Deschutes River Valley Time Trial Stage Race

Maupin, OR. Saturday, April 24, 2021 to Sunday, April 25, 2021

Updated July 14, 2021 at 2:23 PM

Masters Men 30+

Name Team Overall
1 Gerry Marvin 3:46:00
2 Matthew Sheeks 4:06:15
3 Matthew Kelly 4:38:06
4 Nicholas Surgnier 6:09:33
5 David Kornfield 6:11:18

Masters Men 40+

Name Team Overall
1 Robert Tornai Pacific Office Automation Cycling 3:32:36
2 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 3:39:16
3 Jeff Cummings 3:45:28
4 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 4:25:04

Masters Men 50+

Name Team Overall
1 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling 3:46:32
2 Todd Rosier Pacific Office Automation Cycling 4:13:54
3 Kevan Shokat 4:43:24
4 Joe Edelen 5:08:11
5 Matthew Greenberg 5:29:00
6 Mike King 6:37:00

Masters Men 60+

Name Team Overall
1 Tim Ellerbruch 4:12:21
2 Kevin Gillas 4:30:04
3 Timothy Elliot 4:45:02
4 Rob Hogan 4:55:17
5 Donald Moote 4:57:25
6 Thomas Kelley 6:05:58

Masters Men 70+

Name Category Overall
1 David Philbrick Masters 70+ 6:06:35

Masters Women 30+

Name Team Category Overall
1 Clara Llorens Quintana Women 30+ 4:44:41

Masters Women 40+

Name Team Overall
1 Cari St Aubin Team 10 Barrel 4:22:43
2 Erin Stone 4:46:36
3 Stefani Skidmore 5:53:20

Masters Women 50+

Name Team Overall
1 Susan C Moote 5:26:23
2 Karin Wohlert 5:49:47

Masters Women 70+

Name Category Overall
1 Cathey Philbrick Women 70+ 6:26:33

Men Category 1/2

Name Team Category Overall
1 Christopher Bagg Men 1/2 3:28:44

Men Category 3

Name Team Category Overall
1 Jason Whitley Team Oregon p/b Rodda Paint Men 3 4:01:10

Men Category 4/5

Name Team Category Overall
1 Benjamin Snodgrass Men 4/5 3:38:10
2 Elijah Engstrom Dialed Cycling Team Men 4/5 Junior 3:46:30
3 Steve Garza Men 4/5 3:47:31
4 Patrick Cooper Men 4/5 3:57:45
5 Jeremy Gourd Men 4/5 3:58:37
6 Sean HARWIN Men 4/5 4:05:16
7 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint Men 4/5 4:08:30
8 Chris Kee Men 4/5 4:33:34
9 Kasra Shokat Men 4/5 4:42:16
10 Jacob Robertson Men 4/5 4:43:29
11 Travis Schlafke Men 4/5 4:48:37
12 Kevin Stewart Men 4/5 4:57:36
13 Jordan Peters Men 4/5 5:01:12
14 Adam Peterson Men 4/5 5:04:46
15 Jeremy Morris Men 4/5 5:25:37

Women Category 1/2

Name Team Category Overall
1 Amy VanTassel Women 1/2 4:30:38

Women Category 3

Name Team Category Overall
1 Alyssa Hargis Women 3 4:27:53

Women Category 4/5

Name Team Overall
1 Laura Graham 4:29:21
2 Camila Rutford 4:51:01
3 Nicole Baker 4:52:46
4 Molly Balfe 5:06:52
5 Rosanna Kyniston 6:08:02