2022 Road BAR

Updated September 24, 2022 at 8:04 PM

Athena

No results

Category 3 Men

Name Team Points
1 Ethan Klein Pacific Office Automation Cycling 51
2 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling 45
3 James Walsh Rainier Beer Cycling Team 39
4 Gabriel Love Pacific Office Automation Cycling 35
5 Kieron Crossley GENE JOHNSON 34
6 Ryan P. Gilles Byzick + Company Cycling 34
7 Jade Rohde Land Shark 33
8 Mateen Richey WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. 32
9 Cian McCann Audi/Krykisports 32
10 Ethan Cotton 30
11 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 29
12 Eric McKinley Team Oregon p/b Rodda Paint 25
13 Clay Allred Rainier Beer Cycling Team 22
14 Thomas Hope TEAM OREGON P/B RODDA 20
15 Sean Austin Bicycle Way Of Life Cycling 16
16 Jeff Leonard Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 16
17 Jack Johnson 14
18 Mack Parshall Tete de la Course 13
19 Matthew Dugan 12
20 Dan Litwora Pacific Office Automation Cycling 12
21 Scott Goldstein Wyrm of Dread Ltd 11
22 Paul Furst Dialed Cycling Team 10
23 Marty Moran 10
24 Jeff Ballantine Cyclepath PDX Racing 8
25 Neil Byzick Byzick + Company Cycling 8
26 Charlie Leveroni Mettle Cycling 7
27 Jeremy Cucco Illuminati Cycling 6
28 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 6
29 Andrzej Stadnik Biciclista US 5
30 John O'Brien Evolution Racing 5
31 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 4
32 Sean Pinzon 3
33 Eric Zugor 2

Category 3 Women

Name Team Points
1 Evelyn Boling Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 63
2 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 57
3 Clara Terrell Team The Machine 53
4 Hannah Thomas Pacific Office Automation Cycling 34
5 Airlia Oroszváry Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 26
6 Nicole May Team Oregon p/b Rodda Paint 23
7 Amy Engelhard Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 16

Category 4 Men

Name Team Points
1 Peter Collins 72
2 Zane Strait Cascadia Junior Cycling/Sunnyside Sports Race Team 64
3 Greyson Turner Sunnyside Sports 52
4 Dennis Liang University of California San Diego 37
5 Noah Affolder Pacific Office Automation Cycling 32
6 Austen Davis 28
7 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 27
8 Ted Collins Team Dr Will Bar 23
9 Norm Swygert Planet PDX Cycling 22
10 Nate Scott Dialed Cycling Team 20
11 Gabriel Wolford Gene Johnson Cycling Team 19
12 Daniel Beel 16
13 Jake Johansen Cascadia Junior Cycling 15
14 Paul Furst Dialed Cycling Team 15
15 Maxwell Yousey 15
16 Matthew Dugan 14
17 Logan Divelbiss Bike Peddler 14
18 Adam Fast 14
19 James Walsh Rainier Beer Cycling Team 12
20 Kevin Ryan Grouptrail Cycling 12
21 Austin Alling Dialed Cycling Team 12
22 Mikhail Kroshkin Dialed Cycling Team 12
23 Austin Duerfeldt 11
24 Josiah Langstaff 9
25 Julian Ballestas Estrella Racing Team 8
26 Sebastian Ramirez 8
27 Andrew Bartlett 7
28 Karl-Henry Dossous Dialed Cycling Team 7
29 David Estrin 6
30 Aidan Richards 5
31 Jim Jeffers The Club Roule 5
32 Brandon Johnson 4
33 Jason Whittington Team 10 Barrel 4
34 Owen Kuhl Landshark & Ashland Devo 4
35 Owen Rogers Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 3
36 Kenneth Wahrenberger Team Oregon p/b Rodda Paint 3
37 Nathan Kistler 2
38 David Turner 2
39 Kyle Strek 2
40 Jack Johnson 2
41 Jongwon Seo Dialed Cycling Team 1

Category 4 Women

Name Team Points
1 Tausha Smith Team The Machine 80
2 Taryn Hand 53
3 Kimberly Dowe Team The Machine 36
4 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 36
5 Aly Nielson Pacific Office Automation Cycling 30
6 Leah Brown Team 10 Barrel 24
7 Rebecca Heron 20
8 Emily Slocombe Team Oregon p/b Rodda Paint 17
9 Lisa Timmerman The Club Roule 16
10 Jaime Clark 15
11 Nicole May Team Oregon p/b Rodda Paint 15
12 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 14
13 Airlia Oroszváry Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 14
14 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 13
15 Nat Schefler 11
16 Camila Rutford Soas Racing 10
17 Erinne Goodell Swift Racing PDX 9
18 Libby White Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 9
19 Amelia Henderson 7
20 Katherine Ellis Bonk Collective 6
21 Anna Rischitelli The Velo, Phoenix, AZ 5
22 Victoria Spencer Rainier Beer Cycling Team 5
23 Kaitlin Littleford Rainier Beer Cycling Team 4
24 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 3
25 Katlyn Giombolini 2
26 Lauren Bowen Team Oregon p/b Rodda Paint 2
27 Ellen West Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 1

Category 5 Men

Name Team Points
1 Sebastian Ramirez 15
2 Austin Duerfeldt 14
3 Nathan Kistler 13
4 William Watson 12
5 Andrew Stringer 10
6 Brian Fahey Bonk Collective 9
7 Tim Reeves 8
8 Jeremy Howard Rainier Beer Cycling Team 7
9 Stuart Thomas 6
10 Zane Moore 5
11 Lyle McCaffrey 3
12 Matthew Flodin 2
13 Karl-Henry Dossous Dialed Cycling Team 1

Category Pro/1/2 Men

Name Team Points
1 Max Ritzow Expeditors Elite Cycling 86
2 Sean Hollenbeck 74
3 Simon Wu Kryki Sports 61
4 Alex Yale Pacific Office Automation Cycling 42
5 Erik Hammerquist 39
6 Zachary Kovalcik Black Lodge Cycling 39
7 Felipe Nystrom Costa Rica 31
8 Robert Tornai Pacific Office Automation Cycling 30
9 Anthony Langford 22
10 Todd Young 21
11 Marty Moran 20
12 Lewis Whiley 19
13 Ramon Martinez 17
14 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 15
15 Nate Silva 15
16 Andrzej Stadnik Biciclista US 14
17 Austen Davis 13
18 Jim Jeffers The Club Roule 13
18 Dan Williams Eliel Factory Team 13
20 Benjamin Schultz Bonk Collective 13
21 Emmett Culp 13
22 Tyler Aquino 13
23 James Walsh Rainier Beer Cycling Team 12
24 Peter Koonce Grouptrail Cycling 12
24 Alexander Zybin Team UP 12
26 Tyler Dretke The Club Roule 12
27 Peter Collins 12
28 Zak Winter Pacific Office Automation Cycling Team 12
29 Keelan Ontiveros Expeditors Elite Cycling 12
30 Antonio Castaneda Jr Pacific Office Automation Cycling 12
31 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 11
32 Noah Sanders Zevenbergen 11
33 Bradford Smith Speedvagen 10
34 Ryan Clay Grouptrail Cycling 10
35 Skyler Diacou PDX All Stars best team in town 10
36 Bob Duffy Team Dr Will Bar 10
37 Jacob Rathe 10
38 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling 10
39 Stuart Garth 9
40 Ben Pederson Grouptrail Cycling 8
41 Duncan Oliphant Pacific Office Automation Cycling Team 8
42 Jesse Brewer 7
43 Gabriel Love Pacific Office Automation Cycling 7
44 Daniel Lincoln River City Bicycles Bike Law 6
45 Keith McIntire ZVNBRGN/Kryki Sports 5
46 Dillon Maloney Metropolis Cycle Repair 4
47 Will Cucco Illuminati Cycling 3
48 Harrison Harb River City Bicycles - Bicycle Law 2
49 Patrick Parish Kolektiv 1

Category Pro/1/2 Women

Name Team Points
1 Julie Peterson Baker Loves Bikes/Powered by Cyclesoles 43
2 Clara Terrell Team The Machine 40
3 Hannah Allen Fount Cycling Guild 33
4 Tausha Smith Team The Machine 30
5 Evelyn Boling Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 26
6 Hannah Thomas Pacific Office Automation Cycling 24
7 Brenna Wrye-Simpson DNA Pro Cycling Team / Team S&M 20
8 Aly Nielson Pacific Office Automation Cycling 15
9 Shannon Coates Octagon 15
10 Laura Mullen Dialed Cycling Team 15
11 Sara Youmans Orion Racing 15
12 Airlia Oroszváry Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 14
13 Kimberly Dowe Team The Machine 13
14 Lauren Downey The Club Roule 12
15 Angharad Porteous BicycleAttorney.com 12
16 Alexa Loscutoff 11
17 Nicole May Team Oregon p/b Rodda Paint 11
18 Amy Engelhard Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 11
19 Lauren Bowen Team Oregon p/b Rodda Paint 10
20 Jenna Lingwood Point S Nokian 9
21 Kristina Gray Dialed Cycling Team 8
22 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 7
23 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 6
24 Jennifer Haliewicz Team Oregon p/b Rodda Paint 1

Clydesdale

No results

Junior Men

Name Team Points
1 Luke Talman East Portland Youth Cycling 25
2 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15
3 Gavin Newman East Portland Youth Cycling 14
4 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 13
5 Helena Stedman Grouptrail Cycling 12
6 Jack Hampson East Portland Youth Cycling 11
7 Ryan Mares Team Oregon p/b Rodda Paint 9
8 Simon Walsh 8
9 Zane Moore 7
10 Andrew Newman East Portland Youth Cycling 6
11 Austin Wick Dialed Cycling Team 5
12 Daniel Hoile East Portland Youth Cycling 4
13 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 3
14 Kael Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 2
15 Ruben Murillo 1

Junior Women

No results

Masters Men

Name Team Points
1 Paul Bourcier Elliston Coaching Race Team 97
2 Ian Gibson Dialed Cycling Team 82
3 Robert Tornai Pacific Office Automation Cycling 69
4 Travis Richardson Pacific Office Automation Cycling 64
5 John O'Brien Evolution Racing 63
6 Tad Hodgert Deschutes Brewery Cycling Team 58
7 Aris Sophocles Aris III Sophocles 56
8 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling 56
9 G Boyd Tarin Splunk Race Team 54
10 Greg Schmitt Mettle cycling P/B Cycle Oregon 46
11 Bob Duffy Team Dr Will Bar 40
12 Bob Kuehn Cinch Cycling 38
13 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 37
14 Keith Lund Hutch's Bend Dental 36
15 Steve Hanson Greenies Bike Shop Richland 36
16 Joe Cooper Twin Peaks Racing Team 35
17 Mike Bené Rainier Beer Cycling Team 34
18 Peter Serrurier 33
19 David Kuhns Kryki Sports 31
20 Tom Webb Team S&M 30
21 Thomas Kelly 29
22 Justin Hall 29
23 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 29
24 Scott Seaton Hutch's Bend Dental 28
25 Kevin Gillas Dialed Cycling Team 28
26 Michael Claudio ThirstyBear Cycling 26
27 Matthew Slater Evolution Racing 26
28 Chris Hanel Dialed Cycling Team 26
29 Danny Weikel 25
30 Chris Kutach Hutch's Bend Dental 24
30 Grant Berry HiFi Sound Cycling Components 24
32 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling 24
33 Lee Farmer Pacific Office Automation Cycling 23
34 Jeff Leonard Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 22
35 Jim Middaugh SEE SEE MOTOR COFFEE 22
36 Max Rink 22
37 Mathew Braun Perthes Awareness Cycling Team 22
38 Michael Medina SEE SEE MOTOR COFFEE 21
39 Jorge Kaufmann 21
40 Andrew Lawrence Team Dr Will Bar 21
41 Duncan Oliphant Pacific Office Automation Cycling Team 20
41 Galen Mittermann 20
43 Cliff Eslinger Evolution Racing 20
44 Andrew LaVeine Dialed Cycling Team 19
45 Maikey Lopera Elliston Coaching Race Team 19
46 Michael Catterall Stages Cycling 19
47 Brian Bailey 18
48 Greg Stokes Hammer Velo 18
49 Dennis Rose 15
49 Stephan Niquet 15
49 Ken Elser Planet PDX Cycling 15
49 Wayne Lewis Boneyard Cycling 15
49 Mark Lipchick Dialed Cycling Team 15
49 Ben Marean Eugene Velo Racing 15
49 Anthony Langford 15
56 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 15
57 Demian Bailey Marys Bicycle Club p/b Tacovore 15
57 Darell Provencher Team Rose City 15
57 Matthew Trojan 15
60 Jeff Langford 14
60 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 14
60 Norm Swygert Planet PDX Cycling 14
60 Kenneth Labeja 14
60 Dwan Shepard Co-Motion Factory Racing Team 14
60 Andy Stahl Co-Motion Factory Racing Team 14
66 John McCaffrey 14
67 Joseph Tysoe 14
68 Eric Anderson Team Dr Will Bar 14
68 Robert Callahan 14
70 Jeremy Howard Rainier Beer Cycling Team 14
71 Scott Hood Moe's Bike Shop 13
71 Samuel Medrano Jr Celilo Cycles 13
71 Dan Handorff Bonk Collective 13
71 Steve Herman 13
75 Phil de la Motte 13
76 Keith McIntire ZVNBRGN/Kryki Sports 13
77 Calon Russell Team Dr Will Bar 13
78 Hans Ibold Perthes Awareness Cycling Team 12
78 Dag Hinrichs 12
78 Mark Hand Planet PDX Cycling 12
78 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 12
82 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 12
83 John Hatfield Dialed Cycling Team 12
84 Jurgen Fennerl Hutch's Bend Dental 12
85 Bruce Willingham Capitol Velo Cycling 11
85 Nathan Koch Dialed Cycling Team 11
87 Joshua Monda Dialed Cycling Team 11
88 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 11
88 Joel Wilson 11
90 Justin Rackley Zevenbergen Cycling Team (Road), Sage Titanium Factory Racing (CX/Gravel) 10
91 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10
91 Daniel Yeager 10
93 Jonathan Nelson 10
94 Matthew Allen Stages Cycling 10
95 Chris Haverty Pacific Office Automation Cycling 9
96 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling 9
96 Nate Scott Dialed Cycling Team 9
98 John Browning Evolution Racing 8
98 Matt Radich Team Dr Will Bar 8
100 Bill Dolan Team Dr Will Bar 7
101 Tim Niles Dialed Cycling Team 7
102 Andrew Suchocki Kryki Sports 6
103 David Root Pacific Office Automation Cycling 6
104 Jeff Copus Team 10 Barrel 5
105 Andrew Santos Team Oregon p/b Rodda Paint 5
106 Robert Schmidt 4
107 David Barna Dialed Cycling Team 3
108 Mike Girard Evolution Racing 2
108 Tom Ghilarducci Rainier Beer Cycling Team 2
110 Richard Ensworth Pacific Office Automation Cycling 2
111 Scott Carroll Dialed Cycling Team 2
112 Tom Cole MCC Racing 1
113 Craig Schommer 1
113 Shannon Skerritt River City Bicycles - Bike Law 1

Masters Men 4/5

No results

Masters Women

Name Team Points
1 Yi-Jou Chou Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 44
2 Jennifer Burtner 30
3 Caroline Ponzini Team The Machine 30
4 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 30
5 Jenny Slawta Land Shark 26
6 Ann Kennedy BicycleAttorney.com 15
7 Kim Ely 15
8 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 15
8 Laura Jackson 15
10 Shannon Sardell CO Motion Factory Racing Team 14
10 Amy VanTassel Campfire Endurance 14
12 Melissa Byrd Team 10 Barrel 13

Masters Women 4

Name Team Points
1 Caroline Ponzini Team The Machine 30

Singlespeed/Fixed

No results

Tandem

No results