bradley Hogan Lost Highway 7
83 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky 6
84 Neill Campbell Classic Cycling/Dolce Vita 6
85 Brian Nelson Trusty Switchblade 6
86 Kyle McCall Trailhead Coffee Roasters 6
87 Cory Tanler Trinity Bikes 6
88 Andrew Hadd Trailhead Coffee Roasters 6
89 Bryan Torian Olympia Orthopaedic Associates 6
90 Jacob Scott 5
91 Adrian Bosch 5
91 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 5
91 Eric Speakman Lost Highway 5
91 Rod Mitchell 5
95 Erik Hammerquist Capitol Velo 5
96 mark lipchick Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 5
97 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 4
98 Dale Harless Apex Racing Team 4
99 Andrew Hawley Lost Highway 4
99 Chris Magel Bike Newport-Bier One 4
101 Thomas Pastor 4
102 Matt Edler Portland Bicycle Studio 4
103 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
104 Chris Scanlon 4
105 Nate Wyeth Boneyard Cycling 3
106 Justin Tornow ME 3
107 Anthony DiSano Rogue / Mt. View Cycles 3
108 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
109 Scott Remiro Life Cycle Racing Team 2
110 Todd Griffith Boneyard Cycling 2
111 Justin Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 2
112 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2
113 Molly MacGraw Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 1
114 Joshua Hanselman 343 Racing 1
115 okon udosenata Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 1
116 Michael Heidenreich 1
116 Eric Getz Bike Newport-Bier One 1
118 Frank Fleetham Boneyard Cycling 1
119 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 1

Category 4 Women

Name Team Points
1 Kim Frank Life Cycle Racing Team 88
2 rachel bagley Breadwinner Cycles 69
3 Lisa Heathman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 67
4 Allison Medellin Hammer Velo 65
5 Danielle Curran Poplollies 59
6 Virginia Xing Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 54
7 Vivian Satterfield Ironclad/Yakima 53
8 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 43
9 Vikki Bourcier Poplollies 39
10 Kelly Sandow Poplollies 38
11 Christi Kenyon Bikesale.com 36
12 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 36
13 Clara Terrell 35
14 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 33
15 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 32
16 Clara Honsinger Sappo Hill Soapworks 30
17 Alexandria Schultz Ironclad/Yakima 30
18 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 28
19 Ashley Remiro Life Cycle Racing Team 28
20 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 26
21 Nicole Pressprich Nicole Pressprich 25
22 Katie Nelson Soraz Racing p/b CAPA 21
23 Lynda Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 20
24 Leslie Thomas Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 19
25 Molly Cogswell-Kelley Boneyard Cycling 16
26 Jillian Noe Oregon Bike Shop Racing Team 16
27 Leslie Griffith Boneyard Cycling 14
28 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 14
28 Maddie Chaves Sappo Hill Soapworks 14
30 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 14
31 Patti Wolfe Trinity Bikes 14
32 Chloe Majlinda Conrad West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 14
33 Megan Steube 13
34 Kristi Carver Portland Bicycle Studio 12
35 Stacy Stokes West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 12
36 Kia Parrish Ham Sappo Hill Soapworks 11
37 Leanne Marinace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 11
38 Marny Musielak Trinity Bikes 11
39 Samantha Pharris Trinity Bikes 10
40 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 9
41 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 8
42 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 8
43 Neisha Strait Poplollies 7
44 Hazel Gross West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 7
45 Annie Bertucio Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 7
46 Julie Carter 7
47 Kristin Denmark Poplollies 7
48 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 6
49 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 6
50 Bonnie Martin Life Cycle Racing Team 6
51 Lauren Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 5
52 Starr Walker Portland Bicycle Studio 5
53 Kara Helgren Portland State University 4
54 Amy Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 3
55 Deven Dmith Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 2
56 Katie Saucier 2
57 kerri Vanden Berg Poplollies 2
58 Dar Jenkins 1

Category 5 Men

Name Team Points
1 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40
2 Bradley Hogan Lost Highway 30
3 Eric Speakman Lost Highway 28
4 Brian Nelson Trusty Switchblade 25
5 Charles Henderson Lost Highway 24
6 Aaron Kravitz 24
7 Aaron Mcpike Metropolis Cycles Repair 23
8 Matthew Brock 22
9 Mark Mandigo 20
10 jared etzel Soraz Racing p/b CAPA 18
11 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 16
12 Justin Buell 15
13 Nick Manz 15
14 John Droege Filth and Fury 15
14 Kendra Seniow 15
16 Caden Sigurdson 14
17 Sonja Jones Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 14
17 Brian Lynch Dr Will Bar 14
19 joshua may Monkey Wrench Bicycle Club 14
20 Isaac Forquer 13
21 Amanda Thomas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 13
21 Eric Thomas 13
23 Lorne Cross Team Poseur 12
24 Robert Lavrakas Bike Newport-Bier One 12
25 Cynthia Velasquez Team Cthulhu 12
26 Gary O'Connell Trinity Bikes 11
27 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 11
27 Michael Hopkins Planet X p/b On One 11
29 Jacob Scott 10
30 Michael Grindstaff Trinity Bikes 10
31 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 9
32 Tim Dorman Camas Bike and Sport 9
33 Mark Bailey 9
33 Danielle Restuccia 9
35 Justin Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 8
36 Mark LaGioia 8
37 Charlie Marchetti Flynn 8
38 Austin Kirkland 7
39 Tim White Word RCB, presents Grummel 7
40 Ben Tankus 6
41 Mark Bothe 6
42 Joe Pinzone Threshold Velo 6
43 Kevin Jacobs Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 5
44 Tom Kelly Planet X p/b On One 4
45 Alan Reaume 4
46 Kyler Ervin BBC Beaverton Bicycle Club 2
47 Steve Zimba 2
48 Gerardo Perez 2
49 Clark Henry Team Rose City 1

Junior Men

Name Team Points
1 Justin Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 67
2 Michael Metz bicycleattorney.com 59
3 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 55
4 Braden Fridell West End Bikes/Specialized 52
5 Grayson Bailey BBC Beaverton Bicycle Club 46
6 Ethan Gharst BBC Beaverton Bicycle Club 28
7 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 28
8 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 26
9 Ethan Choo 26
10 Jonathan Howland 25
11 Nate Henson Bend Endurance Academy 25
12 taye nakamura-koyama Bend Endurance Academy 22
12 Erik Hammerquist Capitol Velo 22
14 Liam Pickhardt Trinity Bikes 15
15 Lauren Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 15
16 Ian Wilson Bend Endurance Academy 15
17 Adam Valls BBC Beaverton Bicycle Club 15
18 Carson Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 14
19 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 14
19 Owen Szwaya bicycleattorney.com 14
21 Audrey Green Capitol Velo 13
22 Jeffrey Burgin 13
23 Cameron Beard Hutch's-Slocum-Co-Motion 13
24 Cole Gardner 12
25 Willy Campbell Word RCB, presents Grummel 12
25 Harry Zimba BBC Beaverton Bicycle Club 12
27 Kyler Ervin BBC Beaverton Bicycle Club 11
28 Pau Turina 11
29 Aaron King Capitol Velo 11
30 Malique Sabb Word RCB, presents Grummel 11
31 Carson Griffith Bend Endurance Academy 10
32 Amy Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 10
33 Collin Turner Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10
33 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 10
35 Alex White Word RCB, presents Grummel 5

Junior Women

Name Team Points
1 Lauren Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 60
2 Amy Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 59
3 taye nakamura-koyama Bend Endurance Academy 45
4 Audrey Green Capitol Velo 42
5 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40
6 Kaitlyn Green 39
7 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 39
8 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13

Masters Men

Name Team Points
1 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 71
2 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 69
3 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 67
4 Todd Fawcett 65
5 Alan Whitney Rouge 47
6 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling 47
7 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental 46
8 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 46
9 john mitchem West End Bikes/Specialized 45
10 Michael Medina 42
11 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 42
12 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 41
13 David Sherman Bridgetown Velo 40
14 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 38
15 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 38
16 Ivan Meadors Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 38
17 Rob Angelo Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 38
18 Dickie Mallison Elk Cove Vineyards 38
19 Tom Kelly Planet X p/b On One 37
20 Mark Crawford Ironclad/Yakima 35
21 Jeff Mitchem VC Roger 35
22 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com 33
23 Eric Anderson Dr Will Bar 31
24 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 30
25 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 28
26 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling 28
26 Del Scharffenberg NoMads Bicycle Racing Team 28
28 Tony Coca Rogue / Mt. View Cycles 28
29 David McCasker Portland Velo Racing Team 28
30 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles 27
31 Clint Ebert bicycleattorney.com 27
32 Brad Gebhard Multnomah Athletic Club 26
33 Brian Powell Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26
34 William O'Donnell Vertebrata Chiropractic Cycling 26
35 Rob Thompson Ironclad/Yakima 25
36 Carl Hoefer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 24
37 Rick Metz bicycleattorney.com 24
38 Seth Taylor Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 24
39 Steve Truesdale Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 23
40 Stephen McDade BBC Beaverton Bicycle Club 23
41 Barry Ironmonger Bikesale.com 22
42 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks 21
43 Erik Bakker Ironclad/Yakima 21
44 Steve Wright Dark Horse 20
44 Vince Blaney Dr Will Bar 20
46 Mike Henry Evolution Racing 19
47 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 18
48 Mark Williams Team Cycle Sport 17
49 David Hopper NoMads Bicycle Racing Team 17
50 Paul Mautner Veloforma 16
51 Rick Boston Bellovaci United 16
52 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 16
53 Hamilton Christopher Dark Horse 15
54 Ben Thompson Thump Coffee 15
55 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer 15
55 Jamie Mikami Veloforma 15
57 Michael Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 15
58 Aaron Leritz Team S+M 15
59 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15
60 Steve Schwaeber Dark Horse 14
60 Dale Allen Hutch's/Bend Dental 14
62 Joe Martin Ironclad/Yakima 14
63 Craig Broberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 14
64 Rogier Ducloo Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 14
65 tom ghilarducci bicycleattorney.com 14
66 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental 13
67 Josh LaGrange 13
68 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 13
68 Ken Rodgers Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 13
68 Eric Sheagley Dark Horse 13
68 Geoff Grummon crank 13
72 Mike Murray Bike Central 13
73 Robin Wessel HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 13
74 Robert MacCracken Land Shark 12
74 Erik Bergstrom Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 12
76 Ryan McKean Hutch's/Bend Dental 12
77 John Droege Filth and Fury 12
77 John Kenney Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 12
77 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 12
77 Donald Coker Hutch's/Bend Dental 12
81 Matt Williams BendBroadband/WebCyclery.com 12
82 Nick Duckstein Bikesale.com 12
83 Rick Roof Old Town Bicycles 12
83 Scott Mares Threshold Velo 12
85 Paul Zagacki bicycleattorney.com 12
86 John Slawta Land Shark 11
87 Joe Baratto Bikesale.com 11
88 John M. Schmidt 11
88 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 11
88 Dave Reitz Team Cycle Sport 11
91 jeff turner Dallas Bike Works 11
92 John OBrien Evolution Racing 11
93 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 10
94 Karsten Hagen Evolution Racing 10
94 Brian Lynch Dr Will Bar 10
94 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 10
94 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 10
94 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 10
99 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 10
100 Matt Kline Sappo Hill Soapworks 9
101 Bart Bowen Silverado Gallery/Sunnyside 9
102 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer 9
102 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental 9
102 Andrew Sargent Evolution Racing 9
102 Dale Webster Bike Newport-Bier One 9
106 Darren Ferris Hammer Velo 9
107 Bryant Howard O2 Endurance 8
108 Michael Squire Michael Squire 8
109 Jason Mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 8
110 Joseph Holcomb Dark Horse 8
110 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 8
110 bruce carter Team ESC Sports - Bio Racer 8
113 Jeff Tedder Hammer Velo 8
114 Kevin Billingsley Veloforma 8
115 Terry Knight 8
116 Thomas C Hackleman Old Town Bicycles 7
117 Lloyd Connelly DNR Cycling 6
118 Richard Ensworth Therapeutic Associates PDX Cycling 6
119 Mitch Denham FASTER Performance Center 6
119 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 6
119 Steve Matson Old Town Bicycles 6
122 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 6
123 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 6
124 Joe Hamilton 6
125 Larry Hiday Ironclad/Yakima 5
126 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 5
126 Tim Marcotte Michelob Ultra 5
128 Greg Stokes Hammer Velo 5
129 Bartholomew Martin 4
130 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 4
131 Jonathan Irick VC Roger 4
132 Gordy bolstad Bikesale.com 3
133 Drew Coleman Hammer Velo 3
133 Dan Wolnick Hutch's/Bend Dental 3
135 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3
136 Jonathan Puskas Jonathan Puskas 3
137 Spencer White HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 2
138 John Prosser Pacific Power Blue Sky 2
139 Luis Valls Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 2
140 Dan Shepherd Team Cycle Sport 2
140 Casey Patton 2
142 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 1
143 Michael Benno Dark Horse 1
143 Ed Reagan Portland Bicycle Studio 1
145 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling 1
146 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1
146 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 1

Masters Men 4/5

Name Team Points
1 Rick Boston Bellovaci United 15
2 Kyle Gorman WebCyclery.com 15
3 Michael P Austin Allegro Dirt Team 15
4 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 14
5 Gene Raphaelian Polli Veloce 14
6 Kevin Billingsley Veloforma 13
7 Dale Allen Hutch's/Bend Dental 13
8 Craig Larsen Monta Vista Velo 13
9 sean galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
10 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 12
11 Dale Harless Apex Racing Team 12
12 James Duke Wheelworks 11
13 Michael Grindstaff Trinity Bikes 11
14 Lorne Cross Team Poseur 10
15 Todd Griffith Boneyard Cycling 10
16 Jonathan Sharp 10
17 Mark Jensen Planet X p/b On One 9
18 Gary O'Connell Trinity Bikes 9
19 David Caplan WebCyclery.com 9
20 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 8
21 Dale Nixon Trinity Bikes 8
22 Charles Barrett 8
23 Dave Pickhardt Trinity Bikes 7
24 Gordy bolstad Bikesale.com 6
25 Raymond Beard 3
26 Frank Fleetham Boneyard Cycling 2

Masters Women

Name Team Points
1 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 45
2 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 30
2 Helen Grogan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 30
4 Kristina Hughes Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 28
4 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 28
4 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling 28
7 Barbara Thiele Team Rose City 26
7 Michelle Cunha Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 26
9 Meg Mautner Bike Central 24
10 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 24
10 Christi Kenyon Bikesale.com 24
12 Pam Massey Bikesale.com 15
13 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 14
14 Lori Brault BBC Beaverton Bicycle Club 14
15 Cynthia Velasquez Team Cthulhu 13
16 Angela Horton Gapay Hammer Velo 13
17 Daphne Moore Hammer Velo 12
18 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 11

Senior Men

Name Team Points
1 Sam Schartz Hutch's-Slocum-Co-Motion 121
2 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 83
3 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 62
4 Joseph Dengel Gentle Lovers 59
5 Paul Bourcier Dark Horse 57
6 William O'Donnell Vertebrata Chiropractic Cycling 48
7 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 45
8 David Richter Herriott Sports Performance 44
9 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43
10 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 42
11 Steven Beardsley Gentle Lovers 40
12 Marshall Greene Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 38
13 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 36
14 Dillon Caldwell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32
15 Rob English English Cycles 31
16 Zachary Kovalcik Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 28
17 Trevor Spahr HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 28
18 Connor McCutcheon Bowen Sports Performance Cycling Team 27
19 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 27
20 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 26
21 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 26
22 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio 26
23 Brian Hitchcock Herriott Sports Performance 26
24 Ben Thompson Thump Coffee 25
25 Carl Hoefer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 24
26 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth 24
27 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 22
28 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental 22
29 Lee Ordonez Hutch's-Slocum-Co-Motion 21
30 Denny Rowe III Vertebrata Chiropractic Cycling 21
31 Ryan McKean Hutch's/Bend Dental 20
32 Marcel J Delisser Full Circle Cycling Powered by PureGear 19
33 tom ghilarducci bicycleattorney.com 18
34 Andrew Utz Gentle Lovers 18
35 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 17
36 Jason Riffle HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 16
37 Alex Yale Therapeutic Associates PDX Cycling 15
38 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 14
39 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 14
40 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 13
41 Eddie French Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13
42 Adam Branfman 12
43 Christopher DuBois Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
44 Michael Benno Dark Horse 11
45 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 11
46 David Wells Life Cycle Racing Team 11
47 Brent Emoff Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 10
48 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 10
49 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 10
50 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 10
51 Austin Arguello Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 9
52 Joe Baratto Bikesale.com 9
53 jimmy lingwood Gentle Lovers 9
54 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 9
55 Mark Crawford Ironclad/Yakima 8
56 Dwayne Farr Soraz Racing p/b CAPA 8
57 Al Urbanski Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 8
57 Lonny Knabe Team Novo Nordisk Elite 8
59 David Robinson 8
60 David Sherman Bridgetown Velo 8
61 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 8
62 Mark Hibbard Michelob Ultra 8
63 Evan Siroky Evan Siroky 8
64 Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab 8
65 Bart Bowen Silverado Gallery/Sunnyside 8
66 Aaron Shaw Herriott Sports Performance 8
67 Samuel Pepperwood Gentle Lovers 7
68 Cole Lalomia Portland State University 7
69 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
69 Zach Heskett 1 Error 7
71 Warren Atkey Bikesale.com 7
72 Brad Winn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 7
73 Rick Hammel Michelob Ultra 6
74 Todd Fawcett 6
75 Joseph King Guinness Cycling Team 6
76 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling 6
77 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental 6
78 Blake Elliott University of Oregon Cycling Club 5
79 John Frey Hutch's/Bend Dental 5
80 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles 5
81 Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling 5
82 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 4
83 Josh LaGrange 4
84 Sean Passage Hutch's/Bend Dental 4
85 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA 3
86 Todd Littlehales VC Roger 3
87 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3
88 Steve Schwaeber Dark Horse 2
89 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com 2
90 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 2
91 Garrett McAllister Canyon Bicycles Racing Team 2
92 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling 2
93 Nathan Etzel Soraz Racing p/b CAPA 1
94 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling 1
95 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental 1
96 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 1
97 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling 1
98 luke demoe Reall Racing 1

Senior Women

Name Team Points
1 Anna Christiansen Ironclad/Yakima 127
2 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 126
3 Jenn Levo Road: Ironclad/Yakima, CX: Speedvagen 84
4 Sydney Running 74
5 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 73
6 Shelley Dunlop Therapeutic Associates Cycling/GENR8 67
7 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 60
8 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 57
9 Michelle Cunha Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45
10 Kristina Hughes Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 41
11 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team 40
12 Brooke Stehley West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 38
13 Beth Ann Orton Team S+M 34
14 Karla Kingsley 33
15 Alana Armstrong Ironclad/Yakima 32
16 Maire Osborn West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 25
17 Lisa Turnbull Tensegrity PT Cycling 25
18 Caroline Dezendorf West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 24
19 Erin Glover Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 24
20 Molly MacGraw Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 24
21 Heather Johnson BBC Beaverton Bicycle Club 20
22 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 19
23 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 18
24 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15
25 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 14
26 Leia Tyrrell Ironclad/Yakima 14
27 Lynda Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 14
28 Kerry Martin Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 14
29 Helen Grogan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 13
30 Amy Campbell River City Bicycles Women's Team 13
31 Heather Albert Team Rep 13
32 Molly Cogswell-Kelley Boneyard Cycling 13
33 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 12
34 Jennifer Burtner Olympia Orthopaedic Associates 12
35 Patti Wolfe Trinity Bikes 12
36 Sarah Tisdale Therapeutic Associates Cycling/GENR8 12
37 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 11
38 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 11
39 Rachel Dana Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 10
40 Tina Haugbro 10
41 Heather Lipana Red Racing 10
42 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 10
43 Mielle Blomberg Team S+M 9
44 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 9
45 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 8
46 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 7
47 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 7
48 Erin Goodall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 7
49 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 6
50 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling 5
51 Martha Walsh RAO/Imperial River Racing 5
52 MacKenzie Madison West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 4
53 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1

Tandem

Name Points
1 John/Margareta Cacabelos/Germeaux 15