Mt. Tabor Series

Portland, OR
Wed, May 29 to Wed, July 10, 2019

Part of the Mt. Tabor Series

Updated June 25, 2019 at 8:00 PM

Category 3 Men

Name Team Points
1 Josh Mitchell bicycleattorney.com 390
2 Weston Martin Mettle Cycling 218
3 Colin Dunlap HCH-CrossCountry Mortgage 190
4 Keith McIntire HCH-CrossCountry Mortgage 170
5 Ryan P. Gilles Byzick + Company Cycling 150
6 Chris Thomas TCNF.LEGAL Racing Team 102
7 Patrick Connor Holtey Law p/b Peak Condition 100
8 Greg Schmitt Mettle Cycling 90
9 Garret Holbrook Team Oregon p/b Rodda Paint 90
10 Clara Honsinger 90
11 Istvan Takacs Holtey Law p/b Peak Condition 80
12 Jan Kraemer 80
13 Isaac Tarter 76
14 Grant Headley Mettle Cycling 70
15 Matthew Toupal bicycleattorney.com 54
16 Ira Ryan 50
17 Crossett Freilinger Grown Rogue Cycling Team 46
18 Peter Jennings TCNF.LEGAL Racing Team 42
19 Patrick LaCava 40
20 Jake Rosenbloum 40
21 Andrew Santos 40
22 Edward Wright Holtey Law p/b Peak Condition 30
23 Xavier Lopez 24
24 Brad Davidson Grouptrail Cycling 24
25 Daniel Pasley 12
26 Shane Fletcher TCNF.LEGAL Racing Team 12
27 Greg McElravy Grouptrail Cycling 8
28 Micheal Hancuff 6
29 Xander Viray Mettle Cycling 5
30 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 1
31 Lisa Eriksson Holtey Law p/b Peak Condition 1
32 Gabrielle Lehnert 1

Category 4 Men

Name Team Points
1 Jesse Tonkinson Dialed Cycling Team 290
2 Marshall Hoopingarner 270
3 Nick Kendsersky 250
4 Charlie Leveroni 190
5 Patrick Dailey 171
6 Ben Pederson Grouptrail Cycling 142
7 Micheal Hancuff 120
8 Spencer Parise Team UP 100
9 Matt Jamison Grouptrail Cycling 100
10 Greg Schmitt Mettle Cycling 90
11 Jacob Smith 90
12 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 88
13 Charlie Douthwaite 66
14 Nao Ohdera Audi 60
15 Connor Shimamoto 52
16 Daniel Peterson Hammer Velo 50
17 Andrzej Stadnik 40
18 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 32
19 Steve Popp Team Oregon p/b Rodda Paint 28
20 Devin Bailly 20
21 Emmanuel Guzman 20
22 Jorge Kaufmann Team Oregon p/b Rodda Paint 17
23 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 16
24 Michael Collins bicycleattorney.com 12
25 Noah Sanders 8
26 Ken Gerts 4
27 Mark Hoskins 2
28 Erik Fabrizius 2
29 Christopher Hitchcock Dialed Cycling Team 1
30 Ben Iwasa Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 1

Category 4/5 Women

Name Team Points
1 Dana Orth 360
2 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 280
3 Nicole Marek Holtey Law p/b Peak Condition 200
4 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 190
5 Debra Krichko Dialed Cycling Team 130
6 Lisa Timmerman The Club Roule 120
7 Carley Leins Team Nonstop 110
8 Glori Campbell 110
9 Tanya Appuhn Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 110
10 Glory Campbell 80
11 Lorena LaBarbera Team Nonstop 80
12 Sarah Eustis bicycleattorney.com 78
13 Katlyn Giombolini 70
14 Kat Hampton 70
15 Maureen Callahan 70
16 Emily McNary Grown Rogue Cycling Team 48
17 Macy Hagstette Dialed Cycling Team 40
18 Janis Denning 16
19 Michelle Gilpin 16
20 Mary Dailey 12

Category 5 Men

Name Team Points
1 Spencer Parise Team UP 280
2 Andrew Weiler Dialed Cycling Team 280
3 Benjamin Westphal 280
4 Tom Smith 180
5 Nathan Scott Dialed Cycling Team 140
6 James Green Trusty Switchblade 139
7 Justin Philips Swift Racing PDX 126
8 Scott Chamberlain Planet PDX Cycling 112
9 Joshua Dinwiddie 110
10 Noah Sanders 100
11 Charlie Leveroni 100
12 Jim Jeffers The Club Roule 50
13 Brad Petersen Bonk Collective 50
14 Aaron Edmonds 42
15 Andrew Schnell 40
16 Sean Phelps 30
17 Joel West Cyclepath PDX Racing 30
18 Patrick Shearer 30
19 Peter Collier 22
20 Ryan Clay 20
21 Kevin Ryan 20
22 David Turner 20
23 Sebastian Arial 16
24 Daniel Hanssler Team Oregon p/b Rodda Paint 16
25 Pearl Shmuel 16
26 Ryan Price The Club Roule 12
27 Adriel Klein Team Oregon p/b Rodda Paint 12
28 Michael Oschwald 12
29 Michael Finneran 8
30 Kenath Sponsel 8
31 Jordan Taylor bicycleattorney.com 8
32 Kenny Rodriguez 8
33 Casey Taylor 4
34 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 4
35 Bradley Ling 4
36 John Zimmatore 2
37 Kevin Jenson 1

Masters Men 40+

Name Team Points
1 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 340
2 John Browning 290
3 Shannon Skerritt 290
4 Dolan Halbrook Perthes Awareness Cycling Team 260
5 Chris Thoman 250
6 Michael Girard 180
7 Steve Schwaeber TCNF.LEGAL Racing Team 120
8 Hans Ibold Perthes Awareness Cycling Team 110
9 Greg Stokes Hammer Velo 76
10 David Sherman Team Dr Will Bar 60
11 Brian Lynch Team Dr Will Bar 50
12 Bruce Connelly TCNF.LEGAL Racing Team 48
13 John Hatfield Dialed Cycling Team 46
14 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 32
15 Aaron Sander 30
16 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 30
17 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair 28
18 Jon Frommelt bicycleattorney.com 18
19 Michael Szwaya bicycleattorney.com 16
20 Mathew Braun Perthes Awareness Cycling Team 16
21 Terry McLeod 12
22 Bob Duffy 12
23 Brent Casady 8
24 Rob Thompson Grown Rogue Cycling Team 2
25 Ken Gerts 2
26 Yann Blindert 2
27 Michael Springer 1
28 Dave Petermeier Planet PDX Cycling 1
29 Matt Radich Team Dr Will Bar 1

Masters Men 50+

Name Team Points
1 Jonathan Nelson Mt. Hood Velo 280
2 John Hatfield Dialed Cycling Team 240
3 Chris Haverty Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 240
4 Peter Serrurier 190
5 Steve Swanson 164
6 Kurt Krichko Dialed Cycling Team 160
7 Bruce Connelly TCNF.LEGAL Racing Team 160
8 Tom Hill bicycleattorney.com 130
9 Mark Hall 118
10 Dave Petermeier Planet PDX Cycling 116
11 David Sherman Team Dr Will Bar 100
12 Terry McLeod 90
13 David Saltzberg Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 60
14 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 54
15 Larry Hiday Swift Racing PDX 44
16 Matt Radich Team Dr Will Bar 40
17 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 40
18 Bob Jacobs bicycleattorney.com 30
19 David Hart Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 24
20 John Prosser 16
21 Matthew Guinn The Club Roule 12
22 Rod Mitchell 4
23 Paul Mautner The Club Roule 2
24 Yalcin Erhan 1
25 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 1

Senior Men

Name Team Points
1 Zachary Kovalcik 380
2 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 256
3 Christian Lam 240
4 Emmett Culp Holtey Law p/b Peak Condition 192
5 Garrett Hankins 170
6 Calon Russell 150
7 Kyle Berg Holtey Law p/b Peak Condition 110
8 Wacek Godycki Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 106
9 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law 92
10 Keelan Ontiveros 90
11 Chris Riekert 80
12 Lewis Whiley 70
13 Felipe Nystrom 70
14 Kevin Wallin 52
15 Harrison Harb River City Bicycles - Bike Law 40
16 Carl Hoefer Audi 40
17 Andrew Coe PDX TI 36
18 Andrew Loaiza Cyclepath PDX Racing 30
19 Erik Hammerquist 20
20 Tyler Aquino Holtey Law p/b Peak Condition 18
21 Trevor Spahr Grown Rogue Cycling Team 16
22 Andrew Suchocki 14
23 Mico Macri 12
24 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint 9
25 Colin Dunlap HCH-CrossCountry Mortgage 8
26 Philippe Gauthier Holtey Law p/b Peak Condition 8
27 Jan Kraemer 8
28 John Browning 4
29 Eric Sheagley TCNF.LEGAL Racing Team 4
30 Sam Harbison Holtey Law p/b Peak Condition 4
31 Aaron Sander 2
32 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 1

Senior Women

Name Team Points
1 Laura Parsons 100
2 Victoria Janson 90
3 Lori Brault 80
4 Laura Trace bicycleattorney.com 70
5 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 60