Deschutes River Valley Time Trial Stage Race: Stage 1

Maupin, OR. April 24, 2021

Part of the Deschutes River Valley Time Trial Stage Race

Questions about results, please contact George Thomas raogeorge@gmail.com

Updated June 28, 2021 at 5:54 PM

Masters Men 30+

Name Team Stage 1 Time
1 Gerry Marvin 1:04:23
2 Matthew Sheeks 1:14:10
3 David Kornfield 1:21:06
4 Matthew Kelly 1:34:49
5 Nicholas Surgnier 1:34:49

Masters Men 40+

Name Team Stage 1 Time
1 Robert Tornai Pacific Office Automation Cycling 1:01:27
2 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 1:04:13
3 Jeff Cummings 1:07:32
4 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1:13:54

Masters Men 50+

Name Team Stage 1 Time
1 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling 1:05:39
2 Todd Rosier Pacific Office Automation Cycling 1:13:11
3 Kevan Shokat 1:22:01
4 Joe Edelen 1:23:40
5 Matthew Greenberg 1:30:47
6 Mike King 1:42:06

Masters Men 60+

Name Team Stage 1 Time
1 Tim Ellerbruch 1:12:03
2 Kevin Gillas 1:18:12
3 Donald Moote 1:19:48
4 Timothy Elliot 1:23:07
5 Rob Hogan 1:24:42
6 Thomas Kelley 1:37:27

Masters Men 70+

Name Stage 1 Time Category
1 David Philbrick 1:35:53 Masters 70+

Masters Women 30+

Name Team Stage 1 Time Category
1 Clara Llorens Quintana 1:21:58 Women 30+

Masters Women 40+

Name Team Stage 1 Time
1 Cari St Aubin Team 10 Barrel 1:17:49
2 Erin Stone 1:19:16
3 Stefani Skidmore 1:34:01

Masters Women 50+

Name Team Stage 1 Time
1 Susan C Moote 1:25:34
2 Karin Wohlert 1:37:51

Masters Women 70+

Name Stage 1 Time Category
1 Cathey Philbrick 1:44:21 Women 70+

Men Category 1/2

Name Team Stage 1 Time Category
1 Christopher Bagg 1:01:03 Men 1/2

Men Category 3

Name Team Stage 1 Time Category
1 Jason Whitley Team Oregon p/b Rodda Paint 1:08:25 Men 3

Men Category 4/5

Name Team Stage 1 Time Category
1 Benjamin Snodgrass 1:04:17 Men 4/5
2 Elijah Engstrom Dialed Cycling Team 1:05:48 Men 4/5 Junior
3 Patrick Cooper 1:06:36 Men 4/5
4 Steve Garza 1:07:23 Men 4/5
5 Sean HARWIN 1:09:23 Men 4/5
6 Jordan Peters 1:10:31 Men 4/5
7 Jeremy Gourd 1:10:44 Men 4/5
8 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 1:12:13 Men 4/5
9 Chris Kee 1:18:42 Men 4/5
10 Kevin Stewart 1:18:57 Men 4/5
11 Kasra Shokat 1:21:15 Men 4/5
12 Jacob Robertson 1:21:21 Men 4/5
13 Adam Peterson 1:24:04 Men 4/5
14 Travis Schlafke 1:36:37 Men 4/5
15 Jeremy Morris 1:52:12 Men 4/5

Women Category 1/2

Name Team Stage 1 Time Category
1 Amy VanTassel 1:20:23 Women 1/2

Women Category 3

Name Team Stage 1 Time Category
1 Alyssa Hargis 1:16:21 Women 3

Women Category 4/5

Name Team Stage 1 Time
1 Laura Graham 1:15:32
2 Nicole Baker 1:20:45
3 Camila Rutford 1:21:53
4 Molly Balfe 1:26:47
5 Rosanna Kyniston 1:40:20