Overall BAR: Road BAR

OR
January 01, 2013

Part of the Overall BAR

Updated January 3, 2020 at 2:40 PM

Show all results

Category 3 Men

Name Team Points
1 Larry Jackson Rolf Prima 86
2 Rob Angelo Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 79
3 Davis Hand Soraz Racing p/b CAPA 71
4 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental 52
5 Killian Bailey 52
6 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling 52
7 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 50
8 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49
9 Nathan Etzel Soraz Racing p/b CAPA 46
10 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 44
11 Cameron Clark 42
12 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 41
13 Ryan McCracken HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40
14 Erik Peterson Recycled Cycles Racing 39
15 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38
16 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 36
17 Joe Martin Ironclad/Yakima 36
18 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 35
19 Eddie Wang River City Bicycles / Bike Law 35
20 Glenn Johnson Dr Will Bar 34
21 Grant McElroy Team Specialized Racing 33
22 Mike Selinger Trailhead Coffee Roasters 32
23 Andrej Miske Dr Will Bar 31
24 Cristian Fuentes Therapeutic Associates PDX Cycling 31
25 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 30
26 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 30
27 Bryant Howard O2 Endurance 30
28 Rob Thompson Ironclad/Yakima 29
29 Brian Austin bicycleattorney.com 28
30 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 28
31 Mark Porcella West End Bikes/Specialized 27
32 Joel Crouch Ironclad/Yakima 26
33 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 26
34 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25
35 Marek Litinsky 25
36 Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling 24
37 Kris Fischer Heartstrings Cycling 24
38 Mike Snelson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 24
39 Aaron Aikin Dr Will Bar 23
40 James Randall HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 23
41 Stephen McDade BBC Beaverton Bicycle Club 23
42 Jerrol Lackey West End Bikes/Specialized 23
43 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental 21
44 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 21
45 Peter Seelig Dr Will Bar 20
46 David DiMarco Hutch's-Slocum-Co-Motion 20
47 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling 20
48 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 19
49 Calon Russell Bridgetown Velo 18
49 Tim Marcotte Michelob Ultra 18
51 Cameron Beard Hutch's-Slocum-Co-Motion 18
52 Chris Thomas Dark Horse 18
53 Bradley Hogan Lost Highway 17
54 Justin Tutor Trailhead Coffee Roasters 16
55 David Masuda Therapeutic Associates PDX Cycling 15
56 Michael Girard Evolution Racing 15
57 Adam Angert BBC Beaverton Bicycle Club 14
58 Scott Goldstein Michelob Ultra 14
59 John Craft Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 14
60 Casey Ehrman Therapeutic Associates PDX Cycling 14
61 Seth Taylor Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 14
62 Alan Whitney Rouge 14
63 Lance Haidet Bear Development Team 14
64 Edward Rosenberg Garage Racing 14
65 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters 13
66 Austin Aske Soraz Racing p/b CAPA 12
67 Tony Broadman StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 11
68 John Banks HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 11
69 Bennett Shane Trusty Switchblade 11
70 Michael Squire Michael Squire 11
71 Robert Carver Ironclad/Yakima 11
72 Todd Berger Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 10
73 Ryan Hieb Gentle Lovers 10
74 Colin Dunlap Hutch's/Bend Dental 10
75 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion 10
76 Brian Kesselman Ruckus Test Team 9
77 Alexander Clemens Portland Bicycle Studio 9
78 Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA 8
79 Shawn Small Ruckus Test Team 8
80 Steve Swanson 8
80 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 8
80 Erik Bakker Ironclad/Yakima 8
83 Kevin Wythe Lifecyle 7
84 Scotty Carlile Thump Coffee/Hammer Nutrition/Oakley/Giro 7
85 Geoff Grummon crank 7
86 Chris Scanlon 7
87 Chris Ward 7
88 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 6
89 Richard Ensworth Therapeutic Associates PDX Cycling 6
90 Marcus Biancucci Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 6
91 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio 6
92 Eric Anderson Dr Will Bar 5
93 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling 5
94 Paul LaCava Giant 5
94 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles 5
96 Alan Sutton Dr Will Bar 4
97 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 4
98 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 4
99 Kyle Hunter Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 4
100 Andrew Marges Hammer Velo 4
101 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 4
102 Eddie DeLisle Soraz Racing p/b CAPA 3
103 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 3
104 Emerson Webb BBC Beaverton Bicycle Club 3
105 Joel Fletcher With Heart Cycling 3
106 David Bjork Hutch's/Bend Dental 3
107 James Webb BBC Beaverton Bicycle Club 3
107 David Ripp 3
109 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling 3
110 Eric Nelson Cross Contamination 2
111 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental 2
112 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 2
113 Tony Coca Rogue / Mt. View Cycles 2
114 Zach Gilmour 2
115 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 1
116 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1
117 Brian Powell Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 1
118 Ben Johnson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1
119 jon thomsen Dr Will Bar 1
119 David McCasker Portland Velo Racing Team 1
119 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 1

Category 3 Women

Name Team Points
1 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 143
2 Caroline Dezendorf West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 93
3 Hannah McDade Exergy Twenty16 Jnr Development 86
4 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 83
5 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 78
6 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 78
7 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 72
8 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima 70
9 Sarah Tisdale Therapeutic Associates Cycling/GENR8 66
10 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 65
11 Molly MacGraw Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 63
12 Shelley Dunlop Therapeutic Associates Cycling/GENR8 62
13 Niina Jamsja Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 56
14 Alana Armstrong Ironclad/Yakima 54
15 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team 45
16 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 41
17 Tawnie Mcdonald West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 40
18 Heather Johnson BBC Beaverton Bicycle Club 34
19 Kristi Carver Portland Bicycle Studio 30
20 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29
21 Brooke Stehley West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 24
22 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 22
23 Mallory Tyler 22
24 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 22
25 Helen Grogan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 20
26 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 19
27 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 17
28 Kristin Yarris Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 15
29 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 14
30 Lisa Heathman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13
31 Adrienne Stedford 12
32 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling 12
33 Sandra Clark Hammer Velo 11
34 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 11
35 Sarah LoGiudice Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 11
36 Lara Kessler Ironclad/Yakima 11
37 Kim Peer Portland State University 8
38 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary 8
39 Virginia Pedersen 7
40 Rachel Dana Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 7
41 Kristy Huffman Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 7
42 Kathryn Bork Poplollies 6
43 Allison Medellin Hammer Velo 6
44 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky 6
45 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 5
46 Madeline Kovacs 5
47 Effie Siverts Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 4
48 Marissa Montano 3
49 Heather Myers Vertebrata Chiropractic Cycling 2
50 Kara Helgren Portland State University 1

Category 4 Men

Name Team Points
1 Kris Fischer Heartstrings Cycling 101
2 Logan Trammell Hapi-Go! 99
3 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 86
4 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental 75
5 Nathan Etzel Soraz Racing p/b CAPA 70
6 Andrew Hawley Lost Highway 66
7 Jeff Crawford Bridgetown Velo 66
8 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 66
9 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 65
10 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 64
11 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA 62
12 Gerard Smith Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 59
13 Rick Boston Bellovaci United 55
14 Will Hawkins Trusty Switchblade 54
15 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 54
16 Rod Mitchell 53
17 Jake Akerberg Trinity Bikes 52
18 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 48
19 Gus Elder Hutch's-Slocum-Co-Motion 46
20 August Frank Life Cycle Racing Team 46
21 Adam DeMarzo Bike Newport-Bier One 42
22 Justin Buell 41
23 alex lygo BBC Beaverton Bicycle Club 40
24 Matt Edler Portland Bicycle Studio 39
25 Dominic Clay Oregon Trail Racing p/b La Grande Ride 38
26 Andrew Hadd Trailhead Coffee Roasters 38
27 Christopher Joy-Webb Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38
28 Matt Briggs XC Oregon 37
29 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling 37
30 Bradley Hogan Lost Highway 36
31 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 34
32 Marek Litinsky 33
33 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 33
34 Mike Snelson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 31
35 Stephen Pechtol Trailhead Coffee Roasters 31
36 Conor Collins Old Town Bicycle: Narrows Velo 30
37 Paul Hynes 30
38 David Baldwin 30
39 Daniel Lincoln 29
40 Bradley Maier Therapeutic Associates PDX Cycling 29
41 louis liu Portland Velo Racing Team 29
42 Anthony Monteleone Heartstrings Cycling 28
43 Nils Tillstrom BriHOP Cycling 28
44 Alex Nelson Chinook Cycling Club 27
45 John Osborne Pacific Power Blue Sky 27
46 Bill Garcia BBC Beaverton Bicycle Club 27
47 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26
48 William McColloch 25
49 John Crandall Natural Terrain/Rainbow Cyclery 25
50 Shane Johnson Trinity Bikes 24
51 Marcus Guilfoyle 23
52 jon burrill Sappo Hill Soapworks 23
53 Michael Aylward Heartstrings Cycling 22
54 Ian Wilson Bend Endurance Academy 22
55 Matt Mallet 22
56 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22
57 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 21
58 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20
59 Jonathan Sun Bike Newport-Bier One 20
60 Eric Speakman Lost Highway 20
61 Grayson Bailey BBC Beaverton Bicycle Club 20
62 Jeremy Tufts StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 20
63 Harry Zimba BBC Beaverton Bicycle Club 19
64 Douglas Sproston Trusty Switchblade 19
65 Zachary Jabin Capitol Velo 19
66 Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA 18
67 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 17
68 Dustin Harder Harder Cycling 17
69 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 17
70 Larry Linebaugh Life Cycle Racing Team 17
71 Nick Hudson Portland State University 16
72 Tim Goodall Islabikes 15
73 Matt Bloom 15
74 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters 15
75 Eddie Wang River City Bicycles / Bike Law 15
76 Jake Szymanski With Heart Cycling 15
77 Greg Fleming Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15
78 Mickey Mcdonald 14
79 Robert K Brown 14
80 Jeff Hamlin Pacific Power Blue Sky 14
81 Andi Greisel Bridgetown Velo 14
82 Loren Mason-Gere Ruckus Test Team 14
83 Adam Vogt Adam Vogt 14
84 Christopher Carter Shuksan Velo 13
85 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13
86 Greg van Amerongen 12
87 Ryan Hieb Gentle Lovers 12
88 Crossett Freilinger 12
89 Charlie Marchetti Flynn 12
89 Jeff Condry 12
91 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 12
92 Adam Engelmeyer Lost Highway 12
93 Ryan Morgan 12
94 Kyle McCall Trailhead Coffee Roasters 12
95 Ryan Franklin 11
96 David Thielen II Dr Will Bar 11
97 Gabriel Linn Trusty Switchblade 11
98 Scott Kocher Planet X p/b On One 11
99 David Boerner Ruckus Test Team 11
100 Bill Holmes Planet X p/b On One 11
101 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 11
102 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Link 10
103 Matt Cline bicycleattorney.com 10
103 Stephan Roberts PDX Devo Junior Cycling 10
105 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10
106 Tim Tseng 10
107 Will Hahn 9
108 Ben Chinburg CX Pistols p/b Cyclocross.com 9
109 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 9
109 Mike Emerson Capitol Velo 9
111 Neill Campbell Classic Cycling/Dolce Vita 9
112 Joel McCarthy River City Bicycles / Bike Law 9
113 Scott Trautman Camas Bike and Sport 8
114 Andrew Warren Team S+M 8
115 Adam Valls BBC Beaverton Bicycle Club 8
116 Martin Lisk Hutch's-Slocum-Co-Motion 8
117 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 8
118 Chad Butler Hapi-Go! 8
119 Tim Simundza 8
120 Jordan Muller 1 Error 8
121 Tim Sipe BBC Beaverton Bicycle Club 8
122 John Morehouse University of Oregon Ducks 7
123 Braden Fridell West End Bikes/Specialized 7
124 Chris Magel Bike Newport-Bier One 7
125 Steven Potter Hammer Velo 6
126 Kevin English WebCyclery.com 6
127 Andrew Springer Team Colleen 6
128 Josh Jones 6
128 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 6
130 Christian Braun Portland State University 6
131 Jesse Luckett Cyclepath PDX Racing 5
132 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling 5
132 Nic Kytlica Planet X p/b On One 5
134 Denzel Lall Hapi-Go! 4
135 Mark Bailey 4
136 Y Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 4
137 Brian Powell Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 4
138 Matt Gilman Athletes Lounge Cycling Team 4
139 Robert DeClerk Hutch's/Bend Dental 4
140 Anthony DiSano Rogue / Mt. View Cycles 3
141 Matthew Schwartz Metropolis Cycles Repair 3
142 Justin Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
143 Mark Koller Ironclad/Yakima 3
144 Paul LaCava Giant 3
145 Andrej Miske Dr Will Bar 3
146 Justin Tornow ME 3
147 Mark Jensen Planet X p/b On One 2
148 Colin Dunlap Hutch's/Bend Dental 2
149 Jesse Merrithew 2
150 Daniel Evans Ruckus Test Team 2
151 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 2
152 Johnny Burrell Metropolis Cycles Repair 2
153 Derek Swanson 2
154 Michael Heidenreich 2
155 Kyle Gunsul 1
156 Adrian Bosch 1
157 Henrik Morseth Life Cycle Racing Team 1
158 Ryan Hauck 1
159 David Caplan WebCyclery.com 1
160 Tom Rousculp 1
161 Kelsey Ramsey Portland State University 1
162 Ryan Garner Hutch's-Slocum-Co-Motion 1
163 andrew kroger 1
164 Alistair Corkett Rogue / Mt. View Cycles 1

Category 4 Women

Name Team Points
1 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 139
2 rachel bagley Breadwinner Cycles 138
3 Lisa Heathman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 127
4 Niina Jamsja Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 122
5 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 113
6 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima 112
7 Lara Kessler Ironclad/Yakima 99
8 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 94
9 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 85
10 Allison Medellin Hammer Velo 82
11 Robin Gumpert Therapeutic Associates PDX Cycling 73
12 Hazel Gross West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 72
13 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 64
14 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 63
15 Kristi Carver Portland Bicycle Studio 62
16 Nicole Pressprich Nicole Pressprich 60
17 Clara Honsinger Sappo Hill Soapworks 58
18 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 58
19 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 55
20 Jennifer Pereau Trusty Switchblade 49
21 Beth Ann Orton Team S+M 44
22 Brooke Stehley West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 42
23 Alexandria Schultz Ironclad/Yakima 42
24 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40
25 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39
26 Kristy Huffman Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 36
27 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 35
28 Meagan Masten Portland Bicycle Studio 33
29 Danielle Curran Poplollies 32
30 Maddie Chaves Sappo Hill Soapworks 30
31 Virginia Xing Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 30
32 Kim Frank Life Cycle Racing Team 29
33 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 26
34 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 26
35 Vivian Satterfield Ironclad/Yakima 26
36 Susannah Nelson Ironclad/Yakima 25
37 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 23
38 Katie Nelson Soraz Racing p/b CAPA 22
39 Kia Parrish Ham Sappo Hill Soapworks 22
40 Jen Powell Breadwinner Cycles 22
41 Leanne Marinace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 21
42 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 18
43 Annie Bertucio Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 18
44 Neisha Strait Poplollies 16
45 Kaitlin Borstelmann Portland Bicycle Studio 15
46 Hannah McDade Exergy Twenty16 Jnr Development 15
47 Kristin Yarris Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 15
48 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 13
49 Ashley Remiro Life Cycle Racing Team 12
50 Susannah Hart Hapi-Go! 11
51 Erica Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10
52 Angela Horton Gapay Hammer Velo 10
53 Molly Cogswell-Kelley Boneyard Cycling 10
54 Chloe Majlinda Conrad West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 9
55 Lora Melkonian TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 9
56 Deven Dmith Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 9
57 Amanda Thomas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 9
58 Stacy Stokes West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 8
59 Rebecca Rose Trailhead Coffee Roasters 8
60 Diane Smith 8
61 Kate Massey Filth and Fury 8
62 Vikki Bourcier Poplollies 8
63 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 7
64 Laura Wanker 7
65 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 7
66 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 6
67 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 6
68 Lisa George Trailhead Coffee Roasters 6
69 Heidi Swift Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 6
69 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary 6
71 Emily Rimas 5
72 Ann Thomas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 5
73 Leah Medure DNR Cycling 5
74 Katie Saucier 4
75 PJ Houser Ruckus Test Team 4
76 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 4
77 Kelly Sandow Poplollies 4
78 Madeline Kovacs 3
79 Alanna Woods Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 3
79 Kathryn Beattie Fischer Plumbing Cycling Team 3
81 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 2
82 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 2
83 Ashley Koger 2
84 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 1
84 Caroline Gentry Sweetpea Ladies Auxiliary 1

Category 5 Men

Name Team Points
1 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46
2 Anthony Monteleone Heartstrings Cycling 44
3 Marek Litinsky 28
4 Erik Denninghoff DNR Cycling 24
5 alex lygo BBC Beaverton Bicycle Club 21
6 Bill Garcia BBC Beaverton Bicycle Club 21
7 Lloyd Connelly DNR Cycling 19
8 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 15
9 Nick Gilbert 1 Error 14
10 Tim Simundza 13
11 Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA 13
12 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
13 parice Juntradetdoungdee Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
14 Adam Kachman 11
15 Keyon Maljai Therapeutic Associates PDX Cycling 11
16 Jake Szymanski With Heart Cycling 10
17 Marcus Guilfoyle 10
18 Brian Lynch Dr Will Bar 9
19 Robert Wolcott 9
20 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 9
21 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Link 9
22 Tim Tseng 8
23 Brian Fox University of Oregon Cycling Club 8
24 Jonathan Howland 7
25 Paul Brown Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 7
26 Alan Phan 6
27 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 6
28 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA 6
29 Mark Bailey 5
30 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club 4
31 Tim Sipe BBC Beaverton Bicycle Club 4
32 Grant Marquart 3
33 Matthew White Bike Newport-Bier One 3
34 Tom Kelly Planet X p/b On One 3
35 Julian Pscheid Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 2
36 Justin Philips Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 2
37 David McNEary 2
38 jared etzel Soraz Racing p/b CAPA 1
39 Eric Getz Bike Newport-Bier One 1

Junior Men

Name Team Points
1 Braden Fridell West End Bikes/Specialized 85
2 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 82
3 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 56
4 Jonathan Howland 51
5 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 48
6 Erik Hammerquist Capitol Velo 48
7 Grayson Bailey BBC Beaverton Bicycle Club 48
8 Peyton Logue Sappo Hill Soapworks 45
9 Keegan O'Neill Trailhead Coffee Roasters 40
10 Julietta Longiotti Desalvo Custom Cycles Racing 40
11 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 39
12 Adam Valls BBC Beaverton Bicycle Club 38
13 Justin Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 30
14 Conner Nelson PDX Devo Junior Cycling 25
15 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23
16 Max Ritzow Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 22
17 Brian Connelly 15
18 Paul Furst Camas Bike and Sport 15
19 Kyler Ervin BBC Beaverton Bicycle Club 15
20 Lauren Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 15
21 Lance Haidet Bear Development Team 14
22 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 14
23 Robby Vos Flywheel Bicycle Solutions 13
24 Harry Zimba BBC Beaverton Bicycle Club 13
25 Kristina Owen Capitol Velo 13
26 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling 11
27 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling 11
28 Amy Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 9
29 Nathanael Hart Hapi-Go! 7
30 Sharon Hart Hapi-Go! 6
31 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 4
32 Freddy Anderson BBC Beaverton Bicycle Club 4
33 Aldous Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
34 Ethan Gharst BBC Beaverton Bicycle Club 2

Junior Women

Name Team Points
1 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 30
2 Lauren Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 28
3 Amy Ziehnert BBC Beaverton Bicycle Club 26

Masters Men

Name Team Points
1 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 148
2 Ken Rodgers Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 100
3 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 89
4 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental 87
5 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 81
6 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental 79
7 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 79
8 Robert MacCracken Land Shark 78
9 Mark Williams Team Cycle Sport 75
10 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 72
11 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 71
12 Casey Patton 69
13 Rogier Ducloo Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 62
14 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 61
15 David Masuda Therapeutic Associates PDX Cycling 61
16 David Zimbelman Team Salmon Cyclery 60
17 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team 59
18 Timothy Smith Therapeutic Associates PDX Cycling 59
19 Stephen McDade BBC Beaverton Bicycle Club 58
20 john mitchem West End Bikes/Specialized 57
21 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 57
22 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling 57
23 Jeff Otto Sunset Cycles 56
24 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 54
25 Jason Riffle HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 53
26 Andrew Sargent Evolution Racing 53
27 Mark Crawford Ironclad/Yakima 53
28 Jonathan Puskas Jonathan Puskas 52
29 Mike Henry Evolution Racing 52
30 Matt Kline Sappo Hill Soapworks 52
31 Joseph Holcomb Dark Horse 50
32 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 50
33 Ivan Meadors Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 50
34 Jeff Golden Hutch's/Bend Dental 49
35 Russell Morton 49
36 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling 49
37 Matt Williams BendBroadband/WebCyclery.com 48
38 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks 48
39 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer 47
40 Matthew Slater Evolution Racing 47
41 Erik Bakker Ironclad/Yakima 46
42 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 45
43 Luis Valls Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 45
44 John Slawta Land Shark 45
45 christian tresser West End Bikes/Specialized 45
46 Brad Gebhard Multnomah Athletic Club 44
47 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling 44
48 Steve Truesdale Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42
49 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 42
50 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40
51 David Jackson Hutch's-Slocum-Co-Motion 39
52 Steven Potter Hammer Velo 39
53 Peter Seelig Dr Will Bar 39
54 Jeff Tedder Hammer Velo 39
55 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 38
56 Joe Martin Ironclad/Yakima 38
57 Jonathan Sharp 37
58 Bradley Maier Therapeutic Associates PDX Cycling 36
59 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 36
60 John OBrien Evolution Racing 35
61 Dave Dezellem Ironclad/Yakima 34
62 Andrew Marges Hammer Velo 34
63 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio 34
64 Jeff Buck Team Rose City 34
65 Erik Bergstrom Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 34
66 Johnny Burrell Metropolis Cycles Repair 33
67 John Walrod Rapha/River City Bicycles 33
68 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 33
69 Rick Metz bicycleattorney.com 32
70 Sage Freeman Soraz Racing p/b CAPA 32
71 Darren Ferris Hammer Velo 31
72 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 31
73 Jesse Luckett Cyclepath PDX Racing 31
74 Tom Webb Team Rose City 30
75 Terry Brown 30
76 Gregory Hartman Team Rose City 30
77 Terry Knight 29
78 Andrew Hayes Rogue / Mt. View Cycles 29
79 Kyle Brown Therapeutic Associates PDX Cycling 29
80 Robin Wessel HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 29
81 jeffrey patterson Old Town Bicycles 28
82 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 28
83 Doug Brecht crank 28
84 William Zale West End Bikes/Specialized 27
85 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 27
86 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling 27
87 Matt Edler Portland Bicycle Studio 27
88 Scott Goldstein Michelob Ultra 26
89 David DiMarco Hutch's-Slocum-Co-Motion 26
90 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 26
91 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling 25
92 Joseph Dengel Gentle Lovers 25
93 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 25
94 Lloyd Connelly DNR Cycling 25
95 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental 24
96 John Kenney Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 24
97 Michael Girard Evolution Racing 23
98 Joe Malibu Kim Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 22
99 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer 22
100 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 22
101 Sam Shiffman Portland Velo Racing Team 22
102 Todd Schock Boneyard Cycling 22
103 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 21
104 Bryant Howard O2 Endurance 21
105 Karsten Hagen Evolution Racing 20
106 Roger Worthington Worthy Brewing 20
107 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental 20
108 Dean Futrell Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 19
109 bruce carter Team ESC Sports - Bio Racer 19
110 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 19
111 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 19
112 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 19
113 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 19
114 Joel Crouch Ironclad/Yakima 18
115 Michael Medina 18
116 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 18
117 Aaron Leritz Team S+M 18
118 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 18
119 Steve Swanson 18
120 Michael Harris Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 18
121 Clint Ebert bicycleattorney.com 18
122 Leslie Lunas Hutch's-Slocum-Co-Motion 18
123 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 17
124 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 17
125 Mitch Denham FASTER Performance Center 17
126 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 16
127 Drew Coleman Hammer Velo 16
128 Garth McKay 16
129 Craig Hamilton Rapha Racing NW 16
130 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 15
131 Michael Benno Dark Horse 15
132 Thomas C Hackleman Old Town Bicycles 15
132 Yann Blindert Isabel 15
134 John Craft Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15
135 Tim Butler Evolution Racing 15
136 Paul Bourcier Dark Horse 15
137 Nic Kytlica Planet X p/b On One 15
138 Jerrol Lackey West End Bikes/Specialized 15
139 Joe Hamilton 15
140 Michael Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 14
141 John Browning Evolution Racing 14
142 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14
142 Souk Soulinthone Planet X p/b On One 14
142 Ron Bennett Portland Velo Racing Team 14
145 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 14
146 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 14
147 Brian List Bike Central 13
148 Tre Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 13
149 Mark Edlen 13
150 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 13
150 CJ Johnson Team Cycle Sport 13
152 randy salamon Seattle Super Squadra 13
153 Jamie Mikami Veloforma 13
154 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling 13
154 Larry Jackson Rolf Prima 13
154 Scott Masters 13
157 Scott Powell Dark Horse 12
158 Bob Grover Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 12
159 John Droege Filth and Fury 12
160 Tom Kelly Planet X p/b On One 12
160 Mark Bradley 1 Error 12
162 Eric Selker Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 12
163 Rod Underhill Bridgetown Velo 12
163 John Messman 12
165 Thomas Cody Dark Horse 12
166 Evan Cumpston Team Rose City 12
167 Dave Reitz Team Cycle Sport 12
168 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 11
169 Robert Fijor Portland Velo Racing Team 11
170 J.Michael Manning 11
171 Kevin Billingsley Veloforma 11
171 craig bontly Yamika 11
173 Steve Gerdemann Pacific Power Blue Sky 11
174 Brick Lantz Hutch's-Slocum-Co-Motion 11
175 Craig Broberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 11
176 Hamilton Christopher Dark Horse 11
177 Rick Upton crank 11
178 Casey Davidson bicycleattorney.com 11
179 Donald Coker Hutch's/Bend Dental 11
180 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 10
181 John Wilson Pacific Power Blue Sky 10
182 Eric Sheagley Dark Horse 10
183 Dickie Mallison Elk Cove Vineyards 10
184 Ed Reagan Portland Bicycle Studio 10
185 Nelson Snyder Cyclepath PDX Racing 10
186 Geoff Grummon crank 10
187 Troy Cross Troy Cross 10
187 Jonathan Maus BikePortland.org 10
187 Steven Beardsley Gentle Lovers 10
187 Bob Kuehn 10
187 Tony Coca Rogue / Mt. View Cycles 10
192 Neill Campbell Classic Cycling/Dolce Vita 9
193 William O'Donnell Vertebrata Chiropractic Cycling 9
194 Kyle Kotwica 9
194 Eddie Wang River City Bicycles / Bike Law 9
196 Alan Whitney Rouge 9
197 Jason Fleming HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 9
198 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles 9
198 Sean Thielen HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 9
200 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 8
201 David McCasker Portland Velo Racing Team 8
202 louis liu Portland Velo Racing Team 8
203 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 8
204 Jim Kenney Team Rose City 8
205 Mike Stockton Planet X p/b On One 8
206 David Haag 1 Error 8
207 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 8
208 Richard Ensworth Therapeutic Associates PDX Cycling 8
208 Guy Polson MRI p/b Monster Media 8
210 Tracy Marks na 8
211 Jason Mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 7
212 David Bachman Portland Velo Racing Team 7
213 Richard Potestio Rapha Racing NW 7
213 Dave Kosanke Metropolis Cycles Repair 7
215 Greg Stokes Hammer Velo 7
216 Peter King Life Cycle Racing Team 7
217 Kevin Drake Portland Bicycle Studio 7
218 Nick Blacklock Therapeutic Associates PDX Cycling 7
219 Alex Yale Therapeutic Associates PDX Cycling 7
219 Alex Accetta HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 7
221 David Klipper Guinness Cycling Team 6
222 Stanley L. Saviage BBC Beaverton Bicycle Club 6
223 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 6
224 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 6
225 Rob Thompson Ironclad/Yakima 6
225 Kyle Gunsul 6
227 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com 6
228 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 6
229 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky 6
230 Tim Marcotte Michelob Ultra 6
231 Aaron Tuckerman Rapha/River City Bicycles 5
232 Bryan Ross Sappo Hill Soapworks 5
233 Einar Traa Portland Velo Racing Team 5
233 Samuel Bradshaw Athletes Lounge Cycling Team 5
233 Aric Rist Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 5
233 Tim Ellerbruch 5
233 Matthew Schwartz Metropolis Cycles Repair 5
238 Dirk Siverts Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 5
239 Andy Stahl Hutch's-Slocum-Co-Motion 5
240 Thomas Morgan bicycleattorney.com 5
241 Tim Bergmann Word RCB, presents Grummel 5
242 Richard Fattic Ruckus Test Team 5
242 tom spofford Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 5
244 Steve Wright Dark Horse 4
245 Chris Wright VC Roger 4
246 Steve Schwaeber Dark Horse 4
247 Dan Wolnick Hutch's/Bend Dental 4
248 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 4
249 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 4
250 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 4
250 Mike Ripley Mudslinger Events/Oregon Endurance 4
252 tom ghilarducci bicycleattorney.com 4
253 Jeff Tummelson Trailhead Coffee Roasters 4
254 Kevin O'Connell Hammer Velo 4
255 Carl Hoefer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 4
256 Frank Fleetham Boneyard Cycling 4
257 Hugh Givens bicycleattorney.com 3
257 Dan Shepherd Team Cycle Sport 3
259 David Garcia The Bike Gallery 3
260 David Ripp 3
261 Dennis Hahn Planet X p/b On One 3
262 Todd Berger Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 3
262 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 3
264 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 3
265 John Prosser Pacific Power Blue Sky 3
266 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 3
267 Will Harden Dr Will Bar 3
268 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
269 Andrew LaVeine 3
270 George Schreck Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2
270 David Hart 2
272 Wes Stephens Block Bikes 2
273 Chuck Woosley Illy Coffee-River City Bicycles 2
274 David Cloninger Hutch's/Bend Dental 2
275 Ronald Brigham Team ESC Sports - Bio Racer 2
275 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 2
277 David Gantt Gurley 2
278 Craig Beavers Capitol Velo 2
279 Brad Ryhlick Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 2
280 Jason Feig 2
281 jon thomsen Dr Will Bar 2
282 Jeff Wygant Team Highlander 2
283 Mark Godfrey Bike Central 2
283 Mark Ginsberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 2
285 Thane Jennings Sunnyside Sports 2
286 Paul Zagacki bicycleattorney.com 1
287 sean vali Nike Cycling 1
288 Jonathan Irick VC Roger 1
289 Whit bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1
290 Sean Bergman Portland Velo Racing Team 1
291 David Mackintosh Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 1
292 David Thielen II Dr Will Bar 1
293 Dean Anderson crank 1
294 David Sherman Bridgetown Velo 1
294 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 1

Masters Men 4/5

Name Team Points
1 Darren Ferris Hammer Velo 110
2 Jonathan Sharp 83
3 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 79
4 Andrew Marges Hammer Velo 74
5 David Thielen II Dr Will Bar 73
6 Bradley Maier Therapeutic Associates PDX Cycling 69
7 Rick Boston Bellovaci United 67
8 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters 62
9 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 59
10 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 54
11 Brian Powell Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 45
12 Eddie Wang River City Bicycles / Bike Law 44
13 Scott McKnight crank 41
14 Mitch Gold Dr Will Bar 41
15 David Caplan WebCyclery.com 40
16 Michael P Austin Allegro Dirt Team 39
17 Gene Raphaelian Polli Veloce 37
18 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37
19 Mark Langston BBC Beaverton Bicycle Club 35
20 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 30
21 Joel McCarthy River City Bicycles / Bike Law 28
22 Charles Barrett 28
23 Colin Rowan Look Good Feel Good 27
24 Adam Tate Guinness Cycling Team 26
25 Cliff Allen Velominati Racing 26
26 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky 26
27 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer 25
28 Martin Lisk Hutch's-Slocum-Co-Motion 23
29 Kevin Billingsley Veloforma 22
30 Steve Murcott Ironheads Multisport Racing 21
31 Derek McCammon Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 21
32 Jeff Tummelson Trailhead Coffee Roasters 20
33 John W Siwinski 20
34 Mike Emerson Capitol Velo 19
35 Robert MacCracken Land Shark 19
36 Johnny Burrell Metropolis Cycles Repair 17
37 Geoff Grummon crank 16
38 Steve Holmes crank 16
39 Dante Ortiz 15
40 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team 15
40 Tom Kelly Planet X p/b On One 15
40 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team 15
43 Matthew Schwartz Metropolis Cycles Repair 14
44 Einar Traa Portland Velo Racing Team 14
44 Robert K Brown 14
44 Judd Eustice Team S+M 14
47 Donald Coker Hutch's/Bend Dental 13
48 Rod Mitchell 13
49 Neill Campbell Classic Cycling/Dolce Vita 13
50 Kenny Prowse Capitol Velo 13
51 Kevin Raymond Bikesale.com 12
51 Bartholomew Martin 12
53 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 12
54 Ryan Morgan 12
55 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 12
56 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 12
57 Craig Larsen Monta Vista Velo 11
58 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 11
59 Merritt Raitt Team S+M 11
59 John Droege Filth and Fury 11
59 Timothy Smith Therapeutic Associates PDX Cycling 11
62 Bradley Hogan Lost Highway 11
63 Brian Lynch Dr Will Bar 11
64 Joe Malibu Kim Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 10
65 Todd Klapwyk 10
66 John Foulston Portland Velo Racing Team 10
66 Marcus Guilfoyle 10
66 Andi Greisel Bridgetown Velo 10
69 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 9
70 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 9
71 Jamie Fitzgerald Veloforma 9
72 Scott Stuart 9
72 Andrew Springer Team Colleen 9
74 Isaac Forquer 8
75 Dean Futrell Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 8
76 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 8
77 Bukie Mabayoje BBC Beaverton Bicycle Club 8
78 R Dean Bailey BBC Beaverton Bicycle Club 8
79 sean galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
80 Dan Gilden Zone5 7
81 Jeff Boehlke The Spokesmen 7
82 Y Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 7
83 Thomas Orth Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7
84 Lloyd Connelly DNR Cycling 7
85 Chris Scanlon 6
86 Matt Edler Portland Bicycle Studio 6
87 Lukas Hermes Portland Velo Racing Team 6
88 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 6
89 Justin Buell 6
89 Andrew Hawley Lost Highway 6
89 Drew Coleman Hammer Velo 6
92 Kurt Friederich Wheatland Wheelers 5
93 Keyon Maljai Therapeutic Associates PDX Cycling 5
94 Vincent Plaza BriHOP Cycling 5
95 Rick Upton crank 4
96 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 4
97 Brian Hays Planet X p/b On One 4
97 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 4
99 Thomas Royce The Spokesmen 3
100 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 3
101 Dan Wolnick Hutch's/Bend Dental 3
102 Mark Jensen Planet X p/b On One 3
103 Mark Campillo Team Ruby Cat 3
103 Troy Cross Troy Cross 3
105 Kevin O'Connell Hammer Velo 3
106 louis liu Portland Velo Racing Team 2
107 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 2
108 Michael Hopkins Planet X p/b On One 2
109 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2
110 Greg Stokes Hammer Velo 2
111 Steven Potter Hammer Velo 2
112 Robert Umberhandt HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 1
113 David Stabler Zone 5 1
114 Stanley L. Saviage BBC Beaverton Bicycle Club 1
115 Steve Zimba 1
116 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 1
117 Bill Holmes Planet X p/b On One 1
117 Nils Tillstrom BriHOP Cycling 1

Masters Women

Name Team Points
1 Kim Frank Life Cycle Racing Team 122
2 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 101
3 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 92
4 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling 73
5 Daphne Moore Hammer Velo 69
6 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 55
7 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 43
8 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 43
9 Stacy Stokes West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 37
10 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 36
11 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30
12 Debra Windus Illy Coffee-River City Bicycles 26
13 mary ross Multnomah Athletic Club 26
14 Angela Horton Gapay Hammer Velo 25
15 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 18
16 Kristina Hughes Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15
16 Tawnie Mcdonald West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 15
18 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 14
19 Lorie Morton 14
20 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 14
20 Caroline Gentry Sweetpea Ladies Auxiliary 14
20 Bridget Hildreth Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 14
20 Sarah Tisdale Therapeutic Associates Cycling/GENR8 14
24 Sharon Anderson Ironclad/Yakima 13
25 Ann Thomas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 13
25 Virginia Xing Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 13
27 Libby North Sweetpea Ladies Auxiliary 12
28 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 11
29 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary 10
30 Lisa George Trailhead Coffee Roasters 10

Senior Men

Name Team Points
1 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 238
2 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 226
3 Steven Beardsley Gentle Lovers 134
4 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 120
5 Dwayne Farr Soraz Racing p/b CAPA 107
6 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA 101
7 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio 96
8 Evan Siroky Evan Siroky 82
9 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 81
10 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 72
11 Alex Yale Therapeutic Associates PDX Cycling 69
12 Joseph Dengel Gentle Lovers 64
13 Trevor Spahr HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 63
14 Zach Winter Therapeutic Associates PDX Cycling 57
15 Jason Riffle HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 55
16 Mark Porcella West End Bikes/Specialized 54
17 Sam Schartz Hutch's-Slocum-Co-Motion 54
18 Paul Bourcier Dark Horse 50
19 Galen Mittermann HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 48
20 Grant McElroy Team Specialized Racing 48
21 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 45
22 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling 45
23 Brad Winn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 44
24 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks 44
25 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 44
26 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44
27 CJ Johnson Team Cycle Sport 43
28 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42
29 Rob English English Cycles 40
30 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 39
31 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 39
32 David Sherman Bridgetown Velo 39
33 Dave Reitz Team Cycle Sport 37
34 Austin Arguello Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37
35 William O'Donnell Vertebrata Chiropractic Cycling 35
36 Michael Palmer Dark Horse 33
37 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33
38 Kyle Brown Therapeutic Associates PDX Cycling 33
39 Marcel J Delisser Full Circle Cycling Powered by PureGear 32
40 Eric Sheagley Dark Horse 30
41 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 30
42 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 30
43 Cordino Longiotti Sappo Hill Soapworks 28
44 Glen Gann Land Shark 27
45 Brad Gebhard Multnomah Athletic Club 27
46 Jason Peters Sappo Hill Soapworks 26
47 Dean Tracy Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 23
48 Todd Littlehales VC Roger 23
49 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 23
50 Zach Gilmour 20
51 Lang Reynolds Garage Billiards 20
52 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling 20
53 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth 19
54 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling 19
55 August Frank Life Cycle Racing Team 18
56 Mark Williams Team Cycle Sport 18
57 David Robinson 18
58 Tom Keller Sappo Hill Soapworks 17
59 Mark Crawford Ironclad/Yakima 17
60 Michael Benno Dark Horse 17
61 Zach Heskett 1 Error 17
62 Eric Nelson Cross Contamination 16
63 Thomas Cody Dark Horse 16
64 David Richter Herriott Sports Performance 15
65 Paul Brown Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 15
66 Karsten Hagen Evolution Racing 15
67 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling 15
68 Garrett McAllister Canyon Bicycles Racing Team 15
69 Ben Thompson Thump Coffee 14
70 Ron Bennett Portland Velo Racing Team 14
71 Mark Hibbard Michelob Ultra 14
72 Mike Stockton Planet X p/b On One 14
73 John Leonard VC Roger 14
74 Matt Williams BendBroadband/WebCyclery.com 13
75 Brian Hitchcock Herriott Sports Performance 13
76 Kyle Valenta Rapha/River City Bicycles 13
77 dave davis Ironclad/Yakima 13
78 Ron Laverty Team Cycle Sport 13
79 Brent Emoff Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 13
80 Larry Jackson Rolf Prima 12
81 Michael Larsen BendBroadband/WebCyclery.com 12
82 JONATHAN COTTA Team Cycle Sport 12
83 Grant Boursaw Gregg's/Trek/VW 12
84 Doug Turnbull Tensegrity PT Cycling 11
85 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 11
86 Ryan McKean Hutch's/Bend Dental 11
87 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11
88 Byron Breeden Guinness Cycling Team 11
89 Carl Hoefer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 11
90 Richard Hogan Land Shark 11
91 Samuel Pepperwood Gentle Lovers 11
92 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio 10
93 Ryan Hieb Gentle Lovers 10
94 Dan Vrijmoet Hutch's Race Team 10
95 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental 10
96 Eddie French Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10
97 David Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 9
98 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 9
99 Scott Goldstein Michelob Ultra 9
100 Josh LaGrange 9
101 John Browning Evolution Racing 9
102 Ryan Miller Hagens-Berman LLP Cycling 9
103 Patrick Jacks Bike Central 9
104 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 9
105 Nic Kytlica Planet X p/b On One 8
106 Carl Decker Giant 8
107 Matthew Slater Evolution Racing 8
108 Killian Bailey 8
109 David Masuda Therapeutic Associates PDX Cycling 8
110 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling 8
110 Dennis Hahn Planet X p/b On One 8
110 Peter Buco Adrian Richardson Fan Club 8
113 Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab 8
114 Hamilton Christopher Dark Horse 8
115 scott carroll Team Dirt 7
116 Michael Medina 7
117 Matthew Karre Rapha/River City Bicycles 7
118 jamie cobb Portland Velo Racing Team 7
119 David Wells Life Cycle Racing Team 7
120 Andrew Sargent Evolution Racing 7
121 Patrick Means Team S+M 7
122 Ryan McGinnis Tensegrity PT Cycling 7
122 Joe Martin Ironclad/Yakima 7
124 Matt Dooley Mt. Shasta Ski Park 6
125 Tavish Taylor Audi 6
126 John Slawta Land Shark 6
127 Kevin Andrews Therapeutic Associates PDX Cycling 6
128 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 6
129 Robin Wessel HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 6
130 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion 6
131 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling 6
132 Will Sullivan 5
133 Robert MacCracken Land Shark 5
134 Mark Bradley 1 Error 5
135 Emerson Webb BBC Beaverton Bicycle Club 5
136 Maureen Kavanagh West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 5
136 Denny Rowe III Vertebrata Chiropractic Cycling 5
136 Mark Ginsberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 5
139 Dillon Caldwell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
140 Andrew Utz Gentle Lovers 5
141 Kevin Hasley Sposetti/RootMetrics 4
142 Roger Worthington Worthy Brewing 4
143 Joseph King Guinness Cycling Team 4
144 David Klipper Guinness Cycling Team 4
145 Robert Wolcott 4
146 Casey Ehrman Therapeutic Associates PDX Cycling 4
147 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 4
148 John Messman 4
149 Steve Wright Dark Horse 3
150 Steven Wilssens Herriott Sports Performance 3
151 Jeff Smith Team Cycle Sport 3
152 David McCasker Portland Velo Racing Team 3
153 Alexander Clemens Portland Bicycle Studio 3
154 Adam Angert BBC Beaverton Bicycle Club 3
155 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
156 Davis Hand Soraz Racing p/b CAPA 3
156 Dirk Siverts Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 3
158 Rob Angelo Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 2
159 Cameron Clark 2
160 Matt Kline Sappo Hill Soapworks 2
161 Mathew Braun Audi 2
162 Dean Futrell Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 2
163 Warren Atkey Bikesale.com 2
164 Doug Striley Sappo Hill Soapworks 2
165 Alex Turpin Vertebrata Chiropractic Cycling 2
166 Adam Branfman 2
166 Nathan Lillegard 2
168 Ethan Stehley Hutch's-Slocum-Co-Motion 1
169 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 1
170 Eugene Anderson Cycle Analysis 1
171 Joe Malibu Kim Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 1
172 Matt Russell Hutch's/Bend Dental 1
173 jon burrill Sappo Hill Soapworks 1
174 Jonathan Myers Team S+M 1
175 Chris Ward 1
176 Timothy Lang HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 1

Senior Women

Name Team Points
1 Kristina Hughes Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 188
2 Leia Tyrrell Ironclad/Yakima 170
3 Anna Christiansen Ironclad/Yakima 168
4 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 147
5 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 144
6 Anne Davis Usher Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 126
7 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 119
8 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team 117
9 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 116
10 Sarah Tisdale Therapeutic Associates Cycling/GENR8 112
11 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 78
12 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 75
13 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 75
14 Kerry Martin Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 70
15 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 64
16 Jenn Levo Road: Ironclad/Yakima, CX: Speedvagen 63
17 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 61
18 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima 60
19 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 57
20 Beth Ann Orton Team S+M 55
21 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 52
22 Stephanie Croy Therapeutic Associates PDX Cycling 49
23 Shelley Dunlop Therapeutic Associates Cycling/GENR8 46
24 Amy Shepard Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 45
25 Clara Honsinger Sappo Hill Soapworks 44
26 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42
27 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling 39
28 Maddie Chaves Sappo Hill Soapworks 38
29 Amy Campbell River City Bicycles Women's Team 37
30 Sheri Zwagerman Team Krunk Shox. 36
31 Alana Armstrong Ironclad/Yakima 31
32 LAURA RABER Team Cycle Sport 29
33 Jennifer Burtner Olympia Orthopaedic Associates 29
34 Heather Albert Team Rep 29
35 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 29
36 Rhae Shaw Exergy Team TWENTY12 28
37 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 27
38 Sydney Running 27
39 Sharon Keller Sappo Hill Soapworks 27
40 MacKenzie Madison West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 25
41 Heather Welch Cycle Analysis 23
42 Martha Walsh RAO/Imperial River Racing 22
43 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 21
44 Sue Butler River City Bicycles Women's Team 20
45 Maire Osborn West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 20
46 Jody Schmidt 19
47 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 19
48 Elise Huggins River City Bicycles Women's Team 18
49 Sara youmans Keller Rohrback Cycling Team 14
50 RUTH HILL Team Cycle Sport 14
51 AZELIE COVIARE Team Cycle Sport 13
52 Lisa Turnbull Tensegrity PT Cycling 13
53 Mielle Blomberg Team S+M 13
54 Michelle Cunha Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 13
55 Erin Glover Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 12
56 Fernanda Mejia Flywheel Bicycle Solutions 11
57 Heather Johnson BBC Beaverton Bicycle Club 10
58 Mallory Tyler 9
59 Andrea Fisk-Beardsley Gentle Lovers 9
60 Lara Kessler Ironclad/Yakima 9
61 Hannah McDade Exergy Twenty16 Jnr Development 9
62 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 8
63 Daphne Moore Hammer Velo 8
64 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 7
64 Rachel Dana Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 7
66 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 7
67 Molly MacGraw Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 7
68 Jeanne Beko CX Pistols p/b Cyclocross.com 6
69 Erin Goodall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 6
70 Sharon Anderson Ironclad/Yakima 6
71 Susannah Nelson Ironclad/Yakima 6
72 Sara Slawta Land Shark 5
73 Lillian Schiavo-Gilmour Hutch's Klamath Falls 5
74 Alice Pennington S&M/Kona Grassroots 5
75 Erin Playman 5
76 Tina Haugbro 4
77 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4
77 Karla Kingsley 4
79 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 4
80 Kristi Carver Portland Bicycle Studio 2
81 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 2
82 Michelle Gross Bikesale.com 2
83 Tamara Metz Dark Horse 2
84 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1
85 Cristina Mihaescu Ironclad/Yakima 1
86 Beth kobza Portland Bicycle Studio 1