Overall BAR: Road BAR

OR
January 01, 2016

Part of the Overall BAR

Updated January 3, 2020 at 2:40 PM

Show all results

Category 3 Men

Name Team Points
1 Christopher Ramsey Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 112
2 Andrew Warren Olympia Cycling Team 112
3 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 86
4 Anthony Monteleone The Athletic 85
5 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 69
6 Kyle Berg Sage Factory Racing 68
7 Cliff Eslinger Murder of Crows 63
8 Jordan Barber Hutch's Eugene 59
9 Max Ritzow Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 46
10 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45
11 Duncan Ellinwood Team S+M 42
12 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 42
13 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 40
14 Timothy Welsh Hedrick Racing 39
15 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 37
16 Jason Elstad 32
17 Tim Sipe Holtey Brown p/b Peak Condition 31
18 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 29
19 Andrew Springer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29
20 Zhaolong Wu Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28
21 Justin Guidroz 28
22 Kevin Wallin 27
23 Randall Fransen Mettle Cycling 27
24 Daniel Recordon Portland Bicycle Studio 26
25 Adrian Bennett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25
26 Brendan Sheerin Hutch's Eugene 25
27 Greg Stokes Hammer Velo 22
28 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22
29 Crossett Freilinger Western Bikeworks 22
30 Anthony Broadman Murder of Crows 22
31 Will Hahn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21
32 Ben Guernsey Trusty Switchblade 20
33 Bradley Maier Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 20
34 Joel Crouch Olympia Cycling Team 19
35 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 19
36 Edward Wright 19
37 Xander Viray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 18
38 Cole Hilton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 16
39 Jonathan MacDonald Rolling H Cycles 16
40 Alan Barton Olympia Cycling Team 15
41 Michael Buckiewicz Monster Media Racing p/b Western Bike Works 15
42 Michael Risner Guinness Cycling Team 14
43 John Gleaves BBC Beaverton Bicycle Club 14
44 Chadd Hendrickson Team Cycle Sport 14
45 Jared Holm Mettle Cycling 14
46 Evan Tufte BBC Beaverton Bicycle Club 14
47 Troy Duppenthaler Audi 13
48 Anthony Smith Bear Creek Bicycle 13
49 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 13
50 Alex Wilson Hammer Velo 13
51 Brent Poole Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 13
52 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 13
53 Josiah Zukowski Portland Bicycle Studio 13
54 Rob Thompson Olympia Cycling Team 12
55 Jonathan Cotta Team Cycle Sport 12
56 Tony Dirks Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
57 Steve Swanson 11
58 Devin Salinas Athletes Lounge Cycling Team 11
59 Conor Fitzgerald Portland Bicycle Studio 11
60 Jacob Huebert AMCC-Colavita 11
61 Eben Horacek PDX Devo 11
62 Kyler Ervin Grixsen Brewing p/b West End Bikes 11
63 Dylan Wiggins 10
64 Brian Kohagen Rolling H Cycles 10
65 Mike Murray Bike Central/Barbur Vet 10
66 Tyler Fox Giant Co-Factory Off-Road 10
67 Adam Angert Holtey Brown p/b Peak Condition 10
68 Joel McCarthy Johnson Buford Extravaganza - Elite Squad 9
69 Mike Campbell 9
70 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 9
71 Freddy Tincher Olympia Cycling Team 9
72 Matthew Paez CX Pistols p/b Gigantic Brewing 9
73 Adam Moore Grouptrail Cycling 8
74 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components 8
75 Jared hendrickson Team Cycle Sport 8
76 Charles Forwood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 8
77 Andrew Hawley Mettle Cycling 8
78 Matt Engel Murder of Crows 8
79 Daniel Kurylo 7
80 Lance Armstrong 7
81 Keelan Ontiveros V.C Cascade p/b Slocum 7
82 Kelsey Ramsey Team Western 6
83 Max Lawson Flywheel Bicycle Solutions 6
84 Andrej Miske Dr Will Bar p/b Atmosera 6
85 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 6
86 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 6
87 Todd Berger Murder of Crows 6
88 Neil Byzick Byzick + Company Cycling 6
89 Micheal Hancuff Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
90 Donovan Birky Hutch's/Bend Dental 5
91 Elias Lawson Flywheel Bicycle Solutions 5
92 Dylan Howell Portland Bicycle Studio 4
93 Stephen McDade Olympia Cycling Team 4
94 Andrew Maddox Cycle Analysis 4
95 Kyle Ireton Giro/River City Bicycles 4
96 Will Hawkins 4
97 Tim Farrell SCCA/Starbucks 4
98 Matt Jamison Grouptrail Cycling 3
99 Shane Fletcher Grixsen Brewing p/b West End Bikes 3
100 Jody Schmidt Team Cycle Sport 3
101 Alan Whitney Rogue 3
102 James Ceccorulli Team S+M 3
103 Emmett Culp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
104 Istvan Takacs Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 2
105 Kenny Mcdaniel 2
106 Brandon Gallagher Murder of Crows 2
107 Rob Marten Team Cycle Sport 2
108 David Baldwin 2
109 Edward Rosenberg Metier Racing 2
110 Tim Schauer Sage Factory Racing 1
111 Erik Bakker Olympia Cycling Team 1
112 Dean Vacheresse VC Roger 1
113 Jerry Horton 1
114 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes 1
115 Eddie Wang River City Bicycles / Bike Law 1
116 Sam Spicer Monster Media Racing p/b Western Bike Works 1

Category 3 Women

Name Team Points
1 Gabrielle Lehnert Hutch's Eugene 84
2 Holland LaRue Team Finger 77
3 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 68
4 Kelley Smith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 64
5 Courtney Gould Highfive Cycling 41
6 Nicole Pressprich Portland Bicycle Studio 41
7 Lauren Trolley Team Cycle Sport 35
8 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycles Repair 32
9 Clara Terrell 30
10 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 29
11 Lisa Eriksson Holtey Brown p/b Peak Condition 28
12 Christine A Holland Portland Bicycle Studio 28
13 Meg Hamilton Hutch's Eugene 26
14 Annick Chalier 25
15 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 25
16 Lisa Heathman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20
17 Jordan Faulds Highfive Cycling 20
18 Julie Baird Olympia Cycling Team 19
19 Anna Megale Team Digest Health Clinic/Boise VeloWomen 18
20 Neisha Strait Hutch's Eugene 18
21 Laura Winberry Speedvagen 13
22 Holly Henderson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 13
23 Kitt Pratt Lakeside Cycling Team 7
24 Sarah Tisdale Highfive Cycling 6
25 Hazel Gross BATTLEKAT 5
26 Hilary Luther 43 Degrees 5

Category 4 Men

Name Team Points
1 Jake Akerberg 93.5
2 Paul Armstrong Audi 77.0
3 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 69.0
4 Dave Petermeier Team Planet X USA 66.0
5 Evan Tufte BBC Beaverton Bicycle Club 65.0
6 Jordan Rickards Monster Media Racing p/b Western Bike Works 61.0
7 Josh Mitchell Trailhead Coffee Roasters 60.0
8 Matthew Paez CX Pistols p/b Gigantic Brewing 59.0
9 Brendan Marnell Hammer Velo 59.0
10 Chris Sarrett Hutch's Eugene 57.0
11 Chris Schomaker Olympia Cycling Team 57.0
12 Ian Gibson Dialed Cycling Team 54.0
13 Jason Whitley Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 54.0
14 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 52.0
15 Randall Fransen Mettle Cycling 52.0
16 Nick Gibb Team Roger C. Peace 47.0
17 Aaron McClintock Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 44.5
18 Sid Hariharan Byzick + Company Cycling 44.0
19 Jared Holm Mettle Cycling 43.5
20 Phil Webster Hammer Velo 43.0
21 Devin Salinas Athletes Lounge Cycling Team 41.0
22 Dustin Einig 40.0
23 Travis Power Team Planet X USA 39.0
24 Alan Barton Olympia Cycling Team 39.0
25 Riley Gibson Graf Portland Bicycle Studio 38.0
26 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 36.0
27 J Brett Sicilian Hutch's Eugene 36.0
28 Jason Hardrath 36.0
29 Lorne Cross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35.0
30 Matt Reeves WebCyclery.com 33.0
31 Matthew Schwartz Metropolis Cycles Repair 32.0
32 koosha Aslani 31.0
33 Ryan P. Gilles 30.0
34 John Pearson Byzick + Company Cycling 30.0
35 Ian Jungjohann 29.0
36 Trevor Hayward 28.0
37 Tom Kelly 28.0
38 Brendan Sheerin Hutch's Eugene 28.0
39 Robert Tornai Audi 28.0
40 Allan Schroeder UpCycle Boise 27.0
41 Brian Ostlind 27.0
42 Stephen Achilles Athletes Lounge Cycling Team 26.0
43 Donovan Birky Hutch's/Bend Dental 26.0
44 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 25.0
45 Andrew Springer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25.0
46 Jim McGurl Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25.0
47 Kevin Claggett Athletes Lounge Cycling Team 25.0
48 Greg Steele Portland Velo Racing Team 24.0
49 Jacob Hull Audi 23.5
50 Nick Kendsersky 23.0
51 Zach Sample 23.0
52 Mark Lipchick Hutch's Eugene 23.0
53 Jake von Duering Dialed Cycling Team 22.5
54 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 22.0
55 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 22.0
56 Matthew Wilkins Team Velo Cult 21.0
57 Perry York Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20.0
58 Tim Sipe Holtey Brown p/b Peak Condition 20.0
59 Brad Davidson Word RCB, presents Grummel 20.0
60 Eric McKinley 20.0
61 Charles Hall Hutch's Eugene 19.0
62 Tsering Alleyne Herbalife p/b Marc Pro - Nature's Bakery Elite Cycling Team 19.0
63 Cory Nann Team Planet X USA 18.0
64 christopher stewart 18.0
65 Scott Conover UpCycle 18.0
66 Conner Mowery Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 18.0
67 Micheal Hancuff Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 18.0
68 Tobin Owen 17.0
69 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 17.0
70 Larry Armstrong II 17.0
71 Alex McCulley 17.0
72 Greg Hamm Team 10 Barrel 16.5
73 Chris Kee 16.0
74 Jason Ford Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 16.0
75 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 15.0
76 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team 15.0
77 J Pearce Beissinger J Pearce Beissinger 15.0
78 albert rodriguez The Hub Cyclery 15.0
79 Trey Read Portland Bicycle Studio 15.0
80 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 15.0
81 Dirk Theisen 14.0
82 David Pedersen Portland Bicycle Studio 14.0
83 cory mills 14.0
84 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14.0
85 Cliff Theisen Word RCB, presents Grummel 14.0
86 Michael Collins bicycleattorney.com 14.0
87 Michael Sather Guinness Cycling Team 14.0
88 Eric Kaczmarek 14.0
89 Matthew White Corvallis Cyclery Racing 13.0
90 Alan Thomason Deschutes Brewery 13.0
91 Sven Geirnaert 13.0
92 Dylan Wiggins 13.0
93 Brian Dessinger 13.0
94 Sean Hunter Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 13.0
95 Andy Evans Trusty Switchblade 13.0
96 Ben Waters Holtey Brown p/b Peak Condition 13.0
97 Benjamin Beckerich Dirty Thirty powered by Fairweather Roofing Co. 12.5
98 Ian Wilkinson 12.0
99 Stephen Harris 12.0
100 Nathaniel Sherrett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12.0
101 Micah Sardell -- 12.0
102 Derek Ehlers Western Bikeworks 12.0
103 Kyler Ervin Grixsen Brewing p/b West End Bikes 12.0
104 Chris Roberts Hammer Velo 12.0
105 John Neish Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11.0
106 Charlie Douthwaite 11.0
107 Jeff Baertsch Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 11.0
108 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team 11.0
109 matthew toupal Superfast Jellyfish 11.0
110 Geoffrey Bee 11.0
111 Michael Hopkins Team Planet X USA 11.0
112 Gavin McGregor Portland Velo Racing Team 11.0
113 Marty Moran 11.0
114 Peter Borowski Audi 11.0
115 Travis Hall 10.0
116 Martin Lisk Hutch's Eugene 10.0
117 Deven McCoy 10.0
118 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 10.0
119 Michael Heywood 10.0
120 Dylan Howell Portland Bicycle Studio 10.0
121 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 10.0
122 Alex Wilson Hammer Velo 10.0
123 Ian Boggs Portland Bicycle Studio 10.0
124 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 9.0
125 Aaron Bustard 9.0
126 Josh Kneedler Cyclepath PDX Racing 9.0
127 Sage Vann Dyna Racing ( Seattle ) 9.0
128 Halsey McGowan 9.0
129 Damon Runberg Audi 9.0
130 Josh Platis BeerMongers Cycle Club 9.0
131 Jeff Condry 8.0
132 Matthew Benedict @SensitiveSprinter 8.0
133 Ben Tankus Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 8.0
134 Dublin Wilger John Wilger 8.0
135 Mike Schrankel Hood River Velo 8.0
136 Will Hawkins 8.0
137 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 8.0
138 Chris Nelson Rare Disease Cycling 7.0
139 Keith Solano Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 7.0
140 Scotland Thede 7.0
141 Corey Foster 7.0
142 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 7.0
143 Gabriele Canzi Team Polenta 6.0
144 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team 6.0
145 Colin Skinner 6.0
146 Kellen Rear Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 6.0
147 Kyle Duford Sage Factory Racing 6.0
148 Eric Hagen 6.0
149 Andrew Harrington Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 6.0
150 Craig Aaker 6.0
151 Ahmad Inico 6.0
152 Joseph Tysoe Portland Velo Racing Team 6.0
153 NORMAN SWYGERT Team Planet X USA 6.0
154 Kevin Le Athletes Lounge Cycling Team 5.0
155 Brandon Bilyeu BBC Beaverton Bicycle Club 5.0
156 Jay Hamlin 5.0
157 Anne Liggett 4.0
158 Andy Stahl Hutch's Eugene 4.0
159 Michael Harrison 4.0
160 Jason Hughes Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 4.0
161 Stephen Hartzel Metropolis Cycles Repair 4.0
162 Joseph Flannery 4.0
163 Jay Donohoo 4.0
164 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 4.0
165 Nathan Koch 4.0
166 Matt Kimmel 3.0
167 Jim Middaugh Gentlemen of the Road 3.0
168 James Duke Wheelworks race squad 3.0
169 Collin Bundy 3.0
170 Sean Wallace Athletes Lounge Cycling Team 3.0
171 Andrew Young Boneyard Cycling 3.0
172 Ryan LaBarre Team Velo Cult 3.0
173 David Evans 3.0
174 Adam Schuller 3.0
175 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 3.0
176 Brick Lantz Hutch's Eugene 2.0
177 Guy Polson Stolen Goat 2.0
178 mark mattecheck 2.0
179 Ryan Wecker 2.0
180 Aaron Goodwin WebCyclery.com 2.0
181 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 2.0
181 Andrew Landstrom 2.0
183 Lance Heppler Belgium Bike Bio Racer 2.0
184 Justin Lair Audi 2.0
185 Andy Borell Perthes Awareness p/b PANW 1.0
186 Jeff Boehlke The Spokesmen 1.0
187 Jared Hass 1.0
188 Cary Adams Rolf Prima 1.0
189 Kenath Sponsel Team Third Place 1.0
190 Daniel Caldwell Audi 1.0
191 Brad Haag Murder of Crows 1.0
192 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1.0
192 Halen Harrison PDX Devo 1.0
194 Adam Moore Grouptrail Cycling 1.0
195 Aundrew Virelles 1.0
196 Joseph Lukens Bend Endurance Academy 1.0

Category 4 Women

Name Team Points
1 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 152
2 Isabella Taylor Olympia Cycling Team 142
3 Elyse Johansen Olympia Cycling Team 122
4 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 116
5 Michaela Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 88
6 Sophie Russenberger DaHänger 84
7 Kayt Mathers Olympia Cycling Team 82
8 Taylor Phillips Olympia Cycling Team 75
9 Lisa Eriksson Holtey Brown p/b Peak Condition 70
10 Tracey March Deschutes Brewery 64
11 Robin Harkless Highfive Cycling 49
12 Allison Halpin HiFi Sound Cycling Components 44
13 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 44
14 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 39
15 Susannah Hart Hapi-Go! 38
16 Lucie Browning Highfive 36
17 Rachel Mavis Sunnyside Sports 35
18 Kristi Cutter Sunnyside Sports 34
19 Christy Hawkins Highfive Cycling 34
20 Michelle Peariso Adventure212/Specialized 28
21 Elisa Litwora Athletes Lounge Cycling Team 28
22 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team 26
23 Helen Kennedy West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 25
24 Lori Brault Team 10 Barrel 25
25 Cecily Norris Highfive Cycling 24
26 Sarah Layton 24
27 Rebecca Pool 15
28 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 15
29 Erin Smith Team Velo Cult 14
30 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 14
31 Lindsay Bailey Olympia Cycling Team 14
32 Beth Trimark-Connor 13
33 Kristen Yax 13
34 Erica Soule 13
35 Emma Armstrong Corvallis Cyclery Racing 12
36 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 11
37 Barb Skinner 10
38 Patricia Strange Deschutes Brewery 10
39 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 10
40 Catherine Cooper Olympia Cycling Team 10
41 Anne Liggett 9
42 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 9
43 Jordan King 9
44 Molly Leonard Portland Bicycle Studio 9
45 Leilani Barney Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 8
46 Deven Smith 8
47 Cindy Werhane Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 8
48 Jules "DJ" Allison Olympia Cycling Team 7
49 Sina Meier 7
50 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 7
51 Alison Crocker 6
52 Amy Smith 6
53 Christy Deobald 6
54 Lauren Dunbar 6
55 Anne Farawila High Gear Coaching & Chinook 6
56 Melissa Britsch 6
57 Kristi Dirks Hood River Velo 6
58 Makena Gove Sweetpea Ladies Auxiliary 5
59 Alison Andrews Rolf Prima 5
60 Carrie Johnston Portland Bicycle Studio 5
61 Vikki Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 5
62 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 5
63 Stacy Holderbaum 4
64 Renee Beard 4
65 lara iden 3
66 Ann Thomas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 3
67 Janis Denning 2
68 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1

Category 5 Men

Name Team Points
1 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 23
2 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 18
3 Nick Kendsersky 15
4 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team 15
5 koosha Aslani 14
6 Sven Geirnaert 13
7 Travis Power Team Planet X USA 13
8 Ian Wilkinson 12
9 Stephen Harris 12
10 Benjamin Beckerich Dirty Thirty powered by Fairweather Roofing Co. 11
11 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 10
12 Josh Kneedler Cyclepath PDX Racing 9
13 Josh Platis BeerMongers Cycle Club 9
14 Jeff Condry 8
15 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 8
16 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 7
17 Dave Petermeier Team Planet X USA 6
18 Eric Hagen 6
19 Cory Nann Team Planet X USA 5
20 Stephen Hartzel Metropolis Cycles Repair 4
21 Ryan LaBarre Team Velo Cult 3
22 David Evans 3
23 Andrew Landstrom 2
24 Jim McGurl Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2
25 Halen Harrison PDX Devo 1

Junior Men

Name Team Points
1 Elias Lawson Flywheel Bicycle Solutions 60
2 Duncan Howell PDX Devo 58
3 Mulu Slawta Land Shark 57
4 Jacob Smith PDX Devo 51
5 Owen Rogers BBC Beaverton Bicycle Club 45
6 Isaac McCarthy Newmaforma 42
7 Fu Gui Slawta Land Shark 36
8 Collin Turner PDX Devo 33
9 Gavin Bowen Bowen Sports Performance 30
10 Zachary Smith PDX Devo 29
11 Griffin Smith Marty's Cycles 28
12 Luke Bolt Reliant Recovery Water p/b Old Town Bicycles 28
13 Bryce Bierwirth 26
14 Peter Newlands PDX Devo 24
15 Cooper Irwin Hapi-Go! 23
16 Jack McCarthy Newmaforma 22
17 Jonathan Hart Hapi-Go! 20
18 Anton Micek BendBroadband/WebCyclery.com 20
19 Carter Hagedorn PDX Devo 18
20 Luke McCarthy Newmaforma 16
21 Koa Smith 15
22 Emerson Smith Bear Creek Bicycle 15
22 Peyton Logue Land Shark 15
24 Brendan Sheerin Hutch's Eugene 15
25 Parker Green Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14
26 Luke Gencarelli PDX Devo 13
27 Benjamin Wicker PDX Devo 12
28 William Yetter PDX Devo 9
29 Anna Rosenberg BBC Beaverton Bicycle Club 9
30 Andy Krueger Strive Jr. Triathlon 5
31 Joseph Lukens Bend Endurance Academy 3
32 Halen Harrison PDX Devo 3
33 Aymeris Feyfant Strive Jr. Triathlon 2
34 Connery Haug PDX Devo 2
35 Brin Brunkhorst Strive Jr. Triathlon 1

Junior Women

Name Team Points
1 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 30
2 Anna Rosenberg BBC Beaverton Bicycle Club 30
3 Anna Saltzberg 28
4 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 26
5 Roxanna Hart Hapi-Go! 12

Masters Men

Name Team Points
1 David Sherman Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 104
2 Perry Lund Hutch's Slocum Comotion 91
3 Brian Kesselman 87
4 Michael Longmire Pacific Power Blue Sky 82
5 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 82
6 Mark Crawford Olympia Cycling Team 79
7 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 70
8 Scott Goldstein Hop Valley Brewing 65
9 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 64
10 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 63
11 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 62
12 Jake von Duering Dialed Cycling Team 56
13 Mark Shimahara 56
14 Maikey Lopera Hop Valley Brewing 55
15 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 53
16 David Root Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 51
17 Michael Myers Hefler Performance Cycling 50
18 Steve Remy Monster Media Racing p/b Western Bike Works 50
19 Christian Tresser 46
20 Daniel Caldwell Audi 45
21 Charles Hall Hutch's Eugene 45
22 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles 44
23 Tom Kelly 43
24 Chris Waggoner Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 40
25 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes 39
26 Tim Reinhart Giro/River City Bicycles 39
27 Dean Carson 38
28 David Chipchase Olympia Orthopaedic Associates 38
29 Jeff Otto Audi 37
30 Peter Serrurier 36
31 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles 36
32 Tim Marcotte Hop Valley Brewing 34
33 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental 34
34 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental 33
35 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 32
36 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 32
37 Alan Whitney Rogue 32
38 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bicycles 32
39 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 30
40 Carl Hoefer HosmerChiro-RPM Mortgage 30
41 Galen Mittermann HosmerChiro-RPM Mortgage 30
41 Harry Phinney 30
43 Luis Valls Audi 30
44 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29
45 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 29
46 Thomas Hainisch BendBroadband/WebCyclery.com 29
47 Sean Haidet Artscyclery.com/Schnur Racing 29
48 Gregory Hartman Team Rose City 29
49 Eric Anderson Dr Will Bar p/b Atmosera 28
50 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental 28
51 Larry Jackson Evolution Racing Team/River City Bicycles 27
52 Nathan Sheafor Marty's Cycles 27
53 Steve Wright Grixsen Brewing p/b West End Bikes 27
54 Dean Vacheresse VC Roger 27
55 Cliff Eslinger Murder of Crows 26
56 Dickie Mallison VC Roger 26
57 Matt Kline MARTYS 26
58 Webster Wilson VMR Racing 26
59 Joe Cooper Twin Peaks Racing Team 25
60 John Hatfield Audi 25
61 Andrew Hayes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25
62 Tony Dirks Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25
63 Justin Buell Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 25
64 eric schehen Team Cycle Sport 25
65 Brad Sigurdson Evolution Racing Team/River City Bicycles 25
66 J.Michael Manning Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 24
67 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles 24
68 Thomas Cody Grixsen Brewing p/b West End Bikes 24
69 Matt Reeves WebCyclery.com 24
69 Tom Webb Team Rose City 24
71 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW 24
72 Max Lawson Flywheel Bicycle Solutions 23
73 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 23
74 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 22
75 Robert Tornai Audi 21
76 Andrew LaVeine Audi 20
77 Stephen Bedford HosmerChiro-RPM Mortgage 20
78 Andy Stahl Hutch's Eugene 20
79 John Weathers Audi 19
80 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 19
81 John Mitchem Grixsen Brewing p/b West End Bikes 19
82 Craig Bontly 18
83 Steve Schwaeber Grixsen Brewing p/b West End Bikes 17
84 Kyle Kotwica Kyle Kotwica 16
85 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 16
86 Tom James Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 16
87 Joseph Holcomb 16
88 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 16
88 Gordy Bolstad Bikesale.com 16
90 Hans Ibold VMR Racing 16
91 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 15
91 Robert Smith-Gillespie Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 15
91 Bruce Burke Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 15
91 chris kunc 15
91 Brandon Marshall Landspeed 15
91 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 15
91 Peter Borowski Audi 15
98 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 15
99 Adam Bucklin Team Rwanda 15
100 Terry Heil Belgium Bike Bio Racer 15
101 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15
102 Travis Brown 14
103 Sid Noyes Revolution Bicycle Race Team 14
104 Michael Roberts 14
105 Dave Campbell Hutch's Eugene 14
105 Greg Freyberg Sunnyside Sports 14
107 Ed Wheeler 14
108 Jeff Golden Hutch's/Bend Dental 14
109 Greg Steele Portland Velo Racing Team 14
110 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 13
110 Brian Gruenemay Corvallis Cyclery Racing 13
110 Scott Carroll Team Dirt and WVCT Pacific Power Blue Sky 13
113 Dan Packman WebCyclery.com 13
114 Ryan Butler Team Velo Cult 13
115 Todd Berger Murder of Crows 13
116 Jon Gornick 13
117 Aaron Coker Sage Factory Racing 13
118 Bryant Howard O2 Endurance, PCG 13
119 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13
120 Jeff Gaeckle Olympia Orthopaedic Associates 13
121 John Slawta Land Shark 13
122 Eric Birky Hutch's/Bend Dental 13
123 Chris Peariso Adventure212/Specialized 12
123 Josh Kobobel Murder of Crows 12
125 Jonathan Lyons Hammer Velo 12
126 Ahmad Inico 12
127 Joseph Dengel Dr Will Bar p/b Atmosera 12
128 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 12
129 Louis Liu Audi 12
129 Ken Rodgers Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 12
131 Cliff Heaberlin Giro/River City Bicycles 12
132 Wayne Boyle 12
133 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 12
134 Darell Provencher Team Rose City 12
135 Dwan Shepard Co-Motion Cycles Factory Team 12
136 christophe berteau-pavy 11
137 Ron Laverty Team Cycle Sport 11
138 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 11
139 Michael Benno Grixsen Brewing p/b West End Bikes 11
140 Tom Hill bicycleattorney.com 11
141 Dan Colish 11
142 Scott Powell Grixsen Brewing p/b West End Bikes 11
143 Greg Estes Hammer Velo 11
144 Christopher Ramsey Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 11
145 Darren Ferris Hammer Velo 11
146 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 11
147 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 11
148 Joshua Johansen Team 10 Barrel 11
149 Sean Thielen HosmerChiro-RPM Mortgage 10
150 Alex Hayes Team Cycle Sport 10
150 LUIS ALEMAN Team Cycle Sport 10
152 mark mattecheck 10
153 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bicycles 10
154 Tim Culbertson Belgian Boys Club Seattle 10
155 Will Harden Dr Will Bar p/b Atmosera 10
156 Denny Rowe III Byzick + Company Cycling 9
156 Bill Salbador 9
158 Tim Turk 9
159 Rob Thompson Olympia Cycling Team 9
160 Russell Walker 9
161 Stephen McDade Olympia Cycling Team 9
162 Mark Selander Union Bay Cycling 9
163 Richard Hogan Land Shark 8
164 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 8
165 christopher stewart 8
166 Steve Young Nike Cycling 8
167 Brion Barnett Audi 8
168 Nate Magaret VC Roger 8
169 David Sjogren Sunnyside Sports 7
170 Larry Armstrong II 7
171 David Cloninger Hutch's/Bend Dental 7
172 Trevor Spahr HosmerChiro-RPM Mortgage 7
173 Merritt Raitt Team S+M 7
174 Sean Galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
175 Bradley Maier Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 7
176 Mitch Gold Dr Will Bar p/b Atmosera 7
177 Mark Lipchick Hutch's Eugene 7
178 Jeff Reed SCCA/Starbucks 7
179 Rich Julyan Team Cycle Sport 6
179 Alexander Hongo 6
179 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 6
182 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 6
183 Dirk Theisen 6
184 Jason Mauer 6
185 Jeff Poulsen Hutch's/Bend Dental 6
186 J Pearce Beissinger J Pearce Beissinger 6
187 Josh Platis BeerMongers Cycle Club 6
188 Ray Fiori Team Dirt 6
189 Grant Berry HiFi Sound Cycling Components 6
190 Bryan Simpson Marty's Cycles 5
190 Brad Davidson Word RCB, presents Grummel 5
192 Peter Seelig Dr Will Bar p/b Atmosera 5
193 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 5
193 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 5
195 Zachary Goude Team Planet X USA 5
196 Matt Engel Murder of Crows 5
197 Steven Beardsley Portland Bicycle Studio 5
198 David Pedersen Portland Bicycle Studio 5
199 Casey Patton 5
200 Alex Yale Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 5
201 Johnny Burrell Metropolis Cycles Repair 5
202 Ben Kmack 4
203 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
204 Adam Angert Holtey Brown p/b Peak Condition 4
205 Roger Worthington Worthy Brewing 4
206 Michael Medina Monster Media Racing p/b Western Bike Works 4
206 Jeff Chochon Athletes Lounge Cycling Team 4
208 Nathan Howard 4
209 Timothy Smith Catabana Racing Team 4
209 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
211 Dan Wolnick Hutch's/Bend Dental 4
212 David Thielen II Dr Will Bar p/b Atmosera 4
213 John Wilger John Wilger 3
214 Keith Levesque Rogue 3
215 Enrique Carbajal Ironheads Multisport Racing Team 3
216 Mitch Denham FASTER Performance Center 3
217 Brant Buchholz Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 3
218 Aric Rist Cyclepath PDX Racing 3
219 Ian Gibson Dialed Cycling Team 3
220 John Kenney Rogue 3
221 Matt Mallet Pacific Power Blue Sky 2
221 Micah Sardell -- 2
223 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2
224 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 2
225 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 2
226 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 2
227 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 2
228 Adam Kennedy English Cycles 1
228 Guy Polson Stolen Goat 1
230 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 1
231 Joseph Tysoe Portland Velo Racing Team 1
232 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 1
232 Rick Marine Audi 1
234 Greg Tyler Perthes Awareness p/b PANW 1
235 Greg Luniewski Bikesale / Automattic 1
236 Bob Duffy Corvallis Cyclery Racing 1
237 Matthew S Martel 1

Masters Men 4/5

Name Team Points
1 Robert Tornai Audi 93
2 Greg Steele Portland Velo Racing Team 68
3 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 51
4 Joseph Tysoe Portland Velo Racing Team 48
5 Lorne Cross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41
6 Webster Wilson VMR Racing 40
7 Andrew Springer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39
8 Andrew LaVeine Audi 38
9 Rod Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 34
10 Alan Thomason Deschutes Brewery 33
11 Kurt Friederich 33
12 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 32
13 Adam Bucklin Team Rwanda 30
14 Jake von Duering Dialed Cycling Team 29
15 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29
16 J Pearce Beissinger J Pearce Beissinger 28
17 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 24
18 Merritt Raitt Team S+M 24
19 Wayne Boyle 23
20 Jeff Thompson VMR Racing 21
21 John Hatfield Audi 18
22 Charlie Goldston Athletes Lounge Cycling Team 16
23 Charles Hall Hutch's Eugene 15
24 Terry Heil Belgium Bike Bio Racer 15
25 karl mobbs 15
26 Allen Neel Lost River Cycling Club 14
27 Daniel Caldwell Audi 13
28 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 13
29 Doug Higley Stumptown Cycling Club 13
30 Jason Strauss 12
31 Eric Kaczmarek 12
32 Peter Borowski Audi 12
33 Lance Heppler Belgium Bike Bio Racer 12
34 Chris Stapleton Cycle Analysis 11
35 Brian Ostlind 11
36 Ian Gibson Dialed Cycling Team 11
37 Matthew Schwartz Metropolis Cycles Repair 11
38 Chris Roberts Hammer Velo 11
39 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 10
40 Ed Wheeler 10
41 Michael Heywood 10
42 David Pedersen Portland Bicycle Studio 10
43 Tom Kelly 9
44 Chris Schomaker Olympia Cycling Team 9
45 Andrew Deenik New York City Sub Shop 9
46 Chris Sarrett Hutch's Eugene 9
47 Doug Brecht Multnomah Athletic Club 9
48 Gavin McGregor Portland Velo Racing Team 8
49 Joshua Johansen Team 10 Barrel 8
49 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 8
51 koosha Aslani 8
52 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team 7
53 Jim McGurl Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
54 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7
54 Joseph Michael Edelen Athletes Lounge Cycling Team 7
56 Jared Holm Mettle Cycling 7
57 Matthew Wilkins Team Velo Cult 6
58 Andrew Beaufils Olympia Orthopaedic Associates 6
59 Jay Donohoo 6
60 Alex Wilson Hammer Velo 5
61 Matthew S Martel 5
62 Travis Power Team Planet X USA 5
63 Kevin Billingsley BriHOP Racing 4
64 Keith Solano Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 4
65 Jonathan Nelson Belgium Bike Bio Racer 4
66 Jess Couch Jess Couch 4
67 Tony Escobar Word RCB, presents Grummel 4
68 Tobin Owen 3
69 Kyle Kotwica Kyle Kotwica 3
70 Dave Petermeier Team Planet X USA 3
71 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2
72 Michael Hopkins Team Planet X USA 2
73 Sage Vann Dyna Racing ( Seattle ) 2
74 Albion Vickery Unsponsonsored 2
75 James Graves Holtey Brown p/b Peak Condition 2
76 John Wilger John Wilger 1
77 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 1
78 Perry York Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1

Masters Women

Name Team Points
1 Melissa Boyd Corvallis Cyclery Racing 44
2 Lisa Heathman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37
3 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 30
3 Jodie Bolt Old Town Bicycle/ U.S. Military Endurance Sports 30
5 Patricia Strange Deschutes Brewery 29
6 Brenna Lopez-Otero Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 28
7 Jenna App Monster Media Racing p/b Western Bike Works 26
8 Mary Angelo Sunnyside Sports 25
9 Jody Schmidt Team Cycle Sport 15
9 Jenny Slawta Land Shark 15
9 Emma Maaranen Rolf Prima/ Trek 15
9 Bridget Hildreth Team Velo Cult 15
13 Kerry Martin Sunny Sports 15
14 Sarah Tisdale Highfive Cycling 15
15 Neisha Strait Hutch's Eugene 14
15 Joyce Colosimo 14
15 Clara Terrell 14
18 Lillian Schiavo-Gilmour Lost Cascade Bike Club 14
19 Catherine Cooper Olympia Cycling Team 14
20 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 13
21 Vikki Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 13
22 Patti Wolfe Murder of Crows 12
23 Christine A Holland Portland Bicycle Studio 12
24 Norrene Godfrey Team M.E. 12
25 Melissa Uland Metropolis Cycles Repair 11
25 Jane Quinn Pine Mountain Sports 11
27 Leslie Thomas Hutch's Eugene 10

Senior Men

Name Team Points
1 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 158
2 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 147
3 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 92
4 Dillon Caldwell Audi 91
5 Brad Winn HosmerChiro-RPM Mortgage 59
6 Stephen Bedford HosmerChiro-RPM Mortgage 58
7 Lance Haidet UCI CT: Team Illuminate - Road Raleigh Clement - MTB/CX 57
8 Austin Arguello Grixsen Brewing p/b West End Bikes 56
9 Justin Buell Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 56
10 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 56
11 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 52
12 Cliff Heaberlin Giro/River City Bicycles 52
13 Tim Reinhart Giro/River City Bicycles 49
14 Cameron Clark Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48
15 Steven Beardsley Portland Bicycle Studio 46
16 Phillip Kearns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46
17 Zach Winter 44
18 Daniel Lincoln HosmerChiro-RPM Mortgage 43
19 William Erik Hofland Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 41
20 Adrian Richardson Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 40
21 Rob English English Cycles 39
22 Joseph Dengel Dr Will Bar p/b Atmosera 38
23 Johnathan Crandall Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38
24 Chris Waggoner Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 38
25 Steve Remy Monster Media Racing p/b Western Bike Works 36
26 Alex Yale Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 36
27 Carl Hoefer HosmerChiro-RPM Mortgage 36
28 Gray Skinner Droplr 35
29 Cameron Beard Cannondale p/b Cyclocrossworld.com Devo 35
30 Trevor Spahr HosmerChiro-RPM Mortgage 34
31 Cassidy Bigsby Grixsen Brewing p/b West End Bikes 34
32 Kent Ross HosmerChiro-RPM Mortgage 33
33 Jonathon Levie Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 31
34 Reny Townsend Desalvo Custom Cycles Racing 27
35 Connor McCutcheon Team Illuminate 26
36 Jacob Rathe Jelly Belly Cycling P/B Maxxis 25
37 Eric Gushurst Giro/River City Bicycles 25
38 Kyle Roberts Western Bikeworks 24
39 John Leonard VC Roger 23
40 David Kuhns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23
41 Robert Pasco SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus 21
42 matt Lieto TheEnduranceCollaborative 21
43 Ryan Gracey Marty's Cycles 20
44 Peter Seelig Dr Will Bar p/b Atmosera 19
45 Colin Rowan The Athletic Racing Squad 17
46 John Morehouse HosmerChiro-RPM Mortgage 16
47 Jeffrey Stern Rapha Racing NW 16
48 Nathan Gibson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 16
49 Todd Littlehales VC Roger 15
50 Nick Skenzick Hutch's Eugene 15
51 Cole Lalomia Team Wooly Mammoth 15
52 Keelan Ontiveros V.C Cascade p/b Slocum 15
53 Christopher DuBois Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15
54 Max Ritzow Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 14
55 Larry Jackson Evolution Racing Team/River City Bicycles 14
56 Christian Tresser 14
57 Colin Gibson HosmerChiro-RPM Mortgage 14
58 Neil Byzick Byzick + Company Cycling 13
59 Mark Severy Adventure's Edge 13
60 eric schehen Team Cycle Sport 13
61 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 13
62 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 13
63 Zachary Conklin unknown 12
64 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 12
65 Cameron Duff Dr Will Bar p/b Atmosera 12
66 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions 12
67 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 12
68 Zhaolong Wu Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
69 Jordan Taylor 11
70 Dave Reitz Team Cycle Sport 11
71 Mark Krause Land Shark 11
72 Andrew Loscutoff Team Blazin Saddles / Solar Light 10
73 Andrew Neill English Cycles 10
74 Harry Phinney 10
75 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 10
76 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 10
77 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 10
78 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes 9
79 John Walrod PDX TI / HUB / RCB 9
80 CJ Johnson Team Cycle Sport 9
81 Perry Lund Hutch's Slocum Comotion 9
82 Adam Angert Holtey Brown p/b Peak Condition 9
83 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 9
84 Adam DeMarzo Trinity-Dryve 8
85 Dan Shepherd Team Cycle Sport 8
86 David Sherman Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 8
87 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 8
88 Warren Atkey Hutch's/Bend Dental 7
89 Sal Collura Hutch's Eugene 7
90 Andrew Warren Olympia Cycling Team 7
91 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 7
92 Steve Wright Grixsen Brewing p/b West End Bikes 7
93 Zachary Kovalcik Black Lodge Cycling 7
94 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 6
95 Richard Hogan Land Shark 6
96 Leland Gilmore The Athletic/RCB 6
97 Matt Radich Dr Will Bar p/b Atmosera 6
98 David Root Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 5
99 John Slawta Land Shark 5
100 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
101 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental 5
102 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 5
103 Jason Elstad 4
104 Joseph Holcomb 4
105 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bicycles 4
106 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles 4
107 Galen Mittermann HosmerChiro-RPM Mortgage 4
108 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
109 Daniel Recordon Portland Bicycle Studio 4
110 Harrison Harb Guinness Cycling Team 3
111 Mark Crawford Olympia Cycling Team 3
112 Maikey Lopera Hop Valley Brewing 3
113 Brad Sigurdson Evolution Racing Team/River City Bicycles 3
114 Steve Schwaeber Grixsen Brewing p/b West End Bikes 2
115 Bennet van der Genugten Guinness Cycling Team 2
116 Roger Worthington Worthy Brewing 2
117 Quinn Keogh Team S+M 2
118 Mark Shimahara 2
119 Ryan Comeau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2
120 Jonathan McCoy HosmerChiro-RPM Mortgage 2
121 Justin Onusko Grixsen Brewing p/b West End Bikes 2
122 Timothy Welsh Hedrick Racing 1
123 Ben Thompson Thump Coffee 1
124 Eben Horacek PDX Devo 1
125 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 1
126 Michael Benno Grixsen Brewing p/b West End Bikes 1
127 Bill Dolan Dr Will Bar p/b Atmosera 1

Senior Women

Name Team Points
1 Jennifer Luebke Portland Bicycle Studio 115
2 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 108
3 Clara Honsinger Team S+M 102
4 Mikayla Maier Portland Bicycle Studio 101
5 Annick Chalier 96
6 Nicole Pressprich Portland Bicycle Studio 90
7 Stacy Westbrook Highfive Cycling 84
8 Brenna Wrye-Simpson Olympia Cycling Team 80
9 Erin Goodall Olympia Cycling Team 65
10 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 56
11 Serena Bishop Gordon LIV | Giant Co-Factory 55
12 Anne Davis Usher Athletes Lounge Cycling Team 53
13 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 52
14 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 42
15 Stefanie Bergh Athletes Lounge Cycling Team 40
16 Courtney Gould Highfive Cycling 37
17 Lelah O'Shaughnessy Shower's Pass Elite p/b Sage Cycles 36
18 Sarah Tisdale Highfive Cycling 36
19 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycles Repair 36
20 Lisa Eriksson Holtey Brown p/b Peak Condition 34
21 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 29
22 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28
23 Neisha Strait Hutch's Eugene 28
24 Clara Terrell 27
25 Norrene Godfrey Team M.E. 25
26 Rachel Lee Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 25
27 Leslie Thomas Hutch's Eugene 23
28 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 23
29 Alexandria Schultz Olympia Cycling Team 21
30 Hilary Luther 43 Degrees 20
31 Julie Baird Olympia Cycling Team 20
32 Julie Cutts Monster Media Racing p/b Western Bike Works 19
33 Colleen Kawamoto BriHOP Racing 18
34 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 17
35 Jenna App Monster Media Racing p/b Western Bike Works 17
36 Hazel Gross BATTLEKAT 16
37 Laura Winberry Speedvagen 16
38 Kelley Smith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 16
39 Giana Pieraccini 15
40 Jenn Levo Olympia Cycling Team 15
41 Lauren Trolley Team Cycle Sport 14
42 Elyse Johansen Olympia Cycling Team 14
43 Lana Pressey Olympia Cycling Team 14
44 Jessica Frink Hutch's Eugene 13
45 Lisa Heathman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13
46 Beth Ann Orton Team S+M 13
47 Nitzel Hagan JLVelo Cycling Team p/b The Freewheel 13
48 Starla Teddergreen KindHuman Pro Cycling Project 13
49 Jordan Faulds Highfive Cycling 13
50 Holly Henderson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 12
51 Meg Hamilton Hutch's Eugene 12
52 Heather Yakely PC4MEN 12
53 kaya lydamore BATTLEKAT 11
54 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 11
55 Michelle Cunha Murder of Crows 11
56 Holland LaRue Team Finger 11
57 Angela Horton Gapay Hammer Velo 11
58 Brianna Walle Team TIBCO-Silicon Valley Bank 10
59 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 9
60 Taylor Phillips Olympia Cycling Team 8
61 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 7
62 Brenna Lopez-Otero Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 7
63 Abby Watson The Athletic 6
64 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 6
65 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 5
66 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 4
67 Mary Angelo Sunnyside Sports 4
68 Sue Butler River City Bicycles / Bike Law 4
69 lara iden 3
70 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
71 Vivian Satterfield Olympia Cycling Team 3
72 Lindsay Bailey Olympia Cycling Team 2
73 Christine A Holland Portland Bicycle Studio 2
74 Mary Ross Multnomah Athletic Club 1
75 Barbara Thiele Team Rose City 1

Tandem

Name Points
1 Tami McGonagle 7.5