2021 Road BAR

Updated November 30, 2021 at 7:03 PM

Athena

No results

Category 3 Men

Name Team Points
1 Noah Sanders Sage Factory 36
2 Evan Larson Team California Juniors 26
3 Ryan P. Gilles Byzick + Company Cycling 26
4 Tyler James 16
5 Patrick Connor Team Wooly Mammoth 15
6 Marshall Hoopingarner Team Wooly Mammoth 13
7 Ben Pederson Grouptrail Cycling 12
8 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling 11
9 Thomas Hope TEAM OREGON P/B RODDA 10
10 Justin Rackley Sage Titanium Factory Racing 10
11 Trevor Miller Grouptrail Cycling 9
12 Todd Ace CX Pistols p/b Gigantic Brewing 8
13 Andreas Broxson Audi 7
14 Kade Aldrich 7
15 Summer Newlands Team Oregon p/b Rhodda Paint 7
16 Clay Allred Rainier Beer Cycling Team 7
17 Will Taplin 5
18 Istvan Takacs 5
19 Shane Johnson Dryve Racing 5
20 Gabriel Love Pacific Office Automation Cycling 4
21 Andrej Miske Team Dr Will Bar 3
22 Andrew Santos Team Coastal 2
23 Alex Roman Breadwinner CX Team p/b Benchmark and Astral 1

Category 3 Women

Name Team Points
1 Hannah Allen 30
2 Stephanie Taplin Liquid Velo 26
3 Clara Terrell English Cycles 24
4 Megan Brinkmeyer Los Gatos Bicycle Racing Club 22

Category 4 Men

Name Team Points
1 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling 32
2 Ethan Klein Pacific Office Automation Cycling 31
3 James Walsh Rainier Beer Cycling Team 22
4 Gabriel Love Pacific Office Automation Cycling 21
5 Michael O'Neil Knickerbocker Racing 21
6 Niko Haller Peninsula Velo Racing p/b Summit Bikes 18
7 Michael Kanter Lewis and Clark College Cycling Team 14
8 Stephen Hartzel Breadwinner CX Team p/b Benchmark and Astral 13
9 Sean Pinzon 12
10 Mack Parshall Kelly Benefits Strategies 12
11 Andrzej Stadnik Mudslinger Adventure Squad 11
12 Paul Furst Dialed Cycling Team 9
13 Cian McCann 9
14 Tom Smith 8
15 Jacob Smith Biciclista Team PDX 7
16 Joshua Dinwiddie Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 6
17 David Reitan 5
18 Kevin Locher 5
19 Mateen Richey Breadwinner CX Team p/b Benchmark and Astral 4
20 Nate Scott Dialed Cycling Team 3
21 Alex Nelson MCC Racing 2
22 Jade Rohde Land Shark 1

Category 4 Women

Name Team Points
1 Julie Nelson MCC Racing 25
2 Erin Reis Hutch's Bend Dental 25
3 Libby White Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 22
4 Airlia Oroszváry Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 15
5 Katherine Ellis Bonk Collective 14
6 Rhys May Boltcutter/ Hifi/ Rhys May Jewelry 13
7 Anna Rischitelli 12
8 Kendra Goffredo 10
9 Tanya Appuhn Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 8
10 Emily Slocombe Team Oregon p/b Rodda Paint 7
11 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 6
12 Lisa Timmerman The Club Roule 5
13 Hannah Thomas 4
14 Anne Heiner 3
15 Hannah Allen 1

Category 5 Men

Name Team Points
1 Jeff Leonard Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 15
2 Zac Garrard Jacuzzi Boys Athletic Club 14
3 Texas Lawton 13
4 Mauricio Posada 12
5 Matthew Berkompas Dialed Cycling Team 11
6 Max Rye 10
7 Cian McCann 9
8 Jacob Barnett 7
9 Grayson Steigler 6
10 Alex Roman Breadwinner CX Team p/b Benchmark and Astral 5
11 Adam Haslam 4
12 Michael O'Neil Knickerbocker Racing 3
13 Jim Jeffers The Club Roule 1

Category 5 Women

No results

Category Pro/1/2 Men

Name Team Points
1 Jade Rohde Land Shark 43
2 Sean Hollenbeck Team Oregon p/b Rodda Paint 34
3 Drake Deuel 28
4 Erik Hammerquist 26
5 Michael O'Neil Knickerbocker Racing 25
6 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 23
7 Tyler Aquino 19
8 Kaler Marshall Team Walla Walla 19
9 Daniel Lincoln River City Bicycles Bike Law 18
10 Austen Davis 17
11 Simon Wu Kryki Sports 15
12 Colin Gibson River City Bicycles - Bike Law 15
13 Jim Jeffers The Club Roule 15
14 Owen Wright 15
15 Josh Mitchell Team Oregon p/b Rodda Paint 15
16 Lisa George Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 14
17 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 14
18 James Wood The Club Roule 13
19 Michael Kanter Lewis and Clark College Cycling Team 13
19 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 13
21 Noah Sanders Sage Factory 13
22 Ramon Martinez Capitol Velo Cycling 12
23 Moses Keener Capitol Velo Cycling 12
23 James Walsh Rainier Beer Cycling Team 12
23 Ethan Klein Pacific Office Automation Cycling 12
23 Nate Silva 12
27 James Schneider Team S&M 11
28 John Renshaw CX Pistols p/b Gigantic Brewing 11
29 Felipe Nystrom Costa Rica 11
30 Anthony Lally Bike Peddler - Salem 10
31 Max Ritzow Bicycle Way Of Life Cycling 10
32 Ben Pederson Grouptrail Cycling 10
33 Guy Polson Infinit Performance 9
34 Ethan McMahan 9
35 Zachary Kovalcik Black Lodge Cycling 9
36 Cristian Fuentes Pacific Office Automation Cycling 8
36 Brian Kesselman ANTHM Collective 8
38 Chris Waggoner Pacific Office Automation Cycling 8
39 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law 7
40 Austin Arguello Velobody/Gerk's 7
41 Anthony Langford 6
41 Ben Marean Eugene Velo Racing 6
43 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling 6
44 Andrej Miske Team Dr Will Bar 5
45 Peter Madsen Team Deschutes Brewery 5
46 Keelan Ontiveros 5
47 Todd Young 4
48 Emmett Culp Digital Commerce Bank 4
49 Scott Hood Moe's Bike Shop 3
50 Jacob Barnett 3
51 Jacob Rathe 3
52 Sean Austin Bicycle Way Of Life Cycling 2
53 Robert Cummings Team S&M 2
54 Bob Duffy Team Dr Will Bar 1
55 Allan Schroeder Team Bobs-bicycles.com 1
56 Cameron Allen 1
57 Gregory Kell Team Wooly Mammoth 1

Category Pro/1/2 Women

Name Team Points
1 Anna Megale 29
2 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 28
3 Stacy Westbrook The Club Roule 21
4 Rachel Geiter Team Walla Walla 17
5 Maeghan Easler 15
6 Hannah Allen 15
7 Ann Kennedy BicycleAttorney.com 14
8 Clara Terrell English Cycles 14
9 Laura Mullen Dialed Cycling Team 14
10 Airlia Oroszváry Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 13
11 Lisa Timmerman The Club Roule 12
12 Holland LaRue Team Finger 12
13 Angharad Porteous BicycleAttorney.com 11
14 Stephanie Spiak 10
15 Rosanna Kyniston 10
16 Brenna Wrye-Simpson DNA Pro Cycling Team / Team S&M 9
17 Kimberly Sass Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 8
18 Christine Holland Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 7
19 Caroline Ponzini 6
20 Jenna Lingwood Point S Nokian 6
21 Nicole May Team Oregon p/b Rodda Paint 5
22 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 5
23 Sierra Callahan Grouptrail Cycling 4
24 Susan Koonce Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 3
25 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 3
26 Helena Breuer 2
27 Annick Chalier 2
28 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 1

Clydesdale

No results

Junior Men

Name Team Points
1 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15
2 Gavin Newman TriTech Bikes 14
3 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 13
4 Zachary Smith Biciclista Team PDX 12
5 Onno van Baaren 11
6 Daniel Hoile BicycleAttorney.com 10
7 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 9
8 Bradley Edington 8
9 Zane Moore 7
10 Devin Peters 6
11 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 5
12 Hoby Miller 4
13 Peter Collins 3
14 Jade Rohde Land Shark 2
14 Alyssa Hargis Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 2

Junior Women

No results

Masters Men

Name Team Points
1 G Boyd Tarin Splunk Race Team 60
2 Ian Spivack family bike shop racing 30
3 Aris Sophocles Aris III Sophocles 28
4 Ian Gibson Dialed Cycling Team 27
5 Andrew LaVeine Dialed Cycling Team 25
6 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/VeloPro 25
7 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 25
8 Gary Cornilles Dialed Cycling Team 24
9 Chris Hanel Dialed Cycling Team 24
10 Greg Stokes Hammer Velo 24
11 John Hatfield Dialed Cycling Team 23
12 Brian Schuster ThirstyBear Cycling 22
13 Steve Schwaeber Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 21
14 Chris Haverty Pacific Office Automation Cycling 18
15 Charles Henderson Swift Racing PDX 18
16 David Root Pacific Office Automation Cycling 17
17 John Slawta Land Shark 17
18 David Sherman Team Dr Will Bar 16
19 Rick Metz Perthes Awareness Cycling Team 15
19 Scott Seaton Hutch's Bend Dental 15
19 Robert Callahan 15
19 David Kuhns Audi/Krykisports 15
19 Scott Goldstein Wyrm of Dread Ltd 15
24 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 15
25 Paul Bourcier Elliston Coaching Race Team 15
26 Jeff Thomas Co-Motion Cycles Factory Team 14
27 Steve Hanson Greenies Bike Shop Richland 14
28 James McGrew 14
28 Gregory Hartman Team Rose City 14
30 Andrej Miske Team Dr Will Bar 14
31 Craig Schommer 14
32 Charles Hall 13
33 Timothy Mineo Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 13
33 Jonathan Nelson Mt. Hood Velo 13
33 Scott Hood Moe's Bike Shop 13
33 Keith McIntire BeerMongers 13
37 Kevin Gillas Advanced Integration 12
38 Scott Carroll Dialed Cycling Team 12
38 Ben Marean Eugene Velo Racing 12
40 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law 12
41 Robert Tornai Pacific Office Automation Cycling 12
42 Joseph Tysoe 11
43 Rob English English Cycles 11
44 Hans Ibold Perthes Awareness Cycling Team 11
45 Tom Kelly 10
46 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 10
47 Christopher Raymond Team Oregon p/b Rhodda Paint 10
48 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 9
49 Jim Middaugh SEE SEE MOTOR COFFEE 9
50 Michael Girard Evolution Racing 9
50 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 9
52 Todd Gallaher Team Glass Forge 8
52 Nate Silva 8
54 Nathan Dramer T.E.A.L. Team Six 8
55 Gregg Sanders 7
56 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 7
56 Guy Polson Infinit Performance 7
58 Keith Richards Rock Creek Cyclery 6
59 Peter Serrurier 6
60 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 5
61 Ryan Chase Deschutes Brewery 5
62 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling 5
63 Cristian Fuentes Pacific Office Automation Cycling 4
64 Jamin AAsum Bridgetown Velo 4
64 Chris Thoman Perthes Awareness p/b PANW 4
64 Erik Spillman Team Oregon p/b Rodda Paint 4
64 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 4
64 Matthew Slater Evolution Racing 4
64 Chris Hitchcock Dialed Cycling Team 4
70 Bruce Willingham Capitol Velo Cycling 3
71 Christian Tresser 3
72 Tom Cole MCC Racing 2
73 Jason Bell US Military Endurance Sports 2
74 Andrew Coe PDX TI p/b Elevator Coffee 2
74 Chris Brown 2
76 Brian McAndrews ThirstyBear Cycling 2
77 Devin Bailly Team Dr Will Bar 1
77 Michael Catterall Stages Cycling 1

Masters Men 4/5

No results

Masters Women

Name Team Points
1 Jenny Slawta Land Shark 45
2 Cari St. Aubin Team 10 Barrel 15
2 Erin Stone Soles Inspired 15
2 Christine Holland Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 15
5 Tanya Appuhn Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 14
6 Ann Thomas Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 12
7 Karin Wohlert 9

Masters Women 4

Name Team Points
1 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 30

Singlespeed/Fixed

No results

Tandem

No results